Zabawy podwórkowe dla naszych dzieci.
W dzisiejszych czasach dzieci i ich rodzice preferują zabawy, w których wykorzystywane są nowe technologie, a więc dzieci bawią się telefonami, tabletami, oglądają filmy, grają na komputerze. Lubią spędzać czas w domu, w pomieszczeniach zamkniętych. Podwórka i place zabaw często są puste. Czasami pogoda, zmiany klimatyczne, jakie ostatnio obserwujemy nie sprzyjają zabawom na podwórku. Także coraz częściej rodzice są zajęci pracą zawodową, mają mniej czasu dla swoich pociech. Jednak warto wygospodarować czas w rodzinie na wspólną zabawę. Na pewno nie wrócimy do czasów, kiedy dzieci bawiły się bez nadzoru rodziców. Dzisiaj jest to nierealne z uwagi na czyhające niebezpieczeństwa, ale warto zachęcić najmłodszych do ciekawego spędzania czasu w towarzystwie koleżanek i kolegów pod opieką dorosłych. Warto spotkać się w kilka rodzin, integrować się we wspólnych zabawach trenowanych, na podwórkach. Doskonale wiemy, że ruch na powietrzu to zaspokojenie naturalnej potrzeby rozwojowej, dokładniejsze przewietrzenie płuc, intensywniejsza praca serca, dbałość o należyte funkcjonowanie systemu nerwowego, prawidłowy rozwój narządu ruchu. Wpływ zabawy na rozwój dziecka jest ogromny. Dostarcza wiele radości, uczy zgodnego współdziałania, zdrowej rywalizacji, przestrzegania zasad, przyzwyczaja do działania w zespole, uczy kontrolować swoje zachowania, wyrabia poczucie zbiorowej odpowiedzialności, rozwija uczucia przyjaźni i solidarności, pomaga w ograniczaniu egoistycznych dążeń. Zabawy rozwijają sferę duchową, poznanie, myślenie, rozwijają pamięć. Dzieci dużo łatwiej zapamiętują i utrwalają zdobyte wiadomości. Zabawa jest działaniem dobrowolnym pozbawionym przymusu, a jej celami jest wyłącznie rozrywka. Zabawa uczy, wychowuje, pozwala poznawać świat, odkrywać swoją tożsamość. Z zabawy płynie radość z naśladowania i samodzielnego zmieniania rzeczywistości. Jednym słowem zabawa pozwala dziecku na twórczą i rozwijającą aktywność, samodzielne działanie. Pozwólmy, zatem się dzieciom bawić w to, co najbardziej lubią. Przyniesie to pozytywny wpływ na ich rozwój.
Pozwólcie państwo, że zaproponuję zabawy, które każdy z rodziców pamięta z dzieciństwa, Są zawsze aktualne i przekazywane z pokolenia na pokolenie, bardzo proste, łatwe do zapamiętania, atrakcyjne. Żeby się w nie bawić nie potrzeba dużych nakładów finansowych, można wykorzystać przedmioty, które są w każdym gospodarstwie domowym. Dzień Dziecka oraz okres wakacji będą okazją do skorzystania z naszych pomysłów, do czego gorąco zachęcam. Zapraszam do wspólnej zabawy.
Słuchaj, kogo wołam!
Na piasku lub płytach chodnikowych rysujemy duże koło i dzielimy je na równe części – tyle, ilu jest graczy. Każdy gracz zajmuje określone pole. Jedno dziecko staje w środku koła i rzuca do góry piłkę, wykrzykując imię dziecka. Wszyscy uczestnicy uciekają jak najdalej, a wywołane dziecko łapie piłkę. Kiedy ją załapie, krzyczy: stop?. Pozostali się zatrzymują. Gracz posiadający piłkę wybiera jedno dziecko, wymawia jego imię i rzuca w nie piłką ( celuje w nogi). Jeżeli trafi otrzymuje brawa, a trafiona osoba staje w środku i wyrzuca piłkę, zaczynając zabawę od początku. Jeśli nie trafi, wybiera kolejne dziecko, które będzie wyrzucało w środku piłkę. Pozostałe osoby wracają na miejsce.
Dwa ognie.
Dwie osoby wyznaczone przez dorosłego stają na przeciwległych końcach boiska. Pomiędzy wchodzą pozostałe dzieci. Wyznaczone osoby rzucają piłka dzieci i próbują trafić. Dotknięty piłką uczestnik odpada z gry. Wygrywa osoba, która zostaje ostatnia pomiędzy zbijającymi. Przed rozpoczęcie zabawy konieczne jest ustalenie zasad, np. wszystkie dzieci biegają pomiędzy zbijającymi, nie liczy się dotknięcie piłki odbitej od ziemi lub innej osoby.
Odbij i złap
Zabawa polega na odbijaniu piłki o ścianę, np. budynku, i chwytanie jej. Po wyrzuceniu piłki dziecko musi szybko wykonać dowolny gest i nazwać go, zanim piłka do niego wróci. Przykładowe gesty i ich nazwy:
Dziecko odbija piłkę o ścianę, mówi: łapię i łapię ją z powrotem,
Dziecko odbija piłkę o ścianę, klaszcze, mówiąc: klaszczę i łapię ją z powrotem,
Dziecko odbija piłkę o ścianę, splata ręce na klatce piersiowej, mówiąc: serce i łapie ją z powrotem,
Dziecko odbija piłkę o ścianę, kładzie ręce na biodrach, mówiąc: biodra i łapie ją z powrotem,
Dziecko odbija piłkę o ścianę, chwyta się za uszy, mówiąc: uszy i łapie ją
z powrotem,
Dzieci mogą kolejno odbijać piłkę lub zmieniać się dopiero wtedy, gdy ktoś się pomyli, lub nie złapie piłki, czyli „skusi”.
Dziecko musi, przed przystąpieniem do zabawy, nauczyć się odbijać piłkę.
Kapsle
Patykiem na ziemi lub kredą rysujemy tor z różnymi zakrętami ( tworzymy go wg pomysłu dzieci). Każde dziecko ma swój kapsel i próbuje za pomocą pstryknięcia przejść tor od początku do końca. Dzieci grają po kolei. Każde ma jedno pstryknięcie. Wygrywa osoba, która pokona tor najszybciej.
Aby kapsle się nie myliły dzieci mogą je ozdobić, różnić mogą się kolorami. Kolejność, w jakiej wykonują ruch, też należy wcześniej ustalić. Możemy zrobić losowanie.
Szczur
Uczestnicy stoją w kole, do koła wchodzi dorosły lub jedno z dzieci. Osoba stojąca w środku trzyma linę przy ziemi ( może to być skakanka) i kręci nią dookoła własnej osi. Dzieci podskakują tak, aby nie dotknąć wirującej liny. Osoba, która jej dotknie, odpada z zabawy. Wygrywa ostatnie dziecko niedotknięte liną.
Chłopek
Na piasku, płytach chodnikowych rysujemy dziesięć pól do skakania w kształcie „Chłopka”. Pięć kwadratów w pionie, przy piątym dwa kwadraty po bokach ( rączki), dalej jeden kwadrat w pionie, czyli szyja, i na końcu duże koło podzielone na połowę ( głowa). Wszystkie pola muszą być ponumerowane. Każde dziecko staje przed pierwszym polem i rzuca swoim kamykiem na pole z numerem jeden. Jeśli trafi zaczyna skakać przez wszystkie pola dwoma stopami. Jeżeli uczestnik przekroczy wszystkie pola „ bez skuchy”, może rzucić kamieniem na kolejne pole. Jeżeli nie trafi, grę rozpoczyna kolejny uczestnik. Dziecko rozpoczynające grę „po skusze” zaczyna ją od pola, na które nie udało mu się ostatnio trafić. Wygrywa osoba, która trafi kamieniem na wszystkie pola po kolei. W miarę trwania zabawy można wprowadzać utrudnienia. Na przykład skakać na jednej nodze, jeśli dzieci nabyły taką umiejętność.
Berek
Berek zaczarowany – dziecko dotknięte przez berka zostaje “zaczarowane”, staje z szeroko rozstawionymi nogami i może zostać “oczarowane” przez inne dziecko, które pod nim przejdzie. Gra kończy się, kiedy berek zaczaruje wszystkie osoby, albo, gdy dzieciaki znudzą się tym bieganiem w kółko.
Berek kucany, – jeśli dziecko uciekające przed berkiem zdąży kucnąć, jest uratowane.
Berek drewniany – analogicznie uratowane jest to dziecko, które zdąży dotknąć czegoś drewnianego (drzewa, ławki, płotu itd.)
Berek ranny – złapana osoba zostaje berkiem, ale goniąc dzieci musi trzymać się jedną ręką za miejsce, którego dotknął poprzedni berek.
Baba Jaga patrzy
Baba Jaga stoi plecami do dzieci, a w tym czasie reszta grupy biegnie w jej kierunku. Na słowa: Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy! dziecko będące Babą Jagą odwraca się, a dzieci zastygają w bezruchu. Jeśli ktoś się poruszy, wraca na start. Wygrywa dziecko, które najszybciej dotrze do stanowiska Baby Jagi.
Gąski, gąski do domu
Z grupy dzieci wybieramy Mamę, Wilka i Gąski. Po wyznaczeniu obszaru gry z jednej strony staje Mama, z drugiej Gąski, a Wilk z boku. Gąski biegną do Mamy, a Wilk próbuje je złapać – gra kończy się, gdy upoluje wszystkie. Zanim Gąski rozpoczną swój bieg, prowadzą z Mamą dialog:
Mama: Gąski, gąski do domu.
Gąski chórem: Boimy się.
Mama:, Czego?
Gąski chórem: Wilka złego.
Mama: A gdzie on jest?
Gąski chórem: Za górami, za lasami.
Mama:, Co robi?
Gąski chórem: Pierze drze.
Mama: To gąski, gąski do domu.
Po tych ostatnich słowach dzieci biegną w kierunku Mamy, a zadaniem wilka jest złapanie jak największej liczby dzieci. Złapane dzieci odpadają z gry a dialog powtarzamy aż wszystkie gąski zostaną złapane.
Piłka parzy
Dzieci ustawiają się w kręgu, wokół osoby, która rzuca do nich piłkę. Gdy znienacka krzyknie “Piłka parzy!” Nie wolno jej złapać. Jeśli dziecko z kręgu nie złapie piłki, zajmuje miejsce w środku. Jeśli nie wykaże się refleksem i złapie piłkę, odpada z gry.
Dorota Bieńkowska
ĆWICZENIA LOGOPEDYCZNE
Gimnastyka buzi i języka - poleca nauczyciel logopeda p. B.Osowiecka
25.03.2020r.
Grupa ''Pszczółki'' - W jak woda, wulkan, wrota, wrotki...
Karty pracy z Nowej Trampoliny 5 latka cz.3 strony 10,13,14 /eksperymenty z wodą i światłem, porpozycje zabawy/ co rozpuszcza się w wodzie,a co nie
Rozmowa z dziećmi na temat '' Do czego służy woda?''
Wiersz o wodzie, do ćwiczeń w mówieniu, opowiadanie treści, nawet nauki na pamięć /fragmenty lub całość/.
Zabawy z sylabami WA, WO, WE, WI, WU, WY...
Dodatkowo dla chętnych z książki Poznaję litery i cyfry - strona z literą W
I.Marcinkowska
Grupa ''Biedronki''
Zadanie na dziś :Drodzy Rodzice, dziś realizujemy temat " 7 dni ma tydzień". Proszę o przeczytanie wiersza " Muzyczny tydzień", którego treść przesyłam w załączniku oraz rozmowę nt. dni tygodnia, ich kolejności, nazw i liczby. Następnie proszę wprowadzić obraz graficzny cyfry 7 - wykonanie kart pracy str. 18 i 19 w książce " Trampolina część "4. Dla dzieci chętnych i tych, które nie odebrały książki, przesyłam dodatkową kartę pracy, ale można też wykonać inną, dowolnie wybraną z cyfrą 7. Zadanie dla dzieci: klaśnij 7 razy, tupnij 7 razy, podskocz 7 razy, wybierz 7 ulubionych zabawek itd. Pozdrawiam. M.Pielach
Grupa ''Krasnoludki''
Temat kompleksowy na 23 marca do 27 marca : Nadchodzi Wiosna. Zadania do realizacji w domu z rodzicami: Praca plastyczna "To już wiosna" - praca może być wykonana farbami bądź kredkami. Wprowadzamy cyfrę 7- pokazujemy dzieciom obraz graficzny cyfry 7, piszemy po śladzie, a potem próbujemy pisać samodzielnie w miarę możliwości. Poznajemy literę Z,z. Zapoznajemy dziecko z obrazem litery drukowanej i pisanej, przypominamy, że jest to spółgłoska, szukamy wyrazów na daną literę, wyszukujemy i zaznaczamy w wyrazach literkę Z. Możemy wykleić szablon litery Z (plasteliną bądź wycinankami) - 5 latki lub spróbować pisać po śladzie ( 6 latki i chętne 5 latki). Możemy wyjść na podwórko i poobserwować przyrodę i pogodę na wiosnę. Zabawa dydaktyczna "Sprawnie liczę" - doskonalimy dodawanie przedmiotów w zakresie 10. Bawimy się poprzez dodawanie zabawek, kredek, klocków np. 2+ 3, 5+4 itp. Można wykorzystać matematyczną kartę pracy i obliczyć działania.
Wiersz "Wiosna" Magdalena Frączek do nauczenia na pamięć.
WIERSZ „WIOSNA” Magdalena Frączek.
Przyszła do nas wiosna, Ciepła i radosna.
Ptaszek pięknie śpiewa, Zielenią się drzewa.
Słonko w górze świeci, Weselą się dzieci.
Każdy dobry nastrój ma, Niechaj wiosna długo trwa !.
Karty pracy książka nr 4 "Nadchodzi Wiosna"
wychowawczyni grupy M.Dąbrowska
Grupa ''Jeżyki''
Dla dzieci 3- letnich proszę wykonać karty pracy nr 42,43, dla dzieci 4- letnich wykonanie karty pracy nr 39,40 oraz staranne pokolorowanie Pani Wiosny.
wychowawczyni grupy M.Gill
Grupa ''Sówki''
W tym tygodniu poruszymy tematykę wiosenną. W ramach tematu kompleksowego Szukamy wiosny proponuję:
• Oglądanie różnych książek o tematyce przyrodniczej, jeśli państwo takowych nie posiadają akurat w domu można obejrzeć obrazki z pomocą internetu.
• Przypominanie nazw wiosennych odmian roślin np. kwiatów przebiśniegi, krokusy, żonkile czy też ptaków przylatujących wiosną bociany, jaskółki itp.
• Zachęcam do utrwalenia piktogramów pogodowych charakterystycznych dla danej pory roku (w tym roku już to robiłyśmy) będzie to świetna forma przypomnienia.
Proponuję pracę plastyczną wokół przysłowia w marcu jak w garncu. Będzie to służyło utrwaleniu przysłowia, iż pogoda w marcu jest zmienna. Dziecko lub rodzic rysuje garnek. W środku już samodzielnie dziecko rysuje piktogramy pogodowe np. słońce, deszcz, śnieg czy grad.
W ramach zajęć z zakresu muzyki proponuję razem z dzieckiem nauczyć się piosenki pt. Marzanna. (jest doskonała forma rozwijania pamięci.)
1. Wiosna już nadchodzi,
zima odejść nie chce,
nocą jeszcze mrozi,
śniegiem prószy jeszcze.
Ref: Marzanno, Marzanno,
ty zimowa panno, dziś cię utopimy,
bo nie chcemy zimy. (2x)
2. Odpłyń wraz z lodami,
daleko do morza,
niechaj wreszcie przyjdzie
do nas wiosna hoża.
Ref: Marzanno, Marzanno,
ty zimowa panno, dziś cię utopimy,
bo nie chcemy zimy. (2x)
https://www.youtube.com/watch?v=hdbMY6nVD6c
Wychowawczyni grupy U. Zaręba
26.03.2020r.
Grupa ''Pszczółki''
1.Proponuję do słuchania i podśpiewywania piosenkę ''Świat bez wody''
zamieszczam tekst i podaję link, dzięki któremu Pszczółki mogą słuchać wersji wokalno - instrumentalnej.
2. Dzisiaj pora na zadanie rozwijające kreatywność plastyczną. Spróbujcie zmienić kroplę wody w coś innego / zwierzątko, postać ludzką, zabawkę lub jeszcze coś zupełnie innego.
3. Zabaw w wodzie nie brakuje, ponieważ myjemy dłonie często i bardzo dokładnie. Zróbcie dzisiaj jak największą pianę podczas mycia rąk - ciekawe komu się to uda, czy pamiętacie, że można wtedy śpiewać ''Wlazł kotek na płotek'' -2 razy
4. Jeśli macie ochotę na narysowanie dowolnego obrazka, na którym pojawia się woda, np deszcz, kałuże....to oczywiście będzie to dobry pomysł.
''ŚWIAT BEZ WODY''
słowa: Elżbieta Buczyńska
muzyka: Czesław Paluch
I.
Ten kto wodę marnotrawi zapomina,
że być może przyjdzie czas,
że jej nie będzie.
I nic wtedy nie pomoże.
Ni modlitwy, ni zaklęcia,
żadne czary, żadne groźby.
Zniknie woda, życie zniknie.
Nie pomogą żadne prośby.
Refren:
Kiedy wyschną wszystkie źródła,
kiedy wszystkie rzeki zginą,
ani ptaki nie przylecą,
ani ryby nie przyp łyną,
ani drzewa nie urosną,
ani człowiek żyć nie będzie.
Ziemia zmieni s ię w pustynię.
Zapanuje c isza wszędzie.
II.
Świat bez wody to świat martwy.
Bez drzew, kwiatów i motyli.
W którym wszystko wiatr wysuszy.
Słońce spali w jednej chwili.
Starą prawdę czas powtórzyć
i znów zrobić to odkrycie,
że bez wody żyć nie sposób.
Woda – to po prostu życie.
Refren:
Kiedy wyschną wszystkie źródła...
https://www.youtube.com/results?search_query=%C5%9Bwiat+bez+wody+tekst
Pozdrawiam, I.Marcinkowska
Grupa ''Biedronki''
26.03.2020 r. - Czwartek:
temat "Nadeszła Pani Wiosna"- poznajemy wiosenne kwiaty.
Rozmowa na temat wyglądu i nazw wiosennych kwiatów z wykorzystaniem przesłanych plansz. Proszę o wykonanie kart pracy str. 20 i 21.
Zadanie: wykonaj pracę plastyczną na temat "Wiosenne kwiaty" lub " Portret Pani Wiosny".
wychowawczyni grupy M.Pielach