PROJEKTY, PROGRAMY, INNOWACJE PEDAGOGICZNE

Nauczyciele w roku szkolnym 2022-2023  wspólnie z dziećmi przystapili do realizacji podstawy programowej, programu wychowania przedszkolnego. Ponadto w procesie edukacyjnym wykorzystują nowoczesne metody edukacyjne, projekty, programy i innowacje pedagogiczne aktywizujące dzieci , pobudzające u nich ciekawość i radość z poznawania świata, rozwijające samodzielność. Założeniem większości projektów jest wprowadzenie dzieci w otaczający ich świat przyrodniczy, społeczny, emocjonalny poprzez praktyczne działania, wycieczki, spacery, poznawanie kultury i sztuki, literatury dziecięcej. Realizowanie projektów edukacyjnych jest okazją do integracji  społeczności przedszkolnej, wymiany pomysłów.

Grupa Biedronki 5-6 latki: realizuje projekty:

1. "Uczymu dzieci programować"  i "Code week" - jest to nauka kodowania i  programowania, kształcenie kompetencji przyszłości, bezpieczne wprowadzanie najmłodszych w cyfrowy świat. Ucząc programowania rozwijamy logiczne, algorytmiczne myslenie; zadaniowe podejście do stawianych problemów, kształtujemy umiejętnośc pracy zespolowej, zostawiamy miejsce na rozwijanie kreatywności.

2. "Zabawa sztuką" - celem ogólnopolskiego projektu jest propagowanie sztuki w korelacji z kompetencjami kluczowymi oraz zgodnie z założeniami pedagogiki freblowskiej.

3. "Ekokulturalne przedszkole"  - podejmowanie różnorodnych akcji na rzecz naszej planety, aby juz od najmłodszych latz zaszczepić w dzieciach chęć do działania i pokazać, że każdy ma wpływ na kondycję Ziemi i jest za nia odpowiedzailny..

4. "Zakamarek - ekotriki na kąciki" - projekt z zakresu edukacji przyrodniczo - ekologicznej i aranżacji przestrzeni. Projekt zawiera 10 zadań, do realizacji w ciągu całego roku.

5. "Bajeczna Księga" - projekt czytelniczy, którego ambasadorką jest Ewa Stadtmuller. Celem projektu jest propagowanie czytelnictwa wśród przedszkolaków, stwarzanie okazji do twórczej ekspresji językowej i plastycznej. Angażowanie rodziców do współpracy z przedszkolem w ramach wspierania rozwoju dzieci.

6. "Kraina innowacji" - przybliżenie dzieciom informacji o różnorodnych kulturach i tradycjach. Ukazanie świata jako zbioru różnorodnych przekonań, sposobu zachowania i wierzeń, które w dobie globalizacji i powszechnego dostepu do nowoczesnych technologii, stykaja się ze sobą, niejednokrotnie przeplatając się tworzą nowe formy. Innowacyjnośc projektu polega na ukazaniu dzieciom człowieka składającego się z wielu cech, umiejętności, wad, pasji, może być kluczem do uzmysłowienia  im jak ważna  i potrzebna jest akceptacja siebie,a przez to również praca na rzecz własnego rozwoju i edukacji. Przyczyni się do zwiększenia pewności siebi dzieci, akceptacji swoich mocnych i słabych stron oraz uczy szacunku dla każdego człowieka.

Grupa Krasnoludki 4-5 latki:

1. "Przybij piatkę rodzinie": celem programu jest ukazanie wartości rodziny w życiu osobistym i społecznym człowieka, wzmacnianianie prawidłowych relacji dziecka z rodziną, zwrócenie uwagi na znaczenie pracy w życiu człowieka. Realizacja projektu wyzwala w dzieciach pasję do tworzenia, eksperymentowaniai doświadczania wielozmysłowego. Przyczynia się do integracji grupy przedszkolnej oraz pracy w grupie, niwelowania napięc emocjonalnych. Projekt kształtuje umiejętność świętowania ważnych rodzinnych uroczystości oraz doskonali umiejętności  zachowania się w stosunku do osób dorosłych i rówieśników.

2. "Bajki - pomagajki" - ogólnopolski projekt edukacyjny ma na celu ochronę i wzmacnianie rozwoju psychicznego dzieck, budowanie wiary we własne umiejętności, kształtowanie poczucia pewności siebie, kształtowania umiejętności zachowania się w sytuacjach zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu, postawy zaufania wobecpracowników policji, straży pożarnej, służby medycznej. Poprzez poznawanie pozytywnych bohaterów literackich dostrzegają wartości przyjażni w zyciu człowieka.

3. "Ciekawski zajączek poznaje świat świat matematyki" ogólnopolski projekt edukacyjny wspomaga rozwój  umyslowy  poprzez czynnościowe nauczanie matematyki w róznych formach aktywności poznawczej dzieci w wieku przedszkolnym. Rozwija kompetencje matematyczne, językowe, plastyczne, matematyczne, ruchowe i przyrodnicze. Inspiruje dzieci do samodzielnego odkrywania wiedzy i rozwijania problemów. Angażuje rodziców w życie przedszkola.