Bezpieczna szkoła

Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny

Ogólnopolska kampania „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” 28 lutego 2018 roku zawitała do Publicznej Szkoły Podstawowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Winnicy. Organizatorem akcji jest Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Koordynatorem spotkań dla uczniów klas IV-VII był pan Mateusz Rokicki. Zebrani w hali sportowej Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy wysłuchali przemówień dyrektora ZPO pana Andrzeja Zaręby, wójta gminy Winnica pana Mariusza Kowalewskiego, Komendanta Powiatowego Policji w Pułtusku pana mł. insp. Jarosława Olszewskiego i pani Doroty Ciosek – prezes Stowarzyszenia „Przystanek Winnica”.

Wśród gości znaleźli się również znani uczniom: pan Dariusz Jałmużna – Komendant Gminny Ochotniczej Straży Pożarnej w Winnicy, przedstawiciele policji, którzy niejednokrotnie odwiedzają naszą szkołę z okazji szkoleń, pogadanek czy projektów, takich jak ubiegłoroczny – „Odblaskowa Gmina” finansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Byli także ratownicy medyczni ze Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce SPZOZ „Meditrans Ostrołęka” oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Ciechanowie na czele z panią dyrektor Anną Gwoździk, która w październiku 2017 roku odwiedziła najmłodszych uczniów naszej szkoły, do których były wówczas skierowane działania w ramach programu „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”.

Podczas spotkanie uczniowie otrzymali odblaskowe elementy w tzw. pakiecie rodzinnym, którymi mogą podzielić się z najbliższymi. Następnie podzieleni na trzy panele edukacyjne zdobywali wiedzę i rozszerzali swoje umiejętności. W hali sportowej przedstawiciele WORD w Ciechanowie przeprowadzili naukę jazdy na torze rowerowym. W auli uczniowie korzystając z fantomów do resuscytacji krążeniowo-oddechowej uczyli się udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej pod okiem ratowników medycznych. Natomiast w holu pod kolumnami uczniowie obejrzeli film „…tak, chcę być bezpieczny”. Funkcjonariusze policji omawiali rodzaje zagrożeń na jakie dzieci i młodzież są narażeni w codziennym życiu oraz w jaki sposób się przed nimi chronić.

Na zakończenie spotkania pan Mateusz Rokicki z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego dziękował za współpracę i wsparcie podczas organizacji programu w Winnicy dyrekcji ZPO panu Andrzejowi Zarębie i pani Annie Jacek-Walesiak oraz wójtowi gminy Winnica panu Mariuszowi Kowalewskiemu.

"JESTEŚ WIDOCZNY, JESTEŚ BEZPIECZNY" WŚRÓD PIERWSZOKLASISTÓW

13 października 2017 roku naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Ciechanowie pani dyrektor Anna Gwoździk oraz pan Jarosław Wielechowski. Wspólnie z panem wójtem Mariuszem Kowalewskim, panem dyrektorem Andrzejem Zarębą oraz panią wicedyrektor Anną Jacek-Walesiak, goście odwiedzili uczniów klas pierwszych. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły wysłuchali informacji na temat właściwego zachowania się na drodze, zwłaszcza po zmroku. Dzieci otrzymały także podarunki w postaci zestawów z odblaskowymi gażetami, które z pewnością przydadzą się podczas spacerów po zmroku.

Piątkowe spotkanie jest elementem kampanii społecznej "Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny", będącej wspólną inicjatywą Samorządu Województwa Mazowieckiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Publicznego w porozumieniu z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego.

Do każdego zestawu dołączone są słowa, które do uczniów skierował pan Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego i Przewodniczący Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego:

"Drogie Dzieci,

jesteście już uczniami szkoły podstawowej. Mam nadzieję, że będzie to dla Was wspaniały czas. Chciałbym jednak, abyście już od pierwszych dni w szkole nauczyli się dbać o bezpieczeństwo.

Trzeba naprawdę niewiele, a zyskać można bardzo dużo. Zasada jest prosta: im jesteśmy bardziej widoczni, tym jesteśmy bardziej bezpieczni.

Zachęcam wszystkich pierwszoklasistów do noszenia odblasków."