Nowa galeria WYCIECZKA INTEGRACYJNA - WARSZAWA została dodana do albumu fotograficznego.
W grudniu uczniowie klasy VIIa z paniami Anną Jacek-Walesiak i Ewą Zadrożną wraz z firmą WAW-TUR wyjechali na wycieczkę integracyjną do Centrum Młociny w Warszawie.
Uczniowie spędzili wspólnie czas grając w kręgle oraz oglądając film z wytwórni Walta Disneya. Wyjazd pozostawił miłe wspomnienia i był okazją do pogłębiania klasowych więzi.
Nowa galeria POKAZ GRUPY REKONSTRUKTO została dodana do albumu fotograficznego.
Rok 2023 jest rokiem obchodów 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, czyli zrywu narodowowyzwoleńczego przeciwko rosyjskiemu zaborcy. W grudniu naszą szkołę odwiedziła Grupa Artystyczna REKONSTRUKTO, która przybliżyła przedszkolakom i uczniom wiedzę na ten temat.
Wiedza historyczna przeplatała się z udziałem w rekonstrukcji. Dzieci oglądały repliki uzbrojenia. Przymierzano stroje, brano udział w pokazie musztry oraz wcielano się w rolę sanitariuszek udzielających pomoc na polu walki. Zuzia z klasy IIIb wcieliła się w rolę dziewiętnastowiecznej damy, która przemycała broń dla powstańców.
Dobra zabawa połączyła się z lekcją historii. Dziękujemy za piękny pokaz!
Nowa galeria WARSZTATY CHIRURGICZNO-ANATOMICZNE została dodana do albumu fotograficznego.
W grudniu w naszej szkole odbyły się warsztaty chirurgiczno-anatomiczne dla uczniów klas VII-VIII, które zrealizowała firma Domingo na zaproszenie pani Anny Napiórkowskiej. Dla uczniów była to niecodzienna lekcja biologii.
Dziękujemy firmie Domingo za profesjonalne przygotowanie materiałów edukacyjnych i przeprowadzenie niezwykle ciekawych warsztatów. Cieszymy się, że naszą szkołę odwiedziła nasza absolwentka - pani Dominika Bryśkiewicz, która przeprowadziła zajęcia dla uczniów.
Dziękujemy za ciekawą lekcję biologii!
Od poniedziałku 18 XII 2023 r. w naszej szkole obowiązuje nowy plan lekcji. Szczegóły w zakładce Plan lekcji i dowożenia.
15 grudnia w bibiotece szkolnej odbyło się podsumowanie konkursu "Mój ulubiony bohater literacki". Uczniowie z rąk pani wicedyrektor Anny Jacek - Walesiak otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe.
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił w konkursie.
Nasza szkoła za tegoroczny udział w Narodowym Czytaniu „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej otrzymała podziękowanie z kancelarii Prezydenta RP. Do listu podpisanego przez Prezydenta Andrzeja Dudę i Małżonkę Prezydenta Agatę Kornhauser – Dudę został dołączony okolicznościowy egzemplarz książki „Nad Niemnem”.
Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu.
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.
Akcję zorganizował prezydent Polski Bronisław Komorowski, a pomysłodawcą była Agnieszka Celeda, ówczesna dyrektor Biura Kultury i Dziedzictwa w Kancelarii Prezydenta RP.
7 i 8 grudnia trzy grupy przedszkolne: Krasnoludki, Biedronki oraz Pszczółki wybrały się do Zespołu Szkół Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie. Z zaciekawieniem poznaliśmy historię i ciekawostek na temat pierników, po czym pojawił się czas na bajkę, która została specjalnie napisana z myślą o wizycie przedszkolaków. Zobaczyliśmy także zwierzętaka, nie mogło zabraknąć też jazdy traktorem. Wspólnie ze starszymi uczniami, którzy piekli z nami pierniki, ozdabialiśmy je. Bardzo serdecznie dziękujemy za tak wspaniały czas, pani Ewie Leszczyńskiej - dyrektor szkół, pani Annie Kwiatkowskiej-wicedyrektor , pani Paulinie Leleń - za opowiedzianą historię i ciekawostki o piernikach, pani Monice Pliseckiej - za bajkę, pani Elizie Dembe - Stańczak - za oprowadzanie po terenie szkoy, pani Izabeli Sieńkowskiej, pani Edycie Żychowskiej za wspólne pieczenie pierników. Dziękujemy również za zapewnienie bezpiecznego transportu. Przedszkolaki już wiedzą, że piernikowa kraina w Golądkowie się zaczyna!
Uczeń naszej szkoły Witold Sroka z klasy VIB zajął I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Artystycznym "Znaczek baśniowy na przygodę gotowy" pod honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty i Burmistrza Ropczyc. Konkurs zorganizowała Szkoła Podstawowa im. Baśni Polskiej w Niedźwiadzie Dolnej.
Gratulujemy!
Agnieszka Warda
Starosta Pułtuski i Burmistrz Miasta Pułtusk zapraszają do udziału w Powiatowo-Gminnym Konkursie na “Najładniejszy stroik bożonarodzeniowy”. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się podczas SPOTKANIA WIGILIJNEGO MIESZKAŃCÓW PUŁTUSKA I POWIATU PUŁTUSKIEGO, w niedzielę 17 grudnia 2023 r., na pułtuskim Rynku.
7 grudnia w murach naszej szkoły gościliśmy zespół wokalno-muzyczny uczniów ZS CKR im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie pod kierunkiem pana Tomasza Antczaka. Świąteczne piosenki i kolędy wprowadziły nas w bożonarodzeniowy nastrój.
Uczniowie nagrodzili artystów gromkimi brawami, a po występie przyszła pora na bis i wspólne śpiewanie. Nie zabrakło także autografów.
Dziękujemy za wspólnie spędzony czas w miłej i świątecznej atmosferze!
W ramach kolejnej ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek” pierwszoklasiści w dniu 7 grudnia 2023r. otrzymali wyprawki czytelnicze sfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W tym roku uczniowie klas pierwszych otrzymali książkę pt. Wnuczka antykwariusza” cenionej pisarki Justyny Bednarek, która jest autorką serii książek o przygodach Dziesięciu Skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych). Do książki dołączony jest przewodnik dla rodziców "Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem"
Podczas spotkania w bibliotece szkolnej uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali fragmentu książki „Wnuczka antykwariusza” czytanej przez wicedyrektor szkoły p. Annę Jacek – Walesiak i dyrektora p. Andrzeja Zarębę z rąk których otrzymali w/w lekturę.
Wszystkim pierwszoklasistom życzymy, aby pasja czytania towarzyszyła im na co dzień.
Katarzyna Jałmużna
Nowa galeria MIKOŁAJKI 2023 została dodana do albumu fotograficznego.
Mikołajki to jeden z najprzyjemniejszych dni w grudniu. Tego dnia ludzie obdarowują się drobnymi upominkami, zwykle w postaci słodyczy lub skromnych zabawek. W naszej szkole również świętowaliśmy 6 grudnia.
Uczniów, nauczycieli i pracowników odwiedzili członkowie Samorządu Uczniowskiego, którzy w towarzystwie Dyrekcji Szkoły wręczali słodkie upominki.
Poszczególne klasy także świętowały w swoim gronie. Niektóre z nich dzielą się swoimi aktywnościami podczas Mikołajek za pomocą naszej strony.
KLASA IA
Mikołaj to taki święty,
co dzieciom przynosi prezenty.
Przychodzi do nas nocą,
gdy na niebie gwiazdki migoczą.
Ma brodę siwą i wąs kręcony,
Gruby brzuszek i płaszczyk czerwony.
Klasa 1a z uśmiechem na twarzy obchodziła ten wyjątkowy dzień. Dzieci wreczyły sobie prezenty, śpiewały kolędy, a nasz klasowy Mikołaj usłyszał dziś piękne "Sto lat" z okazji imienin.
Wszystkim dzieciom, tym małym i dużym, życzymy wspaniałych Mikołajek.
Marzena Melnicka, Justyna Szulecka
KLASA IIB
Zbliżające się święta Bożego Narodzenia zachęcają do różnego rodzaju aktywności. W związku z tym, klasa 2b brała udział w klasowym projekcie "Świąteczne stroiki wspólnie robimy, świetnie się przy tym bawimy!".
Głównym celem tego projektu było rozwijanie u uczniów umiejętności współpracy w grupach, współodpowiedzialności i kreatywności. Klasa została podzielona na pięć grup: niebieską, żółtą, zieloną, różową i pomarańczową. Każda grupa samodzielnie podzieliła się zadaniami.
Uczniowie musieli wykazać się umiejętnością słuchania innych, odnajdywania swoich mocnych i słabych stron. Pozwoliło to na wzajemne uzupełnianie się w grupach i trafny przydział zadań. Każda grupa miała za zadanie opracować projekt stojącego stroika świątecznego na klasowy parapet. Następnie przygotować materiały, potrzebne do wykonania stroika.
Finał projektu odbył się 6 grudnia, kiedy to uczniowie wykonali stojące stroiki świąteczne.
Efektem prac wszystkich grup są piękne stroiki, które zdobią parapety naszej klasy.
Ten projekt z pewnością rozwinął u dzieci umiejętności, bardzo przydatne w codziennym życiu szkolnym, a przede wszystkim zintegrował klasę.
Bogumiła Podlaska
KLASA VIIA
6 grudnia uczniowie klasy VIIA podczas zajęć z wychowawcą wykonywali bożonarodzeniowe stroiki. Wspólna praca przyniosła zamierzony cel. Samodzielnie wykonane świąteczne ozdoby umilają okres przed Świętami Bożego Narodzenia.
Anna Jacek-Walesiak
Biblioteka szkolna zaprasza na „Przedświąteczny kiermasz książek”, będący wyjątkową okazją do nabycia książek w atrakcyjnych cenach. W ofercie znajduje się wiele ciekawych tytułów – kolorowanki, repetytoria, książki kucharskie, literatura współczesna, opowiadania dla dzieci i młodzieży, książki popularno - naukowe.
Książki na kiermasz dostarczyła do szkoły Księgarnia i Hurtownia Taniej Książki z siedzibą w Tuliszkowie.
Zapraszam serdecznie. Kiermasz trwa w godzinach otwarcia biblioteki szkolnej.
I był! Odwiedził nas wszystkich! Zachwycił wyglądem, oczarował słowem i hojnością. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem. Dziękujemy za spotkanie. Fotografowała nas mama Wojtusia z grupy Jeżyki-Pani Ewelinka.Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i profesjonalne fotografie. To będzie piękna pamiątka na święta! Towarzyszył nam Pan dyrektor Andrzej Zaręba - dziękujemy, że był Pan tego dnia z przedszkolakami, było nam raźniej! Wszystkie piosenki i wiersz przygotowane specjalnie dla Mikołaja wywołały uśmiech i wzruszenie.
Do konkursu przystąpiło 33 uczniów naszej szkoły. Różańce wykonane zostały z różnych materiałów (pompony, korale, jarzębina, makaron, śrubki czy opakowania po kinder - jajku i inne).
Jury dokonało wyboru. Najwięcej punktów otrzymali i tym samym zajęli:
W kategorii klas I -III
I miejsce:
Przybyłek Zofia kl. 1a
Szmit Filip kl. 1b
Olbryś Mikołaj kl. 2a
Komorowska Basia kl. 3b
II miejsce:
Czerwińska Emilia kl. 3b
III miejsce:
Ołton Dominika kl. 2b
Burdecki Hubert kl. 3a
Ołton Wiktoria kl. 3b
W kategorii klas IV – VIII
I miejsce:
Karolina Paska kl. IV b
Julia Wróblewska kl. V b
II miejsce:
Wiktoria Zawieska kl. V a
Oskar Szerewicz kl. IV a
Wyróżnienie otrzymują:
Garłowicz Marika kl. 1b
Lewandowska Ola kl. 1b
Burdecka Zofia kl. 1a
Dąbrowski Szymon kl. 1b
Kobrzyński Szymon kl. 1a
Brodzik Jan kl. 1a
Musieński Szymon kl 1b
Jaskulska Marta kl. 1b
Olbryś Wiktor kl. 1 a
Zawadzka Marcelina kl. 2b
Żebrowska Ola kl. 2a
Górecka Alicja kl. 2a
Kosewska Wiktoria kl. 2b
Rzeczkowska Olga kl. 2b
Czerwińska Emilia kl 3b
Komenarska Julia kl. 3a
Tkaczyk Julia kl. 3b
Bulikowska Katarzyna kl. 3b
Wiloch Oliwia kl. 4a
Napiórkowski Tymon kl. 4b
Jasiński Gracjan kl. 5a
Szmit Kacper kl. 5b
Szmit Anna kl. 6a
1 grudnia 2023 r., w dniu urodzin prof. Ignacego Mościckiego, w Publicznej Szkole Podstawowej w Winnicy odbył się Dzień Patrona. Tegoroczna uroczystość była szczególna, gdyż w 2023 roku mija 90 lat odkąd szkoła w Winnicy posiada sztandar. Ta okrągła rocznica stała się pretekstem do przypomnienia niezwykłej historii winnickiego sztandaru, który w ukryciu przetrwał czasy okupacji hitlerowskiej i okres komuny, by w 1990 roku triumfalnie powrócić do szkoły.
W 1933 roku Szkoła Podstawowa w Winnicy, która od roku szkolnego 1930/31 nosiła imię Prezydenta Ignacego Mościckiego, otrzymała sztandar ufundowany przez rodziców. Była to ważna uroczystość dla lokalnej społeczności. W rodzinnych zbiorach pani Aldony Jasińskiej znalazła się fotografia z tego wydarzenia, którą po rekonstrukcji można było podziwiać podczas akademii.
Po wkroczeniu wojsk hitlerowskich do Winnicy we wrześniu 1939 roku szkoła została zarekwirowana na potrzeby wojska. Jeden z nauczycieli, pan Stanisław Kulesza, z narażeniem życia wyniósł i ukrył sztandar oraz część dokumentów szkolnych. W latach 1939-1990 winnicki sztandar był przechowywany w ukryciu przez rodziny Kuleszów, Filipiaków i Waleśkiewiczów. Dopiero 22 czerwca 1990 r. sztandar został oficjalnie zwrócony szkole podczas podniosłej uroczystości.
Wydarzenia związane z winnickim sztandarem zostały przypomniane podczas akademii 1 XII 2023 r. Spotkanie, które prowadziły panie Ewelina Przybyłek i Edyta Zych, przygotował zespół nauczycieli w składzie pani Agnieszka Warda, pani Katarzyna Jałmużna, pani Anna Napiórkowska, pani Iwona Siemieniak i pani Sylwia Sieńkowska przy współpracy z paniami Marzeną Drobot, Iwoną Lachowską, Ewą Kurpiewską, Bożeną Jaskulską, Urszulą Roze i Joanną Wrublewską. Nad całokształtem czuwała pani wicedyrektor Anna Jacek-Walesiak. Na scenie wystąpili uczniowie winnickiej szkoły z klas II-VIII, którzy zaprezentowali talent recytatorski, wokalny, muzyczny oraz taneczny.
Tego dnia w winnickiej szkole gościli, m.in. pan wicepremier Henryk Kowalczyk, Wójt Gminy Winnica pan Robert Wróblewski, Przewodniczący Rady Gminy Winnica pan Antoni Pieńkos wraz z radnymi, Komendant Powiatowy Policji w Pułtusku mł. insp. Paweł Antośkiewicz, pani Maria Korbal - Prezes Oddziału Powiatowego ZNP w Pułtusku, pani Jolanta Siejbik - Przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty Ziemi Pułtuskiej NSZZ "Solidarność", pan Albert Jaworski Prezes Zarządu LGD "Zielone Mosty Narwi", pani Halina Smogorzewska dyrektor PSP im. ks. Jana Sieka w Błędostowie, pani Anna Kwiatkowska wicedyrektor ZS CKR im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie, pani Dagmara Ołton dyrektor GBP w Winnicy, pan Paweł Brodowski prezes Zakładu Budżetowego w Winnicy. Wsród gości nie mogło zabraknąć emerytowanej dyrektor szkoły pani Henryki Jałmużna oraz emerytowanych nauczycieli i pracowników szkoły, a także członków rodziny pana Stanisława Kuleszy. Przybyli również rodzice na czele z przewodniczącą Rady Rodziców panią Danutą Zaręba oraz przedstawiciele klubów sportowych współpracujących ze szkołą: pani Marzena Staniszewska-Szeliga (prezes LUKS "19" Winnica) i pan Paweł Kowalczyk (członek zarządu LUKS "Lider" Winnica).
Nasza szkoła świętowała Dzień Patrona dumnie i godnie. To wydarzenia przygotowywano się od kilku dni. Na lekcjach informatyki uczniowie starszych klas przygotowali prezentację multimedialną, w której przypomnieli historię winnickiego sztandaru młodszym koleżankom i kolegom. Klasy IV-VIII przygotowały piękne plakaty przedstawiające szkołę, sztandar i prof. Ignacego Mościckiego. Natomiast uczniowie klas I-III przygotowali urocze laurki dla Patrona.
Tradycyjnie podczas uroczystości złożono kwiaty pod popiersiem prof. Ignacego Mościckiego. Pan dyrektor Andrzej Zaręba oddelegował panią wicedyrektor Annę Jacek-Walesiak, ucznia klasy VIII Oliwiera Falęckiego - praprawnuczka pana Stanisława Kuleszy oraz Huberta Burdeckiego przedstawiciela Samorządu Uczniowskiego. Popiersie Patrona znajduje się w holu głównym szkoły, tuż obok gabloty ze sztandarem z 1933 roku. Piękny bukiet został przygotowany w kwiaciarni "Kwiatowa Fantazja" w Winnicy.
Na zakończenie spotkania dyrekcja szkoły podziękowała członkom rodziny pana Stanisława Kuleszy - pamiątkę odebrała prawnuczka przedwojennego nauczyciela naszej szkoły pani Małgorzata Falęcka - oraz członkom rodziny Filipiaków i Waleśkiewiczów - pamiątkowa tabliczka zostanie przekazana na ręce potomków powojennych nauczycieli. Podziękowania przekazano również emerytowanym paniom dyrektor winnickiej szkoły podstawowej, które dbały o pamięć prof. Ignacego Mościckiego. Były to panie Henryka Jałmużna, Barbara Sokolnicka i Irena Maciątek. Pamiątkę osobiście odebrała pani Henryka Jałmużna, dla pozostałych pań pamiątki zostaną przekazane.
Podczas uroczystości goście składali podpisy w kronice szkolnej oraz oglądali archiwalne zbiory szkolne, a wśród nich Księgi główne postępów uczniów z lat 30-tych XX wieku, w których znajdują się podpisy przedwojennych nauczycieli szkoły oraz kroniki szkolne z lat 40-tych XX wieku, które prowadziła pani Maria Kałużanka (Filipiakowa) przechowująca sztandar po wojnie. Największym zainteresowaniem cieszyła się zrekonstruowana przez panią Teresę Szczesną fotografia z 1933 roku.
W organizacji wydarzenia pomagali Wójt Gminy Winnica pan Robert Wróblewski oraz Koło Gospodyń Wiejskich "Wysokie Obcasy" w Winnicy.
Nowa galeria ANDRZEJKI 2023 została dodana do albumu fotograficznego.
W czwartek 30 listopada 2023 r. w naszej szkole rozbrzmiała muzyka. Uczniowie bawili się na dyskotece andrzejkowej, a jednym z jej elementów były tradycyjne wróżby, które wszyscy traktują z przymrużeniem oka.
Starsze koleżanki i starsi koledzy przygotowali ciekawe zabawy dla najmłodszych uczniów. W ten sposób zawiązano nowe znajomości, integrowano klasy, spędzono czas w miłej atmosferze.
Imprezę przygotował Samorząd Uczniowski.
Nasza szkoła wzięła udział w drugiej edycji ogólnopolskiej akcji „Szkoły pełne talentów” organizowanej przez sieć sklepów Lidl. Tym razem zebraliśmy 1857 talenciaków w tym 1589 szkoła oraz 268 przedszkole, które zostały wymienione na nagrody w postaci gier planszowych oraz artykułów papierniczych.
Otrzymane pomoce dydaktyczne będą wykorzystywane podczas zajęć z uczniami i przedszkolakami.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za okazane wsparcie.
Szkolne Koło Wolontariatu