REGULAMINY

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

ZESPOŁU PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W WINNICY

I. Postanowienia ogólne

Do zadań biblioteki szkolnej należy:

a) rozbudzanie i rozwijanie indywidualnych zainteresowań uczniów oraz wyrabianie i pogłębianie u uczniów nawyku czytania i uczenia się (konkursy, aktyw biblioteczny, rozmowy z czytelnikami, doradztwo).

b) prowadzenie działań rozwijających i promujące czytelnictwo (apele, konkursy),

c) wspomaganie działań szkoły w realizacji programów nauczania, szkolnego programu wychowawczego i programu profilaktyki (współpraca z pedagogiem, psychologiem),

d) współpraca z uczniami, nauczycielami, rodzicami oraz innymi bibliotekami, w tym z biblioteką publiczną,

e) stwarzanie uczniom warunków do nabywania umiejętności wyszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł i zasobów bibliotecznych, w tym z zastosowaniem technologii informacyjno – komunikacyjnych,

f) organizowanie różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturową  i społeczną (współpraca z GOPS, Szkolne Koło Wolontariatu, LOP).

II. Regulamin wypożyczalni

1. Biblioteka szkolna jest międzyprzedmiotową pracownią i szkolnym ośrodkiem informacji służącym uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły i rodzicom Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy.

2. Czytelnicy maja prawo do bezpłatnego korzystania ze zbiorów bibliotecznych.

3. Biblioteka udostępnia swoje zbiory czytelnikom indywidualnym do domu oraz na miejscu w czytelni.

4. W bibliotece obowiązuje cisza, zakaz spożywania posiłków, picia napojów oraz korzystania z telefonów komórkowych.

5. Biblioteka czynna jest codziennie w ustalonych i podanych do wiadomości godzinach.

6. W bibliotece obowiązuje wolny dostęp do półek.

7. Czytelnik może jednorazowo wypożyczyć dwie książki na okres dwóch tygodni.

8. Korzystający z biblioteki zobowiązani są do dbałości o wypożyczone książki.

9. Wobec czytelników przetrzymujących książki stosuje się wstrzymanie wypożyczeń aż do momentu zwrócenia zaległych pozycji.

10. Czytelnik odpowiada za wypożyczone książki. W przypadku ich zniszczenia lub zagubienia  zobowiązany jest odkupić taką samą pozycję lub inną wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza.

11. Najpóźniej na trzy tygodnie przed końcem roku szkolnego wszystkie wypożyczone książki muszą być zwrócone do biblioteki.

12. Czytelnicy opuszczający szkołę zobowiązani są do zwrotu materiałów wypożyczonych z biblioteki.

III. Regulamin korzystania ze stanowisk komputerowych

1. Komputery w bibliotece przeznaczone są do celów edukacyjnych.

2. Komputer multimedialny służy do przeglądania edukacyjnych, multimedialnych programów dostępnych w bibliotece oraz do wyszukiwania informacji w Internecie.

3. Uczniowie mogą korzystać z pracowni multimedialnej i Internetu w godzinach pracy biblioteki szkolnej.

4. Każda soba korzystającą z pracowni jest zobowiązana do dbałości o sprzęt, zachowania czystości, przestrzegania norm bezpieczeństwa, higieny pracy i nauki i jest odpowiedzialna za wszystkie straty powstałe  z jej winy.

5. Przy stanowisku komputerowym mogą pracować najwyżej dwie osoby. Czas jednorazowego korzystania z pracowni wynosi 45 minut.

6. Na pracę przy komputerze potrzebna jest zgoda nauczyciele bibliotekarza.

7. Uprawnienia do kopiowania i drukowania posiada wyłącznie nauczyciel bibliotekarz.

8. Użytkownik ma obowiązek:

- informować nauczyciela bibliotekarza o nieprawidłowym działaniu komputera i uszkodzeniach technicznych,

- zachować ciszę i nie zakłócać pracy innym użytkownikom,

- stosować się do poleceń nauczyciela bibliotekarza.

9. Nie wolno:

- instalować własnych programów i dokonywać zmian w istniejącym oprogramowaniu,

- wyłączać  i włączać urządzeń do sieci  elektrycznej bez zgody    nauczyciela bibliotekarza,

- wykorzystywać oprogramowania do celów komercyjnych, naruszających godność innych osób oraz niezgodnych z prawem,

- wnosić napojów ani artykułów spożywczych.

10. Za uszkodzenie sprzętu komputerowego i oprogramowania użytkownik ponosi odpowiedzialność materialną. Uszkodzenie oprogramowania będzie karane radykalnym zakazem wstępu do pracowni.

11. Za nieprzestrzeganie regulaminu grozi kara w formie zakazu korzystania z komputera w określonym przez nauczyciela czasie.

REGULAMIN PRACOWNI KOMPUTEROWEJ SZKOLNEGO CENTRUM MULTIMEDIALNEGO I INFORMACYJNEGO

1. Komputer multimedialny służy do przeglądania edukacyjnych, multimedialnych programów dostępnych w bibliotece oraz do wyszukiwania informacji w Internecie.
  2. Przy stanowisku komputerowym mogą pracować najwyżej dwie osoby. Czas jednorazowego korzystania z pracowni wynosi 45 minut. Wyjątek stanowię uczniowie przygotowujący materiały związane z nauką.
  3. Na pracę przy komputerze potrzebna jest zgoda nauczyciele bibliotekarza. Każdy użytkownik przed rozpoczęciem pracy musi wpisać się do zeszytu ewidencji.
  4. Uprawnienia do kopiowania i drukowania posiada wyłącznie nauczyciel bibliotekarz.
  5. Użytkownik ma obowiązek:

- zachować ciszę i nie zakłócać pracy innym użytkownikom,

- stosować się do pleceń nauczyciela bibliotekarza.

1.  Nie wolno:

- instalować własnych programów i dokonywać zmian w istniejącym oprogramowaniu,

- wyłączać i włączać urządzeń do sieci elektrycznej bez zgody nauczyciela bibliotekarza,

- wnosić napojów ani artykułów spożywczych.

1. Za uszkodzenie sprzętu komputerowego i oprogramowania użytkownik ponosi odpowiedzialność materialną. Uszkodzenie oprogramowania systemowego będzie karane radykalnym zakazem wstępu do pracowni.
  2. Za nieprzestrzeganie regulaminu grozi kara w formie zakazu korzystania z komputera w określonym przez nauczyciela czasie.