Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. Ignacego Mościckiego

Nawigacja

Samorządowe Przedszkole

Nawigacja

Projekty edukacyjne

100. Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości

 

PAMIĘCI PPOR. ZDZISŁAWA STRASZEWICZA

 

W piątek 10 sierpnia 2018 r. w Domosławiu przy symbolicznej mogile upamiętniającej ppor. Zdzisława Straszewicza spotkali się przedstawiciele społeczności gmin Winnica i Pokrzywnica oraz zaproszeni goście. Inicjatorem corocznych spotkań był Pan Edward Malinowski – zmarły w 2017 roku kolekcjoner militariów propagujący historię naszego regionu. Tegoroczne spotkanie zorganizował Gminny Komitet Obchodów 100-tnej Rocznicy Odzyskania Polskę Niepodległości na czele z Wójtem Gminy Winnica Panem Mariuszem Kowalewskim.

 

Ppor. Zdzisław Straszewicz walczył na ziemi pułtuskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku i właśnie pod Domosławiem został śmiertelnie ranny 12 sierpnia 1920 roku. Krótka informacja biograficzna dotycząca ppor. Z. Straszewicza została zamieszczona w zakładce „O szkole”, gdyż społeczność Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy uczestniczy w spotkaniach dla uczczenia pamięci bohaterskiego żołnierza.

 

Spotkanie rozpoczął pan wójt Mariusz Kowalewski, który powitał zebranych oraz dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tegorocznych domosławskich obchodów. Następnie głos zabrał pan Leszek Malinowski przypominający postać ppor. Z. Straszewicza oraz prowadzący apel poległych. Po odegraniu utworu „Śpij kolego” delegacje urzędów, szkół, harcerzy i przedstawicieli społeczności lokalnej złożyły biało-czerwone kwiaty oraz zapaliły znicze przy symbolicznej mogile.

 

W tym roku naszą szkołę reprezentowały poczty sztandarowe Publicznej Szkoły Podstawowej im. prof. Ignacego Mościckiego i Publicznego Gimnazjum im. Bogdana Jańskiego oraz pan dyrektor Andrzej Zaręba, pani wicedyrektor Anna Jacek-Walesiak, pani kierownik Dorota Bieńkowska, pan Robert Wróblewski, a także uczniowie i rodzice.

 

 

Dyrekcja ZPO składa serdeczne podziękowania rodzicom za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu do Domosławia.

 

Zapraszamy do odwiedzenie zakładki „Album fotograficzny”, w której zostały zamieszczone zdjęcia z uroczystości otrzymane dzięki uprzejmości Urzędu Gminy Winnica.

 

"DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI"

WARSZTATY DLA UCZNIÓW KLAS TRZECICH

Uczniowie klas trzecich Publicznego Gimnazjum im. Bogdana Jańskiego w Winnicy przygotowali warsztaty dla uczniów klas trzecich Publicznej Szkoły Podstawowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Winnicy zatytułowane "Droga do Niepodległości". Nad całością przedsięwzięcia czuwała pani wicedyrektor Anna Jacek-Walesiak.

Warsztaty zostały zorganizowane w ramach prac Gminnego Komitetu Obchodów 100-nej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Gabriela Podlaska i Adrian Fabisiewicz przygotowali spotkania, podczas których przybliżyli młodszym koleżankom i kolegom historię naszego kraju z okresu odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali informacji i ciekawostek o Józefie Piłsudskim oraz utrwalili swoją wiedzę na temat hymnu, godła i barw narodowych.

Na zakończenie zajęć gimnazjaliści przeprowadzili mini quiz, podczas którego sprawdzili wiedzę zdobytą przez trzecioklasistów.

Pierwsza przed klasą czwartą lekcja historii zachęciła młodszych uczniów do nauki i zdobywania wiedzy z okresu odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

„NAUCZMY SIĘ NA PAMIĘĆ TEGO KRAJU..." AKADEMIA Z OKAZJI 227. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

9 maja 2018 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie z klas VII, VIb, IVb  i IIIa przypomnieli społeczności szkolnej i zaproszonym gościom najważniejsze informacje związane z tym szczególnym w historii Polski wydarzeniem. Zwłaszcza  uczniowie z młodszych klas mogli dowiedzieć się, co to jest konstytucja i dlaczego zajmuje tak ważne miejsce w naszej historii. Recytacja utworów o ojczyźnie na tle muzyki Fryderyka Chopina i Michała Ogińskiego, a także pieśni patriotyczne zaśpiewane przez szkolny chór wprowadziły wszystkich w podniosły nastrój.  Mamy nadzieję, że to spotkanie wywołało wiele refleksji i było kolejną lekcją historii dla uczniów naszej szkoły.

Organizatorki: Joanna Wrublewska, Urszula Roze, Monika Paszkowska, Agnieszka Warda

 

 

7 BIEG KONSTYTUCYJNY

 

 

3 maja to polskie święto narodowe. Zostało ono ustanowione w 1919 roku na pamiątkę uchwalenia pierwszej nowożytnej konstytucji w Europie – Konstytucji 3 Maja 1791 roku.

 

Ustawa ta regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788 r.

 

3 maja jest to także dzień wolny od pracy. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja zazwyczaj świętowane jest także poprzez różnego typu parady, marsze, zawody sportowe i pikniki rodzinne. Z okazji święta organizowane są liczne pochody trzeciomajowe w różnych miastach w Polsce. Odbywają się także oficjalne uroczystości, głównie o charakterze wojskowym.

 

 

W środę 2 maja 2018 roku w naszej szkole z okazji tego święta po raz siódmy odbył się bieg konstytucyjny. Każda klasa wystawiła po dwóch zawodników chłopca i dziewczynkę, którzy próbowali swoich sił w wyścigach klasowych.

 

W klasie Ia Igor Szerewicz i Julia Kobrzyńska rywalizowali z zawodnikami z klasy 1b Mateuszem Berentem i Amelią Wodyńską.

 

Przedstawiciele klasy 2 Jakub Adamiak i Iza Kurpiewska stanęli do wyścigów z klasą 3a (ze względu na ten sam wiek) i tu byli to Wojtek Staniszewski i Asia Śmietańska.

 

Klasa 3b Jakub Zawieska i Zosia Kobylińska rywalizowali z uczniami z 4a Bartkiem Smosarskim i Jessicą Strauch.

 

Klasa 4b Jakub Kowalewski i Roksana Jeleń ścigali się z 4c Antkiem Bartczakiem i Amelią Gostkiewicz.

 

5a Dominik Młynkowski i Julia Jakubaszek z klasą 5bKubą Chrzanowskim i Nikolą Strauch.

 

6a Franek Szajewski i Ola Jakubaszek z klasą 6b Bartkiem Góreckim i Agnieszką Krajewską.

 

7a Kamil Szypulski i Klaudia Bartczak z klasą 7b Piotrem Jałmużna i Klaudią Kowalewską.

 

 

Pomimo tego, że w wyścigach jedna klasa była tą, która przegrała nie przejmowaliśmy się tym, bo przyświecał nam jeden cel – uczczenia Święta Konstytucji 3 Maja.

 

Pamiątkowe dyplomy zostały wręczone podczas akademii w okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

 

Organizatorki: Anita Piechocka-Wenda, Izabela Skrzecz

 

KATYŃ… PAMIĘTAMY!

Społeczność Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy zebrana w hali sportowej 11 kwietnia 2018 r. uczciła pamięć Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ten dzień był dla nas wspomnieniem aspiranta Policji Państwowej Stefana Zawadzkiego, absolwenta szkoły podstawowej w Winnicy, który pochodził ze Skarżyc w gminie Winnica i został zamordowany w kwietniu 1940 roku Twerze.

Spotkanie rozpoczął dyrektor ZPO pan Andrzej Zaręba, który przywitał zebranych. Podczas uroczystości w murach szkoły gościli: wójt gminy Winnica pan Mariusz Kowalewski, ks. Zbigniew Paweł Maciejewski – proboszcz parafii w Winnicy, krewni śp. Stefana Zawadzkiego – pani Urszula Zaremba, pan Andrzej Zawadzki, pan Bogusław Zawadzki i pani Małgorzata Zawadzka, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Winnicy pani Wioletta Zawadzka, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Winnicy pani Jadwiga Chorzela, pan Jerzy Sokolnicki – Prezes Zarządu OSP w Winnicy, pan Dariusz Jałmużna – Komendant Gminny OSP w Winnicy oraz pani Marta Kwiatkowska – przewodnicząca Rady Rodziców Publicznej Szkoły Podstawowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Winnicy.

Pan Andrzej Zawadzki, w imieniu Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku, przekazał odznaczenie za zasługi dla Stowarzyszenia pani Irenie Maciątek oraz panu Andrzejowi Zaręba. Odznaczeni, nagrodzeni gromkimi brawami publiczności, dziękowali za wyróżnienie. Wcześniej podobne odznaczenie otrzymał wójt gminy Winnica pan Mariusz Kowalewski.

Zanim głos zabrali uczniowie ksiądz proboszcz Zbigniew Paweł Maciejewski odmówił modlitwę w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Następnie zebrani wysłuchali wzruszającego montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów, których przygotowały panie Anna Strauch, Irena Skowronek i Olga Ulatowska. Całość dopełniała wymowna dekoracja przygotowana przez panią Agnieszkę Warda. Na scenie wystąpili: Natalia Piotrowska, Julia Warda, Julia Osiecka, Oliwia Domała, Wojciech Markowski, Kacper Smoliński i Dominik Chojnacki.

Apel zakończył się minutą ciszy. Później odprowadzono poczty sztandarowe Publicznej Szkoły Podstawowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Winnicy oraz Publicznego Gimnazjum im. Bogdana Jańskiego w Winnicy. Przy asyście harcerek i harcerzy z 13. Winnickiej Drużyny ZHR delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy Dębie Pamięci posadzonym na terenie naszej szkoły w 2014 roku dla uczczenia pamięci aspiranta Stefana Zawadzkiego. W skład delegacji weszli: krewni śp. Stefana Zawadzkiego, wójt gminy Winnica pan Mariusz Kowalewski i kierownik GOPS pani Wioletta Zawadzka, pan dyrektor Andrzej Zaręba i pani wicedyrektor Anna Jacek-Walesiak, harcerze Emilia Zadrożna i Rafał Dłutowski oraz uczniowie najstarszych klas ZPO Marta Dzbańska i Michał Ruszczyński.

 

II WINNICKI MARSZ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

1 marca jest w Polsce obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to polskie święto państwowe obchodzone ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych - żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego polskiego podziemia. Ten dzień jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, za świadectwo męstwa i wielkiej odwagi oraz niezwykłej postawy patriotycznej. W tym dniu możemy przynajmniej w jakimś małym stopniu pokazać, jak bardzo wdzięczni jesteśmy im za przelaną krew dla wolnej Ojczyzny.

 

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 7 marca 2018 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Winnicy odbył się II Winnicki Marsz ku pamięci Żołnierzy Wyklętych, który zakończył się Mszą Polową sprawowaną przez proboszcza tutejszej parafii ks. Zbigniewa Pawła Maciejewskiego. Na organach grała zaś pani Joanna Centkowska - organistka parafialna.

 

Na uroczystości swoją obecnością zaszczycili:

pan Mariusz Kowalewski - wójt Gminy Winnica,

pani Halina Smogorzewska - Dyrektor PSP im. ks. kan. Jana Sieka w Błędostowie,

pani Jadwiga Chorzela - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Winnicy,

ks. Jarosław Bukowski - Proboszcz parafii Smogorzewo,

pan Janusz Iwiński wraz z harcerzami 13 Winnickiego Środowiska ZHR,

Przedstawiciele OSP w Winnicy

Uczniowie, nauczyciele i rodzice ZPO w Winnicy.

W marszu oprócz gości udział wzięli Dyrektor ZPO w Winnicy – pan Andrzej Zaręba, Wicedyrektor ZPO – pani Anna Jacek-Walesiak oraz członkowie Koła Historycznego.

 

Po zakończonej Mszy Świętej Dyrektor ZPO w Winnicy podziękował wszystkim za udział w II Winnickim Marszu ku pamięci Żołnierzy Wyklętych, pani Katarzynie Mossakowskiej-Kopeć i członkom Koła Historycznego za organizację przedsięwzięcia oraz przedstawicielom OSP w Winnicy za pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa uczestnikom Marszu.

 

DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

"POZNAJ PO SŁOWIE, CO KTO MA W GŁOWIE"

W ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego odbyły się w naszej szkole dwa konkursy: konkurs poprawnej polszczyzny pt. „Co w mowie piszczy” i konkurs czytania poezji patriotycznej. Ich uczestnikami byli uczniowie klas V, VI i VII Publicznej Szkoły Podstawowej w Winnicy.
 

1 marca 2018 r. uczniowie pisali test językowy sprawdzający umiejętność posługiwania się poprawną, piękną polszczyzną. Zostali oni ocenieni przez komisję w składzie: p. Joannę Wrublewską i p. Urszulę Roze – nauczycielki języka polskiego – w dwóch kategoriach: klasy V, klasy VI – VII.

Wyróżnienia w kategorii klas V otrzymali: Natalia Czyżewska i Dawid Mossakowski z klasy Va. W kategorii klas VI – VII wyróżnienia otrzymali: Mateusz Włodarczyk z kl. VI a oraz Jowita Brzozowska i Klaudia Kowalewska z kl. VII b.

2 marca 2018 r. obchody Dnia Języka Ojczystego rozpoczęła interesująca prezentacja na temat języka (znaczenie słowa, ciekawostki, tradycje obchodów Dnia Języka Ojczystego) przygotowana prze p. Martynę Prokop – logopedę szkolnego a zaprezentowana przez p. Katarzynę Jałmużna – nauczyciela bibliotekarza naszej szkoły.

Po prezentacji p. Joanna Wrublewska słowami utworu Juliusz Słowackiego „Chodzi mi o to, aby Język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa…” zaprosiła uczniów i nauczycieli do wysłuchania uczestników konkursu – czytających wiersze o tematyce patriotycznej.

Mieliśmy okazję wysłuchać wierszy: Wisławy Szymborskiej, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Stanisława Ryszarda Dobrowolskiego, Marka Gajowniczka, Antoniego Słonimskiego i innych poetów.

Jury w składzie: p. Anna Jacek-Walesiak, wicedyrektor ZPO w Winnicy, p. Bogumiła Podlaska – nauczycielka zajęć rewalidacyjnych i korekcyjno – kompensacyjnych i p. Katarzyna Jałmużna - nauczyciel bibliotekarz wyłoniło laureatów konkursu.

I miejsce zajęła Natalia Chylińska z kl. VI b – wiersz „Dwie flagi” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego,

II miejsce Weronika Ciosek z kl. VII b – wiersz „Gawęda o miłości ziemi ojczystej” Wisławy Szymborskiej,

III miejsceEliza Budyta z kl. VII b  - wiersz „Z piersi matek” Marka Gajowniczka.

Wyróżnieni i laureaci obydwu konkurów otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy podziękowania za udział.

Za zorganizowanie Dnia Języka Ojczystego odpowiadały panie Joanna Wrublewska, Urszula Roze, Katarzyna Jałmużna, Martyna Prokop, przy współpracy pań Moniki Gnatowskiej i Ewy Zadrożnej.

 

PROJEKT EDUKACYJNY

"DROGI POLAKÓW DO NIEPODLEGŁOŚCI"

1 marca 2018 roku uczniowie, nauczyciele i pracownicy ZPO oraz zaproszeni goście obejrzeli finał projektu edukacyjnego „Drogi Polaków do Niepodległości”. Tego dnia w murach naszej szkoły gościli: Wójt Gminy Winnica pan Mariusz Kowalewski, Sekretarz Gminy pani Jadwiga Pydynowska, kierownik GOPS pani Wioletta Zawadzka oraz dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Winnicy pani Jadwiga Chorzela.

Spotkanie, które prowadzili Oliwia Domała i Wojciech Markowski (uczniowie klasy IIIA gimnazjum) rozpoczął dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy pan Andrzej Zaręba. Głos zabrał wójt gminy Winnica pan Mariusz Kowalewski, który podkreślił znaczenie świętowania przez Polskę 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Prowadzący przypomnieli zebranym historię rozbiorów i wydarzeń z 1918 roku, a także nadmienili, że Zespół Placówek Oświatowych w Winnicy włączył się w prace „Gminnego Komitetu Obchodów 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości”.

W ramach realizacji projektu edukacyjnego uczniowie klas drugich gimnazjum pod kierunkiem nauczycieli wykonali zadania, których celem było przypomnienie okresu odzyskania przez Polskę niepodległości oraz realizacja działań w ramach upamiętnienia tej wyjątkowej rocznicy.

Koordynatorkami projektu były pani Monika Gnatowska i pani Małgorzata Grzymkowska. Opieką merytoryczną objęła projekt pani wicedyrektor Anna Jacek-Walesiak. Obsługą techniczną zajęła się pani Izabela Skrzecz wraz z uczniami klas siódmych.

Widzom zaprezentowało się sześć grup projektowych. Jako pierwsza na scenie pojawiła się grupa opracowująca temat: Regiony geograficzno-historyczne Polski. Skład grupy: Karolina Przybyszewska, Natalia Kaczmarczyk, Weronika Zalewska, Hubert Czekałowski, Albert Saks i Mateusz Kornacki. Uczniowie pracowali pad kierunkiem: pani Katarzyny Chojnackiej, pani Iwony Michałowskiej i pani Anny Osowieckiej.

Grupa druga, która przygotowała koncert muzyczny „Ku pokrzepieniu serc” pracowała pod kierunkiem pani Moniki Paszkowskiej, pani Katarzyny Jałmużna i pana Roberta Wróblewskiego. W skład grupy wchodzili: Julia Warda, Emilia Zadrożna, Aleksandra Wilska, Bartosz Młynkowski, Damian Rakowski, Kacper Krawczyk.

Grupa trzecia w składzie Aleksandra Dąbrowska, Natalia Lewandowska, Weronika Kryk, Mateusz Zawadzki, Igor Przybysz i Jakub Górski pracowała nad tematem: Wizerunek orła na przestrzeni wieków. Opiekunami grupy byli: pani Krystyna Roze, pani Irena Skowronek i pan Tomasz Szeliga.

Jako grupa czwarta zaprezentowała się młodzież pracująca nad tematem: Poezja w czasach wojny. W skład grupy weszli: Natalia Piotrowska, Natalia Mielczarczyk, Marta Kowalewska, Dawid Morawski, Adam Pniewski i Mateusz Górecki. Grupa pracowała pod kierunkiem pani Ewy Zadrożnej, pani Olgi Ulatowskiej i pani Anny Kordulewskiej.

Grupa piąta w składzie: Wiktoria Lusa, Karolina Piechalska, Natalia Szczesna, Magdalena Lisiecka, Jakub Zapert i Kacper Smoliński zaprezentowała widzom pracę na temat: Postacie historyczne ważne dla Polski w okresie międzywojennym. Opiekunami grupy były: pani Weronika Barszcz-Karnabal, pani Aldona Jasińska i pani Anna Strauch.

Ostatnia grupa, która przygotowała projekt pod tytułem: Czym jest dla współczesnego Polaka 11 Listopada? Pracowała pod kierunkiem pani Urszuli Roze, pani Bogumiły Podlaskiej, pani Jolanty Grabarek i pani Anity Piechockiej-Wenda. Skład grupy: Zuzanna Kosek, Patrycja Mróz, Zuzanna Wiśniewska, Karina Ołtarzewska, Mateusz Musieński, Karol Lisiecki i Mateusz Kępka.

Projekt podsumowała pani wicedyrektor Anna Jacek-Walesiak, która podziękowała uczniom i nauczycielom za pracę oraz zaangażowanie. W swej wypowiedzi pani wicedyrektor podkreśliła znaczenie Niepodległości w życiu codziennym każdego Polaka.

 

POKAZ HISTORYCZNY "KU NIEPODLEGŁEJ"

20 lutego 2018 roku naszą szkołę odwiedziła Grupa Artystyczna "Rekonstrukto" z pokazem historycznym w związku z "Rokiem dla Niepodległej" ogłoszonym przez MEN. Panowie w strojach żołnierzy z XIX i początku XX wieku zaprezentowali żywą lekcję historii upamiętniającą dążenia Polaków do niepodległości, stroje z epoki, ekwipunek i uzbrojenie, kulturę i sztukę patriotyczną.

Uczniowie poszerzyli i utrwalili swoją wiedzę na temat powstań narodowych oraz okresu od Księstwa Warszawskiego do I wojny światowej. Z zainteresowaniem oglądano repliki broni używanych przez powstańców kościuszkowskich, listopadowych i styczniowych oraz żołnierzy z I wojny światowej.

Pokaz historyczny podobał się zarówno najmłodszym uczniom szkoły podstawowej, jak i najstarszym gimnazjalistom. Wiedza zdobyta w eksperymentalny sposób z pewnością zostanie na długo w pamięci młodych widzów.

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. I. Mościckiego w Winnicy
    ul.Pułtuska 19
    06-120 Winnica
  • 023 691 40 78 (sekretariat PG)
    023 691 40 79 (sekretariat PSP)
    023 691 40 82 (przedszkole)

Galeria zdjęć