Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. Ignacego Mościckiego

Nawigacja

Bajkowe Samorządowe Przedszkole

Nawigacja

Aktualności

Pamiętamy...

Drodzy Rodzice!

Społeczność przedszkolna, od tego roku szkolnego, opiekuje się grobem rodziców Rafała Krajewskiego naszego krajana, który brał udział w powstaniu styczniowym i za swoją działalność polityczną został stracony na stokach Cytadeli Warszawskiej.

Z przekazów historycznych wiemy, że Rafał Krajewski nie ma grobu. W 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości chcemy uczcić pamięć o nim porządkując grób jego rodziców i zapalając tam znicze. Grób usytuowany jest w najstarszej części winnickiego cmentarza / pod dębem / przy prawej bocznej alei.

Składamy serdeczne podziękowania rodzicom panu Przemysławowi Szczesnemu, Monice i Krzysztofowi Zaręba za uporządkowanie grobu przed listopadowym świętem.

Rafał Krajewski herbu Jasieńczyk, ps. Wujaszek, był  synem Augusta i Heleny urodził się. 24 października 1834 w Łempicach Wielkich k/ Pułtuska (obecnie Łępice) w rodzinie ziemiańskiej o tradycjach patriotycznych jako trzecie dziecko Wojciecha Krajewskiego h. Jasieńczyk i Pauliny z Markowskich. Po początkowej edukacji domowej i w szkole powiatowej w Pułtusku ukończył z wyróżnieniem gimnazjum w Łomży. Następnie rozpoczął studia architektoniczne w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1848 roku stracił matkę, z kolei cztery lata później ojca, co oznaczało nie tylko trudności związane z własnym utrzymaniem i opłaceniem studiów, ale także konieczność zaopiekowania się młodszym rodzeństwem. Architekt Studia ukończył w 1854 roku z wynikiem celującym. Odrzucił carskie stypendium w Petersburgu i rozpoczął praktykę budowniczego w pracowni Juliana Ankiewicza. Pod jego kierunkiem wzniósł pałac Fajansa na Krakowskim Przedmieściu. Pomagał też przy innych pracach. Praktykując u Ankiewicza zaczął pisać artykuły do prasy specjalistycznej. W „Gazecie Rolniczo-Przemysłowej” opublikował w 1856 roku w odcinkach większą rozprawę: „Budownictwo wiejskie”. Zabierał także głos w sprawie tanich mieszkań dla robotników. Był członkiem redakcji „Dziennika Politechnicznego” oraz pisywał do „Gazety Codziennej” i „Tygodnika Ilustrowanego”

Politycznie związany był ze środowiskiem millenerów Edwarda Jürgensa. W grudniu 1862 wyjechał za granicę w tajnej misji politycznej. W połowie lutego 1863 wrócił do kraju i wszedł do sformowanej przez Stefana Bobrowskiego Komisji Wykonawczej.  Romuald Traugutt mianował go dyrektorem Wydziału Spraw Wewnętrznych. 10 marca 1864 został przez Rosjan aresztowany, więziony był w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej. Nie dał się złamać w śledztwie pomimo bicia, głodzenia i przetrzymywania w lochu. Dopiero 22 kwietnia, wobec obciążających go zeznań szesnastu świadków, przyznał się do kierowania WSW.

19 lipca sąd wojenny skazał go na karę śmierci. Stracony 5 sierpnia 1864 roku na stokach Cytadeli Warszawskiej wraz z Romualdem Trauguttem, Józefem Toczyskim, Romanem Żulińskim i Janem Jeziorańskim.

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. I. Mościckiego w Winnicy
    ul.Pułtuska 19
    06-120 Winnica
  • 023 691 40 79 (sekretariat ZPO)
    023 691 40 82 (przedszkole)

Galeria zdjęć