"Okno na Europę"

12.09.2018 r.

ZDOBYWANIE WIEDZY
I MUZEUM MADAME TUSSAUDS

Dzisiejszym punktem naszej podróży po Londynie było Muzeum Figur Woskowych oraz Galeria Narodowa.

Muzeum Figur Woskowych (ang. Madame Tussauds) – muzeum figur woskowych znanych ludzi z rozmaitych dziedzin życia, założone w 1835 przez Marie Tussaud (1761-1850) w Londynie.

Marie Tussaud (właśc. Marie Grosholtz) przybyła w 1835 do Londynu z woskowymi odlewami głów zgilotynowanych w czasie rewolucji francuskiej arystokratów m.in. Marii Luizy, księżniczki de Lamballe (ostatni wykonała 8 lat przed śmiercią), które to stały się zalążkiem olbrzymiej kolekcji figur woskowych (obecnie Madame Tussauds prezentuje naturalnej wielkości figury gwiazd filmu, muzyki, sportu i założyła pierwszą wystawę przy Baker Street, przeniesioną w 1884 przez jej wnuka do obecnej siedziby na Marylebone Road).

W tej chwili w muzeum mieszczą się figury znanych postaci ze świata kina, sportu, polityki. Są również postaci osób duchownych. Naturalnych rozmiarów woskowe postacie niczym nie odbiegają od oryginałów. Można zrobić sobie zdjęcie z rodziną królewską oraz ludźmi nauki, takimi jak Albert Einstein czy nieżyjącymi już twórcami literatury czy poezji.

Galeria narodowa na Trafalgar Squer to drugi punkt naszej podróży w dniu dzisiejszym. Jest to galeria państwowa, prezentująca kolekcję 2300 dzieł malarstwa, głównie zachodnioeuropejskiego z lat 1250- 1900, w tym zbiór obrazów sławnych francuskich impresjonistów Vincenta van Gogha.

Narodowa Galeria została założona dla wszystkich warstw społecznych. Wolny wstęp, łatwa dostępność miejsca, wydłużone godziny otwarcia miały zapewniać, że z tej kolekcji będzie korzystać całe społeczeństwo i nie stanie się ona ekskluzywną wystawą przeznaczoną tylko dla uprzywilejowanych widzów. Galeria kontynuowała z wielką pasją ten społeczny i nowatorski program.