Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. Ignacego Mościckiego

Nawigacja

Bajkowe Samorządowe Przedszkole

Nawigacja

RELIGIA

klasa IV

 

Temat 48: Pusty grób – największe zwycięstwo.

 

Witaj!!!

    W ostatnim czasie uczestniczyliście w bardzo ważnych wydarzeniach – w liturgii Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku, Wigilii Paschalnej oraz Niedzieli Wielkanocnej. Każdy z tych dni uobecnia ważne wydarzenia z historii naszego zbawienia.

Ponownie wyruszamy podróż do grobu, w którym złożono ciało Pana Jezusa po śmierci. Znajduje się on w Jerozolimie, w pobliżu Golgoty. Rozwiąż rebus w ćwiczeniu str. 98

Zobaczymy dziś różnicę miedzy grobem Pana Jezusa a wszystkimi grobami na świecie.

Zapoznaj się z tekstem ewangelii św. Mateusza 28,1-9. wykorzystaj  podręcznik str. 112 i odpowiedz co wydarzyło się przy pustym grobie Jezusa. W tym celu wstaw w zadaniu 2 numery tak, by przyporządkować tytuły do wydarzeń.

    Grób Pana Jezusa jest pusty. Chrystus zmartwychwstał. Ten pusty grób jest dla chrześcijan ważnym świadkiem i świadectwem Zmartwychwstania. 

- Gdzie dziś możemy spotkać Chrystusa zmartwychwstałego? Odpowiedzi wpisz w zadanie 3 str. 99

      Najważniejszym spotkaniem z Chrystusem Zmartwychwstałym jest Eucharystia. Tam możemy spotkać żywego i prawdziwego Pana, słuchać Jego słów i przyjąć Go w Komunii Świętej. Podczas każdej Eucharystii to On sam mówi do nas oraz nas karmi nas swoim Ciałem. Zmartwychwstanie Jezusa jest jedynym wydarzeniem w historii świata

 

      Przeczytaj teraz opowiadanie o plusach i minusach niedzielnej Eucharystii.

 

     Którejś niedzieli, na bramie kościoła wywieszono takie obwieszczenie: „Aby umożliwić wszystkim przyjście do kościoła, w najbliższą niedzielę zorganizujemy «specjalną niedzielę bez usprawiedliwień». W zakrystii zostaną umieszczone łóżka dla wszystkich tych, którzy twierdzą: «Niedziela jest jedynym dniem tygodnia, w którym mogę się wyspać» .Przygotowany zostanie specjalny sektor miękkich foteli dla tych, którzy uważają, że ławki są niewygodne. Odpowiednie krople do oczu zostaną ofiarowane tym, którzy mają oczy zbyt zmęczone wpatrywaniem się przez całą noc w telewizję. Stalowy kask otrzymają wszyscy, którzy mówią: «Jeżeli pójdę do kościoła, może spaść mi na głowę dach». Miękkie pledy dostarczy się osobom, które twierdzą, że kościół jest zbyt zimny, a wentylatory osobom, które uważają, że w kościele jest za gorąco. Do dyspozycji będą kartki dla tych, którzy pragną przeprowadzić klasyfikację osób «zawsze chodzących do kościoła, ale zachowujących się gorzej od innych»  Krewni i przyjaciele zostaną wezwani do pomocy paniom, które nie mogą równocześnie przyjść do kościoła i przygotować obiadu. Wszystkim, którzy niepokoją się koniecznością złożenia ofiary, rozda się odznaki z napisem «Już dałem». W jednej nawie zostaną umieszczone drzewa i kwiaty dla osób szukających Boga w przyrodzie. Lekarze zajmą się osobami, które chorują wyłącznie w niedzielę. Dostarczymy aparaty osobom, które nie słyszą kazania, a specjalne zatyczki tym, którym jest zbyt głośno. Kościół zostanie ozdobiony równocześnie gwiazdami betlejemskimi i liliami wielkanocnymi dla tych, którzy zawsze i jedynie lubią jeden rodzaj kwiatów.”               

                                        (B. Ferrero, ale my mamy skrzydła, Warszawa 2006, s. 52-53)

   Wymień powody, jakie mieli ludzie z tej historii, aby opuścić niedzielną Eucharystię. Wśród nich znajdą się (między innymi):  chęć wyspania się,  niewygodne ławki, zmęczenie, obowiązki domowe i inne.

 

       A przecież Eucharystia jest bardzo ważnym wydarzeniem, powinna być dla nas centralnym wydarzeniem niedzieli i świąt. Pracując w parach, wypiszcie 5 powodów dla których warto w niej uczestniczyć

Na koniec wpisz, jakie słowa Pan Jezus kieruje do Ciebie. (zad. 4 str. 99)

 

Bardzo ładnie.

Wesołych świąt zmartwychwstania Pańskiego!  

Pozdrawiam i proszę, pamiętaj o codziennej modlitwie.

 

 

 

Temat 47: Grób Jezusa – sobotnie czuwanie.

Witaj!!!

 

Poznasz dziś okoliczności pogrzebu Jezusa oraz dowiesz się, po co jest modlitewne czuwanie przy symbolicznym grobie Jezusa.

 

       Przeczytaj w podręczniku str. 108 opis pogrzebu Jezusa z ewangelii św. Mateusza rozdział 27 wers 57-61 i wykonaj zadanie 1 z zeszytu ćwiczeń str. 96.

      Zobacz, w tej najtrudniejszej chwili życia Pana Jezusa wielu uczniów w Niego zwątpiło, wielu uciekło, nie przyznając się do Niego. Józef, który wcześniej obawiał się publicznie wyznać wiarę w Jezusa – teraz to uczynił zdecydowanie i odważnie. Można powiedzieć, że zdał egzamin z wiernej przyjaźni do Jezusa.  Józef z Arymatei swoimi zdecydowanymi działaniami chciał zapewnić godny pochówek Jezusowi. Gdyby nie jego odwaga i determinacja pogrzeb Jezusa mógł wyglądać zupełnie inaczej. Postępowanie Józefa z Arymatei miało wielkie znaczenie. Jezus został pochowany nie tylko zgodnie z żydowską tradycją ale z godnością i miłością.  Jakie cechy sprawiły, że zdał egzamin? Wykonaj zadanie 2 i 3 str. 96.

        Cichymi bohaterami Wielkiego Piątku są także dwie Marie. Bez rozgłosu, z wielkim oddaniem służyły Panu Jezusowi za życia i po śmierci. To właśnie one czuwały przy Jego grobie. O ty, jak Pan Jezus je wynagrodził dowiesz się, gdy odczytasz co trzecią literę, zaczynając od litery D w zadaniu 4.

    W Wielką Sobotę jesteśmy zaproszeni, by czuwać przy grobie Jezusa – jak Józef z Arymatei i dwie Marie. Ten dzień jest szczególnym rodzajem pielgrzymki do Grobu Pańskiego. Z czcią i miłością możemy wyznać naszą wiarę i adorować Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie. To dzień publicznego wyznania naszej wiary. aby nie stracić tej szansy – zaplanuj swoje działania krok po kroku. Pomoże Ci w tym zadanie 5

Bardzo ładnie.

Pozdrawiam i proszę, pamiętaj o codziennej modlitwie.

 

 

Temat 46: „Golgota – cena zbawienia”.

 

Witaj!!!

    Poznasz dziś niezastąpioną wartość śmierci Pana Jezusa na krzyżu oraz  ukształtujesz postawę wdzięczności Panu Jezusowi za zbawienie oraz szacunek dla krzyża.

 

Idziemy na Golgotę.

Golgota, Kalwaria, Miejsce Czaszki – to wzgórze, które kiedyś znajdowało się poza murami Jerozolimy. Tam wykonywano wyroki śmierci na skazańcach. Obecnie miasto się rozbudowało i wzgórze jest niemal w jego centrum.

Przeczytasz za chwilę ewangelię wg św. Łukasza rozdział 23wersy 33-34 oraz 44-46, w których

Golgotę nazywamy też Miejscem Czaszki. Wyzionąć ducha znaczy umrzeć. W czasach Pana Jezusa inaczej oznaczano godziny niż my obecnie. Godzina szósta to było południe, a dziesiąta to trzecia po południu, czyli godzina 15.00. O tej godzinie umarł Pan Jezus.

Otwórz podręcznik na str 106, przeczytaj i odpowiedz:

– Dokąd przyszli żołnierze prowadzący Jezusa?

– Co się stało na miejscu Czaszki?

– Kto został ukrzyżowany obok Jezusa?

– Co się działo gdy Pan Jezus został ukrzyżowany?

– Do kogo wołał Pan Jezus tuż przed śmiercią?

Przeczytaj tekst na stronie 106 – 107.

A teraz otwórz zeszyt ćwiczeń na stronie 94 i wykonaj zadanie 1.

Pomyśl teraz, - czym jest krzyż?

– gdzie spotykamy krzyże?

– o czym przypomina krzyż?

- kiedy czynimy znak krzyża?

Dobrze.

Dla chrześcijan krzyż jest najważniejszym znakiem – na krzyżu umarł Jezus. Patrząc na krzyż, przypominamy sobie to wydarzenie i myślimy o ogromnej miłości Boga do każdego z nas. Ta miłość przejawiła się w tym, że Bóg zesłał na świat Swojego Syna, aby nas zbawił. Znak krzyża wykonujemy również każdego dnia podczas modlitwy – rano i wieczorem. Wykonaj teraz zadanie 3 ze str 95.

Zaśpiewaj piosenkę z  podręcznika str. 107 i na jej podstawie uzupełnij zadanie 2 str. 94 w ćwiczeniu.

Pięknie.

Jako kolejne Twoje działanie wykonaj 4 i 5 zadanie z zeszytu ćwiczeń.

 

Pamiętaj o codziennej modlitwie.     

 

 

Temat 45: Ulice Jerozolimy – ostatnia droga.

 

Witaj.

Dziś poznasz drogę krzyżową Pana Jezusa oraz podejmiesz próbę do dźwigania codziennego krzyża w duchowej łączności z Jezusem.

 

 Przejdź z Jezusem Jego drogę, podczas której uwielbisz Jezusa i Jego Mękę. Najlepszy dzień to piątek.

Możesz to zrobić korzystając z podręcznika str 104 – 105, możesz skorzystać z tekstu poniżej ale możesz skorzystać z innego środka przekazu.

 

Idę z Tobą, Jezu – droga krzyżowa.

    Dobrze, że chcesz pójść ze Mną. To znaczy, że chcesz być moim przyjacielem, bo przyjaciele często ze sobą przebywają.

Stacja I – Pan Jezus skazany na śmierć.

    Panie Jezu, źli ludzie skazali Cię na śmierć. Ja bym tego nie zrobił. Ja bym Cię bronił! Mój drogi, każdy kto nie troszczy się o swoją wiarę, skazuje Mnie na śmierć. Zastanów się, jaka jest twoja wiara?

    Panie Jezu, pomóż mi bardziej Cię kochać. Pomóż mi mocniej Tobie wierzyć! Oddaj Mi swoje serce, a Ja będę się o nie troszczył.

Stacja II – Pan Jezus bierze krzyż na swoje ramiona.

    Panie Jezu, włożyli na Ciebie taki ogromny, ciężki krzyż. Chwiejesz się na nogach. Jak oni mogli. Panie, oni powinni go ponieść za Ciebie! Ja sam pragnąłem go dźwigać. Dla ciebie, dla wszystkich. Chciałem ci pokazać, że zbawienie przyszło przez krzyż.

    Panie Jezu, naucz mnie przyjmować krzyż mojego życia, moich obowiązków. Oddaj Mi swoje cierpienie, obowiązki i wszystkie sprawy, a Ja będę ci pomagał.

Stacja III – Pan Jezus upada pod krzyżem.

    Panie Jezu, ten krzyż jest dla Ciebie za ciężki. Upadłeś. Nikt Ci nie pomaga. Śmieją się. Ty, Panie, się podnosisz. Jak to dobrze. Nie wolno zostawiać swojego krzyża na drodze. Robisz to, gdy lekceważysz swoje obowiązki.

    Panie Jezu, ja nieraz nie mogę wytrzymać, męczę się. Spójrz na Mnie, kiedy czujesz zmęczenie, zniechęcenie i módl się, a Ja przybiegnę ci pomóc.

Stacja IV – Pan Jezus spotyka Matkę bolesną.

    Panie Jezu, jak dobrze mieć taką mamę jak Twoja. Ona płacze. Cierpi razem z Tobą. Ona Ciebie kocha. To także twoja Mama. Ciebie także bardzo kocha. Gdybyś wiedział, jak Ona się za tobą wstawia, byłbyś na zawsze Jej czcicielem.

    Panie Jezu, jak się o tym przekonać? Częściej rozmawiaj na modlitwie z moją Matką, a poznasz Jej miłość.

Stacja V – Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Panu Jezusowi.

    Panie Jezu, jak to dobrze, że Szymona przymusili, żeby Ci pomógł dźwigać krzyż. Przecież to był dla niego zaszczyt – dźwigać krzyż z Tobą. Szymon wcale tak nie myślał. Nie rozumiał, dlaczego właśnie jego przymusili. Ty także często czujesz się przymuszony do różnych obowiązków. Nawet na Mszę Świętą nie zawsze idziesz z radością. Odpowiedz sobie: jak traktujesz polecenia rodziców, nauczycieli, zachęty katechetów do modlitwy lub poprawy.

    Panie Jezu, ja nie wszystkie obowiązki lubię. Kiedy czegoś nie lubisz, przypomnij sobie Szymona i pomyśl, że robisz to dla Mnie. Będzie ci lżej.

Stacja VI – Św. Weronika ociera twarz Panu Jezusowi.

    Jaka odważna ta Weronika. Panie Jezu, szkoda, że mnie tam nie było. Też bym chciał Ciebie dotknąć i obetrzeć Twoją cierpiącą Twarz.

    Panie Jezu, dlaczego tylko Weronika to zrobiła? Mój drogi, podziwiasz Weronikę. Mówisz, że chciałbyś tak samo. a Ja ciągle szukam takich dziewczynek i chłopców, którzy będą odważnie pomagać potrzebującym, smutnym, osamotnionym. I tak mało ich znajduję. Czy należysz do nich?

Panie Jezu, nie zawsze. Często myślę tylko o sobie. Nieraz czekam, aż inni pierwsi pomogą. Pamiętaj, ile razy pomagasz bliźniemu – Mnie pomagasz. Czyń to jak najczęściej.

Stacja VII – Pan Jezus upada po raz drugi.

    Panie Jezu, drugi upadek musiał Cię bardzo boleć. Krzyż Cię przygniótł. Byłeś wyczerpany... i jeszcze ten ciężki krzyż. Wstałeś.

    Panie Jezu, jakiś Ty wytrwały i kochający. To dla ciebie, abyś patrząc na Mnie i naśladując Mnie, był wytrwały i kochający. Ja dałem ci przykład. Niosłem grzechy twoje i wszystkich ludzi. Kiedy zgrzeszysz, pamiętaj, że czekam w konfesjonale, by zdjąć z ciebie ciężar grzechu.

    Panie Jezu, przyzwyczaiłem się do niektórych grzechów. Nie wolno trwać w grzechach i przyzwyczajać się do nich, bo inaczej całkiem cię przygniotą. Ja jestem twoim ratunkiem.

Stacja VIII – Pan Jezus pociesza płaczące niewiasty.

    Jakie dobre te niewiasty, Panie Jezu. Mają takie litościwe serca. Płaczą nad Tobą, Panie. Zapamiętaj, najpiękniejsze są łzy żałującego za grzechy. Pamiętaj zawsze o mojej Męce, a nigdy nie będziesz płakać na darmo.

    Panie Jezu, dziękuję Ci za Twoją ofiarną miłość. Módl się często o łaskę żalu za grzechy.

Stacja IX – Pan Jezus po raz trzeci upada pod krzyżem.

    Upadłeś Panie po raz trzeci. Kiedy myślę, że moje grzechy także przyczyniły się do tego upadku, jest mi smutno. Twoje grzechy często przyczyniają się do grzechów kolegów, koleżanek, rodziców, nauczycieli. Kiedy przezywasz – zachęcasz innych do przezywania, kiedy obmawiasz – skłaniasz innych do obmowy. Kiedy jesteś nieposłuszny rodzicom – przyczyniasz się do niepokoju w rodzinie. Kiedy często zaniedbujesz obowiązki szkolne – dajesz zły przykład innym i przysparzasz wielkiej troski nauczycielom.

    Panie Jezu, nie wiedziałem, że mój grzech kogoś boli. Boli, bardzo boli. Tak jak grzechy innych bolą ciebie. Pamiętaj, twój grzech rani. Mnie, ciebie i bliźnich. Nie trwaj w grzechu.

Stacja X – Pan Jezus z szat obnażony.

    Jak mogli, Panie Jezu, zabrać Ci wszystko? Wstydzę się za nich.

Dobrze, że potrafisz się wstydzić. Dopóki umiesz się wstydzić, twoje serce jest bezpieczne. Pamiętaj, że ci, którzy nie pilnują swoich oczu, którzy mają nieczyste myśli, opowiadają nieprzyzwoite rzeczy, są podobni do tych, którzy zabrali mi szaty i wystawili moją świętość na pośmiewisko.

    Panie Jezu, widziałeś, ile jest brzydkich filmów, gazet, wulgarnych żartów? Tak, ale ty tego unikaj, bo inaczej pobrudzisz sobie serce, a takie plamy trudno zmyć. Miej serce czyste jak Ja i moja Matka.

Stacja XI – Pan Jezus do krzyża przybity.

    To okrutne, żeby mojego Jezusa przybić do krzyża. Panie Jezu, jakie to niesprawiedliwe.

Każdy grzech jest niesprawiedliwością wobec Mnie. Kocham każdego człowieka. Z miłości do każdego zgodziłem się na Mękę i Krzyż, a tymczasem na świecie jest tyle grzechu.

    Panie Jezu, dopomóż mi być lepszym. Przyjmuj często Komunię Świętą, a Ja będę cię przemieniał.

Stacja XII – Pan Jezus na krzyżu umiera.

    Dziękuję Ci, Panie Jezu za Twoją Mękę i Śmierć na krzyżu. Twój Krzyż jest dla mnie znakiem miłości. Dobrze, że tak rozumiesz Krzyż. To rzeczywiście znak mojej miłości. Prawdziwej miłości. Nie ma innego mostu do nieba niż mój Krzyż.

    Panie Jezu, naucz mnie kochać Twój Krzyż. Dobrze, że tego pragniesz. To już początek miłości. Módl się, a otrzymasz to, o co prosisz.

Stacja XIII – Pan Jezus z krzyża zdjęty.

    Panie Jezu, nareszcie koniec Twojej Męki. Zdjęli Cię z krzyża. Znowu jesteś w rękach swojej Matki. To najlepsza Matka na świecie. Mówiłem ci już. Nie zapominaj o tym. Módl się różańcem, a lepiej zrozumiesz, że kocha także ciebie.

    Jezu, różaniec mnie nuży. To piękna modlitwa. Módl się nią często, a zobaczysz, że pokochasz ją jak Ojciec Święty. 

 Stacja XIV – Pan Jezus w grobie złożony.

    Panie Jezu, zapłaciłeś za moje grzechy. Wykupiłeś mnie od śmierci wiecznej. Kocham Cię za to. Łatwo mówić: Kocham Cię, Panie Jezu, Jezus jest moim Zbawicielem. a co robisz, żeby pójść do Nieba? Jak często się modlisz? Czy odprawiłeś pierwsze piątki miesiąca? Czy nie zaniedbujesz Mszy Świętej? Jak kochasz rodziców?

    Panie Jezu, wiesz, że staram się współpracować z Twoją łaską. Naśladuję Ciebie. Wiem, ale to pytanie zadaję wszystkim dzieciom. Ja znam ich serca. Pragnę w nich mieszkać i prowadzić je do Nieba.

Zakończenie

    Dziękuję Ci, Panie Jezu. Wierzę, że bardzo mnie kochasz. Wierzę, że kochasz moich rodziców, kolegów, koleżanki, nauczycielki i wszystkich ludzi. Chcę Cię bardzo kochać. Chcę kochać także tych, których Ty kochasz.

    Cieszę się, że uważnie i pobożnie przeszedłeś ze Mną moją drogą krzyżową. Dlatego twoje serce napełniło się dobrymi pragnieniami. W moim Najświętszym Sercu czeka na ciebie wiele darów. Wystarczy tylko wyciągnąć po nie rękę. Panie Jezu, co to znaczy? Wyciągnąć do Mnie rękę to znaczy: uczestniczyć w Eucharystii, modlić się, wyznawać grzechy. To znaczy zaprosić Mnie do swojego życia. Ja chcę być z tobą zawsze i wszędzie. Ja jestem twoją drogą.

 

Przeszedłeś/łaś z Jezusem. 

Teraz otwórz zeszyt ćwiczeń na str. 92-93, podpisz stacje drogi krzyżowej i pokoloruj je. Dokończ rozmowę z Jezusem.

Pamiętaj o modlitwie.

 

 

Drodzy Uczniowie!

W najbliższym czasie proszę, aby każdy wieczorem odmówił jedną dodatkową modlitwę w intencji powrotu do zdrowia wszystkich chorych na koronowirusa. 

Pozdrawiam!

Katarzyna Jaszczak

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. I. Mościckiego w Winnicy
    ul.Pułtuska 19
    06-120 Winnica
  • 023 691 40 79 (sekretariat ZPO)
    023 691 40 82 (przedszkole)

Galeria zdjęć