W ramach operacji ''Ekologicznie Lokalnie'' stowarzyszenie Zielone Mosty Narwii z siedzibą w Pokrzywnicy zorganizowało warsztaty ekologiczne z recyklingu dla przedszkolaków. Grupa 25 dzieci w wieku 5 lat doskonale bawiła się z panią Magdaleną Zadrożną. Dzieci uważnie słuchały,odpowiadały na pytania i miały okazję wykonać własnoręcznie instrument perkusyjny. Ze starego powstało coś nowego. Grzechotka- marakas, który można wykorzystać do wielu przydatnych dla nas zabaw; Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem przygotowania i poprowadzenia zajęć. Dziękujemy za wyjątkowe spotkanie.
Uczniów szkoły zapraszamy do wzięcia udziału w XXXVII edycji konkursu pod hasłem "Mój Las". Konkurs organizowany jest przez Zarząd Główny SITLiD oraz Ligę Ochrony Przyrody od 1986 r. Celem konkursu jest poszerzanie wiedzy przyrodniczej i ekologicznej dzieci i młodzieży szkolnej oraz zachęcanie do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska.
Konkurs odbywa się w dwóch etapach: regionalnym (I etap) i centralnym (II etap). W konkursie biorą udział dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych; podzieleni na cztery kategorie wiekowe. Tematyka prac konkursowych dotyczy szeroko rozumianej ochrony przyrody i środowiska, pracy leśników, gospodarki leśnej oraz wykorzystania surowca drzewnego.
PRACE KONKURSOWE PROSIMY DOSTARCZAĆ DO SEKRETARIATU DO DNIA 27 LISTOPADA 2023 R.
I. Uczestnictwo w Konkursie
W konkursie może brać udział młodzież szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych ogólnokształcących i zawodowych zrzeszona w Szkolnych Kołach Ligi Ochrony Przyrody. Konkurs przeprowadza się w następujących kategoriach wiekowych:
Kategoria I - młodzież szkół podstawowych klas I - III
Kategoria II - młodzież szkół podstawowych klas IV - VI
Kategoria III - młodzież szkół podstawowych klas VII - VIII
Kategoria IV - młodzież szkół ogólnokształcących oraz zawodowych .
Dla wszystkich kategorii wiekowych obowiązują wyłącznie prace indywidualne.
II. Tematyka Konkursu
1. Co można zrobić z drewna – temat dla I kategorii wiekowej
2. Jak powstaje las – temat dla II kategorii wiekowej
3. Sport i turystyka w lesie – temat dla III kategorii wiekowej
4. Las a społeczeństwo - temat dla IV kategorii wiekowej
III. Warunki uczestnictwa i forma prac konkursowych
Prace konkursowe należy wykonać w formie opisowej o objętości do 10 stron maszynopisu dla II, III, IV kategorii wiekowej, dla I kategorii wiekowej – plakat formatu max. A3 z podpisami.
1. Część opisowa może być uzupełniona fotografiami, rysunkami, szkicami itp.
2. Do uznania autora pozostawia się format pracy, oprawę, liternictwo i szatę graficzną.
3. Prace konkursowe muszą być opatrzone: nazwiskiem i imieniem autora, dokładnym adresem szkoły (kod, miejscowość, ulica, telefon/fax), klasa, wiek ucznia, imię i nazwisko nauczyciela członka LOP - opiekuna pracy.
4. Prace konkursowe muszą być zgłaszane w terminach podanych w regulaminie i spełniać wszystkie jego warunki.
5. Prace konkursowe muszą być oryginalne, kopiowanie innych autorów powoduje dyskwalifikację pracy.
Uczestnicy konkursu i opiekunowie prac poprzez uczestnictwo w konkursie “Mój Las” akceptują wszystkie jego warunki.
SZCZEGÓŁY I REGULAMIN KONKURSU DOSTĘPNY NA STRONIE: https://www.sitlid.pl/konkurs/
Szanowni Rodzice,
nasza szkoła uczestniczy w akcji XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej 17 listopada 2023 r. pod hasłem:
Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!
Akcja ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogą popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia.
Program:
13-16.11.2023. Przypominamy sobie tabliczkę mnożenia - w domu, w szkole.
17.11.2023. Egzaminy z tabliczki mnożenia:
Zapraszamy do aktywnego uczestniczenia w akcji w gronie rodzinnym!
Więcej informacji: www.wmtday.org.
Z życzeniami miłej i pożytecznej zabawy!
Koordynator lokalny: Ewa Kurpiewska
9 listopada klasy drugie miały okazję obejrzeć przedstawienie muzyczne pt.: „Wanna Archimedesa” w Miejskim Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie, które wprowadziło dzieci w świat najważniejszych dla ludzkości odkryć i wynalazków. Mądry i zabawny profesor Rozumny przedstawił swoim uczniom przełomowe zdobycze cywilizacji. Akcja spektaklu działa się w klasie z uczniami i laboratorium pełnych tajemniczych sprzętów do przeprowadzania wielu eksperymentów i naukowych doświadczeń. Omówiono pierwsze wyprawy morskie, zachowania się ciał na podstawie zasad dynamiki Newtona, pojęcie siły wyporu i prawo Archimedesa.
Kolejnym punktem wycieczki był Happy Park, w którym dzieci bawiły się, integrowały i rozwijały ruchowo.
Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Iwona Lachowska, p. Katarzyna Jałmużna, p. Ewelina Przybyłek, a nad całością czuwała p. Bogumiła Podlaska.
W piątek 10 listopada 2023 r. o symbolicznej godzinie 11:11 społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej im. prof. Ignacego Mościckiego zaśpiewała "Mazurka Dąbrowskiego". Podczas akademii z okazji 105. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości braliśmy dział w ogólnopolskiej akcji MEiN #SzkołaDoHymnu.
W murach naszej szkoły gościła pani Ewa Zalewska Sekretarz Gminy Winnica.
Zebrani w hali sportowej Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy obejrzeli przedstawienie, które powstało pod kierunkiem pań Ewy Kurpiewskiej, Moniki Paszkowskiej, Justyny Szuleckiej i Katarzyny Mossakowskiej-Kopeć.
Na scenie zaprezentowali się uczniowie, którzy śpiewali, recytowali i tańczyli. O historii odzyskania przez Polskę Niepodległości opowiedzieli uczniowie klas Ia, Va i Vb grający rodzinę świętującą 11 listopada. Jeden z epizodów nawiązywał do strajku dzieci z Wrześni i powstania wiersza "Rota" Marii Konopnickiej.
W przedstawieniu uczestniczyli członkowie Koła Teatralnego WIKT, którzy zaprezentowali umiejętności wokalne ćwiczone podczas zajęć rozwijających uzdolnienia. Widzowie podziwiali również taniec w wykonaniu dziewcząt z klasy Vb.
Widownia nagrodziła młodych aktorów zasłużonymi brawami.
Nowa galeria SZCZYPIORNIAK DLA NIEPODLEGŁEJ została dodana do albumu fotograficznego.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole odbył się mecz piłki ręcznej - Szczypiorniak dla Niepodległej. Spotkanie, podczas którego można było podziwiać grę uczestników programu "Gramy w ręczną" zorganizował pan Tomasz Szeliga.
Szczypiorniak to w Polsce potoczna nazwa piłki ręcznej. Nazwa pochodzi od miejscowości Szczypiorno, obecnie południowo-zachodnia dzielnicy Kalisza. To właśnie w Szczypiornie znajdował się obóz dla internowanych żołnierzy Legionów Polskich, gdzie w 1917 roku rozegrano jeden z pierwszych meczów piłki ręcznej na ziemiach polskich.
Impreza sportowa, która odbyła się w naszej szkole 8 listopada 2023 r. nawiązuje do tradycji Legionistów Marszałka Józefa Piłsudskiego i dlatego mecz rozegrano tuż przed Narodowym Świętem Niepodległości. Uczniowie klas I-III chętnie oglądali grę swoich rówieśników. Była to także lekcja dopingowania fair play.
Dzisiaj wielka jest rocznica
Jedenasty listopada
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
Hołd dziś cała Polska składa!
Społeczność Bajkowego Samorządowego Przedszkola w Winnicy z Gminnym Klubem Dziecięcym tradycyjnie odśpiewała o godzinie 11.11 ''Mazurka Dąbrowskiego''. Poczet flagowy, kierowany przez phm Monikę Zaręba HR stanowili: Matylda Zawadzka, Amelia Wieczorkowska i Kacper Napiórkowski. Flagi biało-czerwone i przedszkolne powiewały w rytm recytowanego utworu Cz.Janczarskiego ''Barwy Ojczyste''
W sali grupy Pszczółki odbył się koncert piosenek i wierszy patriotycznych. Sześć grup zaprezentowało swoje umiejętności wokalne, recytatorskie i instrumentalne.
Przedszkolaki w strojach galowych uczcili 105 rocznicę odzyskania niepodległośći!
Nowa galeria WYCIECZKA - ŁÓDŹ została dodana do albumu fotograficznego.
Uczniowie szkoły podstawowej w listopadzie wyjechali do Łodzi. Celem wycieczki było poznanie najnowocześniejszego Ogrodu Zoologicznego w Europie - Orientarium ZOO Łódź oraz Muzeum Kinemarografii. Uczniami klas IIa, IVb, Va, Vb, VIb, VIIa, VIIb i VIII opiekowały się panie Izabela Skrzecz, Anna Jacek-Walesiak, Katarzyna Jałmużna i Iwona Siemieniak.
Orientarium to najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony faunie i florze Azji Południowo-Wschodniej. Budynek, wybiegi i woliery zajmują powierzchnię prawie 10 boisk piłkarskich. Uczniowie obserwowali mieszkańców Orientarium z trzech perspektyw: podwodnej, lądowej oraz z góry. Największym zainteresowaniem cieszył się Tunel Oceaniczny oraz Słoniarnia i pokaz kąpieli słoni.
Uczniowie z zainteresowaniem obserwowali również karmienie binturonga. Jest to gatunek narażony na wyginięcie, który łódzkie ZOO sprowadziło jako pierwsze w Polsce. Gatunek ten jest przedstawicielem rodziny łaszowatych. Nietypowo dla drapieżników binturongi, posiadają chwytny ogon pomocny przy wspinaniu się po drzewach. Mają wydłużoną sylwetkę z krótkimi, mocnymi nogami. Gruba sierść złożona jest z szorstkich czarnych włosów, szczególnie długich na ogonie. Pysk jest spiczasty, pokryty szczeciniastymi włosami tworzącymi osobliwe obrzeżenie. Uszy są krótkie, zaokrąglone z białymi brzegami. Pięciopalczaste kończyny zaopatrzone są w silne pazury.
Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Kinematografii, które znajduje się w Pałacu Karola i Anny Scheiblerów - jednych z najbogatszych fabrykantów na ziemiach polskich. Uczniowie poznali życie codzienne jednego z najważniejszych przemysłowców powstającej w XIX wieku włókienniczej Łodzi.
Zabytkowe wnętrza pałacu Karola i Anny Scheiblerów były scenografią do ponad 30 filmów. Od lat 80-tych XX wieku mieści się w nim Muzeum Kinematografii, które również zainteresowało naszych uczniów. Szczególną uwagę przykuła Nagroda Akademii Filmowej, czyli Oskar za film "Ida", który można podziwiać w muzeum.
Dziękujemy firmie WAW-TUR Usługi Transportowo-Turystyczne za organizację wyjazdu.
Wyjazd do kina Narew w Pułtusku
Dużo śmiechu wśród dzieci wywołało -
przedstawienie, co o losach Shreka opowiadało.
Temat złożony - TOLERANCJA i kochanie swego ,,JA"!
Każda Pszczółka i Biedronka wartości te zna!
Jak to w teatrze bywa - dobrze się bawimy
i przy okazji ważnych rzeczy się uczymy.
Waw -Tur nasz niezawodny - Bardzo dziękujemy!
Gotowi na nowe przygody - z wami zawsze pojedziemy!
W dniu dzisiejszym z okazji zbliżającego się Dnia Jeża w grupie Jeżyki odbył się dzień otwarty z rodzicami, czyli warsztaty kulinarne. Dla dzieci to idealna okazja do spędzenia czasu z rodzicami w społeczności przedszkolnej i stworzenia pysznego ,,Owocowego, pełnego witamin Jeżyka'' z użyciem gruszek, winogrona, jabłek i bananów.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za obecność, zaangażowanie i kreatywność.
Wyjazd do kina Niwa w Nasielsku
Dawno, dawno temu gdy jeszcze nie istniał internet Mukliki można było spotkać prawie wszędzie. Ale w nowym, nie całkiem wspaniałym świecie, te małe, sympatyczne stworzonka mają coraz trudniejsze życie. A to dlatego, że uwielbiają by wszystko wokół nich było trochę zabałaganione i poprzestawiane. Przecież trochę nieporządku jeszcze nikomu nie zaszkodziło, prawda? To jest opowieść o rodzinie Muklików, która od bardzo dawna zamieszkuje zakamarki pewnego sklepu spożywczego. Nie jest to uporządkowany supermarket ale mały sklep gdzie bałaganu jest tak w sam raz dla rozsądnych ludzi oraz… dla Muklików. Ale niestety nadchodzą zmiany i to wcale nie na lepsze. Nasi sympatyczni bohaterowie będą musieli przebyć długą drogę by znaleźć nowy dom.
Wyjątkowe przedstawienie na przedszkolnej scenie przygotowały dzieciom panie wychowawczynie i panie pomoce. W formie dramy, elementów musicalu a nawet pantomimy zostały zaprezentowane postaci ze świata bajek. Spotkaliśmy się z Kopciuszkiem, Wróżką i Księciem, podziwialiśmy taniec Jasminy. Przybył do nas Fred Flinston, Myszka uciekała przed Kotkiem /Tom i Jerry/, Stich rezolutnie zaczepiał dzieci a czarowna Czarownica gotowała w kotle magiczną miksturę. Radość przedszkolaków bezcenna, talent pań ogromny. Zagadki przygotowane na zakończenie spotkania proste, łatwe i przyjemne! Krasnoludki bawiły się doskonale wykonując ciekawe zajęcia i piękne prace! Przebrania, które możemy podziwiać dopełniły ciekawości i zainteresowania dniem postaci z bajek.
W Bajkowym Przedszkolu po prostu jest bajkowo! Tu zawsze uśmiech gości! - taka piękna bajka i tyle radości!
Lokalna Grupa Działania Zielone Mosty Narwi zaprasza do udziału w konkursie plastycznym o tematyce ekologicznej pt. „Śmieci segreguję – ZIEMIĘ ratuję”, który organizowany jest w ramach projektu współpracy „Ekologicznie Lokalnie".
W konkursie mogą brać udział dzieci z klas 0-6 szkoły podstawowej mające miejsce stałego zameldowania na obszarze objętym LSR. Obszar LSR obejmuje Gminy: Pokrzywnica, Gzy, Zatory, Świercze, Winnica, Obryte, Pułtusk, Pomiechówek, Nasielsk.
Aby wziąć udział w konkursie należy wykonać pracę plastyczną w formacie A4, dowolną techniką, z dowolnych materiałów i dostarczyć ją wraz z formularzem zgłoszeniowym do Biura LGD Zielone Mosty Narwi w Pokrzywnicy.
Termin zgłoszeń: 15 listopada 2023 r. do godz. 12.00 - SEKRETARIAT SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Regulamin: konkurs_Regulamin_konkurs_ekologiczny.pdf
Formularz zgłoszeniowy: konkurs_plastyczny_formularz_zgloszenia_2023.doc
W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła bierze udział w projekcie edukacyjnym "Szlachetnie i zdrowo z małpką Iwoną", który jest skierowany do uczniów klas I-III.
Cele projektu to: kształtowanie postaw szlachetności, kształtowanie postaw dbałości o zdrowie, rozbudzanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie, rozwijanie postaw odpowiedzialności za środowisko naturalne, integracja zespołu klasowego, współpraca placówek oświatowych.
Szkolnym koordynatorem projektu jest pani Sylwia Sieńkowska.
Dzień Nauczyciela i Dzień Papieski
W tygodniu od 9 do 15 października 2023 roku obchodziliśmy w naszej świetlicy szkolnej Dzień Edukacji Narodowej i XXIII Dzień Papieski pod hasłem: „Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia”. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej dzieci w świetlicy szkolnej przez cały tydzień brały udział w zajęciach poświęconych trudnej i odpowiedzialnej pracy nauczyciela, podczas których uczyły się okazywać szacunek wszystkim osobom pracującym w szkole. Wykonywały portrety swoich wychowawców oraz czytały wiersze o różnych pracownikach oświaty. Dziękując nauczycielom za pracę, obdarowały ich własnoręcznie wykonanymi laurkami.
Pamiętaliśmy również o tym, iż ten tydzień to czas pamięci o papieżu Janie Pawle II, który kochał dzieci i młodzież. W tych dniach pamiętaliśmy zatem o obchodach XXIII Dnia Papieskiego. Tegoroczne hasło obchodów Dnia Papieskiego ,,Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia”.
Ten kolejny, wyjątkowy Dzień Papieski obchodzony w naszej świetlicy był okazją do przypomnienia osoby Karola Wojtyły jako papieża wielu pokoleń oraz jego nauczania i dorobku. Aby pamięć o naszym rodaku przetrwała pokolenia musimy ciągle o nim pamiętać, dlatego czcimy Jego postać wspólnie śpiewając pieśni papieskie i wykonując okolicznościowe gazetki.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wychowankowie świetlicy szkolnej wraz z wychowawcami składają wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia, pogody ducha, zadowolenia z wykonywanej pracy oraz wielu sukcesów zawodowych i osobistych.
Niech Dzień Edukacji Narodowej oraz wszystkie inne dni w roku szkolnym będą radosne, spokojne, pełne zadowolenia, ale i odpowiedzialności za edukację, a także wychowanie tych, którzy są nadzieją narodu – dzieci i młodzieży.
Wychowawcy:
Katarzyna Mossakowska-Kopeć
Tomasz Szeliga
Ewa Zadrożna
Jesień, co nam przyniesie...
W piątek 29 października 2023 roku nastąpiło podsumowanie tygodniowego tematu zajęć pt.:„Dary jesieni ”.
W ramach zajęć świetlicowych odbyły się następujące gry i zabawy edukacyjne:
– kreatywne czytanie wiersza J. Brzechwy „Na straganie”,
– odgadywanie zagadek dotyczących utworu,
- poznanie znaczenia warzyw i owoców dla zdrowia człowieka,
– rozpoznawanie warzyw i owoców po dotyku,
- prace plastyczne związane z sadem i ogrodem pt. „Jesienią, jesienią sady się rumienią”,
– gra przy stolikach pt.: „Owocowo – warzywne memory” i układanie „Owocowo – warzywnego sudoku”.
Na zakończenie zajęć dzieci śpiewały i słuchały ulubionych piosenek o owocach i warzywach oraz oglądały filmy edukacyjne z serii „EduKredka”
Dzieci podczas prowadzonych zajęć tematycznych świetnie się bawiły.
Wychowawca świetlicy:
Katarzyna Mossakowska-Kopeć
Podziękowanie za udział w patriotycznym przedsięwzięciu. Lekcje i zajęcia patriotyzmu niosą wiele wartości, które przekazywane uczniom i dzieciom mówią o przeszłości,bo cóż wart jest naród, który nie zna swojej historii?
W piątek 3 listopada w Bajkowym Samorządowym Przedszkolu w Winnicy spotkali się pierwszoklasiści z przedszkolakami. Nasze przedszkolne czytanie na dywanie zostało zorganizowane przez wychowawczynie klas pierwszych. Dzieciom towarzyszyły panie: Ewelina Przybyłek i Justyna Szulecka.
Uczniowie odwiedzili wszystkie grupy i pokazali swoje umiejętności czytelnicze. Postawa pierwszaków urzekła i dzieci, i panie. Jesteśmy bardzo wdzięczni za czas, za uśmiech i radość jaką wnieśliście w progi przedszkola. Cztane wiersze i zagadki bardzo spodobały się dzieciom. To wyjątkowe spotkanie na długo z nami zostanie. Krasnoludki odwiedziły:Marta Jaskulska i Karolina Szmit, Biedronkom czytali: Maja Górska i Janek Jończyk.Pszczółki spotkały się z Zosią Przybyłek i Zuzią Sieńkowską. Jeżyki miały okazję posłuchać Zosi Burdeckiej i Weroniki Filipkowskaiej. Żabki zaś uważnie słuchały Kornelii Ostaszewskiej i Mariki Garłowicz. Mróweczkom czytali: Zosia Milczarczyk i Mikołaj Iwiński. Serdecznie dziękujemy za literackie spotkanie!
Nowa galeria LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - LISTOPAD 2023 została dodana do albumu fotograficznego.
Klasę 3b odwiedzili babcia i dziadek uczniów naszej szkoły. Celem wizyty była nauka dzieci szycia na maszynie, nawlekania igły na nitkę, przyszycia guzika oraz wykonanie woreczków sensorycznych.
Szycie na maszynie to trudne zajęcie, jednak efekt wykonanych woreczków wynagrodził dzieciom ciężką pracę.
Uszyte woreczki posłużą uczniom do ćwiczeń na lekcjach wychowania fizycznego.
Zajęcia mogliśmy zrealizować dzięki maszynie do szycia, którą zakupiliśmy w ramach projektu "Laboratoria Przyszłości".
Dziękujemy pani Ewie oraz panu Krzysztofowi za poświęcenie swojego czasu.
Marzena Drobot
Edyta Zych
2 listopada obchodzony jest w Polsce Dzień Zaduszny. To dzień, w którym szczególną modlitwą otaczamy bliskich zmarłych. To także okazja do rodzinnych spotkań przy grobach i wspominania najbliższych, którzy odeszli już z tego świata.
Uczniowie naszej szkoły podczas zajęć z wychowawcą odwiedzili Cmentarz Parafialny w Winnicy. Wspominano zmarłych członków społeczności szkolnej. Uczniowie odwiedzili również grób nieznanego żołnierza z 1939 roku.
Katarzyna Jaszczak
Joanna Wrublewska
Anita Piechocka-Wenda
Opłata za obiady w listopadzie 2023 r.:
W szkole podstawowej ze względu na nieobecności uczniów indywidualnych informacji dotyczących płatności udziela pani Renata Żebrowska (tel. 236914079).
Od stycznia 2022 r. opłaty za obiady będą przyjmowane tylko przez płatność bankową (na konto). Opłatę za wyżywienie w Publicznej Szkole Podstawowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Winnicy należy uiszczać na konto bankowe do 5. dnia każdego miesiąca;
numer:08 8226 0008 2002 2000 8895 0007
Przelew z opłatą za wyżywienie należy zatytułować zgodnie z miesiącem, którego dotyczy opłata, podając imię i nazwisko dziecka oraz klasę (np. Jan Kowalski klasa IA, opłata za wyżywienie – listopad 2023).