Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. Ignacego Mościckiego

Nawigacja

Bajkowe Samorządowe Przedszkole

Nawigacja

SKAN

Program

PROGRAM

 

SKAN

SZKOLNY KLUB AMBASADORÓW NIEMOŻLIWEGO

 

Hasło: Niemożliwe to tylko słowo!

 

"Jeśli szkoła chce być nowoczesna, twórcza, inspirująca,

musi dawać szansę wszystkim i każdemu".


Tadeusz Pilch

 

Program jest formą podejmowania i propagowania pracy na rzecz uczniów ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi,wspierania ich pasji i zainteresowań,  oraz promowania innowacyjnych pomysłów uczniów i podejmowanie prób ich realizacji, działania profilaktyczne przeciw wykluczeniu.

I. Idea programu: Niemożliwe to tylko słowo!

Ideą tego przedsięwzięcia jest  zwrócenie uwagi na indywidualne możliwości i potrzeby dzieci.

Niezmiernie ważne jest wspieranie inicjatywy, pasji i inspirowanie uczniów do podejmowania różnych działań, co staje się wyzwaniem dla osób zaangażowanych w pracę z dziećmi (opiekunowie, nauczyciele i rodzice).

Podjęcie działań, których pomysłodawcami będą uczniowie, wspieranie ich pomysłów, podjęcie próby ich realizacji, a następnie podsumowanie osiągnięć dzieci podczas obchodów Dnia Dziecka 2019 r., inspirowanie opiekunów dzieci do podejmowania podobnych inicjatyw.

Mając na uwadze fakt, iż skuteczne działania na rzecz dzieci są możliwe dzięki współpracy wielu podmiotów  założeniem będzie pozyskać sponsorów, którzy będą chcieli wesprzeć naszą inicjatywę.

Projekt edukacyjny Niemożliwe to tylko słowojest wyzwaniem organizacyjnym, merytorycznym, finansowym, który dobrze, aby dał początek podobnym przedsięwzięciom realizowanym w ZPO w Winnicy.

 

II. Cele projektu edukacyjnego:

  1. cel główny:

- profilaktyka przeciw wykluczeniom

- zwrócenie uwagi na indywidualne możliwości i potrzeby dzieci;

- rozwijanie pasji i zainteresowań uczniów.

- utwierdzenie uczniów w poczuciu sprawczości, zapewnienie że mają możliwość odniesienia sukcesów, zrealizowanie swoich pomysłów

b) cele szczegółowe:

- rozwijanie wrażliwości artystycznej;

- stosowanie niekonwencjonalnych form artystycznych, konkursowych, w których uczniowie mogąodnieść sukces na miarę swoich możliwości;

- podążanie za pomysłami uczniów, nawet tymi, które wydają się abstrakcyjne w celu próby ich realizacji, okazanie uczniom stosowanego wsparcia, zainteresowania,

- angażowanie różnych środowisk w propagowanie idei programu;

- tworzenie nieformalnej koalicji lokalnej na rzecz rozwijania dziecięcych pasji;

- propagowanie idei współpracy między instytucjami, sponsorami

- zwrócenie uwagi na specjalne potrzeby edukacyjne i poza edukacyjneuczniów.

 

III. Realizatorzy i adresaci projektu:

Niemożliwe to tylko słowo to rozbudowany projekt konkursowo - promujący, składający się z dwóch ściśle zintegrowanych części. Pierwszy etap obejmie  działania propagujące zdolności i umiejętności dzieci w wieku szkolnym (od klasy IV do klasy gimnazjalnej).  Druga część to zestawienie dokonanych działań i rozpowszechnienie tej informacji  w środowisku lokalnym.

Regulaminy konkursów będą sukcesywnie pojawiały się niezwłocznie po zgłoszeniu inicjatywy uczniowskiej. Drugi etap, będący podsumowaniem działań programowych będzie adresowany do nauczycieli, terapeutów, rodziców, przedstawicieli władz samorządowych i innych instytucji, działających na terenie gminy Winnica.

Autorami tego programu są: mgr Anna Strauch i mgr Bogumiła Podlaska, pracujące ZPO wWinnicy.

Adresatami są uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy, z klas IV – gimnazjum, którzy będą chętni przystąpić do programu i będą spełniali określone kryteria regulaminowe, tj.

- są pomysłowi, pracowici, lubią podejmować nowe wyzwania, maja marzenia i chcą je realizować (urzeczywistniać), a przede wszystkim są otwarci na współpracę i zmiany.

Wizja programu spotkała się z aprobatą dyrektora oraz rady pedagogicznej naszej szkoły.

 

IV. Planowane działania:

Uczniowie wraz ze swoimi pomysłami byli inicjatorami tego programu. Pomysł tworzenia programu Niemożliwe to tylko słowo zrodził się wraz z pomysłem uczennicy o konkursie  na  szybkości w łączeniu kropek z numerami od najniższego do najwyższego, który planowany jest na luty 2019 roku.

Jesteśmy otwarci na propozycje w szczególności uczniów.

 

V. Przewidywane efekty:

- uczniowie będę mieli okazje zaproponować swoje pomysły do realizacji na gruncie szkoły i nie tylko.

- uczniowie poczują moc sprawczą,

- każdy pomysł będzie podjęty pod dyskusje i próbę jego realizacji.

- uczniowie, także Ci ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi mogą zaproponować konkury, w których mają szansę odnieść sukces

-  promocja placówki w środowisku lokalnym i w mediach. Przewidziane są podziękowania dla ludzi dobrej woli, sponsorów, którzy wesprą działania projektu.

 

VI. Podsumowanie.

Podsumowanie projektu nastąpi w Dniu Dziecka 2019 roku. Przedstawione zostaną zaproponowane pomysły, próby ich realizacji oraz podjęte działania wraz z ich efektami.

Ewaluacja nastąpi poprzez ankietę dotyczącą realizacji założonych efektów.

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. I. Mościckiego w Winnicy
    ul.Pułtuska 19
    06-120 Winnica
  • 023 691 40 79 (sekretariat ZPO)
    023 691 40 82 (przedszkole)

Galeria zdjęć