Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. Ignacego Mościckiego

Nawigacja

Bajkowe Samorządowe Przedszkole

Nawigacja

"Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025"

Zadania realizowane do 31 grudnia 2022r.

"ŚWIĘTA Z KSIĄŻKĄ"

Obrazek 2022-12-14 13:23:42

Wszystkim marzą się już Święta Bożego Narodzenia. Można już planować, co dobrego i fajnego będziemy robić w tym błogim czasie.

Z pewnością wartą rozważenia propozycją jest …. DOBRA KSIĄŻKA!

Biblioteka szkolna zaprasza zatem do udziału w akcji:

„Zrób sobie prezent – wypożycz książkę na święta”.

Dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa nasze zbiory wzbogaciły się o nowe tytuły,  które polecam na świąteczną przerwę.

Katarzyna Jałmużna

 

WIELKIE DYKTANDO - WYNIKI

WIELKIE DYKTANDO - WYNIKI - Obrazek 1

Wyniki  jubileuszowej 20. edycji Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego WIELKIE DYKTANDO  pt. ,,Piszę pięknie po polsku”

Komisja w składzie:  p. Urszula Roze, p. Joanna  Wrublewska  ustaliła wyniki konkursu.

W kategorii klas II- III:

I miejsce -  Wiktor Katner kl. IIIa PSP Winnica

II miejsce - Zuzanna Jasińska kl. III Błędostowo, Wojciech Pieńkos kl. IIIa PSP Winnica

III miejsce -  Marcel Lunic kl. IIIb PSP Winnica

Wyróżnienia:

Joanna Mierzejewska kl.  IIIa PSP Winnica,  Jan Zimnicki kl. III PSP Błędostowo,

Oskar Kurpiewski PSP Błędostowo

W kategorii klas IV- V:

I miejsce - nie przyznano

II miejsce - nie przyznano

III miejsce - Bartosz Leleń kl. IVa PSP Winnica

Wyróżnienia:

Adam Filipkowski, Lena Łukaszewska kl.  IVb PSP Winnica,

Zuzanna Wasilewska, Arkadiusz Pieczka kl. IVa PSP Winnica

W kategorii klas VI:

I miejsce - nie przyznano

II miejsce - Magdalena Swojak PSP  Błędostowo

III miejsce - Nadia Jasińska kl. VIa PSP Winnica

Wyróżnienia:

Maja Tomczyk PSP Błędostowo

W kategorii klas VII- VIII

I miejsce - nie przyznano

II miejsce - nie przyznano

III miejsce - Patryk Łasiński kl. VIIIa PSP Winnica

Wyróżnienia:

Joanna Śmietańska kl. VIIIa PSP Winnica, Kamil Taperek kl. VIII PSP Błędostowo,

Emilia Mosakowska kl. VII Winnica

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku szkolnym.

 

SPOTKANIE Z PRZEDSZKOLAKAMI

Pani Ewelinka ze szkolnego sekretariatu, mama Zosi i Filipa odwiedziła grupę Biedronek i Pszczółek. Czytała wesołe i śmieszne wiersze Danuty Wawiłow, które dzieci bardzo lubią. Po wysłuchaniu utworów dzieci otrzymały w prezencie kalendarz adwentowy z zadaniami dla całej grupy. Grupa Pszczółek została nagrodzona także naklejkami ze świątecznymi ozdobami. To najlepszy prezent dla dzieci, który rozwija wyobraźnię i pozwala miło spędzić czas.

 

WYNIKI KONKURSU BIBLIOTECZNEGO

17 listopada 2022r. w bibliotece szkolnej odbyło się wręczenie nagród w konkursie bibliotecznym zorganizowanym z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych  w ramach realizacji zadań NPRCz. Konkurs przeznaczony dla klas II – III polegał na odgadnięciu tytułów książek po zamieszczonej ilustracjach.

Nagrody oraz pamiątkowe dyplomy z rąk pani wicedyrektor otrzymały uczennice z klasy IIIa:

- Dorota Błońska

- Halina Glinicka

- Joanna Mierzejewska

- Julita Tomaszewska

- Oliwia Wiloch

- Zofia Zaręba

- Nikola Zawadzka

Konkurs miał na celu promocję biblioteki, popularyzację czytelnictwa i książek dla młodszych czytelników.

 

ŚWIĄTECZNY KIERMASZ KSIĄŻEK

ŚWIĄTECZNY KIERMASZ KSIĄŻEK - Obrazek 1

 

Biblioteka szkolna zaprasza na kiermasz książek, który będzie trwał w dniach 5 - 22 grudnia 2022r. w godzinach pracy biblioteki szkolnej.

W ofercie znajdują się: literatura dla dzieci i młodzieży, kolorowanki, poradniki, bajki, kulinaria, literatura popularnonaukowa. 

Książki zostały dostarczone do szkoły przez Księgarnię i Hurtownię Taniej Książki z siedzibą w Tuliszkowie.

Zapraszam uczniów, rodziców i nauczycieli.

Nauczyciel bibliotekarz:

Katarzyna Jałmużna

 

DYKTANDO "PIĘKNIE PISZE PO POLSKU"

JUBILEUSZOWE DYKTANDO - Obrazek 1JUBILEUSZOWE DYKTANDO - Obrazek 5JUBILEUSZOWE DYKTANDO - Obrazek 3

Co roku w listopadzie w Publicznej Szkole  Podstawowej im. prof.  Ignacego Mościckiego w Winnicy  odbywa się Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny Wielkie Dyktando pt. ,,Piszę pięknie po polsku”. Konkurs ten stał się piękną tradycją naszej szkoły. Organizowany jest przez nauczycielki języka polskiego panią Urszulę Roze i panią Joannę Wrublewską dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości.  I edycja odbyła się w roku 2002. Konkurs stanowi duże wyzwanie dla uczniów chcących sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne. Wyłania on Mistrzów Ortografii – uczniów najpiękniej piszących po polsku.

Dyktando "Pięknie piszę po polsku" jest realizacją zadania w ramach NPRCz. i jest wynikiem akcji "Czytanie poprawia ortografię".

Od roku 2002 – jeszcze w sześcioklasowej szkole podstawowej – uczestnicy dyktanda byli oceniani w dwóch kategoriach wiekowych – klasy II- III i klasy IV- VI. Od roku 2017, po przywróceniu ośmioklasowej szkoły podstawowej, uczniowie piszą dyktando w trzech grupach wiekowych: klasy II-III, klasy IV-VI, klasy VII-VIII.

Ten rok był dla nas szczególnie ważny, ponieważ 24 listopada uczniowie  Publicznej Szkoły Podstawowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Winnicy i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. kan. Jana Sieka w Błędostowie już po raz 20. przystąpili do Wielkiego Dyktanda. Tegoroczna jubileuszowa edycja miała bardzo uroczysty charakter.

Uczniowie PSP w Winnicy i uczniowie PSP w Błędostowie wyjątkowo, nie jak corocznie w swoich szkołach, wspólnie pisali dyktando w hali sportowej Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy.

Klasy II i III musiały poradzić sobie z pisownią ,,dojrzałych orzechów”,  ,,spadających żołędzi” oraz słów takich, jak: ,,jeż, żuk, żaba, żyrafa, nosorożec, żubr”. W dyktandzie  dla uczniów klas IV-VI  pojawili się: ,,smutna królewna”,  ,,gruby żółw”, ,,chudy tchórz”, ,,sztukmistrz, który demonstrował różne sztuczki”. Klasy VII i VIII  pisały o wahaniu, przychylności, przerażeniu, rozhukanych koniach. Spotkanie zakończyło się zrobieniem wspólnej pamiątkowej fotografii.

Ortografia polska jest bardzo trudna. Dlatego wszyscy  biorący udział w konkursie mogą czuć się wyróżnieni, że nieobca jest im umiejętność poprawnego pisania.

Dbałość o piękno i poprawność języka, szczególnie wśród młodego pokolenia, należy pielęgnować. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tegorocznym jubileuszowym konkursie. Słowa podziękowania kierujemy również do pani Katarzyny Szymańskiej – nauczycielki języka polskiego w Publicznej Szkole Podstawowej im. ks. kan. Jana Sieka w Błędostowie.

Koordynatorki konkursu

 

"WYPRAWKI CZYTELNICZE"

MAŁA KSIĄŻKA, WIELKI CZŁOWIEK - Obrazek 1MAŁA KSIĄŻKA, WIELKI CZŁOWIEK - Obrazek 3MAŁA KSIĄŻKA, WIELKI CZŁOWIEK - Obrazek 5MAŁA KSIĄŻKA, WIELKI CZŁOWIEK - Obrazek 3

Po raz kolejny Instytut Książki w ramach edycji kampanii „Mała książka – wielki człowiek” przygotował Wyprawki Czytelnicze dla uczniów, którzy rozpoczynają naukę w szkole podstawowej. Celem kampanii jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych oraz zachęcenie ich do częstego sięgania po książki i regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych – rodziców, dziadków, opiekunów i nauczycieli.

17 listopada 2022r. uczniowie klas pierwszych z rąk pana dyrektora i pani wicedyrektor otrzymali specjalną Wyprawkę Czytelniczą, w skład której wchodzi:

- „Pierwsze abecadło” - antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki – Iwony Chmielewskiej;

- „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszurka, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów, podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, a także zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki.

Projekt jest ogólnopolski, bezpłatny i w całości finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wszystkie materiały zamieszczone w „Pierwszym abecadle” zostały skonsultowane z ekspertami w dziedzinie czytelnictwa dzieci i młodzieży.

Jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed dziećmi u progu szkolnej edukacji, jest nauka czytania. Dzięki Wyprawce Czytelniczej może ona stać się prawdziwą przyjemnością, a materiały w niej zgromadzone pomogą rozbudzić dziecięcą wyobraźnię, wrażliwość na drugiego człowieka i nigdy niekończąca się pasję czytania, zdobywania wiedzy i stałego poszerzania horyzontów.

Katarzyna Jałmużna

 

TYDZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W ŚWIETLICY

TYDZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W ŚWIETLICY - Obrazek 1

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. W naszej świetlicy świętowaliśmy go przez cały tydzień. Każdego dnia od poniedziałku do piątku uczniowie mogli słuchać czytaną przez nauczycieli literaturę dziecięcą, m.in. bajki i baśnie, legendy oraz wiersze. Chętne dzieci również mogły czytać swoim kolegom i koleżankom. Dodatkowo w tygodniu poświeconym głośnemu czytaniu uczniowie wykonywali prace plastyczne różnymi technikami, z których następnie tworzone były książki. Rozwiązywali również tematyczne krzyżówki i rebusy.

Zadanie zrealizowano w ramach NPRCz. 

Zapraszamy wszystkich do głośnego czytania w swoich domach.

                                                          Wychowawcy świetlicy szkolnej

Nauczyciel bibliotekarz

 

JESIENNE SPOTKANIE Z "JEŻYKAMI"

4 października bibliotekę szkolną odwiedziły przedszkolaki z grupy "Jeżyki". Podczas spotkania przedszkolaki wysłuchały jesiennego opowiadania, rozmawiały o zmianch zachodzących w przyrodzie oraz za pomocą dotyku z zasłoniętmi oczami odgadywały dary jesieni pochodzące z lasu, sadu i ogrody. Poradziły sobie świetnie. Jeżyki otrzymały w prezencie jesienne kolorowanki a bibliotekarz został obdarowany "jesiennym drzewem z rąk przedszkolaków"

 

NARODOWE CZYTANIE 2022

NARODOWE CZYTANIE 2022 - Obrazek 2NARODOWE CZYTANIE 2022 - Obrazek 3NARODOWE CZYTANIE 2022 - Obrazek 5NARODOWE CZYTANIE 2022 - Obrazek 6

 

21 września 2022r. dyrekcja, uczniowie klas VI - VIII wraz z wychowawcami, nauczyciele i pracownicy szkoły spotkali się w holu pod kolumnami by wysłuchać interpretacji "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza, które były tegoroczną lekturą Narodowego Czytania i akcją w ramach NPRCz.

Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania, promującą czytelnictwo i klasykę polskiej literatury. Akcja organizowana jest od 2012 roku pod patronatem pary prezydenckiej.

W tegoroczne głośne czytanie włączyli się zaproszenie goście: p. Robert Wróblewski, wójt gminy Winnica, p. Andrzej Zaręba, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy, p. Dorota Bieńkowska, kierownik Zespołu Placówek Oświatowych W Winnicy oraz p. Dagmara Ołton, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Winnicy.

Zebrani mogli wysłuchać ciekawych interpretacji wybranych utworów, wśród których znalazły się "Romantyczność",  "Powrót taty", "Pani Twardowska" oraz "Świtezianka". 

Spotkanie prowadziły dziewczęta z klasy VII - Kinga Czyżewska i Emilia Pniewska, które przybliżały również krótką historię czytanych utworów.

Wspólna lektura utworów narodowego wieszcza ukazała niezwykłość polskiego romantyzmu. Czytający goście idealnie oddali klimat mickiewiczowskich utworów i przenieśli uczniów w bajeczny świat poezji. Udział naszej szkoły na stałe wpisał się do kalendarza imprez szkolnych.

 

JESIENNY KIERMASZ KSIĄŻEK

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich miłośników książek na kiermasz taniej książki.  

Książki dostarczyła do biblioteki firma Drugi Tom z Radomia.

Książki można zakupić w godzinach pracy bibliotek szkolnej.

Książki są nowe, pięknie wydane i w atrakcyjnych cenach.

Kiermasz potrwa do końca października 2022r.

Serdecznie zapraszam

Katarzyna Jałmużna

nauczyciel bibliotekarz

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. I. Mościckiego w Winnicy
    ul.Pułtuska 19
    06-120 Winnica
  • 023 691 40 79 (sekretariat ZPO)
    023 691 40 82 (przedszkole)

Galeria zdjęć