Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. Ignacego Mościckiego

Nawigacja

Bajkowe Samorządowe Przedszkole

Nawigacja

Psycholog

Aktualności z pracy psychologa

SPOSOBY WSPIERAJĄCE ZDALNE NAUCZANIE

Drodzy Rodzice,

zdalne nauczanie jest dla wszystkich nowym sposobem edukacji naszych dzieci. Każda nowość wiąże się z naturalnymi trudnościami, jakie musimy pokonać, aby zmienić swoje przyzwyczajenia. Zebrałam dla Państwa kilka pomocy opracowanych przez psychologów i pedagogów, które mogą pomóc rodzicom w zorganizowaniu i wsparciu dzieci podczas prowadzenia takiej formy edukacji. Zachęcam do poświęcenia czasu na zapoznanie się z materiałami i dwoma filmikami, które ułatwią Państwu organizację nauki w domu, a sama nauka (po systematycznym wprowadzeniu kilku wskazówek) będzie łatwiejsza i efektywniejsza.

- grafika dot. sposobów na skupienie podczas nauki w domu

 

-grafika „Jak skutecznie uczyć się w domu”

- grafika „Mój plan na dzisiaj”

-grafika „Organizacja pracy w domu”


Linki do filmików dot. zorganizowania nauki w domu:

https://www.youtube.com/watch?v=g9G9qqiM0Sw

https://www.youtube.com/watch?v=5kVkNe2Ts2s

Pozdrawiam!

Weronika Barszcz-Karnabal

BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE

Bardzo ważną sprawą, na którą szczególnie warto zwrócić uwagę podczas zdalnego nauczania i spędzania wyjątkowo dużej ilości czasu w domu przez nasze dzieci jest BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE.

W jaki sposób zapewnić je naszym dzieciom? Zachęcam do zapoznania się z przystępnymi graficznie notatkami:

- grafika rysunkowa „Zadbaj o bezpieczeństwo w sieci” – dedykowana dzieciom

- grafika „Bezpieczeństwo dziecka w Internecie” - dedykowana rodzicom

Pozdrawiam!

Weronika Barszcz-Karnabal

 

INFORMACJA OD PSYCHOLOGA SZKOLNEGO DLA RODZICÓW  (marzec 2020)

Drodzy rodzice,

w związku z pojawieniem się koronawirusa, zamknięciem placówek edukacyjnych i zaleceniem ograniczenia kontaktów przesyłam Państwu 2 rzetelnie opracowane infografiki (linki do rysunków i tekstu poniżej) - informujące rodziców jak wesprzeć siebie i dziecko w tym trudnym i niespodziewanym dla nas czasie.

https://www.facebook.com/1627696247445502/posts/2613220075559776/

https://www.facebook.com/392517167885413/posts/865153777288414/

Ponadto udostępniam Państwu przetłumaczony tekst Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrii Dzieci i Młodzieży dotyczący rozmowy z dzieckiem na temat obecnej sytuacji.

Ze względu na rozprzestrzeniające się fałszywe informacje na temat COVID-19 oraz związany z nimi poziom lęku, przedstawiam Państwu opracowanie Amerykańskiej Akademii Psychiatrii Dzieci i Młodzieży dotyczącej rozmowy z dziećmi i adolescentami o aktualnych wydarzeniach:

1. Ważne jest, by stworzyć dziecku wspierające środowisko, aby czuło się bezpiecznie zadając pytania. Niewskazane jest jednak poruszanie tego tematu, jeśli dziecko nie wykazuje gotowości.

2. Odpowiadaj szczerze na zadawane Ci przez dziecko pytania.

3. Używaj łatwych i przystępnych dla dziecka słów. Dostosuj formę komunikacji do wieku, umiejętności i poziomu rozwoju dziecka.

4. Korzystaj z wiarygodnych źródeł informacji (np. raporty WHO czy gov).

https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

5. Bądź przygotowany na to, by musieć wielokrotnie powtarzać informację lub wyjaśnienia. Wielokrotne pytanie o tą samą rzecz, może być formą poszukiwania przez dziecko wsparcia.

6. Razem z dzieckiem rozpoznajcie i nazwijcie uczucia, które mu towarzyszą. Pozwól dziecku odczuć, że jego pytania i zmartwienia są ważne i właściwe.

7. Pamiętaj, że dzieci podchodzą do każdej sytuacji bardzo osobiście. Mogą wykazywać oznaki zamartwiania się o krewnych, bliskich, przyjaciół i znajomych. Mogą bać się o własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo członków rodziny. Pytać o rodzinę lub znajomych mieszkających za granicą.

8. Wspieraj dziecko, ale nie dawaj obietnic bez pokrycia. Możesz zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa w domu, ale nie możesz zagwarantować, że nikt w obrębie regionu nie zachoruje.

9. Uświadom dziecko, że osoby dotknięte koronawirusem otrzymują pomoc. To dobra okazja, by pokazać dzieciom, że gdy dzieje się coś przerażającego lub złego, zawsze można zwrócić się o pomoc i są ku temu odpowiednie służby.

10. Dzieci uczą się od najbliższych dorosłych: rodziców i nauczycieli. Będą obserwować Twoje zachowanie i reakcje na wiadomości dotyczące wirusa. Uczą się również poprzez słuchanie rozmów dorosłych, pamiętaj o tym.

11. Niewskazane jest nadmierne oglądanie przez dziecko telewizji i słuchanie wiadomości. Tego typu działania mogą wywoływać nadmierny lęk i napięcie.

12. Dzieci, które doświadczyły poważnej choroby lub straty mogą być wyjątkowo wrażliwe i wykazywać nadmierne reakcje na obrazy i raporty prezentowane w mediach dotyczące choroby i śmierci. Te dzieci wymagają dodatkowej uwagi i wsparcia z Waszej strony.

13. Szczególnej troski i monitorowania wymagają następujące objawy ze strony dziecka: zaburzenia snu, nadmierne zamartwianie się, lęki na temat śmierci i choroby. Bardzo nasilone mogą wymagać konsultacji psychologicznej.

14. Mimo, że osoby dorosłe mogą być stale zainteresowane codziennymi wydarzeniami, pamiętajmy, że większość dzieci chce być po prostu dziećmi. Mogą nie wykazywać zainteresowania sytuacją lub nie chcieć myśleć o tym co dzieje się w kraju lub za granicą. Będą woleli grać w gry, bawić się, czy czytać książki i warto im na to pozwolić z zachowaniem aktualnych wskazań prozdrowotnych i profilaktycznych.

Sytuacja zagrożenia zdrowia nie jest dla nikogo łatwa do zrozumienia i zaakceptowania. Nic więc dziwnego, że wiele dzieci może czuć się zagubionych, bądź wystraszonych. Jako dbający dorośli, możemy pomóc poprzez słuchanie oraz odpowiadanie w sposób wspierający, szczery i zrozumiały. Na szczęście często dzieci wykazują dużą odporność psychiczną na stratę czy chorobę, Ważne jest jednak, by tworzyć bezpieczne i otwarte środowisko, w którym dzieci będą czuły się swobodnie zadając pytania. Możemy skutecznie pomóc dzieciom w radzeniu sobie w stresujących wydarzeniach i zminimalizować odczuwane napięcie.

Zachęcam do zapoznania się z materiałami.

W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do kontaktu przez dziennik elektroniczny.

Pozdrawiam,

Weronika Barszcz-Karnabal

 

GABINET TERAPII PSYCHOLOGICZNEJ I PEDAGOGICZNEJ

W NOWYCH KOLORACH - kwiecień 2018

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, rewalidacyjne i psychologiczne odbywają się od kilku dni w odmienionym gabinecie. Nowe meble sprawiły, że pomieszczenie zmieniło się bardzo korzystnie. Kolorowe szafki  wprowadziły dużo radości i optymizmu.

Uczniowie uczestniczący w wyżej wymienionych zajęciach, tzw. specjalistycznych, bardzo cieszą się z nowego wystroju. Jest to dla nich zachęta i motywacja do systematycznego i aktywnego udziału w zajęciach dodatkowych.

Bardzo się cieszymy, że uczniowie przychodzą do nas chętnie, mają do nas zaufanie i z pewnością możemy stwierdzić, że efekty naszej pracy są widoczne. Uśmiech dziecka i jego radość jest dla nas największą nagrodą i daje nam mnóstwo satysfakcji.

Bogumiła Podlaska - terapeuta pedagogiczny i pedagog specjalny

Weronika Barszcz-Karnabal - psycholog

 

 

SZKOŁA POZYTYWNEGO MYŚLENIA

                   

Informujemy, że Zespół Placówek Oświatowych w Winnicy bierze udział w Programie Certyfikacji szkół jako  „Szkoła Pozytywnego Myślenia”.

"Myślę pozytywnie" to program kompleksowego wsparcia dzieci i młodzieży, rodziców i nauczycieli w profilaktyce zdrowia psychicznego oraz upowszechniania wiedzy na jego temat. Projekt zakłada kontynuację działań podjętych przez Fundację w ramach Narodowego Programu Zdrowia w roku 2016 i kontynuowanych ze środków własnych w roku 2017.

Program Certyfikacji obejmuje cały rok 2018. Został podzielony na 4 etapy:

Etap I. Poznajemy siebie (Styczeń - Marzec)

Motto etapu: “Człowiek nie może być tylko wychowywany. Musi wychowywać samego siebie, być dla siebie wychowawcą.” Jan Paweł II

Etap II. Dbanie o siebie (Kwiecień – Czerwiec)

Motto etapu: “Zbyt wielu ludzi przecenia to, kim nie jest i nie docenia tego, kim jest." MALCOLM S. FORBES

Etap III. Wdzięczność (Wrzesień – Październik)

Motto etapu: “Bądź wdzięczny za trudne chwile. One pozwalają ci się rozwijać. Bądź wdzięczny za swoje ograniczenia, ponieważ one dają ci szansę na poprawę. Bądź wdzięczny za każde nowe wyzwanie, ponieważ ono buduje twoją siłę i charakter. Bądź wdzięczny za swoje błędy. Przekazują Ci cenne lekcje.” Troy Amdahl

Etap IV. Relacje i dbanie o innych (Listopad – Grudzień)

Motto etapu: "Człowiek jest sumą swoich uczynków, a nie przekonań." Josif Brodski

Program certyfikacji szkół jako „Szkół Pozytywnego Myślenia” oferuje:

      - pakiety szkoleniowe dla nauczycieli

     - pakiety szkoleniowe dla uczniów i uczennic (w każdym wieku)

     - e-konsultacje i wsparcie dla szkoły przez ekspertów Instytutu Edukacji Pozytywnej

     - pakiety pomocy edukacyjnych dla szkół, które przejdą proces szkoleniowy

     - materiały na zajęcia dla uczniów i uczennic

    - certyfikat „Szkoła Pozytywnego Myślenia”.

W czwartek 15.03.2018 r. dostaliśmy pierwsze materiały, które ułatwią nam wcielanie w pracę wychowawczą projektowych zasad.

       Myślcie pozytywnie każdego dnia!

Koordynator projektu: psycholog Weronika Barszcz-Karnabal

 

DEBATA SZKOLNA

"NARKOTYKI, DOPALACZE - NIE TĘDY DROGA"


W dniu 2 marca odbyła się w naszej szkole debata, która była kontynuacją projektu Powiatowej Komendy Policji w Pułtusku pod hasłem: ,,Narkotyki, dopalacze  - nie tędy droga”. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Policji, Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pułtusku, Rady Rodziców.

Debata szkolna była poprzedzona debatami klasowymi, w których wyłoniono przedstawicieli klas do debaty szkolnej.

Debatowaliśmy - my nauczyciele, dyrektorzy oraz przedstawiciele klas naszej szkoły o tym, jakie problemy niesie ze sobą eksperymentowanie z substancjami psychoaktywnymi, w tym papierosami, alkoholem; jak być asertywnym w sytuacjach presji grupy rówieśniczej. Uczniowie wskazali sytuacje, w których uważają, że młodzi ludzie są narażeni na zetknięcie się z substancjami uzależniającymi. Ważne dla nas wszystkich było wypracowanie sposobów oddziaływań profilaktycznych, aby były one skuteczne i trafiały do młodzieży.

Dla naszych uczniów była to pierwsza okazja, by w  szerszym gronie specjalistów wyrazić swoje zdanie na temat tego, z czym spotykają się w życiu szkolnym i pozaszkolnym.

Uważne słuchanie uczniów i wyciąganie pozytywnych wniosków na podstawie tego, co mają oni do powiedzenia -  to jedno z zadań współczesnego nauczyciela.

Organizatorki przedsięwzięcia: Aldona Jasińska, Anna Strauch i Weronika Barszcz-Karnabal.

WIZYTA RZECZNIKA PRAW DZIECKA

Dzień 11 stycznia 2018 r. był dniem wyjątkowym dla szkolnej społeczności. W murach naszej szkoły mieliśmy zaszczyt gościć Rzecznika Praw Dziecka – Pana Marka Michalaka. Wizyta Rzecznika Praw Dziecka była uwieńczeniem VIII Tygodnia Profilaktyki,  zorganizowanego przez pedagogów szkolnych  – panią Aldonę Jasińska i panią Annę Strauch oraz psychologa szkolnego panią Weronikę Barszcz-Karnabal.

Czwartek został zaplanowany na uczczenie DNIA PRAW DZIECKA. Uroczystość poprowadziły uczennice klasy IIIb gimnazjum Gabriela Podlaska i Karolina Gizińska. Apel z tej okazji rozpoczęła piosenka wykonana przez Julię Mościcką i grupę gimnazjalistek z klasy trzecich. Pan Dyrektor Andrzej Zaręba powitał Rzecznika Praw Dziecka, po czym została wyświetlona prezentacja przygotowana przez panią Jolantę Grabarek i uczniów klasy VIIb. Prezentacja miała być początkiem dyskusji na temat praw dziecka i praw ucznia. Pan Rzecznik przypomniał nam historię praw dziecka angażując uczniów do rozmowy.

Niezwykle otwarta postawa naszego gościa zachęciła uczniów do zadawania szczegółowych pytań dotyczących zarówno praw dziecka jak i samej specyfiki pracy Rzecznika Praw Dziecka. Na zakończenie uczniowie klasy Vb zaśpiewali piosenkę „Tolerancja”. Delegacja Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej i Gimnazjum (Marta Dzbańska i Klaudia Światkowska) w podziękowaniu przekazała Panu Rzecznikowi przepiękny bukiet kwiatów, po czym pani wicedyrektor Anna Jacek-Walesiak wraz z Rzecznikiem Praw Ucznia Szkoły Podstawowej – panią Izabelą Skrzecz oraz Rzecznikiem Praw Ucznia Gimnazjum - panią Weroniką Barszcz-Karnabal przekazały na ręce Rzecznika tytuł HONOROWEGO PRZYJACIELA SZKOŁY.

Po oficjalnym zakończeniu obchodów Dnia Praw Dziecka w Zespole Placówek Oświatowych w Winnicy przyszła pora na część nieoficjalna – zdjęć z Panem Rzecznikiem Praw Dziecka oraz zbierania autografów od naszego Honorowego Gościa nie było końca. Ten dzień zapewne trwale zapisał się na kartach historii naszej szkoły.

Podczas wizyty Rzecznika Praw Dziecka towarzyszyli nam przedstawiciele samorządu terytorialnego: pani Jadwiga Pydynowska - Sekretarz Gminy Winnica oraz pani Wioletta Zawadzka - Kierownik GOPS, a także pani redaktor Monika Tołłoczko-Dąbrowska z Pułtuskiej Gazety Powiatowej. Natomiast w piątek pan dyrektor Andrzej Zaręba i pani wicedyrektor Anna Jacek-Walesiak wręczyli uczniom pamiątkowe prezenty od Rzecznika Praw Dziecka.

 

ZNAJDŹ SIĘ WŚRÓD ŻYCZLIWYCH

21 listopada 2017 roku społeczność Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy z uśmiechem i tańcem oraz w żółtych kolorach świętowała Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Spotkanie przygotowały pani Aldona Jasińska, pani Anna Strauch, pani Katarzyna Jałmużna oraz pani Weronika Barszcz-Karnabal, a dekoracje - pani Agnieszka Warda.

Przygotowania do tego święta trwały od wielu dni, obejmowały m.in. dekorowanie szkoły w hała i aforyzmy związane z życzliwością. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wybierali Najżyczliwszych uczniów w każdej klasie.

Zebrani w hali sportowej ZPO uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły usłyszeli kilka słów na temat życzliwości od uczniów klasy IV C. Następnie rozstrzygnięto konkursy na najładniejsze kartki życzliwości. Uczniowie odebrali dyplomy z rąk pana dyrektora Andrzeja Zaręby.

Punktem kulminacyjnym tego dnia było ogłoszenie laureatów Plebiscytu Fair Play. Najżyczliwszą z Najżyczliwszych w szkole podstawowej została Klaudia Światkowska z klasy 5B, a w gimnazjum Weronika Monińska z klasy 3B. Pan dyrektor przekazał uczennicom pamiątkowe statuetki Fair Play.

Na zakończenie zatańczono przy dźwiękach muzyki popularne "Kaczuszki". Tegoroczny Dzień Życzliwości i Pozdrowień na długo pozostanie w pamięci społeczności szkolnej.

 

WRÓŻKA OKRUSZKA ODWIEDZIŁA WINNICĘ

 

Fundacja "Gwiazdka" wspólnie z Zarządem Województwa Mazowieckiego zaprosiła uczniów naszej szkoły do udziału w projekcie "Wróżka Okruszka opowiada o niepełnosprawności". W ramach projektu zorganizowano konkurs plastyczny poświęcony tematyce niepełnosprawności, do którego przystąpili nasi uczniowie. Nad pracami czuwała pani Agnieszka Warda.

Fundacja, w ramach projektu, skierowała do dzieci broszurę dotyczącą niepełnosprawności. Ma ona ciekawą, interaktywną formę dostosowaną do możliwości najmłodszych uczniów szkół podstawowych. W piątek, 15 września 2017, pani Agnieszka Krawczyk odebrała ze Starostwa Powiatowego w Pułtusku broszury, które przygotowano dla naszych uczniów.

Materiały od Fundacji "Gwiazdka" zostały przekazane do gabinetu psychologa. Odbyły się już pierwsze zajęcia z ich wykorzystaniem. Prowadziły je pani Weronika Barszcz-Karnabal praz pani Bogumiła Podlaska. Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w spotkaniu.

Zapraszamy do zakładki Album fotograficzny, w której znajdują się zdjęcia z zajęć.

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. I. Mościckiego w Winnicy
    ul.Pułtuska 19
    06-120 Winnica
  • 023 691 40 79 (sekretariat ZPO)
    023 691 40 82 (przedszkole)

Galeria zdjęć