WF z AWF | Z ekologią na Ty | EkoEksperymentatorium | Szkoła Myślenia Pozytywnego | Sprzątanie świata | e-Twinning | Gramy w Ręczną | Klub Szkół UNICEF | Przerwany Marsz | Narodowe Czytanie | BohaterON - włącz historię | Szkoła pamięta | Szkoła do hymnu | Razem na Święta | #CodeWeek2019 | Al Schols & Academy | Papierowe mosty | ERASMUS+ "Okno na Europę" | ERASMUS+ "Cyfrowy Przewodnik Turystyczny" | #Czyste mazowieckie | Szkolny Klub Sportowy | Rozwijam skrzydła - przymiarka do wyboru zawodu | 100. Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości | Pozytywnie zakręceni z Iwaszkiewiczem | Aktywni Obywatele Mazowsza | Misja programowanie | Szkoła Pozytywnego Myślenia | Wrota Historii Regionalnej | PAS | Śniadanie daje moc | Mały Mistrz | Jak nie czytam, jak czytam | Wybieram wodę | WF z Klasą | Popołudnia z Sienkiewiczem | Zdrowo jem, więcej wiem | SKO | "Musimy siać..."

Przerwany Marsz

Akcja "PRZERWANY MARSZ" to projekt mający na celu upamiętnienie 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej. 2 września w inauguracji roku szkolnego 2019/2020 w Publicznej Szkole Podstawowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Winnicy uczestniczyła pani Maria Dembe - babcia Zuzi i Tomka Stańczaków (uczniów klas VIIIA i VIIA).

Nasz udział w projekcie jest podziękowaniem dla całego pokolenia Polskich Dzieci Wojny za ich życie i za to co zrobili dla Polski. Wkraczając w tym dniu w progi naszej szkoły pani Maria symbolicznie reprezentowała wszystkie polskie dzieci, które w latach II wojny światowej nie mogły uczyć się w polskiej szkole.

Wzruszające spotkanie zakończyliśmy przy pochodzącym z 1933 roku sztandarze Siedmioklasowej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Prezydenta Rzeczypospolitej prof. Ignacego Mościckiego w Winnicy, który przez rodziny Filipiaków, Kuleszów i Waleśkiewiczów był w tajemnicy przechowywany przez 51 lat od czasu okupacji hitlerowskiej. Dopiero w 1990 roku, kiedy naszej szkole przywrócono imię prof. Ignacego Mościckiego, pierwszy sztandar powrócił w jej mury.

Współorganizatorami ogólnopolskiej akcji "Przerwany Marsz" są m.in. Parlamentarny Zespół ds. Wspierania Środowisk Dzieci Wojny, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie „Dumni z Polski” oraz Stowarzyszenie „Dzieci Wojny w Polsce”.

Anna Jacek-Walesiak

Zespół Placówek Oświatowych w Winnicy Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. Ignacego Mościckiego w Winnicy dołączyła do projektu "Przerwany Marsz". Jego celem jest przywrócenie należnej pamięci, szacunku i honoru wobec dziedzictwa pokolenia Polskich Dzieci Wojny.

Pokolenie Polskich Dzieci Wojny to nasze Babcie i nasi Dziadkowie urodzeni przed 8 maja 1945 roku. Intencją organizatorów projektu jest to, żeby 2-go września 2019, w 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej, młode pokolenie Polaków razem z Polskimi Dziećmi Wojny, udali się do szkół na uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2019/2020.

Zapraszamy do udziału w projekcie. W tym celu prosimy o kontakt telefoniczny do piątku 30.08.2019 godz. 14:00 (tel. 236914079). Prosimy naszych uczniów o przekazanie imienia i nazwiska zaproszonej osoby. Drugą częścią akcji będzie "Pamiętnik Pokoleń", czyli wywiady z Seniorami na temat: Jak wspominają sierpień i wrzesień 1939 roku?

"Przekroczenie progów szkół przedstawicieli wojennego pokolenia w sposób symboliczny dokończy ich przerwaną przed osiemdziesięciu laty edukację. Pięć lat okupacji zabrało ich beztroskie dzieciństwo przysparzając dni pełnych cierpień i smutku, niejednokrotnie odbierając im życie. Wchodząc do szkół razem z młodym pokoleniem pokażą i udowodnią, że ich poświęcenie, ich dramatyczny i trudny los nie poszedł na marne, że dzięki temu co oni przeżyli, dzięki temu, że oni wytrwali w tej chwili młode pokolenie może spokojnie rozpocząć edukację pod okiem swoich nauczycieli, wychowawców i opiekunów. Środowiska młodzieżowe z różnych organizacji i stowarzyszeń w Polsce zapraszają Polskie Dzieci Wojny do kontynuacji Przerwanego Marszu 1-go września 1939 r. Projekt „Przerwany Marsz” jest próbą stosownego podziękowania pokoleniu Dzieci Wojny za ich życie, za to co zrobili dla Polski mimo tego, że czas okupacji, który naznaczył ich dzieciństwo, z pewnością skruszył przekonanie o dobru drzemiącym w ludziach i sprawiedliwości dziejowej."

W skład wytworzonego do tej pory ruchu społecznego, bezpośrednio zaangażowanego w realizację „Przerwanego Marszu” wchodzą: Stowarzyszenia Polskich Dzieci Wojny, Parlamentarny Zespół ds. Wspierania Dzieci Wojny na czele z Posłem prof. Jackiem Kurzępą, Stowarzyszenie Dumni z Polski, Rada Dzieci i Młodzieży RP przy MEN, Młodzieżowe Rady Gmin, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Ochotnicze Straże Pożarne, Poczta Polska, PKP Intercity oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

źródło: www.przerwanymarsz.pl/#przerwany-marsz