Nawigacja

 • INFORMACJA DLA RODZICÓW UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

  W sekretariacie Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy znajduje się lista uczniów przyjętych do klas pierwszych z podziałem na oddziały "A" oraz "B". W okresie wakacji rodziców zapraszamy od 8:00 do 14:00.

  W końcu sierpnia odbędzie się spotkanie wychowawców i dyrekcji ZPO z rodzicami uczniów klas pierwszych. Dokładny termin będzie podany w drugiej połowie sierpnia.

 • OGŁOSZENIE

  Urząd Gminy w Winnicy informuje, że 14 sierpnia 2017 r. (tj. poniedziałek) jest dniem wolnym od pracy dla pracowników Urzędu Gminy w Winnicy i jednostek organizacyjnych gminy (m. in. dla pracowników Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy), w zamian za święto przypadające w dniu ustawowo wolnym od pracy, czyli za dzień 11 listopada 2017 r. (tj. sobota).

  (Na podstawie zarządzenia nr 43/2017 Wójta Gminy Winnica z dnia 2 sierpnia 2017 r.)

   

 • Czy potrzebna jest modernizacja „nowej” szkoły?

  W nawiązaniu do artykułu, który pojawił się na łamach gazety lokalnej „OBSERWATOR PUŁTUSKI” prostuję nieprawdziwe informacje.

  Jedną z wielu nieprawdziwych informacji jest to, że gmina otrzymała dotacje z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Jest  to niemożliwe, ponieważ ten fundusz nie przyznaje dotacji na termomodernizację. Gmina otrzymała dotację, ale z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 w ramach działania 4.2. „Efektywność energetyczna”, która obejmuje ocieplenie murów, docieplenie poddaszy, montaż urządzeń fotowoltaicznych, wymianę okien, drzwi i grzejników, budowę nowej kotłowni gazowej, itp. Dotacja ww. zadania jest to 80%.

  Kolejną nieprawdą jest to, że ”gmina zamierza zaciągnąć kredyt w wysokości 1 mln 735 tys. zł na nowe wydatki bez pokrycia finansowego”. Gmina planuje zaciągnąć kredyt, ale w wysokości 315 tys. zł, t.j. w wysokości 5,5 razy niższej niż podano.

  Planowane zadłużenie gminy też rozmija się z prawdą. Podano, że ma wynieść 4 mln 753 tys. zł, gdy w rzeczywistości na koniec 2017 roku ma wynieść ok. 3,8 mln zł.

  Należy także dodać, że gmina przeznacza na termomodernizacje nie ponad 1 mln zł,  a  dokładnie 900.981,00 zł. Dotacja do termomodernizacji wynosi nie 2 mln zł, a  2.075.129,00 zł.

  Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej, a w szczególności budynku Zespołu Placówek Oświatowych jest konieczna co przedstawiają poniższe zdjęcia, m.in. spadające kostki brukowe z sufitów, niedocieplona hala sportowa i kanały cieplne, zniszczone i źle obsadzone okna i drzwi, niedokończona instalacja elektryczna i wiele innych.

  Po zakończonej termomodernizacji znacznie spadną koszty ogrzewania i energii.

  Zapraszamy do oglądania zdjęć znajdujacych się w Albumie fotograficznym.

  Wójt Gminy Winnica

  Mariusz Kowalewski

 • TERMOMODERNIZACJA W BUDYNKU ZPO

  Okres wakacji to czas na prace remontowo-budowlane w budynkach użyteczności publicznej, a przede wszystkim w szkołach. W czerwcu rozpoczęła się termomodernizacja budynku Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy przy ulicy Pułtuskiej 19.

   

  Prace wykonywane są w ramach projektu „Zwiększenie efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej Gminy Winnica z wykorzystaniem OZE tj. Urzędu Gminy w Winnicy i Zespołu Placówek Oświatowych w  ramach Działania 4.2 Efektywność energetyczna, typ projektów: Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020.

  Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Gminy Winnica - organu prowadzącego szkołę. Zapraszamy do oglądania zdjęć z remontu znajdujacych się w Albumie fotograficznym.

 • PROJEKT "ODBLASKOWA GMINA"    
  Uwieńczeniem projektu „Odblaskowa Gmina” finansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, realizowanego przez STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIECI, MŁODZIEŻY I ICH RODZIN ZESPOŁU PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W WINNICY „PRZYSTANEK WINNICA” był piknik plenerowy zorganizowany w dniu 25 czerwca 2017 r. na terenie OSP w Starym Bulkowie.  "Odblaskowa Gmina” to projekt skierowany do wszystkich mieszkańców Gminy Winnica i okolicznych miejscowości, którego zadaniem były inicjatywy edukacyjne w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez edukację w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Intensywnych emocji dostarczały symulatory dachowania i  zderzeń. Symulator bezpiecznej jazdy pozwalał przetestować swoje umiejętności w różnych drogowych sytuacjach. Podniesienie wiedzy teoretycznej i praktycznej oraz świadomego i kulturalnego uczestnictwa w ruchu drogowym poprzez „Egzamin na wesoło i po nowemu”, poprzez rozwiązywanie testów, prezentację pojazdów egzaminacyjnych oraz udzielenie informacji dotyczących egzaminowania kandydatów na kierowców po zmianie przepisów realizował Instruktor Nauki Jazdy Pan Jacek Falęcki.
  Były z nami wyspecjalizowane jednostki OSP w Starym Bulkowie i Winnicy, policjanci z Komendy Powiatowej Policji z Pułtuska oraz pracownicy Pogotowia Ratunkowego. Dzięki ich obecności mogliśmy oglądać pojazdy uprzywilejowane. Spektakularny pokaz ratowania osoby uwięzionej w samochodzie w wyniku wypadku drogowego – zapewnili druhowie z OSP w Winnicy. Natomiast Pracownicy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego MediTrans Spółka ZOZ w Warszawie zaprezentowali pokaz z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Nieodzowne służby policyjne zapewniły możliwość przeprowadzenia testu z alkogoglami ,,Pijany kierowca”.  Był to pokaz i demonstracja zmysłów reagujących u człowieka po spożyciu alkoholu. Warto było zobaczyć, w jaki sposób prawidłowo zamocować fotelik samochodowy dla naszych małych pociech. Była też okazja by oznakować rower, chętnych nie brakowało, funkcjonariusze policji mieli dużo pracy. 
  Imprezę uświetnił występ przedszkolaków z grupy ''Pszczółki'', które śpiewem i tańcem  wesoło powitały wszystkich zgromadzonych na terenie pikniku sponsorów, zaproszonych gości i mieszkańców gminy.
  Doskonale bawiliśmy się podczas prezentowania odblaskowej mody w wykonaniu członkiń Stowarzyszenia ''Aktywni Emeryci'' z Winnicy oraz dzieci i rodziców z ZPO w Winnicy.
  Na pewno nie nudziły się z nami dzieci, które miały okazję do: gier i zabaw i własnoręcznego tworzenia odblasków oraz zabawy na dmuchanej zjeżdżalni, nie mogło również zabraknąć malowania buziek u najmłodszych uczestników pikniku, malowały Natalka i Wiktoria za co bardzo dziękujemy. Bardzo miłym i niespotykanym akcentem było malowanie samochodu, oczywiście wszystko pod kontrolą i czujnym okiem rodziców. Nie lada atrakcje zapewniła Komenda Powiatowa Policji, slalom rowerowy, przejażdżki quadem, prezentacja wyposażenia policyjnego radiowozu.
  Obok, po unikalnym miasteczku ruchu drogowego dzieci jeździły samochodami – oczywiście własnoręcznie wykonanymi przez uczniów ZPO w Winnicy.
   
  Podczas pikniku rozstrzygnięto konkurs plastyczny ,,Odblaskowa Gmina”, nagrodzono wszystkich, którzy wykonali makiety aut do Miasteczka Ruchu Drogowego, znaki drogowe, prezentowali odblaskową modę oraz zdali „Egzamin na wesoło i po nowemu”. Uczestnicy pikniku wybrali trzy najładniejsze makiety aut w wykonaniu uczniów. W gościnnej Remizie OSP w Starym Bulkowie obok wystawy prac dzieci na zgromadzonych uczestników pikniku czekały pyszne jogurty, serki, wyśmienite ciasta i słodkości. Można było wypić kawę i herbatę, porozmawiać i wesoło spędzić czas.   

  Pan Andrzej Zaręba - Dyrektor ZPO w Winnicy odebrał rower podarowany przez Państwa Janinę i Stefana Winnickich do doskonalenia umiejętności jazdy do egzaminu na kartę rowerową.
  Atrakcje przewidziane w tym dniu dostarczyły wielu pozytywnych emocji i wrażeń.
      Okrasiliśmy wszystko smakowitymi kiełbaskami z grilla. Bawiliśmy się wspaniale  przy dobrej muzyce profesjonalnego DJ-a oraz śpiewie uczennicy Julii Wardy z Gimnazjum z Winnicy. Pamiątkowe, zabawne fotografie utrwaliły wspólny czas w Foto Budce. Wszyscy uczestnicy pikniku otrzymali elementy odblaskowe. 

  Koordynatorki Projektu
      

   

 • PODRĘCZNIKI 2017/2018

  Uczniowie klas I - VII szkoły podstawowej w roku szkolnym 2017/2018 otrzymują darmowe podręczniki i ćwiczenia, które będą dostępne we wrześniu w bibliotece szkolnej, zgodnie z zasadami wypożyczania podręczników.

  Rodzice uczniów klas I-VII kupują wyłącznie podręczniki do religii, a rodzice uczniów klas IV-VI kupują również podręczniki do języka rosyjskiego.

  RELIGIA

  Klasa

  Autor

  Tytuł

  Nr dopuszczenia

  I

  D. Kurpiński, J. Snopek.

  Red. ks. J. Czerkawski,

  E. Kondrak

  „Żyjemy w Bożym świecie” - podręcznik

  nr AZ-11-01/12-KI-1/12 zgodny z programem nauczania nr AZ-1-01/12 z dn. 4 I 2012

  II

  D. Kurpiński, J. Snopek.

  Red. ks. J. Czerkawski,

  E. Kondrak

  „Idziemy do Jezusa” - podręcznik do nauki religii

  rok wydania: 2012

  nr AZ-12-01/12-KI-3/12 z e-bookiem

  III

  D. Kurpiński, J. Snopek.

  Red. ks. J. Czerkawski,

  E. Kondrak

  „Jezus jest z nami" - podręcznik i zeszyt ćwiczeń do religii

  rok wydania: 2014

  nr AZ-13-01/12-KI-4/13 zgodny z programem AZ-1-01/12  z dnia 4 I 2012

  IV

  ks. dr Krzysztof Mielnicki,

  Elżbieta Kondrak,

  Bogusław Nosek

  „Miejsce pełne BOGActw” - podręcznik i ćwiczenie

  rok wydania 2012

  nr AZ-21-02/12-KI-1/12 zgodny z programem nauczania religii nr AZ-2-02/12 z 30 V 2012

  V

  ks. dr Krzysztof Mielnicki,

  Elżbieta Kondrak,

  Ewelina Parszewska

  „Spotkania uBOGAcające” - podręcznik i ćwiczenie

  rok wydania 2013

  wydawnictwo: JEDNOŚĆ

  nr AZ-22-02/12-KI-1/13 zgodny z programem nauczania religii nr AZ-2-02/12 z 30 V 2012

  VI

  ks. dr Krzysztof Mielnicki,

  Elżbieta Kondrak,

  Ewelina Parszewska

  „Tajemnice BOGAtego życia” - podręcznik i ćwiczenie do nauki religii

  rok wydania: 2014 

  wydawnictwo: JEDNOŚĆ

  AZ-23-02/12-KI-3/14 zgodny z programem nauczania religii nr AZ-2-02/12 z 30 V 2012

  VII

  Red. ks. W. Kubik

  Podręcznik do VII klasy tytuł „Szukam was”(ten sam, co do dawnej pierwszej klasy gimnazjum)

  wydawnictwo WAM-Kraków

  AZ-31-01/10-KR-11/11

   

  JĘZYK ROSYJSKI

  Klasa

  Autor

  Tytuł

  Nr dopuszczenia

  IV

  Gawęcka-Ajchel B.

  ,,Stupieni I” Podręcznik dla klasy 4. Kurs dla początkujących.

  Wydawnictwo WSiP

  381/1/2011

  V

  Gawęcka-Ajchel B.

  Żelezik A.

  ,,Stupieni II” Podręcznik dla klasy 5. Kurs dla początkujących.

  Wydawnictwo WSiP

  381/2/2011

  VI

  Gawęcka-Ajchel B.

  Żelezik A.

  ,,Stupieni III” Podręcznik dla klasy 6. Kurs dla początkujących.

  Wydawnictwo WSiP

  381/3/2011

   

   

   

 • UROCZYTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

  23 czerwca 2017 roku społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Winnicy spotkała się w kościele parafialnym w Winnicy na uroczystym nabożeństwie.

  Następnie uczniowie, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice przemieścili się do budynku Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy, gdzie w hali sportowej pan dyrektor Andrzej Zaręba podsumował pracę szkoły w roku szkolnym 2016/2017.

  Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu państwowego pan dyrektor poprosił o minutę ciszy dla uczczenia pamięci pani Walentiny Krzyżańskiej, zmarłej 2 czerwca 2017 roku w wyniku tragicznego wypadku.

  Pan dyrektor gratulował uczniom i rodzicom. Słowa podziękowania skierował do pani wicedyrektor Anny Jacek-Walesiak za kierowaniem nadzorem pedagogicznym. Dziękował za pracę nauczycielom i pracownikom szkoły oraz panu wójtowi Mariuszowi Kowalewskiemu za wsparcie działań placówki, a także Przyjaciołom Szkoły za ofiarność i wszelką pomoc.

  Następnie głos zabrała pani Dorota Ciosek – przewodnicząca Rady Rodziców, która dziękowała panu dyrektorowi, nauczycielom oraz pracownikom szkoły.

  Na scenie pojawiła się również Jowita Brzozowska – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, która dziękowała wychowawcom i nauczycielom oraz pracownikom szkoły. Koleżankom i kolegom gratulowała sukcesów oraz życzyła pogodnych i spokojnych wakacji.

  Ostatnim przemawiającym był pan Mariusz Kowalewski – wójt gminy Winnica. W ciepłych słowach dziękowała dyrekcji, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz gratulował uczniom i rodzicom. Życzył udanych i radosnych wakacji, a także apelował o zachowanie bezpieczeństwa podczas pracy i zabawy latem. Pan wójt przyznał stypendia dla uczniów o najwyższej średniej ocen i zachowaniu wzorowym.

  Nadszedł czas na podsumowanie roku szkolnego. Średnia szkoły to 3,82. Powyżej średniej szkoły uzyskały klasy IVa 3,86 oraz Vb 3,88

  W tym roku przyznawany jest po raz pierwszy Puchar Dyrektora za najwyższą średnią w szkole podstawowej. Uzyskała ją klasa IV b 4,15. Puchar odbierali Oliwier Przybysz – gospodarz klasy oraz wychowawczyni pani Krystyna Małgorzata Roze.

   Pani dyrektor, przewodnicząca Rady Rodziców pani Dorota Ciosek oraz wychowawcy przekazali wyróżnionym uczniom gratulacje oraz nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców.

  Klasa I – wychowawca pani Danuta Zabielska

  Maria Brzozowska

  Kinga Czyżewska

  Jan Tkaczyk

  Oliwier Falęcki

  Emilia Głodowska

  Izabela Kurpiewska

  Nikola Mielczarczyk

  Emilia Mosakowska

  Nikola Ołtarzewska

  Emilia Pniewska

  Tomasz Warda

  Paulina Wawrzeńczak

   

  IIa – wychowawca pani Agnieszka Warda

  Martyna Berent

  Dawid Chymkowski

  Jakub Mroziewicz

  Julia Pawlikowska

  Joanna Śmietańska

   

  IIb – wychowawca pani Marzena Drobot

  Patrycja Ciosek

  Emilia Łepkowska

  Maja Kowalewska

  Klaudia Smogorzewska

  Julia Wasilewska

  Marlena Zaręba

   

  IIIa – wychowawca pani Marzena Melnicka

  Karolina Krajewska

  Kinga Krawczyk

  Maja Oliwia Lusa

  Wiktoria Rzeczkowska

  Jakub Sękowski

  Jessica Nadia Strauch

  Oliwia Szczepanik

   

  IIIb – wychowawca pani Mariola Pawlak

  Dominika Mączyńska

  Martyna Kosek

  Tomasz Kurpiewski

  Gracjan Lachowski

  Marta Wierzbicka

   

  IIIc – wychowawca pani Marzena Jaskulska

  Sandra Czarnecka

  Amelia Gostkiewicz

  Bartosz Kobrzyński

  Małgorzata Kopeć

  Weronika Kostruska

  Damian Paź   

  Julia Pierzynowska

  Wiktor Zaborowski

   

  IVa – wychowawca pani Anita Piechocka-Wenda

  Natalia Czyżewska 5,08 zachowanie wzorowe

  Oliwia Anna Dłutowska 5,00 zachowanie wzorowe

  Julia Kamińska 5,08 zachowanie wzorowe

  Dawid Mossakowski 4,75 zachowanie wzorowe

   

  IVb – wychowawca pani Krystyna Małgorzata Roze

  Dominika Głodowska 5,25 zachowanie wzorowe

  Oliwier Przybysz 4,83 zachowanie bardzo dobre

  Nina Staniszewska 4,91 zachowanie wzorowe

  Nikola Strauch 5,08 zachowanie wzorowe

  Klaudia Światkowska 4,92 zachowanie wzorowe

  Adrian Witkowski 5,00 zachowanie wzorowe

  Maja Olszewska 4,83 zachowanie bardzo dobre

   

  Va – wychowawca pani Iwona Michałowska

  Oliwia Pniewska 5,17 zachowanie wzorowe

  Mateusz Włodarczyk 5,08 zachowanie wzorowe

  Elżbieta Mierzejewska 4,92 zachowanie wzorowe

  Zuzanna Stańczak 4,83 zachowanie wzorowe

   

  Vb – wychowawca pani Irena Maciątek

  Julia Sękowska 5,42 zachowanie wzorowe

  Natalia Chylińska 5,33 zachowanie wzorowe

  Klaudia Eljasiak 5,08 zachowanie wzorowe

  Paweł Chylińska 5,08 zachowanie wzorowe

  Krystian Kłosiewicz 5,42 zachowanie wzorowe

   

  Via – wychowawca pani Joanna Wrublewska

  Wiktoria Kryg 4,91 zachowanie wzorowe

  Igor Wielechowski 4,75 zachowanie bardzo dobre

   

  VIb – wychowawca pani Izabela Skrzecz

  Jowita Brzozowska 5,16 zachowanie wzorowe

  Eliza Budyta 5,08 zachowanie wzorowe

  Julia Komorowska 5,08 zachowanie wzorowe

   

  Frekwencja w szkole podstawowej wyniosła 92,21. Powyżej frekwencji szkoły uzyskały klasy IIb 93,20%, IIIa 93,85%, IIIb 92,5%, IVa 93,49%, VIb 92,73%

  W tym roku przyznawany jest po raz pierwszy Puchar Dyrektora za najwyższą frekwencję w szkole podstawowej, którą uzyskała klasa IIa 94,54%. Nagrodę z rąk dyrektora odebrała pani Agnieszka Warda oraz reprezentująca klasę Zofia Brzozowska. Nagrody dla uczniów ze 100% frekwencją przekazali dyrektor, przewodnicząca Rady Rodziców oraz wychowawcy.

  Uczniowie ze 100 %  frekwencją:

  IIa

  Karol Nożewski

  Bartosz Musieński

  Martyna Berent

  IIb      

  Krystian Krawczyk

  IIIa

  Olga Gołębiewska

  Wiktoria Rzeczkowska

  IVa

  Tomasz Stańczak

  Julia Kamińska

  Va

  Karolina Królak

  VIa

  Kamil Szypulski

   

  Pan dyrektor Andrzej Zaręba oraz pani wicedyrektor Anna Jacek-Walesiak podziękowali Radzie Rodziców za pracę na rzecz szkoły. Dziękowano pani przewodniczącej Dorocie Ciosek oraz

  p. Elizie Dembe-Stańczak

  p. Monice Lachowskiej

  p. Barbarze Sękowskiej

  p. Edycie Kołaczek

  p. Anecie Głodowskiej

  p. Magdalenie Bystrek

  p. Małgorzacie Kurpiewskiej

  p. Monice Pawlikowskiej

  p. Sylwii Bonieckiej

  p. Barbarze Kobrzyńskiej

  p. Agnieszce Krawczyk

   

  Dyrekcja ZPO dziękowała również Przyjaciołom Szkoły: panu wójtowi Mariuszowi Kowalewskiemu, pani redaktor Monice Tołłoczko-Dąbrowskiej oraz panu Stefanowi Winnickiemu.

  Pan Stefan Winnicki – właściciel sklepu Topaz Express w Winnicy, który jak co roku zasponsorował wycieczkę dla uczniów z co najmniej 30 pochwałami, w tym roku 10 uczniów wyjechało w minioną środę na wrotkowisko oraz projekcję filmu do Warszawy. Podziękowania odbierała pani kierownik sklepu Topaz Express.

  Na zakończenie spotkania w hali sportowej pani Monika Paszkowska wspólnie z chętnymi uczniami (a byli to prawie wszyscy uczniowie klas IV – VI) zaśpiewała piosenkę „Wakacje”. Z dobrymi humorami wszyscy uczniowie przeszli z wychowawcami i rodzicami do sal lekcyjnych, aby otrzymać świadectwa.

 • Z okazji zakończenia roku szkolnego

  w imieniu Rady Rodziców składam serdeczne podziękowania Panu Dyrektorowi, Nauczycielom, Pracownikom i Rodzicom za całoroczną współpracę.

  Wyrażam wdzięczność: Panu Dyrektorowi za wspieranie wszelkich inicjatyw Rady Rodziców a także Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci, Młodzieży i Ich Rodzin Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy  „Przystanek Winnica”.

  Dziękuję Nauczycielom za codzienny wysiłek włożony w edukację naszych dzieci.

  Serdecznie dziękuję wszystkim Rodzicom, którzy dokonali wpłaty na fundusz Rady Rodziców. Dzięki Państwa zaangażowaniu i współpracy było możliwe: finansowanie nagród dla dzieci, licznie biorących udział w olimpiadach i konkursach szkolnych oraz pozaszkolnych, a także zakupienie nagród książkowych na koniec roku szkolnego oraz dofinansowanie niektórych szkolnych imprez kulturalnych. Dziękuję również za pomoc w zorganizowaniu Wigilii, Dnia Dziecka, a także innych uroczystości szkolnych.

  To tylko część działań z zakresu Rady Rodziców.

  Kochani Uczniowie! Szanowna Dyrekcjo! Drodzy Nauczyciele!

  Przed Wami zasłużony wakacyjny wypoczynek. Życzę słonecznych, wymarzonych i udanych a zarazem bezpiecznych wakacji. Życzę jednocześnie, by okres ten był czasem spokoju, radości i udanego odpoczynku.

   

                                                                    Przewodnicząca Rady Rodziców

                                                                             Dorota Ciosek

 • BEZPIECZNE WAKACJE - STAROSTA PUŁTUSKI - WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO

  Bezpieczeństwo dla każdego z nas jest najważniejsze, dlatego powinniśmy zadbać o nie sami. Czas wakacji zmienia nasz dotychczasowy porządek, czujemy się swobodni, rozluźnieni i beztroscy. Niestety podczas wakacji czyhają na nas różne zagrożenia, na które musimy być przygotowani.

   

   

   

  NAD WODĄ

  Słońce i ciepłe wakacyjne dni, zachęcają nas do przebywania nad wodą, która oprócz przyjemności powoduje zagrożenia. Każdego roku zdarzają się wypadki utonięć, złamań kręgosłupa, po niefortunnych skokach na tzw. „główkę”. Dlatego zadbaj  o bezpieczeństwo nad wodą, szczególnie w pobliżu basenów, rzek, jezior oraz nad morzem – postaraj się aby letnia beztroska nie zamieniła się w tragedię.

  • Nigdy nie zostawiaj dzieci bez opieki - gdy przebywają nad wodą – również w basenie, brodziku (lub wannie).

  • Jeśli Twoje dziecko ma częsty kontakt z wodą naucz je pływać lub wyślij na naukę pływania.                                            

  • Zawsze zakładaj kapok gdy pływasz na łodzi, skuterze wodnym, kajaku, pontonie.                                                         

  • Jeśli jesteś sternikiem środka pływającego obowiązkowo: zabieraj na jego pokład dopuszczalną ilość osób oraz koło ratunkowe - przeładowanie łodzi jest niebezpieczne. Dzieci do lat 14 powinny obowiązkowo posiadać kapoki, bez względu na to czy umieją pływać czy nie.

  • Pamiętaj, że po wodzie mogą poruszać się  z dużymi prędkościami inni użytkownicy środków pływających, powodując zagrożenie kolizją i dużą falę. Płynąc kajakiem, pontonem lub innym sprzętem stosuj zasady żeglugi śródlądowej i ustawiaj się dziobem do fali.

  • W czasie wywrotki kajaka lub łodzi, gdy nie masz kapoka i nie potrafisz pływać, trzymaj się wywróconego środka pływającego.

  • Nigdy nie spożywaj napojów alkoholowych przed pływaniem, ponieważ alkohol zmniejsza koncentrację, poczucie równowagi oraz koordynację ruchową.

  • Osoby, które pracują lub wypoczywają  w pobliżu wody powinny umieć pływać.

  • Nie pływaj samotnie w miejscach niestrzeżonych, jeśli już to z asekuracją.

  • Płynąc kajakiem, pontonem, wpław nie podpływaj do miejsc lęgowych łabędzi, gdyż mogą zaatakować w obronie swojego potomstwa.

  • Sprawdź prognozę pogody wypływając łodzią, pontonem, kajakiem na duże jezioro, jeżeli widzisz nadciągające oznaki załamania pogody przestań pływać i wyjdź z wody.

  • Zapisz się na kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, a jeśli posiadasz sprzęt motorowodny na kurs sternika.

   

  NA PLAŻY

  • Jeśli to możliwe korzystaj tylko z kąpielisk strzeżonych i pływaj w przeznaczonym do tego obszarze, najlepiej pod okiem ratownika.

  • Dzieci nigdy nie powinny kąpać się same, ani na chwilę nie spuszczaj ich z oka. Ratownicy nie są w stanie każdego upilnować.

  • Zwracaj uwagę na specjalne flagi ostrzegawcze, lub zapytaj się ratownika na temat potencjalnego ryzyka kąpieli.

  • Idąc do wody poproś znajomych aby przypilnowali twoich rzeczy – poproszenie przygodnych ludzi o zwrócenie uwagi  na ubrania często kończy się zniknięciem tych osób i naszych rzeczy (portfel, tel. komórkowy, klucze od samochodu).

  • Jeżeli odpływasz daleko od brzegu musisz być pewny, że będziesz miał zapas siły na drogę powrotną. Pamiętaj prądy wodne i morskie fale powrotne, mogą stwarzać realne zagrożenie.

  • Unikaj w wodzie pomostów, pali, pływających platform, skupisk roślin podwodnych.

  • Nie skacz do wody przed zbadaniem dna. Korzeń, kamień, czy jakikolwiek przedmiot może spowodować groźny uraz kręgosłupa. Jeśli nie znasz głębokości wskakuj do wody nogami, nigdy nie „na główkę”.

  • Nie wpływaj w miejsca, w które inne osoby skaczą do wody, grozi to kalectwem.

  • Opalaj się w godzinach rannych   i popołudniowych.

  • Po dłuższym opalaniu się wchodź do wody powoli – wstrząs termiczny może być przyczyną tragicznego w skutkach wypadku.

  • Nie opalaj się pływając po wodzie materacem, nagłe wpadnięcie do wody grozi wstrząsem termicznym.  

  • W czasie upałów stosuj nakrycia na głowę, okulary i kremy ochronne oraz pij często i w małych ilościach płyny. Przegrzanie, odwodnienie, jak i przewodnienie organizmu są niebezpieczne.

   

   

   

   

   

    Czego nie wolno używać i robić podczas burzy ?

   

  Podczas burzy lub wichury nie szukaj schronienia pod wysokimi drzewami, zwłaszcza tymi rosnącymi   w odosobnieniu, czy na wzniesieniach, ponieważ spadające gałęzie lub wyładowania atmosferyczne – pioruny mogą być zagrożeniem dla twojego zdrowia, a nawet życia! Nie używaj podczas burzy telefonu komórkowego. Dla własnego bezpieczeństwa wyłącz go! Jeżeli znajdujesz się w terenie zabudowanym odejdź od metalowych obiektów, takich jak siatki ogrodzeniowe, słupy energetyczne lub maszty i jak najszybciej ukryj się w najbliższym budynku. Gdy natomiast burza zastała cię w terenie otwartym, nie staraj się przed nią uciec. Nie biegnij! Oddal się małymi krokami od wysokich drzew i poszukaj schronienia  na obniżonym terenie (wąwóz, dolina). Przykucnij i spokojnie przeczekaj nawałnicę. Jeżeli jesteś z innymi osobami, powinniście się rozdzielić na mniejsze grupy.

  Jeśli jesteś na łodzi dobij do brzegu i przeczekaj burzę  w bezpiecznym miejscu. Pamiętaj! Odległość burzy do miejsca, w którym się znajdujesz, oblicza się mnożąc liczbę sekund, jaka upłynęła od ujrzenia błyskawicy, do momentu usłyszenia grzmotu przez 330.

   

   Co należy zrobić w przypadku zagubienia w lesie ?

  Jeżeli zgubiłeś się, nie próbuj na własną rękę odnaleźć miejsca, z którego rozpocząłeś wędrówkę po lesie. Nie denerwuj się. Wybierz sobie drzewo – przyjaciela, do którego się przytul. Gdy poczujesz się pewniej, pomóż dorosłym odnaleźć siebie. W tym celu, ozdób jak ,,choinkę” małe drzewka i krzaki rosnące w okolicy, gdzie się znajdujesz. Powieszone na nich różne przedmioty, będą sygnałem dla poszukujących, że jesteś w pobliżu. Wykonaj na całej szerokości leśnych ścieżek znaki ,,STOP” poprzez równolegle ułożenie na nich trzech gałęzi, bądź trzech linii wykonanych z kamieni, szyszek lub patyków. Po ich zrobieniu nie odchodź w inne miejsce! Pamiętaj! Ważne jest, abyś utrzymywał ciepło swojego ciała. Unikaj kontaktu z zimną ziemią! Z suchych gałązek lub trawy zrób podłogę, na której będziesz mógł odpocząć, a z większych gałęzi nieduży szałas chroniący cię od wiatru. Jeżeli znajdujesz się w okolicach leśnej polany lub skraju lasu nie oddalaj się od nich, ponieważ dla poszukujących cię z powietrza, właśnie w takich miejscach będziesz najbardziej widoczny.

   

   

   

   

  Czego nie wolno robić, gdy znajdziesz się w pobliżu groźnego zwierzęcia ?

  Nigdy nie podchodź do nieznanych ci psów, przywiązanych do łańcucha, bądź znajdujących się na ogrodzonym terenie. Musisz mieć się na baczności, gdy pies na ciebie szczeka, warczy i pokazuje zęby, ma uszy płasko położone po sobie, sztywne nogi, uniesiony ogon i zjeżoną sierść. Nie krzycz w jego kierunku  i zachowuj się tak, jakbyś się go nie bał. Nie wpatruj się w oczy psa, nie odwracaj się do niego tyłem i nie uciekaj. Nie wsuwaj rąk przez ogrodzenie za którym jest pies, aby je powąchał.  W przypadku ugryzienia natychmiast powiadom o tym dorosłych. Przez 10 minut ranę przemywaj letnią bieżącą wodą lub zdezynfekuj ją wodą utlenioną. Następnie udaj się  do lekarza. Zapamiętaj jak wyglądał pies i w jakim kierunku odszedł. Zwierzę musi być odnalezione  i poddane obserwacji, w celu zbadania na wściekliznę.

   

  UWAGA KLESZCZE !                                   

  Z roku na rok zwiększa się ilość kleszczy. Przyczyną są prawdopodobnie łagodne zimy wynikające ze zmian klimatycznych. Dorosłe samice są długości 3-4 mm, natomiast samce — 2,5 mm. Każde stadium rozwojowe kleszcza, tzn. larwa, nimfa i imago (czyli forma dojrzała), musi raz wyssać krew od kręgowca, aby móc się dalej rozwijać. Cykl rozwojowy jednego pokolenia kleszczy trwa średnio 2 lata. Wzrost temperatury powoduje wzrost ich aktywności , która rozpoczyna się na przełomie marca i kwietnia, a trwa do października/listopada.

   

  Ulubionymi siedliskami kleszczy są: wilgotne obszary roślinne, zwłaszcza lasy liściaste i mieszane, łąki, polany oraz zarośla w pobliżu jezior i rzek. Można je także spotkać w parku lub przydomowym ogródku. Znacznie rzadziej występują w suchych, sosnowych lasach. Larwy kleszczy żyją przeważnie w trawie, natomiast osobniki dojrzałe mogą czaić się wyżej na krzakach lub drzewach.

  Pamiętaj !!!

  Udając się w miejsca zagrożone występowaniem kleszczy należy:

  - nosić odpowiednią odzież w lesie zakrywającą jak najwięcej części ciała;

  - stosować środki odstraszające kleszcze;

  - po powrocie z lasu dokładnie obejrzeć całe ciało.

   

  Po wyjściu z lasu, parku i innych miejsc bytowania kleszczy, należy dokładnie obejrzeć skórę. Kleszcze najczęściej pasożytują na głowie, za uszami, pod pachami, w zgięciach kończyn oraz pachwinach. Szczególnie dokładnie należy oglądać dzieci. Ich skóra posiada cieńszą warstwę rogową, a ich ruchliwość, powodująca zwiększenie ciepłoty ciała i wzmożoną potliwość, dodatkowo przyciąga kleszcze. W około 70% przypadków u dzieci najczęściej lokalizują się na głowie, zazwyczaj na granicy włosów i za uszami.

   

  Jeżeli zauważysz ukąszenie, natychmiast delikatnie usuń kleszcza – nie wykręcaj i nie smaruj niczym, przy samej skórze uchwyć pęsetą za główkę i pociągnij. Miejsce ukłucia zdezynfekuj.

  Ukąszenie przez kleszcza może skutkować groźnymi chorobami. W naszym klimacie dla człowieka zagrożenie stanowią przede wszystkim dwie choroby: borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Szacuje się, że w zależności od regionu, nawet co trzeci kleszcz może być nosicielem jednej z tych chorób! Ryzyko zarażenia jest wprawdzie nieco mniejsze (nie każdy zakażony kleszcz nas zarazi), ale i tak nie wolno go bagatelizować.

  Jedynym skutecznym sposobem pozwalającym uniknąć Kleszczowego Zapalenia Mózgu jest szczepienie ochronne. Dotychczas nie uzyskano szczepionki dla ludzi przeciwko boreliozie mimo intensywnych prac prowadzonych w wielu krajach.

   

  Opracował: 

  Wydział Zarządzania Kryzysowego, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

  Starostwa Powiatowego w Pułtusku (ul. Daszyńskiego 19 tel./fax. 023-306-71-86)

  Wykorzystano materiały Komendy Głównej Policji,  Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej

 • INTEGRACYJNE OGNISKO 5B

  Dzień 22 czerwca uczniowie klasy 5b wraz z wychowawczynią i p. Urszulą Roze spędzili na łonie natury w Górkach Dużych. Dzięki gościnności rodziców Zuzi dzieci miały możliwość bawić się wesoło przy ognisku, w letnim domku, piaskownicy, skakać na trampolinie, grać w piłkę, chowanego, berka, spacerować, biegać, opalać się i dużo, dużo rozmawiać. Był też posiłek przygotowany przez rodziców: pieczone kiełbaski, napoje, truskawki i słodycze.

   Zabawa była super! Wspólnie spędzony czas to wspaniała okazja  do podsumowania mijającego roku szkolnego i zacieśnienia więzi koleżeńskich.

  Serdecznie dziękujemy rodzicom Zuzi za zaproszenie i przygotowanie ogniska,  paniom Monice Zarębie, Małgorzacie Pieńkos i Barbarze Sękowskiej za zorganizowanie imprezy, a p. Uli Roze za opiekę.

  Irena Maciątek i uczniowie klasy 5b

 • WYCIECZKA W NAGRODĘ

  Od kilku lat pan Stefan Winnicki - właściciel sklepu Topaz Express, przyjaciel Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy, funduje wycieczkę dla uczniów z klasy o najwyższej średniej ocen (gimnazjum) oraz dla uczniów, którzy otrzymali najwięcej pochwał przy braku uwag (szkoła podstawowa).

  W tym roku szkolnym (w środę 21 czerwca) na wycieczkę do Warszawy pojechali uczniowie klasy II A z gimnazjum oraz dziesięcioosobowa grupa uczniów szkoły podstawowej. Dzieciom towarzyszyli pani Anna Strauch, pani Jolanta Grabarek i pan Tomasz Szeliga.

  Dyrekcja Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy składa serdeczne podziękowania panu Stefanowi Winnickiemu za ofiarność i serce okazywane naszym uczniom.

 • List do Uczennic i Uczniów z okazji zakończenia roku szkolnego 2016/2017

  Drogie Uczennice, Drodzy Uczniowie

  szukam wakacyjnych liderów. Nie muszą być najwięksi i najsilniejsi, dobrego lidera cechuje przede wszystkim mądrość i odpowiedzialność za członków grupy. Lider, to ktoś kto wstawi się za słabszym, zareaguje na krzywdę innych, dostrzeże niebezpieczeństwo, powie „nie” zbędnemu ryzyku. Czy są wśród Was tacy? Nie mam wątpliwości, że tak!

  Zakończenie roku szkolnego to najwłaściwszy moment, aby zwrócić Waszą uwagę na kwestię bezpieczeństwa. Moi drodzy, bezpieczeństwo to nie puste hasło, slogan czy internetowy hasztag, który wymyślili dorośli, aby uprzykrzyć wam wakacje. Za tym słowem kryje się najwyższa troska o to, aby wasz – nie ma co ukrywać - najlepszy czas w roku, upłynął bez niepotrzebnych problemów.

  W nadchodzące wakacje aktualne pozostają hasła kampanii społecznej Rzecznika Praw Dziecka – „Odwaga ratuje życie” (www.odwagaratujezycie.pl). Odwaga to nie brak strachu przed skokiem do nieznanej wody, to przede wszystkim umiejętność podejmowania mądrych decyzji, zdolność do asertywnych postaw, odpowiedzialność za siebie i bliskich.

  Pamiętajcie, że wokół macie dorosłych, których zawsze możecie poprosić o pomoc. Warto słuchać ich rad, rozmawiać, nie dąsać się, że czegoś zabraniają. Ich też, kilka lub kilkanaście lat wcześniej ktoś ostrzegał przed wakacyjnymi niebezpieczeństwami. Do Waszej dyspozycji jest bezpłatna linia Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12.

  Przy okazji, apeluję do dorosłych o stworzenie podczas wakacji możliwie najlepszych warunków do wypoczynku dzieci. Niezależnie, czy bawią się na placach zabaw (pamiętajmy o stanie technicznym!), czy pod opieką wychowawców na koloniach i obozach (wierzę, że dacie radę jak co roku!) - dorośli mają obowiązek respektować prawa najmłodszych, a te zaczynają się od ludzkiego szacunku.

  Wszystkim życzę dużo słońca i uśmiechu! Wypoczywajcie bezpiecznie!

  Wakacyjni liderzy – trzymam za was kciuki!

  Wasz Rzecznik

  Marek Michalak

  źródło: http://brpd.gov.pl/aktualnosci-listy-rpd/list-do-uczennic-i-uczniow-z-okazji-zakonczenia-roku-szkolnego-20162017

 • OGŁOSZENIE!!!

  Biblioteka szkolna przypomina uczniom klas I - V o obowiązku zwrócenia do biblioteki szkolnej wypożyczonych podręczników. Podręczniki należy zwrócić najpóźniej do czwartku włącznie.

  Podręcznik do języka angielskiego należy zwrócić z dołączono do niego płytą CD. 

  W piątek (tj. 23 czerwca)  biblioteka będzie nieczynna.

 • UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

  23 czerwca 2017, tj. piątek

  7:45 - Uroczyste zakończenie roku szkolnego w Publicznym Gimnazjum im. Bogdana Jańskiego w Winnicy w hali sportowej Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy

  8:35 - zbiórka na placu przed szkołą, przejście do kościoła parafialnego w Winnicy

  w następującej kolejności:

  poczet sztandarowy PSP

  uczniowie i nauczyciele szkoły podstawowej (od klasy I do klasy VI B)

  poczet sztandarowy PG

  uczniowie i nauczyciele gimnazjum (od klasy I A do klasy III C)

  *chór szkolny wychodzi wcześniej, ustalenia z p. Moniką Paszkowską

  9:15 - Msza Święta w kościele parafialnym w Winnicy

  10:00 - uczniowie gimnazjum odjeżdżają sprzed kościoła

  10:20 - Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2016/2017 w Publicznej Szkole Podstawowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Winnicy w hali sportowej Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy

  11:20 - uczniowie szkoły podstawowej odjeżdżają sprzed budynku szkoły

  Ze względu na prowadzone prace termomodernizacyjne na terenie ZPO przepraszamy za problemy z parkowaniem na placu szkoły.

  Przypominamy, że podczas uroczystości szkolnych uczniów obowiązuje strój galowy: biało-granatowy lub biało-czarny.

  Dyrekcja Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy

 • „MORZA SZUM, PTAKÓW ŚPIEW …”

  6 czerwca 2017 r. uczniowie klas III – VI oraz I gim. pojechali na czterodniową wycieczkę do Trójmiasta. Już pierwszego dnia usłyszeli przepiękny koncert organowy w katedrze w Oliwie. Po czym udali się do Sopotu. Tam było ich spotkanie z morzem. Niektórzy pierwszy raz mogli podziwiać nasze Morze Bałtyckie. Na nocleg udali się do Jastrzębiej Góry.

  Kolejnego dnia udali się w rejs statkiem do Helu.  Wiatr targał ich włosy, bujał statkiem, ale zachwytom widoku nie było końca. Po dotarciu na miejsce mogli zobaczyć najdalej wysunięty ląd – początek Polski oraz miejsce, gdzie zatoka łączy się z morzem. Podziwiali figlarne zachowanie fok podczas karmienia w helskim fokarium. Po powrocie do Jastrzębiej Góry podziwiali zachód słońca będąc na najdalej wysuniętym w morze lądzie.

  Trzeciego dnia poczuli się jakby byli na pustyni. Park Łebski i ruchome wydmy zauroczyły prawie każdego. Kolorystyka, przepiękne kamienie na brzegu wynagrodziły trud drogi jaką pokonali pieszo. Ostatniego dnia byli w miejscu rozpoczęcia II wojny światowej – Westerplatte. Pozostałości po budowlach obronnych, pomnik upamiętniający broniących. Zwiedzali Gdańsk. Kamieniczki, żuraw, kościół Mariacki i wiele innych zabytków. Na koniec jeszcze koniecznie zdjęcie przy Neptunie. I z żalem, ale trzeba wracać do domu. Około 22.30 zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wrócili do domów.

  Bardzo dziękuję naszemu kierowcy, p. Rafałowi Kisiel za bezpieczny przewóz naszych uczniów. Dziękuję paniom Iwonie Michałowskiej, Urszuli Roze, Marzenie Jaskulskiej oraz Katarzynie Mossakowskiej-Kopeć za bardzo dobrą opiekę nad uczniami.

  Kierownik wycieczki – Katarzyna Jaszczak     

 • JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM

  2 czerwca 2017 społeczność Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji, której organizatorem jest redakcja miesięcznika "Biblioteka w Szkole". Inicjatorką i koordynatorką akcji w naszej szkole jest pani bibliotekarka Katarzyna Jałmużna.

  Uczniowie wspólnie z dyrekcją ZPO panem Andrzejem Zarębą i panią Anną Jacek-Walesiak, z nauczycielami i pracownikami szkoły podstawowej i gimnazjum spotkali się na szkolnym patio, aby zamanifestować swoją przynależność do grupy ludzi czytających.

  Wg danych statystycznych w Polsce ponad 60% dorosłych nie przeczytało ani jednej książki. Dzieci i młodzież z całej Polski łączą się w takich akcjach promujących czytelnictwo, aby pokazać, że czytanie książek jest dla nich naprawdę ważne.

 • PROJEKT eTWINNING                 

  W październiku 2016 roku rozpoczęliśmy w naszej szkole współpracę międzynarodową w ramach Programu eTwinning, działającego pod opieką Komisji Europejskiej i Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, której celem jest szeroko pojmowane wspieranie działań na rzecz rozwoju edukacji w Polsce.

  ETwining to program współpracy międzynarodowej szkół i przedszkoli z krajów należącyh do Unii Europejskiej, a także wielu spoza UE. Projekty eTwinningowe są realizowane przez internet przy wykorzystaniu narzędzi TIK (technologia informacyjno-komunikacyjna). Uczniowie kształcą szczególnie umiejętności językowe oraz komputerowe.

  Obecnie grupa dzieci z klas IV  realizuje nasz drugi projekt eTwinning pod tytułem : Singing is sharing. Poprzez śpiewanie dzielimy się naszą kulturą, obyczajami oraz  zainteresowaniami. W projekcie wzięli udział uczniowie z Malty, z Finlandii i uczniowie z 2 szkół polskich z Winnicy i Złejwsi Wielkiej. Projekt zakończy się 14 czerwca. Szczególne podziękowania kieruję do uczniów  klas IV zaangażowanych w stworzenie  projektu!

                                                                                                            Jolanta Grabarek

 • POZNAJMY SŁOWACJĘ

  W maju uczniowie klas V i VI mogli wykazać się wiedzą ze znajomości jednego z naszych sąsiadów Słowacji w mazowieckim konkursie organizowanym prze Instytut Słowacki w Warszawie.  Uczniowie przygotowali 6 prac. Poziom merytoryczny i jakość wykonanych prac była na wysokim poziomie, o czym świadczą wyniki przesłane na początku czerwca przez organizatora.

  Na 72 prace spełniające wymogi regulaminu, wśród laureatów znalazła się praca Natalii i Pawła Chylińskich z klasy V b, a wyróżnienia otrzymały prace Klaudii Eliasiak z klasy V b, Oliwii Pniewskiej z klasy V a oraz Jowity Brzozowskiej z klasy VI b.

           Biorącym udział w konkursie dziękuję, a laureatom i wyróżnionym GRATULUJĘ !

  Krystyna Roze

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. I. Mościckiego w Winnicy
  ul.Pułtuska 19
  06-120 Winnica
 • 023 691 40 78 (sekretariat PG)
  023 691 40 79 (sekretariat PSP)
  023 691 40 82 (przedszkole)

Galeria zdjęć