Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. Ignacego Mościckiego

Nawigacja

Bajkowe Samorządowe Przedszkole

Nawigacja

Aktualności

Aktualności 2012/2013

                                     Ogłoszenie!

 

Dyrektor szkoły i zespół do opracowania koncepcji pracy szkoły serdecznie zapraszają uczniów, rodziców i pracowników szkoły do przekazywania propozycji dotyczących koncepcji  pracy szkoły na lata 2013/2014 i 2014/2015 drogą e-mail bądź osobiście w sekretariacie szkoły do dnia 10 września 2013 roku.

 

 

HARMONOGRAM UROCZYSTOŚCI ROZPOCZĘCIA

ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014 odbędzie się w dniu 2 września (poniedziałek):

  • Godz. 8.40 – zbiórka przed szkołą, wymarsz do kościoła
  • Godz. 9.00 – msza święta
  • Ok. godz. 10.15 – spotkanie w hali sportowej
  • Ok. godz. 10.30 – spotkanie z wychowawcami w klasach

 

Wszystkich uczniów obowiązuje strój galowy!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!

 

 

Z okazji zakończenia roku szkolnego wszystkim Nauczycielom, Pracownikom oraz Rodzicom składam najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę i życzę, by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości.

Uczniom życzę bezpiecznych i słonecznych wakacji, interesujących podróży, niezapomnianych wrażeń, uśmiechu na co dzień oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.

Dyrektor szkoły

 

 

 

W podzięce za dar najpiękniejszy, za wiedzę i serce

 

 

27 czerwca 2013 r. tradycyjnym polonezem rozpoczęła się uroczystość pożegnania szkoły przez szóstoklasistów. Następnie jedna z prowadzących uroczystość,  Dominika Bednarska z klasy 6 a, powitała serdecznie zgromadzonych gości, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców. Po powitaniu  prowadząca poprosiła gości o zabranie głosu.

Po wysłuchaniu przemówienia Wójta gminy Winnica pana Aleksandra Piątkowskiego głos zabrała pani dyrektor, gratulując rodzicom uczniów, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce ( średnią ocen 4,75 i powyżej). Pięcioro szóstoklasistów otrzyma świadectwa ukończenia szkoły z wyróżnieniem – z klasy 6a: Ola Mierzejewska, Dominika Bednarska i Czarek Kozłowski; z klasy 6b: Amanda Orłowska, Mateusz Łebkowski. Pani dyrektor podziękowała również rodzicom z trójek klasowych za współpracę ze szkołą. Następnie wychowawczynie klas szóstych p. Hanna Winnicka i p. Urszula Roze wręczyły listy gratulacyjne rodzicom wyróżnionych uczniów oraz podziękowania za pracę w klasowych radach rodziców. Po gratulacjach i podziękowaniach szóstoklasiści zaprosili do obejrzenia części artystycznej.

Występ absolwentów składał się z wierszy, piosenek, życzeń i podziękowań  dla nauczycieli za sześcioletni trud włożony w ich nauczanie i wychowanie w szkole podstawowej. Część artystyczna zakończyła się wręczeniem kwiatów nauczycielom, pracownikom szkoły i zaproszonym gościom. Po występie rodzice naszych „artystów” zaprosili wszystkich na poczęstunek do stołówki.

         Uroczystość przebiegała w radosnym nastroju , ale nie zabrakło też zadumy i refleksji, jak też nadziei, że lata nauki w szkole podstawowej okażą się bardzo pomocne w zdobywaniu dalszej wiedzy, w gimnazjum .

         Życzymy naszym szóstoklasistom spotkania na swojej drodze wielu życzliwych, wspaniałych ludzi, sukcesów oraz radości płynącej z ciekawych podróży po świecie nauki.

         Liczymy na zachowanie nas ,pracowników szkoły, w sercu i pamięci.

 

 

 

Komitet honorowy oraz jury Ogólnopolskiego Konkursu „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń” przyznało naszej szkole tytuł i certyfikat BEZPIECZNEJ SZKOŁY oraz członkostwo OGÓLNOPOLSKIEGO KLUBU BEZPIECZNYCH SZKÓŁ.

Uzyskanie certyfikatu jest docenieniem działań naszej szkoły w zakresie dbałości o bezpieczeństwo naszych uczniów. Szczególnie serdecznie dziękuję pani pedagog Annie Strauch za koordynowanie działaniami dotyczącymi projektu.

Irena Maciątek

Harmonogram zakończenia roku szkolnego 2012/2013:

  • godz. 7.45 – spotkanie w hali sportowej, część oficjalna

  • godz. 8.30 – spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych

  • godz. 9.00- zbiórka przed szkołą, wymarsz do kościoła

  • godz. 9.15 – msza święta

  • ok. godz. 10.15 – powrót dzieci do domów (autobusy szkolne odjeżdżają sprzed kościoła)

Serdecznie zapraszamy uczniów i ich rodziców!

 

 

Drogi Rodzicu! 

Drogi Uczniu!

 

Zapraszamy na kiermasz używanych podręczników!

 

Jeśli masz w domu

nieznisznone podręczniki szkolne

możesz je sprzedać koledze z młodszej klasy!

(Dotyczy obecnych uczniów klas IV i VI)

 

Kiermasz trwa

w bibliotece szkolnej w dniach

 20 -  28 czerwca

 

Sprzedających prosimy o podanie konkretnej  ceny każdego podręcznika.

 

Więcej informacji udziela  p. K. Jałmużna

                                                                                                                                                                                           

                        Nagrodowa wycieczka do Warszawy

Dnia 26 czerwca 2013r. odbyła się wycieczka do Warszawy, w której udział wzięło 18 uczniów. Wyjazd był nagrodą dla uczniów, którzy zdobyli najwięcej pochwał w ciągu całego roku szkolnego. Pierwszym punktem wycieczki był Instytut Pamięci Narodowej, gdzie  uczniowie uczestniczyli w lekcji historii. Następną atrakcją był spacer po Starówce i pyszne lody pod pomnikiem Warszawskiej Syrenki.

Opiekę nad dziećmi sprawowały p.IrenaMaciątek,  p.Małgorzata Dłutowska, p.Bogumiła Podlaska.

                                                                          Bogumiła Podlaska

Ponowna wizyta gości z Ukrainy

Ostatnie dni roku szkolnego to dobra okazja na nawiązywanie nowych znajomości i przyjaźni. Przez ostatnie dni naszymi gośćmi byli Władysław i Andrzej z Kijowa – uczniowie polskiej szkoły działającej przy naszej Ambasadzie w Kijowie. Andrzej przez dwa, a Władek przez tydzień byli z nami na lekcjach. Wszyscy uczniowie chcieli gościć ich na swoich lekcjach, gospodarze klas pełnili funkcje przewodników chłopców po naszej szkole. Nasi nowi koledzy doskonalili umiejętność porozumiewania się w języku polskim, ale były też okazje do rozmów w języku rosyjskim i ukraińskim. Chłopcy obiecali, że jeszcze nas odwiedzą! W dniu 27 czerwca 2013 roku po raz kolejny gościliśmy naszych przyjaciół ze Szkoły nr 5 w Browarach kolo Kijowa. Tym razem 17-osobowa grupa uczniów i ich nauczyciele przedstawili nam wspaniały koncert, który pomógł nam lepiej poznać ojczyznę, tradycje i kulturę kraju naszych sąsiadów. W prezencie otrzymaliśmy planszę z ukraińskim alfabetem, lalki w tradycyjnych strojach ukraińskich oraz medal i dyplomy dla naszej szkoły oraz rodziców uczniów, którzy w swoich domach gościli uczniów ze szkoły w Browarach. Nasi goście brali też udział w naszej szkolnej uroczystości pożegnania szkoły przez tegorocznych absolwentów. Gościom bardzo podobał się tradycyjny polonez w wykonaniu naszych szóstoklasistów oraz ich piękny pożegnalny występ złożony z wierszy, piosenek, podziękowań i życzeń.

 

 

Ognisko w klasie IIB                 

   Rodzice uczniów z klasy II b zorganizowali dzieciom na koniec roku szkolnego  niespodziankę.   Tą niespodzianką było wspólne ognisko dnia 14 czerwca 2013r.  w miejscowości Winniczka. Przy słonecznej pogodzie ,na zielonej polanie  było wiele zorganizowanych atrakcji. Wszyscy z wielkim zapałem smażyli sobie kiełbaski przy ognisku. Potem zajadali się innymi pysznymi  smakołykami. Najwięcej radości sprawiły dzieciom zawody i gry sportowe, w których aktywny udział brali również rodzice. Podczas wspólnej zabawy było wiele śmiechu i wszystkim dopisywał humor.  

             

Dziękujemy rodzicom za zorganizowanie ogniska.

                                                                                       Uczniowie klasy IIb

z   wychowawczynią Marzeną Melnicką

 

GMINNY FESTYN RODZINNY

 

W niedzielę 9 czerwca 2013 roku na placu przed naszą szkołą odbył się Gminny Festyn Rodzinny. Było mnóstwo atrakcji dla dzieci: zabawy z klaunami, malowanie twarzy, puszczanie baniek, konkursy z nagrodami, wata cukrowa, ciasto, napoje, jogurty, kule wodne, wesołe miasteczko. Był też występ naszych uczniów, którzy na scenie zaprezentowali swoje talenty muzyczne. Piękny recital przygotowała razem z uczniami nauczycielka muzyki p. Maria Olszewska – dziękujemy!

Podczas festynu dorośli mogli honorowo oddać krew (na placu był ambulans do pobierania krwi), a dzieci obejrzeć samochód policyjny, wozy strażackie, uczyć się od ratowników udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Festyn był wspaniałą okazją do doskonałej zabawy i nauki – dziękujemy absolwentom naszej szkoły za naukę pierwszej pomocy i prezentację wyposażenia wozów strażackich

        

    

 

   Powiatowy finał konkursu  ,,Bezpieczna droga do szkoły”

 

Dnia 14 czerwca 2013r. w Zespole Szkół  nr 2 na Popławach odbył się powiatowy finał konkursu „Bezpieczna droga do szkoły”, który organizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Ciechanowie, Starostwo Powiatowe  oraz Urząd Miasta w Pułtusku.

 

 Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:

-Falkowski Kamil

-Kozłowska Alicja

-Majewski Sebastian

-Matusiak Adrian

-Mierzejewski Andrzej

-Mossakowska Żaneta

-Sieńkowska Izabela

-Szypulski Piotr

-Ślepowrońska Julia

-Tomczyk Weronika

Opiekunem drużyny była p. Marzena Melnicka. Wszyscy zawodnicy wykazali się bardzo dobrą znajomością przepisów ruchu drogowego i wysokimi umiejętnościami jazdy na rowerze po sprawnościowym  torze przeszkód. Drużyna osiągnęła bardzo wysoką punktację. Każdy zawodnik dostał wyposażenie do bezpiecznej jazdy na rowerze. Nasza uczennica Alicja Kozłowska  zajęła I miejsce w kategorii dziewcząt. W nagrodę otrzymała rower.

Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych odpowiadali na pytania zawarte w teście wiedzy o ruchu drogowym oraz sprawdzili się w części praktycznej – jeździe po torze rowerowym. Wszyscy uczestnicy turnieju mieli  także możliwość obejrzenia pokazu Państwowej Straży Pożarnej, dotyczącej udzielania pomocy podczas wypadku samochodowego.

 

                                                                                                                              Gratulujemy całej drużynie

                                                                                                                                       i życzymy dalszych sukcesów.

 

                                                                                                                                                                 Marzena Melnicka

 

Góry Świętokrzyskie

                       Wczesnym rankiem 4 czerwca 2013r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej  im. prof. I. Mościckiego w Winnicy pod opieką p. Iwony Michałowskiej, p. Urszuli Roze, p. Katarzyny Jałmużny, p. Dominiki Jaszczak, p. Moniki Podlaskiej wyruszyli w góry Świętokrzyskie. Wycieczkę czterodniową   zorganizowała p. Katarzyna Jaszczak

Pierwszego dnia udaliśmy się do rezerwatu przyrody nieożywionej - jaskini Raj. Jest w niej 180 metrów bajkowych korytarzy, komór i sal. Wspaniałą szatę naciekową tworzą stalaktyty, stalagmity, kolumny naciekowe, draperie i inne.  Nie bez powodu nosi nazwę „RAJ”. Tego dnia poznaliśmy legendę „Białej Damy”, która powraca do ruin zamku Królewskiego w Chęcinach. Jest on jedną z najciekawszych wizytówek regionu świętokrzyskiego. Następnie w Zagańsku podziwialiśmy 700 letni dąb „Bartek”, który posiada osiem potężnych konarów głównych, 30 metrów wysokości i około 13 m. w obwodzie. Jako pomnik przyrody jest chroniony. A obok niego rośnie młody dąb „syn Bartka”.

Drugiego dnia naszej wycieczki udaliśmy się do Ojcowskiego Parku Narodowego. Park obejmuje doliny dwu niewielkich potoków – Prądnika i Sąspówki tworzących Dolinę Prądnika i Dolinę Sąspowską oraz przyległe fragmenty wierzchowiny jurajskiej. Utworami geologicznymi budującymi Park są wapienie górnojurajskie, powstałe z nagromadzenia ogromnych ilości szczątków organizmów, które żyły w morzu jurajskim ok. 150 mln lat temu. Mają barwę białą, jasnożółtą lub jasnoszarą. Występują tu charakterystyczne formy rzeźby, utworzone z wapienia skalistego – skałki w dnach dolin oraz na wierzchowinie (zwanych ostańcami): Maczuga Herkulesa, Igła Deotymy, Panieńskie Skały, Krakowska Brama czy Rękawica.Na terenie OPN znajduje się ok. 420 jaskiń. Zwiedzaliśmy najdłuższą z nich – w  jaskinię Łokietka (320m), w której to według legendy ukrywał się Władysław Łokietek walczący z Wacławem II Czeskim o tron krakowski. 

Trzeciego dnia udaliśmy się do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Odległe dzieje, prastare słowiańskie korzenie, legendy i mity to wszystko spotka wędrowiec i turysta przybywając w Góry Świętokrzyskie. Góry te miłowali od najdawniejszych czasów zarówno ludzie jak i bogowie. W dolinach przez tysiąclecia dobywano krzemień i żelazo. Na szczytach gór bito pokłony przed Świstem, Poświstem i Pogodą.

Przed dziesięcioma wiekami sprowadzeni tu Benedyktyni uczyli uprawy zbóż, zakładali sady i ogrody, wznosili szkoły i szpitale. Przywieźli ze sobą w te góry pełne słowiańskich kontyn i świętych miejsc okruchy drewna z Krzyża Świętego. Od tych relikwii wziął swoją nazwę ich klasztor i całe pasmo tutejszych gór nazwane Górami Świętokrzyskimi. Najwyższym szczytem w parku jest Łysica (612 m n.p.m) położona w zachodniej części Łysogór. Na ich wschodnim krańcu dominuje Łysa Góra (595 m n.p.m.) z zabytkowym pobenedyktyńskim klasztorem. Zwiedzaliśmy również barokowo-klasycystyczny kościół z XVIII w z piękną kaplicą Oleśnickich. W Muzeum Misyjnym podziwialiśmy pamiątki przywiezione z odległych krajów afrykańskich oraz mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczyć przekład Biblii na język Eskimosów. Ogromne wrażenie wywarło na nas Muzeum Przyrodnicze.  Tego dnia byliśmy jeszcze w św. Katarzynie. Tam podziwialiśmy minerały i skamieniałości z całego świata.  Zbocza Łysogór pokryte są gołoborzami, rumowiskami skalnymi powstałymi w procesie wietrzenia kwarcytów kambryjskich. Na łysogórskich szlakach możemy dotknąć najstarszych i najtwardszych skał w Polsce. Podnosząc z ziemi kawałek kwarcytu trzymamy fragment skamieniałego dna morza sprzed 500 milionów lat.

Góry Świętokrzyskie znane są z występujących tutaj lasów jodłowych. Dominującym gatunkiem drzewa jest jodła z domieszką dębu i buka. Taki las występuje tylko w Polsce w Górach Świętokrzyskich i fragmentami na Roztoczu.

Łysogóry są krainą legend. Każde polskie dziecko wie, że na Łysej Górze odbywają się tajemnicze sabaty czarownic. Mit Łysej Góry potęgują dodatkowo historyczne fakty. Jej szczyt otaczał kamienny wał o długości ok. 1,5 km ułożony z kwarcytu kambryjskiego. Prawdopodobnie miejsce to pełniło w przeszłości funkcje kultowe. Wewnętrzny teren, wyodrębniony wałem mógł służyć magicznym obrzędom pogańskim. Zgodnie z legendą czarownice przybywały na sabat konno, na miotle lub powozem zaprzężonym w kozły. Dziś trudno uwierzyć, że wiara w czarownice rozpowszechniona była w Europie ponad trzysta lat. Ostatni polski proces o czary odbył się w 1775 roku. Spalono wtedy na stosie 14 kobiet posądzonych o czary.

Ostatniego dnia pojechaliśmy do zespołu prahistorycznych kopalń krzemienia pasiastego, który liczy tyle wieków jak egipskie piramidy. Zwiedzaliśmy kopalnię neolityczną w Krzemionkach.  Tam dzięki doskonale zachowanym hałdom górniczym, zagłębieniom poszybowym sprzed 5 tyś. lat przeszliśmy  trasą o długości 500 m. i podziwialiśmy jak w dawnych czasach wydobywano krzemień  pasiasty.

Następnie pojechaliśmy do miejsca, gdzie oko w oko można stanąć z ogromnymi dinozaurami  Jura Parku w Bałtowie. Była to nasza podróż poprzez okresy geologiczne począwszy od kambru aż do dziś. Wszystko się nam tam podobało.

Katarzyna Jaszczak

  Chcielibyśmy podziękować naszym Kochanym Rodzicom, że sfinansowali nam tę wycieczkę; pani dyrektor szkoły, że pozwoliła nam mieć lekcje w plenerze; pani Kasi Jaszczak, że podjęła się  trudu  zorganizowania tej wycieczki; paniom Iwonce Michałowskiej, Uli Roze, Kasi Jałmużnie, Dominice Jaszczak, Monice Podlaskiej, za to, że opiekowały się nami  dniem i nocą; panu kierowcy Janowi Kisielowi, że bezpiecznie nas woził.     Dziękujemy !!!

                                                                                                                                                   Uczestnicy

 

Dnia 03.06.2013r. na terenie naszej szkoły odbył się Dzień Dziecka.                                         

 

Na boiskach szkolnych odbywały się zawody sportowe. Dla klas 4-6 były to rozgrywki w piłkę nożną dla dziewcząt i chłopców. Dla klas 1-3 były zorganizowane wyścigi.

Po przeprowadzeniu zawodów sportowych dla dzieci został zorganizowany pokaz tresury psów. Na pokaz zostali zaproszeni żołnierze ze swoimi podopiecznymi- psami ( owczarkami niemieckimi) z 2 Mazowieckiego Pułku Saperów z Kazuńa Nowego. W pokazie wzięły udział dwa psy Taison i Run ze swoimi przewodnikami, psy zachwyciły wszystkich, bezbłędnie wykonywały wszystkie komendy i polecenia. Żołnierze wraz ze swoimi podopiecznymi pokazali dzieciom jak psy odnajdują materiały wybuchowe, broń i jak się zachowują gdy je odnajdą. Na koniec dzieci miały możliwość bliższego kontaktu za zwierzętami, mogły porozmawiać z żołnierzami o ich wyjazdach na misje do Afganistanu.

 

Następnie dzieci miały zorganizowany poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców.

 

Nasze pociechy czekała jeszcze jedna atrakcja, dyskoteka, którą poprowadził Adam Fałek za darmo dla dzieci.

 

Jako współorganizator Dnia Dziecka pragnę podziękować Państwu Kobylińskim z Bielan za pomoc w zorganizowaniu pokazu tresury psów, bo dzięki nim ten pokaz się odbył. Pragnę także podziękować Radzi Rodziców za zorganizowanie poczęstunku dla dzieci i Panu Adamowi Fałkowi za poprowadzenie dyskoteki.

 

                                                                                                                                                            Izabela Skrzecz

 

KONKURS „EKO-PLANETA”
      Uczniowie  naszej szkoły brali udział w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym „EKO-PLANETA”, którego ideą jest:

- upowszechnienie wiedzy o ochronie środowiska i zagrożeniach wynikających z rozwoju gospodarczego.
- aktywizacja miłośników ojczystej przyrody poprzez prezentowanie i honorowanie ich osiągnięć.
- poszerzenie wśród młodzieży wiedzy o przyrodzie Polski. Wyniki konkursu:

  • Żaneta Mossakowska kl. Va       bardzo dobry wynik
  • Karolina Gizińska   kl. IVb           bardzo dobry wynik
  • Dominik Chojnacki   kl. IVb         wyróżnienie
  • Karolina Jałmużna  kl. IVb           wyróżnienie
  • Weronika Monińska   kl. IVb      wyróżnienie
  • Joanna Kaźmierczak   kl. IVb      wyróżnienie
  • Julia Mościcka              kl. IVb      wyróżnienie

Gratulujemy !!!

Iwona Michałowska

Akcja ,,RATUJEMY  I  UCZYMY  RATOWAĆ ”prowadzona w Publicznej Szkole Podstawowej im. prof. Ignacego Mościckiego.

 

 

Wraz z ogromnym rozwojem cywilizacyjnym, wzrasta liczba czynników powodujących zagrożenie życia i zdrowia człowieka. Priorytetem edukacji powinny być i są wartości jak: zdrowie, zrozumienie, odpowiedzialność  i wzajemna pomoc.

Aby zminimalizować skutki tragicznych zdarzeń spowodowanych wypadkami, należy wyposażyć dzieci już od najmłodszych lat w wiedzę i praktyczne umiejętności związane z PIERWSZĄ  POMOCĄ  PRZEDMEDYCZNĄ. Aby umiały zachować się w sytuacjach trudnych, kształtować ich gotowość do działania i bezinteresownego niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Uczeń powinien nabywać wiedzę o sobie, środowisku lokalnym i świecie. Poznać metody, które pozwolą mu podejmować trafne decyzje i nauczą bycia odpowiedzialnym. W szkole podstawowej uczeń uczy się poznawać świat, przede wszystkim poprzez działanie.

Dlatego więc w naszej szkole od 7 lat prowadzi się zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy, aby dać młodym ludziom możliwość nauczenia się pomocy przedmedycznej oraz pokazania jak ważne jest zwrócenie uwagi na drugiego człowieka.

 

Nadrzędnym celem tej akcji jest kształtowanie u młodego człowieka gotowości niesienia pomocy poszkodowanym i potrzebującym, a w tym:

- nabycie umiejętności niezbędnych przy udzielaniu pierwszej pomocy,

- wdrażanie do zachowań bezpiecznych na drodze do i ze szkoły, w czasie zabaw i gier, w domu, na ulicy, podwórku,

- nabycie umiejętności wzywania pogotowia ratunkowego, straży pożarnej policji.

Realizacja zajęć odbywa się podczas zajęć świetlicowych, lekcji wychowania fizycznego, godzin wychowawczych w naszej szkole.

W tym roku szkolnym przeszkolone zostały klasy pierwsze, drugie, trzecie, a także dziewczęta klas czwartych, klasa piąta B i klasa szósta A.

Po przeprowadzonych zajęciach:

- uczeń wie, że aby zacząć kogoś ratować musi zapewnić sobie bezpieczeństwo, dopiero później osobie poszkodowanej,

- uczeń wie, jak sprawdzić stan przytomności,

- potrafi prawidłowo udrożnić drogi oddechowe,

- potrafi prawidłowo przeprowadzić rozmowę z dyspozytorem pogotowia, potrafi wezwać pomoc, zna numery służb ratowniczych,

- wie, że oddech u poszkodowanego należy sprawdzać spokojnie poświęcając na tę czynność co najmniej 10 sekund (zna zasadę słyszę – czuję - widzę),

- uczeń potrafi ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej (wie kiedy stosuje się taką pozycję),

- potrafi ocenić, kiedy należy wykonać oddechy ratownicze,

- uczeń potrafi wykonać prawidłowe oddechy ratownicze,

- uczeń rozumie potrzebę uciskania klatki piersiowej i potrafi prawidłowo uciskać klatkę piersiową,

- na miejscu wypadku umie działać w określonej kolejności.

 

Zajęcia te cieszą się ogromną popularnością, uczniowie bardzo chętnie w nich uczestniczą, szczególnie najmłodsze dzieci. Bardzo przydatne do realizacji tych zajęć okazały się pomoce dydaktyczne, ufundowane przez fundację WOŚP, które otrzymała nasza szkoła ( fantom, zestaw ćwiczeń MINI  ANIA, książki do nauki pierwszej pomocy). Przy przeszkalaniu uczniów  z zakresu udzielania pierwszej pomocy kieruje się mottem ,,SŁYSZĘ  I  ZAPOMINAM,  WIDZĘ  I  PAMIĘTAM,  ROBIĘ  I  ROZUMIĘ ” ( Konfucjusz). 09.05.2013r. do naszej szkoły zostali zaproszeni przez Panią Dyrektor RATOWNICY  WODNI i przez cały dzień, pokazywali uczniom jak udzielać pierwszej pomocy, jak zachowywać się nad wodą i dbać o swoje bezpieczeństwo, uczyli jak opatrywać rany i jak układać poszkodowanego na noszach.

                                                                                                                                           Izabela Skrzecz

WIOSENNY  ŚWIETLICOWY  TURNIEJ  W  HALOWEJ  PIŁCE  NOŻNEJ  DZIEWCZĄT  I  CHŁOPCÓW  PUBLICZNEJ  SZKOŁY  PODSTAWOWEJ  W  WINNICY

 

 

Świetlicowy turniej w halowej piłce nożnej dziewcząt i chłopców rozpoczął się 22.04.2013r. Do turnieju przystąpiły 6 drużyn chłopców i 6 drużyn dziewcząt z Publicznej Szkoły Podstawowej w Winnicy. Mecze odbywały się podczas przerw między lekcjami i trwały po 7 minut. W obydwu grupach każda drużyna musiała rozegrać po 5 meczy. O zwycięstwie i zajęciu jednego spośród trzech miejsc medalowych decydowała ilość zdobytych bramek. Spośród uczestników turnieju wyłonimy króla i królową strzelców.  

Każda drużyna biorąca udział w turnieju maksymalnie liczy ośmiu zawodników- czterech zawodników gra w polu piąty jest bramkarzem i trzech zawodników rezerwowych.

Za ufundowanie nagród dla zespołów biorących udział w Wiosennym Świetlicowym Turnieju w Halowej Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców pragnę podziękować Panu Wójtowi Aleksandrowi Piątkowskiemu i Radzie Rodziców, oraz Pani Dyrektor Irenie Maciątek organizator turnieju Izabela Skrzecz.

                                                                                                                

Wycieczka ekologiczno-edukacyjna ,,Szlakiem Programu Infrastruktura i Środowisko”

         Dla szkół w całej Polsce przygotowano 100 bezpłatnych wyjazdów autokarowych do ponad 40 miejsc realizacji projektów unijnych, które otrzymały wsparcie z Programu Infrastruktura i Środowisko. Należało  w wyznaczonym dniu rozwiązać quiz oraz prawidłowo wypełnić formularz kontaktowy.  Dzięki szybkiemu zgłoszeniu udało się wygrać wycieczkę dla 33 uczniów szkoły. Organizator wskazał jako miejsce realizacji Zakład Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów w Miastkowie k/Łomży, gdzie w 2012r. zakończyła się realizacja projektu ,,Racjonalizacja gospodarki odpadami komunalnymi i rekultywacja składowisk odpadów”. 12 czerwca 2013r. uczniowie wyjechali na wycieczkę.  Zwiedziliśmy przedsiębiorstwo. Na jego terenie znajdują się składowiska oraz nowoczesne sortownie i kompostownie. Młodzież zdobyła dodatkową wiedzę na temat właściwej gospodarki odpadami i zapobiegania marnowaniu cennych surowców. Po zajęciach grupa miała zapewniony pyszny obiad w wykwintnej restauracji. Uczestnicy wyjazdu otrzymali plecaki, lornetki, latarki, notesy i długopisy.  Wzbogaceni o wiedzę na temat segregacji i utylizacji odpadów, z mocnym postanowieniem większej dbałości o środowisko wróciliśmy do szkoły.

Iwona Michałowska

 

Dobre  uczynki

 

Bezinteresowne działania na rzecz ludzi, zwierząt i środowiska trwają w szkole nie jeden dzień, nie tydzień, ale cały rok.

20 MAJA 2013r. DZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÓW

W Publicznej Szkole Podstawowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Winnicy, w roku szkolnym 2012/2013 z okazji Dnia Dobrych Uczynków przeprowadziliśmy wiele działań wspierających Fundację Ekologiczną ARKA. Koordynatorem naszych działań była p. Katarzyna Jaszczak oraz nasi wychowawcy i nauczyciele. Zorganizowaliśmy akcję charytatywną, która podlegała na uzyskaniu pieniędzy ze sprzedaży różnych rzeczy, które mieliśmy w domu i przestaliśmy się nimi bawić, lub zmieniliśmy zainteresowania. Dzieci ze szkoły chętnie te przytulanki, spinki, karteczki, torebki i inne rzeczy kupiły i służą im dalej.

Zebraliśmy 240 zł. Drogi jest nam los istot żywych, bo bardzo je kochamy i nie możemy pozwolić, aby marzły zimą, a także, aby jakikolwiek pies czy kot głodował. Przekazaną przez nas kwotę Schronisko Dla Bezdomnych Zwierząt w Józefowie przeznaczyło na zakup karmy, środków czystości, lekarstw i kocy.

Cieszymy się, że mogliśmy pomóc Azorkom, Pusiom, Misiom, Kiciom i innym pupilom.

·        W czasie zimy prowadziliśmy systematyczną akcję dokarmiania ptaków w swoich przydomowych ogródkach.

·       W szkole trwa zbiórka makulatury, nakrętek do butelek typu PET, zużytych baterii. Aktywnie uczestniczymy w tej akcji, ponieważ dbamy o ekologię.

·       Tego roku wzięliśmy i udział w zbiórce odzieży oraz produktów żywnościowych z dłuższą datą ważności dla osób najbardziej potrzebujących.

·       Powiedzieliśmy swoim bliskim i znajomym, że są dla nas ważni. 

·       Pocieszyliśmy tych, którzy się smucą.

·       Pomagaliśmy rodzicom i dziadkom w domu, Np. przy sprzątaniu, myciu naczyń, robieniu zakupów.

·       Pomoc koleżeńska w odrabianiu lekcji lub przygotowaniu się do sprawdzianów w ramach uczniowskiego pogotowia pomocy rówieśniczej potrzebującym.

·       Pilnowaliśmy porządku w klasie i w szkole.

·       Czytaliśmy małym dzieciom.

·       Opieka nad młodszym rodzeństwem.

·       Pomagaliśmy starszym.

·       Wspieraliśmy akcję UNICEF-u kupując i wykonując lalki.

·       Wspieraliśmy szkolne akcje kupując makaronowe choinki oraz stroiki wielkanocne.

·       Jesteśmy dla siebie mili i nie dokuczamy innym.

Uczestnicy!!!

 

 

Dziecięca Akademia Przyszłości

 

W naszej szkole 25 uczniów bierze udział w projekcie pt.: "Dziecięca akademia przyszłości – wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów poprzez dodatkowe zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe w szkołach podstawowych”, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX, Działanie 9.1, Poddziałanie 9.1.2

W ramach tego programu odbywają się na terenie naszej  szkoły następujące zajęcia:

- sportowo – wychowawcze

- matematyczno – przyrodnicze

- z język angielskiego

- z  informatyki

- z zakresu wsparcie psychologiczno- pedagogicznego.

Dzięki udziałowi w projekcie sfinansowany został  zakup wielu pomocy dydaktycznych do zajeć przyrodniczo – matematycznych, słuchawki z mikrofonami na zajęcia informatyczne, gry i programy do nauki języka angielskiego, różnego rodzaju piłki do gry na zajęcia sportowe, materiały papiernicze.

Projekt cieszy się dużym zadowoleniem wśród naszych uczniów. W zajęciach uczestniczą uczniowie z klas IV – VI – poprzez zabawę uczą się i utrwalają wiele wiadomości i umiejętności.

„Dziecięca Akademia Przyszłości” to nie tylko zajęcia na terenie szkoły, ale również wyjazdy, uczniowie byli dwukrotnie na basenie w Pułtusku, na wycieczce w Warszawie – zwiedzali muzeum Powstania Warszawskiego, Złote Tarasy, odwiedziliminizoo w Gzowie, podążali szlakami ścieżek ekologicznych w Pułtusku. Uczniowie zwiedzali oszczyszalnię w Winnicy.

Planowany jest wyjazd na Stadion Narodowy w Warszawia na mecz ligowy.

Projekt trwa od 01.09.2012 r. do 30 czerwca 2013 r.

 

                                                                                                Anna Strauch

 

 

 

 

           

 

 

              Sprawozdanie z akcji rozdania odzieży,

           która odbyła się w dniach 22-24 maja 2013r.

 

 

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. prof. I. Mościckiego w Winnicy zaangażowali się w akcję „Chcemy pomagać” – zbierali odzież, którą w dniach 22-24 maja 2013r. udostępniliśmy zainteresowanym osobom.

Udało nam się przekazać 213 sztuk odzieży!!!!

Dziękujemy pracownikom GOPS Winnica za rozpowszechnienie informacji o akcji.

Dziękujemy Księżom z naszej parafii za udostępnienie salki katechetycznej
i okazaną pomoc.

Podziękowania dla p. Anny Kosek za wypożyczenie wieszaków do odzieży.

Akcja „Chcemy pomagać” odbyła się dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców, uczniów, pracowników szkoły – dziękujemy za życzliwość i otwarte serca na pomoc innym.

 

                                                                                                Anna Strauch

Konkurs „Kangur Matematyczny”

W dniu 21 marca 2013 r. w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”. Uczniowie szkół podstawowych rywalizowali w następujących kategoriach wiekowych: Żaczek, Maluch i Beniamin. W naszej szkole do konkursu przystąpiło 35 osób.

    Najlepszy wynik WYRÓŻNIENIE otrzymała KAROLINA LISIECKA z klasy IVa. GRATULUJEMY!

 

                                                                                                             Ewa Kurpiewska

 

 

    KONKURS

BEZPIECZNA SZKOŁA – BEZPIECZNY UCZEŃ

                                   PRAWO, PRZYJAŹŃ, TOLERANCJA

        Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym bierze udział w ogólnokrajowym konkursie „Bezpieczna Szkoła”, którego celem jest spopularyzowanie wśród uczniów w całej Polsce podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego, w tym norm współżycia, poszanowania praw jednostki w tym ucznia, przeciwdziałania patologiom, tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach, solidaryzmu społecznego. Równocześnie konkurs ma służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa szkoły i uczniów.

         W ramach konkursu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wielu lekcjach, dyskusjach, pogadankach na temat przestrzegania prawa, kulturalnego zachowania, odpowiednich relacji interpersonalnych.

        Uczniowie odpowiedzieli na kluczowe pytanie: „ Co powinno się zmienić w szkole, rodzinie,  otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi?” wykonując wiele prac literackich i plastycznych. Do zadania konkursowego przystąpiło 62 uczniów.

        W kategorii klas młodszych za pracę plastyczną na temat „ Dobre relacje między ludźmi”  otrzymali:

I m. PAWEŁ ZADROŻNY

II m. JULIA KOMOROWSKA

III m. KAROLINA SOKOŁOWSKA

wyróżnienia:   ALEKSANDRA KRÓLAK

        W kategorii klas starszych za pracę literacką (np. opowiadanie, list, wiersz, kartka z pamiętnika, regulamin obowiązujący w klasie, rodzinie czy sąsiedztwie, itp.) otrzymali:

I m. KLAUDIA ZAWADZKA

II m. KAROLINA GIZIŃSKA

III m. AMANDA ORŁOWSKA

wyróżnienia: ZUZANNA GÓRSKA 

Zwycięzcom i wyróżnionym gratuluję. Wszystkim uczestnikom życzę wytrwałości. Nie poddawajcie się, w następnym konkursie może to Wy będziecie najlepsi.                                

Organizator: Hanna Winnicka

 

 

        

 

  

 

 

                               

 

 

 

 

 

Święto Konstytucji 3 Maja

 Dnia 8 maja 2013 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. prof. I. Mościckiego w Winnicy odbyła się szkolna akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.

 Uczniowie klasy IVa, VIa, VIb pod opieką pani Ewy Kurpiewskiej przygotowały program artystyczny związany z tym świętem.

Tradycyjnie, na rozpoczęcie uroczystości, został odśpiewany hymn państwowy przez wszystkich uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Uczniowie przybliżyli zebranym tło historyczne majowego święta. Opowiedzieli historię powstania Konstytucji 3 Maja. Następnie uczniowie wehikułem czasu przenieśli się do XVIII w. na Plac Zamkowy w Warszawie. Widzowie obejrzeli spektakl nawiązujący do czasów stanisławowskich i uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji. Stroje młodych aktorów oraz oprawa plastyczna przedstawiająca Zamek Królewski dodała kolorytu przedstawieniu. Całość dopełniły recytowane wiersze i pieśni patriotyczne śpiewane przez szkolny chór przygotowany przez panią Marię Olszewską.

     Tak wspomnieliśmy rok 1791 i ważne wydarzenie z dnia 3 maja.

 

                                                   Pamiętajmy o chlubnych tradycjach naszego kraju.         Uczmy się patriotyzmu, szanujmy ojczyznę i jej niepodległość.

 

Ewa Kurpiewska

 

 

DN. 16. 05. 2013 R.  PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE „ SPOSÓB NA SZKOŁĘ”

 Uczniowie klas 4 – 6 uczestniczyli w Pułtuskim Centrum Kultury w spektaklu „Sposób na szkołę”, w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji  z Krakowa. Treść przedstawienia została oparta na znanej powieści Edmunda Niziurskiego - „Sposób na Alcybiadesa”.

       

Bohaterowie tego przedstawienia borykają się z kłopotami związanymi z profesorami i starszymi kolegami. Szukają szczęścia i poważania w szkole, która nie zawsze była dla nich czymś dobrym i pomocnym. Bohaterowie zamiast podążać szlakiem wiedzy i nauki zaczynają szukać ... sposobu na Alcybiadesa.

 Aktorzy w trakcie przedstawienia przekazali widzom wiele wartości wychowawczych. Wielkimi atutami spektaklu były walory inscenizacyjne – rozbudowana scenografia, oryginalne kostiumy i rekwizyty,   efekty specjalne,  ścieżka dźwiękowa i ciekawa choreografia.

       Spektakl za sprawą dobrej gry aktorskiej wywarł duże wrażenie na widzach z naszej szkoły.

Opracowanie: Hanna Winnicka

 

OGŁOSZENIE!!!

 

W dniach 22- 23 maja 2013r. w godz. 12.00 – 16.00 w salce katechetycznej przy kościele  będzie można bezpłatnie wziąć odzież zebraną przez uczniów i pracowników Publicznej Szkoły Podstawowej w Winnicy w ramach akcji „Chcemy pomagać”

Odzież wydaje p. Anna Strauch.

                   Zapraszamy rodziców i uczniów

Konkurs recytatorski wierszy Juliana Tuwima

Rok 2013 został ogłoszony Rokiem Juliana Tuwima. Z tej to okazji uczniowie klas pierwszych pod okiem nauczycieli  p. A. Wardy i p.M. Drobot przygotowali konkurs recytatorski wierszy tego poety.

W konkursie wzięli udział uczniowie kl. Ia i Ib.

Jury w składzie :

- p. K. Jałmużna

-p.J. Wrublewska

-p.U. Roze

wybrało najlepszych recytatorów.

I m zajął  Mateusz Włodarczyk z kl. Ia

II m Julia Sękowska z kl. Ib

III m Paweł Chyliński z kl. Ib

Wyróżnienie otrzymała Aleksandra Królak z kl. Ia.

Wszystkim bardzo gratulujemy i zachęcamy do czytania wierszy  J. Tuwima.

                                                   M. Drobot i A. Warda

Karta rowerowa

6 maja 2013 r. w naszej szkole przeprowadzono egzamin na kartę  rowerową. Mogła ją uzyskać osoba, która wykazała się niezbędnymi umiejętnościami praktycznymi i opanowała pewne wiadomości z zakresu przepisów ruchu drogowego. Uczniowie klas IV pogłębiali swoją wiedzę na lekcjach techniki w ramach wychowania komunikacyjnego.

Egzamin składał  się z dwóch części:

-teoretycznej-testu,

-praktycznej-jazdy na rowerze.

W części praktycznej uczestniczył  funkcjonariusz policji. Wszyscy pozytywnie zdali egzamin  teoretyczny i praktyczny. Uzyskali w 100% uprawnienia do jazdy rowerem z kartą rowerową.

Gratulujemy naszym uczniom i życzymy powodzenia na  szerokiej drodze!

                                                                                                                                         Marzena Melnicka

 

 

Warsztaty historyczne

  W kwietniu 2013 r. uczniowie klas V-VI wzięli udział w warsztatach historycznych, przeprowadzonych przez edukatora IPN-u, panią Agnieszkę Szajewską.

 Czwartoklasiści uczestniczyli w zajęciach "Z flagą narodową przez najnowszą historię Polski". Zajęcia te były zarysem najnowszych dziejów Polski, ukazanych poprzez fotografie i krótkie teksty źródłowe. Uczniowie poznali najważniejsze wydarzenia z okresu historii najnowszej, dowiedzieli się, kiedy i po co używa się barw narodowych, ćwiczyli spostrzegawczość i czytanie ze zrozumieniem.
               Piąto i szóstoklasiści w ciągu dziewięćdziesięciominutowych zajęć poznali jeden z tematów związanych z najnowszą historią Polski - "A więc wojna". Dzięki bogatemu materiałowi źródłowemu uczniowie  poznali wydarzenia pierwszego miesiąca wojny śledząc losy żołnierzy różnych formacji. Dowiedzieli się także, jak walczyła piechota, do czego używano trałowców i jak wyglądało uzbrojenie polskiej armii w 1939 roku.

                Były to ciekawe lekcje historii.

Opracowanie : Hanna Winnicka

 

Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

26 kwietnia 2013 r. w  Publicznym Gimnajum   w Gzach odbyły się XXXVI Powiatowe Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Podczas zawodów przeprowadzono konkurs jazdy sprawnościowej rowerem po torze przeszkód oraz test składający się z pytań dotyczących : zasad i przepisów o ruchu pieszych i rowerzystów, znaków drogowych, sytuacji w ruchu drogowym i zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zawody odbywały się pod czujnym okiem funkcjonariuszy policji z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku. Wszystkie drużyny wykazały się dużymi umiejętnościami i zaangażowaniem.

Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:

-Sebastian Majewski,

-Adrian Matusiak,

-Andrzej Mierzejewski.

                              Drużynie życzymy dalszych sukcesów w następnych zawodach.

                                                                                                      Marzena Melnicka

 

 

 

 

PRZYRODNICZY KONKURS RECYTATORSKI

„Przyroda to  wszystko to,
co nas otacza.
To nasza Ziemia, na niej wszyscy żyjemy
I od niej jesteśmy uzależnieni.”
            Piosenką „Pamiętajcie o ogrodach” i wyjaśnieniem, co to jest przyroda  uczniowie klasy IVb  przywitali wszystkich zebranych na Recytatorskim Konkursie Przyrodniczym, zorganizowanym w naszej szkole z okazji Światowego Dnia Ziemi. Cele konkursu to:  popularyzacja recytacji, kształtowanie właściwych postaw człowieka wobec przyrody i wspieranie uzdolnień uczniów.

Jury w składzie: Irena Maciątek, Joanna Wrublewska, Hanna Winnicka, Iwona Lachowska i Czarek Kozłowski biorąc pod uwagę następujące kryteria:

  • zgodność treści wiersza z hasłem przewodnim konkursu
  • pamięciowe opanowanie tekstu
  • dykcja
  • interpretacja głosowa utworu
  • postawa sceniczna
  • ogólne wrażenie artystyczne

oceniło recytacje uczestników podzielonych na dwie grupy wiekowe

  1. uczniowie klas I-III
  2. uczniowie klas IV-VI

Wszystkie zaprezentowane utwory były związane z hasłem konkursu. Przedstawiały piękno przyrody lub zmuszały do refleksji nad jej pogarszającą się kondycją. Po obradach jury zapadł następujący werdykt:

w kategorii klas I-III

I miejsce Natalia Chylińska

II miejsce Julia Warda

III miejsce Natalia Piotrowska oraz Weronika Zalewska

wyróżnienie: Mateusz Włodarczyk, Julia Sękowska, Wiktoria Kryg, Karolina Przybyszewska

w  kategorii klas IV-VI

I miejsce Zuzanna Górska

II miejsce Weronika Tomczyk

III miejsce Kamil Bartczak

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i przyrodnicze upominki.

Gratulujemy wygranym i dziękujemy wszystkim uczestnikom.

Iwona Michałowska i uczniowie klasy IVb

 

            

Mali aktorzy

Klasa IB w dniu 12.04.2013 r. przygotowała dla swoich kolegów krótkie przedstawienie 

pt. „ Koty”

Kilka dni wcześniej przed   ,,premierą’’ przygotowali plakat i dekoracje oraz zaprosili 

p. dyrektor, nauczycieli oraz uczniów. Aktorzy bardzo przejęci prezentowali swoje umiejętności.

                                                                Wychowawca kl IB- Marzena Drobot

 

 

 

 

    OGŁOSZENIE !

 

DYREKTOR SZKOŁY SERDECZNIE ZAPRASZA RODZICÓW NA ZEBRANIE, KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ 
dnia 25 kwietnia 2013r. (czwartek) według następującego harmonogramu

 

 

 

HARMONOGRAM:

 

*

godz. 1500

spotkania rodziców uczniów kl. I-III

*

godz. 1600

spotkania rodziców uczniów kl. IV-VI

 

SPOTKANIA ODBĘDĄ SIĘ W NASTĘPUJĄCYCH SALACH:

 

Klasa

Sala Nr

*

I A

            9

*

I B

            7

*

II A

            15

*

II B

            16

*

III A

            10

*

III B

            12

*

IV A

            25

*

IV B

            27

*

V A

            23

*

V B

            26

*

VI A

            19

*

VI B

            20

 

                     

 

Wesołych i ciepłych Świąt!

 

                                        Z okazji Świąt Wielkanocnych

życzę wielu radosnych chwil przy świątecznym stole, wiosennego nastroju, wzajemnego zrozumienia, ciepła rodzinnego i pomyślności .
Niech ten wyjątkowy czas pozwoli chociaż na chwilę oderwać się od tego, co przemijające, a spojrzeć na to, co wieczne.

 

W imieniu własnym

i pracowników szkoły

Irena Maciątek

 

Mamy nominację do wyróżnienia za podjęcie działań związanych z rozwijaniem zdolności uczniów podczas lekcji i zajęć pozalekcyjnych już od I etapu edukacyjnego!

          Z okazji obchodzonego 21 marca Ogólnopolskiego Dnia Talentów, w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie odbyła się konferencja Rozwijanie zdolności najmłodszych uczniów w szkole zorganizowana w ramach projektu „Opracowanie i wdrożenie kompleksowego systemu pracy z uczniem zdolnym”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Uczestnikami konferencji byli dyrektorzy szkół i nauczyciele – Liderzy zdolności ze Szkół Odkrywców Talentów z całego kraju – oraz zaproszeni goście i prelegenci.
         Podczas konferencji Joanna Berdzik, wiceminister edukacji narodowej, wręczyła dyrektorom i przedstawicielom szkół nominacje do wyróżnień za podjęcie działań związanych z rozwijaniem zdolności uczniów podczas lekcji i zajęć pozalekcyjnych już od I etapu edukacji.

         Wśród nominowanych140 szkół podstawowych z całej Polski jest również nasza szkoła!

 

 

 

 

 

22 marca 2013 r. w naszej szkole obchodziliśmy „Dzień Talentów”

W tym dniu odbył się finał Szkolnego Konkursu „MAM TALENT” oraz prezentacje uczniów, którzy uczestniczą w kołach zainteresowań prowadzonych przez naszych nauczycieli.

MAM TALENT – to konkurs organizowany przez p. Katarzynę Jaszczak – opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań uczniów, twórczy rozwój pasji               i umiejętności, wyłonienie i zaprezentowanie w środowisku szkolnym różnorodnych talentów, rozwijanie kreatywności uczniów.

W finale III Edycji Konkursu uczniowie pokazując swoje umiejętności – talenty parodiowali piosenki innych wykonawców, wcielali się w znanych piosenkarzy, dzielili się umiejętnością zapamiętywania, deklamowali wiersze, prezentowali prace plastyczne. A byli to:  Julita Smutkiewicz, Joanna Kaźmierczak, Patrycja Zielska, Julia Zadrożna, Julia Mościcka; Karolina Lisiecka, Karolina Gizińska, Gabriela Podlaska, Aleksandra Romanowska; Zuzanna Górska; Aleksandra Komorowska; Natalia Piotrowska; Kaludia Kowalewska, Elwira Zinówko, Julia Komorowska;  Filip Wodyński; Julia Stopka; Weronika Ciosek; Wiktoria Zakobielska; Wiktoria Kryg; Julia Warda; Maria Bielińska; Julia Ślepowrońska oraz Natalia Kaczmarczyk i Wiktoria Lusa.

Występy były bardzo ładne. W głosowaniu brała udział cała publiczność(nauczyciele, rodzice, uczniowie. Każdy mógł oddać swój głos tylko na jednego uczestnika.

Komisja w składzie:  p. Katarzyna Jałmużna – przewodnicząca,  Dominika Bednarska, Kamila Bednarska, Ilona Borkowska, Cezary Kozłowski, Karolina Jałmużna, Wojciech Markowski,  Katarzyna Jaszczak podliczyła głosy i ogłoszono wyniki.

W kategorii klas I – III 1 miejsce zajęła Maria Bielińska – uczennica klasy I a (taniec); 2 miejsce  Julia Warda ucz. klasy III b (śpiew) oraz 3 miejsce zespół taneczno muzyczny z klasy II b – Klaudia Kowalewska, Elwira Zinówko i Julia Komorowska.

W kategorii klas starszych 1 miejsce zajęła Aleksandra Komorowska ucz. klasy IV b (malarstwo);          2 miejsce zajął zespół taneczny  „Skandal”, w skład którego należą dziewczynki klasy IV b:  Julita Smutkiewicz, Joanna Kaźmierczak, Patrycja Zielska, Julia Zadrożna, Julia Mościcka; 3 miejsce zajął zespół taneczny  dziewcząt z klasy IV:  Karolina Lisiecka, Karolina Gizińska, Gabriela Podlaska, Aleksandra Romanowska. Wszyscy uczestnicy  za udział i odwagę otrzymali dyplomy.

Po konkursie „MAM TALENT” uczestnicy kół zainteresowań prowadzonych przez nauczycieli  w naszej szkole zaprezentowali swoje osiągnięcia. Były to koła: języka polskiego prowadzone przez p. Urszulę Roze i p. Hannę Winnicka; matematyki  prowadzone przez p. Ewę Kurpiewską; ekologiczne prowadzone przez p. Iwonę Michałowską;  języka angielskiego prowadzone przez p. Joannę Wrublewską; wychowanie komunikacyjnego prowadzone przez  p. Marzęnę Melnicką; teatralne prowadzone przez p. Iwonę Lachowską; muzyczne prowadzone prze p. Marię Olszewską; plastyczne prowadzone przez p. Agnieszkę Warda.

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie szkolnego dnia talentów. Szczególne podziękowanie kieruję w stronę p. Katarzyny Jałmużna oraz komisji odpowiedzialnej za III Edycję Konkursu MAM TALENT.                                                     Organizator p. Katarzyna Jaszczak

 

 

 

WIELKANOC

Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa – początkowo w dniu żydowskiej Paschy, a od soboru w Nicei (325) w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (tj. między 21 marca a 25 kwietnia). Obchody religijne Wielkanocy rozpoczyna odbywająca się wczesnym rankiem procesja i msza, w Kościele katolickim zwana rezurekcją,                     w prawosławnym – jutrznią. W tym dniu spożywa się uroczyste śniadanie          w gronie rodzinnym, poprzedzone składaniem sobie życzeń. Wielkanoc wieńczy okres Wielkiego Postu  i poprzedzający ją Wielki Tydzień. Jest czasem radości (symbolizuje ją biały kolor szat liturgicznych). Z Wielkanocą wiążą się liczne religijne i ludowe obrzędy(święcenie pokarmów, pisanki, śmigus-dyngus).

Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję. Są niezwykle barwne, towarzyszy im wiele obrzędów.  Po wielkim poście – kiedyś bardzo ściśle przestrzegany – ludzie z niecierpliwością czekali na odmianę. O wielu wielkanocnych obyczajach pamiętamy także dzisiaj. Dzięki nim świąteczne dni są bardziej radosne.

ZWYCZAJE I TRADYCJE WIELKANOCNE

Palemki na szczęście


Wielki Tydzień zaczyna się Niedzielą Palmową. Kiedyś nazywano ją kwietną lub wierzbną. Palemki – rózgi wierzbowe, gałązki bukszpanu, malin, porzeczek – ozdabiano kwiatkami, mchem, ziołami, kolorowymi piórkami. Po poświeceniu palemki biło się nią lekko domowników, by zapewnić im szczęście na cały rok. Połkniecie jednej poświeconej bazi wróżyło zdrowie i bogactwo. Zatknięte za obraz lub włożone do wazonów palemki chroniły mieszkanie przed nieszczęściem i złośliwością sąsiadów.

Świąteczne porządki


Przed Wielkanocą robimy wielkie świąteczne porządki nie tylko po to, by mieszkanie lśniło czystością. Porządki mają także symboliczne znaczenie – wymiatamy z mieszkania zimę, a wraz z nią wszelkie zło i choroby.

Topienie Judasza


Kolejnym ważnym dniem Wielkiego Tygodnia jest Wielka Środa. Młodzież, zwłaszcza chłopcy, topili tego dnia Judasza. Ze słomy i starych ubrań robiono wielka kukłę, którą następnie wleczono na łańcuchach po całej okolicy. Przy drodze ustawiali się gapie, którzy okładali kukłę kijami. Na koniec wrzucano „zdrajcę” do stawu lub bagienka. Wymierzanej w ten sposób sprawiedliwości stawało się zadość.

Wielkie grzechotanie


Kiedy milkły kościelne dzwony, rozlegał się dźwięk kołatek. Obyczaj ten był okazja do urządzania psot. Młodzież biegała po mieście z grzechotkami, hałasując i strasząc przechodniów. Do dziś zachował się zwyczaj obdarowywania dzieci w Wielkim Tygodniu grzechotkami.

Pogrzeb żuru


Ostatnie dwa dni postu były wielkim przygotowaniem do święta. W te dni robiono „pogrzeb żuru” – potrawy spożywanej przez cały post., Kiedy więc zbliżał się czas radości i zabawy, sagany żuru wylewano na ziemię.

Wieszanie śledzia


W równie widowiskowy sposób rozstawano się też ze śledziem – kolejnym symbolem wielkiego postu. Z wielką radością i satysfakcją „wieszano” go, czyli przybijano rybę do drzewa. W ten sposób karano śledzia za to, że przez sześć niedziel „wyganiał” z jadłospisu mięso.

Święconka


Wielka Sobota była dniem radosnego oczekiwania. Koniecznie należało tego dnia poświęcić koszyczek (a wielki kosz) z jedzeniem. Nie mogło w nim zabraknąć baranka (symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego), mięsa i wędlin (na znak, że kończy się post). Święcono też chrzan, – bo „gorycz męki Pańskiej          i śmierci została zwyciężona przez słodycz zmartwychwstania”, masło – oznakę dobrobytu – i jajka – symbol narodzenia. Święconkę jadło się następnego dnia, po rezurekcji. Tego dnia święcono też wodę.

Specjalnie dla dziewcząt


Uwaga dziewczyny, – jeżeli w Wielką Sobotę obmyjecie twarz w wodzie,         w której gotowały się jajka na święconkę, to znikną piegi i inne mankamenty urody!

Wielka Niedziela – dzień radości


W Wielką Niedzielę poranny huk petard i dźwięk dzwonów miał obudzić śpiących w Tatrach rycerzy, poruszyć zatwardziałe serca skąpców i złośliwych sąsiadów. Po rezurekcji zasiadano do świątecznego śniadania. Najpierw dzielono się jajkiem. Na stole nie mogło zabraknąć baby wielkanocnej i dziada, – czyli mazurka.

Lany poniedziałek


Lany poniedziałek, śmigus-dyngus, święto lejka – to zabawa, którą wszyscy doskonałe znamy. Oblewać można było wszystkich i wszędzie. Zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście. A jeśli któraś się obraziła – to nieprędko znalazła męża. Wykupić się można było od oblewania pisanką – stąd każda panna starała się, by jej kraszanka była najpiękniejsza. Chłopak, wręczając tego dnia pannie pisankę, dawał jej do zrozumienia, że mu się podoba. 

Szukanie zajączka


Wyrazem wielkanocnej radości rodziny może być po zakończeniu śniadania, wspólna zabawa – zwana szukaniem zajączka, czyli małej niespodzianki dla każdego.

Wielkanocne jajo


Jajo – króluje na wielkanocnym stole, jest symbolem życia i odrodzenia. Tradycja pisanek i dzielenia się święconym jajkiem sięga daleko w przeszłość. Już starożytni Persowie wiosną darowali swoim bliskim czerwono barwione jaja. Zwyczaj ten przyjęli od nich Grecy i Rzymianie. Rumuńskie przysłowie ludowe mówi:, „Jeśli my, chrześcijanie zaprzestaniemy barwienia jaj na czarno, wówczas nastąpi koniec świata”. Czerwone pisanki mają ponoć moc magiczną     i odpędzają złe uroki, są symbolem serca i miłości. Jajko jest formą najbardziej doskonałą. Zawiera wszystkie konieczne dla odżywienia organizmu składniki: białko, tłuszcz, sole mineralne i witaminy.

  



Aby Zmartwychwstały Chrystus
obudził w nas to, co jeszcze uśpione,
ożywił to, ci już martwe;
niech światło Jego słowa
prowadzi nas przez życie do wieczności.

Radosnych Świąt w gronie rodzinnym życzy

Katechetka Katarzyna Jaszczak

 

Browary koło Kijowa na Ukrainie

W dniach 3 – 7 marca 2013 roku pani dyrektor, nauczycielka języka rosyjskiego p. W. Krzyżańska oraz uczennice naszej szkoły Amanda Orłowska i Marta Dobrzyńska wraz z delegacją dyrektorów i nauczycieli szkół naszej gminy przebywały w Browarach koło Kijowa w Ukrainie w ramach realizacji projektu „Otwarta szkoła”. Podczas pobytu w Szkole nr 5 im. Wasyla Stusa w Browarach nauczycielki oraz dziewczynki poznały system kształcenia w Ukrainie, uczestniczyły w lekcjach, obejrzały koncert uczniów browarskiej szkoły, uczestniczyły w szkolnej uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, zwiedziły miasto Browary i Kijów – stolicę Ukrainy, obejrzały balet „Grek Zorba” w Narodowym Teatrze Opery i Baletu w Kijowie.

Pobyt był bardzo ciekawy, dostarczył wielu miłych wrażeń, był okazją do odwiedzenia „starych” przyjaciół (goście z Browarów byli u nas w październiku), nawiązania nowych znajomości i przyjaźni, doskonalenia znajomości języków obcych.

         Był to nasz pierwszy, ale nie ostatni wyjazd do Browarów. Wkrótce kolejna wizyta!

 

 

Szanowny Rodzicu!!!

 

Jeśli chcesz, by Twoje dziecko w roku szkolnym 2013/2014 było uczniem klasy I Publicznej Szkoły Podstawowej im. prof. I. Mościckiego w Winnicy, bardzo proszę o złożenie wypełnionych dokumentóww sekretariacie szkoły najpóźniej do dnia 10 kwietnia 2013 roku.

 

Serdecznie zapraszam,

Irena Maciątek

 

Szanowny Rodzicu!!!

 

Jeśli konsultowałeś się z przedszkolnym wychowawcą w sprawie gotowości szkolnej swojego dziecka i chcesz, by Twoje dziecko jako 6 – latek w roku szkolnym 2013/2014 było uczniem I klasy Publicznej Szkoły Podstawowej im. prof. I. Mościckiego w Winnicy bardzo proszę zgłoś się do sekretariatu szkoły najpóźniej do dnia10 kwietnia 2013 roku w celu zapisania dziecka do szkoły.

Serdecznie zapraszam rodziców i dziecko do zapoznania naszej szkoły.

 

Irena Maciątek

 

 

Zimowisko

28stycznia rozpoczęliśmy ferie zimowe. Każdy,   kto chciał   w pierwszym tygodniu mógł przychodzić     do szkoły i miło spędzić czas. Były zajęcia fizyczne, informatyczne, plastyczne oraz artystyczne.  Dzieci zostały  podzielone na dwie grupy wiekowe:   kl. I—III oraz kl. IV—VI.  Nauczyciele prowadzący zajęcia budzili wrażliwość twórczą i estetyczną; rozwijali ekspresję twórczo-ruchową itp. Wszyscy  wyrazili chęć uczestniczenia ponownie w tego rodzaju zajęciach

 
   

                                                                                                Katarzyna Jaszczak

 

 

 

 

 

XIII Edycja „Góra Grosza”

 

Kolejny już raz przystąpiliśmy do udziału w ogólnopolskiej akcji Góra Grosza, pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Za organizacją akcji odpowiedzialne jest Towarzystwo ,, Nasz Dom’’.

Celem akcji  jest zbieranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną , w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka , pogotowi rodzinnych , kwalifikowanych rodzin zastępczych.

W naszej szkole zbieraliśmy w klasach monety. Każdy, kto chciał wesprzeć dzieci wychowujące się poza rodziną mógł wrzucić grosze do słoików znajdujących się w salach lekcyjnych. W tabeli prezentujemy wyniki klas. 

 

KLASA

 SZTUK OGÓLNIE

 NA  UCZNIA PRZYPADA

I A

2874

119,75

I B

4170

166,8

II A

1095

60,83

II B

913

48,05

III A

878

51,65

III B

323

19,00

IV A

-

-

IV B

911

39,61

V A

682

28,42

V B

933

42,41

VI A

580

29,00

VI B

115

6,76

   

                                 

Razem uzbieraliśmy 25 kg – tj. 13861 monet.

 

Na wygraną klasę czeka nagroda niespodzianka.

Akcję przeprowadził Samorząd Szkolny, pod kierunkiem  p. Katarzyna Jaszczak

 

MNIEJ ZŁOMU W DOMU

Na obszarze Gminy Winnicaorganizowana jest zbiórka

Zużytego    Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (ZSEE).           

 W dniach 5 - 15 kwietnia na teren Zakładu Budżetowego w Winnicy dostarcz zepsute urządzenia elektroniczne i elektryczne, np. pralki, lodówki, telewizory, suszarki, monitory lub inne niedziałające już urządzenia.

 

Zadbaj o środowisko !!!

Weź udział w naszej akcji !!!

Zapraszają Ekomrówki z PSP  w Winnicy oraz

UG Winnica

 

 

 

Lista prymusów Publicznej Szkoły Podstawowej im. prof. I. Mościckiego
w Winnicy w I semestrze w roku szkolnym 2012/2013

 

 

  1. Kryg Wiktoria -  II a
  2. Tkaczyk Emilia –  II a
  3. Budyta Eliza –  II b
  4. Komorowska Julia –  II b
  5. Kaczmarczyk Natalia – III a
  6. Kosek Zuzanna –     III a
  7. Kryk Weronika –   III a
  8. Kurpiewski Jakub –   III a
  9. Lusa Wiktoria –  III a
  10. Piotrowska Natalia –  III a
  11. Morawski Dawid –  III a
  12. Szczesna Natalia – III b
  13. Warda Julia –  III b
  14. Kowalewska Marta –  III b
  15. Zalewska Weronika – III b
  16. Fabisiewicz Adrian –  IV a – 5,10
  17. Podlaska Gabriela –  IV a – 5,08
  18. Karpowicz Bartosz – IV a – 4,91
  19. Jałmużna Karolina – IV b – 5,08
  20. Monińska Weronika –  IV b  - 4,91
  21. Smutkiewicz Julita – IV b – 4,91
  22. Gizińska Karolina –  IV b – 4,75
  23. Mossakowska Żaneta – V a – 4,90
  24. Mierzejewska Aleksandra –   VI a – 5,10
  25. Bednarska Dominika –   VI a – 4,90
  26. Orłowska Amanda –                 VI b – 5,10

 

 

 

Wyniki konkursu  ,,Co wiesz o życiu i działalności patrona szkoły''

I miejsce

Aleksandra Mierzejewska

Amanda Orłowska

Marta Dobrzyńska

 

II miejsce

Dominika Bednarska

Kamila Bednarska

Natalia Majewska

Karolina Gizińska

Kozłowska Alicja

Mossakowska Żaneta

Adrian Matusiak

Zuzanna Górska

 

III miejsce

Roksana Mielczarczyk

Karolina Jałmużna

Andrzej Mierzejewski

Weronika Tomczyk

Katarzyna Gąsiorowska

Natalia Lisiecka

Klaudia Chrzanowska

Kinga Kobylińska

Klaudia Włodarczyk

Klaudia Zawadzka

 

Wyniki klasyfikacji poszczególnych klas:

I miejsce – klasa 5a

II miejsce – klasa 4b

III miejsce – klasa 6a

 

Serdecznie gratulujemy!

 

   Dzień Patrona

Obrzędowość, tradycja i symbolika to ważne składniki pracy wychowawczej naszej szkoły, kształtujące stosunek emocjonalny uczniów do otaczającej rzeczywistości.

Dnia 24. 01. 2013 r. Publiczna Szkoła Podstawowa im prof. I. Mościkckiego obchodziła Dzień Patrona  w formie Imienin Szkoły. Jest  to dla uczniów, nauczycieli i rodziców dzień wyjątkowy, co podkreśla strój galowy uczniów i specyficzny plan zajęć. Obchody Dnia Patrona  w tym roku przebiegały według  następującego harmonogramu:

KLASY I- III

8.30-9.30- Projekcja filmu o patronie szkoły pt : ,,W cieniu’’

9.50-11.00- zbiórka na dolnym korytarzu : ułożenie portretu prof. Ignacego Mościckiego z puzzli, krótka informacja o patronie , śpiew hymnu szkoły

11.10-11.30- obiad

11.30-13.10- dyskoteka

KLASY IV-VI

7.45-10.15- zajęcia zgodne z planem lekcji

10.15-11.10- Projekcja filmu o patronie szkoły pt :,,W cieniu’’

11.10-11.30- obiad

11.30-13.10- zbiórka na górnym korytarzu : ułożenie portretu prof. Ignacego Mościckiego z puzzli, krótka informacja o patronie , podanie wyników konkursu ,, Co wiesz o życiu i działalności patrona szkoły”, śpiew hymnu szkoły

13.10-14.50- dyskoteka

 

Zorganizowane w ten sposób uroczystości szkolne rozwijają takie dyspozycje w dzieciach , które staną się w przyszłości nieodzownym elementem postaw- dążenie do ideału. Służą organizowaniu działań werbalnych i niewerbalnych: zabawa, rozwijanie tradycji, twórczość własna. Pozwalają na twórczą aktywność dzieci w różnych działaniach powiązanych z zespołową działalnością. Motywują do wspólnego przeżywania określonych sytuacji o dużych walorach wychowawczych. Włączają do działań szkoły wszystkich nauczycieli, wychowawców i rodziców. Miejsce patrona w życiu naszej społeczności szkolnej jest ważne o czym świadczą coroczne uroczyste obchody tego dnia .

                                                                                Maria Olszewska

                                               Marzena Drobot

                                              Hanna Winnicka

                                               Katarzyna Jałmużna

                                                                              Agnieszka Warda

 

Przedstawienie teatralne ,,O  wesołym Sindbadzie żeglarzu’’na motywach zaczerpniętych z Baśni tysiąca i jednej nocy

 Uczniowie klas I, II i III dnia 23 stycznia obejrzeli w Miejskim Ośrodku Kultury w Pułtusku przedstawienie teatralne ,, O  wesołym Sindbadzie żeglarzu’’na motywach zaczerpniętych z Baśni tysiąca i jednej nocy w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacyjnego z Krakowa.Główny bohater tego barwnego przedstawienia młody Książę Sindbad , mimo otaczającego go bogactwa i przepychów , jest nieszczęśliwy. Co noc nawiedza go sen , w którym nieznana osoba prosi go o pomoc. I tak zaczyna się podróż  Sindbada, w której doświadczy wielu przygód, nie zawsze szczęśliwych: zostanie połknięty przez wieloryba, stanie do walki ze sługami złego czarnoksiężnika Karabadona, pozna moc Dżina uwięzionego w słynnej lampie Aladyna.Widzowie razem z dobrą wróżką Szeherezadą pomagają cały czas Sindbadowi w rozwiązywaniu wielu problemów. To dobro, które człowiek nosi w sercu jako skarb, choć poddane najcięższej próbie, zawsze zwycięży zło. Nic i nikt  nie zdoła pokonać wielkiej siły miłości i przyjaźni.

Przedstawienie zawierało w sobie nie tylko wiele wartości dydaktycznych. Do  wartości  inscenizacyjnych należą nowatorsko zaprojektowane kulisy boczne i olbrzymia łódź, barwne kostiumy ,łatwo wpadająca w ucho muzyka i teksty piosenek.  Najciekawszą atrakcją były jednak efekty specjalne i ciekawe oświetlenie.Wszystkim spektakl bardzo się podobał.  

                                                            Marzena Melnicka

 

Wyjazd na spektakl „Legendy Orła Białego”

               W środę 23 stycznia 2013 r. 41  uczniów z klas 4 - 6, pod opieką pań: B. Podlaskiej, E. Iwińskiej, H. Winnickiej, uczestniczyło w spektaklu teatralnym ,,Legendy Orła Białego” wystawionym w Domu Kultury w Pułtusku przez Teatr Katolicki z Krakowa.

               Widzom przedstawiono ciekawą adaptację legend związanych z powstaniem państwa polskiego. Prezentacja sceniczna zawierała najważniejsze wydarzenia historyczne z tego okresu. 

              Uczniowie mogli zobaczyć m.in.: legendę związaną z założeniem Gniezna; poznać okrutnego Popiela i gospodarnego Piasta, zobaczyć jak Skuba  pokonał smoka i co zrobiła Wanda, która nie chciała Niemca. Przez legendarną historię naszego kraju prowadzili widzów trzej zabawni braciszkowie, którym to władca Polski polecił spisać historię jego kraju.

               W tym celu wybierają się w rejs łodzią. Cały czas wydarzenia te są konfrontowane z zapisem historycznym, zawartym w Kronice Polskiej Galla Anonima. Podają historyczne daty i opisy osób. Uczniom szczególnie spodobała się gra trzech aktorów odtwarzających postacie braci zakonnych. Byli oni wyjątkowo zabawni. Dwójka uczniów z widowni zagrała z aktorami scenę postrzyżyn Ziemowita oraz koronację pierwszego króla, Bolesława Chrobrego.

               Publiczność mogła podziwiać starannie dobrane kostiumy, wyszukane oświetlenie, barwną scenografię. Te nietypowe rozwiązania sceniczne poruszały w dzieciach najgłębsze pokłady emocji, pobudzały ich wyobraźnię. Młody odbiorca mocniej zapamiętał przesłanie niesione przez legendy o prawdzie, honorze, przyjaźni i czynieniu dobra...

              To był naprawdę udany spektakl!

                                                                                                                                         Organizator: Hanna Winnicka

 

„Kolędujmy wszyscy wraz”

Dnia 21 grudnia 2012 r. pod tym właśnie tytułem odbyła się w naszej szkole Wigilia. Zgodnie ze szkolną  tradycją wszystkie klasy spotkały się w hali sportowej, aby wspólnie spędzić ten uroczysty dzień. Oprócz uczniów przy wigilijnym stole zasiedli także nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, rodzice, zaproszeni goście i przedstawiciele lokalnych mediów. Tym razem zamiast tradycyjnych Jasełek, uczniowie z klas I – III  należący do koła teatralnego postanowili zaprosić wszystkich do wspólnego śpiewania. I tak, w naszych uszach zabrzmiały następujące kolędy i pastorałki, śpiewane przez poszczególne klasy:

Klasy pierwsze – „ Wołek i osiołek”

Klasy drugie – „Betlejem”

Klasy trzecie – „Bosy pastuszek”

Klasy czwarte – „ Pójdźmy wszyscy do stajenki”

Klasy piąte – „ Lulajże Jezuniu”

Klasy szóste – „ Wśród nocnej ciszy”

Pomiędzy kolędami można było dowiedzieć się, od kiedy rozróżniamy kolędy od pastorałek, jaki mają charakter i czym różnią się od siebie. Na zakończenie dorośli zgromadzeni na uroczystości zaśpiewali „ Przybieżeli do Betlejem”, za co nagrodzeni zastali, tak jak i uczniowie, gromkimi brawami. Następnie wszyscy wysłuchali Ewangelii o Bożym Narodzeniu, podzielili się opłatkiem i zasiedli do wspólnego posiłku. Nie zabrakło również wizyty Mikołaja, który hojnie obdarował prezentami. Nasza szkolna Wigilia nie byłaby tak udana, gdyby nie Rada Rodziców. To właśnie rodzice zadbali o piękny wystrój stołów, pyszne ciasta  i sprawny przebieg wspólnego posiłku. W świątecznym nastroju udaliśmy się domów.

 

                                                                                                                                              Iwona  Lachowska

 

 

 

Żywa lekcja historii w klimacie starożytnego Rzymu

  W dniu 9. 01. 2013 r. w naszej szkole gościliśmy aktorów z Agencji Widowiskowej z Torunia, którzy przeprowadzili dla uczniów klas 4 - 6 żywą lekcję historii pt. „Starożytny Rzym i Gallowie”.

Wszyscy z zapartym tchem obserwowaliśmy pojedynek cesarza rzymskiego z przywódcą Gallów. Rycerze w humorystyczny sposób opowiedzieli dzieciom, jak powstawała potęga Rzymu, jak wyglądali legioniści rzymscy, a także jacy władcy budowali potęgę tego imperium. Nasi uczniowie mogli wziąć udział w bitwie rzymsko – galijskiej, tworzyli formację obronną „żółwia”, a także byli uczestnikami targu niewolników. Wszyscy w wielkim skupieniu oglądali zbroje i broń rzymską. Na zakończenie uczniowie uczestniczyli w konkursie związanym ze starożytnym Rzymem, a każda osoba, która udzieliła poprawnej odpowiedzi, otrzymała pamiątkową monetę rzymską.

  Serdecznie dziękujemy autorom lekcji i zapraszamy ponownie. Na każdym z nas spotkanie wywarło wielkie wrażenie. Mogliśmy połączyć przyjemne z pożytecznym, bo lekcja wzbogaciła naszą wiedzę na temat starożytnego Rzymu.
 

Hanna Winnicka

naucz. historii

 

           

Dzisiaj jest ten rodzaj ciszy,

  Że każdy wszystko usłyszy:

I sanie w obłokach mknące,

I gwiazdy na dach spadające,

A wszędzie to ufne czekanie?

Czekajmy – dziś cud się stanie.

                   Radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęścia w Nowym 2013 Roku!

 

 

BYLIŚMY NA SPEKTAKLU „JABŁKO ADAMA.

PONADCZASOWOŚĆ PRZYPOWIEŚCI BIBLIJNYCH”

( 12 GRUDNIA 2012 ROKU )

Dnia 12 grudnia 2012 roku 37 uczniów z klas IV – VI wybrało się do Akademii Humanistycznej w Pułtusku na przedstawienie teatralne pt. „Jabłko Adama. Ponadczasowość przypowieści biblijnych” pod opieką pań: Hanny Winnickiej, Katarzyny Jaszczak i Wandy Miecznikowskiej. Spektakl przygotował Teatr Młodego Widza z Wolimierza.

Widowisko obejrzeliśmy w auli.  Główny bohater Jarek musiał przygotować się do sprawdzianu z przypowieści biblijnych. W cudowny sposób przeniósł się do czasów  Adama i Ewy, gdy tylko otworzył Biblię. Aktorzy występujący na scenie przedstawili kolejno historie bohaterów biblijnych: Adama i Ewy, Hioba, Salomona, syna marnotrawnego. Stało się  to też okazją do wyjaśnienia zwrotów i wyrażeń pochodzących z Biblii, które funkcjonują w naszym języku: hiobowe wieści, zakazany owoc, syn marnotrawny, wieża Babel, salomonowy wyrok, zamienić się w słup soli.  Występ aktorów urozmaicały stosowane przez nich liczne rekwizyty, między innymi charakterystyczne dla teatru ulicznego maski. Scenografia odpowiadała charakterowi sztuki. Młodym widzom podobały się efekty specjalne i odpowiednio dobrana muzyka.

Atrakcją dla dzieci było to, że aktorzy zapraszali ich na scenę. Dziewczynki i chłopcy wcielali się w różne postaci i razem z odtwórcami głównych ról odgrywali scenki. Chętnych do takiej zabawy było wielu. Z pozytywnymi wrażeniami wróciliśmy do szkoły.

                            Organizator: Hanna Winnicka

 

 

LIST OTWARTY DO UCZNIÓW

 

"Granicą praw i wolności człowieka są prawa i wolności innych, dlatego w kontaktach międzyludzkich wszyscy musimy pamiętać, że nasze prawa kończą się tam, gdzie zaczynają się prawa innych."

 

Rzecznik Praw Ucznia

mgr Hanna Winnicka

 

Witam!

Nazywam się Hanna Winnicka.
Uczę języka polskiego i historii . Zostałam wybrana przez Was na Rzecznika Praw Ucznia. Dziękuję za zaufanie jakim mnie obdarzyliście.
Skoro stoję na straży praw ucznia, możecie zwracać się do mnie z każdą sprawą związaną z naruszeniem prawa ucznia, dziecka. Wszystkim informacjom skierowanym do mnie - jako Rzecznika Praw Ucznia - zostanie nadany, w zależności od skali problemu, właściwy bieg. Każda sprawa zostanie zdiagnozowana, dokładnie zanalizowana. Nastąpi zbadanie prawdziwości problemu i ustosunkowanie się do zaistniałej sytuacji.
Chcę zaznaczyć, że ja nie wyręczam żadnych instytucji w ich działalności, jedynie uwrażliwiam, by funkcjonowały w sposób przyjazny uczniowi. Chciałabym zachęcić i włączyć młodzież naszej szkoły do rozstrzygania "dużych" i codziennych problemów szkolnych.

  • Jeżeli nie możesz dogadać się z Nauczycielem...
  • Uważasz, że jesteś niesprawiedliwie traktowany....
  • Nie wiesz jak rozwiązać jakiś problem......PRZYJDŹ!!!

Pamiętaj!

  • Możesz liczyć na pomoc i dyskrecję!
  • Nie jesteś sam!
  • Nie zamykaj się ze swoim problemem!
  • Postaram się skutecznie zająć Waszymi sprawami.
  • Jestem do Twojej dyspozycji w każdy wtorek podczas długiej przerwy.

Rola rzecznika:

  • propagowanie praw ucznia i dziecka
  • reprezentowanie interesów uczniów na posiedzeniach Rady Pedagogicznej
  • mediacja między stronami konfliktu
  • doradzanie w sytuacjach konfliktowych
  • interwencja w razie naruszania podstawowych praw ucznia i udzielanie pomocy zgodnie z ustalonym trybem postępowania
  • Szkolny turniej ruchu drogowego - ,,Bądźmy bezpieczni na drodze’’

 

  Dnia 5 grudnia  2012r.  w naszej szkole odbył się turniej  pod hasłem: ,,Bądźmy bezpieczni na drodze’’. Cele tego turnieju było przypomnienie i utrwalenie zasad bezpiecznego zachowania się na drodze i poruszania  się po niej zgodnie z zasadami ruchu drogowego. Wśród zaproszonych gości byli funkcjonariusze policji z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku. W czasie pogadanki przypomnieli oni,  jak uczniowie powinni właściwie zachowywać się na drodze, w szkole, w autokarze.

Turniej składał się z dwóch  oddzielnych części: dla klas I- III i  IV-VI.   Do turnieju przygotowywali się wszyscy uczniowie naszej szkoły.

Drużyny klas pierwszych  wyjaśniały znaczenie czerwonego i zielonego światła w sygnalizatorze świetlnym. Drużyny klas drugich podawały  właściwe  numery pogotowia , straży pożarnej ,policji. Drużyny klas trzecich rozwiązywały zagadki  o ruchu drogowym. Wszyscy uczniowie klas I-III brali dodatkowo udziału w zajęciach prowadzonych przez  Kubusia Puchatka w prezentacji   pod tytułem ,,Kubuś Puchatek nam powie , jak bezpiecznie poruszać się po drodze’’ Wybrani uczniowie z klas czwartych  przedstawili  samodzielnie wykonane plakaty  z właściwym i niewłaściwym zachowaniem na jezdni lub w jej pobliżu.   Zaprezentowali również  zaprojektowane i wykonane samodzielnie znaki drogowe. Wybrani uczniowie z klas piątych odczytywali samodzielnie ułożone wierszy na temat  przepisów  i zasad bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze pieszego, pasażera i kierującego pojazdem. Zaś uczniowie klas szóstych na ten temat wykonywali prezentację. Najciekawsze prezentacje zostały  przedstawione na turnieju.

         Na zakończenie wszyscy uczniowie  obejrzeli inscenizację w wykonaniu uczniów klasy II b pt:  ,,Znaki drogowe wokół nas’’ , która przypomniała  i utrwaliła  znaczenie wybranych znaków drogowych.

                                                           Marzena Melnicka

 

 

Wyniki Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego

WIELKIE DYKTANDO

pt: ,,Piszę pięknie po polsku’’

 

Jak co roku w listopadzie odbył się w naszej szkole   

      Konkurs Ortograficzny WIELKIE DYKTANDO

                 pt: ,,Piszę pięknie po polsku’’

Tytuł Małego Mistrza Ortografii za bezbłędna pracę otrzymuje Wiktoria Lusa z klasy IIIa (PSP Winnica)

W kategorii klas II:

I miejsce- Marcin Jeż (PSP Błędostowo)

II i III miejsca oraz wyróżnień nie przyznano

W kategorii klas III:

I miejsce- Natalia Kaczmarczyk  IIIa (PSP Winnica)

II miejsce- Aleksandra Wilska  ( PSP Błędostowo)

III miejsce- Natalia Piotrowska IIIa (PSP Winnica)

wyróżnienia: Zuzanna Kosek IIIa i Natalia Szczesna IIIb

(PSP Winnica)

W kategorii klas IV:

I miejsce- Adrian Fabisiewicz  IVa (PSP Winnica)

II miejsce- Dominika Gąsiorowska  ( PSP Błędostowo)

 III miejsca i wyróżnień nie przyznano

 

W kategorii klas V:

I ,II i III miejsca nie przyznano

wyróżnienie – Kamil Falkowski Va (PSP Winnica)

W kategorii klas VI:

I miejsce- Amanda Orłowska VIb (PSP Winnica)

II miejsce- Filip Kobryń  ( PSP Błędostowo)

 III miejsca nie przyznano

wyróżnienie –Damian Smoliński VIa (PSP Winnica)

Laureatom Konkursu gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w zmaganiach ortograficznych w następnym roku.

                                                                           Organizatorzy

 

Klub  Bezpiecznego  Puchatka

 Jedną z najważniejszych chwil w życiu każdego dziecka  jest jego pierwszy dzień w szkole. To właśnie wtedy przechodzi ono prawdziwy , poważny test samodzielności. Okres szkoły to czas wspaniałej przygody : poznawanie świata, zawieranie nowych znajomości, zdobywanie ważnych umiejętności. Przed Pierwszoklasistami zupełnie nowe wyzwania , pierwsze  sukcesy i podejmowane bez rodziców decyzje.

  Współczesny świat oprócz wielu możliwości rozwoju, niesie za sobą także zagrożenia , których skala jest ogromna . Na bezpieczeństwo dzieci czyha wiele zagrożeń , podczas drogi do szkoły , w szkole , w domu , czy w czasie zabawy. Rodzice , nauczyciele , a także instytucje , takie jak Policja nie szczędzą starań , by chronić dzieci i zapewnić im bezpieczeństwo w każdej sytuacji. Ważnym elementem tych działań jest edukacja dzieci – uświadomienie rozmaitych niebezpieczeństw oraz nauczenie , jak ich unikać i jak postępować w razie ich zaistnienia .

  Klasa IB przystąpiła  do Klubu Bezpiecznego Puchatka . Uczniowie uczą się bezpieczeństwa na drodze , w szkole , w domu i w czasie zabawy. 20 listopada przystąpią do Testu Bezpieczeństwa i otrzymają  Certyfikat ,,Klubu  Bezpiecznego Puchatka''.                                      

                                                                   Marzena  Drobot

 

 

WARSZAWA DA SIĘ LUBIĆ …

Dnia 28 listopada 2012r. odbyła się jednodniowa wycieczka do Warszawy. Pojechała na nią cała klasa IVa i IVb oraz panie I. Michałowska, J. Grabarek, K. Jałmużna i K. Jaszczak i mama Weroniki.

Pierwszym punktem programu było obejrzenie filmu w wymiarze 3D w Multikinie. Wszyscy byliśmy zachwyceni efektami i akcją filmu. Później zjedliśmy posiłek w McDonald s, bo była już pora obiadowa i byliśmy głodni. Następnie przejechaliśmy autokarem na Plac Zamkowy, aby zwiedzić Zamek Królewski. W zamku rozdzieliliśmy się na dwie grupy i każda grupa ze swoim przewodnikiem odwiedziła: Apartament Wielki i Królewski, a w nich sale tronową, rycerską, sypialnię króla, jego garderobę, pokój marmurowy, salę Canaletta oraz kaplicę. Wszystkie pomieszczenia wyglądały bogato i pięknie. Trudno uwierzyć, że zamek był całkowicie zniszczony w czasie II wojny światowej i później tak precyzyjnie odbudowany przez Polaków. Potem przeszliśmy do Archikatedry św. Jana, najstarszego kościoła w Warszawie, miejsca ściśle związanego z Patronem Naszej Szkoły. Znajduje się tam krypta z grobowcem Ignacego Mościckiego.

Z katedry spacerkiem przeszliśmy obok Barbakanu na Rynek Staromiejski, gdzie podziwialiśmy XV wieczne kamienice oraz pomnik Syrenki. Dodatkową atrakcją był świąteczny wystrój stolicy. Pięknie oświetlone ulice oraz olbrzymie, kolorowe choinki wprawiły nas w miły nastrój i każdy rozmarzył się na temat Świąt Bożego Narodzenia.    Szybko jednak nadszedł czas odjazdu z Warszawy.

Na miejscu, w Winnicy nauczycielki pożegnały uczniów i oddały w ręce rodziców. Wszyscy jesteśmy wdzięczni za zorganizowanie wycieczki do tak szczególnych miejsc, gdzie zapewne nigdy byśmy sami nie dotarli.

Uczestnicy

 

Święto Niepodległości

11 listopada obchodziliśmy 94 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w naszej szkole 14 listopada (środa – godzina wychowawcza) odbył się uroczysty apel poświęcony temu wydarzeniu. 

Wszyscy uczniowie i nauczyciele zgromadzili się na sali gimnastycznej około godziny 10.30. Uczniowie klasy Va, VIa i VI b w galowych strojach rozpoczęli swój występ przygotowany pod kierunkiem p. Anity Piechockiej-Wenda, a uświetniony piękną oprawą muzyczną przygotowaną przez p. Marię Olszewską.

Program przypomniał historię Polski – najpierw rozbiory – poprzez pantomimę z flagą Polski -  rozszarpywaną przez 3 wrony – symbolizujące trzech rozbiorców naszego państwa, potem lata niewoli, kolejne powstania, aż w końcu odzyskanie niepodległości w 1918r.

Dekoracja – symboliczna mogiła żołnierza ze zniczami i kwiatem sprawiła, że uczniowie byli bardzo skupieni dostrzegając i rozumiejąc powagę sytuacji. Występy szkolnych aktorów zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego przez wszystkich uczniów i nauczycieli naszej szkoły.

                                              A. Piechocka-Wenda

 

Śniadanie daje moc

W dniu 08.11.2012 r.  w naszej szkole obchodziliśmy dzień pod hasłem „Śniadanie daje moc”, zaangażowało się dużo rodziców, aby ich pociechy zrozumiały że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, każdy uczeń otrzymał serek homogenizowany – sponsorem był Zakład Mleczarski z Winnicy, „Śniadanie daje moc” to akcja ogólnopolska – warto to hasło pamiętać i stosować przez 365 dni w roku!!!

                SPONSOROM  BARDZO  DZIĘKUJEMY!!!

                                                                                                         Anna Strauch

 

TO BYŁ MECZ

Dnia 21 października 2012r. odbył się wyjazd uczniów naszej szkoły do Warszawy na mecz Polonia Warszawa - Ruch Chorzów. Nasze emocje były ogromne. Kibicowaliśmy głośno i udało się. Polonia wygrała 2:1. Wszyscy bawili się znakomicie. Było fantastycznie! Chcielibyśmy, żeby było więcej takich ekscytujących wyjazdów. Dziękujemy  organizatorom.

                            Dominika  Bednarska

 

Ślubowanie klas I

11 października 2012 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość Ślubowania klas pierwszych. uczniowie z wielkim wzruszeniem prosili całą społeczność szkolną o przyjęcie ich do grona uczniów: ,,Szanowna Pani Dyrektor, kochani nauczyciele, drodzy koledzy, prosimy Was bardzo o przyjęcie nas do grona uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Winnicy".

Po ślubowaniu uczniów nastąpiło ślubowanie rodziców, którzy obiecali, że będą wspierać swoje dziecko w nauce i pomagać w razie potrzeby, że będą je kochać i akceptować, przytulać i chwalić.

Po uroczystości ślubowania rodzice zaprosili dzieci, wychowawców i zaproszonych gości na słodki poczęstunek.

 

 

NASZYM    NAUCZYCIELOM

14 października obchodzimy święto naszych nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły. W czwartek 11 października uczniowie z koła wolontariatu pod opieką p. Katarzyna Jaszczak przedstawili akademię ukazującą trud  wychowania.

    Drodzy Nasi Nauczyciele oraz Pracownicy Szkoły      

  Korzystając z dzisiejszej okazji chcielibyśmy Wam bardzo  podziękować za trud jaki wkładacie w nasze wychowanie.

   W imieniu wszystkich uczniów naszej szkoły życzymy wielu sukcesów w nauczaniu i wychowywaniu młodzieży.

Życzymy  satysfakcji z wykonywanej pracy i wytrwałości   w codziennych działaniach
.

 

 

Wybory do Samorządu Szkolnego

10.10.2012 odbyły się wybory do samorządu szkolnego. Klasy IV-VI wybrały swoich kandydatów do startowania w wyborach. W poszczególnych klasach były osoby: klasa IV-ASIA KAŻMIERCZAK, WOJTEK MARKOWSKI, JULITA SMUTKIEWICZ,  ADRIAN FABISIEWICZ.  klasa V- AGNIESZKA WIŚNIEWSKA, ZUZIA GÓRSKA, ŻANETA MOSSAKOWSKA ,  KAMIL BARTCZAK    klasa VI– DOMINIK BIELIŃSKI, DOMINIKA BEDNARSKA, CZAREK KOZŁOWSKI , ILONA BORKOWSKA.

W skład zarządu weszli:

C. Kozłowski, D. Bednarska, W. Markowski,  I.Borkowska.                          

                                                                                        Serdecznie gratulujemy!!!  

Katarzyna Jaszczak

 

 

KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ … NIE ŚMIECĘ   

Cudownie jest kochać przyrodę, pięknie jest ją lubić, ale tak naprawdę wystarczy ją szanować. To szacunek do przyrody nie powinien nam pozwalać wyrzucać śmieci do lasu czy na pobocze dróg. Ale niestety tak nie jest. Uczniowie kl. Va sprzątali ulice Winnicy i mogą to potwierdzić. Podczas jesiennego spaceru zebrali kilka worków śmieci. Choć jest już lepiej niż dawniej, ale ciągle mamy co robić podczas akcji „Sprzątanie świata”. Najwięcej jest w tej chwili wyrzucanych odpadów szklanych.

Uczniowie klasy IV b przy współpracy z panem leśniczym sprzątali las i również zebrali kilka worków zanieczyszczeń. Akcja odbyła się już 19-sty raz i wciąż w lasach są dzikie wysypiska śmieci, też głównie szkło. 

Dlatego nie śmiećmy i reagujmy, gdy ktoś śmieci. Jeden papierek może stać się początkiem nowego dzikiego wysypiska.

                                                                                                                                                                                                                                                      I. Michałowska

 

GRZYB JADALNY CZY TRUJĄCY?

 

1 października Ola, Dominika, Kamila i Weronika przy współpracy z panią od przyrody zorganizowały wystawę pt. „Grzyb jadalny czy trujący?” Żywe, świeże, prosto z lasu okazy grzybów wraz z opisami umieściły na specjalnie wykonanych tablicach oraz wśród mchu, liści, wrzosów i igieł. Następnie dziewczynki zapraszały uczniów poszczególnych klas do obejrzenia wystawy i udzielały informacji na temat zasad zbierania grzybów, ich przechowywania, jak nie pomylić podobnych grzybów jadalnych i trujących, przedstawiły, jakie są objawy zatrucia grzybami i jak należy postępować w przypadku zatrucia.

Wystawa była bardzo ładna, ciekawa i pouczająca.

                                                          I. Michałowska

 

 

 

 

 

Goście z Ukrainy

Od 3 do 13 października w naszej szkole gościliśmy uczniów i nauczycieli ze szkoły w Browarach koło Kijowa w Ukrainie. Goście przyjechali do nas w ramach realizowanego międzynarodowego projektu „Otwarta szkoła”.

         Dzieci mieszkały w rodzinach naszych uczniów, poznawały nasz język, zwyczaje, rodziny, uczestniczyły też w zajęciach lekcyjnych. Było więc sporo okazji do dobrego poznania się. Już wkrótce rewizyta – nasi uczniowie pojadą na Ukrainę!

         Serdecznie dziękuję rodzinom, które gościły uczniów z Ukrainy w swoich domach.

Irena Maciątek

 

CAN DANCE – i Ty możesz!

17 października uczniowie brali udział w warsztatach muzyczno-tanecznych „CAN DANCE – i Ty możesz!” prowadzonych przez instruktorów z ZIELONEJ SZKOŁY w Białymstoku. Spotkanie było okazją do spróbowania swych sił podczas  gry na bębnie, werblu, perkusji oraz tańca. Ciekawe zajęcia podobały się uczestnikom!

 

Akcja zbiórki  żywności

W dniach 28 – 29. IX. 2012 roku kwestowaliśmy (nauczyciele i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum) w akcji zbiórki żywności dla rodzin z dziećmi w naszej gminie potrzebujących pomocy materialnej. W dniu 28.IX.2012 r. uczniowie naszej szkoły przynosiły produkty spożywcze, które chciały ofiarować dla swoich kolegów i ich rodzin. W dniu 29.IX.2012 – sobota w sklepie Merkury w Winnicy wolontariusze pod opieką p. Kierownik GOPS- u w Winnicy i nauczycielek: Bogumiły Podlaskiej i Anny Strauch kwestowali akcję wspieraną przez DANON i BANK ŻYWNOŚCI w Ciechanowie. Dzięki wspaniałym, hojnym ludziom z naszej gminy udało się zebrać ogromną ilość produktów spożywczych – dokładne podsumowanie akcji znajduje się na stronie naszej gminy – www.gminawinnica.pl

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy poświęcili swój wolny czas, aby wspomóc swoich współmieszkańców.

Ogromnie dziękujemy ludziom ogromnego serca – za wrażliwość, wsparcie, nadzieję.

 

                                                                                         Anna Strauch

 

28 września 2012 roku - II Światowy Dnia Tabliczki Mnożenia 

Przygotowania do Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia rozpoczęliśmy już tydzień wcześniej. Już od poniedziałku na terenie całej szkoły zawieszone zostały małe i duże plakaty, które pozwalały lepiej przygotować sie do egzaminu. W hollu głównym została przygotowana gazetka, która informowała o egzaminie uczniów i ich rodziców. Chętni mieli też możliwość zabawy w "Hasło dnia". W dniu egzaminu przygotowano trzy stoiska, gdzie można było zdobyć tytuł MT EXPERT. Chętni uczniowie losowali kartoniki zawierające trudne przypadki tabliczki mnożenia, udzielali odpowiedzi komisji złożonej z uczniów i nauczycieli. 128 uczniów zakończyło egzamin pomyślnie, otrzymali oni legitymacje nadające im tytuł MT EXPERT. Podczas zajęć świetlicowych organizowane były zabawy "Królowa skakanki" i "Piłkarz Matematyk". Tego dnia szkoła "żyła" tabliczką mnożenia. Cel przedsięwzięcia został osiągnięty - uczniowie powtórzyli i przypomnieli sobie tabliczkę mnożenia.

 

XXX Pielgrzymka Dzieci  do Rostkowa

22 września grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w pielgrzymce do Rostkowa. Tegoroczna , jubileuszowa pielgrzymka przebiegała pod hasłem : „Kocham mój Kościół”. Uroczystą Mszę Świętą sprawował Biskup Płocki Piotr Libera a homilię wygłosił Ksiądz Biskup Antoni Długosz, znany wszystkim dzieciom z programu telewizyjnego „Ziarno”.

 Naszą 47-osobową grupą opiekował się ks. Adam Gnyp i następujące panie: Anna Opacka, Anna Strauch, Ewa Młynkowska, Małgorzata Kurpiowska, Bogumiła Podlaska.

 

Spotkanie integracyjne klasy IB

Uczniowie klasy IB wraz z wychowawczynią Marzeną Drobot dnia 19 września 2012 r. wzięli udział w spotkaniu integracyjnym. Rodzice przygotowali ognisko w miejscowości Górki Duże.

           Przy rozmowach i wspólnych zabawach szybko mijał czas. Dzieci zadowolone wróciły do szkoły.

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013

3 września rozpoczęliśmy rok szkolny 2012/2013. Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym. Po powrocie cała społeczność szkolna spotkała się w hali sportowej, gdzie pani dyrektor powitała uczniów, nauczycieli, pracowników i licznie zgromadzonych rodziców. Po części oficjalnej oraz wspólnym odśpiewaniu piosenki szkoły „Zmieniam świat” odbyły się spotkania uczniów z wychowawcami w salach lekcyjnych.

 

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. I. Mościckiego w Winnicy
    ul.Pułtuska 19
    06-120 Winnica
  • 023 691 40 79 (sekretariat ZPO)
    023 691 40 82 (przedszkole)

Galeria zdjęć