Erasmus+ "OKNO NA EUROPĘ"

AKCJA KA1 "Okno na Europę"

Projekt "Okno na Europę” realizowany będzie przez Zespół Placówek Oświatowych w Winnicy, w województwie mazowieckim w terminie od 1 czerwca 2018 roku do 31 stycznia 2020 roku.

Projekt przewiduje uczestnictwo w dwutygodniowych szkoleniach metodyczno-językowych oraz językowych ośmiu nauczycieli różnych profilów wybranych w procesie rekrutacyjnym. Wśród uczestników projektu znaleźli się: nauczyciel języka angielskiego i muzyki, nauczyciel informatyki i historii, nauczyciel języka angielskiego i plastyki, nauczyciel matematyki, nauczyciele wychowania fizycznego oraz polonista. Uczestnicy wezmą udział w zagranicznych szkoleniach w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz na Malcie, które zostały dobrane do ich potrzeb szkoleniowych.

W projekcie zostały wyznaczone następujące cele szczegółowe:

-podniesienie kompetencji nauczycieli języka angielskiego w stopniu umożliwiającym im uczestnictwo w projektach międzynarodowych, prowadzenie zajęć w oparciu o CLIL;

- przeszkolenie całej kadry nauczycielskiej z zakresu eTwinning;

- przeszkolenie całej kadry nauczycielskiej z zakresu zarządzania klasą, technik motywacyjnych, strategii reagowania na błędy popełniane przez uczniów;

- wzrost ilości nauczycieli regularnie korzystających z eTwinning do 80% kadry;

- realizacja min. 4 projektów eTwinning rocznie;

- zaproponowanie min. 1 autorskiego projektu eTwinning, którego celem będzie upowszechnienie wiedzy o polskim dorobku kulturowym;

- zaangażowanie w charakterze partnera w min. jeden projekt międzynarodowy – np. Strategic Partership w sektorze edukacji;

- dokonanie zmian w programie nauczania języka angielskiego poprzez wdrożenie nowych metod nauczania;

- wdrażenie w szkole CLIL w ramach zajęć z WF, informatyki, matematyki, plastyki, muzyki;

- upowszechnienie w szkole dokumentów Europass (80% kadry posługująca się dokumentami Europass);

- min. 40% uczniów uczestniczących w projektach międzynarodowych w każdym roku szkolnym;

- każdy uczeń uczestniczący w projekcie międzynarodowym min. 1 raz w czasie swojej edukacji w placówce;

- promowanie wśród uczniów i nauczycieli postaw otwartości, tolerancji i poszanowania różnorodności;

- wzmocnienie poczucia europejskiego obywatelstwa i tożsamości uczniów;

- zwiększenie motywacji uczniów do nauki języków (m.in. poprzez stworzenie im możliwości uczestnictwa w projektach międzynarodowych);

- wzmocnienie integracji zespołu nauczycielskiego poprzez wspólną realizację projektu;

- wzmacnianie motywacji i zaangażowania zespołu nauczycielskiego dzięki nowym wyzwaniom i możliwościom rozwoju zawodowego;

Cele te zostaną osiągnięte do końca realizacji przedmiotowego projektu, tj. do  31.01.2020 r. W projekcie zaplanowano stosowne działania ewaluacyjne, które sprawdzać będą bieżący poziom osiągnięcia celów projektu.

Realizacja projektu pozwoli na bardziej efektywne wykorzystanie posiadanych przez placówkę zasobów, w tym zasobów technologicznych: laptopów, projektorów, tablic multimedialnych. Na chwilę obecną wymienione zasoby są wykorzystywane głównie przez nauczycieli o krótszym stażu pracy, którzy ze względu na wiek posiadają większą wiedzę z zakresu ICT. Większe wykorzystanie ICT w czasie zajęć przedmiotowych jest jedną z podstawowych potrzeb deklarowanych przez uczniów, również nauczyciele są przekonani, że zmiany w tym zakresie uatrakcyjnią przebieg zajęć wpływając korzystnie na skupienie, motywację i zaangażowanie uczniów, które z kolei są kluczowe dla osiągnięcia dobrych wyników w nauce.

Realizacja projektu poprzez wdrożenie zmian w programach nauczania, wdrożenie innowacji dydaktycznych (eTwinning oraz CLIL) oraz rozpoczęcie współpracy międzynarodowej przez placówkę wpłynie znacząco na jej konkurencyjność. Realizacja projektu sprawi, że szkoła stanie się jedną z bardziej innowacyjnych placówek w powiecie i jednocześnie przykładem i inspiracją do rozwoju dla innych szkół z terenów wiejskich. Szkoła zaplanowała odpowiednie działania upowszechniające (m.in. szkolenia z zakresu eTwinning, realizacji projektów w ramach KA101 Erasmus+, nowoczesnych metod nauczania języka angielskiego, metody zintegrowanego nauczania przedmiotowo-językowego (CLIL)) – planuje podzielić się zdobytą w projekcie wiedzą z innymi szkołami z powiatu i regionu, przyczyniając się tym samym do rozwoju sektora edukacji w woj. Mazowieckim, a zwłaszcza w powiecie pułtuskim.

Prezentacja_K_1_podsumowanie_(pdf.io).pdf