Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. Ignacego Mościckiego

Nawigacja

Bajkowe Samorządowe Przedszkole

Nawigacja

HISTORIA

klasa VI a

25.06.2020

Lekcja 66: Powtórzenie i utrwalenie wiadomości z klasy szóstej.

Na dzisiejszej lekcji podsumujemy pracę na lekcjach historii. Skupimy się na uchwaleniu Konstytucji 3 maja. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie (po konstytucji USA) ustawa zasadnicza. Konstytucja opierała się na oświeceniowej idei trójpodziału władzy, której autorem był Karol Monteskiusz.

W tym celu proszę obejrzeć film zrealizowany przez pracowników Zamku Królewskiego w Warszawie znajdujący się pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=wCsmTBkxy5I

Drodzy Uczniowie! Dziękuję za Waszą pracę na lekcjach historii. Na nadchodzące wakacje życzę Wam radosnego, spokojnego, zdrowego, a przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku! Do zobaczenia w nowym roku szkolnym!

Anna Jacek-Walesiak

23.06.2020

Lekcja 65: Upadek Napoleona. Lekcja powtórzeniowa z działu VI "Epoka napoleońska".

1. Na dzisiejszej lekcji proszę zalogować się na platformie Office 365 Teams i dołączyć do spotkania o 10:30.

2. Proszę zapoznać się z tematem 35. z podręcznika.

Dla chętnych: Proszę zapoznać się z informacjami dotyczącymi Napoleona Bonaparte.

link: https://www.youtube.com/watch?v=w33J529zqiY

 

09.06.2020

Lekcja 64: Napoleon a sprawa niepodległości Polski.

 

1. Na dzisiejszej lekcji proszę zalogować się na platformie Office 365 Teams i dołączyć do spotkania, które rozpocznie się o godzinie 11:30.
 

2. Proszę zapoznać się z tematem 34. z podręcznika.

 

Dla chętnych: Proszę zapoznać się z informacjami dotyczącymi Napoleona Bonaparte i sprawy niepodległości Polski pod nazwą „Dał nam przykład Bonaparte. Polacy i Napoleon” z platformy edukacyjnej e-podręczniki.

Link: https://epodreczniki.pl/a/dal-nam-przyklad-bonaparte-polacy-i-napoleon/D1ALcPaJM  

 

3. Na następnej lekcji spotykamy się na platformie Office 365 Teams o godzinie 10:30.

 

04.06.2020

Lekcja 63: Epoka napoleońska. Napoleon Bonaparte tworzy nowy ład w Europie.

 

1. Na dzisiejszej lekcji rozpoczynamy omawianie ostatniego działu w klasie szóstej – Epoka napoleońska. Zatem przenosimy się do Francji przełomu XVIII i XIX wieku. Przypomnijcie sobie Wielką Rewolucję Francuską i okoliczności upadku monarchii we Francji.

 

2. O godzinie 10:30 proszę zalogować się na platformie Office 365 Teams i dołączyć do spotkania.
 

3. Proszę zapoznać się z tematem 33. z podręcznika.

Dla chętnych: Proszę zapoznać się z informacjami dotyczącymi Napoleona Bonaparte, które znajdują się na platformie edukacyjnej e-podręczniki pt. „Tyran albo geniusz. Imperium Napoleona”.

link: https://epodreczniki.pl/a/tyran-albo-geniusz-imperium-napoleona/D85XVel2x

 

4. Na platformie edukacyjnej e-podręczniki znajduje się artykuł pt. „Genialni jak Napoleon”. Proszę wysłuchać audiobook pod tym samym tytule.

Link: https://epodreczniki.pl/a/genialni-jak-napoleon/DqmVvNhVW

 

5. Na następnej lekcji spotykamy się na platformie Office 365 Teams o godzinie 11:30.

 

02.06.2020

Lekcja 62: Omówienie sprawdzianu „Walka o utrzymanie niepodległości w ostatnich latach XVIII wieku”.

 

1. Na dzisiejszej lekcji omówimy sprawdzian „Walka o utrzymanie niepodległości w ostatnich latach XVIII wieku”, który pisaliśmy 28 maja.

W e-dzienniku są już Wasze oceny. Uczniowie którzy mają pytania lub chcą sprawdzian poprawić są proszeni o kontakt przez e-dziennik.

 

2. Zasady oceniania sprawdzianu - przesłane przez e-dziennik.
 

3. W wiadomościach indywidualnych zostaną przesłane informacje o propozycjach ocen na koniec roku szkolnego 2019/2020.

 

4. Na następnej lekcji spotykamy się na platformie Office 365 Teams w czwartek 4 czerwca o godz. 10:30.

 

28.05.2020

Lekcja 61: Sprawdzian „Walka o utrzymanie niepodległości w ostatnich latach XVIII wieku”.

 

Dziś piszemy test z drugiej części działu V „Polska w XVIII wieku”. Na platformie WSiPnet jest zamieszczony test, dostępny 28 maja. Gdyby pojawiły się problemy z dostępnością do logowania na WSiPnet proszę mnie powiadomić. Zasady pracy na platformie są Wam znane. Proszę wykonać polecenia po kolei, podobnie jak podczas wykonywania prac domowych na platformie. Proszę pamiętać, że nie możemy wejść dwa razy w ten sam test. Jeżeli z powodów technicznych (np. przerwa w dostawie sygnału Internetu) test wyłączy się proszę o natychmiastowy kontakt przez e-dziennik, mail lub telefon. Prześlę drugi test.

 

Po zakończeniu wykonywania zadań nie sugerujemy się ocenami lub procentami wygenerowanymi przez system, sprawdzam sama wszystkie ćwiczenia, ocenę z testu wstawię do e-dziennika. Na następnej lekcji nastąpi omówienie sprawdzianu. Tego dnia będę też wystawiała propozycje ocen z historii.

 

Sprawdzian będzie można poprawić. Po otrzymaniu ocen, proszę o kontakt tych uczniów, którzy będą chcieli ponownie sprawdzić swoje wiadomości.

 

Zadania na ocenę celującą znajdują się na platformie LearningApps. Cztery aplikacje o insurekcji kościuszkowskiej są dopisane do folderu klasy, bez zalogowania w klasie nie będę widziała Waszych wyników. Uczniowie, którzy chcą wykonać w/w zadania muszą być zalogowani na platformie LearningApps. Jeżeli ktoś jest zainteresowany, a nie ma jeszcze konta, to proszęo kontakt. Zadania wykonujemy 28 maja. Aby otrzymać ocenę celującą trzeba otrzymać ocenę bardzo dobrą z testu WSiPnet i wykonać zadania na LearningApps, bez powtórzeń, sprawdzam czas, który uczeń przeznaczył na wykonanie zadań.

 

Powodzenia!

 

26.05.2020

Lekcja 60: Powtórzenie wiadomości – Walka o utrzymanie niepodległości w ostatnich latach XVIII wieku.

1. Na dzisiejszej lekcji mamy powtórzenie wiadomości. Proszę zalogować się na platformie Office 365 Teams i dołączyć do lekcji o godzinie 8:00.

2. Powtarzając materiał należy zwrócić szczególną uwagę na poniższe zagadnienia:

a) Konfederacja barska 1768-1772.

b) I rozbiór Rzeczypospolitej 1772 r. – straty terytorialne, powstanie Komisji Edukacji Narodowej.

c) Konfederacja targowicka, wojna w obronie Konstytucji – 1792 r. (najważniejsze bitwy, order Virtuti Militari).

d) Sejm w Grodnie i II rozbiór Rzeczpospolitej 1793 r. – straty terytorialne.

e) Insurekcja kościuszkowska 1794 r. – wybuch, najważniejsze bitwy, upadek.

f) III rozbiór Rzeczypospolitej 1795 r. – straty terytorialne.

g) Najważniejsze postacie: ks. Józef Poniatowski, gen. Tadeusz Kościuszko, Jan Kiliński, Wojciech Bartos (Głowacki).

h) Najważniejsze dokumenty: Konstytucja 3 maja, Uniwersał połaniecki.

3. Sprawdzian wiadomości będziemy pisać 28 maja. Na platformie edukacyjnej WSiPnet będzie zamieszczony test. Proszę pamiętać, że nie możemy wejść dwa razy w ten sam test. Na pytania odpowiadamy po kolei. Jeżeli z powodów technicznych (np. przerwa w dostawie sygnału Internetu) test wyłączy się proszę o natychmiastowy kontakt przez e-dziennik, mail lub telefon. Po zakończeniu wykonywania zadań nie sugerujemy się ocenami lub procentami wygenerowanymi przez system, sprawdzam sama wszystkie ćwiczenia, ocenę z testu wstawię do e-dziennika. Omówienie testu nastąpi na następnej lekcji po sprawdzianie.

 

21.05.2020

Lekcja 59: Zewnętrzne i wewnętrzne przyczyny upadku Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

1. Dziś spotykamy się na platformie Office 365 Teams. Proszę zalogować się i dołączyć do rozmowy o godzinie 9:00.

2. Następnie proszę zapoznać się z podrozdziałem „Czy polsko-litewska Rzeczpospolita musiała upaść?” z rozdziału 32. „Powstanie kościuszkowskie i upadek Rzeczypospolitej” oraz proszę przeanalizować grafikę wydawnictwa WSiP.

10.Rozbiory_Rzeczypospolitej.pdf

3. Na platformie WSiPnet proszę wykonać zadane ćwiczenia. Termin: następna lekcja. Za prawidłowo wykonane ćwiczenia uczeń otrzymuje „+” za aktywność.

4. 26 maja lekcja powtórzeniowa odbędzie się na platformie Office 365 Teams, proszę zalogować się i dołączyć do spotkania o godz. 8:00. Sprawdzian „Walka o utrzymanie niepodległości w ostatnich latach XVIII wieku” – 28 maja.

 

19.05.2020

Lekcja 58: III rozbiór Rzeczypospolitej 1795 r.

1. Na poprzedniej lekcji spotkaliśmy się na platformie Teams. Dziękuję za obecność! Dziś przypomnimy sobie informacje, które dotychczas poznaliśmy. W celu utrwalenia wiadomości proszę obejrzeć film wydawnictwa GWO znajdujący się pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=ZBx40SBSvoU

2. Następnie proszę zapoznać się z podrozdziałem „III rozbiór” z rozdziału 32. „Powstanie kościuszkowskie i upadek Rzeczypospolitej” oraz proszę przeanalizować mapę wydawnictwa WSiP z moimi komentarzami.

Mapa_III_rozbior_Rzeczypospolitej.pdf

3. Następnie proszę wykonać ćwiczenia utrwalające wiedzę o rozbiorach, a znajdujące się na platformie WSiP. Przesłane zadania proszę wykonać na następną lekcję. Za prawidłowo wykonane ćwiczenia uczeń otrzymuje „+” za aktywność.

4. 21 maja spotykamy się na zajęciach na platformie Teams. 

 

14.05.2020

Lekcja 57: Uniwersał połaniecki i upadek insurekcji kościuszkowskiej.

1. Praca z Office Teams.

Proszę zalogować się na platformie Teams i dołączyć do lekcji. 

 

2. Praca z podręcznikiem.

Proszę przeczytać podrozdziały „Uniwersał połaniecki”, „Prusy i Rosja przeciwko insurekcji” oraz „Klęska insurekcji” z rozdziału 32. z podręcznika.

 

3. Praca z platformą WSiPnet.

Proszę wykonać wysłane ćwiczenia na platformie WSiPnet. Uczniowie, którzy poprawnie wykonają zadanie otrzymują „+” za aktywność.

 

12.05.2020

Lekcja 56: Wybuch insurekcji kościuszkowskiej 1794 r.

1. Na poprzedniej lekcji pisaliśmy sprawdzian. Uczniowie, którzy napisali sprawdzian w terminie mają już oceny. Pozostałych uczniów proszę o kontakt. W jednej z  wiadomości otrzymaliście instrukcję do logowania na platformie Office 365. Proszę o zalogowanie się zgodnie z instrukcją. Będę widziała, kto już to zrobił. W czwartek widzimy się na zajęciach z wykorzystaniem Teams.

2. Następnie proszę zapoznać się z podrozdziałami ze stron 191 i 192 z rozdziału 32. „Powstanie kościuszkowskie i upadek Rzeczypospolitej”.

Dla chętnych: Proszę obejrzeć film o jednym z najsłynniejszych polskich obrazów, czyli o Panoramie Racławickiej.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=bLNoOpOIXTw

3. Następnie proszę odpowiedzieć na pytania do poniższego tekstu źródłowego. Wykonujemy pisemnie w zeszycie, a zdjęcie lub skan przesyłamy do mnie. Za prawidłowe wykonanie zadania uczeń otrzymuje „+” za aktywność. Termin wykonania: następna lekcja.

Ja, Tadeusz Kościuszko, przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie jej dla obrony całości granic, odzyskania samowładności* Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę. Tak mi Panie Boże dopomóż i niewinna męka Syna Jego.

Przysięga Tadeusza Kościuszki, 1794 rok

* samowładność – niepodleganie żadnej obcej władzy

Praca z tekstem: Do jakich celów Tadeusz Kościuszko użyje władzy, którą otrzymał? Do czego jej nie użyje?

4. 28 maja będziemy pisać następny test wiadomości, tym razem z drugiej części działu V. Będziemy ponowienie wykorzystywać platformę WSiPnet.

 

07.05.2020

Lekcja 55: Sprawdzian wiadomości – Rzeczpospolita w dobie stanisławowskiej.

Dziś piszemy test z części działu V „Polska w XVIII wieku”. Na platformie edukacyjnej WSiPnet jest zamieszczony test, dostępny 7 maja. Proszę wykonać polecenia po kolei, podobnie jak podczas wykonywania prac domowych na platformie. Proszę pamiętać, że nie możemy wejść dwa razy w ten sam test. Jeżeli z powodów technicznych (np. przerwa w dostawie sygnału Internetu) test wyłączy się proszę o natychmiastowy kontakt przez e-dziennik, mail lub telefon.

Po zakończeniu wykonywania zadań nie sugerujemy się ocenami lub procentami wygenerowanymi przez system, sprawdzam sama wszystkie ćwiczenia, ocenę z testu wstawię do e-dziennika.

Sprawdzian będzie można poprawić. Po otrzymaniu ocen, proszę o kontakt tych uczniów, którzy będą chcieli ponownie sprawdzić swoje wiadomości.

Zadania na ocenę celującą znajdują się na platformie LearningApps. Aplikacja (którą napisałam) jest dopisana do folderu klasy, nie jest widoczna bez zalogowania w klasie, nazwa: „Rzeczpospolita w dobie stanisławowskiej”. Uczniowie, którzy otrzymali 100% z testu i chcą wykonać w/w zadania muszą być zalogowani na platformie LearningApps. Jeżeli ktoś jest zainteresowany, a nie ma jeszcze konta, to proszę o kontakt. Zadania wykonujemy 7 maja. Aby otrzymać ocenę celującą trzeba na wszystkie pytania odpowiedzieć poprawnie, bez powtórzeń, maksymalny czas to 10 minut.

 

05.05.2020

Lekcja 54: Powtórzenie wiadomości – Rzeczpospolita w dobie stanisławowskiej.

1. Na dzisiejszej lekcji mamy powtórzenie wiadomości. Proszę przypomnieć sobie najważniejsze informacje, szczególnie te zamieszczone w prezentacjach multimedialnych i przesłanych linkach.

2. Następnie proszę zwrócić szczególną uwagę na poniższe zagadnienia:

a) Reformy Stanisława Augusta Poniatowskiego.

b) Obrady Sejmu Wielkiego.

c) Stronnictwa na Sejmie Wielkim.

d) Przyczyny i skutki uchwalenia Konstytucji 3 maja.

e) Najważniejsze cechy i postanowienia Konstytucji 3 maja.

f) Postacie: Stanisław August Poniatowski, Kazimierz Pułaski, Hugo Kołłątaj, Wojciech Bogusławski, Stanisław Konarski.

g) Daty: konfederacja barska, I rozbiór Rzeczypospolitej, Sejm Wielki, Konstytucja 3 maja, wojna w obronie konstytucji, II rozbiór Rzeczypospolitej.

3. Sprawdzian wiadomości będziemy pisać 7 maja.

 

30.04.2020

Lekcja 53: II rozbiór Rzeczypospolitej 1793 r. 

1. Na dzisiejszej lekcji będziemy mówić o konsekwencji konfederacji targowickiej i wojny w obronie konstytucji, o których rozmawialiśmy na poprzednich zajęciach. Proszę przeczytać drugą część tematu 31.„Wojna w obronie konstytucji i II rozbiór Rzeczypospolitej”.

2. Następnie proszę zapoznać się z mapą z atlasu WSiP „II rozbiór Rzeczypospolitej”.

Mapa_II_rozbior_Rzeczypospolitej.pdf

 

28.04.2020

Lekcja 52: Konfederacja targowicka i wojna w obronie konstytucji.

1. Proszę obejrzeć film zrealizowany przez GWO na temat malarstwa Jana Matejki i obrazu „Uchwalenie Konstytucji 3 maja”. W ten sposób przypomnimy najważniejsze wydarzenia, o których mówiliśmy na poprzedniej lekcji. Film będzie dostępny do 03.05.2020 r.

Link do filmu: https://labiryntywiedzy.gwo.pl/labirynty-na-probe-p4261

2. Następnie proszę zapoznać się z podrozdziałem „Wojna polsko-rosyjska 1792 r.” z rozdziału 31. „Wojna w obronie konstytucji i II rozbiór Rzeczypospolitej”. W celu utrwalenia wiadomości można obejrzeć film podsumowujący wiadomości, znajdujący się pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=UXBD40y_TUY

3. Następnie proszę zalogować się na platformę edukacyjną WSiPnet i wykonać przesłane ćwiczenia z tego tematu. Za prawidłowo wykonane ćwiczenia uczeń otrzyma „+” za aktywność. Termin wykonania: następna lekcja.

 

23.04.2020

Lekcja 51: Uchwalenie Konstytucji 3 maja 1791 r.

1. Proszę przeczytać podrozdział „Konstytucja 3 maja” z rozdziału 30. Sejm Wielki i Konstytucja 3 maja” oraz proszę zapoznać się z prezentacją multimedialną „Sejm Wielki 1788-1792”. Następnie proszę przepisać do zeszytu notatkę.

 

3 maja 1791 roku przez Sejm Wielki została uchwalona konstytucja, czyli ustawa zasadnicza. Była to pierwsza taka ustawa w Europie i druga na świecie (po konstytucji USA). Na ostateczny kształt konstytucji mieli wpływ m.in. król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj. Projekt konstytucji został przyjęty w obecności 1/3 składu posłów (pozostali wyjechali do domów na święta). Rzeczpospolita stała się monarchią konstytucyjną.

Najważniejsze postanowienia konstytucji to:

- trójpodział władzy: władza ustawodawcza (dwuizbowy Sejm: izba poselska i senat), władza wykonawcza (król i Straż Praw – gabinet ministrów), władza sądownicza;

- zniesienie odrębności organów władzy Korony i Litwy;

- zniesienie liberum veto;

- zakazanie konfederacji;

- zniesienie wolnej elekcji;

- wprowadzenie dziedzicznego tronu;

- objęcie chłopów opieką państwa.

 

2. Proszę obejrzeć animację przygotowaną na wystawę "Duma Rzeczypospolitej" w Galerii Kordegarda w Warszawie, która znajduje się pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=_EjUJZPd2tk

 

3. Zadanie domowe dla wszystkich: Proszę wykonać kartę pracy przesłaną jako załącznik. Zadanie proszę przesłać na mój adres e-mail lub jako załącznik przez e-dziennik. Jest to praca na ocenę. Termin: następna lekcja.

23.04._Konstytucja_3_Maja_KARTA_PRACY.doc

 

Dla chętnych: przypominam, że do 30 kwietnia czekam na Wasze prace dodatkowe. Proszę wykonać prezentację multimedialną w programie PowerPoint na temat „3 maja – Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja” lub „2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej”. Wykonując pracę należy pamiętać o prawach autorskich. Koniecznością jest dołączenie spisu źródeł, czyli stron internetowych i książek, z których korzystano podczas wykonywania pracy. Dotyczy to zarówno tekstu, jak i  wykorzystanych ilustracji.  Prezentacja ma zawierać od 10 do 15 slajdów. Najciekawsze prace zostaną zamieszczone na stronie internetowej szkoły. Podpisane prace przesyłamy na mój adres e-mail.

 

4. Uczniowie, którzy do tej pory nie zalogowali się na platformę edukacyjną WSiPnet są proszeni o jak najszybsze zalogowanie się. Dziś nie wykonujemy ćwiczeń na platformie.

Proszę nie wchodzić w nowe aplikacje oraz proszę nie wchodzić ponownie w wykonane ćwiczenia, gdyż wcześniejsze wyniki skasują się, a na moim panelu jest widoczne 0%.

 

5. 7 maja 2020 – sprawdzian wiadomości z części działu V. Szczegóły podczas lekcji powtórzeniowej.

 

21.04.2020

Lekcja 50: Obrady Sejmu Wielkiego 1788-1792.

1. Praca z tekstem źródłowym.

Zaczniemy od przypomnienia obyczajów panujących na posiedzeniach sejmu w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dlatego cofniemy się do czasów panowania Augusta III Sasa i przeczytamy tekst źródłowy pochodzący z XVIII wieku.

 

Do zerwania sejmu nie zażywano* osób rozumem i miłością dobra publicznego obdarzonych, bo też tego i nie potrzeba było. Lada poseł ciemny jak noc, nie szukając pozornych przyczyn, odezwał się w poselskiej izbie: „Nie ma zgody na sejm!” – i to było dosyć do odebrania wszystkim mocy sejmowania. A gdy go marszałek spytał: „Co za racja?” – odpowiedział krótko: „Jestem poseł, nie pozwalam” – i to powiedziawszy, usiadł jak niemy diabeł, na wszelkie prośby i nalegania innych posłów o danie przyczyny zatamowanego sejmu nic więcej nie odpowiadając, tylko to jedno: „Jestem poseł”.

Jędrzej Kitowicz, Opis obyczajów za panowania Augusta III, XVIII wiek

 

* zażywać – tu: wykorzystywać

 

Po przeczytaniu tekstu proszę pisemnie w zeszycie odpowiedzieć na pytania. Zdjęcie z udzielonych odpowiedzi proszę przesłać na mój mail lub przez e-dziennik. Za prawidłowe odpowiedzi uczeń otrzymuje „+” za aktywność.

Praca z tekstem

1. Jakie cechy miał, a jakich nie miał poseł zrywający sejm?

2. Co musiał zrobić poseł, żeby zerwać sejm?

 

2. Praca z podręcznikiem.

Proszę przeczytać podrozdział „Sejm Wielki” z rozdziału 30. Sejm Wielki i Konstytucja 3 maja” oraz proszę zapoznać się z prezentacją multimedialną „Sejm Wielki 1788-1792”.

Sejm_Wielki_1788-1792.pps 

 

3. Praca z platformą WSiPnet.

Uczniowie, którzy do tej pory nie zalogowali się na platformę edukacyjną WSiPnet są proszeni o jak najszybsze zalogowanie się. Dziś nie wykonujemy ćwiczeń na platformie.

 

 

16.04.2020

Lekcja: 49: Reformy stanisławowskie.

1. Proszę przeczytać temat 29. „Reformy stanisławowskie”.

2. Proszę zapoznać się z prezentacją multimedialną „Czasy stanisławowskie” znajdującą się na platformie Scholaris pod linkiem: http://www.scholaris.pl/frontend,4,88702.html oraz zamieszczoną jako załącznik do wiadomości w e-dzienniku.

3. Proszę zalogować się na platformie edukacyjnej WSiPnet. Następnie proszę wykonać ćwiczenia, które znajdują się w zakładce. Za wykonane prawidłowo ćwiczenia uczeń otrzymuje „+” za aktywność. Proszę nie sugerować się oceną lub punktami, które są automatycznie generowane przez platformę. Termin wykonania: następna lekcja.

4. Dla chętnych: Proszę wykonać prezentację multimedialną w programie PowerPoint na temat „3 maja – Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja” lub „2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej”. Wykonując pracę należy pamiętać o prawach autorskich. Koniecznością jest dołączenie spisu źródeł, czyli stron internetowych i książek, z których korzystano podczas wykonywania pracy. Dotyczy to zarówno tekstu, jak i  wykorzystanych ilustracji.  Prezentacja ma zawierać od 10 do 15 slajdów. Najciekawsze prace zostaną zamieszczone na stronie internetowej szkoły. Termin wykonania upływa 30 kwietnia 2020. Podpisane prace przesyłamy na mój adres e-mail.

 

07.04.2020

Lekcja 48: I rozbiór Rzeczypospolitej 1772 r.

1. Proszę przeczytać podrozdział „I rozbiór Rzeczypospolitej” z podręcznika (rozdział 28. Ostatnia wolna elekcja i I rozbiór Rzeczypospolitej).

2. Proszę przeanalizować obraz „Rejtan – Upadek Polski” Jana Matejki ze strony 179 z podręcznika. W tym celu proszę zapoznać się z artykułem „Jan Matejko Rejtan - Upadek Polski - opis, interpretacja i analiza obrazu” znajdującym się pod linkiem: https://eszkola.pl/jezyk-polski/jan-matejko-rejtan-upadek-polski-923.html

3. Proszę przeanalizować mapę „I rozbiór Polski” (z Atlasu Historia klasy 5-6, wydaw. WSiP 2018) – proszę zwrócić szczególną uwagę na podkreślone miasta – w granicach jakiego państwa były po I rozbiorze?

12.Mapa_I_rozbior_Polski.pdf

4. Proszę zalogować się na stronie WSiPnet. Kod klasy wysłany przez e-dziennik. Następnie proszę wykonać ćwiczenia, które znajdują się w zakładce. Za wykonane prawidłowo ćwiczenia uczeń otrzymuje „+” za aktywność.

 

02.04.2020

Lekcja 47: Sprawdzenie wiadomości z działu IV "Europa i świat w XVIII wieku".

Informacje zostały wysłane w formie wiadomości przez e-dziennik.

 

31.03.2020

Lekcja 46: Prawa kardynalne i konfederacja barska.

1. Proszę przeczytać podrozdziały "Sprzeciw carycy Katarzyny" i "Konfederacja barska" z rozdziału 28 "Ostatnia wolna elekcja i I rozbiór Rzeczypospolitej".

2. Notatka:

Reformy Stanisława Augusta Poniatowskiego wywołały sprzeciw wśród magnaterii oraz niechęć Prus i Rosji. Szczególnie caryca Katarzyna II była zaangażowana w wewnętrzne sprawy Rzeczypospolitej. W 1767 zwołano sejm, na którym zastraszeni przez Katarzynę II posłowie uchwalili narzucone przez Rosję, tzw. prawa kardynalne.

Prawa kardynalne:

- wolna elekcja,

- prawo wypowiadania posłuszeństwa królowi,

- liberum veto,

- gwarancja równych praw dla katolików, prawosławnych i protestantów.

Przeciwnicy Rosji i niechętna królowi grupa szlachty w miejscowości Bar zawiązała konfederację.

Konfederacja to związek zbrojny zawiązany przez szlachę (może dołączyć też duchowieństwo i mieszczaństwo) w celu realizacji własnych planów lub w zastępstwie władzy państwowej (np. w okresie bezkrólewia).

Konfederacja barska - 1768-1772 - jednym z przywódców był gen. Kazimierz Pułaski. Zakończona niepowodzeniem. 

3. Proszę powtórzyć wiadomości z rozdziału IV "Europa i świat w XVIII wieku" z 17.03.2020.

26.03.2020

Lekcja 45: Ostatnia wolna elekcja – Stanisław August Poniatowski.

 

1. Proszę przeczytać podrozdział „Elekcja Stanisława Augusta i pierwsze reformy” z rozdziału 28. „Ostatnia wolna elekcja i I rozbiór Rzeczypospolitej”.

2. Następnie proszę uzupełnić poniższą notatkę i wysłać jej zdjęcie na mój adres mailowy. Termin wykonania zadania to data następnej lekcji.

 

Notatka:

W 1764 roku królem Rzeczypospolitej został ………………………………

Zmiany, które wprowadził nowy król, to m.in.:

………………………………………………………………............................

 

Państwem, które ingerowało wówczas w sprawy wewnętrzne Rzeczypospolitej była …………………… rządzona przez ………………

Jej ingerencja polegała m.in. na:

…………………………………………………………………….....................

 

 


24.03.2020

Lekcja 4: Tadeusz Kościuszko – film biograficzny. Rocznica wybuchu insurekcji kościuszkowskiej.

Proszę obejrzeć film dokumentalny „Jego imię Polska. Tadeusz Kościuszko” w reżyserii Lucyny Smolińskiej i Mieczysława Sroki. Film będzie emitowany na antenie TVP Historia we wtorek 24.03.2020 r. o godz. 13:35. W przypadku problemów z możliwością obejrzenia proszę o kontakt przez e-dziennik lub adres mailowy.

Oglądając film proszę zwrócić szczególną uwagę na postacie i pojęcia, które już znacie. Są to: Stanisław August Poniatowski, Benjamin Franklin, Thomas Jefferson, Jerzy Waszyngton, Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki, gen. Antoni Madaliński, Wojciech Bartosz, Julian Ursyn Niemcewicz oraz Szkoła Rycerska, bitwa pod Saratogą, West Point, Order Cyncynata, bitwa pod Racławicami, kosynierzy, Uniwersał Połaniecki, bitwa pod Maciejowicami.

Zastanówcie się, dlaczego właśnie 24 marca ten film jest emitowany w Telewizji Polskiej. Zwróćcie uwagę również na to, w jaki sposób upamiętniony jest gen. Tadeusz Kościuszko w Polsce i na świecie oraz gdzie został pochowany.

Życzymy miłego seansu!

Anna Jacek-Walesiak i Katarzyna Mossakowska-Kopeć

 

19.03.2020

Lekcja 3: Kultura i sztuka w okresie panowania Wettinów. Wirtualny spacer po Teatrze Wielkim-Operze Narodowej.

Pochodzący z Saksonii Wettinowie mieli duży wpływ na rozwój teatru i sztuki na ziemiach polskich. Dlatego dziś zapraszam Was na wirtualny spacer po Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Obejrzyjcie szesnaście krótkich animowanych filmów, z których dowiecie się, jakie były losy Teatru Wielkiego na przestrzeni wieków. Spacer wirtualny "Być Wielkim" - to obszerny, wielowątkowy i interdyscyplinarny projekt obejmujący historię, architekturę i sztukę, wykorzystujący między innymi historyczne źródła ikonograficzne, czyli zdjęcia, obrazy, itp.

Proszę zwrócić szczególną uwagę na film „Kamień węgielny” – tu będzie o Wettinach i Stanisławie Auguście Poniatowskim; „Marywil” – tu wzmianka o Janie III Sobieskim i królowej Marysieńce, „Elewacja” – opis wyglądu zewnętrznego Teatru Wielkiego. Na niektórych archiwalnych zdjęciach możecie zobaczyć patrona naszej szkoły – prof. Ignacego Mościckiego. Ważnymi osobami dla Teatru Wielkiego – Opery Narodowej byli Wojciech Bogusławski i Stanisław Moniuszko. Proszę poszukać informacji na ich temat.

Link: https://teatrwielki.pl/wirtualnyspacer/#

 

17.03.2020

Lekcja 2: Zagadnienia do powtórzenia z działu IV „Europa i świat w XVIII wieku”

1) Przyczyny:
a) Wielkiej Rewolucji Francuskiej;
b) wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

2) Wielka Rewolucja Francuska – chronologiczny przebieg wydarzeń.

3) Dzień Niepodległości w USA i Święto Narodowe Francji – kiedy są obchodzone i na pamiątkę jakich wydarzeń.

4) Pojęcia:
a) trójpodział władzy;
b) konstytucja;
c) herbatka bostońska;
d) Deklaracja Niepodległości;
e) absolutyzm oświecony;
f) Bastylia;
g) jakobini.

5) Teksty źródłowe, dokumenty:
a) Deklaracja Niepodległości – fragment strona 152 w podręczniku;
b) Konstytucja USA – okoliczności powstania strona 154 w podręczniku;
c) Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela – fragment strona 158 w podręczniku.

6) Reformy:
a) Rosja – reformy Piotra I Wielkiego;
b) Prusy – reformy Fryderyka II Hohenzollerna.

7) Skutki:
a) Wielkiej Rewolucji Francuskiej;
b) wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

8) Postacie – wydarzenia:
a) Ludwik XVI;
b) Maria Antonina:
c) Jerzy Waszyngton;
d) Benjamin Franklin;
e) gen. Tadeusz Kościuszko;
f) gen. Kazimierz Pułaski;
g) Piotr I Wielki;
h) Józef II Habsburg.

 

12.03.2020

Lekcja 1: Ćwiczenia uzupełniające temat nr 27 Rzeczpospolita w okresie kryzysu - czasy saskie.

Zadanie 1

Na podstawie tekstu źródłowego "Traktat z 1720 r. między Rosją a Prusami" odpowiedz pisemnie w zeszycie na pytania:
1. Wyjaśnij, jaki cel miało porozumienie zawarte między Rosją a Prusami.
2. Dlaczego sąsiadom zależało na zatrzymaniu zmian w Polsce?

Zadanie 2 

Zadanie do pracy zdalnej:
1. Wykonaj pisemnie w zeszycie zadanie z karty pracy z lekcji 27.Karta pracy - autor Anita Plumińska-Mieloch (WSiP)

2. W czasach panowania Wettinów zaczęła w Rzeczypospolitej zanikać tolerancja religijna. W celu powtórzenie tematyki tolerancji religijnej proszę obejrzeć film zamieszczony na stronie e-podręczniki pod linkiem https://epodreczniki.pl/a/film/Dz4fh9VJk

3. Ostatni królowie elekcyjni - notatka z lekcji.

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. I. Mościckiego w Winnicy
    ul.Pułtuska 19
    06-120 Winnica
  • 023 691 40 79 (sekretariat ZPO)
    023 691 40 82 (przedszkole)

Galeria zdjęć