Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. Ignacego Mościckiego

Nawigacja

Bajkowe Samorządowe Przedszkole

Nawigacja

Erasmus+ "Go Digital"

Realizacja Projektu Erasmus+ "Go Digital" - mobilność nauczycieli.

Sprawozdanie z wyjazdu na Erasmusa
CYPR 2022 Tomasz Szeliga

1. Przygotowania oraz transport
Na wyjazd z programem Erasmus+ zdecydowałem się z powodu chęci polepszenia znajomości języka angielskiego oraz większego usamodzielnienia się podczas pobytu za granicą. Dlaczego akurat Cypr? Nigdy nie byłem w tym państwie i ciekawy byłem jak żyją w tym kraju ludzie. Miasto w jakim znalazłem kurs było Limassol.
2. Transport
Na Cypr wybrałem się najłatwiejszym i bezpośrednim rodzajem transportu – samolotem.
3. Zakwaterowanie
Znalezienie zakwaterowania w Limassol nie należy do trudnych. Miasto
jest przygotowane na duży napływ turystów. Ja wybrałem zakwaterowanie u prywatnych osób aby być jak najbliżej codziennego życia mieszkańców Limassol.

4. Nauka

Kurs trwał dwa tygodnie od 4 lipca do 15 lipca. Zajęcia odbywały się od poniedziałku do piątku od godziny 9:00 do 12:15. Byłem na zajęciach w grupie średniozaawansowanej. Kurs kończył się egzaminem a po nim wręczeniem certyfikatu.


5. Życie codzienne
Poza udziałem w kursie starałem się zwiedzić Limassol, zabytki tego miasta oraz skorzystać z tego, że leży ono nad morzem Śródziemnym. Bardzo interesowała mnie kuchnia Cypru a przede wszystkim możliwość skosztowania świeżych owoców morza.

6. Podsumowanie
Skorzystanie z programu Erasmus+ było moim zdaniem dobrym wyborem, ponieważ miałem okazję podnieść swój angielski na wyższy poziom oraz zobaczyć jak żyje się na tej śródziemnomorskiej wyspie.

          

 

Jolanta Grabarek , nauczycielka języka angielskiego odbyła dwa kursy z zakresu technologii informacyjno- komunikacyjnych  ( ICT).

Pierwszy kurs „ Najlepsze narzędzia cyfrowe dla nauczycieli języków” odbył się 04-09 lipca, 2022r. w Nicei, we Francji.

Pierwszy dzień to przedstawienie się nauczycieli i ich szkół oraz nauka użycia Symbaloo w nauce języków obcych. Drugiego dnia zapoznałam się z narzędziami do nauki słuchania i mówienia przez uczniów oraz sposobów rozwijania tych umiejętności uczniów w klasie i poza nią . Trzeci dzień to nowe narzędzia aby rozwijać umiejętności prezentacji uczniów i nauczyciela. Następnego dnia  przyszła kolej na narzędzia, które można wykorzystać przy rozwijaniu umiejętności czytania i pisania u uczniów. Wszyscy nauczyciele przygotowali plan lekcji używając poznane narzędzia informatyczne. Na zakończenie kursu podsumowaliśmy poznane sposoby i narzędzia oraz dyskutowaliśmy na temat wyników naszych projektów z całego tygodnia. W czasie kursu poznałam i doskonaliłam użycie Nearpod, LearningApps, Quizlet, Bookcreator,  Live Radio Garden.

Szkoła Europass Teacher Academy w Nicei zapewniła program kulturalny, który obejmował wycieczkę z przewodnikiem po Nicei, w tym zwiedzanie muzeum Marca Chagalla oraz przejazd łodzią do Cannes.

    

W dn. 04-08. 07.2022r. odbyłam  kurs „ Inowacyjne metodologie i ICT w cyfrowej klasie” w Reykjaviku, w Islandii. W kursie uczestniczyło 15 nauczycieli z Grecji, Hiszpanii, Niemiec i Czech. Pierwszego dnia nauczyciele wymienili się informacjami o swoich szkołach pokazując prezentacje online.  Trener kursu wskazał cele i sposoby użycia ICT w klasie a następnie nauczyciele stworzyli swoje portfolia używając aplikacji. Drugiego dnia poznałam aplikacje Edpuzzle oraz Edmondo, Audocity, Genially Moddle oraz użycie ich w blended learning oraz Flipped classroom. Dzień trzeci to poznawanie narzędzi dla gamifikacji oraz do oceniania uczniów. Dzień czwarty to praca z narzędziami ICT w nauczaniu bazującym na projektach.  Dzień piąty to poznanie IPads, Apple apps takich jak Pages, Keynote, iMovie/Clips oraz bezpieczeństwo w Internecie oraz nettiqueta.

Popołudnia spędzałam w wycieczkach krajoznawczych organizowanych przez szkołę Project Management Spain. Odwiedziłam najsłynniejsze atrakcje przyrodnicze takie jak Błękitna Laguna, Czarna plaża, wodospady Gullfoss i Seljalandsfoss. Islandia zachwyciła mnie swoją dziewiczą przyrodą i egzotyczną kulturą oraz obyczajami innymi niż na kontynencie europejskim. Odwiedziłam islandzką szkołę i poznałam system oświatowy w Islandii co pozwoliło mi dokonać porównań pomiędzy szkolnictwem polskim a islandzkim.

     

"Enhance Your Englisk Language Skills for Intercultural Communication"-11-16.07.2022r. - Korfu Grecja - Anita  PiechockaWenda

Nauczycielka wychowania fizycznego uczestniczyła w dwóch kursach języka angielskiego. Pierwszy kurs:

 "Enhance Your Englisk Language Skills for Intercultural Communication" odbyła w dn.11-16.07.2022r. na krajobrazowej wyspie Korfu w Grecji.

Jak przebiegał kurs?

Pierwszy dzień - zapoznanie, prezentacja szkół i miejsc zamieszkania kursantów. 

Drugi dzień - lekcja w plenerze. Zwiedzanie domu urodzenia księcia Filipa, męża królowej Elżbiety II.

Trzeci dzień - zwiedzanie starej twierdzy Korfu, która została wybudowana w XVI wieku, należy do najważniejszych fortyfikacji Morza Śródziemnego. Na jej terenie znajdują się kaplica skazańców i kościół świętego Jerzego. Degustacja regionalnych przysmaków w sklepie z takimi artykułami. Podsumowanie dnia lekcją w tutejszej restauracji. 

Czwarty dzień - lekcja na plaży, degustacja lokalnych kaw i przysmaków. Konwersacje i gramatyka. 

Piąty dzień - lekcje podsumowujące pracę podczas kursu, wręczenie certyfikatów. 

 

Kurs językowy we Florencji, Włochy - 25-30.07.2022r. "English Language Course (Intermediate Level)

Nauczycielka uczestniczyła także w kursie językowym we Florencji, we Włoszech w dn. 25-30.07.2022r. "English Language Course (Intermediate Level)

Pierwszy dzień - zapoznanie z uczestnikami kursu i prowadzącą. Zwiedzanie tutejszego bazaru.

Drugi dzień - lekcja w szkole dotycząca żywności, której nie mamy u nas w kraju. Oglądanie sklepu Salvatore Ferragamo.

Trzeci dzień - rozmowa na temat odzieży i twórczości znanego włoskiego projektanta, zapoznanie z historią Florencji i rodem Medyceuszy. Spacer do tamtejszego Urzędu Miasta. 

Czwarty dzień - wycieczka po nieoczywistych miejscach Florencji, których nie znajdziemy w przewodnikach, wyprawa na lody. 

Piąty dzień - wyjście do tutejszej biblioteki oraz kawiarni. Powrót do szkoły, rozdanie certyfikatów. 

Szósty dzień - wycieczka do San Gimignano, Sieny, Pizy - zwiedzanie. 

Nauczycielka poznała kulturę i obyczaje dwóch krajów basenu Morza Śródziemnego, podnosząc swój poziom języka angielskiego. Po odbytych kursach wzrosły jej umiejętności językowe do poziomu B1 i w ten sposób lekcje wf w naszej szkole będą zawierać elementy CLIL .

            

 

Erasmus + - akcja kluczowa I

Barcelona – kurs ICT „ Tworzenie zasobów edukacujnych” - 20.06-24.06.2022 r.

Monika Paszkowska

Dzień 1

Pierwszego dnia zostaliśmy przywitani przez Miriam Gatius, opiekunkę i koordynatorkę naszego kursu. Pierwsza część zajęć poświęcona była zapoznaniu się uczestników oraz prezentacji szkół. W grupie mięliśmy: Niemcy, Portugalię oraz Polskę. W sumie 6 osób.

Druga część poświęcona była zapoznaniu się z aplikacjami Socrative oraz Miro.

Aplikacja Socrative to narzędzie do testów online w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem smartfonów/tabletów/pc. Nauczyciel po założeniu konta (na Socrative Teacher) może układać testy wielokrotnego wyboru, prawda/fałsz lub ankiety. Może też np. zadawać pytania na podsumowanie lekcji (tzw. exit-ticket, np. „podaj w skali 1–10, jak dobrze zrozumiałeś dzisiejsze zajęcia”

Uczniowie instalują w smartfonach aplikację Socrative Student. Na PC można używać Socrative w przeglądarce WWW. Wyniki testów są wyświetlane w formie wykresu na ekranie. Można też pobrać raport w arkuszu kalkulacyjnym, a także dzielić się testami z innymi nauczycielami.

Aplikacja Miro jest aplikacją do tworzenia whiteboardów. To prawdziwy kombajn, stworzony do pracy nad projektami każdego typu i skali. Narzędzie oferuje ogromną ilość gotowych szablonów,

Po południu zwiedzaliśmy stare gotyckie miasto z Miriam, która okazała się być wspaniałym przewodnikiem.

 

Dzień 2

Drugiego dnia poznawałyśmy aplikacje Google Slides, LiveWorksheets oraz Kahoot.

Google Slides to darmowa aplikacja do tworzenia prezentacji on-line,  można również tworzyć pokazy slajdów online.

LiveWorksheets jest bezpłatnym narzędziem, które może być wykorzystane przez nauczycieli podczas zdalnego nauczania oraz podczas tradycyjnej lekcji. Nauczyciel może korzystać  z  następujących  funkcji:

- tworzyć interaktywne arkusze,

- otrzymywać odpowiedzi uczniów w skrzynce pocztowej,

- tworzyć interaktywne skoroszyty dla swoich uczniów,

- sprawdzać pracę i postępy swoich uczniów.

Po rejestracji i zalogowaniu się na stronie, uzyskujemy dostęp do bazy kart pracy z wielu przedmiotów.

Kahoot  jest bezpłatnym internetowym narzędziem działającym w charakterze aplikacji lub strony internetowej, w której użytkownicy tworzą quizy. Gotowe interaktywne quizy, ankiety i testy – dydaktyk może z powodzeniem wykorzystać na swoich lekcjach.

 

Dzień 3

Trzeciego dnia poznawaliśmy aplikację Quizlet oraz dzieliliśmy się swoimi doświadczeniami związanymi z używaniem różnych aplikacji.

Quizlet to aplikacja mobilna i strona internetowa, która umożliwia skuteczną i przyjemną naukę słownictwa. 

Po zajęciach wybraliśmy się z Miriam na wycieczkę po Barcelonie, którą zakończyliśmy pokazem Magicznych Fontann.

 

Dzień 4

Czwartego dnia zapoznawliśmy się z aplikacjami EducaPlay, TypeForm oraz pracowaliśmy z aplikacjami, które poznaliśmy wcześniej.

EducaPlay to platforma do tworzenia multimedialnych zadań edukacyjnych takich jak: mapy interaktywne, krzyżówki, uzupełnianki, wykreślanki, quizy, wideo-quizy, rozsypanki, dyktanda i inne.

TypeForm to aplikacja, która służy do tworzenia formularzy oraz ankiet. TypeForm pozwala na szybkie ich wygenerowanie przy użyciu dostępnych opcji, po czym zebranie wyników i dokładną ich analizę.

 

Dzień 5

Ostatniego dnia uczyliśmy się aplikacji Quizziz, ThatQuiz oraz tworzyliśmy projekt końcowy, który zakończony został wręczeniem certyfikatów.

Quizziz  jest platformą internetową dającą możliwość tworzenia własnych quizów oraz korzystania z już istniejących. Quizy można przeprowadzić podczas lekcji, bądź zadawać uczniom w ramach samodzielnego przygotowywania ich do zajęć. Aby przeprowadzić quiz, wystarczy udostępnić uczniom link.

ThatQuiz to program, w którym można znaleźć quizy i testy z matematyki, geografii, przyrody/biologii oraz języków obcych (angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego). Nauczyciele po rejestracji otrzymują zestawienie wyników uczniów i mają dostęp do narzędzi ułatwiających generowanie swoich testów.

Projekt końcowy polegał na samodzielnym wykonaniu kilku zadań z wykorzystaniem poznanych aplikacji. Należało zrobić prezentację miasta związanego ze swoim krajem oraz kuchnię narodową oraz stworzyć quiz z pytaniami dotyczącymi prezentacji.

Po zaprezentowaniu swoich prac, otrzymaliśmy certyfikaty.

 

Erasmus + - akcja kluczowa I

Walencja – kurs ICT „ Stwórz swoją aplikację”.

Monika Paszkowska

Dzień 1

Pierwszego dnia zostaliśmy przywitani przez Iacopo Palcianiego, opiekuna i koordynatora naszego kursu. Pierwsza część zajęć poświęcona była zapoznaniu się uczestników oraz prezentacji szkół. W grupie mięliśmy: Grecję, Włochy, Słowenię oraz Polskę. W sumie 8 osób.

Druga część poświęcona była wprowadzeniu do kodowania. Zajęcia z kodownia prowadziła Elvira Ramos.

Po południu zwiedzałyśmy najbliższą okolicę.

Dzień 2

Na zajęciach stawialiśmy pierwsze kroki w programie MIT APP- Inventor. Poznawaliśmy go , uczyliśmy się po nim poruszać oraz stworzyliśmy pierwszą własną aplikację, którą nazwaliśmy„ Lista rzeczy na plażę” – połączenie obrazu oraz dźwięku.

Dzień 3

Trzeciego dnia przez całe zajęcia zmagaliśmy się ze stworzeniem aplikacji „ Kalkulator”, co było dość skomplikowane i czasochłonne.

Dzień 4

Czwartego dnia nabraliśmy tempa oraz doświadczenia i stworzyliśmy dwie aplikacje, które nazwaliśmy „Tictactoe” oraz „ Minigolf”. Wszystkie aplikacje tworzyliśmy na tej samej platformie.

Dzień 5

Ostatniego dnia projektowaliśmy swoje własne aplikacje dla naszych uczniów, następnie prezentowaliśmy je pozostałym uczestnikom i omawialiśmy nasze prace.

Ostatnim elementem było otrzymanie certyfikatów ukończenia kursu.

 

Walencja - 20.06-24.06.2022 r. - Małgorzata Grzymkowska.

Erasmus + - akcja kluczowa I

Walencja – kurs ICT „ Stwórz swoją aplikację”.

Dzień 1

Pierwszego dnia zostaliśmy przywitani przez Iacopo Palcianiego, opiekuna i koordynatora naszego kursu. Pierwsza część zajęć poświęcona była zapoznaniu się uczestników oraz prezentacji szkół. W grupie mięliśmy: Grecję, Włochy, Słowenię oraz Polskę. W sumie 8 osób.

Druga część poświęcona była wprowadzeniu do kodowania. Zajęcia z kodownia prowadziła Elvira Ramos.

Po południu zwiedzałyśmy najbliższą okolicę.

        

Dzień 2

Na zajęciach stawialiśmy pierwsze kroki w programie MIT APP- Inventor. Poznawaliśmy go , uczyliśmy się po nim poruszać oraz stworzyliśmy pierwszą własną aplikację, którą nazwaliśmy„ Lista rzeczy na plażę” – połączenie obrazu oraz dźwięku.

       

Dzień 3

Trzeciego dnia przez całe zajęcia zmagaliśmy się ze stworzeniem aplikacji „ Kalkulator”, co było dość skomplikowane i czasochłonne.

     

Dzień 4

Czwartego dnia nabraliśmy tempa oraz doświadczenia i stworzyliśmy dwie aplikacje, które nazwaliśmy „Tictactoe” oraz „ Minigolf”. Wszystkie aplikacje tworzyliśmy na tej samej platformie.

      

Dzień 5

Ostatniego dnia projektowaliśmy swoje własne aplikacje dla naszych uczniów, następnie prezentowaliśmy je pozostałym uczestnikom i omawialiśmy nasze prace.

Ostatnim elementem było otrzymanie certyfikatów ukończenia kursu.

   

 

BARCELONA

Dzień I -27.06.2022

Następnie zwiedzałyśmy park Ciutadell, w którym znajduje się wiele ciekawych budowli, piękne zielone trawniki a także staw, po którym można pływać łódką.

                                                                                                                                    

Dzień II - 28.06.2022

Pozajęciach zwiedzałyśmy domy Gaudiego: Casa Batlló i Casa Mila a także

Casa Vicens - pierwszy poważny projektem Gaudiego.

  Casa Batlló to jeden z klejnotów modernizmu, który Gaudí całkowicie przebudował na zlecenie rodziny Batlló, uznając go za nowy budynek i zmieniając wszystko, od fasady po strukturę wewnętrzną.

Wewnętrzny dziedziniec pokryty jest płytkami ceramicznymi zaprojektowanymi przez Gaudiego, które zaczynają się od ciemnoniebieskiego koloru na górze i przechodzą w jaśniejsze odcienie niebieskiego, aż do końca, który jest biały. Na ostatnim piętrze znajduje się loft o strukturze składającej się z typowych dla Gaudiego łuków łańcuchowych. Na dachu znajduje się smoczy grzbiet przecięty czteroramiennym marmurowym krzyżem i cztery komplety kominów.

 

Casa Mila ( kamienica Gaudiego) to niezwykle ważny obiekt dla Barcelony oraz całego świata historii sztuki. To ostatnie świeckie dzieło Gaudiego, w którym spotykają się stosowane przez artystę rozwiązania dekoracyjne oraz charakterystyczne innowacje konstrukcyjne i funkcjonalne. Casa Mila w 1984 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCOObecnie w budynku mieści się centrum kulturalne i muzeum poświęcone dziedzictwu i działalności Gaudiego w Barcelonie.

 

Dzień IV - 30.06.2022

Po zajęciach zwiedzałyśmy Park GUELL, który znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. 

Oryginalny projekt zakładał stworzenie osiedla mieszkaniowego, inspirowanego angielskimi miastami-ogrodami, jednak ostatecznie nie wybudowano domów, a miejsce zostało parkiem miejskim. Uważa się, że jest to jedno z najważniejszych dzieł modernistycznych na świecie, ukazujące pełnię artystycznych zdolności Gaudiego, który pokazał swój geniusz architektoniczny, wykorzystując w praktyce wiele ze swoich nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych. Został zbudowany na przypominającym amfiteatr, wklęsłym terenie Montaña Pelada, oferującym wspaniałe widoki na Barcelonę i morze. Z pierwotnie planowanego osiedla zbudowano tylko dwa budynki. Jeden z nich to obecnie Dom-Muzeum Gaudiego, a drugi to Casa Trias.

 

Dzień III - 29.06.2022

Zwiedzałyśmy również  kościół Sagrada Familia, którego pierwotnym projektantem był Francisco Paula de Villar. Po roku pracę nad projektem przejął Antonio Gaudí. To właśnie za sprawą tego artysty początkowy wygląd świątyni został praktycznie całkowicie zmieniony. Gaudí wykorzystał własne pomysły i rozwiązania architektoniczne, które łączyły w sobie między innymi elementy secesji i katalońskiego modernizmu. Artysta wielokrotnie modyfikował projekt także w trakcie budowy. Wszystko po to, aby jak najlepiej oddać swoją wizję.

 

 Sagrada Familia jest budowana już ponad 130 lat. Po śmierci architekta w 1936 r., prace nad kościołem zostały przerwane przez Hiszpańską Wojnę Domową. Projekty, modele i cały warsztat Gaudiego zostały zniszczone, a jego następcy mieli spore problemy z rekonstrukcją wizji tego artysty.

 

 

Dzień V - 01.07.2022

 

Po zajęciach zwiedzałyśmy wzgórze  Montserrat, na którym znajduje się klasztor oraz muzeum, które w swoich zbiorach posiada wiele obrazów współczesnych malarzy. Znaleźć można tu także dzieła zarówno hiszpańskich twórców (np. Salvador DalíPablo Picasso), jak i francuskich impresjonistów (np. Claude Monet, Edgar Degas). Nie brakuje też dawnej sztuki autorstwa Caravaggio i El Greco. Na uwagę zasługują również licznie zgromadzone zbiory archeologiczne z Egiptu, Cypru czy Mezopotamii.

Fenomenem masywu Montserrat jest stworzony tutaj park naturalny (Parc Teren o powierzchni 3630 ha.

Kierując się tutejszymi szlakami, można dotrzeć do wyższych partii masywu  oraz punktów widokowych: Sant Miquel, Sant Joan i najwyższy szczyt Sant Jeroni (1237 m n.p.m.). W słoneczne dni widać z nich panoramę Barcelony i Pireneje.

Dwie nauczycielki z klas I- III , Marzena Drobot i Edyta Zych wybrały się na kurs języka angielskiego do Limassol na Cyprze.

Relacja z wyjazdu:

Motywacją do wyjazdu była chęć wzbogacenia języka angielskiego oraz poznania kultury  innego kraju. Wybrałyśmy Cypr w  miejscowości  Limassol , zakupiłyśmy bilety , opłaciłyśmy zakwaterowanie i w drogę.

Transport

Do Limassol wybrałyśmy transport samolotem linii Rayaner. Wyruszyłyśmy z lotniska w Modlinie  o 19.20 na miejscu w Pafos byłyśmy o 24.00. Z Pafos do Limassol podróżowałyśmy busem do miejsca zakwaterowania.

Zakwaterowanie

Zamieszkałyśmy blisko plaży z widokiem na Morze Śródziemne. W pobliżu znajdowała się piękna promenada zachęcająca do wieczornych spacerów.

Nauka

Zajęcia prowadziła afroamerykanka pochodząca z  Keni o imieniu Moly. Kurs General English rozpoczęłyśmy 22.08.2022 o godz. 9.00 w szkole English In Cyprus. Nasza grupa liczyła 7 osób (1 włoszka pozostali to nauczyciele z Gdańska i Łodzi)  Zajęcia trwały od 9.00 do 13.15 w trakcie , których poznałyśmy nowe słownictwo, powtórzyłyśmy czas Present Simple, układałyśmy dłuższe wypowiedzi słowne i wiele innych przydatnych zwrotów. Każdego dnia czytałyśmy i rozmawiałyśmy w języku angielskim.  Podsumowanie każdego dnia odbywało w aplikacji Kahoot. Kurs zakończył się testem po którym otrzymałyśmy certyfikaty.

  

Czas wolny

W czasie wolnym poznawałyśmy miasto Limassol, zwiedzałyśmy liczne zabytki takie jak :grecki kościół prawosławny św. Trójcy, meczet, zamek wybudowany w 1000 roku, stary port rybacki, wykopaliska archeologiczne. Uczestniczyłyśmy w festiwalu ryb w miejscowości Zygi. Odwiedzałyśmy  liczne restauracje w celu smakowania nowych potraw. Wędrowałyśmy wzdłuż wybrzeża morza śródziemnego.

   

Podsumowanie

Uczestnictwo w kursie General English pozwoliło nam wzbogacić słownictwo, poszerzyć znajomość języka angielskiego w kontaktach z innymi ludźmi. Liczne atrakcje turystyczne pozwoliły poznać kulturę i zwyczaje Cypru. Zdobytą wiedzę będziemy przekazywać  naszym uczniom w Polsce.

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. I. Mościckiego w Winnicy
    ul.Pułtuska 19
    06-120 Winnica
  • 023 691 40 79 (sekretariat ZPO)
    023 691 40 82 (przedszkole)

Galeria zdjęć