Erasmus+ "OKNO NA EUROPĘ"

Przedsięwzięcia.

Kącik Europejski

W październiku 2019r. w naszej szkole został stworzony Kącik Europejski.  W kąciku znajdują się pomoce dydaktyczne na temat Unii Europejskiej i jej funkcjonowania.  Zakupione zostały mapy fizyczne i  kulturowe Europy, flagi krajów z którymi szkoła realizuje projekty międzynarodowe oraz  drobiazgi kulturowe związane z kulturą krajów europejskich.  Miejsce swoje znalazły tu też gadżety i prezenty, które otrzymaliśmy w prezencie od naszych partnerów a także materiały reklamowe i edukacyjne przywiezione z krajów, w których nasi nauczyciele odbywali kursy. Wszystkie materiały służą jako pomoce dydaktyczne do wykorzystania na lekcjach językowych , kulturowych oraz  wiedzy o społeczeństwie. Uczniowie przygotowali quizy oraz informacje na planszach, które są rozwieszone w kąciku. Można podziwiać także kolorowe zdjęcia z mobilności naszych nauczycieli i uczniów w ramach projektów Akcji KA 1 oraz KA2. W kąciku nauczyciele mogą przeprowadzić lekcje a podczas przerw uczniowie mogą miło i w ciekawy sposób spędzić czas.

Projekt Erasmus+ DTG via ICT

Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk Akcja KA2 Projekt Erasmus+ DTGviaICT.
Od 01.09.2018 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Winnicy rozpoczęła się realizacja projektu Erasmus+ Digital Tourist Guide via ICT- Cyfrowy Przewodnik Turystyczny via ICT. W projekcie, oprócz szkoły w Polsce, biorą udział szkoły z Turcji, Włoch, Portugalii, Litwy i Niemiec. Głównym celem projektu jest promocja turystyki w krajach europejskich, które uczestniczą w projekcie. Projekt zawiera 5 mobilności uczniów. Pierwsza mobilność, odbyła się w grudniu, 2018r. w Monchengladbach, w Niemczech, i brali w niej udział tylko nauczyciele, miała na celu detaliczne omówienie etapów i kryteriów realizacji projektu.

Pięć kolejnych mobilności, to mobilności uczniów i nauczycieli (ogólnie z wyjazdów skorzysta 21 uczniów naszej szkoły).

Nasi uczniowie, jak dotąd, zyskali bardzo wiele dzięki uczestnictwu w projekcie europejskim. Mobilności w Turcji, Polsce, Portugalii, Włoszech i na Litwie sprzyjały rozwijaniu umiejętności językowych oraz innych kompetencji kluczowych, które są niezbędne, aby osiągnąć sukces w życiu osobistym i zawodowym. Młodzież jest bardziej świadoma dziedzictwa kulturowego nie tylko swojego regionu, ale i innych krajów, bardziej otwarta i tolerancyjna na odmienność kultur. Ponadto wiele osób nawiązało międzynarodowe, bliskie kontakty z uczniami ze szkół partnerskich.

Zakończenie projektu przypada na 31.08.2020 r.

Realizacja Projektu KA2  Erasmus+ DTGviaICT, jako efekt kontynuacji Projektu KA1.

Konkurs o Włoszech oraz Konkurs o Londynie – 28 luty 2019r.

W związku z realizowanym projektem: Okno na Europę, nauczyciele, którzy odbyli szkolenia w Wielkiej Brytanii i we Włoszech zapoznali uczniów z materiałami online i autentycznymi, przywiezionymi z powyższych krajów . Chętni uczniowie wzięli udział w konkursach o Londynie oraz w konkursie o Włoszech. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące historii, geografii, kultury danych obszarów w języku angielskim. W obydwu konkursach wzięło udział 26 osób.

Konkurs w klasach I-IV

16 STYCZNIA 2020 r. w naszej szkole odbył się konkurs: "Znam Flagi Europejskie" w ramach projektu Erasmus+ "Okno na Europę".  Uczniowie klas młodszych w grudniu 2019 r. brali udział w malowaniu flag europejskich z 29 krajów. Wszystkie flagi zostały wywieszone na korytarzu dolnym. Uczniowie klas I – IV zapoznawali się z flagami i nazwami krajów europejskich. Konkurs odbywał się w klasach I, II , III i IV. Uczniowie z poszczególnych klas,  którzy zapamiętali najwięcej flag i krajów zdobyli cenne i ciekawe  nagrody.

Apele i inne przedsięwzięcia

Wielka-Brytania.pdf

Prezentacja-Wlochy.pdf

13 listopada 2020 r. uczniowie klas I –III  uczestniczyli w musicalu „ Funkey”  w języku angielskim w ramach projektu : Okno na Europę. Wykorzystana została metoda projektu,  metoda odwrócona ( flipped learning) oraz peer learning. Metody te pobudzają wewnętrzną motywację dzieci, kształcą umiejętność współpracy, budują adekwatną samoocenę i poczucie własnej wartości. Występ „ Funkey”   z polską i jordańską aktorką pokazał jak ważne są w życiu tolerancja, dzielenie się, pomoc innym oraz utrzymywanie przyjaźni.

Szkolenia

W ramach projektu : Okno na Europę w naszej szkole przeprowadzono następujące szkolenia dla nauczycieli naszej szkoły oraz szkół ościennych.

Temat szkolenia

uczestnicy

Szkolenie z zakresu eTwinning

nauczyciele ZPO w Winnicy