Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. Ignacego Mościckiego

Nawigacja

Bajkowe Samorządowe Przedszkole

Nawigacja

Aktualności

Aktualności 2016/2017

„MORZA SZUM, PTAKÓW ŚPIEW…...”

      Dnia 6 czerwca 2017r. uczniowie klas III – VI oraz I gim. pojechali na czterodniową wycieczkę do Trójmiasta. Już pierwszego dnia usłyszeli przepiękny koncert organowy w katedrze w Oliwie. Po czym udali się do Sopotu. Tam było ich spotkanie z morzem. Niektórzy pierwszy raz mogli podziwiać nasze morze Bałtyckie. Na nocleg udali się do Jastrzębiej Góry na nocleg. Kolejnego dnia udali się w rejs statkiem do Helu.  Wiatr targał ich włosy, bujał statkiem, ale zachwytom widoku nie było końca. Po dotarciu na miejsce mogli zobaczyć najdalej wysunięty ląd – początek Polski oraz miejsce, gdzie zatoka łączy się z morzem. Podziwiali figlarne zachowanie fok podczas karmienia w Helskim fokarium. Po powrocie do Jastrzębiej Góry podziwiali zachód słońca będąc na najdalej wysuniętym w morze lądzie. Trzeciego dnia poczuli się jakby byli na pustyni. Park Łebski i ruchome wydmy zauroczyły prawie każdego. Kolorystyka, przepiękne kamienie na brzegu wynagrodziły trud drogi jaką pokonali pieszo. Ostatniego dnia byli w miejscu rozpoczęcia II wojny światowej – Westerplatte. Pozostałości po budowlach obronnych, pomnik upamiętniający broniących. Zwiedzali Gdańsk. Kamieniczki, żuraw, kościół Mariacki i wiele innych zabytków. Na koniec jeszcze koniecznie zdjęcie przy Neptunie. I z żalem, ale trzeba wracać do domu. Około 22.30 zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wrócili do domów.

Bardzo dziękuję naszemu kierowcy, p. Rafałowi Kisiel za bezpieczny przewóz naszych uczniów. Dziękuję paniom Iwonie Michałowskiej, Urszuli Roze, Marzenie Jaskulskiej oraz Katarzynie Mossakowskiej-Kopeć za bardzo dobrą opiekę nad uczniami.

Kierownik wycieczki – Katarzyna Jaszczak 

   

 

EKO-PLANETA

W tym roku szkolnym tradycyjnie uczniowie naszej szkoły brali udział w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym EKO-PLANETA, którego ideą jest:
-         upowszechnienie wiedzy o ochronie środowiska i zagrożeniach wynikających z rozwoju gospodarczego.
-         aktywizacja miłośników ojczystej przyrody poprzez prezentowanie i honorowanie ich osiągnięć.
-         poszerzenie wśród młodzieży wiedzy o przyrodzie Polski.

Tegoroczne wyniki przedstawiają się następująco:

Bardzo dobry wynik w kategorii MALUCH uzyskała Dominika Głodowska z kl. IVb,

Bardzo dobry wynik w kategorii ADEPT uzyskała Julia Komorowska z kl. VIb

Wyróżnienia otrzymały: E. Budyta kl. VIb, J. Kamińska kl. IVa, N. Czyżewska kl. IVa, S. Kowalska kl. Vb, J. Brzozowska kl. VIb, A. Smogorzewska kl.Vb.

GRATULACJE !!!

I.Michałowska

 

SZKOLNY KONKURSU „MOJA SZKOŁA W OBIEKTYWIE”

            Zapraszam do udziału w szkolnym  konkursie z informatyki na wykonanie prezentacji  multimedialnej  „Moja szkołą w obiektywie” .

Niniejszy Regulamin określa zasady, zakres i warunki uczestnictwa w Konkursie.

CEL KONKURSU:

  • Wykonanie prezentacji multimedialnej nt.: „Moja szkoła w obiektywie”.
  • Rozwijanie wyobraźni, kreatywności i pomysłowości.
  • Doskonalenie umiejętności tworzenia prezentacji multimedialnych.
  • Wykazywanie się wiedzą i umiejętnością wykorzystania programami komputerowego Microsoft PowerPoint.

WARUNKI UCZESTNICTWA:

  • Konkurs ma charakter otwarty i jest adresowany do uczniów klas IV- VI PSP i klas I – II PG Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy.
  • Konkurs odbywa się jednoetapowo.
  • Każdy uczestnik przygotowuje prezentację multimedialną w programie Microsoft PowerPoint pt. „Moja szkoła w obiektywie” .
  • Do pracy należy dołączyć metryczkę uczestnika, tj.: imię i nazwisko, klasa.
  • Termin składania prac konkursowych upływa z dniem 09.06. 2017 r.

 

KRYTERIA ORAZ SPOSÓB OCENY PRAC KONKURSOWYCH:

Podczas oceny projektów będą brane pod uwagę:

  • oryginalność pomysłu,
  • zgodność pracy z tematem
  • pomysłowość i orygnalność pracy,
  • wykorzystanie jak największej ilości możliwości programu Microsoft PowerPoint.

 

ZASADY PRZYZNAWANIA NAGRÓD:

  • O wyłonieniu zwycięzców konkursu zdecyduje powołana Komisja Konkursowa.
  • Decyzja Komisji Konkursowej jest ostateczna.
  • Komisja Konkursowa wybiera pierwsze, drugie i trzecie miejsce, które będą nagrodzone, zajęcie pierwszego miejsca jest równoznaczne ze zwycięstwem   w konkursie.
  • Pozostali uczestnicy konkursu otrzymają  dyplomy uczestnictwa  w konkursie.
  • Sytuacje nie objęte niniejszym Regulaminem rozstrzyga Organizator konkursu.
  • Ogłoszenie wyników i przyznanie nagród nastąpi 16 maja 2017 r.

 

Organizator: Krystyna Roze

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

Dnia 11 maja 2017r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs pięknego czytania dla uczniów klas V i VI. Główne cele konkursu to kształcenie umiejętności pięknego czytania, popularyzacja książek i czytelnictwa oraz rozbudzanie wrażliwości na piękno literatury.

Uczestnikami konkursu byli przedstawiciele poszczególnych klas wybrani przez nauczycieli polonistów. Fragmenty książek prezentowanych przez uczniów pochodziły z książek dostępnych w bibliotece szkolnej.

Czytających uczniów oceniała komisja w składzie:

- p. Joanna Wrublewska – nauczyciel języka polskiego,

- p. Jadwiga Chorzela – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Winnicy,

- p. Agnieszka Krawczyk reprezentująca Radę Rodziców.

Komisja konkursowa podczas oceny brała pod uwagę: płynność i bezbłędność czytanego tekstu, prawidłową dykcję, tempo czytania oraz ogólne wrażenia artystycznego.

 

W kategorii klas piątych przyznano:

I miejsce – tytuł Mistrz Pięknego Czytania – Julia Sękowska kl. V B,

II miejsce – Kacper Jaszczak kl. V A

III miejsce – Natalia Chylińska kl. V B

 

W kategorii klas szóstych przyznano:

I miejsce – tytuł Mistrz Pięknego Czytania – Weronika Ciosek kl. VI B,

II miejsce – Kinga Grochowska kl. VI A

III miejsce  – Wiktoria Kryg kl. VI A i Julia Stopka kl. VI B

Wyróżnienie – Eliza Budyta kl. VI B

 

Podczas konkursu obecni byli: dyrektor ZPO w Winnicy - p. Andrzej Zaręba oraz wicedyrektor szkoły - p. Anna Jacek - Walesiak

Nagrody książkowe oraz dyplomy za udział w konkursie zostaną wręczone na najbliższym apelu.

Katarzyna Jałmużna

 

PRZYRODA I SPORT W WARSZAWIE

5 maja 2017r. uczniowie klasy IVA i VA pod opieką pań K. Jaszczak, I. Michałowskiej i A. Piechockiej-Wendy wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem był pobyt w Centrum Rekreacyjno-Sportowym w Hangarze 646 – Park Trampolin. Najpierw obejrzeliśmy film instruktażowy, później oczywiście rozgrzewka i następnie próba umiejętności w skokach na trampolinach. Wszystko pod czujnym okiem trenerów. Szaleństwom nie było końca, co zagwarantowało nam wyładowanie emocji i naładowanie pozytywną energią oraz świetną zabawę. Zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się do ZOO. Pogoda była słoneczna. Zwierzęta prezentowały się z chęcią na wybiegach. Obejrzeliśmy dostojne drapieżniki: lwa, tygrysa, geparda, pumę oraz wesołe, choć tego dnia trochę leniwe, małpy. Każdy mógł bliżej poznać zwierzę, które lubi lub to, które go najbardziej zaciekawiło. Zatrzymać się na dłużej, zrobić zdjęcie, poobserwować lub poczytać informacje, albo ciekawostki. Podczas zwiedzania zakupiliśmy pamiątki oraz coś na deser.

            Podczas wycieczki poszerzyliśmy wiedzę z zoologii oraz podnieśliśmy swój poziom sprawności fizycznej. Pełni wrażeń wróciliśmy do Winnicy.

I.Michałowska

 

DZIEŃ ZIEMI 2017

28 kwietnia 2017 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Winnicy obchodzono Dzień Ziemi. W hali sportowej zebrali się uczniowie klas I-VI szkoły podstawowej oraz klas I-III gimnazjum. Tego dnia na scenie nie mogło zabraknąć Ziemi, w rolę której wcieliła się Marysia Bielińska z klasy VA. Spotkanie prowadziły jej koleżanki z klasy Zuzia Stańczak i Maja Gizińska.

Podsumowano konkursy dla różnych grup wiekowych zorganizowane z okazji Dnia Ziemi. Nagrody wręczał pan dyrektor Andrzej Zaręba.

Na zakończenie zebrani mogli obejrzeć pokaz slajdów o tematyce ekologicznej oraz wysłuchać piosenki w wykonaniu Julii Wardy z klasy IA gimnazjum.

Spotkanie przygotowały pani Iwona Michałowska, pani Daniela Rutkowska, pani Anna Osowiecka, pani Irena Skowronek i pani Barbara Estkowska.

 

KATYŃ - OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

27 kwietnia 2017 r. uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy uczcili Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Od trzech lat przed szkołą podstawową rośnie Dąb Pamięci poświęcony Stefanowi Zawadzkiemu - aspirantowi Policji Państwowej, mieszkającemu przed II wojną światową w Skarżycach, absolwentowi naszej szkoły, zamordowanemu w 1940 roku w Twerze.

Zebranych przywitał dyrektor ZPO pan Andrzej Zaręba, który wygłosił okolicznościowe przemówienie. Tego dnia w murach naszej szkoły gościli: rodzina aspiranta Stefana Zawadzkiego, wójt gminy Winnica pan Mariusz Kowalewski, sekretarz gminy Winnica pani Jadwiga Pydynowska, kierownik GOPS w Winnicy pani Wioletta Zawadzka.

Podczas uroczystości ksiądz Krzysztof Drzazgowski wraz z uczniami modlił się za ofiary zbrodni katyńskiej. Był to bardzo poruszający moment apelu.

Na scenie pojawili się uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Winnicy oraz Publicznego Gimnazjum im. Bogdana Jańskiego w Winnicy. Uroczystość prowadzili Klaudia Kowalewska (VIB) i Bartosz Karpowicz (IIA). Wiersze i wprowadzenie historyczne zaprezentowali: Weronika Ciosek (VIB), Eliza Budyta (VIB), Paweł Chyliński (VB), Julia Sękowska (VB), Natalia Chylińska (VB), Karolina Gizińska (IIB), Karolina Jałmużna (IIB), Joanna Kaźmierczak (IIA).

Wykonywane przez uczniów piosenki były niezwykle wzruszające. Jako pierwszy zebrani usłyszeli utwór "Guziki" do słów poety Zbigniewa Herberta w aranżacji Julity Smutkiewicz (IIA) w wykonaniu Elizy Budyty, Oliwii Domały (IIA), Joanny Kaźmierczak, Julii Mościckiej (IIB) i Patrycji Zielskiej (IIA). Następnie na scenie pojawił się Wojciech Markowski (IIA), któremu towarzyszyła grająca na gitarze Julita Smutkiewicz oraz chórek koleżanek z klas drugich gimnazjum. Młodzież wykonała piosenkę "Ostatni list" Lecha Makowieckiego, która w tym wykonaniu szczególnie zapadła w pamięć zebranych. Dopełniający całość ostatni utwór zaśpiewany przez uczniów to "Katyńskie łzy", a na scenie pojawili się Wojciech Markowski, Oliwia Domała, Patrycja Zielska, Joanna Kaźmierczak, Julia Mościcka i Eliza Budyta.

Uzupełnieniem części artystycznej była prezentacja multimedialna z wykorzystaniem piosenki do słów poety Mariana Hemara i fragmentów filmu "Katyń" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Prezentację przygotowała uczennica klasy IIA gimnazjum Aleksandra Zadrożna.

Po zakończeniu części artystycznej pan dyrektor Andrzej Zaręba poprosił zebranych o minutę ciszy dla uczczenia pamięci ofiar zbrodni katyńskiej. Państwo Zawadzcy podarowali naszej szkole portret Stefana Zawadzkiego, który został zawieszony w gabinecie dyrektora ZPO obok portretu patrona szkoły podstawowej - prof. Ignacego Mościckiego.

Następnie goście oraz przedstawieciele społeczności szkolnej złożyli kwiaty i zapalili znicze przy tablicy pamiątkowej przed szkołą podstawową. Społeczność szkolną reprezentowali: pan dyrektor Andrzej Zaręba, uczniowie Maja Gizińska i Dominik Młynkowski z Samorządu Uczniowskiego PSP oraz Oliwia Komendarska z Samorządu Uczniowiego PG oraz harcerki z 13 Winnickiej Drużyny Harcerek "Żywioły" Emilia Zadrożna, Alicja Kozłowska i Karolina Borucka, a także pani Agnieszka Krawczyk - przedstawicielka rodziców ZPO.

Na zakończenie pani wicedyrektor Anna Jacek-Walesiak, która czuwała nad organizacją uroczystości, podziękowała występującym uczniom, nauczycielom za przygotowanie apelu oraz obsłudze technicznej (Michałowi Tomczykowi i Jackowi Bandurskiemu IIIC).

Nauczyciele odpowiedzialni za przygotowanie uroczystości katyńskich to: pani Katarzyna Mossakowska-Kopeć, pani Agnieszka Warda, pani Ewa Zadrożna oraz ksiądz Krzysztof Drzazgowski.

KARTA ROWEROWA - MOJE PIERWSZE PRAWO JAZDY 

         26 kwietnia 2017r. w Zespole Placówek Oświatowych w Winnicy w Publicznej Szkole Podstawowej  im. prof. I. Mościckiego  przeprowadzono egzamin na kartę  rowerową. Mogła ją uzyskać osoba, która wykazała się niezbędnymi umiejętnościami praktycznymi i opanowała pewne wiadomości z zakresu przepisów ruchu drogowego. Uczniowie klas IV pogłębiali swoją wiedzę na lekcjach techniki w ramach wychowania komunikacyjnego.

          Przed przystąpieniem czwartoklasistów do egzaminu na kartę rowerową powodzenia życzył im dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy p. Andrzej Zaręba.

Egzamin składał  się z dwóch części:

- teoretycznej - testu,

- praktycznej - jazdy na rowerze.

       W części praktycznej uczestniczył  funkcjonariusz policji. Wszyscy pozytywnie zdali egzamin  teoretyczny i praktyczny. Uzyskali w 100% uprawnienia do jazdy rowerem z kartą rowerową.

                         Gratulujemy naszym uczniom i życzymy powodzenia na  szerokiej drodze!

                                                                                                           Marzena Melnicka

ELIMINACJE POWIATOWE OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM 

    25 kwietnia 2017r.   w Zespole Placówek Oświatowych w Świerczach odbyły się XXXX Powiatowe Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Podczas zawodów przeprowadzono konkurs jazdy sprawnościowej rowerem po torze przeszkód oraz dwa testy składające się z pytań dotyczących: zasad i przepisów o ruchu pieszych i rowerzystów, znaków drogowych, sytuacji w ruchu drogowym. Zawody odbywały się pod czujnym okiem funkcjonariuszy policji z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku. Wszystkie drużyny wykazały się dużymi umiejętnościami i zaangażowaniem.

Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:

- Natalia Chylińska,

-Paweł Chyliński,

-Oliwia Pniewska,

Mateusz Włodarczyk.

Opiekunem drużyny była p. Marzena Melnicka - nauczyciel zajęć technicznych. Wszyscy zawodnicy wykazali się bardzo dobrą znajomością przepisów ruchu drogowego i wysokimi umiejętnościami jazdy na rowerze po sprawnościowym  torze przeszkód.

                                         Gratulujemy zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                                                  Marzena Melnicka

WYCIECZKA TRZECIOKLASISTÓW: NIDZICA-OLSZTYNEK-OLSZTYN

     W piątek 21 kwietnia 2017 r. uczniowie klas trzecich wraz z opiekunami: p. M. Jaskulską, M. Melnicką, p. M. Pawlak, p. K. Mossakowską-Kopeć i p. K Chojnacką uczestniczyli w bardzo ciekawej wycieczce.

      Swą podróż rozpoczęliśmy od zwiedzania starego zamku krzyżackiego w Nidzicy.

Miasto to nazywane jest „Bramą na Warmię i Mazury”. I to właśnie tu rycerze krzyżaccy, korzystając z bagnistych terenów doliny Nidy, na wzgórzu wybudowali swój zamek obronny, który do dziś góruje nad miastem i przypomina jego mieszkańcom, kto kiedyś sprawował władzę na tych terenach. Na zamkowym dziedzińcu zostaliśmy serdecznie przywitani przez pana przewodnika, który z mieczem w ręku oprowadził nas po najciekawszych zakamarkach tej gotyckiej budowli. W zamkowym muzeum zobaczyliśmy ciekawą kolekcję broni używanej przez rycerzy. Nie mogło zabraknąć też sali ze średniowiecznymi narzędziami do torturowania i zabijania. Jeden z uczestników wycieczki nawet odważył się położyć głowę pod topór … (na szczęście do rozlewu krwi nie doszło). Poznaliśmy też legendę o dzielnym mieszczaninie o nazwisku Nowak, który zasłynął z bohaterskiej, choć trochę przypadkowej, akcji obrony zamku. Podobno do tej pory przechadza się on o północy po zamkowej wieży i strzeże spokoju zamku i mieszkańców Nidzicy.

         Z żalem opuściliśmy zamek, by udać się do Huty Szkła Artystycznego w Olsztynku, gdzie jej właściciel zaczarował nas swoimi cudami, które potrafi zrobić ze szkła uzyskiwanego z recyklingu. Na naszych oczach szklarz wkładał do rozgrzanego do temperatury 1400 stopni hutniczego pieca specjalną żeliwną rurkę, na koniec której nabierał żarzącą się masę szklaną i wykonując kilka ruchów szczypcami ,formował z niej kwiatek, ptaszka, kotka… Następnie ochładzał go sprężonym powietrzem, by móc pokazać nam swoje dzieło z bliska. Wszyscy byliśmy pełni podziwu dla artystycznych umiejętności pana Krynickiego, który już nie raz udowodnił, że jest prawdziwym mistrzem, wykonując pamiątkowe statuetki dla znanych ludzi, m.in. dla naszego sławnego skoczka Adama Małysza.

        Z Olsztynka podążyliśmy do Olsztyna, by tam w planetarium obejrzeć ciekawą projekcję edukacyjną p.t. ,, Kaluoka’hina -Zaczarowana Rafa”. Przenieśliśmy się do bajkowego świata tropikalnej rafy, która podobnie jak ta prawdziwa Wielka Rafa Koralowa, jest widoczna z Kosmosu. Egzotyczni mieszkańcy podwodnego świata wiedli spokojny żywot, dopóki nie wybuchł wulkan. Jak głosi legenda, magię Kaluoka’hina  można uratować tylko przez dotknięcie Księżyca. Ale jak miałyby to zrobić ryby? Jake i Mały – bohaterowie z zaczarowanej rafy udowadniają, że to możliwe, przy okazji wyjaśniając widzom wpływ Księżyca na przypływy i odpływy mórz i oceanów na naszej planecie. Technika Full Dome wykorzystana do tego seansu sprawiła, że mieliśmy wrażenie, że  jesteśmy na dnie oceanu.

      Wciąż jeszcze pełni emocji, udaliśmy się do restauracji McDonald’s , aby się posilić tuż przed czekającą nas drogą powrotną do Winnicy. Gorąco zachęcamy wszystkich do obejrzenia zdjęć z naszej wyprawy oraz do osobistego odwiedzenia miejsc, w których byliśmy.

                                                                                              Marzena Jaskulska

                                                                                              Marzena Melnicka

                                                                                              Mariola Pawlak

                                                                                            Katarzyna Mossakowska-Kopeć

                                                                                              Katarzyna Chojnacka 

 

ZOBACZ I PRZEŻYJ. MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ PRZYGOTOWANE PRZEZ UCZNIÓW SOSW IM. ANNY KARŁOWICZ W PUŁTUSKU

       10 kwietnia 2017 społeczność szkolna ZPO miała niepowtarzalną okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu. W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy pojawili się u nas wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Anny Karłowicz w Pułtusku, aby odegrać Misterium Męki Pańskiej. W imieniu Dyrekcji ZPO, nauczycieli i uczniów oraz Szkolnego Koła Wolontariatu gości powitała p. Aldona Jasińska.

 

Następnie doskonale ucharakteryzowani i przygotowani do swoich ról aktorzy dali nam możliwość uczestniczenia w biblijnych scenach cierpienia Pana Jezusa, w Jego śmierci oraz w radości Zmartwychwstania. Wszystko to zostało dopełnione pięknymi partiami wokalnymi i multimedialnymi obrazami.

Dla uczniów i nauczycieli winnickich szkół spektakl był dużym przeżyciem nie tylko artystycznym, ale także – a może przede wszystkim – duchowym, uzmysławiającym wagę najważniejszego chrześcijańskiego święta, jakim jest Zmartwychwstanie Pańskie. Wydarzenia rozgrywające się na scenie odbieraliśmy w ciszy i wielkim skupieniu, ze wzruszeniem ściskającym gardło i dreszczem przechodzącym po plecach. Działo się tak dzięki profesjonalizmowi występujących i wyczuwalnemu autentyzmowi, z jakim grali. Była to gra prawdziwa i przekonująca, prosto z serca – i na pewno trafiła do serc wszystkich widzów. Dowodem na to wielkie i długo trwające oklaski, którymi wychowankowie pułtuskiej placówki zostali nagrodzeni po występie.

Brawa i słowa uznania winny powędrować także do nauczycieli i rodziców, którzy przygotowali wychowanków do udziału w Misterium. Niech więc je przyjmą: p. Agnieszka Ciuśniak, p. Alicja Łukaszewicz, p. Grażyna Pieńkosz, p. Małgorzata Grudziąż, p. Jolanta Piecychna, p. Małgorzata Bandurska, p. Renata Komorowska, p. Hanna Orłowska, p. Marta Kwiatkowska, p. Rafał Olszewski, p. Anna Czyżewska, p. Elżbieta Kisiel – Ziółkowska.

Na zakończenie dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy, p. Andrzej Zaręba, podziękował gościom za przyjęcie zaproszenia oraz dostarczenie tak wielu wzruszeń i stworzenie okazji do refleksji. W dowód wdzięczności zostali oni obdarowani przez członków Szkolnego Koła Wolontariatu wielkanocnymi upominkami wykonanymi przez uczniów ZPO. Ostatnim, bardzo miłym dla obu stron akcentem spotkania, było pozowanie do wspólnego zdjęcia. Dziękujemy i życzymy Wesołych Świąt!

Monika Plisecka

 

Kilka słów chcą przekazać opiekunki Szkolnego Koła Wolontariatu przy Publicznym Gimnazjum im. Bogdana Jańskiego w Winnicy:

"Akceptacja, tolerancja, szacunek"

10 kwietnia gościliśmy w naszej szkole uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Anny Karłowicz w Pułtusku wraz z wychowawcami i rodzicami. Nasi wspaniali goście zaprezentowali nam przepiękne przedstawienie "Męki Pańskiej". Świetnie zaprojektowana i wykonana dekoracja była ciekawym dodatkiem do profesjonalnie przygotowanego przedstawienia. Młodzi aktorzy wzruszli nas swoim zaangażowaniem i wzorową postawą. Najlepszym dowodem na to jest, że na koniec występu dostali od nas ogromne oklaski na stojąco. Jeszcze raz dziękujemy im, za tę piękną lekcję pokory i wiary.

Szkolne Koło Wolontariatu Publicznego Gimnazjum włączyło się w sprawy organizacyjne związane z ich przyjazdem. Wolontariuszki przygotowały prezentację na temat "Savoir-vivre dla i wobec osób z niepełnosprawnością". Prezentacja ta została udostępniona wszystkim wychowawcom klas IV-VI PSP i klas I-III PG. Na godzinach wychowawczych został poruszony problem tolerancji wobec osób niepełnosprawnych i wyświetlono prezentację.

Uważamy, że uczniowie ZPO PSP i PG zdali egzamin z tolerancji na ocenę celującą.

                                                                                 Dziękujemy Wam!

                                                                            Opiekunki Szkolnego Koła Wolontariatu:

                       Bogumiła Podlaska, Aldona Jasińska, Anna Kordulewska i Anna Strauch

 

Zapraszamy do zakładki Album fotograficzny, w której znajdują się zdjęcia z uroczystości wykonane przez p. Katarzynę Jałmużna.

 

 

KINO SFERYCZNE W ZPO

W dniach 6-7 kwietnia 2017 uczniowie klas 5a, 5b, 6a i 6b szkoły podstawowej oraz 1a, 1b, 2a, 2b, 2c, 3a, 3b i 3c gimnazjum w Zespole Placówek Oświatowych w Winnicy obejrzeli seans w Kinie Sferycznym. Pierwszego dnia odbył sie pokaz filmu "Na skrzydłach marzeń", natomiast drugiego dnia obejrzano film "Tajemnica nocy polarnej".

Dzięki nowoczesnej technice uczniowie uczestniczyli w pasjonujących seansach w kopule, która została rozłożona w hali sportowej.

Filmy zrealizowano metodą fulldome, która pozwala wyświetlić film na ekranie okalającym widowanię. "Na skrzydłach marzeń" to polska produkcja, która opowiada o dążeniach ludzi do wzniesienia się w przestworzach. Natomiast drugi film był poświęcony nocy polarnej. Obie produkcje miały charakter edukacyjny.

Była to druga wizyta Kina Sferycznego w naszej szkole. W lutym bieżącego roku uczniowie klas 1, 2a, 2b, 3a, 3b, 3c, 4a i 4b szkoły podstawowej oglądali filmy edukacyjne "Przyjaciele w organizmie człowieka" oraz "Tajemnica nocy polarnej".

 

NOWY SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY

W czwartek 6 kwietnia 2017 uczniowie klas 6a oraz 6b napisali Nowy Sprawdzian Szóstoklasisty z wydawnictwem Operon. Jest to sprawdzian zewnętrzny w oficjalnej formule, który obiektywnie weryfikuje poziom wiedzy uczniów kończących klasę szóstą i pełni funkcję podsumowującą trzyletnią pracę z uczniami.

Celem programu jest rzetelne sprawdzenie wiedzy przed przejściem do klasy siódmej, która w wyniku reformy edukacji stała się kolejnym punktem kształcenia młodzieży.

Do Nowego Sprawdzianu Szóstoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego przystąpili uczniowie w całej Polsce. Umożliwi to porównanie wiedzy uczniów oraz ułatwi dalszą pracę w szkole podstawowej.

 

DZIEŃ PATRONA

      W środę 5 kwietnia 2017 roku o godzinie 11:30 w hali sportowej Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy rozpoczęła się akademia z okazji Dnia Patrona Publicznej Szkoły Podstawowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Winnicy. W uroczystości uczestniczyli uczniowie, dyrekcja, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście, a wśród nich ksiądz proboszcz Zbigniew Paweł Maciejewski, Wójt Gminy Winnica pan Mariusz Kowalewski oraz Przewodnicząca Rady Rodziców pani Dorota Ciosek, a także pani redaktor Monika Tołłoczko-Dąbrowska z Pułtuskiej Gazety Powiatowej.

Podczas akademii przybliżono postać patrona - profesora chemii oraz prezydenta II RP Ignacego Mościckiego. Uczniowie wspominali historię nadania imienia szkole podstawowej w Winnicy w roku szkolnym 1930/1931 i dzieje pierwszego sztandaru naszej szkoły.

Następnie delegacja złożyła kwiaty pod popiersiem prof. Ignacego Mościckiego znajdującym się w holu szkoły. W skład delegacji wchodzili: pani wicedyrektor Anna Jacek-Walesiak, Weronika Ciosek - uczennica najstarszej klasy oraz Dominik Młynkowski - przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego.

Pan dyrektor Andrzej Zaręba przedstawił wyniki konkursów plastycznych zorganizowanych w ramach obchodów Dnia Patrona. Nagrody ufundowane przez Radę Rodziców wręczyła pani Dorota Ciosek.

Nagrodzeni zostali:

w kategorii album o Patronie:

I miejsce - Oliwia Dłutowska,

II miejsce - Dominik Młynkowski,

III miejsce - Kacper Piechalski.

w kategorii nasz Patron w życiu szkoły:

I miejsce - Julia Wasilewska,

II miejsce ex aequo - Blanka Wasilewska i Julia Pawlikowska

III miejsce - Adam Szlubowski.

Dyplomy uznania otrzymali: Amelia Wielechowska, Zofia Brzozowska, Zuzanna Winnicka, Zofia Mościcka, Maja Lusa, Joanna Śmietańska, Olga Gołębiewska i Karolina Krajewska.

Na zakończenie pan dyrektor Andrzej Zaręba podziękował występującym uczniom oraz nauczycielkom, które przygotowały tegoroczną akademię - pani Agnieszce Warda, pani Irenie Maciątek (która przygotowała scenariusz uroczystości), pani Katarzynie Mossakowskiej-Kopeć oraz pani Monice Paszkowskiej (oprawa muzyczna).

 

MISTRZOSTWA POWIATU PUŁTUSKIEGO W MINI PIŁCE NOŻNEJ CHŁOPCÓW

W dniu 4.04.2017r. w ZPO PSP w Winnicy odbyły się Mistrzostwa Powiatu Pułtuskiego w Mini Piłce Nożnej Chłopców. Zawody rozpoczął pan dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych Publicznej Szkoły Podstawowej  - Andrzej Zaręba. Do udziału w zawodach zgłosiło się 7 drużyn: PSP nr 2  Pułtusk, PSP nr 3  Pułtusk, PSP nr 4 Pułtusk, PSP Gzy, PSP Błędostowo, PSP Niestępowo, ZPO PSP Winnica.

 

Składy poszczególnych drużyn.

 

PSP 2 Pułtusk

  1. Kornacki Michał
  2. Kaźmierczak Mateusz
  3. Grzywacz Tomasz
  4. Stanisz Adrian
  5. Stanisz Wiktor
  6. Kornacki Bartosz
  7. Jarosik Bartosz
  8. Religia Wojciech
  9. Żbikowski Paweł
  10. Napiórkowski Wiktor

 

PSP 3 Pułtusk

  1. Kruszyński Bartłomiej
  2. Chimkowski Kacper
  3. Plagowski Gabriel
  4. Śliwa Jakub
  5. Borowski Radosław
  6. Wielechowski Patryk
  7. Kubecki Tobiasz
  8. Luetyk Dawid
  9. Linka Mateusz
  10. Jabłoński Piotr

 

PSP 4 Pułtusk

  1. Przybysz Krzysztof
  2. Gemza Gerard
  3. Osiewicz Gabriel
  4. Dana Jakub
  5. Chodna Kacper
  6. Saletra Maciej
  7. Piecychna Sebastian
  8. Woś Szymon
  9. Smoliński Mikołaj
  10. Smoliński Mateusz

 

PSP Gzy

  1. Piotr Ulatowski
  2. Dawid Tetwejer
  3. Piotr Reszka
  4. Szymon Pawlak
  5. Mateusz Świderki
  6. Bartosz Chmielewski
  7. Sebastian Pyrzycki
  8. Mateusz Ulatowski

 

PSP Błędostowo

  1. Jeż Karol
  2. Jeż Marcin
  3. Makowski Szymon
  4. Malinowski Mariusz
  5. Sujkowski Bartosz
  6. Szamanek Tomasz
  7. Taperek Jakub
  8. Węgrodzki Jakub
  9. Żołnierzak Mateusz

 

PSP  Niestępowo

  1. Ausfeld Kamil
  2. Rogulski Wiktor
  3. Sikorki Kacper
  4. Włodarczyk Kacper
  5. Dziadak Jakub
  6. Florczyk Piotr
  7. Makowski Mateusz
  8. Bartosiewicz Mikołaj
  9. Tusiński Mateusz
  10. Smoliński Karol
  11. Ciskowski Kamil

 

PSP Winnica

  1. Rzemek Sebastian
  2. Jaskulski Krystian
  3. Górecki Bartosz
  4. Wawrzeńczak Bartosz
  5. Włodarczyk Mateusz
  6. Gronczewski Kacper
  7. Niesłuchowski Konrad
  8. Zadrożny Paweł
  9. Wawrzeńczak Damian
  10. Lubiak Paweł

 

Drużyny zostały podzielone na 2 grupy. Z każdej grupy wyszły po 2 zwycięskie zespoły, które rozegrały mecze półfinałowe i finałowe.

 

Drużyna A :

SP 4

SP 2

Niestępowo

 

Drużyna B:

Winnica

Gzy

SP 3

Błędostowo

 

Wyniki rozgrywanych meczy w poszczególnych drużynach :

A

Szkoła

SP4

SP2

Niestępowo

Punkty

Bramki

Miejsce

SP4

x

5:2

6:1

6

11:3

I

SP2

2:5

x

6:5

3

8:10

II

Niestępowo

1:6

5:6

x

0

6:12

III

B

Szkoła

Gzy

Winnica

SP3

Błędostowo

Punkty

Bramki

Miejsce

Gzy

x

0:6

0:4

0:2

0

0:12

IV

Winnica

6:0

x

0:3

4:0

6

10:3

II

SP3

4:0

3:0

x

6:0

9

13:0

I

Błędostowo

2:0

0:4

0:6

x

3

2:10

III

 

 

Półfinał

SP4 – Winnica  (3:1)

SP2 – SP 3         (2:7)

 

Finał

SP4 – SP 3    (2:2)  karne (2:1)

SP2 – Winnica (0:2)

 

Kolejność końcowa:

I miejsce SP 4

II miejsce SP3

III miejsce SP Winnica

IV miejsce SP 2

V miejsce SP Błędostowo

VI miejsce SP Niestępowo

VII miejsce SP Gzy

 

Medale i dyplomy wręczyła wicedyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy Anna Jacek-Walesiak.                                                                           

Koordynator

                                                                       Anita Piechocka-Wenda

 

KLASY DRUGIE W TELEWIZJI POLSKIEJ I NA STADIONIE NARODOWYM

W dniu 30 marca uczniowie z klas drugich pod opieką pani Katarzyny Jałmużna, pani Doroty Ciosek, pani Moniki Pawlikowskiej oraz wychowawczyni klasy IIb Marzeny Drobot uczestniczyli w wycieczce do Warszawy.

Pierwsze kroki skierowaliśmy na Stadion Narodowy. Tu weszliśmy na sam szczyt stadionu, poczuliśmy atmosferę rozgrywek oraz byliśmy w strefie kibica. Każdy mógł zasiąść w ławkach rezerwowych, zobaczyć szatnie zawodników oraz miejsce pracy sprawozdawców sportowych i dziennikarzy. Stadion zrobił na nas ogromne wrażenie. Szkoda tylko,że nie mogliśmy zagrać na prawdziwej murawie z Robertem Lewandowskim?

Następnie pojechaliśmy do telewizji Polskiej na ulicę Woronicza. Zobaczyliśmy studia telewizyjne oraz miejsca pracy ludzi telewizji. Byliśmy w studiu programu "Pytanie na śniadanie". Gościliśmy podczas nagrywania programu ''Ziarno". Przekonaliśmy się, że praca na planie, podczas nagrywania programu, jest bardzo żmudna, długa i trudna.

W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Mc- Donald's na późny obiad.

Bardzo nam się podobała wycieczka. Obiecaliśmy przewodnikowi, że w klasie czwartej przyjedziemy do telewizji jeszcze raz ale już z nową panią.

Marzena Drobot

 

WIELKANOC NA WSI W MŁYNIE GĄSIOROWO

W piękny, słoneczny dzień 31 marca uczniowie ZPO PSP im. prof I. Mościckiego z Winnicy pod opieką pań Krystyny Roze, Anity Piechocka-Wendy i Katarzyny Mossakowskiej-Kopeć przybliżyli teoretycznie i praktycznie historię, zwyczaje i obyczaje wielkanocne na wsi. W magicznym miejscu, jakim okazał się Młyn w Gąsiorowie przywitała nas gospodyni pani Adriana Maria Machnacz. Uczniowie samodzielnie przygotowali pierożki, które potem konsumowali. Pod okiem pań gospodyń wykonali palemki wielkanocne i jajeczka dekorowane krepiną. Brali udział w warsztatach teoretycznych na temat historii, zwyczajów i obyczajów wielkanocnych na wsi mazowieckiej. Między warsztatami praktycznymi szukaliśmy wiosny i karmiliśmy zwierzęta z wiejskiej zagrody. W promieniach słońca, integrując się z uczniami z Komorowa ćwiczyliśmy zumbę na świeżym powietrzu i bawiliśmy się na placu zabaw. Na zakończenie zjedliśmy smaczną zupkę pomidorową. Dziękując za mile spędzony czas w Młynie Gąsiorowo, bardzo zadowoleni wróciliśmy do szkoły. Zapraszamy do galerii zdjęć, gdzie upamiętniliśmy jak pracowaliśmy i bawiliśmy się.

Krystyna Roze

 

EKOLOGICZNA AKCJA CZYTELNICZA „Psie troski”

    Członkowie SK LOP z naszej szkoły przeprowadzili Ekologiczną Akcję Czytelniczą pt. „Psie troski”. Za pieniądze zebrane ze sprzedaży surowców wtórnych kupili do szkolnej biblioteki kilka egzemplarzy książek pt. „Psie troski”. To pierwsza lektura szkolna  wybrana głosami rodziców i nauczycieli, zajęła pierwsze miejsce w rankingu MEN. Jest to poruszająca opowieść o niezwykłej przyjaźni psa Betty i chłopca. Na lekcjach uczniowie lub nauczyciele młodszym uczniom przeczytali lekturę, następnie przeprowadzone zostały zajęcia na temat szacunku dla zwierząt, jak dbać o swojego pupila. Polecając tę książkę chcieliśmy udowodnić, że zwierzęta, tak samo czują, jak ludzie. Myślę, że nam się to udało. Następnie ogłoszony został konkurs plastyczny na najładniejszą ilustrację do lektury. Wpłynęło bardzo dużo ładnych i ciekawych prac. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz słodkie upominki.  

WYNIKI  KONKURSU  PLASTYCZNEGO

ILUSTRACJA DO KSIĄŻKI „Psie troski” T. Justyniarskiego

KLASA

I MIEJSCE

II MIEJSCE

III MIEJSCE

PIERWSZA

Oliwier Falęcki

Emilia Pniewska

Nikola Mielczarczyk

Kinga Czyżewska

Jakub Kobyłecki

Krystian Rodowski

Emilia Głodowska

DRUGA

Adam Witkowski

Julia Archutowska

Patrycja Ciosek

Alicja Chojnacka

Adam Szlubowski

Marta Ostaszewska

TRZECIA

Olga Gołębiowska

Jakub Sękowski

Oliwia Szczepanik

Karolina Krajewska

Jessica Strauch

Małgorzata Kopycińska

CZWARTA

Weronika Przybyszewska

Nina Staniszewska

Klaudia Światkowska

Adrian Witkowski

Nikola Strauch

PIĄTA

Aleksandra Jakubaszek

Klaudia Eljasiak

Wiktor Dobrzyński

Zuzanna Stańczak

Franciszek Szajewski

Julia Sękowska

Jakub Bartczak

Mateusz Włodarczyk

SZÓSTA

Julia Komorowska

Jowita Brzozowska

Aleksandra Jankowska

Jakub Boniecki

                                                           Iwona Michałowska i członkowie SK LOP

 

W TEATRZE "SYRENA"

      28 marca 2017 r. uczniowie klas IV pod opieką wychowawców: Anity Piechocka-Wendy, Krystyny Roze i Katarzyny Mossakowskiej-Kopeć, w teatrze „SYRENA” w Warszawie odbyli podróż z Alicją do Krainy Czarów. Dzięki premierze, w której uczestniczyli, wędrowali z bohaterką po abstrakcyjnej rzeczywistości, skonstruowanej niczym budowla z klocków. W swojej podróży spotykali osobliwe postacie przedstawione za pomocą odmiennych gatunków teatralnych – co stanowiło dodatkowy, edukacyjny element. Podróż Alicji była próbą rozpoznania własnych pragnień i konfrontacji z  otaczającym światem na płaszczyźnie snu. Spektakl złożony z różnorodnych gatunków teatralnych i muzycznych, jak również ze zjawiskowych obrazów był mile spędzonym czasem, rozwijającym wrażliwość na sztukę naszych uczniów.

Krystyna Roze

PIĄTOKLASIŚCI W PŁOCKU

     W dniu 22 marca 2017r. uczniowie klas piątych pod opieką pań I. Michałowskiej, K. Jaszczak i K. Mossakowskiej - Kopeć pojechali na całodniową wycieczkę do Płocka. W Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego obejrzeliśmy spektakl pt. „Szatan z siódmej klasy”. Razem z głównym bohaterem, Adamem Ciskowskim przekroczyliśmy wyjątkowe drzwi i przeżyliśmy niesamowitą przygodę w poszukiwaniu skarbu. Potem udaliśmy się do katedry, która jest jedną z najstarszych katedr Polski. Ta okazała budowla była wiele razy przebudowywana. Ze Wzgórza Tumskiego obejrzeliśmy panoramę Wisły. Później zeszliśmy 400 m w dół i spacerowaliśmy przy wiosennym słońcu po molo, które jest jedynym w Polsce zbudowanym na rzece. Z doliny widok na wzgórze i katedrę był równie piękny, jak wcześniej z góry na rzekę. Następnym punktem programu wycieczki było centrum rozrywki, w którym przez 2h graliśmy w kręgle, posilając się pizzą. Wieczorem wróciliśmy do Winnicy. Wycieczkę uważamy za ciekawą.

Iwona Michałowska

 

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

       Dnia 21 marca społeczność szkolna spotkała się w hali sportowej by uroczyście powitać nadejście wiosny. Zebrani obejrzeli część artystyczną w wykonaniu uczniów klasy III a i III c, którzy pracowali pod kierunkiem swoich wychowawców. 

Następnie reprezentanci poszczególnych klas rywalizowali ze sobą w konkurencjach sportowych. 

 

SUKCESY NASZYCH EKOLOGÓW

    W dniu 21 marca 2017 roku w Nadleśnictwie  Pułtusk odbyło się rozstrzygnięcie konkursów ekologicznych zorganizowanych przez Zarząd Okręgowy Ligi Ochrony Przyrody w Płocku.                                                    

Maja Gizińska oraz Oliwia Pniewska zajęły II miejsce w rejonowym etapie konkursu „Mój las" – „Drzewo i jego funkcje w przyrodzie”. W konkursie plastycznym "Ptaki gatunków ginących" zostali nagrodzeni uczniowie:

  1. w kategorii klas I-III 

Olga Gołębiewska  kl. IIIIa – I miejsce 

- Martyna Kosek kl. IIIb – I miejsce

b) w kategorii klas IV-VI

Dominika Głodowska kl. IVb – I miejsce 

- Adrian Witkowski kl. IVb – II miejsce 

- Aleksandra Jakubaszek kl. Va – II miejsce

- Kacper Szerewicz kl. IVa – III miejsce 

- Kacper Bartczak kl. Va - III miejsce 

Uczniowie otrzymali albumy przyrodnicze oraz dyplomy; panie opiekunki merytoryczne uczniów: Iwona Michałowska, Marta Paź i Marzena Melnicka podziękowania.

W konkursie „Najlepiej pracujące szkolne koło LOP” doceniona została działalność naszego kółka i prezes Ela Mierzejewska oraz opiekunka p. I. Michałowska odebrały nagrody książkowe i dyplomy za zajęcie I miejsca.

I.Michałowska

ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM

        Uczniowie klasy II b przystąpili do projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” realizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska, a którego patronatem objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser – Duda. Misją projektu jest przywrócenie dzieci do świata zdrowia, sprawności i pogody ducha. Ma on charakter międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Uczy nie tylko pracy w grupie, ale przede wszystkim zmienia nawyki żywieniowe, edukuje, skłania do zmiany stylu życia. Jest realizowany dzięki ścisłej współpracy nauczycieli, dzieci i rodziców.

      Głównym celem projektu jest zatem wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Zamysłem twórców projektu jest także kształcenie rodziców, jako osób, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.

W ramach projekty uczniowie mieli wyznaczonych wiele działań do realizacji. Wzięli udział w zajęciach edukacyjnych „Źródło życia i zdrowia – woda”, podczas których dowiedzieli się, jakie znaczenie ma woda dla ludzi, zwierząt i roślin. Wykonali doświadczenia, aby przekonać się, w jaki sposób tracimy wodę z organizmu. Nauczyli się jak przygotować zdrową wodę smakową.

      Kolejnym zadaniem było wymyślenie, zaprojektowanie i wykonanie Wodolubka- postaci, która dba o swoje zdrowie i pije wodę każdego dnia. Wszystkie prace były bardzo pomysłowe i wykonane z różnych materiałów. Jednak w konkursie wygrała praca Ali Chojnackiej.

Wspólnie z wychowawcą oraz rodzicami uczniowie przygotowali również promocję warzyw i owoców, jako ważnych składników pożywienia, oraz promocję i kampanię na rzecz picia wody. Na dolnym korytarzu, na pięknie udekorowanym stole znalazły się owoce i warzywa, którymi częstowały się dzieci, rodzice oraz nauczyciele.

Tęczolubki, bo taką nazwę wymyślili sobie uczniowie w trakcie trwania projektu, zorganizowali krótki sondaż wśród swoich kolegów - co wiesz na temat warzyw i owoców?

Zachęcali też swoich młodszych kolegów z klasy I, oraz z klasy III do jedzenia warzyw i owoców. Odwiedzili poszczególne klasy z wcześniej przygotowanymi plakatami i hasłami głoszącymi zalety warzyw i owoców, oraz picia wody.

Przygotowali krótką inscenizację – Teatrzyk warzyw i owoców, do której wykorzystali Świeżaki, maskotki z sieci Biedronka.

      Wspólnie z wychowawcą wyznaczyli sobie jedną przerwę w ciągu dnia na przerwę owocowo – warzywną, na której to zajadali owoc lub warzywo.

Tęczolubki wymyślały różne hasła promujące zdrowe odżywianie. Oto niektóre z nich:

Warzywa i owoce je cała szkoła i dlatego jest wesoła.

Warzywa i owoce pomoc dla człowieka. Woda na zdrowie.

Julka Wasilewska wymyśliła i ułożyła wierszy:

Woda potrzebna jest nam do życia

dla roślin, zwierząt i dla nas do picia.

Woda w organizmie bardzo się liczy,

a szczególnie wtedy, gdy się ćwiczy.

Kiedy nie ma wody bardzo jest źle, ten

kto się uczy dobrze o tym wie.

Cały projekt przebiegał w miłej, pełnej zapału do pracy atmosferze. Myślę, że cele zostały w pełni zrealizowane. Zainteresowanych zapraszam do obejrzenia zdjęć z przebiegu projektu.

Marzena Drobot

 

MAKS MATEMATYCZNY 2017

      Maks Matematyczny jest zupełnie nową koncepcją konkursu matematycznego, która wykorzystuje technologie informatyczne. Konkurs w znacznej części nie wymaga wiedzy, ale umiejętności. Stanowi przede wszystkim intelektualną rozrywkę w formie internetowych gier matematycznych. Zadaniem uczniów jest w czasie 60 minut rozwiązać dwa zadania, które mają formę  gier matematycznych i uzyskać, jak największą ilość punktów. Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział 9 chętnych osób z klas IV-VI. Dnia 9 marca zmagali się z zadaniami konkursowymi, w ten sposób rozwijali swoje talenty i uczyli się, świetnie się jednocześnie bawiąc. Po konkursie byli zachwyceni i zdziwieni, że czas tak szybko minął. Z sali informatycznej wyszli uśmiechnięci i wcale nie byli zmęczeni wysiłkiem umysłowym.

                                                                    Iwona Michałowska

 

RAZEM ZMIENIAMY INTERNET NA LEPSZE!

      Pod tym hasłem – obowiązującym w tym roku dla wszystkich inicjatyw podejmowanych z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu – również społeczność szkolna Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy włączyła się do działania. Nie będzie zapewne przesadą, jeśli powiemy, że znacząca z nas żyje dziś intensywniej w świecie wirtualnym, niż w realnym. Dotyczy to zwłaszcza osób młodszych, dzieci i nastolatków, ale także dorosłych. I choć bez tego świata wirtualnego – świata w ogóle sobie dziś nie wyobrażamy, trzeba dbać o zachowanie rozsądku i proporcji. Przypomnieniu tej ważnej zasady służyły dwa spotkania: 7 marca dla uczniów szkoły podstawowej i 8 marca dla uczniów gimnazjum. Złożyły się na nie przygotowane przez uczniów prezentacje multimedialne oraz scenki zaaranżowane w oparciu o zasady bezpiecznego korzystania z sieci, opatrzone ważnymi, merytorycznymi komentarzami. Oto przykładowy z nich: Czas w sieci płynie inaczej. Rytmem nieznanym rzeczywistemu światu. Znasz to, prawda? Siadasz tylko na pół godzinki, logujesz się tylko na 10 minut, no, góra 15 – a tu nagle, nie wiadomo kiedy, upływa kilka godzin? Pół nocy? Cała noc? Rozwidnia się. Tak, rozwidnia się, a ty myślisz, że to wciąż jeszcze trwa wczorajsze popołudnie. I nie idziesz do szkoły, bo jesteś zbyt zmęczony – nieprzespana noc potrafi nieźle dać w kość nawet najsilniejszemu organizmowi, a ty przecież masz tych nieprzespanych nocy spędzonych przed komputerem całkiem sporo, prawda? Albo idziesz – ale usypiasz na lekcjach. Czas mija – i jest to czas stracony. Nie tylko ten w nadmiernej ilości spędzony w sieci, ale także późniejszy, kiedy z wyczerpania nie funkcjonujesz normalnie.

Szczególny nacisk położyliśmy na słowo „razem”, dlatego w wystąpienia zaangażowali się uczniowie obu szkół, a także inne osoby ze szkołami zaprzyjaźnione. Zwróciliśmy uwagę na następujące „internetowe przykazania”:

  • Szanuj siebie – dbaj o swój pozytywny wizerunek w sieci;
  • Szanuj innych – nie wyzywaj, nie obrażaj, nie hejtuj;
  • Szanuj swój czas – zachowaj umiar w spędzaniu czasu w sieci;
  • Bądź krytyczny – nie wszystkie informacje dostępne w Internecie są prawdziwe;
  • Korzystaj z możliwości, jakie daje Internet – zastanów się, jak możesz twórczo wykorzystać jego potencjał;
  • Pamiętaj, że z każdej sytuacji jest wyjście – w sytuacji zagrożenia poproś o pomoc zaufaną osobę dorosłą. Możesz też zadzwonić pod bezpłatny numer telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.

       Ważną częścią spotkań było wystąpienie naszego absolwenta, Bartosza Zadrożnego, obecnie ucznia II klasy w Zespole Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku. Bartek, będąc jeszcze uczniem szkoły podstawowej i gimnazjum, wykazywał zainteresowanie i zdolności „okołoinformatyczne”, które nadal z powodzeniem rozwija. Bartek zgodził się nas wspomóc w organizacji DBI, na swoim przykładzie zachęcająco i ciekawie opowiedział, jak twórczo wykorzystać sieć, a nie tylko – jak to często robimy – spędzać w niej czas bezrefleksyjnie i bezproduktywnie. Oprócz Bartka w wystąpieniach wzięli udział:

  • uczniowie szkoły podstawowej: Natalia Chylińska (prezentacja multimedialna), Oliwier Przybysz, Karol Kozłowski, Bartosz Warakomski (scenki);
  • uczniowie gimnazjum: Julita Smutkiewicz (prezentacja multimedialna), Julia Zadrożna, Karolina Gizińska, Kamila Ciosek, Gabriela Podlaska, Patryk Warakomski, Kamil Falkowski, Natalia Krawczyk (scenki), Piotr Orłowski (komentarz do scenki);
  • osoby czytające merytoryczne komentarze do scenek: dyrektor ZPO – pan Andrzej Zaręba, wicedyrektor ZPO – pani Anna Jacek Walesiak, pani Krystyna Roze – nauczyciel informatyki w ZPO, pani Agnieszka Krawczyk – przedstawiciel rodziców, pani Wioletta Zawadzka – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Winnicy, Piotr Orłowski – uczeń klasy II B gimnazjum.

Za przygotowanie Dnia Bezpiecznego Internetu w Zespole Placówek Oświatowych w Winnicy odpowiedzialne były nauczycielki: pani Monika Plisecka, pani Krystyna Roze i pani Martyna Prokop.

 

III miejsce w MISTRZOSTWACH POWIATU PUŁTUSKIEGO W MINI PIŁCE RĘCZNEJ CHŁOPCÓW  06.03.2017 r.

Skład drużyny:  Jaskulski Krystian, Niesłuchowski Konrad, Gronczewski Kacper, Rzemek Sebastian, Lubiak Paweł, Włodarczyk Mateusz, Zadrożny Paweł, Wawrzeńczak Damian, Jałmużna Piotr, Niożewski Filip

GRATULACJE !!!

Anita Piechocka-Wenda

NASZE DRZEWO UCZYNKÓW

         Wielki Post, to czas nawrócenia i pokuty, czas przemiany. Do pełnego i właściwego przeżywania Wielkiego Postu nie wystarcza post ascetyczny, nie wystarcza wiara ożywiana nabożeństwami Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Niestety, wydaje się że właśnie one, osobista asceza i pobożne praktyki, dominują w mentalności wielkopostnej, podsycane praktycznym duszpasterstwem i duchowością niektórych ruchów odnowy. Tymczasem, zgodnie z liturgią, trzeba głosić i przekonywać, że do pełni zaangażowania w przeżywanie i doświadczenie Wielkiego Postu, przynależy także miłosierdzie, uczynna miłość. To właśnie Miłosierdzie – daje szansę spełnienia dobrego uczynku, każdego dnia. W drodze do pracy, w szkole, na uczelni, za kierownicą, w sklepie, na klatce, wszędzie, gdzie spotyka się drugiego człowieka. Może nie trzeba jakiegoś wielkiego poświęcenia i odmawiania sobie, może wystarczy jeden miły gest, jeden uśmiech, by stać się dla kogoś prawdziwym świadectwem Bożego Miłosierdzia tu i teraz. Inspiruje wiarę, wprowadza ją na drogę służby i posługiwania, niekiedy wielkiego poświęcenia i ofiary, oczyszcza z egoizmu i prywatności. Wiara bez miłości pozostanie jakoby martwa i abstrakcyjna, zamknięta i statyczna. Dlatego też uczniowie podęli w Wielkim Poście czyny miłości tworząc „Wiosenne drzewo dobrych uczynków”. Każdy dobry uczynek to kolejny liść bądź kwiat na naszym drzewie, które znajduje się w sali 29. Nad całym wyzwaniem czuwa katechetka p. Katarzyna Jaszczak.

 

KONKURS MATEMATYCZNY "PANGEA"

        3 marca 2017 w auli Publicznego Gimnazjum im. Bogdana Jańskiego w Winnicy odbył się etap szkolny Konkursu Matematycznego Pangea, którego patronem merytorycznym jest Grupa Uczelni Vistula. Z zadaniami zmagali się zarówno uczniowie gimnazjum, jak i szkoły podstawowej Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy.

Konkurs przeprowadziła pani Diana Jasińska z Publicznej Szkoły Podstawowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Winnicy.

W ubiegłym roku szkolnym w konkursie brało udział ponad 120 tys. uczniów z prawie 5 tys. szkół w całej Polsce.

Do konkursu naszych uczniów przygotowały: pani Irena Skowronek, pani Małgorzata Grzymkowska, pani Anna Smolińska, pani Iwona Michałowska, pani Daniela Rutkowska i pani Diana Jasińska - nauczycielki matematyki w Zespole Placówek Oświatowych w Winnicy.

 

FERIE W WINNICY Z PIŁKĄ RĘCZNĄ

       Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Pana Andrzeja Zaręby Dyrektora ZPO w Winnicy małe piłkarki ręczne ze szkoły podstawowej mogły w dniach 24-25 lutego gościć w murach swojej szkoły koleżanki z Cegłowa, z którymi wspólnie ćwiczyły na letnim obozie w Rybnie.

Dzięki Panu Dyrektorowi dziewczęta miały zapewnione posiłki, spanie oraz nieograniczony dostęp do hali sportowej, na której przez dwa dni królowała piłka ręczna. Dziewczęta z obu zespołów wykonały kawał dobrej roboty, która na pewno zaprocentuje w przyszłości.

    Dziękujemy również za pomoc i wsparcie wszystkim rodzicom, a szczególnie Państwu Mierzejewskim, Państwu Gizińskim, Państwu Lisieckim, Państwu Stańczak i Państwu Kowalskim, którzy przygotowali dla dzieci przepyszne ciasta i pomagali przy przygotowaniu sal. Ogromną pomocną cegiełkę w organizacji ferii z piłką ręczną dołożyły Panie z kuchni na czele z Panią Moniką Janiszewską i Panią Elżbietą Jaszczak oraz Panie z obsługi technicznej szkoły.

Wszystkich chętnych zobaczenia piłki ręcznej zapraszamy do Winnicy 4 marca na turniej ligi mazowieckiej. Początek 10:00.

Tomasz Szeliga

 

PODSUMOWANIE PRACY SZKOŁY W  I SEMESTRZE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

Średnia ocen szkoły w I semestrze wyniosła: 3,79

Najwyższą średnią uzyskała klasa IVB- 4,13, która otrzymała Puchar Przechodni Dyrektora Szkoły.

Średnią ocen powyżej średniej szkoły uzyskały klasy:

IVA-3,94

Uczniowie wyróżnieni:

Klasa

Nazwisko i imię

I

Brzozowska Maria

I

Czyżewska Kinga

I

Tkaczyk Jan

I

Falęcki Oliwier

I

Głodowska Emilia

I

Kurpiewska Izabela

I

Mielczarczyk Nikola

I

Mosakowska Emilia

I

Ołtarzewska Nikola

I

Pniewska Emilia

I

Warda Tomasz

I

Wawrzeńczak Paulina

IIA

Berent Martyna

IIA

Mroziewicz Jakub

IIA

Pawlikowska Julia

IIA

Chymkowski Dawid

IIA

Śmietańska Joanna

IIB

Łepkowska Emilia

IIB

Chojnacka Alicja

IIB

Kowalewska Maja

IIB

Ciosek Patrycja

IIB

Zaręba Marlena

IIB

Wasilewska Julia

IIIA

Krawczyk Kinga

IIIA

Lusa Maja Oliwia

IIIA

Rzeczkowska Wiktoria

IIIA

Sękowski Jakub

IIIA

Strauch Jessica Nadia

IIIA

Szczepanik Oliwia

IIIB

Kosek Martyna

IIIB

Kurpiewski Tomasz

IIIB

Lachowski Gracjan

IIIB

Mączyńska Dominika

IIIC

Czarnecka Sandra

IIIC

Gostkiewicz Amelia

IIIC

Kobrzyński Bartosz

IIIC

Kopeć Małgorzata

IIIC

Kostruska Weronika

IIIC

Pierzynowska Julia

IIIC

Zaborowski Wiktor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klasa

Nazwisko i imię

Średnia ocen

Zachowanie

IVA

Czyżewska Natalia

5,0

wzorowe

IVA

Kamińska Julia

5,0

wzorowe

IVB

Głodowska Dominika

4,92

wzorowe

IVB

Olszewska Maja

4,83

bardzo dobre

IVB

Przybysz Oliwier

4,83

bardzo dobre

IVB

Staniszewska Nina

4,92

bardzo dobre

IVB

Strauch Nicola

4,92

wzorowe

IVB

Światkowska Klaudia

4,92

bardzo dobre

IVB

Witkowski Adrian

4,92

wzorowe

VA

Pniewska Oliwia

4,83

wzorowe

VA

Włodarczyk Mateusz

4,92

wzorowe

VA

Stańczak Zuzanna

4,92

wzorowe

VA

Mierzejewska Elżbieta

4,75

wzorowe

VB

Chylińska Natalia

5,17

wzorowe

VB

Kłosiewicz Krystian

5,08

wzorowe

VB

Sękowska Julia

4,92

wzorowe

VB

Eljasiak Klaudia

4,83

wzorowe

VB

Chyliński Paweł

4,75

wzorowe

VIB

Brzozowska Jowita

4,9

wzorowe

VIB

Budyta Eliza

4,9

bardzo dobre

 

 

PODSUMOWANIE FREKWENCJI SZKOŁY W  I SEMESTRZE ROKU SZKOLONEGO 2016/2017

Frekwencja szkoły w I semestrze wyniosła: 92,69%

Najwyższą frekwencję uzyskała klasa IIB (94,6%), która otrzymała Puchar Przechodni Dyrektora Szkoły.

Frekwencje powyżej średniej szkoły uzyskały następujące klasy:

            IIA - 94,48 %

            IIIB - 93,94 %

            IIIA - 93,85%

            VA - 93,3 %

            I - 93,24 %

            IVA - 93%

Uczniowie ze 100% frekwencją:

Klasa

Nazwisko i imię

I

Czyżewska Kinga

I

Wawrzeńczak Paulina

IIA

Berent Martyna

IIA

Musieński Bartosz

IIA

Wasilewska Blanka

IIA

Nożewski Karol

IIB

Eljasiak Grzegorz

IIB

Krawczyk Krystian

IIIA

Gołębiewska Olga

IIIA

Rzeczkowska Wiktoria

IIIC

Żołyński Filip

IVA

Kamińska Julia

IVA

Młynkowski Dominik

IVA

Stańczak Tomasz

IVB

Witkowski Adrian

VA

Królak Karolina

VA

Stańczak Zuzanna

VA

Włodarczyk Mateusz

VIA

Szypulski Kamil

VIA

Wielechowski Igor

 

MISTRZOSTWA POWIATU W MINI PIŁCE RĘCZNEJ DZIEWCZĄT WINNICA 09.02.2017

       W hali sportowej Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy spotkały się drużyny biorące udział w Mistrzostwach Powiatu w Piłce Ręcznej Dziewcząt. Spotkanie przygotował pan Tomasz Szeliga. Zawody otworzył dyrektor ZPO pan Andrzej Zaręba.

Wystartowały dwie drużyny:

1. Publiczna Szkoła Podstawowa w Niestępowie

2. Publiczna Szkoła Podstawowa w Winnicy

Rozegrano jeden mecz o czasie gry 2 x 15 minut

PSP Winnica – PSP Niestępowo 18:0

Kolejność końcowa:

  1. PSP Winnica
  2. PSP Niestępowo

 

Składy zespołów:

PSP Niestępowo: Andrzejewska Patrycja, Burska Amelia, Gorczyńska Małgorzata, Przybyłek Julia, Skura Magdalena, Chojnacka Dorota, Gerek Sara, Klara Patrycja, Tkaczyk Aleksandra, Tusińska Julia, Zadrożna Amelia, Zdunek Julia. Opiekun Jóźwik Dariusz

PSP Winnica:  Lisiecka Ewelina, Stańczak Zuzanna 3 bramki, Królak Karolina 3 bramki, Pniewska Oliwia 7 bramek, Światkowska Klaudia, Gizińska mają 2 bramki, Mierzejewska Ela 3 bramki, Olkowska Wiktoria, Dłutowska Oliwia, Kowalska Sylwia, Bielińska Marysia, Królak Aleksandra, Czyżewska Natalia. Opiekun Tomasz Szeliga

Sędzia główny: Robert Wróblewski

Zespoły otrzymały dyplomy i medale.

Tomasz Szeliga

 

KONKURS WIEDZY POŻARNICZEJ  „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”

       Dnia 2 lutego 2017 r. w Zespole Placówek Oświatowych  w Winnicy  odbył się gminny konkurs wiedzy pożarniczej pod hasłem "Młodzież zapobiega pożarom’’. Turniej Wiedzy Pożarniczej jest konkursem popularyzującym przepisy ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Szczególnie służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów p.poż., zasad postępowania na wypadek pożaru, wiedzy na temat techniki pożarniczej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

            Gospodarzem turnieju był  dyrektor ZPO w Winnicy pan Andrzej Zaręba. Komisja  konkursowa składała się z zaproszonych gości: Wójta Gminy Winnica pana Mariusza  Kowalewskiego  oraz  przedstawicieli Straży Pożarnej.

         Do Konkursu Wiedzy Pożarniczej przystąpiło 21 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa i gimnazjum. Konkurs składał się z pisemnego testu sprawdzającego poziom opanowanej wiedzy pożarniczej. Zakres tematyczny poszczególnych grup wiekowych różnił się między sobą stopniem trudności.

Wyniki Turnieju w  kategorii szkoły podstawowej:

I m-ce Eliza  Budyta

II m-ce  Mateusz Włodarczyk

III m-ce  Julia Komorowska

Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Laureaci będą reprezentowali naszą gminę na szczeblu powiatowym w Pułtusku.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy z dziedziny pożarnictwa a finalistom życzymy dalszych sukcesów.                                                                                                           

                                                                                                   Marzena Melnicka

 

INAUGURACJA STOWARZYSZENIA PRZYSTANEK WINNICA

          W miłej i rodzinnej atmosferze odbyła się inauguracja Stowarzyszenia na rzecz dzieci, młodzieży i ich rodzin Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy "Przystanek Winnica". Grupa rodziców, nauczycieli i pracowników ZPO postanowiła zjednoczyć swoje siły.

            Zgodnie z treścią Statutu główny cel stowarzyszenia to współdziałanie z Zespołem Placówek Oświatowych w Winnicy, czyli podejmowanie działań na rzecz edukacji, oświaty i wychowania, sportu, a także praca na rzecz ochrony środowiska, promowanie zdrowego stylu życia, rozwijanie idei wolontariatu, upowszechnianie tradycji narodowych, pielęgnowanie polskości, świadomości narodowej i kulturowej, krzewienie wiedzy o regionie, propagowanie idei Unii Europejskiej, również praca na rzecz osób niepełnosprawnych i w wieku emerytalnym.

              Prezesem Stowarzyszenia jest pani Dorota Ciosek, wiceprezesem - pani Iwona Marcinkowska, skarbnikiem - pani Marzena Tkaczyk, sekretarzem - pani Krystyna Roze, członkiem Zarządu - pani Ewelina Kowalewska. W skład Komisji Rewizyjnej wchodzą: pani Agnieszka Krawczyk, pani Katarzyna Chojnacka i pani Monika Gnatowska.

        Podczas inauguracji rozstrzygnięto konkurs na logo Stowarzyszenia. Spośród nagrodzonych prac, absolwent naszej szkoły Bartosz Zadrożny, zaprojektował aktualne logo. Natomiast Grupa Teatralna WIKT pod kierunkiem pani Moniki Paszkowskiej wystawiła dwa przedstawienia.

Ważnym momentem spotkania było również zaprezentowanie zadań i najbliższych prac Stowarzyszenia i przedstawienie Zarządu oraz członków.

          Należy w tym miejscu przypomnieć, że Stowarzyszenie "Przystanek Winnica" powstało z inicjatywy dyrektora ZPO pana Andrzeja Zaręby i jest to kontynuacja działalności Grupy Nieformalnej "Leśne Mrówki" w składzie Dorota Ciosek, Marzena Tkaczyk i Agnieszka Krawczyk.

Zapraszamy do zakładki Album fotograficzny, w której znajdują się zdjęcia z inauguracji Stowarzyszenia.

 

WROCŁAW W JEDEN DZIEŃ

        Dnia 18 stycznia 2017r. klasy piąte, pod opieką pani I. Michałowskiej oraz pani K. Jaszczak, poleciały samolotem na jednodniową wycieczkę do Wrocławia. Lot upłynął przyjemnie, szybko i spokojnie. W czasie pobytu we Wrocławiu uczniowie zwiedzili Afrykarium, które było główną atrakcją wyjazdu. Spacerując po obiekcie uczniowie zapoznali się ze zróżnicowanymi ekosystemami Czarnego Lądu. Największą atrakcję stanowiły  liczne akwaria, zbiorniki wodne oraz baseny reprezentujące m.in. rafę koralową Morza Czerwonego, jezior Malawi i Tanganiki, głębiny Kanału Mozambickiego, gdzie występują rekiny, płaszczki i inne duże ryby, które podziwialiśmy z podwodnego  tunelu o długości około 18 m. Kolejna odwiedzana ekspozycja poświęcona była Wybrzeżu Szkieletów w Namibii, które zamieszkują  pingwiny oraz kotiki afrykańskie. W dżungli otaczającej rzekę Kongo obserwowaliśmy krokodyle i manaty - niezwykłe, roślinożerne ssaki zwane także syrenami. Po wizycie w zoo, kolejnym punktem programu wycieczki był pobyt na wrocławskim rynku, którego główną ozdobą w tym okresie, jest ogromna choinka. W trakcie zwiedzania rynku mieliśmy okazję zapoznać się z historią rozmieszczania w mieście krasnoludków wrocławskich. Na temat tego, skąd krasnale wzięły się we Wrocławiu, od lat spierają się historycy, dziennikarze i zwykli wrocławianie. I choć prawdę zna najprawdopodobniej tylko Papa Krasnal, to warto je odnaleźć  i pooglądać ich różnorodność. Po zakupie pamiątek i zjedzeniu posiłku wróciliśmy na lotnisko. Lot powrotny przebiegł również spokojnie i szybko. Widok chmur i zachodzącego słońca był niecodzienny. Do Winnicy dotarliśmy o godz. 19.30, gdzie czekali na uczniów stęsknieni rodzice.

Był to dla wszystkich niezapomniany dzień.

Iwona Michałowska

 

PROJEKT EUROPEJSKI  E-TWINNING

       Dnia 2 listopada klasa IIa i IIIa przystąpiły do uczestnictwa w projekcie Etwinning, związanym ze świetem Bożego Narodzenia. Tytuł projektu to: Christmas Fun. Naszymi partnerami było 9 szkół z 7 krajów: Litwy, Rumunii, Włoch, Grecji, Norwegii i Hiszpanii. Uczniowie nauczyli się nazw tych krajów po angielsku, zapoznali z ich flagami oraz  położeniem na mapie. Wszyscy uczestnicy zamieszczali zdjęcia swoich szkół i miejscowości na profilu Twinspace. Wymieniliśmy się własnoręcznie zrobionymi ozdobami choinkowymi, kartami świątecznymi i flagami swoich krajów, nauczyliśmy się życzeń świątecznych w różnych językach, nagraliśmy nasze ulubione kolędy i rozmawialiśmy z naszymi kolegami na Skype. Dowiedzieliśmy się o tradycjach Bożonarodzeniowych w różnych krajach i wysłuchaliśmy kolęd wykonanych na żywo. Na koniec projektu ubraliśmy naszą choinkę europejską ozdobami, które otrzymaliśmy z innych szkół. W projekcie używaliśmy narzędzia IT: padlet, animoto, kahoot  oraz youtube i MP4. Projekt zakończył się 3 stycznia prezentacją przedstawiającą naszą owocną współpracę. Dziękujemy uczniom i wychowawczyniom klasy IIa i IIIa: Pani Agnieszce Wardzie i Pani Marzenie Melnickiej. Zapraszamy do współpracy w przyszłości.

W grudniu 2016r. klasy IV przystąpiły do projektu: „Singingissharing” wraz z 2 polskimi szkołami oraz ze szkołami w Finlandii i na Malcie. Projekt zakończy się w maju 2017r.

                                                                                              koordynator: Jolanta Grabarek

WIGILIA SZKOLNA 2016

           Pod hasłem „CZEKAJĄC NA TĘ NOC” w dniu 21 grudnia 2016 roku odbyła się Wigilia społeczności Publicznej Szkoły Podstawowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Winnicy. Spotkanie prowadziła pani katechetka Katarzyna Jaszczak. Gośćmi uroczystości byli: proboszcz parafii Winnica ksiądz Zbigniew Paweł Maciejewski, ksiądz prefekt Krzysztof Drzazgowski, wójt gminy Winnica pan Mariusz Kowalewski, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Winnicy pani Wioletta Zawadzka, emerytowane panie dyrektor winnickiej szkoły – pani Henryka Jałmużna i pani Barbara Sokolnicka oraz pani Monika Tołłoczko-Dąbrowska z „Pułtuskiej Gazety Powiatowej”.

         Nie mogło zabraknąć gospodarza Wigilii szkolnej – dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy pana Andrzeja Zaręby oraz pani wicedyrektor Anny Jacek-Walesiak, a także Rady Rodziców na czele z przewodniczącą panią Dorotą Ciosek.

Tegoroczna dekoracja, którą przygotowała pani Agnieszka Warda, zachwyciła zebranych. Uczestnicy spotkania byli także pod wrażeniem pięknie przygotowanych stołów wigilijnych, czyli dzieła rodziców uczniów naszej szkoły.

              Na scenie pojawili się uczniowie z klasy VI B, którzy pod kierunkiem pani Katarzyny Jaszczak i pani Walentiny Krzyżańskiej przygotowali pełne ciepła i wrażliwości Jasełka. Maryją była Jowita Brzozowska, a w rolę Józefa wcielił się Krystian Jaskulski. Pojawili się również niezawodni Trzej Królowie – Jakub Gołowicz, Jakub Boniecki i Bartosz Wawrzeńczak oraz uroczy pastuszkowie – Oskar Olbrych, Filip Nożewski i Piotr Jałmużna. Czym by były Jasełka bez aniołków? W tym roku w tych rolach zobaczyliśmy Julię Stopka i Filipa Wodyńskiego. Wigilię w polskiej rodzinie zaprezentowali Adrian Jankowski, Eliza Budyta, Julia Kulesza, Julia Zyblewska i Sylwia Wierzbicka. Pojawiła się także pięknie tańcząca Gwiazda Betlejemska – Dominika Wultańska. Całość dopełniały narracja Julii Komorowskiej i Weroniki Ciosek oraz komentarze Klaudii Kowalewskiej, Oli Wachowskiej i Elwiry Zinówko.

Po części artystycznej przyszła pora na bożonarodzeniowe życzenia od dyrektora ZPO pana Andrzeja Zaręby, przewodniczącej Rady Rodziców pani Doroty Ciosek, przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego Jowity Brzozowskiej oraz wójta gminy Winnica pana Mariusza Kowalewskiego.

        Ksiądz proboszcz Zbigniew Paweł Maciejewski odczytał fragment Pisma Świętego. Wówczas pani przewodnicząca Dorota Ciosek przekazała opłatek (który otrzymaliśmy od księdza Krzysztofa Drzazgowskiego) na ręce pana dyrektora Andrzeja Zaręby oraz wychowawców i opiekunów klas, czyli pań Bogumiły Podlaskiej, Agnieszki Warda, Anny Strauch, Marzeny Melnickiej, Marty Paź, Marzeny Jaskulskiej, Weroniki Barszcz-Karnabal, Krystyny Roze, Iwony Michałowskiej, Katarzyny Mossakowskiej-Kopeć, Jolanty Grabarek i Joanny Wrublewskiej. Uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście złożyli sobie ciepłe i radosne życzenia.

Na stołach pojawiły się pyszne wigilijne potrawy przygotowane przez nasze panie kucharki na czele z panią kierownik Moniką Janiszewską oraz nasze mamy. Jak co roku największą popularnością cieszyła się winnicka postna kapusta.

Uczniowie zaspokoiwszy pierwszy głód za głosem pani Moniki Paszkowskiej podążyli na scenę, aby umilić czas zebranym pięknymi kolędami i pastorałkami. Oprócz spontanicznego chóru kolędy śpiewała, jako solistka, Nina Staniszewska z klasy IVB.

           Największą radość sprawiła wizyta Świętego Mikołaja, który wręczał młodszym i starszym miłe prezenty. Tym razem obyło się bez rózgi, więc można uznać, że w minionym roku wszyscy byli grzeczni. Korzystając z okazji każda klasa pozowała do wspólnych zdjęć z biskupem Mikołajem, bo właśnie taki odwiedził winnicką szkołę podstawową.

Na zakończenie spotkania nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najbardziej świątecznie udekorowaną salę lekcyjną. Każda klasa wykazała się dużym zaangażowaniem, dlatego każdy z uczniów otrzymał od Rady Rodziców słodki podarunek. Natomiast konkurs wygrały ex aequo klasy IIIA i VA.

W świątecznej atmosferze uczniowie powrócili do swoich domów, aby przygotować się do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

 

PROJEKT "POPOŁUDNIA Z SIENKIEWICZEM" 

12-16 grudnia 2016r. 

W związku z kończącym się rokiem Henryka Sienkiewicza oraz w celu popularyzowania czytelnictwa w Zespole Placówek Oświatowych w Winnicy ogłoszono akcję „Popołudnia z Sienkiewiczem”. Inicjatorką przedsięwzięcia była pani wicedyrektor Anna Jacek-Walesiak.

Pomysł zrealizowały: pani bibliotekarka Katarzyna Jałmużna oraz nauczycielki języka polskiego pani Monika Plisecka, pani Urszula Roze, pani Joanna Wrublewska i pani Ewa Zadrożna przy wsparciu pani Anny Kordulewskiej i pani Moniki Gnatowskiej, a także wychowawców świetlicy szkoły podstawowej i gimnazjum. Nad całością czuwał pan dyrektor Andrzej Zaręba. Natomiast nagrody w konkursach ufundowały Rady Rodziców szkoły podstawowej i gimnazjum.

 

       We wrześniu braliśmy udział w akcji „Narodowe Czytanie”. Fragmentów „Quo vadis” wysłuchali uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Nasza szkoła, jako organizator „Narodowego Czytania”, otrzymała okolicznościowe wydanie „Quo vadis” z podziękowaniem od Pana Prezydenta Andrzeja Dudy.

 

„Popołudnia z Sienkiewiczem” są jedną z wieluakcji propagujących czytelnictwo w naszej szkole. Podczas grudniowych spotkań zaprezentowano podarunek od Pana Prezydenta i odczytywano fragmenty „Quo vadis”. Nasza szkoła w grudniu była udekorowana plakatami i gazetkami ściennymi na temat Henryka Sienkiewicza.

 

W „Popołudniach z Sienkiewiczem” uczestniczyli wspólnie uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Spotykaliśmy się od 12 do 16 grudnia 2016 r. na 7. godzinie lekcyjnej.

 

Przedsięwzięcie było realizowane wg następującego harmonogramu:

12 XII – zapoznanie z przebiegiem akcji oraz Sienkiewicz na ekranie (fragmenty filmowych adaptacji prozy Henryka Sienkiewicza);

Pani Monika Plisecka omówiła program najbliższych spotkań. Następnie oglądaliśmy fragmenty filmu „W pustyni i w puszczy” w reżyserii Waldemara Dzikiego.

 

13 XII – czytanie Sienkiewicza po raz pierwszy (czytają uczniowie gimnazjum);

Pani wicedyrektor Anna Jacek-Walesiak odczytała fragment „Quo vadis” z wydania, które otrzymaliśmy od Pana Prezydenta. W dalszej kolejności czytali: fragmenty „Latarnika” - Wiktoria Lusa i Zuzanna Kosek z klasy IB, Kinga Guławska, Klaudia Górka i Oliwia Komendarska z klasy IIC - fragmenty powieści „Ogniem i mieczem”, uczniowie klasy IIIA Adrian Matusiak, Patryk Wroniak i Michał Wydra - fragmenty „Krzyżaków”. Pani Ewa Zadrożna czuwała nad przebiegiem spotkania.

 

14 XII – czytanie Sienkiewicza po raz drugi (czytają uczniowie szkoły podstawowej);

Pani Joanna Wrublewska omawiała przebieg czytania uczniów szkoły podstawowej, a pan dyrektor Andrzej Zaręba odczytał fragment „Quo vadis” z pamiątkowego egzemplarza.

Nowelę „Janko Muzykant” odczytali Eliza Budyta, Filip Nożewski, Julia Stopka i Weronika Ciosek z klasy VIB. Następnie Karolina Królak i Ela Mierzejewska z klasy V A zaprezentowały „Legendę żeglarską”. Pani Urszula Roze zapowiedziała uczniów klas V,którzy odczytywali fragmenty „W pustyni w puszczy”. Byli to: Natalia Chylińska, Zuzanna Zaręba i Filip Smoliński, Julia Sękowska, Krystian Kłosiewicz, Mateusz Włodarczyk, Dawid Szlubowski i Kuba Kosek oraz Oliwka Pniewska i Maja Gizińska.

 

15 XII – pisanie o Sienkiewiczu – konkurs wiedzy (w formie testu) o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza (oddzielnie dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum);

 

16 XII – zakończenie akcji, ogłoszenie wyników konkursu z poprzedniego dnia oraz konkursów, które ogłosiła p. Katarzyna Jałmużna: „Sienkiewiczowskie potyczki” (dla uczniów gimnazjum) oraz plastycznego – „Podróżujemy ze Stasiem i Nel przez Afrykę” (dla uczniów szkoły podstawowej).

           Podczas podsumowania projektu w auli gimnazjum spotkali się dyrekcja, nauczyciele, zaangażowani uczniowie oraz nasz gość pan Mariusz Kowalewski - wójt gminy Winnica. Na początek przewodniczące Samorządów Uczniowskich: szkoły podstawowej - Jowita Brzozowska i gimnazjum - Żaneta Mossakowska zrelacjonowały dotychczasowe prace. Następnie głos zabrał dyrektor ZPO pan Andrzej Zaręba, który podziękował organizatorkom oraz pan wójt Mariusz Kowalewski, który gratulował przedsięwzięcia.

             Później pani Ewa Zadrożna przedstawiła wyniki konkursu wiedzowego w gimnazjum. Nagrody wręczał pan wójt Mariusz Kowalewski. Wyróżnienie otrzymały Wiktoria Lusa i Zuzanna Kosek klasa IB, III miejsce zajął Adrian Matusiak z IIIA, II miejsce - Joanna Kaźmierczak z IIA i Weronika Monińska z IIB. Konkurs wygrał Patryk Warakomski z klasy IIIA. Podziękowania otrzymali także uczniowie biorący udział w konkursie oraz czytający w minionym tygodniu.

          Pani Joanna Wrublewska podsumowała pracę szkoły podstawowej w projekcie. W konkursie wiedzowym wyróżnienie zdobyła Weronika Kryg z klasy VIA, III miejsce zajęły Julia Sękowska, Zuzana Zaręba i Natalia Chylińska z klasy VB, II miejsce - Eliza Budyta z VIB i Krystian Kłosiewicz z VB. Konkurs wygrała Oliwia Pniewska z klasy VA. Nagrody książkowe wręczał pan wójt Mariusz Kowalewski. Pani Joanna Wrublewska podziękowała wszystkim uczestnikom konkursów oraz uczniom, którzy czytali popczas projektu.

         Następnie pani Katarzyna Jałmużna wraz z panem wójtem Mariuszem Kowalewskim przekazała nagrody uczniom, którzy wygrali konkursy zorganizowane przez bibliotekę szkolną. W konkursie plastycznym dla szkoły podstawowej "Podróżujemy ze Stasiem i Nel po Afryce" wyróżnienie otrzymali Nikola Strauch z klasy IVB i Jakub Bartczak z klasy VA. Z kolei konkurs dla gimnazjum "Sienkiewiczowskie potyczki" wygrali (zdobywając taką samą liczbę punktów) Karolina Gizińska klasa IIB, Karolina Jałmużna klasa IIB, Michał Ruszczyński klasa IIB i Zuzanna Górska klasa IIIC.

Spotkanie zakończyło się projekcją fragmentu filmu "Krzyżacy" w reżyserii Aleksandra Forda.

W projekcie obsługą techniczną zajmowali się Jacek Bandurski i Michał Tomczyk z klasy IIIC.

Zapraszamy do zakładki Album fotograficzny, w której znajdują się zdjęcia z projektu wykonane przez Dominika Chojnackiego z klasy IIA, panią Katarzynę Jałmużna i panią Aleksandrę Wójciak.

 

RELAKS – REKREACJA – SPORT W JACHRANCE

        Dnia 8 grudnia 2016r. uczniowie z klas IVA, IVB oraz kilkoro uczniów z klasy VIB zażywali kąpieli na basenie w Jachrance. Dziewczęta i chłopcy wybrali sobie taką właśnie formę prezentu z okazji Mikołajek (6 grudnia). Nie tylko relaks i rekreacja były tutaj mile widziane przez uczestników wyjazdu. Spora grupa uczniów próbowała swoich sił w pływaniu na czas, na wytrzymałość oraz trenowali skoki do wody, oczywiście pod czujnym okiem pana ratownika. Przyjemnie spędzony czas był również pożyteczny dla wszystkich, ponieważ pływanie to sport, a sport to z d r o w i e. 

Anita Piechocka - Wenda

 

WYBIERAM WODĘ

„Wybieram wodę” to program edukacyjny, w którym wzięła udział nasza szkoła. Główne jego założenia to:

  1. kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego nawodnienia organizmu;
  2. popularyzacja wiedzy o ochronie środowiska i zasobów wodnych;
  3. wspomaganie procesów edukacyjnych w zakresie ochrony przyrody;
  4.  wspomaganie procesów wychowawczych w zakresie kreatywności i samodzielności dzieci;
  5. aktywizacja i integracja społeczności lokalnych;

Uczniowie kl. Va, 24 osoby, podjęli się realizacji zadania „Mali badacze – doświadczenia i eksperymenty z wodą”. Zaprosili do udziału w projekcie 15 uczniów klasy IIIa i nauczycielkę tej klasy. Zajęcia odbyły się 7 grudnia 2016r. na terenie PSP im. prof. I. Mościckiego w Winnicy, w pracowni przyrodniczej. Na początku zapoznali ich z rolą wody w przyrodzie i dla człowieka oraz z zawartością wody w różnych produktach spożywczych, następnie zachęcili do eksperymentowania z wodą. Cel doświadczeń to odkrywanie właściwości wody poprzez eksperymenty. Wykonaliśmy następujące doświadczenia: 

  1. Bariera z papieru.
  2. Co pływa, co tonie?
  3. Magiczny ziemniak.
  4. Czy się rozpuści?
  5. Ile się zmieści?
  6. Klej z wody.
  7. Dziwne jajka.
  8. Pływająca igła.
  9. Co w czym pływa, a co tonie?
  10.  Ile tlenu jest w powietrzu?

Każde doświadczenie było naukowo wyjaśnione przez starszych uczniów. Młodsi próbowali przewidzieć wynik doświadczeń oraz wyciągnąć wnioski. Później młodsi uczniowie sami wykonywali doświadczenia pod nadzorem piątoklasistów. Na koniec starsi podziękowali młodszym za wspaniałą, aktywną pracę. Młodsi za nowe wiadomości i możliwość eksperymentowania.  Przebieg i wyniki doświadczeń ilustrują zdjęcia.

I. Michałowska

 

        W związku z kończącym się rokiem Henryka Sienkiewicza oraz w celu popularyzowania czytelnictwa ogłaszamy w Zespole Placówek Oświatowych w Winnicy

„POPOŁUDNIA Z SIENKIEWICZEM”.

Przedsięwzięcie będzie realizowane wg następującego harmonogramu:

  • 12 XII – zapoznanie z przebiegiem akcji oraz Sienkiewicz na ekranie (fragmenty filmowych adaptacji prozy Henryka Sienkiewicza);
  • 13 XII – czytanie Sienkiewicza po raz pierwszy  (czytają uczniowie gimnazjum);
  • 14 XII – czytanie Sienkiewicza po raz drugi (czytają uczniowie szkoły podstawowej);
  • 15 XII – pisanie o Sienkiewiczu – konkurs wiedzy (w formie testu) o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza (oddzielnie dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum);
  • 16 XII – zakończenie akcji, ogłoszenie wyników konkursu z poprzedniego dnia oraz konkursów, które ogłosiła p. Katarzyna Jałmużna: „Sienkiewiczowskie potyczki” (dla uczniów gimnazjum) oraz plastycznego – „Podróżujemy ze Stasiem i Nel przez Afrykę” (dla uczniów szkoły podstawowej).

Ponadto prosimy, aby każda klasa gimnazjum oraz klasy VI szkoły podstawowej pod kierunkiem wychowawców przygotowały plakat dotyczący Henryka Sienkiewicza (np. popularyzujący i reklamujący jego sylwetkę i twórczość, będący ilustracją do wybranej jego książki itp.). technika wykonania dowolna, format A3 lub większy, termin wykonania – do 9 XII.

Uczniów do konkursu wiedzy o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza oraz do czytania przygotują nauczyciele języka polskiego.

„POPOŁUDNIA Z SIENKIEWICZEM” będą się odbywały  na 7 godzinie lekcyjnej w auli gimnazjum (miejsce konkursu zaplanowanego na 15 XII oddzielnie dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum zostanie podane).

 

ZAPRASZAMY NA INSPIRUJĄCE „POPOŁUDNIA Z SIENKIEWICZEM”!
Organizatorki: Monika Plisecka, Urszula Roze, Joanna Wrublewska, Ewa Zadrożna oraz Katarzyna Jałmużna.

 

5 ZŁOTYCH MINUT – KONCERT

      Dnia 6 grudnia 2016r. 44 uczniów z klas V i VI pod opieką pań: I. Michałowskiej, K. Jaszczak, M. Prokop było na koncercie „5 ZŁTYCH MINUT RATUJĄCYCH ŻYCIE” w Warszawie. Wyjechaliśmy wczesnym rankiem i już po ok. 20 minutach podróży było nas 88 w autobusie. Każdy miał towarzystwo Mikołaja … z czekolady, jak przystało na Mikołajki. Na koncercie wystąpili znani i lubiani przez młodzież artyści: Jula, Sylwia Lipka, Sylwia Przybysz i szczególnie sympatyczny Antek Smykiewicz. Teatr iluzji przedstawił Maciej Pol, następnie poruszaliśmy się w rytm zumby i obejrzeliśmy pokaz kolorowych laserów. Zgodnie z hasłem głównym i tytułem koncertu ratownicy medyczni przypomnieli nam zasady udzielania pierwszej pomocy. Z koncertu wyszliśmy radośni, uśmiechnięci i pełni wrażeń, z autografami niektórych artystów w ręku. W drodze powrotnej zjedliśmy lunch w Nieporęcie i szybko wróciliśmy. W Winnicy czekały na nas szkolne autobusy, abyśmy zdążyli przygotować się do lekcji na następny dzień. Niektórzy byli na koncercie już czwarty raz i większość deklaruje swoją obecność również za rok.

I. Michałowska

 

MIKOŁAJKI W IV B

        Dnia 6 grudnia we wtorek, na godzinie wychowawczej, uczniowie klasy IV b świętowali Mikołajki nie tylko obdarowując się słodkościami, ale wspólnie dekorując klasę.   Wśród wesołych śmiechów, miłych rozmów uczniowie ubierali choinkę, stroili klasę, wykonywali gwiazdy, które zdobią naszą salę jednocześnie się integrując, ucząc wspólnej pracy, szanując swoje pomysły. Przypomnieliśmy sobie postać Świętego Mikołaja – biskupa, dzięki któremu do dzisiaj staramy się pamiętać o najbliższych dając sobie upominki.

Bardzo dziękujemy pomocnikowi, elfowi – mamie, dzięki której tak piękna jest nasza klasa. DZIĘKUJEMY !!!

 

SZKOLNY KONKURS NA „NAJŁADNIEJSZY RÓŻANIEC”

W dniu 29.11.2016r komisja dokonała oceny prac konkursowych – różańcy. 

Do konkursu przystąpiło 20 uczniów PSP w Winnicy ( 13 uczniów klas I – III oraz 7 uczniów klas IV – VI ).

Największą liczbę głosów w klasach I – III otrzymali uczniowie:

I miejsce – Rzeczkowska Wiktoria

II miejsce – Głodowska Emilia

III miejsce – Zaręba Marlena

wyróżnienie – Śmietańska Joanna

                        Gostkiewicz Amelia

                        Czyżewska Kinga

                        Gołębiewska Olga

                        Pierzynowska Julia

klasy IV – VI uczniowie:

I miejsce – Komorowska Julia

II miejsce – Czyżewska Natalia

III miejsce – Witkowski Adrian

wyróżnienie – Kołaczek Magda

Gratulujemy !!! 

Katarzyna Jaszczak

 

,,CZY TO JUTRO, CZY TO DZIŚ, WSZYSTKIM JEST POTRZEBNY MIŚ" 

       Światowy Dzień Pluszowego Misia był znakomitą okazją, aby przybliżyć uczniom klas I-III literaturę, której bohaterami są misie. W tym dniu każdy uczeń przyszedł do szkoły w towarzystwie swojego pluszowego ulubieńca.

Razem z nimi wysłuchały  opowieści o historii powstania pluszowego misia, jak również obejrzały inscenizację przygotowaną przez uczniów klasy III pt: „Bajka o misiu niezłym rozbójnisiu”.

 Wiele radości dostarczyła uczniom wspólna zabawa z pluszowym przyjacielem, z którym  dzieci zasiadły do uczty miodowej. Herbatniki z miodem były pyszne, bardzo im smakowały. Świetliki tańczyły również  ze swoimi pluszakami  w rytmie piosenki  „Jadą, jadą misie”.

  Na zakończenie uroczystości dzieci oglądały  bajki o Misiu Uszatku, Kubusiu Puchatku, a także pozowały do wspólnego zdjęcia w urodzinowym domku misia. W ten sposób  zachęciłyśmy dzieci do poznania przygód misiów – bohaterów książek zgromadzonych w kąciku pt. „Wystawa książek o misiu”. Uśmiech i zadowolenie na twarzach dzieci to najlepsze podsumowanie zorganizowanej imprezy.

                                                                                                          Katarzyna Mossakowska- Kopeć

                                                           Marzena Jaskulska

 

LEKCJA MUZEALNA UCZNIÓW KLASY IIB

       Pomimo panującej za oknami aury w dniu 23 listopada br. Grupa Nieformalna Leśne Mrówki w składzie: Dorota Ciosek, Marzena Tkaczyk i Agnieszka Krawczyk zorganizowały wyjazd dla dzieci do Muzeum Regionalnego, znajdującego się w zabytkowej wieży ratuszowej  w Pułtusku.

       Dla wielu drugoklasistów była to pierwsza wizyta w muzeum. Po muzeum uczestników wyjazdu oprowadzała p. przewodnik, która w bardzo ciekawy, a jednocześnie przystępny dla dzieci sposób, opowiadała o eksponatach zgromadzonych w poszczególnych salach muzeum. Dzieci dowiedziały się, co to jest muzeum oraz w jakim celu chroni się zabytki i gromadzi eksponaty muzealne. Z uwagą słuchały opowieści na temat codziennego życia ludzi, żyjących w dawnych czasach, którzy wpisali się w karty historii tego regionu.

       Duże zainteresowanie dzieci wzbudziła nowa ekspozycja stała w wieży ratuszowej pt. „Średniowieczne proto-miasto w Pułtusku. Multimedialna ekspozycja z dziejów kasztelanii majątkowej biskupstwa płockiego”. Wystawa przedstawiała drewnianą zabudowę proto-miasta  w wykonaniu dwóch makiet, w technologii druku 3D oraz najstarsze dzieje Pułtuska, a zwłaszcza okres powstania miasta. Atrakcją okazały się również eksponaty archeologiczne związane z kulturą ludową terenów Puszczy Białej: stroje, tekstylia, sztuka ludowa, ceramika.

Po lekcji muzealnej dzieci rozgościły się w pizzerii, w której regenerowały siły jedząc pizzę i popijając napoje.

Dziękujemy Pani pedagog Annie Strauch, Pani Katarzynie Kowalewskiej oraz Pani Dorocie Ciosek za sprawowanie opieki nad dziećmi podczas wyjazdu. Dziękujemy także Pani Marzenie Drobot za pomoc w organizacji wyjazdu.

Mamy nadzieją, że to nie ostania wycieczka Leśnych Mrówek z dziećmi z ZPO w Winnicy. 

 

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

      Dnia 22 listopada 2016r. tradycyjnie jak co roku w naszej szkole odbył  się szkolny turniej ruchu drogowego pod hasłem: ,,Bezpieczna droga do szkoły’’.

Do turnieju przygotowywali się wszyscy uczniowie naszej  szkoły. Brały w niej udział  drużyny klas I-VI. Uczniowie  klasy  pierwszej  wybierali  ilustracje z  właściwym miejscem przechodzenia przez jezdnię. Wyjaśniali znaczenie poszczególnych świateł w sygnalizatorze świetlnym. Zagadki związane z ruchem drogowym rozwiązywały drużyny klas drugich. Drużyny klas trzecich wykazywały się znajomością numerów służb ratowniczych.

   Uczniowie  klas  czwartych  wyjaśniali znaczenie poszczególnych  znaków drogowych, które samodzielnie wykonali różnymi technikami. Pokazywali również rysunki przedstawiające bezpieczną drogę do szkoły.

  Drużyny klas piątych prezentowały prawidłowy ubiór rowerzysty. Przekazały również informacje na temat obowiązkowego wyposażenia roweru. Wybrani  uczniowie z klas szóstych prezentowali wykonane przez siebie rysunki na temat  przepisów  i zasad bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze pieszego, pasażera i kierującego pojazdem. Przedstawiali również,  jak  nie należy zachowywać  się  na jezdni lub w jej pobliżu.

    Klasy szóste wyjaśniały jak piesi i rowerzyści powinni prawidłowo zachowywać się na drodze. Wszystkie prace uczniów można było później oglądać na wystawie szklonej.  Prezentowany program turnieju uczył i jednocześnie bawił wszystkich jego uczestników. Przyczynił się do głębszego zrozumienia zagrożeń, na które wszyscy są narażeni w ruchu drogowym. Wzmocnił nawyki poprawnego, bezpiecznego i kulturalnego zachowania się naszych uczniów na drodze-jako pieszych i rowerzystów.

                                                                                  Marzena  Melnicka

 

KONKURS PLASTYCZNY pt. „PODRÓŻUJEMY ZE STASIEM I NEL PRZEZ AFRYKĘ" 
 
        Z okazji ogłoszenia 2016 roku – Rokiem Henryka Sienkiewicza Biblioteki szkolna ZPO w Winnicy ogłasza Konkurs Plastyczny, który ma na celu propagowanie twórczości autora i utrwalenie lektury szkolnej pt. „W pustyni i w puszczy”.

REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO
1. Organizatorem konkursu jest Biblioteka szkolna ZPO w Winnicy.

2. Konkurs adresowany jest do uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej.
3. Celem konkursu jest :

- promocja czytelnictwa i przybliżenie sylwetki Henryka Sienkiewicza,
- utrwalenie lektury szkolnej pt. „W pustyni i w puszczy”,
- uczczenie 170. rocznicy urodzin i 100. rocznicy śmierci autora,
- promocja Biblioteki jako przyjaznego miejsca spędzania wolnego czasu,
- rozwijanie wrażliwości i umiejętności plastycznych wśród dzieci.

4. Tematyka konkursu.

Tematem konkursu jest wykonanie pracy plastycznej będącej ilustracją do jednego z wydarzeń opisanych w powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”.

5. Technika wykonania pracy konkursowej: praca plastyczna powinna być wykonana w formacie A3 dowolną techniką (farby plakatowe, akwarelowe, kredki świecowe, pastelowe, wydzieranka, itp.).
Kompozycje przestrzenne nie będą uwzględniane.

6. Warunki.

- jeden autor może przedstawić tylko 1 pracę plastyczną

- prace nie mogą być wykonane w grupie                   

7. Pracę należy podpisać na odwrocie podając: nazwisko, imię autora oraz klasę.
8. Prace należy składać w bibliotece szkolnej  do 9 grudnia 2016r.
9. Komisja powołana przez organizatora Konkursu Plastycznego dokona oceny prac (przewidziano nagrody książkowe za I, II, III miejsce i wyróżnienia).
10. Wszystkie prace, które wpłyną na konkurs staną się własnością Biblioteki. Zastrzegam sobie prawo do prezentacji prac na wystawie i stronie internetowej Biblioteki
.

 

POSZUKIWACZE WIATRU

      Klasa II A zaplanowała na 23 listopada dzień poszukiwania. Zamieniliśmy się w detektywów, bo naszym zadaniem było sprawdzenie, czy można zobaczyć wiatr. Uzbrojeni w niezbędną wiedzę oraz sprzęty badawcze, wyruszyliśmy na plac przy szkole. „Oglądaliśmy” wiatr za pomocą wiatromierza, mierzyliśmy jego prędkość w bardzo prozaiczny sposób, za pomocą chusteczek. Sprawdzaliśmy także z jakiego kierunku wieje wiatr przy pomocy kompasów. Stwierdziliśmy, że mimo iż wiatru nie widać, to i tak możemy go zobaczyć.

Agnieszka Warda

 

ZIELNIKI KLASY II A

       Dzieci z klasy II A poszerzały swoją wiedzę na temat drzew liściastych i iglastych. Uczyły się rozpoznawać niektóre gatunki drzew. Efektem ich pracy są piękne zielniki, które wymagały od maluchów wiedzy. Tą też wiedzą postanowiły podzielić się z innymi uczniami organizując wystawę zielników na szkolnym korytarzu.

                     Agnieszka Warda

 

KAŻDY UCZEŃ WIE, ŻE "ŚNIADANIE DAJE MOC"

      8 listopada 2016r.w każdej klasie uczniowie przygotowywali dla siebie i kolegów drugie śniadanie. Byli też bardzo zaangażowani rodzice, którzy wsparli nauczycieli i dali przykład dzieciom wskazując jakie produkty są pożywne, smaczne i zdrowe. Akcja ta cieszy się dużą popularnością. Ważne, aby w ten dzień i każdy inny spędzany w szkole, kojarzył się nam nie tylko z nauką, ale też zdrowymi przekąskami. Akcja ma przypominać, że warto zabierać do szkoły drugie śniadanie.

Ogromne podziękowania kieruję na ręce Zarządu Zakładu Mleczarskiego President, za wsparcie naszej akcji i przekazanie dla uczniów produktów mlecznych. Rozeszły się błyskawicznie.

Dziękujemy Rodzicom za pomoc.

Pamiętajmy – Śniadanie daje moc!!!

Anna Strauch

                                                                       

SPOTKANIE Z TEATREM

      16 listopada uczniowie klas IIa, IIb, IIIa i IIIc wzięli udział w przedstawieniu teatralnym pt.: "Doktor Dolittle i przyjaciele" przygotowanym przez aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie.

Dawno temu... w maleńkim anielskim miasteczku... żył człowiek o wielkim sercu. Był dobrym lekarzem i pomagał wielu ludziom, jednak nad wyraz kochał zwierzęta, dlatego zdecydował poświecić im życie. Nikt, tak jak on, nie rozumiał ich potrzeb. Dbał o nie, jak o własne dzieci, a nawet nauczył się z nimi rozmawiać. W jego domu nie brakowało przyjaciół.

Spokojnie mijał im czas...lecz wkrótce miało wydarzyć się coś, co zmieni ich życie w wielką przygodę! Czy doktor szczęśliwie wrócił do domu? Uczniowie naszej szkoły już to wiedzą!

     Spektakl podkreślał istotną rolę przyjaźni życiu człowieka. Uwrażliwiał na otaczający świat, dzięki ukazaniu życzliwej postawy głównego bohatera, zarówno w stosunku do ludzi, jak i zwierząt. Kształtował postawę tolerancji i szacunku.

                                                                                                                    Marzena Drobot

 

WIELKIE DYKTANDO

          Zgodnie z tradycją Publicznej Szkoły Podstawowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Winnicy w dniu 15 listopada 2016r. został zorganizowany Konkurs Ortograficzny pt. "Pięknie piszę po polsku".

W tym roku szkolnym odbyła się 15 edycja tego konkursu.

W konkursie uczestniczyli uczniowie z klas II - III oraz IV - VI, którym niestraszne były zawiłości polskiej ortografii.

Organizatorkami konkursu polonistki: Joanna Wrublewska i Urszula Roze. 

 

SPOTKANIE KLASY II A Z POLICJĄ

        Klasa II A brała udział w kampanii profilaktycznej skierowanej do kierowców pojazdów mechanicznych, której celem jest poprawa zachowań w rejonach przejść dla pieszych. Pod takim hasłem panie policjantki z Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej w Pułtusku, wspólnie z dziećmi klasy II A naszej szkoły przeprowadziły akcję profilaktyczną. Wszyscy udali się na najbliższe przejście dla pieszych. Pod okiem policjantów uczniowie rozdawali ulotki kierowcom z informacją o prawidłowych zachowaniach w pobliżu „ zebry”. Akcja została bardzo pozytywnie odebrana przez kierowców. Odwdzięczali się uśmiechem, a nawet rozdawali lizaki.

Agnieszka Warda

 

KLASA II B z wizytą u LEŚNYCH LUDKÓW

        Uczniowie klasy IIb wybrali się do przedszkola, do grupy Leśne Ludki, aby swym młodszym kolegom zaprezentować swoje umiejętności czytelnicze. Drugoklasiści pokazali jak pięknie już czytają, a jednocześnie zachęcali do nauki czytania swoich kolegów. Przedszkolaki bardzo uważnie i w skupieniu wysłuchali utworów prezentowanych przez klasę II b.

Podczas spotkania był również czas na wspólną zabawę. Zdjęcia z wizyty w zakładce Album fotograficzny.

Klasa II B z wychowawczynią

 

BIBLIOTECZNE KATARZYNKI

     W listopadzie biblioteka szkolna przygotowała nową akcję czytelniczą. Biblioteka szkolna zaprosiła do współpracy panią Katarzynę Chojnacką z gimnazjum oraz panią Katarzynę Mossakowską - Kopeć ze szkoły podstawowej. 

     Jedna z grup świetlicowych ze szkoły podstawowej pracowała wspólnie z uczennicami klas trzecich gimnazjum pod opieką pani Katarzyny Chojnackiej i pani Katarzyny Jałmużna. Uczniowie przygotowali pyszne i proste pierniczki a'la słynne toruńskie katarzynki. Na drugi dzień uczennice klas drugich gimnazjum ozdabiały upieczone pierniczki. 

     Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich czytelników 25 listopada (imieniny Katarzyny) na specjalne wypożyczanie książek. Osoby, które tego dnia wypożyczą przynajmniej jedną książkę będą mogły poczęstować się Bibliotecznymi Katarzynkami, przygotowanymi przez uczniów ZPO.

Składniki do pierniczków zostały zakupione ze środków Rady Rodziców, natomiast w pieczeniu pomagały nasze miłe panie ze stołówki szkolnej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce Album fotograficzny, które wykonano podczas przygotowywania pierniczków.

 

ŻYWA LEKCJA HISTORII

„Cudze chwalicie swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”.

      10 listopada uczniowie z klasy IV a i IV b oraz z koła historycznego pod opieką p. Krystyny Roze, p. Anity Piochocka-Wendy i p. Katarzyny Mossakowskiej-Kopeć wyruszyli do Pułtuska. Celem wycieczki była żywa lekcja historii w Muzeum Regionalnym oraz Archiwum . Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali ciekawie opowiadanych informacji o historii naszej małej ojczyzny, z ciekawością oglądali unikatowe źródła historyczne rozmieszczone na siedmiu kondygnacjach średniowiecznej, gotycko – renesansowej wieży ratuszowej oraz obejrzeli średniowieczne proto-miasto w Pułtusku – strukturę osadniczą będącą formą przejściową pomiędzy grodem, a miastem lokacyjnym na multimedialnej ekspozycji z dziejów kasztelanii majątkowej biskupstwa płockiego. Dowiedzieli się, że po ostatnich badaniach naukowych i archeologicznych Pułtusk określany jest jako drugi po Biskupinie najstarszy gród oraz posiada dużo najlepiej zachowanych źródeł historycznych. Po zwiedzeniu muzeum przeszliśmy do 1 z 32 archiwów w Polsce, w którym uczniowie dowiedzieli się, co jest tam przechowywane, jakie dokumenty są dostępne, kiedy dokumenty oddawane są do archiwum i dlaczego. Uczestniczyli w praktycznych ćwiczeniach-odczytywali z oryginalnie napisanych (skserowanych) dokumentów z 1913 roku akt urodzenia. Dowiedzieli się, że nie jest to proste, a praca w archiwum jest trudna i żmudna. Zwiedzali magazyn, w którym przechowywane są najstarsze księgi oraz wysłuchali ciekawej legendy o duchu nawiedzającym budynek Kościoła, w którym znajduje się archiwum.

Jak uczniowie uczestniczyli w opisanych lekcjach można obejrzeć na zdjęciach w zakładce Album fotograficzny.

K.Roze

 

PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH

         W związku z Dniem Wszystkich Świętych klasa IV A wraz z wychowawcą złożyła hołd ludziom, którzy walczyli za naszą wolność oraz tym ludziom, którzy ratowali zdrowie i życie naszych bliskich w sytuacjach zagrożenia czyli strażakom.

    Zapalając znicze na grobach Nieznanego Żołnierza oraz Strażaka chcieliśmy podziękować za to, co zrobili dla naszej Ojczyzny i dla naszych Rodaków.

                                                                       Klasa IV A wraz z wychowawcą

 

JAK RYBA W WODZIE – WYJAZD DO AQUAPARKU W JACHRANCE

      Dnia 20 października 2016r. uczniowie klasy VIb i IVa kąpali się w basenach dużych i małych, jacuzzi oraz korzystali ze zjeżdżalni. Uciechy było co niemiara.

Podstawowym celem wyjazdu na basen było kształtowanie nawyków i postaw prozdrowotnych, ćwiczenie odwagi oraz agitacja sportowa na rzecz zdrowego trybu życia, jak i również zachęcenie do czynnego spędzania czasu wolnego. Cele można uznać za osiągnięte, ponieważ już w drodze powrotnej uczniowie planowali następną podróż na basen wraz z klasą lub z własną rodziną.

Miło spędzony czas oraz mnóstwo wrażeń będziemy długo wspominać. Dziękujemy pani M. Nożewskiej za poświęcony nam czas.

                                                                                                  Jolanta Grabarek

 

WYNIKI KONKURSU  "JESIENNE  STWORKI  I BUKIETY”

W dniach od 10.10. do 28.10. 2016r. odbył się organizowany przez wychowawców świetlicy szkolnej konkurs  dla uczniów klas I-VI  pod hasłem:

"JESIENNE  STWORKI  I  BUKIETY”

W konkursie mogli wziąć udział  uczniowie wraz z rodzicami.

Do konkursu przystąpiło 17 uczniów z klas I -VI:

klasy I-III   - 13  uczniów

klasy IV-VI  - 4 uczniów                     

Powołana Komisja Konkursowa w składzie:

 1.  Pani  Katarzyna Jałmużna 

 2.  Pani  Marzena Jaskulska

 3.  Pani  Marzena Melnicka

 w dniu 07.11.2016r. oceniła pracę  i przyznała  następujące miejsca:

 

1)  Kopeć Małgorzata    – MISTRZ  "JESIENNYCH  STWORKÓW  I  BUKIETÓW”

2) Śmietańska Joanna    – WICEMISTRZ  "JESIENNYCH  STWORKÓW  I  BUKIETÓW”

 

3)  Młynkowski Dominik  -  I MIEJSCE

4)  Gołębiewska Olga

 

5)  Gostkiewicz Amelia    - II MIEJSCE

6)  Chymkowski Dawid

 

7)  Rzeczkowska Wiktoria   - III MIEJSCE

8)  Zaręba Zuzanna

9)  Zawieska Jakub

 

10) Ciosek Patrycja    -    WYRÓŻNIENIE

11) Strauch Nikola

12) Strauch Jessica

13) Wawrzeńczak Oliwia

14) Czyżewska Kinga

15) Czyżewska Natalia

16) Głodowska Emilia

17) Zaręba Marlena
 

                                                                                                     Organizator  konkursu:

                                                                                         Katarzyna  Mossakowska-Kopeć

                                                                                              Marzena Jaskulska

 

DZIEŃ ŚNIADANIE DAJE MOC W KLASIE II B 

      Już po raz drugi klasa II b wzięła udział w Dniu Śniadanie Daje Moc. Wspólnie z rodzicami 8 listopada uczniowie przygotowali zdrowe śniadanie. Dowiedzieli się, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, że dzięki niemu mają więcej energii do nauki i lepiej koncentrują się na lekcjach. Poznali 12 zasad zdrowego odżywiania.

  Jak wyglądało nasze śniadanie i z jakim apetytem, i szybkością znikało możecie zobaczyć w zakładce Album fotograficzny.

                                                                                 M. Drobot

 

WARSZAWA - MOBILITY DAYS, WARSZTATY PROGRAMOWANIA

      21 października uczniowie z naszej szkoły pod opieką p. Anity Piechocka – Wendy, p. Krystyny Roze i p. Ireny Mciątek uczestniczyli w Mobility Days – targach mobilnych technologii w Warszawie. W strefie edukacji na warsztatach programowania sprawdzali swą wiedzę i możliwości w tworzeniu aplikacji oraz budowie miasta w Minecrafcie. W strefie  rozrywki mogli przetestować, jak działają symulatory wyścigów, przejść się kładką nad przepaścią oraz sprawdzić się w jeździe na segway’ach. Za pomocą innowacji technologicznych mogli przenieść się w świat wirtualnej rzeczywistości, zagrać w wirtualną koszykówkę, czy przejechać się kolejką.

Jak bawiliśmy się tego dnia i zdobywaliśmy nową wiedzę z zakresu nowości technologicznych możecie zobaczyć na zdjęciach w zakładce Album fotograficzny. Zapraszamy również do obejrzenia skrótu utrwalonego na taśmie z tego dnia przez Radio Eska na podanym linku:

http://warszawa.eska.pl/newsy/relacja-z-mobility-days-2016-w-warszawie-co-slychac-na-najlepszych-targach-mobilnej-technologii-wideo/292161.

Anita Piechocka Wenda

Krystyna Roze

Irena Maciątek

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

        Dnia 11 października obchodziliśmy w naszej szkole święto nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły. Uczniowie z klas IV a i IV b pod opieką wychowawców Anity Piechocka – Wendy  oraz Krystyny Roze przygotowali część artystyczną w podziękowaniu za pracę i trud wychowania. Za wysiłek, wytrwałość w codziennych działaniach nauczyciele oraz pracownicy szkoły otrzymali słodkie niespodzianki, wysłuchali szczerych życzeń i podziękowań od uczniów, pana dyrektora, zaproszonych gości oraz przewodniczącej Rady Rodziców.

Krystyna Roze

 

MATKO BOŻA Z JASNEJ GÓRY…..

        Dnia 7 października 2016 roku uczniowie z naszej szkoły, pod opieką pań oraz rodziców, udali się na pielgrzymkę do Częstochowy. Niektórzy uczestnicy byli już kolejny raz na Jasnej Górze, ale i tak widok Jasnogórskiej Pani wywołał u nich niemałe emocje. Wielu miało łzy w oczach i wstrzymywało oddech, ale podczas zasłaniania obrazu Matki Bożej Częstochowskiej...

Zwiedziliśmy klasztor na Jasnej Górze, sale przyklasztorne, przeszliśmy szlakiem drogi krzyżowej, spotkaliśmy naszego przyjaciela z Jasnej Góry o. Jana Zinowko.

Bardzo zadowoleni, w godzinach wieczornych, powróciliśmy do swoich domów.

K. Jaszczak 

 

W CHACIE ZA WSIĄ W SKASZEWIE

        Dnia 04.10.2016 r. w słoneczny choć wietrzny dzień uczniowie klas IV a, IV b oraz z koła historycznego pod opieką wychowawców Anity Piechocka-Wendy, Krystyny Roze oraz opiekuna koła p. Katarzyny Mossakowskiej-Kopeć wyruszyli do Skaszewa. Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji oraz  żywa lekcja historii w skansenie starej wsi polskiej. Dzieci uczestniczyły w prelekcji na temat życia, pracy, spędzania wolnego czasu, zabaw oraz wytwarzania produktów rolnych i niezbędnych do codziennego życia w dawnej polskiej wsi. Zwiedziły gospodarstwo agroturystyczne: obejrzały żyjące tam zwierzęta  oraz narzędzia niezbędne do pracy na roli. Uczestniczyły i brały czynny udział w pokazie oczyszczania zboża dawnymi narzędziami rolniczymi. Nie zabrakło wesołej zabawy integracyjnej na świeżym powietrzu, pieczenia kiełbasek, kulinarnych konkursów oraz pożegnania lata przy pieczeniu ziemniaka. Ze zdobytą wiedzą, zadowoleni i zrelaksowani wróciliśmy do szkoły.

Zapraszamy do galerii zdjęć, które pokazują, jak miło i aktywnie spędzaliśmy czas.

Krystyna Roze

 

VI ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

    30 września uczniowie i nauczyciele naszej szkoły aktywnie włączyli się w obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Już od poniedziałku 26 września trwały przygotowania: wykonaliśmy gazetkę informacyjną o akcji, rozwiesiliśmy plakaty, ogłoszenia  o szkolnych konkursach. Potem powtarzaliśmy i utrwalaliśmy znajomość tabliczki mnożenia. W piątek  odbyły się egzaminy przeprowadzone przez komisje złożone z uczniów, którzy wcześniej uzyskali status egzaminatorów. Rolę egzaminatorów pełnili: Sylwia Kowalska, Ewelina Lisiecka, Natalia Chylińska, Julia Sękowska, Filip Smoliński, Damian Bystrek, Eliza Budyta, Klaudia Kowalewska i Filip Nożewski. Większość uczniów zdało egzamin , chociaż wcale nie było tak łatwo, bo trzeba było udzielać odpowiedzi szybko (czas był ograniczony) i nie można było zrobić ani jednego błędu. Do egzaminu, zgodnie z myślą przewodnią projektu „dzieci sprawdzają, czy dorośli tabliczkę znają”, przystąpiło też wielu nauczycieli i pracowników szkoły. Wszyscy, którzy zdali egzamin otrzymali legitymacje potwierdzające uzyskanie tytułu MT EXPERT.

W tym dniu w ramach realizacji projektu były też zorganizowane konkursy matematyczne, a na lekcjach matematyki uczniowie rozwiązywali różnorodne zadania, które wymagały bardzo dobrej znajomości tabliczki mnożenia i dzielenia. Szczególnie podobały się zadania interaktywne, rozwiązywane z wykorzystaniem tablicy multimedialnej.

W konkursie  „ŁAMIGÓWKI MATEMATYCZNE” zwyciężyła Eliza Budyta, a w „Mistrzostwach szkoły klas czwartych w tabliczce mnożenia” tytuł mistrza uzyskał Adrian Witkowski, drugie miejsce zajęła Natalia Czyżewska, a trzecie Klaudia Witkowska i Jakub Jakubowski.

Gratulujemy sukcesów!

Irena Maciątek i szkolni egzaminatorzy

 

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

23 września 2016r. w piątek odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Szkolnego.

W skład komisji wyborczej weszła p. Katarzyna Mossakowska-Kopeć - przewodnicząca oraz p. Anita Piechocka-Wenda – zastępca.

Nad prawidłowym przebiegiem wyborów oraz wydawaniem kart do głosowania czuwała komisja złożona z uczniów klasy VB w następującym składzie: Sylwia Kowalska, Klaudia Eljasiak, Natalia Chylińska, Krystian Kłosiewicz.

Do Samorządu Szkolnego kandydowało 6 uczniów będących reprezentantami poszczególnych klas:

Młynkowski Dominik IVA

Witkowski Adrian IVB

Gizińska Maja VA

Sękowska Julia VB

Kowalewski Piotr VIA

Brzozowska Jowita VIB

 

Komisja wydała 185 kart do głosowania.

Uczniowie podczas głosowania wybrali następujący Samorząd Szkolny:

Przewodnicząca: Jowita Brzozowska

Z-ca: Młynkowski Dominik

Skarbnik: Gizińska Maja

Sekretarz: Piotr Kowalewski

 

Wybieraliśmy również  opiekuna Samorządu Szkolnego oraz  Rzecznika Praw Ucznia.

Rzecznikiem Praw Ucznia została pani Iwona Michałowska.

Opiekunami Samorządu Szkolnego zostały panie: Anita Piechocka-Wenda, Iwona Lachowska, Irena Maciątek.

 

Gratulujemy!  Życzymy owocnej pracy!

 

MŁODY JAK MY...

Dnia 17 września 2016 roku odbyła się 34 pielgrzymka dzieci i młodzieży do Rostkowa pt. „M jak Miłosierdzie”. Początek pielgrzymki rozpoczął się w Przasnyszu.

Już o godz. 8.40 spotkaliśmy się na placu przy kościele w Winnicy skąd wyruszyliśmy do Przasnysza. O 10.00 było powitanie dzieci i opiekunów oraz zawiązanie wspólnoty. Następnie wyruszyliśmy pieszo do Rostkowa. 

Podczas pielgrzymki rozmawialiśmy z księżmi, śpiewaliśmy różne pieśni i piosenki np. „Ziarenko”,  „Jesteś Królem” . Po przejściu przez Bramę św. Stanisława Kostki i odpoczynku uczestniczyliśmy we Mszy, której  przewodniczył J. E. Ksiądz Biskup Roman Marcinkowski. Około godziny 16:00 wróciliśmy na plac przy kościele w Winnicy, gdzie nastąpiło rozwiązanie pielgrzymki. Cieszymy się, że kolejny raz mogliśmy uczestniczyć w pielgrzymce, przypomnieć osobę Stanisława Kostki, który jest Patronem dzieci i młodzieży a urodzony prawdopodobnie w grudniu 1550 roku w Rostkowie koło Przasnysza. Zmarł 15 sierpnia 1568r.

Dziękujemy opiekunom, rodzicom oraz pani Katarzynie Jaszczak, która zorganizowała ten wyjazd.

Uczestnicy

 

MAZURY CUD NATURY

            Dnia 16 września 2016 r. uczniowie klas V i VI b pod opieką pań I. Michałowskiej, I. Maciątek, K. Jaszczak i M.  Prokop wczesnym rankiem, przy pięknej i bezwietrznej pogodzie wybrali się na wycieczkę na Mazury. Pilotem była sympatyczna pani Małgosia z Biura Podróży „Martyna Travel”.

Odwiedziliśmy Krainę Galindów – jak głosi legenda, pierwszych mieszkańców Mazur. W osadzie dobrze się bawiliśmy, ponieważ przewodnik oprowadzający nas po Galindii ciekawie i zabawnie opowiadał nam o ówczesnych zwyczajach,  a my staliśmy się na chwilę członkami dawnego plemienia. W skład, którego weszli: wódz – Mateusz S., jego 4 żony – Klaudia E., Karolina C., Natalia B. i Weronika C. jako wdowa po ojcu, szaman – Wiktor D. i dwa konie – Sebastian K. oraz Paweł Z., a także zwykłe plemię – my, pozostali wycieczkowicze.  Następnie nad brzegiem Jeziora Bełdany, podziwiając pływające leniwie żaglówki oraz towarzyskie łabędzie i kaczki odpoczęliśmy i zjedliśmy posiłek. Później odbył się spływ łodziami rzeką Krutynią. Każda z trzech łodzi miała swego przewoźnika, który „napędzał” łódź, odpychając się kijem od płytkiego i twardego dna rzeki. Przewoźnik jednocześnie bardzo ciekawie opowiadał nam o florze i faunie Mazur, a my oglądaliśmy ją na żywo. Podziwialiśmy piękny krajobraz, a także pływające z nami łabędzie, na dnie małże i ślimaki oraz w przezroczystej, czystej wodzie ryby i wodorosty, nad głowami fruwały ważki, po wodzie szusowały nartniki. Tak się rozmarzyliśmy, że niektórzy z nas widzieli krokodyle, żyrafy, żółwie, węże i dinozaury. Ostatnim punktem wycieczki był park linowy w Spychowie. To właśnie on budził najwięcej niepewności i emocji. W końcu otrzymaliśmy pasy zabezpieczające, kaski oraz odbyliśmy szkolenie. Przed wejściem na tor każdy przeszedł test sprawdzający opanowanie zasad przypinania się, oznakowania lin itp. Ruszyliśmy naprzód. Przejście po cienkiej linie nie było łatwe, nogi drżały, ręce drżały i odzywał się lęk wysokości. Większość z nas przeszła całą ścieżkę dopingując się nawzajem. Dużym wsparciem były dla nas panie opiekunki. Po przeprawie bolały mięśnie, jednak byliśmy z siebie dumni, że daliśmy radę. Podczas wyjazdu dopisała nam również pogoda, czuliśmy się jak na wakacjach.

            Wrażenia z wycieczki są niezapomniane, z czystym sumieniem polecamy taki wyjazd każdemu. Potwierdzamy słynne hasło „Mazury to cud natury”.

I.Michałowska

 

 

SPOTKANIE UCZNIÓW KLASY II B Z POLICJANTEM

       Dnia 13.09.2016 r. w zajęciach klasy II B brał udział młodszy aspirant Komendy Stołecznej Policji w Warszawie pan Grzegorz Zawieska. Uczniowie obejrzeli policyjny mundur i niektóre  przedmioty potrzebne do pracy policji. Dzieci aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zadawały mnóstwo pytań, wykazywały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa na drogach, podawały liczne niewłaściwe zachowania. Na zakończenie wraz policjantem przeszły na pobliskie skrzyżowanie, aby utrwalić umiejętności bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Przekazane informacje z zakresu bezpieczeństwa, zwłaszcza przez policjanta, pozwolą utrwalić właściwe zachowania na drodze. Na zakończenie uczniowie podziękowali za miłe spotkanie i obiecali przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

                                                                        Marzena Drobot                            

                                                                         Wychowawca kl. II B

 

NARODOWE CZYTANIE „QUO VADIS”

Dnia 9 września 2016r. w Zespole Placówek Oświatowych w Winnicy odbyło się Narodowe Czytanie „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza.

    Społeczność szkolna zebrana w hali sportowej, wysłuchała słowa wstępnego uczennic klasy II B Publicznego Gimnazjum – Gabrieli Jeż i Karoliny Gizińkiej. Dziewczęta przybliżyły zebranym historię sienkiewiczowskiej powieści oraz przedstawiły lektorów tegorocznej, piątej edycji Narodowego Czytania, której patronatem była ponownie jak w latach ubiegłych para prezydencka.

Czytającymi tegoroczną lekturę byli zaproszeni goście, nauczyciele, rodzice i uczniowie gimnazjum. Czytanie powieści rozpoczął ksiądz Krzysztof Drzazgowski, który wcielił się w rolę narratora. W kolejne role wcielili się: Krzysztof Kurpiewski - rodzic jako Neron, Emilian Olbrych – absolwent szkoły jako Marek Winicjusz, Dorota Ciosek - rodzic, radna jako Ligia, Andrzej Zaręba – dyrektor ZPO w Winnicy jako Petroniusz, Jadwiga Chorzela – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Winnicy jako Popea, ksiądz proboszcz Zbigniew Paweł Maciejewski jako Paweł z Tarsu, Stanisław Guzel – przewodniczący Rady Gminy Winnica jako św. Piotr, Emil Iwiński – nauczyciel ZPO w Winnicy jako Ursus i Tygellinus, Robert Wróblewski – nauczyciel ZPO w Winnicy, radny jako Chilon. Czytający gimnazjaliści to: Bartosz Karpowicz z kl. II A jako Tuliusz Wenecjo, Wojciech Markowski z kl. II A jako Witeliusz, Adrian Fabisiewicz z kl. II A jako kamieniarz, właściciel chaty, Michał Tomczyk z kl. III C jako Watyniusz, Sebastian Majewski uczeń kl. III B jako Seneka, Patryk Wroniak jako Rabbi oraz Michał Wydra jako Linus – obaj z klasy III A.

Akcja społeczna Narodowe Czytanie rozpoczęła się w 2012r., kiedy to czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Tegoroczna lektura wybrana została w głosowaniu internetowym a konkurowała z takimi dziełami literatury jak: „Chłopi” Władysława Reymonta, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Popioły” Stefana Żeromskiego oraz „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej.

Tegoroczna edycja nawiązuje do ustanowionego przez Sejm i Senat RP Roku Henryka Sienkiewicza – w 2016 r. przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza.

Mam nadzieję, że czas spędzony na lekturze „Quo Vadis” był dla wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą.

Imprezę przygotowała Katarzyna Jałmużna – nauczyciel bibliotekarz ZPO w Winnicy.

 

34. PIELGRZYMKA DZIECI I MŁODZIEŻY

PRZASNYSZ – ROSTKOWO

      Tegoroczna 34. Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa odbędzie się w sobotę 17 września br. pod hasłem „M jak Miłosierdzie”. Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież wraz z  opiekunami do udziału w pielgrzymce. Podobnie jak w latach ubiegłych pielgrzymka przebiegać będzie w dwu grupach (dzieci i młodzież).

 

Program Pielgrzymki Dzieci

8.40 – spotkanie przy kościele w Winnicy i przejazd do Przasnysza na

Plac przed kościołem farnym

10.00 – powitanie dzieci i opiekunów, zawiązanie wspólnoty

10.30 – piesza pielgrzymka do Rostkowa (ok. godziny marszu)

Plac przy sanktuarium św. Stanisława Kostki w Rostkowie

ok. 12.00 – przejście przez Bramę św. Stanisława Kostki i powitanie pielgrzymów

13.00 – Msza św. – przewodniczy J. E. Ksiądz Biskup Roman Marcinkowski

14.00 – zakończenie pielgrzymki dzieci

14.00-14.40 – zakup pamiątek

14.40 – 15.40 – przyjazd do Winnicy na plac przy kościele

Koszt pielgrzymki – 20 zł. Wpłata do p. Katarzyny Jaszczak do 10 września

 

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

1 września 2016 społeczność Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy przywitała nowy rok szkolny. O godzinie 9:15 rozpoczęła się Msza Święta w intencji uczniów i nauczycieli, którą sprawował ksiądz proboszcz Zbigniew Paweł Maciejewski.

Gdy zabrzmiał pierwszy dzwonek uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice spotkali się w hali sportowej. Uroczystość rozpoczął pan dyrektor Andrzej Zaręba, który przywitał zebranych.

Po hymnie państwowym pan dyrektor przestawił nauczycieli szkoły podstawowej. Są to:

pani Anna Jacek-Walesiak – wicedyrektor Zespołu,

pani Danuta Zabielska – wychowawczyni klasy I, wychowawczyni świetlicy,

pani Agnieszka Warda – wychowawczyni klasy IIA, nauczycielka plastyki,

pani Marzena Drobot – wychowawczyni klasy IIB, wychowawczyni świetlicy,

pani Marzena Melnicka – wychowawczyni klasy IIIA, nauczycielka techniki,

pani Iwona Lachowska – wychowawczyni klasy IIIB, nauczycielka języka angielskiego,

pani Marzena Jaskulska – wychowawczyni klasy IIIC, wychowawczyni świetlicy,

pani Anita Piechocka-Wenda – wychowawczyni klasy IVA, nauczycielka wychowania fizycznego,

pani Krystyna Roze – wychowawczyni klasy IVB, nauczycielka zajęć komputerowych oraz historii i społeczeństwa,

pani Iwona Michałowska – wychowawczyni klasy VA, nauczycielka przyrody i matematyki,

pani Irena Maciątek – wychowawczyni klasy VB, nauczycielka matematyki,

pani Joanna Wrublewska – wychowawczyni klasy VIA, nauczycielka języka angielskiego i języka polskiego,

pani Jolanta Grabarek – wychowawczyni klasy VIB, nauczycielka języka angielskiego,

pani Walentina Krzyżańska – nauczycielka języka rosyjskiego,

pani Urszula Roze – nauczycielka języka polskiego oraz historii i społeczeństwa,

pani Katarzyna Jaszczak – nauczycielka religii,

pani Ewa Zadrożna - nauczycielka języka polskiego,

pani Daniela Rutkowska – nauczycielka matematyki,

pani Monika Paszkowska – nauczycielka muzyki,

pani Aldona Jasińska – nauczycielka wychowania do życia w rodzinie,

pani Katarzyna Mossakowska-Kopeć –wychowawczyni świetlicy, nauczycielka historii i społeczeństwa,

pan Emil Iwiński – nauczyciel wychowania fizycznego, wychowawca świetlicy,

pan Tomasz Szeliga – nauczyciel wychowania fizycznego,

pan Robert Wróblewski – nauczyciel wychowania fizycznego,

pani Katarzyna Jałmużna – bibliotekarz,

pani Bogumiła Podlaska – nauczycielka zajęć korekcyjno – kompensacyjnych, wychowawczyni świetlicy,

pani Anna Strauch – pedagog szkolny, wychowawczyni świetlicy,

pani Weronika Barszcz-Karnabal – psycholog,

pani Martyna Prokop – logopeda.

W tegoroczne wakacje na terenie Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy odbywały się prace remontowo – budowlane. Ukończono rozbudowę winnickiego przedszkola (uroczyste otwarcie nastąpiło 25 sierpnia b.r.), odnowiono salę nr 5 w gimnazjum oraz salę nr 10 w szkole podstawowej, przygotowano nowy gabinet psychologa oraz zajęć korekcyjno – kompensacyjnych, wyremontowano gabinet księgowości i kadr oraz stołówkę szkolną, pojawiły się nowe drzwi w gabinecie pedagoga gimnazjum oraz w sklepiku szkolnym, zakupiono nowe zestawy mebli do sal nr 3 i 14 w gimnazjum oraz 10 i 29 w szkole podstawowej, prace remontowe wykonano także wokół szkoły. W trakcie ubiegłego roku szkolnego całkowicie wyremontowano salę nr 12 (do której kupiono również nowe meble), salę nr 23 oraz gabinet pedagoga szkolnego i logopedy znajdujące się na terenie szkoły podstawowej.

Następnie pan dyrektor zaprosił do klas uczniów i rodziców wraz z wychowawcami.

Podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego 2016/2017 społeczności szkolnej tradycyjnie towarzyszył sztandar Publicznej Szkoły Podstawowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Winnicy. Skład pocztu sztandarowego to uczniowie klas VI: chorąży Kamil Szypulski, asysta Wiktoria Zakobielska i Wiktoria Kryg oraz chorąży Krystian Jaskulski, asysta Jowita Brzozowska i Julia Komorowska. Opiekunem pocztu sztandarowego jest pani Katarzyna Mossakowska-Kopeć.

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. I. Mościckiego w Winnicy
    ul.Pułtuska 19
    06-120 Winnica
  • 023 691 40 79 (sekretariat ZPO)
    023 691 40 82 (przedszkole)

Galeria zdjęć