Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. Ignacego Mościckiego

Nawigacja

Bajkowe Samorządowe Przedszkole

Nawigacja

Laboratoria Przyszłości

Działania w ramach programu

KWIECIEŃ 2024

Lekcje techniki w klasach szóstych

W kwietniu uczniowie klas szóstych poszerzali wiadomości o prądzie elektrycznym i  w jaki sposób bezpiecznie korzystać z energii elektrycznej.

Lekcje przebiegały bardzo ciekawie i atrakcyjnie dzięki nowoczesnym pomocom dydaktycznym zakupionym w ramach projektu LABORATORIA  PRZYSZŁOŚCI’.

Były to  zestawy  "Kompletów do montowania  obwodów elektrycznych z silniczkiem".

Każdy zestaw składał się z:

- podstawki pod baterię,

- oprawki żarówki na podstawce,

- klucza do prądu (wyłącznika),

- silniczka elektrycznego na podstawce,

- opornicy suwakowej,

- kompletu przewodów.

Uczniowie po dokładnym zapoznaniu się i omówieniu funkcji i roli poszczególnych elementów zestawu montażowego  dokonywali łączenia odpowiednich gniazd przewodami.

 Następnie w grupach montowali:

- obwody szeregowe i równoległe,

- obwody elektryczne z żarówką,

- obwody elektryczne z silniczkiem.

Dokonywali również regulacji intensywności świecenia żarówki i szybkości obrotów silniczka elektrycznego. Łącząc silniczek ze źródłem prądu sami odgadywali od czego zależy kierunek jego obrotów.

Po zmontowaniu obwodów  i zaobserwowaniu  działania wybranych elementów elektrycznych  uczniowie wyciągali i formułowali samodzielnie odpowiednie wnioski.

 Dzięki  pomocom dydaktycznym pozyskanym z projektu LABORATORIA  PRZYSZŁOŚCI zajęcia były bardzo interesujące. Zaś zdobyta przez uczniów  w ten sposób wiedza  (doświadczenie, eksperyment, działanie praktyczne) zostanie  utrwalona na dłużej.

Marzena Melnicka

 

MARZEC 2024

Uczniowie klasy VIIa w ramach realizacji zadań Tygodnia Szkolnej Profilaktyki wykorzystywali sprzęt fotograficzny zakupiony w programie Laboratoria Przyszłości. Uczniowie poznali zastosowanie aparatu fotograficznego wraz z akcesoriami.

Ważnym i ciekawym doświadczeniem było nagrywanie filmu na potrzeby Tygodnia Szkolnej Profilaktyki. Uczniowie budowali umiejętności techniczne oraz rozwijali swoją kreatywność.

Anna Jacek-Walesiak

LUTY 2024

Dzięki pomocom z programu „Laboratoria Przyszłości” uczniowie klasy ósmej na lekcjach fizyki wykonali szereg doświadczeń związanych z prądem elektrycznym. Uczniowie tworzyli  proste obwody elektryczne wykorzystując łączenie szeregowe i równoległe. Włączali do obwodu amperomierz i woltomierz, a następnie odczytywali dane. Obliczali opór i moc prądu w utworzonych przez siebie obwodach.

Małgorzata Grzymkowska

 

STYCZEŃ 2024

"To, co nazywamy fizyką, obejmuje całą grupę nauk przyrodniczych, które opierają swe teorie na pomiarach i których idee i twierdzenia dają się sformułować za pomocą matematyki."

Albert Einstein

Uczniowie klas siódmych i ósmych podczas lekcji fizyki zdobywają wiedzę i umiejętności poprzez udział w doświadczeniach. Pomiary, o których w w/w cytacie mówił wybitny naukowiec, są możliwe dzięki wykorzystaniu pomocy dydaktycznych na zajęciach.

Udział w programie Laboratoria Przyszłości wzbogacił lekcje fizyki. Praca z nowymi pomocami zachęca do nauki przedmiotów ścisłych.

 

GRUDZIEŃ 2023

Dzięki pomocom z programu „Laboratoria Przyszłości“ zajęcia z fizyki dla uczniów klas siódmych są prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. 

Sprawdzając doświadczalnie czy „Siła jest miarą dowolnego oddziaływania w przyrodzie“ czy też „Czym różni się masa od ciężaru?“, łączymy wiedzę z różnych obszarów: nauki, technologii, inżynierii i matematyki, rozwijamy kreatywne myślenie, zakładamy (co będzie?) i sprawdzamy (co jest), a następnie wyciągamy wnioski.

Irena Skowronek

 

 

LISTOPAD 2023

Seniorzy z lekcją szycia u uczniów klasy 3b

Klasę 3b odwiedzili babcia i dziadek uczniów naszej szkoły. Celem wizyty była nauka dzieci szycia na maszynie, nawlekania igły na nitkę, przyszycia guzika oraz wykonanie woreczków sensorycznych.

Szycie na maszynie to trudne zajęcie, jednak efekt wykonanych woreczków wynagrodził dzieciom ciężką pracę.

Uszyte woreczki posłużą uczniom do ćwiczeń na lekcjach wychowania fizycznego.

Zajęcia mogliśmy zrealizować dzięki maszynie do szycia, którą zakupiliśmy w ramach projektu "Laboratoria Przyszłości".

Dziękujemy pani Ewie oraz panu Krzysztofowi za poświęcenie swojego czasu.

Marzena Drobot

Edyta Zych

PAŹDZIERNIK 2023

   

W październiku podczas lekcji chemii uczniowie klas siódmych i ósmej samodzielnie wykonywali ćwiczenia laboratoryjne.

Uczniowie klas siódmych mieli za zadanie rozdzielić różne mieszaniny na poszczególne składniki, a uczniowie klasy ósmej dokonywali analizy jakościowej za pomocą wybranych wskaźników wykryć kwasy i zasady.

Irena Maciątek

WRZESIEŃ 2023

We wrześniu na  lekcjach fizyki uczniowie klasy ósmej realizowali tematy związane z elektryzowaniem ciał, korzystając z pomocy zakupionych  w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Wykorzystując zestawy do elektryzowania ciał poznali sposoby elektryzowania ciał, sprawdzali stopień naelektryzowania ciał oraz możliwości rozładowania elektroskopu. Uczniowie poznali również budowę maszyny elektrostatycznej, za pomocą której elektryzowali przewodniki.

Małgorzata Grzymkowska

CZERWIEC 2023

PROJEKT EDUKACYJNY "UCZNIOWIE UCZNIOM"

Uczniowie klasy VIIIa pracujący na lekcjach historii pod kierunkiem pani Anny Jacek-Walesiak przygotowali filmy i prezentacje multimedialne wykorzystując pomoce dydaktyczne zakupione w ramach programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI. Realizując projekt edukacyjny "Uczniowie uczniom" ósmoklasiści zaprezentowali młodszym koleżankom i kolegom z klas I-III efekty swojej rocznej pracy nad tematyką historii II wojny światowej.

Zebrani w pracowni historycznej obejrzeli notację filmową na temat Stefana Zawadzkiego - przedwojennego ucznia naszej szkoły, zarejestrowany wywiad z Jego rodziną, zrealizowany przez uczniów klas VIB, VIIIA i VIIIB teledysk do piosenki "Katyńskie łzy" w wykonaniu Marleny Zaręby i chóru oraz przygotowaną przez uczniów prezentację multimedialną "Katyń... Ocalić od zapomnienia".

Anna Jacek-Walesiak i uczniowie klasy VIIIa

MAJ 2023

W maju uczniowie klas szóstych podczas lekcji plastyki pracowali wykorzystując pomoce dydaktyczne zakupione w ramach programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI. Tematem przewodnim był ogród - Znaczenie ogrodów, ogrodowa geometria – ogród z osią, nastrój i tajemniczość angielskiego ogrodu, harmonia i spokój wschodnich ogrodów, współczesne kwiatowe rzeźby i zielone ściany.

Uczniowie pracując pod kierunkiem pani Agnieszki Warda wykonywali kwiaty wykorzystując tzw. gorący klej oraz technikę wikliny papierowej. Efekty pracy usatysfakcjonowały uczniów. Dzięki nowym pomocom dydaktycznym zakupionym w programie LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI mogą rozwijać swoją wyobraźnię przestrzenną.

Agnieszka Warda

KWIECIEŃ 2023

Podczas kwietniowych zajęć pozalekcyjnych grupa uczniów przygotowywała się do apelu z okazji posadzenia Dębu Pamięci poświęconego aspirantowi Policji Państwowej Stefanowi Zawadzkiemu.

Uczniowie zrealizowali teledysk do piosenki "Katyńskie łzy" w wykonaniu Marleny Zaręba oraz Martyny Berent, Alicji Chojnackiej, Mai Kowalewskiej i Bartosza Krajewskiego. W filmie wystąpili uczniowie klasy VIb, a realizacją zajęli się Adam Szlubowski i Karol Nożewski.

Premiera uczniowskiego teledysku odbyła się 26 kwietnia 2023 r. podczas apelu szkolnego. Informacja na ten temat znalazła się na stronie internetowej Pułtuskiej Gazety Powiatowej; link: https://pultusk24.pl/artykul/winnica-pamieta/1429206

Podczas pracy nad teledyskiem uczniowie wykorzystali sprzęt zakupiony w ramach programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI.

Anna Jacek-Walesiak

Edyta Zych

MARZEC 2023

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - eTWINNING

 

W naszej szkole uczniowie biorą udział w europejskich projektach edukacyjnych Erasmus+, realizując jednocześnie projekty na platformie eTwinning.

W tym roku szkolnym realizujemy projekt dedykowany dla klas starszych: „Ślady II wojny światowej w mojej małej ojczyźnie”, w którym uczniowie odkrywają w rodzinnych miejscowościach ślady II wojny światowej: miejsca pamięci, pomniki, wspomnienia wydarzeń, archiwalne zdjęcia, które będą tworzyć pamięć o wydarzeniach i ludziach tamtego czasu. Nagrywamy wiersz, wspólnie z uczniami partnerskich szkół, jak również piszemy list do rówieśników, którzy przeżyli tą okrutną rzeczywistość. Nasze prace zamieścimy we wspólnie tworzonej wirtualnej książeczce. Umiejętności zdobyte na mobilnościach uczniowie wykorzystują w tych projektach.

Drugi projekt, jaki realizują uczniowie klasy III a i IV b, jest to projekt: „Chodź opowiedz mi bajeczkę…” W tym projekcie dzieci nagrywają mniej znane bajki czy legendy, opowiadają historyjki lokalne, tworzą komiksy i wirtualne książeczki.

Aby móc zrealizować powyższe przedsięwzięcia wykorzystaliśmy sprzęt zakupiony z projektu „Laboratoria Przyszłości”, profesjonalny aparat fotograficzny, który umożliwia nagrywanie filmów i obrabianie zdjęć.

Uczniowie nagrywali potrzebne do porojektu filmy - link do "Legendy o siarczystym smoku", w wykonaniu uczniów z klasy IV b zamieszczony poniżej i obrabiali zdjęcia, które zamieszczane są na Padletach.

Efekty naszych prac będą dostępne na stronie po ich zakończeniu.

https://www.canva.com/design/DAFcJvSCR2U/58vdq8Lb33r-BZYlAbRuRQ/watch?utm_content=DAFcJvSCR2U&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelinkhtt

 

https://www.canva.com/design/DAFfEXSlXzw/36tleSZNIAV5_wDg7OZLQg/watch?utm_content=DAFfEXSlXzw&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink

Krystyna Roze

 

LUTY 2023

W lutym 2023 r. uczniowie klas szóstych poszerzali wiadomości o prądzie elektrycznym. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób bezpiecznie korzystać z energii elektrycznej. Lekcje przebiegały bardzo ciekawie i atrakcyjnie dzięki nowoczesnym pomocom dydaktycznym zakupionym w ramach projektu „LABORATORIA  PRZYSZŁOŚCI”. Były to  zestawy  „Kompletów do montowania  obwodów elektrycznych z silniczkiem”.

Każdy zestaw składał się z: podstawki pod baterię, oprawki żarówki na podstawce, klucza do prądu (wyłącznika), silniczka elektrycznego na podstawce, opornicy suwakowej, kompletu przewodów.

Uczniowie po dokładnym zapoznaniu się, omówieniu funkcji i roli poszczególnych elementów zestawu montażowego, dokonywali łączenia odpowiednich gniazd przewodami.

Następnie w grupach montowali: obwody szeregowe i równoległe, obwody elektryczne z żarówką, obwody elektryczne z silniczkiem. Dokonywali również regulacji intensywności świecenia żarówki i szybkości obrotów silniczka elektrycznego. Łącząc silniczek ze źródłem prądu sami odgadywali od czego zależy kierunek jego obrotów.

Po zmontowaniu obwodów i zaobserwowaniu działania wybranych elementów elektrycznych uczniowie wyciągali i formułowali samodzielnie odpowiednie wnioski.

Dzięki pomocom dydaktycznym pozyskanym z projektu „LABORATORIA  PRZYSZŁOŚCI” zajęcia były bardzo interesujące. Zaś zdobyta przez uczniów w ten sposób wiedza (doświadczenie, eksperyment, działanie praktyczne) zostanie utrwalona na dłużej.

Marzena Melnicka

 

STYCZEŃ 2023

Klasa 1b uczy się w czasie zajęć rozwijających zainteresowania podstaw programowania i kodowania. W czasie zajęć wykorzystywane są pomoce zakupione w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”.

Na pierwszych zajęciach dzieci pracowały z robotami Botley. Jest to bardzo ciekawa i rozwijająca forma zajęć z programowania, ponieważ uczy logicznego myślenia i kreatywności. Już dało się zauważyć u niektórych dzieci predyspozycje, które trzeba rozwijać i dobrze ukierunkować. Kto wie, może już rosną w naszej klasie przyszli programiści.

Bogumiła Podlaska

 

GRUDZIEŃ 2022

 

W grudniu na lekcjach techniki uczniowie klasy IVa, IVb i klasy IIIa  wykonywali ozdoby bożonarodzeniowe.

Do ich wykonania wykorzystali narzędzia zakupione w ramach projektu "Laboratoria Przyszłości’’. Są to pistolety na klej, za pomocą których można było łączyć drewniane patyczki w kształt trójkąta i tworzyć  kolorowe choinki z ozdobami.

Z dużym zainteresowaniem, uwagą i skupieniem uczniowie wysłuchali, w jaki sposób należy  posługiwać się pistoletem z gorącym klejem. Jak bezpiecznie i poprawnie kleić poszczególne drewniane elementy, aby był właściwy efekt pracy.

W czasie wykonywania świątecznych ozdób wszyscy uczniowie wykazali się kreatywnością i wielkim zaangażowaniem. Pomysłowości nie brakowało.

Dużych starań i dokładności wymagały poszczególne etapy: klejenie drewnianych patyczków, wykonywanie kokardek, gwiazdek, przyklejanie listków, koralików w odpowiedni sposób i w odpowiednim miejscu na choince.

Nie wszyscy od razu w sposób właściwy używali pistoletu. Nie zniechęcało ich to jednak do dalszej pracy. Wytrwałość została nagrodzona ciekawym efektem artystycznym.

Dzięki pomocom dydaktycznym pozyskanym z projektu ,,Laboratoria Przyszłości’’ można było uatrakcyjnić zajęcia.

Marzena  Melnicka

 

LISTOPAD 2022

W listopadzie uczniowie klas trzecich ćwiczyli swoje umiejętności programowania i kodowania przy użyciu zestawów  CODE GO ROBOT MOUSE  zakupionych w ramach projektu ,,Laboratoria  Przyszłości’’.

Każda grupa miała do dyspozycji myszkę - minirobota z przyciskami do programowania, kafelki do ułożenia drogi do przebycia, plastikowe płytki działowe i mostki do tworzenia labiryntu oraz  ,,serek’’ - nagrodę dla myszki. Po skonstruowaniu toru przeszkód uczniowie przy pomocy dołączonych kartoników układali program, a następnie kodowali myszkę przyciskami na niej odpowiadającymi poleceniom: start, do przodu, do tyłu, w lewo, w prawo, usuń, zakończ. 

Wszyscy z dużym zainteresowaniem zabrali się do pracy.  Dla mniej wprawionych w programowaniu była możliwość skorzystania ze znajdujących się w zestawie gotowych kart z propozycją ułożenia labiryntu dla myszki oraz wskazówek z właściwym kodem programującym.

Błękitny ,,gryzoń’’ wzbudził wiele radości, rozniecił ciekawość poznawczą i dostarczył wielu powodów do odczuwania sukcesu i zadowolenia z dobrze wykonanego zadania. Cieszymy się, że projekt ,,Laboratoria Przyszłości’’ wzbogacił bazę dydaktyczną naszej placówki o te ciekawe i wartościowe pomoce.

Marzena Melnicka

Marzena Jaskulska

 

PAŹDZIERNIK 2022

 

Uczniowie klas ósmych na lekcjach chemii wykonywali ćwiczenia laboratoryjne. Pracowali w czteroosobowych grupach. Każda grupa otrzymała trzy próbki: kwas, zasadę i wodę. Zadaniem uczniów było zbadanie za pomocą odpowiednich wskaźników i określenie, w której próbce jest jaka substancja. Trzeba było wykonać ćwiczenia laboratoryjne i uzupełnić kartę pracy zawierającą obserwacje i wnioski wynikające z przeprowadzonych badań. Wszystkim grupom udało się poprawnie wykonać ćwiczenia.

Laboratoryjne ćwiczenia podczas lekcji chemii wykonywali również uczniowie klasy siódmej. Zadaniem uczniów, którzy pracowali w grupach było rozdzielenie mieszaniny substancji z pomocą wybranej metody. Uczniowie pracowali z ciekawością i zapałem. Wszystkim grupom udało się wybrać właściwy sprzęt i szkło laboratoryjne oraz wykonać poprawnie zadania.

Lekcje w klasach siódmej i ósmych zostały przeprowadzone 21 października 2022 r. z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach projektu LABORATORIA PRZYSZOŚCI.

Irena Maciątek

 

 

W październiku uczniowie klas ósmych na lekcjach fizyki realizowali tematy związane z prostymi obwodami elektrycznymi. Dzięki programowi Laboratoria Przyszłości mogli korzystać z nowoczesnych materiałów podczas ćwiczeń. 

Nowe pomoce dydaktyczne są wykorzystywane w świeżo odnowionej pracowni fizycznej. Zdobyta w ten sposób wiedza z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Zajęcia prowadziła pani Irena Skowronek.

 

WRZESIEŃ 2022

Początek roku szkolnego przywitał uczniów nowym wyposażeniem pracowni fizycznej, które zostało zakupione dzięki udziałowi naszej szkoły w programie LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI. Uczniowie klas ósmych wykonywali doświadczenia podczas wrześniowych lekcji, pracując pod kierunkiem pani Ireny Skowronek.

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Źródło: https://www.gov.pl/web/laboratoriahttps://www.gov.pl/web/laboratoria

We wrześniu na lekcjach fizyki wykorzystywalismy pomoce z "Laboratorium przyszłości", które pomogły nam lepiej i łatwiej zrozumieć zagadnienia dotyczące elektrostatyki. Już wkrótce wykorzystamy pomoce dotyczące prądu elektrycznego.

Irena Skowronek

 

CZERWIEC 2022

"IGŁĄ I NITKĄ SZYTE"

Uczniowie klas 4-7 pracując na lekcjach plastyki pod kierunkiem pani Agnieszki Warda wykonali przepiękne laleczki, które zdobią wejście główne do naszej szkoły. Zajęcia odbyły się, z wykorzystaniem elementów programu Laboratoria Przyszłości.

 

MAJ 2022

"LEKCJA SZYCIA I HAFTOWANIA"

W pierwszych tygodniach maja uczniowie naszej szkoły na lekcjach plastyki uczyli się haftować i szyć. Podczas zajęć wykorzystywano pomoce, które zakupiono w ramach programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI. Lekcje prowadziła pani Agnieszka Warda.

W zakładce Album fotograficzny znajdują się zdjęcia wykonane podczas niektórych zajęć oraz zdjęcia upominków dla naszych przyjaciół w Turcji. W dniach 15-22 maja 2022 r. odbędzie się kolejna mobilność w projekcie ERASMUS + "Edukujemy serca". Uczniowie pod opieką pań Jolanty Grabarek i Agnieszki Warda pojadą do Anamur w Turcji.

 

KWIECIEŃ 2022

WARSZTATY TECHNICZNE KL. I A

Uczniowie klasy Ia na kwietniowych zajęciach uczyli się szyć wykorzystując część materiałów dostępnych w szkole dzięki programowi LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI. Pierwszoklasiści pracowali z zapałem i zaangażowaniem tworząc wiosenne dekoracje. Zajęcia prowadziła pani Agnieszka Warda.

 

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. I. Mościckiego w Winnicy
    ul.Pułtuska 19
    06-120 Winnica
  • 023 691 40 79 (sekretariat ZPO)
    023 691 40 82 (przedszkole)

Galeria zdjęć