RELIGIA

klasa V a

Temat 41: Jair – i po co płakać?

Witajcie.

Bardzo Was proszę, abyście zapoznali się z treścią z tematu 41 na str. 94-95. Poznacie dziś Jaira, którego wiara sprawiła, że Jezus przyszedł do jego domu i przywrócił życie jego córce. Jezus do nas dziś przychodzi z pomocą. Jeśli naprawdę wierzymy, Bóg dokonuje w naszym życiu rzeczy po ludzku niemożliwych. Pamiętajcie: Wiara czyni cuda!!!

Następnie wykonajcie zadania w zeszycie ćwiczeń ze str. 84-85. W razie jakichś problemów proszę o kontakt. Zadanie 4 będzie oceniane. Odpowiedzi proszę przesłać: katarzyna.jaszczak12@gmail.com

Pozdrawiam.

Temat: Nikodem – nocne rozmowy.

Witaj.

Poznasz dziś Nikodema, który był człowiekiem poszukującym prawdy. Ale miał wątpliwości , dlatego przyszedł do  Jezusa, by je sobie wyjaśnić.

Najpierw proszę otwórz zeszyt ćwiczeń na str 86 i rozwiąż krzyżówkę z ćw. 1.

Jakie hasło?

Modlitwa to rozmowa człowieka z Bogiem. By rozmowa była dobra, obie strony muszą słuchać siebie nawzajem. Dlatego też, jeżeli chcemy się naprawdę modlić, ważne jest, abyśmy mieli świadomość bliskości Boga i tego, że On też do nas mówi. Kiedy z Nim rozmawiamy, powinniśmy być otwarci wobec Niego i szczerzy. Dzisiaj spotkamy człowieka, który przyszedł porozmawiać z Jezusem w nocy.

Zapoznaj się z treścią tematu z podręcznika ze str 96-97. Przeczytaj uważni tekst ewangelii  wg św. Jana rozdział 3 wers od 1 do 5.

Teraz odpowiedz na pytania:

-Kim był Nikodem?

– O jakiej porze odbyła się rozmowa Nikodema z Jezusem?

– Jak nazwał Jezusa Nikodem?

– Co Nikodem wiedział o Jezusie?

– Co należy zrobić, by wejść do królestwa Bożego?

– Jakiej prawdy nie mógł zrozumieć Nikodem?

– W jaki sposób Pan Jezus wyjaśnił Nikodemowi „powtórne narodzenie”?

Rozwiąż zadanie 2 w zeszycie ćwiczeń str 87.

Teraz zaczynając od pierwszej litery, zapisuj co drugą w liniach, i przeczytaj, jak Jezus wytłumaczył, czym jest powtórne narodzenie.

Odpowiedz – Jak powinniśmy słuchać, by usłyszeć, co Pan Jezus chce nam powiedzieć?

– Czego możemy się dowiedzieć o Panu Jezusie podczas modlitwy?

Abyśmy mogli usłyszeć to, co Pan Jezus chce nam powiedzieć, musimy wyciszyć nasze myśli i serce i zadbać o to, by nas nic nie rozpraszało. Tylko wtedy możemy usłyszeć, co Pan Jezus do nas mówi. Na modlitwie udziela nam odpowiedzi na nasze pytania i objawia swoją miłość do nas. Dzięki uważnemu słuchaniu, jak Nikodem, możemy odkrywać tajemnice zbawienia. Wykonaj teraz ćwiczenie 4 str 87.

- Jakie znasz modlitwy?

– Których uczyłeś/łaś  się na pamięć?

– Czym od modlitw wyuczonych różni się modlitwa spontaniczna?

W modlitwie spontanicznej każdy może powiedzieć Jezusowi własnymi słowami, o co chce prosić albo za co dziękować czy przepraszać. On chce, byśmy rozmawiali z Nim z głębi serca nie tylko wyuczonymi modlitwami. Jezus pragnie, byśmy wobec Niego byli szczerzy i dzielili się z Nim tym, czym żyjemy. Możemy powiedzieć Mu wszystko, co kryje nasze serce. Wykonaj teraz ćwiczenie 5 str 87. Możesz robić to także na kartkach. Zrób zdjęcie lub prześlij mi tekst ( praca na ocenę) na mój adres mailowy, który otrzymałeś/łaś.

Jak wspomnieliśmy na początku katechezy, modlitwa to rozmowa z Bogiem. Gdy Jezus żył na ziemi, wiele osób przychodziło do Niego, by porozmawiać, jak spotkany przez nas Nikodem. Jego rozmowę możemy określić modlitwą. Szukał bliskości z Jezusem. Nie rozumiał, więc pytał. Jezus pragnie, byśmy również dzisiaj przychodzili do Niego i rozmawiali z Nim. Chce udzielać nam odpowiedzi na trudne pytania, ale musimy z Nim być szczerzy, musimy mówić Mu o swoich wątpliwościach. Jeżeli pragniemy budować królestwo Boże wokół nas, rozmowa z Nim, modlitwa powinna być dla nas bardzo ważna. Pamiętaj o tym.

Drodzy Uczniowie!

W najbliższym czasie proszę, aby każdy wieczorem odmówił jedną dodatkową modlitwę w intencji powrotu do zdrowia wszystkich chorych na koronowirusa.

Pozdrawiam!

Katarzyna Jaszczak