Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. Ignacego Mościckiego

Nawigacja

Bajkowe Samorządowe Przedszkole

Nawigacja

"Okno na Europę"

15.09.2018 r.

ŻEGNAMY LONDYN

Pałac Buckingham, pałac Kensington, muzeum Mew.

Dzisiejszy dzień przeznaczyłyśmy na zwiedzanie pałacy królewskich. Pierwszym z nich był pałac Buckingham - oficjalna londyńska rezydencja brytyjskich monarchów.

Największy na świecie pałac królewski, który od 1837 roku pełni funkcję oficjalnej siedziby monarszej. Jedna z pereł architektury późnego baroku.

Pałac został zbudowany w 1703 roku jako rezydencja miejska dla księcia Buckingham, Johna Sheffielda. W roku 1761 król Wielkiej Brytanii Jerzy III wszedł w posiadanie pałacu, który został przekształcony w jego rezydencję prywatną. W ciągu kolejnych 75 lat pałac wielokrotnie rozbudowywano. W pałacu jest sześćset komnat, w tym dziewiętnaście reprezentacyjnych, ponad siedemdziesiąt łazienek i prawie dwieście sypialni. Od 1992 roku turyści mogą zobaczyć część z komnat reprezentacyjnych. Przed siedzibą monarchini brytyjskiej znajduje się pomnik jej poprzedniczki – królowej Wiktorii. Rzeźbę z białego marmuru stworzył Thomas Brock w 1931 roku.

Współcześnie pałac Buckingham jest także miejscem uroczystości państwowych oraz oficjalnych spotkań głów państw. Dla Brytyjczyków pałac stanowi symbol Wielkiej Brytanii – to przed nim Londyńczycy składali kwiaty po śmierci księżnej Diany.

Istotnym elementem pałacu jest sztandar królewski. W przypadku gdy monarcha rezyduje w Buckingham sztandar wisi na pełnej wysokości, gdy wyjeżdża – chorągiew jest zdejmowana. Po śmierci Diany, Elżbieta II wprowadziła nowy zwyczaj. Podczas gdy opuściła pałac, by udać się na pogrzeb Diany, sztandar królewski zdjęto (zgodnie z protokołem), a na jego miejsce (to nowość) podniesiono flagę brytyjską, Union Jack, i spuszczono ją do połowy masztu. Od tej pory po zgonie członka rodziny królewskiej na pałacu podnosi się Union Jack i spuszcza do połowy masztu.

Drugim punktem naszej podróży był pałac Kensington.

W początkach XVII wieku w Kensington powstała rezydencja hrabiów Nottingham. W 1689 stała się własnością Wilhelma III Orańskiego, który potrzebował siedziby z dala od miasta ze względu na dokuczającą mu astmę[1].

Pałac został przebudowany przez Christophera Wrena[1]. Przez następne siedemdziesiąt lat, aż do śmierci króla Jerzego II Hanowerskiego w 1760 roku pałac Kensington był ulubioną rezydencją panujących monarchów. Następnie stał się siedzibą innych członków rodziny królewskiej[2]. Tu urodziła się córka Edwarda Augusta Hanowerskiego, księcia Kentu, późniejsza królowa Wiktoria Hanowerska, która mieszkała w pałacu aż do objęcia tronu[3].

W 1981 roku pałac Kensington stał się rezydencją świeżo poślubionych książąt Walii, Karola i Diany. Pozostał oficjalną siedzibą księżnej Diany aż do jej śmierci[4]. Z kolei książę Karol i jego synowie przenieśli się w 2002 do Clarence House, gdzie wcześniej rezydowała królowa matka Elżbieta.

Współcześnie Kensington pełni funkcję swego rodzaju królewskiego apartamentowca, w którym luksusowe mieszkania otrzymują ci spośród członków rodziny królewskiej, którzy nie posiadają osobnych rezydencji.

Pod względem liczby pokoi największym apartamentem jest ten oznaczony numerem 1, liczący 21 izb i będący siedzibą księcia Gloucester wraz z małżonką[5]. Sąsiedni apartament 1A liczy 20 pokoi. Przez wiele lat jego lokatorką była zmarła w 2002 księżniczka Małgorzata, młodsza siostra królowej Elżbiety II[6]. W 2012 przeprowadzona została gruntowna renowacja apartamentu 1A, po której stał się on rezydencją książąt Cambridge – Wilhelma i jego żony Katarzyny[7] – a także ich syna Jerzego (od 2013), córki Karoliny (od 2015) i syna Ludwika (od 2018). W okresie od ślubu książąt Cambridge do zakończenia prac remontowych londyńską rezydencją Williama i Catherine był jeden z mniejszych apartamentów w pałacu[8].

Ponadto mniejsze apartamenty w Kensington posiadają książę Kentu z małżonką oraz książę Henryk[5] z żoną Meghan. Z pałacowych pomieszczeń korzysta również córka księżniczki Anny, Zara Phillips, która – zgodnie z życzeniem swej matki –nie jest zaliczana do ścisłej rodziny królewskiej.

Następnym punktem podróży było Muzeum Rogal Mews, czyli muzeum pojazdów królewskich. Można tu zobaczyć królewskie karety, które również współcześnie są wykorzystywane w ważnych uroczystościach  przez rodzinę królewską.

Stajnie oraz konie, to jeden z elementów tego muzeum. Karety oraz samochody królewskie, to pokaz pięknych eksponatów, które zachwyciły przepychem dekoracji oraz pozwoliły poczuć się przez chwilę jak królowa zasiadając w jednej z nich.

                                 

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. I. Mościckiego w Winnicy
    ul.Pułtuska 19
    06-120 Winnica
  • 023 691 40 79 (sekretariat ZPO)
    023 691 40 82 (przedszkole)

Galeria zdjęć