Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. Ignacego Mościckiego

Nawigacja

Bajkowe Samorządowe Przedszkole

Nawigacja

"Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025"

Zadania realizowane w 2021/2022

PODARUJ SOBIE ODROBINĘ LEKTURY!

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły na jesienny kiermasz książek, które zostały dostarczone do biblioteki przez Hurtownię Taniej Książki z Tuliszkowa. Wszystkie książki są nowe, pięknie wydane i w atrakcyjnych cenach.

Dochód uzyskany ze sprzedaży wzbogaci bibliotekę o nowe pozycje książkowe.

Katarzyna Jałmużna

 

KONKURS ŁADNEGO PISANIA

KONKURS ŁADNEGO PISANIA - Obrazek 1

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas IV – VIII do udziału w Konkursie Ładnego Pisania.

Cele konkursu:

  • motywowanie do pracy nad własnym charakterem pisma,
  • doskonalenie umiejętności kształtnego, proporcjonalnego, czytelnego i estetycznego pisania,
  • zachęcenie młodych osób do odręcznego pisania oraz przestrzegania zasad poprawności gramatycznej i ortograficznej,
  • wyróżnienie osób o najładniejszym charakterze pisma,
  • propagowanie twórczości wybranego twórcy lub określonej tematyki,
  • realizacja zadań w ramach NPRCz.

 

Warunki uczestnictwa w konkursie oraz kryteria oceny prac:

  • tekst napisany na gładkim, białym papierze o formacie A4 (zadaniem ucznia jest przepisanie fragmentu tekstu z wybranej przez siebie książki)
  • orientacja strony dowolna (kartka w poziomie lub w pionie)
  • wykorzystanie fragmentów twórczości wybranego przez siebie autora,
  • tekst napisany odręcznie dowolną techniką (pióro, długopis, ołówek),
  • tekst musi zawierać co najmniej 8 wersów (może być więcej),
  • praca estetyczna pod względem właściwego rozmieszczenie tekstu na kartce papieru (marginesy i odstępy między wierszami),
  • praca może zawierać autorskie ilustracje, ornamenty i ozdobniki (np. ozdobna pierwsza litera wersu),
  • podpisaną pracę należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do 29 października 2021 roku,
  • oceny prac dokona powołana Komisja Konkursowa, która będzie uwzględniała: ogólne wrażenia artystyczne; czytelność, estetykę, ład, prawidłowe rozmieszczenie tekstu; poprawność ortograficzną i interpunkcyjną oraz właściwe rozmieszczenie liter.

Zapraszam do udziału

Katarzyna Jałmużna

 

 

ROCZNICA ŚMIERCI JANINY PORAZIŃSKIEJ

 

W tym roku mija 50. rocznica śmierci Janiny Porazińskiej, pisarki i poetki rozmiłowanej w polskim folklorze, do dziś nazywanej jedną z czterech „dam literatury dla dzieci” obok Ewy Szelburg - Zarembiny, Marii Kownackiej i Hanny Januszewskiej.

Janina Porazińska urodziła się 29 września 1888 roku w Lublinie. Ukończyła studia na Wydziale Przyrodniczym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Była także tłumaczką z języka szwedzkiego. W 1903 roku po raz pierwszy zamieściła swoje wiersze w „Wędrowcu”. Współpracowała z czasopismami dla dzieci „Przyjaciel Dzieci”, „Promyk”, „Promyczek”. W 1917 roku założyła czasopismo „Płomyk”, a dziesięć lat później stała się redaktorką naczelną „Płomyczka”, „Słonka” i „Poranka”. W latach 1922-1925 objęła stanowisko urzędniczki w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświaty. W 1958 roku opracowała Kalevalę w wersji dla dzieci. Była także działaczką podziemia oświatowego i kulturalnego w czasie ciężkiego okresu okupacji. Za jej twórczość i działalność przyznano jej wiele nagród: Związku Literatów Polskich (1950), Prezesa Rady Ministrów (1953), nagroda miasta Warszawy (1957), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1966), została też Kawalerem Orderu Śmiechu (1969).

 

BIBLIOTECZNE SKARBY KSIĄŻKOWE

BIBLIOTECZNE SKARBY KSIĄŻKOWE - Obrazek 1 BIBLIOTECZNE SKARBY KSIĄŻKOWE - Obrazek 2

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w bibliotece można oglądać wystawę „Najstarsze książki ze zbiorów biblioteki szkolnej”.

        Najstarszy „biblioteczny skarb” pochodzi z 1912 roku i jest to książka „Piotr Skarga” autorstwa Konstantego Wojciechowskiego. Książka została wydana przez Wydawnictwo Macierzy Polskiej Nr. 99 Nakładem Fundacyi im. Tadeusza Kościuszki z roku 1894 we Lwowie (Macierz Polska, Administarcya w Gmachu Sejmowym). Kolejne skarby pochodzą z lat trzydziestych XX wieku. Powieść Michała Rusinka „Burza nad brukiem” została wydana Nakładem Gebethnera i Wolffa w Warszawie przez Zakłady Graficzne Straszewiczów w 1932 roku. Powieść dla młodzieży Gustawa Morcinka „Ludzie są dobrzy” wydana przez Instytut Wydawniczy „Biblioteka Polska”, drukiem Zakładów Graficznych w Bydgoszczy pochodzi z 1935 roku. Kolejna biblioteczna perełka to książka Haliny Górskiej „Nad czarną wodą”, którą wydało w 1937 roku Towarzystwo Wydawnicze „Rój” z Warszawy. Inne ciekawe pozycje książkowe pochodzą z lat 1946 – 1953.

Zapraszam do obejrzenia wystawy w bibliotece i zdjęć w albumie fotograficznym.

Katarzyna Jałmużna

 

NARODOWE CZYTANIE 2021

NARODOWE CZYTANIE 2021 - Obrazek 1

NARODOWE CZYTANIE 2021 - Obrazek 2

Po raz kolejny nasza szkoła brała udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Tegoroczną lekturą była "Moralność Pani Dulskiej". Ze względów epidemiologicznych fragmenty utworu zostały odczytane w bibliotece szkolnej i zarejestrowane, a uczniowie mają możliwość obejrzenia filmu podczas zajęć z języka polskiego.

Narodowe Czytanie w winnickiej szkole zorganizowano w ramach NPRCz a przygotowały je nauczycielki języka polskiego Panie Urszula Roze, Joanna Wrublewska i Ewa Zadrożna oraz nauczyciel bibliotekarz.

W tegorocznym Narodowym Czytaniu udział wzięli:

Aniela Dulska - Pani Irena Maciątek

Mela - Pani Ewa Kurpiewska

Tadrachowa - Pani Urszula Roze

Juliasiewiczowa - Pani Anna Jacek-Walesiak

Zbyszko - Pan Andrzej Zaręba

nagranie i zdjęcia - Pani Ewelina Przybyłek

scenografia - Pani Katarzyna Jałmużna

wybór tekstu i dekoracja - Panie Urszula Roze, Joanna Wrublewska, Ewa Zadrożna

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Głównym celem Narodowego Czytania jest promocja czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury oraz wzmacnianie kulturowej i narodowej wspólnoty Polaków poprzez dobór kanonicznych utworów i ich prezentację w atrakcyjnej oprawie artystycznej.

W organizacji akcji od początku Kancelarię Prezydenta RP wspiera Narodowe Centrum Kultury.

W tym roku odbyła się  10. jubileuszowa edycja  Narodowego Czytania. Lekturą był utwór Gabrieli Zapolskiej  "Moralność pani Dulskiej".

"Moralność pani Dulskiej" to popularny i wyrazisty w swoim przesłaniu  dramat, który na stałe wszedł do kanonu polskiej literatury. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Mimo upływu kolejnych dziesięcioleci sztuka nie traci na aktualności. To ponadczasowy i uniwersalny obraz ludzkich przywar, ułomności charakteru. 

Dulska jako uosobienie cech powszechnie uznawanych za godne potępienia pozostaje od ponad stu lat żywym obrazem postaw społecznych aktualnych w każdym czasie i  miejscu.

W liście Prezydenta RP   Andrzeja Dudy czytamy:

"To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości I sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Gabrieli Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie ,,dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji". 

WYJAZD KLAS IIB i IIIB DO PUŁTUSKA

WYJAZD KLAS IIB i IIIB DO PUŁTUSKA - Obrazek 3WYJAZD KLAS IIB i IIIB DO PUŁTUSKA - Obrazek 5WYJAZD KLAS IIB i IIIB DO PUŁTUSKA - Obrazek 7WYJAZD KLAS IIB i IIIB DO PUŁTUSKA - Obrazek 11WYJAZD KLAS IIB i IIIB DO PUŁTUSKA - Obrazek 8

W piątek 5 listopada klasy IIb i IIIb wraz z wychowawczyniami Paniami Marzeną Jaskulską i Bogumiłą Podlaską oraz Paniami: Anną Napiórkowską i Katarzyną Mossakowską-Kopeć, uczestniczyły w wyjeździe do Pułtuska. Skorzystaliśmy z zaproszenia Biblioteki Pedagogicznej  do udziału w warsztatach edukacyjnych na temat „Gry i zabawy z wykorzystaniem interaktywnych pomocy edukacyjnych”. Panie bibliotekarki zaprezentowały nam teatrzyk Kamishibai, a w nim baśń „Słowik”. Jej fabuła posłużyła później do wykonania ciekawych zadań. Najwięcej emocji wzbudził jednak interaktywny „Magiczny Dywan”, który przeniósł dzieci do wspaniałego świata gier i zabaw, ćwiczących koordynację ruchową, zwinność i refleks.

Szybko upływający czas zmusił nas do zakończenia zabawy, gdyż następny punkt programu naszego wyjazdu przewidywał seans w Kinie Narew pt. „Rodzinka rządzi”. To kolejny zabawny film o rodzince Templetonów (znanej z „Dzieciak rządzi”). Tym razem bracia Tim i Ted stali się dorośli. Tim założył rodzinę i jest ojcem. Ted sporadycznie utrzymuje z nimi kontakt. Potrzebna była mała intryga jego bratanicy, żeby dorośli przypomnieli sobie, że najważniejsza jest rodzina. Przy tej okazji śmiechu było mnóstwo.

Po filmie czekały na nas warsztaty w Miejskim Centrum Kultury i Sztuki w związku z 100. rocznicą urodzin Stanisława Lema. To prawdopodobnie pierwszy autor science fiction, który trafnie przewidział zmierzch książek papierowych i nadejście ery formatów elektronicznych i czytników e-booków. Tematyka warsztatów  „Roboty”, zdradziła wielkie zainteresowanie Lema sztuczną inteligencją. Mając do dyspozycji rysunki robotów Daniela Mroza, zainspirowanego twórczością Stanisława Lema, uczestnicy komponowali swój projekt robota z zaproponowanych kart pracy, kolorowali i przyklejali,  tworząc niepowtarzalne modele.

Po takiej porcji inteligentnej rozrywki wszyscy zasłużyli na „tradycyjną” ucztę w restauracji McDonald’s. Nasyceni i w dobrych humorach wróciliśmy do Winnicy.

Wyjazd by jednym z wielu zadań realizowanych w ramach NPRCz.

 

KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI

 Biblioteka szkolna zaprasza miłośników książek na kiermasz taniej książki. W ofercie m.in. kolorowanki, lektury szkolne, bajki, bajeczki, literatura piękna i popularnonaukowa. Książki dostępne już od 1 zł. 

 

PROGRAM "CZYTANIE MA MOC"

PROGRAM "CZYTANIE MA MOC" - Obrazek 1

PROGRAM "CZYTANIE MA MOC" - Obrazek 3

W tym roku szkolnym klasa I a wraz z wychowawcą i nauczycielem bibliotekarzem przystąpiła do programu „Czytanie ma moc”. To już druga edycja programu skierowanego do szkół. Główne cele programu:

  • rozbudzanie dziecięcej ciekawości świata i frajdy z czytania,
  • promocja czytelnictwa w oparciu o książki Wydawnictwa Znak Emotikon,
  • rozwijanie kompetencji XXI wieku, takich jak: współpraca, kreatywność, empatia, krytyczne myślenie,
  • wspieranie i inspirowanie pedagogów w pracy z tekstem literackim.

Projekt edukacyjne realizowany jest w ramach zadań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Program Czytanie ma moc jest bezpłatny i polega na czytaniu polecanych książek wraz z dziećmi, a także na realizacji przez klasy cyklu warsztatów w oparciu o przygotowane scenariusze i materiały.

Pierwsza edycja programu zgromadziła ponad 1000 klas, czyli około 25 000 dzieci, które przez cały rok szkolny brały udział w zabawnych i oryginalnych zajęciach.  

W ramach edycji 2021/2022 co miesiąc (od października do maja) dostępne będą  scenariusze zajęć z dziećmi z klas 1-3 wraz z dodatkowymi materiałami: filmami, kartami pracy, audiobookami, propozycjami zabaw i konkursów.

W październiku pierwszoklasiści podróżowali po Polsce, ucząc się opisywać polskie tradycje. Odkryją też, jak pierwszorzędnie można bawić się słowami (Chuligator, czyli przewodnik po dziecięcych przekrętach Michała Rusinka); poznają niezwykłe historie o odwadze i przyjaźni (Opowieści o psach, które ratowały świat Kimberlie Hamilton), a także poznają przezabawne przygody Mikołajka i jego klasy (Mikołajek. Psze pani, on ściąga Rene Goscinny’ego).

Każdy uczeń na zakończenie programu otrzyma pamiątkowy dyplom.

Katarzyna Jałmużna

Agnieszka Warda

XIX WIELKIE DYKTANDO - PISZĘ PIĘKNIE PO POLSKU

XIX WIELKIE DYKTANDO - PISZĘ PIĘKNIE PO POLSKU - Obrazek 2XIX WIELKIE DYKTANDO - PISZĘ PIĘKNIE PO POLSKU - Obrazek 3XIX WIELKIE DYKTANDO - PISZĘ PIĘKNIE PO POLSKU - Obrazek 4XIX WIELKIE DYKTANDO - PISZĘ PIĘKNIE PO POLSKU - Obrazek 5

 

WYPRAWKI CZYTELNICZE

WYPRAWKI CZYTELNICZE - Obrazek 1WYPRAWKI CZYTELNICZE - Obrazek 2WYPRAWKI CZYTELNICZE - Obrazek 3

19 listopada 2019r. uczniowie klas pierwszych otrzymali z rąk pana dyrektora i pani wicedyrektor tzw. Wyprawki Czytelnicze, przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka-wielki człowiek”, której głównym celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Kampania Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” realizowana jest od 2017r. i obejmuje swoimi działaniami dzieci w trzech grupach wiekowych: niemowlęta, dzieci w wieku przedszkolnym, a od 2020r. pierwszoklasistów, jak również ich rodziców, dziadków i opiekunów, podkreślając rolę i wartość czytania międzypokoleniowego.
Tegoroczny etap kampanii został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania.

W skład Wyprawki Czytelniczej, którą otrzymali nasi uczniowie wchodzą:
-  książka „Pierwsze abecadło”- zawierająca antologię tekstów najlepszych  polskich autorów dziecięcych,

- „Książką połączeni, czyli uczymy się pytać razem” – broszurę-poradnik dla rodziców i opiekunów podpowiadają, w jaki sposób wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiór pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki,

- Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, pomocny w nauce alfabetu i czytania.

    Za sprawą Wyprawki czytelniczej pierwszoklasiści mają możliwość odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpania z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.

Katarzyna Jałmużna

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

25 listopada bibliotekę szkolną odwiedziły „Sówki” by uczestniczyć w obchodach Dnia Pluszowego Misia. Przedszkolaki przyszły do biblioteki ze zdjęciem przedstawiającym ich ulubionego małego lub dużego pluszowego przyjaciela.

Dzieci poznały historię pluszowego misia, rozmawiały o tym, dlaczego miś jest ulubioną zabawką dzieci na całym świecie oraz o poszanowaniu zabawek. Przedszkolaki z pomocą nauczyciela wymieniali znane im misie z książek i filmów.

Bibliotekarz opowiedział przedszkolakom bajkę o Zbyszku i jego pluszowym misiu a następnie zaprezentował im książki o misiach i niedźwiadkach dostępne w bibliotece szkolnej. Sówki opowiedziały o swoim pluszowym misiu, którego zdjęcie przyniosły.

Spotkanie odbyło się w ramach realizacji zadań NPRCz.

Na zakończenie spotkania przedszkolaki poczęstowały się pierniczkami, otrzymały misiowe kolorowanki i zrobiono wspólne zdjęcie.

Katarzyna Jałmużna

 

''Dziecięcy Świat'' pani Ewy Mikołaszek

''Dziecięcy Świat'' pani Ewy Mikołaszek - Obrazek 1''Dziecięcy Świat'' pani Ewy Mikołaszek - Obrazek 2''Dziecięcy Świat'' pani Ewy Mikołaszek - Obrazek 5''Dziecięcy Świat'' pani Ewy Mikołaszek - Obrazek 3

1 grudnia 2021r. wszystkie przedszkolaki spotkały się z panią Ewą Mikołaszek. Mieszkanka Pułtuska od wielu lat pasjonuje się tworzeniem literatury dziecięcej. Jej teksty bawią i uczą. Wzruszają i rozbudzają dziecięcą wyobraźnię. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały recytacji i aktywnie uczestniczyły w warsztatach plastycznych. Pani Ewa pokazała predszkolakom w jaki sposób bawić się wikliną papierową. Powstały piękne prace! Bardzo dziękujemy naszemu gościowi za odwiedziny i wspólny, literacko- artystyczny czas! Książka ''Dziecięcy Świat III'' na pewno dostarczy dzieciom i rodzicom wielu wrażeń.  

 

WYNIKI KONKURSU ŁADNEGO PISANIA

WYNIKI KONKURSU ŁADNEGO PISANIA - Obrazek 1

Konkurs Ładnego Pisania biblioteka szkolna zorganizowała dla klas III – VIII z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz w ramach realizacji NPRCz. Główne cele konkursu to m.in. motywowanie do pracy nad własnym charakterem pisma, doskonalenie umiejętności kształtnego, proporcjonalnego, czytelnego i estetycznego pisma oraz zachęcanie młodych osób do odręcznego pisania i przestrzegania zasad poprawności gramatycznej i ortograficznej.

Zadaniem uczestnik konkursu było przepisanie fragmentu tekstu z wybranej przez siebie książki na białą kartkę o formacie A4. Tekst napisany odręcznie dowolną techniką musiał zawierać co najmniej osiem wersów. Praca mogła zawierać autorskie ilustracje, ornamenty i ozdobniki.

Komisja konkursowa w składzie: p. Anna Jacek – Walesiak, p. Joanna Wrublewska, p. Katarzyna Jaszczak, p. Urszula Roze, p. Martyna Prokop oraz p. Ewa Zadrożna oceniając pracę brała pod uwagę: ogólne wrażenia estetyczne; estetykę, ład, prawidłowe rozmieszczenie tekstu; poprawność gramatyczną i ortograficzną oraz właściwe łączenie liter i ich równomierne położenie.  

 

I miejsce – Agata Filipiak kl. IV b

II miejsce – Olga Gołębiewska kl. VIII a

III miejsce – Bartosz Leleń i Mateusz Żebrowski – obaj z klasy III a

 

Wyróżnienia:

Martyna Berent kl. VII a

Jakub Zawieska kl. VII b

Zuzanna Mroziewicz kl. V a

Gratuluję wszystkim uczestnikom. Uczniowie otrzymali już punkty za udział w konkursie, natomiast nagrody rzeczowe zostaną wręczone w najbliższym czasie.

Katarzyna Jałmużna

 

Wyniki 19.edycji  Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego  Wielkie Dyktando  pt. "Piszę pięknie po polsku”

Wyniki 19.edycji  Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego  Wielkie Dyktando  pt. ,,Piszę pięknie po polsku” - Obrazek 1Wyniki 19.edycji  Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego  Wielkie Dyktando  pt. ,,Piszę pięknie po polsku” - Obrazek 2

Komisja w składzie: p. Urszula Roze, p. Joanna Wrublewska ustaliła wyniki konkursu.

W kategorii klas  III:

Tytuł  Małego Mistrza Ortografii  uzyskał  Bartosz Leleń z kl. III a  PSP Winnica

I miejsce -  Adam Filipkowski kl. III b PSP Winnica

II miejsce – Mikołaj Wodyński kl.III a,  Lena Łukaszewska  kl.III b PSP Winnica

III miejsce –  Maja Lewandowska kl. III a, Natalia Szubska kl.III b   PSP Winnica

Wyróżnienia:

Kacper Popiołek kl. IIIb,  Julia Wróblewska kl. III b  PSP Winnica

W kategorii klas V- VI:

I miejsce- Maja Tomczyk kl. V PSP Błędostowo

II miejsce – Kinga Czyżewska  kl. VI PSP Winnica

III miejsce- nie przyznano

Wyróżnienia:

Nikola Mielczarczyk  kl. VI  PSP Winnica, Paulina Chimkowska  kl. V PSP Błędostowo,

Małgorzata Gromala kl. V  PSP Błędostowo,  Emilia Pniewska  kl. VI PSP Winnica

W kategorii klas VII – VIII:

I miejsce -  Wiktoria Rzeczkowska  kl. VIII a  PSP Winnica

II miejsce - Maja Lusa kl. VIII a  PSP Winnica

III miejsce -  Julia Wasilewska  kl. VII b PSP Winnica ,  Kamil Taperek  kl. VII  PSP Błędostowo

Wyróżnienia:

Karolina Krajewska  kl. VIII a, Marlena Zaręba  kl. VII b, Marta Wierzbicka kl. VIII b PSP Winnica,

Marcelina Jeż  kl. VIII,   Eryk Archacki  kl. VIII   PSP Błędostowo

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Zapraszamy do udziału w przyszłym roku szkolnym.

 

WIOSENNY KIERMASZ KSIĄŻEK

Biblioteka szkolna zaprasza na kiermasz książek, który odbędzie się w dniach 25 lutego – 25 marca 2022r. (w godzinach pracy biblioteki szkolnej).

W ofercie znajdują się książki popularno – naukowe, edukacyjne,  literatura piękna dla dzieci i młodzieży, słowniki, repetytoria, kolorowanki, książki kucharskie.

Książki zostały dostarczone do szkoły z Tuliszkowa -  Księgarnię i Hurtownię Taniej Książki.

Serdecznie zapraszam!

 

ROCZNICA ŚMIERCI MARII KOWNACKIEJ

 

27 lutego minęła 40  rocznica śmierci Marii Kownackiej. W związku z rocznicą czytelnicy mogli poznać życiorys tej znanej polskiej pisarki i tłumaczki a także obejrzeć książki jej autorstwa.

Maria Ludwika Kownacka urodziła się 11 września 1894 roku w Słupie, niedaleko Kutna. Jej twórczość skierowana jest do najmłodszych czytelników. Pisarka zasłynęła z takich utworów jak: Plastusiowy PamiętnikKajtkowe przygody, czy też Szkoła nad obłokami. Publikowała w czasopismach dla dzieci w „Płomyczku” i „Płomyku”. Za swoją twórczość została nagrodzona Orderem Uśmiechu, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a także Orlim Piórem.

Maria Kownacka zmarła 27 lutego 1982 roku w Warszawie. Została pochowana na warszawskich Powązkach. Na jej grobie została umieszczona figurka Plastusia. Obecnie w jej mieszkaniu w Warszawie znajduje się Izba Pamięci Marii Kownackiej.

 

ROCZNICA ŚMIERCI ASTRID LINDGREN

 

 W dniach 17 - 28 stycznia 2022r. w bibliotece szkolnej pojawiła się gazetka oraz wystawka upamiętniająca szwedzką pisarkę Astrid Lindgren (14.11.1907 – 28.01.2002), której 20 rocznicę śmierci obchodziliśmy w tym roku.

    Trudno byłoby znaleźć kogoś, kto nie czytał „Dzieci z Bullerbyn”,ulubionej lektury wielu pokoleń dzieci na całym świecie; kto nie zna przygód rudowłosej Pippi Langstrump (lub też Fizi Pończoszanki), kto nie słyszał o Emilu ze Smalandii, Karlssonie z dachu, Nilsie Paluszku i nie wzruszał się podczas czytania pięknej powieści „Bracia Lwie Serce”! Książki Astrid Lindgren przetłumaczono na 96 języków, a ich nakład przekroczył 150 milionów kopii. Obliczono, że z jej książek można byłoby ustawić 175 wież Eiffla, jedna na drugiej! Za swoją twórczość Astrid Lindgren otrzymała wiele nagród – m.in. Medal im. H. Ch. Andersena, Nagrodę im. J. Korczaka, czy Order Uśmiechu. Na jej cześć nazwano jedną z małych planet – Lindgren 3240. Istnieje również „Asteroid Lindgren” oraz mini-satelita „Astrid-1”. W Szwecji podobizna pisarki widnieje na 20-koronowym banknocie, a w Niemczech wydano znaczek pocztowy z wizerunkiem autorki.

      Wielu ciekawostek na temat wspaniałej pisarki uczniowie mogli dowiedzieć się czytając ścienną gazetkę biblioteczną. Uczniowie oglądali także wystawę książek Astrid Lindgren, które dostępne są w zbiorach naszej biblioteki. 

ROCZNICA ŚMIERCI ALANA ALEKSANDRA MILNE

18 stycznia przypadała 140 rocznica urodzin Alana Alexandra Milne – brytyjskiego pisarza, autora książek dla dzieci “Kubuś Puchatek” oraz “Chatka Puchatka”.
     Autor urodził się 18 stycznia 1882 w Londynie, był on trzecim synem Johna Vine’a Milne. Bardzo istotną rolę w życiu odegrał brat Ken, który był dla Alana Alexander Milne wzorem, spędzał z bratem mnóstwo czasu na pieszych wycieczkach oraz wspólnie z bratem próbował swoich sił w piśmiennictwie. Był bardzo zdolnym uczniem. Twórczość autora miała początek po narodzinach syna. Od tego czasu autor pisał wiersze, które ofiarowywał swojej żonie. Ta bez wiedzy męża wysyłała je do lokalnych czasopism. Od tego momentu Alan Alexander Milne stał się znaną osobą. Karierę jako twórca książek dla dzieci rozpoczął w roku 1924. W roku 1926 14 października wydana została książka “Kubuś Puchatek” ,która była przełomowa w jego karierze i dała mu jeszcze większy rozgłos. Dwa lata później w roku 1928 autor wydał ciąg dalszy przygód Kubusia Puchatka pod tytułem Chatka Puchatka”.

Alan Alexander Milne zmarł 31 stycznia 1956 w Hartfield. 

     W bibliotece szkolnej można było obejrzeć wszystkie dostępne książki A. A. Milne a na korytarzu pojawiła się gazetka ścienna o pisarzu.

 

KONKURS "WIERSZYKI ŁAMIĄCE JĘZYKI"

KONKURS "WIERSZYKI ŁAMIĄCE JĘZYKI" - Obrazek 1

Zapraszamy chętnych uczniów klas 4 – 8 do udziału w szkolnym konkursie logopedyczno – bibliotecznym.

Konkurs jest zadaniem realizowanym w ramach NPRCz.

Będzie on polegał na starannym czytaniu trudnych językowo teksów. Dla chętnych uczniów teksty, które należy przygotować i zaprezentować będą dostępne w bibliotece szkolnej oraz w gabinecie logopedy.

                                                                                     Zachęcamy do udziału

                                                                                     Katarzyna Jałmużna

                                                                                     Martyna Prokop

ZAKUP NOWYCH KSIĄŻEK

Pod koniec kwietnia biblioteka szkolna zakupiła książki, które wzbogacą jej księgozbiór. Książki pochodzą z kiermaszu książek, które dostarczyła do szkoły Hurtownia i Księgarnia taniej książki z Tuliszkowa. 

 

KONKURS  "ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI"

"ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI" - Obrazek 1

Drodzy Rodzice! Drodzy Uczniowie!

Biblioteka szkolna ogłasza konkurs plastyczny dla uczniów klas I – III

„ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI”
 

Cele konkursu:
- Budzenie i rozwijanie ciekawości poznawczej,
- Stymulowanie procesów wyobraźni i samodzielnego, twórczego myślenia,
- Kształcenie umiejętności posługiwania się środkami plastycznymi,
- Promowanie twórczej pracy uczniów,
- Kształcenie wrażliwości estetycznej,                                                                          - Realizacja zadania w ramach NPRCz.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I - III.

Udział w konkursie polega na wykonaniu zakładki do książki dowolną techniką plastyczną, ale w formie płaskiej. Można wykorzystać różnorodne materiały.                                          

 

ZASADY UCZESTNICTWA W KONKURSIE: 

1. Prace wykonywane są indywidualnie i własnoręcznie.

2. Każdy uczestnik konkursu może złożyć tylko jedną pracę.

3. Technika pracy jest dowolna.

4. Można wykorzystać różnorodne materiały.

5. Praca ma mieć formę płaską.

6. Podpisaną pracę (imię, nazwisko, klasa) oddajemy do biblioteki szkolnej.

7. Termin oddawania prac: do 31 marca 2022 r.

8. Rozstrzygnięcie konkursu: do 9 kwietnia 2022 r.

9. Przy ocenie prac będzie brana pod uwagę oryginalność pomysłu, estetyka i samodzielność wykonania oraz ogólne wrażenie.

10. Po konkursie prace zostaną zwrócone uczestnikom.

Zapraszam do udziału w konkursie!

 

ZNANE POLKI XIX i XX WIEKU

ZNANE POLKI XIX i XX WIEKU - Obrazek 1ZNANE POLKI XIX i XX WIEKU - Obrazek 2

Uczniowie klas VIIa, VIIIa i VIIIc pracując metodą projektu poznali i przedstawili społeczności szkolnej sylwetki znanych Polek, które żyły i pracowały w XIX i XX wieku. Uczniowie, podzieleni na grupy, korzystając z zasobów biblioteki szkolnej, opracowali biogramy wybranych postaci. Prace uczniów można oglądać w pracowni historycznej oraz na korytarzu szkolnym, a także w zakładce Album fotograficzny.

Projekt realizowano w ramach działań NPRCz. 

Wśród opisywanych Polek znalazły się Patronki Roku 2022 - Wanda Rutkiewicz i Maria Konopnicka, laureatki Nagrody Nobla - Maria Skłodowska-Curie i Wisława Szymborska, bohaterki znane z podręczników historii - Emilia Plater, Janina Lewandowska, Helena Marusarzówna, Irena Sendlerowa i Krystyna Skarbek, pisarki - Eliza Orzeszkowa i Maria Dąbrowska, sportsmenki - Halina Konopacka, Stanisława Walasiewiczówna i Irena Szewińska, artystki - Pola Negri i Mira Zimińska-Sygetyńska oraz współzałożycielka ruchu harcerskiego na ziemiach polskich - Olga Drahonowska-Małkowska.

 

MARIA KONOPNICKA I WANDA RUTKIEWICZ - PATRONKI ROKU 2022

Maria Konopnicka i Wanda Rutkiewicz - PATRONKI ROKU 2022 - Obrazek 1Maria Konopnicka i Wanda Rutkiewicz - PATRONKI ROKU 2022 - Obrazek 2Maria Konopnicka i Wanda Rutkiewicz - PATRONKI ROKU 2022 - Obrazek 4

Sejm RP wyróżnia wybitnych Polaków, którzy mieli niepodważalny wpływ na kształtowanie polskiej tożsamości narodowej, ogłaszając ich Patronami danego roku kalendarzowego. Wśród Patronów 2022 roku znalazły się poetka Maria Konopnicka i himalaistka Wanda Rutkiewicz. 

O tych wybitnych Polkach uczniowie naszej szkoły uczą się podczas lekcji języka polskiego oraz historii, a także podczas zajęć bibliotecznych i świetlicowych.

Dla bliższego poznania twórczości Marii Konopnickiej w świetlicy szkolnej są organizowane "Poniedziałki z Marysią", w ramach których uczniowie słuchają fragmentów książki "O krasnoludkach i sierotce Marysi".

Biografie Patronek roku 2022 można spotkać w kilku miejscach w naszej szkole.

 

WIOSENNA MARIA KONOPNICKA

WIOSENNA MARIA KONOPNICKA - Obrazek 1WIOSENNA MARIA KONOPNICKA - Obrazek 4WIOSENNA MARIA KONOPNICKA - Obrazek 2WIOSENNA MARIA KONOPNICKA - Obrazek 5WIOSENNA MARIA KONOPNICKA - Obrazek 3

Co roku 21 marca obchodzimy Pierwszy Dzień Wiosny. Wszędzie już widać jej ślady: cieplejsze podmuchy wiatru, soczystszą zieleń trawy, wesołe brzęczenie pszczół ścigających się do pierwszych kwiatów i dźwięczny śpiew skowronka... Wystarczy chwilę wczuć się i wsłuchać w naturę, by śmiało stwierdzić: JUŻ WIOSNA!

Projekt edukacyjny "Wiosenna Maria Konopnicka" to realizacja zadań w ramach NPRCz.

Rok 2022 został ogłoszony Rokiem Marii Konopnickiej, wybitnej poetki i pisarki, która swą twórczością potrafi zachwycić zarówno dzieci, jak i dorosłych. Celem tegorocznych opiekunów szkolnych obchodów Dnia Wiosny było zachęcenie uczniów naszej szkoły do zainspirowania się poezją Marii Konopnickiej i spojrzenie JEJ oczami na piękno obudzonego wiosną świata.

Poniedziałkowe lekcje języka polskiego i edukacji polonistycznej były poświęcone tematyce wiosennej w poezji Marii Konopnickiej. Następnie uczniowie wykonywali wspólnie prace plastyczne z elementami wiosennymi.

Prace zostały ocenione przez komisję, a nagrodą były dnie bez pracy domowej: 3 dni dla zdobywców I miejsca, 2 dni - II miejsce, 1 dzień - III miejsce.

I miejsce: klasy IA, IIA, IIIA, IVB, VB, VIIB

II miejsce: klasy IB, IIB, VA, VI, VIIIC

III miejsce: klasy IIIB, IVA, VIIA, VIIIA, VIIIB

Marzena Jaskulska

Katarzyna Jałmużna

Marzena Melnicka

Urszula Roze

Sylwia Sieńkowska

Joanna Wrublewska

Ewa Zadrożna

 

CZYTANIE TO CODZIENNE ODKRYWANIE

CZYTANIE TO CODZIENNE ODKRYWANIE - Obrazek 1CZYTANIE TO CODZIENNE ODKRYWANIE - Obrazek 3CZYTANIE TO CODZIENNE ODKRYWANIE - Obrazek 4CZYTANIE TO CODZIENNE ODKRYWANIE - Obrazek 5CZYTANIE TO CODZIENNE ODKRYWANIE - Obrazek 6

W ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom” od marca w naszej świetlicy szkolnej rozpoczęliśmy cykl zajęć pod hasłem "Czytanie to codzienne odkrywanie”. Projekt realizujemy w ramach działań NPRCz.

W zakresie kampanii każdego dnia zapoznajemy naszych najmłodszych uczniów z literaturą dziecięcą.

"Poniedziałki z Marysią” to kontakt z twórczością Marii Konopnickiej.

"Wtorki z poezją” uwrażliwiają uczniów na poezję naszego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza oraz innych autorów twórczości dziecięcej.

"Środy z przygodą” zabierają wychowanków naszej świetlicy w świat przygód z bohaterami wielu opowieści, które dostarczają odbiorcy rozrywki i tajemniczości oraz nauki dydaktycznej i edukacyjnej.

"Czwartki z morałem” uczą wartości moralnych i odpowiednich postaw oraz  pomagają w zrozumieniu siebie, ludzi i świata. Pod wpływem baśni czy bajek dziecko zaczyna wierzyć w siebie i w swoją przyszłość.

"Piątki z Mikołajkiem” to zbiór pełnych humoru opowiadań o świecie widzianym oczami dziecka. Młodzi czytelnik w tym dniu poznają świat przedstawiony w utworze – szkołę, kolegów, rodziców. Bohaterowie opowieści wpadają na pomysły tak zabawne, że śmieją się z nich i dorośli, i dzieci.

Zachęcamy wszystkich do włączenia się w świetlicowe poranki z książką, gdyż czytanie kształtuje umiejętność formułowania myśli, a czytelnicy mają większe szanse na życiową niezależność, ponieważ są w stanie wypowiedzieć swoje potrzeby i pragnienia. Jeśli masz większy zasób słów to  jesteś w stanie lepiej poradzić sobie w sytuacjach trudnych.

Pamiętajcie zatem: „Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem.”

Wychowawcy świetlicy

Nauczyciel bibliotekarz

 

WYNIKI KONKURSU "OMNIBUS"

WYNIKI KONKURSU "OMNIBUS" - Obrazek 2WYNIKI KONKURSU "OMNIBUS" - Obrazek 3WYNIKI KONKURSU "OMNIBUS" - Obrazek 4WYNIKI KONKURSU "OMNIBUS" - Obrazek 5

W dniach 21 – 24 marca uczniowie klasy Va, Vb i VI przystąpili do Szkolnego Konkursu Wiedzowego „Omnibus”. Jego celem była popularyzacja wiedzy, podejmowanie intelektualnych wyzwań, rozwijanie samodzielnego myślenia oraz odkrywanie zainteresowań i zdolności uczniów.  

Zestaw zadań z którymi zmagali się uczniowie był podzielony na trzy części:

- I część to zadania wyboru (pytanie i trzy odpowiedzi do wyboru – w tym tylko jedna poprawna),

- II część to zadania typu prawda czy fałsz (uczeń musiał przeczytać zdanie i wybrać czy jest ono prawdziwe czy też nie),

- III część to zadania otwarte – zadaniem  ucznia była udzielenie krótkiej odpowiedzi na zadanie pytanie.

Uczniowie przez 45 minut rozwiązywali różnorodne zadania o tematyce polonistycznej, matematycznej, historycznej, przyrodniczej oraz z wiedzy ogólnej.

Za każdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymywał 1 punkt – maksymalnie mógł ich zebrać 50.

Najlepsze wyniki w poszczególnych klasach uzyskali:

W klasie Va:

I miejsce – Nikola Rakowska

II miejsce – Artur Ołton

III miejsce – Krystian Melnicki

 

W klasie Vb:

I miejsce – Maja Jakubowska i Marysia Kiela

II miejsce – Amelia Wodyńska

III miejsce – Mateusz Berent

 

W klasie VI:

I miejsce – Zuzanna Bieżońska  

II miejsce – Mateusz Jędrzejewski

III miejsce – Karol Wacholski

 

Uczniowie wyróżnieni zostaną nagrodzeni dyplomami oraz pochwałami w postaci 15 punktów.

Katarzyna Jałmużna

 

TYDZIEŃ Z ANDERSENEM

TYDZIEŃ Z ANDERSENEM - Obrazek 2

Pod hasłem "Tydzień z Andersenem" biblioteka szkolna wraz z świetlicą szkolną włącza się w obchody Dnia Książki dla Dzieci. Projekt edukacyjny "Tydzień z Andersenem" to zadanie realizowane w ramach NPRCz. 

Bądą czytane i oglądane baśnie pana Andersena, prace plastczne, kolorowanie, gry i zabawy.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.

Z tej okazji wiele polskich miast organizuje liczne spotkania dla najmłodszych w miejskich bibliotekach, domach kultury czy przedszkolach, gdzie czytana jest literatura. To święto ma na celu promowanie czytania dla najmłodszych, ponieważ jak wiadomo czytanie, jest ważne dla ich rozwoju. Najmłodsi poprzez czytanie doświadczają chęci zdobywania wiedzy o otaczającym ich świecie. Ponadto, uczy koncentracji oraz pomaga w zdobywaniu umiejętności słuchania.

Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych dla Ludzi. (IBBY). Od tamtej pory, co roku, gospodarzem święta jest inne państwo.

Polska była organizatorem w 1979 roku.

W Czechach, które w 2007 roku były organizatorem „Dnia Książki dla Dzieci”, narodziła się akcja nazwana „Nocą z Andersenem”. Dzieci spędzają tę noc w bibliotekach czytając i słuchając bajki.

W Polsce od 2001 roku odbywa się akcja społeczna "Cała Polska czyta dzieciom". Ma ona za zadanie uświadomienie społeczeństwa, jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata książek. Ma na celu zachęcenie rodziców do czytania książek swoim dzieciom.

Katarzyna Jałmużna

 

KONKURS "WIERSZYKI ŁAMIĄCE JĘZYKI"

KONKURS "WIERSZYKI ŁAMIĄCE JĘZYKI" - Obrazek 2KONKURS "WIERSZYKI ŁAMIĄCE JĘZYKI" - Obrazek 4KONKURS "WIERSZYKI ŁAMIĄCE JĘZYKI" - Obrazek 5KONKURS "WIERSZYKI ŁAMIĄCE JĘZYKI" - Obrazek 3Obrazek 2022-04-27 10:23:45

Dnia 12.04.2022r. odbył się biblioteczno – logopedyczny konkurs pt. „Wierszyki łamiące języki”. Uczestnicy mieli za zadanie zaprezentować interpretację wybranego, trudnego pod względem artykulacyjnym wiersza.

Konkurs zrealizowano w ramach działań NPRCz. 

Prezentacje były oceniane przez komisję w składzie:

  • wicedyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy p. Annę Jacek – Walesiak
  • pedagoga szkolnego p. Aldonę Jasińską
  • kierownika Gminnej Biblioteki w Winnicy p. Jadwigę Chorzelę.

Wyniki konkursu:

1 miejsce -

         Wiktoria Rzeczkowska kl. 8a

2 miejsce -

         Bartosz Musieński kl. 7a

         Kinga Krawczyk kl. 8a

3 miejsce -

         Olga Gołębiewska kl. 8a

         Amelia Gostkiewicz kl. 8c

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe.

Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Organizatorki:

Katarzyna Jałmużna

Martyna Prokop

 

TEST WIEDZOWY Z OKAZJI KONSTYTUCJI 3 MAJA

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas VI - VIII do udziału w teście wiedzowym z okazji Konstytucji 3 Maja.

1. Konstytucja 3 Maja została uchwalona w roku:

a) 1779

b) 1771

c) 1791 

2. Jak brzmiała oficjalna nazwa Konstytucji 3 Maja:

a) Ustawa Rządowa,

b) Ustawa Zasadnicza,

c) Ustawa Sejmowa. 

3. Autorami Konstytucji 3 Maja byli:

a) Stanisław August Poniatowski, Szczęsny Potocki, Ksawery Branicki,

b) Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj,

c) Szczęsny Potocki, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj.

4. Konstytucja 3 Maja została uchwalona:

a) na Wawelu w Krakowie,

b) na Zamku Królewskim w Warszawie,

c) w Łazienkach w Warszawie.

5. Konstytucja 3 Maja była:

a) pierwszą na świecie,

b) pierwszą w Europie, drugą na świecie,

c) drugą w Europie. 

6. Zgodnie z Konstytucją 3 Maja tron Polski miał być dziedziczony dla dynastii:

a) Piastów,

b) Jagiellonów,

c)  Saskiej – Wettinów.

7. Konstytucja 3 Maja:

a) zniosła podział na Koronę i Litwę,

b) utrzymała podział na Koronę i Litwę,

c) wprowadziła podział na Koronę i Litwę.

8. Konstytucja 3 Maja pozbawiła prawa głosu:

a) szlachtę gołotę,

b) szlachtę zagrodową,

c) szlachtę folwarczną.

9. W myśl Konstytucji władzę prawodawczą stanowił:

a) dwuizbowy Sejm wybierany na dwuletnią kadencją,

b) jednoizbowy Sejm wybierany na czteroletnią kadencją,

c) jednoizbowy Sejm wybierany na dwuletnią kadencją.

10. Władzę wykonawczą sprawował:

a) król i Senat

b) król i izba poselska

c) Straż Prawa na czele z królem

11. W następstwie uchwalenia Konstytucji 3 Maja:

a) Rzeczpospolita przekształciła się w monarchię konstytucyjną,

b) utworzono państwo demokratyczne,

c) Rzeczpospolita stała się monarchią absolutną.

12. Konstytucja 3 Maja znosiła:

a) liberum veto a zachowywała wolną elekcję,

b) wolną elekcję, a zachowywała liberum veto,

c) wolną elekcję i liberum veto.

13. Zgodnie z Konstytucją Sejm liczył:

a) 100 posłów,

b) 204 posłów,

c) 460 posłów.

14. Zgodnie z Konstytucją 3 Maja Sejm Konstytucyjny miał odbywać się co:

a) 25 lat,

b) 10 lat,

c) 20 lat.

15. Zasada: „Rex regnat sed non gubernat oznaczała:

a) król panuje i rządzi,

b) król panuje, ale nie rządzi,

c) król panuje a lud rządzi.

Podpisane kartki z odpowiedziami proszę przynieść do biblioteki szkolnej do dnia 29 kwietnia 2022r. lub odpowiedzi w formie elektronicznej przesłać na adres: biblioteka.jk@wp.pl (do dnia 29.04.2022 do godz. 23.59)

CZYTANIE MA MOC

CZYTANIE MA MOC - Obrazek 3CZYTANIE MA MOC - Obrazek 4CZYTANIE MA MOC - Obrazek 5

W ramach realizacji programu „Czytanie ma moc” uczniowie klasy Ia poznali historię niesamowitych psów, które swoim zachowaniem zapisały się na kartach historii. Opowieści o nich zebrała pani Kimberlie i opisała w książce pt. „Opowieści o psach, które ratowały świat”.

Uczniowie wysłuchali opowieści o psie o imieniu Buddy, który był amerykańskim psem przewodnikiem. Następnie obejrzeli film, na którym pan Jacek opowiadał o psie przewodniku a potem wspólnie z opiekunami rozmawiali komu jeszcze (oprócz osób niewidomych) mogą pomóc psy i w czym.

Pierwszoklasiści zastanawiali się jak można pogrupować psy (ratujące, towarzyszące, pocieszające, szukające oraz do obrony) oraz wymieniali cechy, jakie powinny mieć psy z danej grupy. Dyskutowali o bezpieczeństwie psów pomocników oraz szkoleniu psów – czy jest to trudne i czy każda rasa psa się do tego nadaje.

Nauczyciel opowiedział uczniom o alfabecie Braille a, którym porozumiewają się i za pomocą którego uczą się osoby niewidome.

Uczniowie korzystając ze slajdu przedstawiającego alfabet Braille a na kartach pracy używając plasteliny napisali braillem swoje imię i nazwisko.

Uczniowie rozmawiali na temat wpływu ludzi na warunki życia zwierząt; czy zwierzętom jest dobrze w zamknięciu oraz jak należy dbać o swojego domowego zwierzaka.

Agnieszka Warda 

Katarzyna Jałmużna

 

WYNIKI KONKURSU "ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI"

WYNIKI KONKURSU "ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI" - Obrazek 3

WYNIKI KONKURSU "ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI" - Obrazek 2WYNIKI KONKURSU "ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI" - Obrazek 4WYNIKI KONKURSU "ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI" - Obrazek 5

Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs plastyczny „Moja najładniejsza zakładka do książki”, który adresowany był dla uczniów klas I – III. Konkurs zorganizowano w ramach realizacji zadaŃ NPRCz. 

Celem konkursu było rozwijanie dziecięcej wyobraźni i aktywności twórczej, ćwiczenie umiejętności wykorzystania i łączenia ze sobą różnych technik plastycznych, odkrywanie przez dzieci własnych uzdolnień, a także kształtowanie poczucia estetyki i smaku artystycznego oraz doskonalenie sprawności manualnych. Uczniowie wykonywali prace dowolną techniką plastyczną.

Prace oceniane były przez komisję w składzie:

  • wicedyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy p. Anna Jacek – Walesiak
  • pedagog szkolny p. Aldona Jasińska
  • katechetka p. Katarzyna Jaszczak
  • opiekun Samorządu Uczniowskiego p. Joanna  Wrublewska
  • przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Weronika Kostruska

Wyniki konkursu:

I miejsce:

Karolina Paska kl. II b oraz Emilia Czerwińska kl. I b

 

II miejsce:

Julia Cachel kl. I b

Wiktoria Wasilewska kl. III b

Rozalia Sroka kl. I b

Kornel Borowiec kl. II b

Oskar Gołda kl. II a

Bartosz Leleń kl. III a

Lena Żbikowska kl. III b

 

III miejsce:

Wojciech Pieńkos kl. II a

Julia Komendarska kl. I a

Maja Lewandowska kl. III a

 

Wyróżnienia:

Krzysztof Dunajski kl. III b

Anastazja Sochocka kl. I a

Natalia Nowak kl. I a

Bartosz Sokolnicki kl. I b

Wiktoria Zawieska kl. III a

 

Wręczenie dyplomów i nagród nastąpi w najbliższym terminie.

Wszystkim uczestnikom dziękuję za udział w konkursie.

Katarzyna Jałmużna

 

WYNIKI KONKURSU WIEDZOWEGO Z OKAZJI KONSTYTUCJI 3 MAJA

WYNIKI KONKURSU WIEDZOWEGO Z OKAZJI KONSTYTUCJI 3 MAJA - Obrazek 2WYNIKI KONKURSU WIEDZOWEGO Z OKAZJI KONSTYTUCJI 3 MAJA - Obrazek 4WYNIKI KONKURSU WIEDZOWEGO Z OKAZJI KONSTYTUCJI 3 MAJA - Obrazek 3WYNIKI KONKURSU WIEDZOWEGO Z OKAZJI KONSTYTUCJI 3 MAJA - Obrazek 5

Z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja biblioteka szkolna zaprosiła uczniów klas IV – VIII do udziału w teście wiedzowym. By wziąć w nim udział należało dostarczyć do biblioteki szkolnej – już następnego dnia po ukazaniu się pytań w szkole oraz na szkolnej stronie internetowej - kartkI z odpowiedziami na pytania dotyczącymi znajomości Konstytucji 3 Majowej

Wyniki konkursu:

I miejsce - Olga Gołębiewska kl. VIII a

II miejsce - Oliwier Szczęsny kl. V b

III miejsce - Karol Chrzanowski kl. IV b

                     Igor Szerewicz kl. V a

Uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie otrzymali pochwałę w postaci 15 punktów.

Dyplomy oraz nagrody zostaną wręczone w najbliższym czasie.

Katarzyna Jałmużna

 

"JEŻYKI" W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

"JEŻYKI" W BIBLIOTECE SZKOLNEJ - Obrazek 2"JEŻYKI" W BIBLIOTECE SZKOLNEJ - Obrazek 3"JEŻYKI" W BIBLIOTECE SZKOLNEJ - Obrazek 4

13 maja 2022r. bibliotekę szkolną odwiedziła grupa przedszkolna „Jeżyki” wraz z wychowawczynią p. Moniką Zaręba. Była to pierwsza wizyta tej grupy w bibliotece – wśród tylu książek – mam nadzieję, że nie ostatnia. Spotkanie to jedno z wielu zadań w ramach NPRCz. Przedszkolaki dowiedziały się co to jest biblioteka i czemu służy a także co znajduje się w księgozbiorze podręcznym. Dzieci poznały zasady zachowywania się w bibliotece szkolnej oraz szanowania książek. Wysłuchały utworu w którym książka prosi jak należy się z nią obchodzić.

Znakomicie poradziły sobie z rozwiązywaniem zagadek związanych z postaciami znanymi im z baśni i bajek.

Dzieci zwiedziły królestwo książek i dowiedziały się gdzie znajduje się regał z książkami dla młodszych dzieci.

Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem na tle książek.

Katarzyna Jałmużna

 

CZYTANIE MA MOC

CZYTANIE MA MOC - Obrazek 2CZYTANIE MA MOC - Obrazek 4Obrazek 2022-05-18 13:28:57CZYTANIE MA MOC - Obrazek 5

Realizując ogólnopolski program czytelniczy „Czytanie ma moc” w klasie I a oraz zadania w ramach NPRCz kontynuowaliśmy temat zwierząt. Uczniowie dowiedzieli się czym zajmuje się dziedzina wiedzy zwana kynologią. Aby utrwalić poznane słowo rozwiązywali labirynt – w którym należało przeprowadzić psa tak, by zebrał kolejno kości układające się w słowo kynologia.

Dzieci poznały psa aktora, który dzięki swoim cechom zdobył światową sławę. Wysłuchały opowieści pt. Rin Tin Tin - o psie z Hollywood znajdujący się w książce pani Kimberlie Hamilton „Opowieści o psach, które ratowały świat”. Uczniowie dowiedzieli się czym jest film niemy oraz obejrzeli urywek filmu niemego z udziałem psa Rin Tin Tina. Pierwszoklasistki wymieniali tytuły filmów i bajek z odziałem psów.

Dyskutowaliśmy na temat tego, co potrafią psy. Uczniowie chwalili się swoimi pupilami, opowiadali jakie komendy wykonują ich psy. Pierwszoklasiści zmierzyli się tez z quizem wiedzy o psach.

Katarzyna Jałmużna 

Agnieszka Warda

LEKCJA Z ANIĄ 

LEKCJA Z ANIĄ - Obrazek 1  LEKCJA Z ANIĄ - Obrazek 2

W poniedziałek 16 maja odbyła się w klasie VI ostatnia lekcja z cyklu poświęconego książce L. M. Montgomery pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”. Wszyscy, którzy znają treść książki, wiedzą, że główna bohaterka to nieprzeciętna osóbka, wzbudzająca pozytywne emocje wśród czytelników, zwłaszcza dziewcząt.

Na kolejnych godzinach języka polskiego mogliśmy przyjrzeć się losom małej, ale bardzo rezolutnej Ani Shirley. Ostatnia godzina poświęcona była kłopotom, w które Ania często wpadała. Uczniowie, pracując w małych grupach, przedstawiali zabawne historyjki z udziałem głównej bohaterki książki.

Dwie uczennice – Paulinka Wawrzeńczak i Emilka Pniewska przebrane za Anię Shirley przedstawiły historyjkę pt.”Tragiczny spektakl z dziurawą łódką w roli głównej”. Wszyscy podziwialiśmy pomysłowość dziewczynek, bo w przebraniach wyglądały jak prawdziwa Ania z Zielonego Wzgórza.

 

PIKNIK CZYTELNICZY W KLASIE IV B

PIKNIK CZYTELNICZY W KLASIE IVB - Obrazek 1

 

W poniedziałek 6 czerwca w naszej szkole obchodzono Dzień Dzikich Kwiatów. Tego dnia przypada kolejna rocznica urodzin Elizy Orzeszkowej, która swoją miłość do przyrody przelewała na karty powieści. Z tej okazji z inicjatywy Fundacji Kwietnej narodziło się święto.

Uczniowie klasy IVB wraz z nauczycielką języka polskiego panią Ewą Zadrożną świętowali czytając na świeżym powietrzu. Lekcja przeobraziła się w piknik czytelniczy, a uczniowie chętnie czytali przyniesione przez siebie legendy polskie. 

Podczas zajęć uczniowie mogli cieszyć się nie tylko literaturą, ale również okoliczną roślinnością, która daje wytchnienie podczas upalnych czerwcowych dni.

 

EDUKACJA CZYTELNICZA W KLASIE IIIB

Lektury chętnie czytamy i ciekawe albumy o nich wystawiamy!

„Doktor Dolittle i jego zwierzęta”

EDUKACJA CZYTELNICZA W KLASIE IIIB - Obrazek 3EDUKACJA CZYTELNICZA W KLASIE IIIB - Obrazek 5EDUKACJA CZYTELNICZA W KLASIE IIIB - Obrazek 4EDUKACJA CZYTELNICZA W KLASIE IIIB - Obrazek 7EDUKACJA CZYTELNICZA W KLASIE IIIB - Obrazek 9

Czytanie bardzo rozwija i ubogaca każdego człowieka. Uczniowie klasy 3b przeczytali i omówili wiele lektur na lekcjach edukacji wczesnoszkolnej. Jednak najbardziej ciekawa i interesująca okazała się książka Hugha Loftinga „Doktor Dolitlle i jego przyjaciele”.

Jest to książka przygodowa, która bardzo wciąga i trzyma w napięciu. Ponadto propaguje wartości, które są bardzo cenne w życiu każdego człowieka: uczciwość, empatia, pomaganie innym w potrzebie, szacunek do przyrody itp.

Owocnym efektem omawiania tej lektury są albumy, przygotowane przez trzecioklasistów pt.: „Zwierzęta Afryki”.

Zachęcamy do obejrzenia naszej wystawy albumów pod salą nr 12. Warto przyjść, obejrzeć i nabrać chęci na przeczytanie tej lektury!

Zapraszamy!

Klasa 3b z wychowawczynią

 

180. ROCZNICA URODZIN MARII KONOPNICKIEJ

180. ROCZNICA URODZIN MARII KONOPNICKIEJ - Obrazek 1180. ROCZNICA URODZIN MARII KONOPNICKIEJ - Obrazek 2180. ROCZNICA URODZIN MARII KONOPNICKIEJ - Obrazek 3180. ROCZNICA URODZIN MARII KONOPNICKIEJ - Obrazek 4180. ROCZNICA URODZIN MARII KONOPNICKIEJ - Obrazek 5

Z okazji 180. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej biblioteka szkolna przygotowała gazetkę ścienną na korytarzu szkolnym dotyczącą życia i twórczości poetki. Ponadto w bibliotece można obejrzeć wystawę książek autorstwa M. Konopnickiej. 

 

KONKURS "LAPBOOK O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI MARII KONOPNICKIEJ"

KONKURS "LAPBOOK O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI MARII KONOPNICKIEJ" - Obrazek 1

Z okazji Roku Marii Konopnickiej biblioteka szkolna ogłasza konkurs plastyczny „Lapbook - dotyczący życia i twórczości Marii Konopnickiej”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas III - VIII. Zadanie konkursowe polega na opracowaniu i wykonaniu książki tematycznej w formie lapbooka na temat: "Życie i twórczość Marii Konopnickiej". Konkurs to jedno z zadań w ramach NPRCz.
 

Cele konkursu:

- pogłębienie wiedzy uczniów na temat twórczości i życia Marii Konopnickiej,

- rozbudzanie indywidualnych zdolności i zainteresowań,

- rozwijanie wrażliwości estetycznej inspirowanej literaturą i plastyką,

- rozwijanie umiejętności plastycznych, estetycznych oraz umiejętności przekazania i zaprezentowania swojej wiedzy,

- popularyzacja lapbooka jako atrakcyjnej i nowoczesnej formy w edukacji,

- promowanie młodych talentów plastycznych poprzez umożliwienie prezentacji twórczości plastycznej uczniów szerszemu kręgowi odbiorców.
 

Podczas oceny Komisja zwracała będzie uwagę na: samodzielność wykonania i wkład pracy, oryginalność, pomysłowość, ciekawe ujęcie tematu, poprawność merytoryczną, stylistyczną, ortograficzną, interpunkcyjną, zgodność z tematem i estetykę.

Prace należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do dnia 3 czerwca 2022r.

 

WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE "ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI"

WRĘCZENIE NAGRÓD W KONKURSIE "ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI" - Obrazek 1WRĘCZENIE NAGRÓD W KONKURSIE "ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI" - Obrazek 2WRĘCZENIE NAGRÓD W KONKURSIE "ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI" - Obrazek 3WRĘCZENIE NAGRÓD W KONKURSIE "ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI" - Obrazek 4WRĘCZENIE NAGRÓD W KONKURSIE "ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI" - Obrazek 5

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA 

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA - Obrazek 2KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA - Obrazek 3KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA - Obrazek 5

10 czerwca 2022r. w bibliotece szkolnej odbył się Konkurs Pięknego Czytania dla klas V.

Cele konkursu to popularyzacja książek i czytelnictwa; propagowanie kultury czytelniczej; popularyzacja znajdujących się w zbiorach biblioteki szkolnej książek dla dzieci i młodzieży; wdrażanie do staranności przekazu językowego oraz wyrabianie nawyku czytania jako formy spędzania wolnego czasu. Konkurs to zadanie w ramach NPRCz.

Uczestnikami konkursu byli uczniowie wytypowani przez nauczyciela polonistę.

Zadaniem ucznia było wybranie dowolnej książki ze zbiorów biblioteki szkolnej. Następnie każdy uczestnik wybrał ciekawy fragment z tej książki i w domu przygotował się do pięknego i głośnego czytania.

Zadaniem konkursowym było przeczytanie przygotowanego wcześniej fragmentu z książki i oczarowanie słuchających. 

Podczas prezentacji komisja oceniała: płynność czytanego tekstu, prawidłową dykcję, tempo czytania oraz ogólne wrażenia artystyczne.

Jury w składzie:

p. Anna Jacek – Walesiak

p. Aldona Jasińska

p. Elżbieta Grochowska

po podliczeniu punktów przyznało:

 

I miejsce Nadia Jasińska kl. V A (Mistrz Pięknego Czytania)

II miejsce – Maja Jakubowska kl. V B

                    Nadia Fabisiewicz kl. V B

III miejsce – Gabriela Jałmużna kl. V B

 

Wyróżnienia otrzymali:

Mateusz Berent kl. V B

Jakub Bryśkiewicz kl. V A

Karolina Mączyńska kl. V A

 

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy a laureaci nagrody książkowe.

Katarzyna Jałmużna

WYNIKI KONKURSU "LAPBOOK O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI MARII KONOPNICKIEJ"

WYNIKI KONKURSU "LAPBOOK O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI MARII KONOPNICKIEJ" - Obrazek 1WYNIKI KONKURSU "LAPBOOK O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI MARII KONOPNICKIEJ" - Obrazek 2

Zwycięzcą konkursu został Igor Szerewicz z klasy Va, który jako jedyny uczestnik przystąpił do konkursu. Igor z rąk pani wicedyrektor otrzymał pamiątkowy dyplom oraz książkę autorstwa Marii Konopnickiej.

Katarzyna Jałmużna

 

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

W roku szkolnym 2021/2022 nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025.

Kwota dofinansowania to 15 tysięcy złotych - z tej dotacji biblioteka szkolna zakupiła nowości książkowe na kwotę 10 tysięcy a pozostałe 5 tysięcy przeznaczono na zakup latopa na potrzeby nauczyciela bibliotekarza oraz regału bibliotecznego. 

Nowe książki w ilości 439 sztuk dotarły do biblioteki w czasie wakacji i czekają na wpisanie ich do księgi inwentarzowej oraz obłożenie w folię. 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - Aktualności - UG Winnica (gminawinnica.pl)

Katarzyna Jałmużna

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. I. Mościckiego w Winnicy
    ul.Pułtuska 19
    06-120 Winnica
  • 023 691 40 79 (sekretariat ZPO)
    023 691 40 82 (przedszkole)

Galeria zdjęć