Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. Ignacego Mościckiego

Nawigacja

Bajkowe Samorządowe Przedszkole

Nawigacja

Świetlica szkolna

Aktualności z pracy świetlicy szkolnej

ŚWIETLICA SZKOLNA 

W ROKU SZKOLNYM 2024/2025

 

GRUDZIEŃ W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Grudzień to wyjątkowy czas w roku…
Od pierwszych dni towarzyszy mu nastrój oczekiwania…
Z nadzieją i niecierpliwością czekamy na zimę, pierwszy śnieg, Mikołaja, prezenty, gwiazdkę i …Święta Bożego Narodzenia. To czas wspaniałej atmosfery, gdzie jeden człowiek  pomaga drugiemu, a wspólnie spędzony czas w rodzinnym gronie nabiera ogromnego znaczenia.  
Odliczając dni do tych szczególnych chwil, rozmawialiśmy na temat zwyczajów, tradycji i symboli świątecznych. Podczas zajęć rozbrzmiewały melodie kolęd i pastorałek oraz świątecznych piosenek. Wspólnie oglądaliśmy filmy związane z Bożym Narodzeniem.
Tworzyliśmy cudowne dekoracje świąteczne, dzięki którym nasza świetlica stała się  ,,Bożonarodzeniową kraina”. Bardzo szybko pojawiły się choinki, Mikołaje, aniołki, łańcuchy, gwiazdy i inne świąteczne ozdoby, które wprowadziły w szkolne mury niepowtarzalny klimat świąteczny.
 W oparciu o kalendarz uroczystości nietypowych  w grudniu  dzieci brały udział w świętach takich jak:  
- 04 grudnia, Barbórka. Ten dzień to okazja do tego, by dostrzec i docenić ciężką i niebezpieczną pracę górników. Jest to także święto osób pracujących w przemyśle wydobywczym innych paliw kopalnych oraz geologów. Patronką tych grup zawodowych jest św. Barbara, której imienniczki obchodzą w dniu 4 grudnia także swoje święto. Wszystkim Barbarom życzymy radosnych i szczęśliwych dni.  Z tej okazji przeprowadziliśmy zajęcia, na których dzieci oglądały film jak wydobywa się węgiel, a następnie same rysowały ilustracje  pt.: „Górnik przy pracy” oraz flagę górniczą
- 05 grudnia, Dzień Wolontariusza. To Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1985 r. Ma przypominać o wartości pracy wolontariuszy na całym świecie i zaangażowaniu ich czasu oraz umiejętności w rozwój gospodarczy, społeczny. W tym dniu chcieliśmy pokazać wszystkim, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych. To też doskonały moment dla samych wolontariuszy, by pochwalili się swoimi działaniami i zachęcili tych, którzy na razie stoją z boku. W każdej chwili możesz zostać wolontariuszką lub wolontariuszem.
 -06grudnia, Mikołajki. To szczególny dzień wyczekiwany przez wszystkie dzieci, bo właśnie wtedy przez świat wędruje Święty Mikołaj i obdarowuje wszystkich prezentami. Tego dnia każdy Świetlik założył mikołajkową czapkę. Podczas zajęć  dzieci obejrzały film edukacyjny „Legenda o Św. Mikołaju”. Śpiewały  piosenki o tematyce zimowej i mikołajkowej oraz  odgadywały mikołajkowe zagadki. Wykonały pracę plastyczną: ,,Portret Świętego Mikołaja''. Święty Mikołaj chociaż nie przybył osobiście, pozostawił jednak niespodzianki dla dzieci- swoje zdjęcie. Wszystkim dopisywał dobry humor, a śmiechu i radości było wiele.
- 19 grudnia, Dzień Wiecznie Zielonych Roślin. Święto to ma na celu szerzenie świadomości na temat piękna zimozielonych drzew i krzewów. Warto docenić urok i wytrzymałość roślin, które raczą nas zjawiskowym wyglądem przez cały rok, nawet w trakcie trudnych warunków atmosferycznych. Rośliny wiecznie zielone, jak sama nazwa wskazuje, przez cały czas zachowują swój naturalny kolor. W Polsce zaliczymy do nich niemal wszystkie rośliny iglaste, a także borówkę brusznicę, bluszcz pospolity czy jemiołę. To właśnie te rośliny ozdabiają nasze domy na Boże Narodzenie. Pielęgnujmy i chrońmy rośliny dookoła nas – w końcu to one produkują tlen niezbędny nam do życia.
I choć grudzień to w szkole miesiąc krótki, udało się nam zrealizować wiele ciekawych zadań.
Ten miesiąc z pewnością zapadł wszystkim głęboko w pamięci. Mamy nadzieję, że Nowy Rok przyniesie nam wszystkim jeszcze więcej wspaniałej zabawy.


Życzymy wszystkim Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku.
Do zobaczenia w 2025 roku.


                                           Wychowawcy świetlicy
 

LISTOPAD W NASZEJ ŚWIETLICY


Listopad przyniósł ze sobą bardzo zmienną pogodę: opady, ochłodzenie i krótki dzień, ale na nudę nie mogliśmy narzekać, gdyż w świetlicy szkolnej zawsze coś się działo. Był to dla Nas wszystkich czas niezwykle aktywny twórczo.
   Od samego początku miesiąca uczniowie przygotowywali się do uczczenia 106 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W czasie tematycznych zajęć dzieci poznawały historię Polski od jej powstania aż do czasów nam współczesnych oraz zapoznawały się z sylwetkami ważnych postaci historycznych. Mówiliśmy  również o tym, jak  być dobrym Polakiem, jakie było znaczenie pojęcia „Niepodległość” dawniej i jak należy rozumieć go dzisiaj.   Podczas zajęć plastycznych uczniowie wykonywali prace dotyczące symboli narodowych, m.in. biało-czerwone flagi, godła z białym orłem w koronie jak również uczestniczyli w szkolnych obchodach Dnia Niepodległości.
  Dużym zainteresowaniem wśród dzieci - jak zwykle - cieszyły się gry i zabawy okolicznościowe dotyczące: postaci z bajek, naszej małej Ojczyzny, kolorów jesieni oraz konkurs „Mój przyjaciel Miś”, które rozwijały wyobraźnię, uczyły kreatywności, rywalizacji. Za udział we wspólnych zabawach uczniowie otrzymali dyplomy i ordery uśmiechu.
  W oparciu o kalendarz uroczystości nietypowych  w listopadzie  dzieci brały udział w świętach takich jak:  
- 05 listopada, Dzień Postaci z Bajek. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci. W tym dniu uczniowie  wysłuchały fragmentów bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek oraz bawiły się i tańczyły.
- 10 listopada, Dzień Jeża. Celem obchodów było przypomnienie dzieciom, iż jeże to zwierzęta chronione. To również świetna okazja, by uświadomić najmłodszym jaką rolę w środowisku pełnią jeże, co im zagraża i jak im pomóc. Świetliki miały okazję poszerzyć wiadomości dotyczące środowiska naturalnego jeży, ich wyglądu, sposobu poruszania się, odżywiania oraz tego, w jaki sposób przygotowują się do zimy.
- 16 listopada, Dzień Tolerancji. Święto, które kształtuje wśród uczniów poczucie szacunku wobec drugiego człowieka uczy postawy otwartości i życzliwości dla innych.
- 17 listopada, Dzień Czarnego Kota. Święto wywodzi się z Włoch, gdzie koty o czarnym futerku były szczególnie prześladowane za sprawą popularnych przesądów i mitów. Czarne koty spotykane są w bajkach i filmach. Choć często towarzyszą czarodziejowi lub czarownicy, nie zawsze są przedstawiane jako złe. Charakterystyczne czarne kocurki ze świata bajek i filmów to m.in. Rademenes, Salem czy Bonifacy, z którymi mogliśmy się spotkać podczas projekcji bajek i wykonywania rysunków.
18 listopada, Dzień Myszki Miki. Myszka Miki to postać znana na całym świecie. Lubią ją nie tylko dzieci, ale również dorośli, jest bohaterem licznych kreskówek z uniwersum Walta Disneya. Dzieci poznały historię Myszki Miki, zatańczyły do piosenki Disney'a, uczestniczyły w zabawach tematycznych, oglądały filmy i wykonały prace plastyczne.
- 20 listopada, Dzień Praw Dziecka. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.  W tym wyjątkowym dniu omawialiśmy prawa i obowiązki dziecka oraz wykonywaliśmy plakaty.
-21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pozdrowień i Życzliwości. Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Oprócz rozmów, krzyżówek, rebusów był też czas na kolorowe prace plastyczno-techniczne m.in. własnoręczne wykonanie  własnej „Emotki”.
Wiedząc jak bardzo dzieci lubią pluszowe misie i Przytulanki, jak co roku, 25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Malowaliśmy, kolorowaliśmy, wycinaliśmy, słuchaliśmy opowiadań o misiach, oglądaliśmy filmy, rozwiązywaliśmy quizy oraz robiliśmy super zabawne miny w przygotowanej misiowej "Gawrze”. Dzień ten był pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy.
     Imieniny Katarzyny, tzw. Katarzynki (25 listopada) i Andrzeja, tzw. Andrzejki (30 listopada) to ostatnia szansa na zabawę w okresie przedświątecznym dlatego też i nasza świetlica postanowiła się wesoło bawić. W wigilie obu dni praktykowano wróżby o charakterze matrymonialnym. Z okazji Katarzyny o swoich losach wróżyli chłopcy, były to tzw. Katarzynki, a z okazji Andrzeja dziewczęta, były to tzw. Andrzejki. 28 listopada świetlicowa sala  zamieniła się w komnatę zabaw andrzejkowych. Tego dnia zabawy i wróżby powodowały totalny zawrót głowy pod kątem szerokiej gamy atrakcji. Świetliczaki razem z wychowawcami świetlicy zgłębiali tajniki wróżb i zwyczajów andrzejkowych. Dzięki przygotowanym atrakcjom, rekwizytom i zabawom najmłodsi mogli poczuć magię Andrzejek i Katarzynek. Panny i kawalerowie sprawdzali kto pierwszy się ożeni lub wyjdzie za mąż, jaki zawód będą wykonywali w przyszłości, jakie marzenie się im spełnią. Odwiedziły nas również bajkowe wróżki, które zabrały dzieci w świat swojej magii.

Wszystkim Uczniom dziękujemy za wspólnie spędzony czas w miesiącu listopadzie i życzymy dobrej i bezpiecznej zabawy w kolejnym miesiącu.

 Opracowała: Katarzyna Mossakowska- Kopeć

 

PAŹDZIERNIK W NASZEJ ŚWIETLICY

Wraz z nadejściem października w naszej świetlicy szkolnej rozpoczęliśmy cykl zajęć o tematyce jesiennej. Świetliczaki wykonały liczne prace plastyczne związane z jesienią m.in.: grzybki, wiewiórki, jesienne drzewa i róże oraz liście. Dzieci poznały dary i kolory złotej polskiej jesieni.. Zajęciom towarzyszyła moc różnorodnych zabaw, co sprawiało, że atmosfera była bardzo wesoła, a z twarzy dzieci nie znikał uśmiech.  Graliśmy w ulubione gry, układaliśmy lego i wijące się pośród ławek tory samochodowe. Sprawdzaliśmy także swoją wiedzę w testach i grach dydaktycznych z wykorzystaniem komputera.
 Wspólnie świętowaliśmy rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, XXIV Dzień  Papieski oraz uroczystość Wszystkich Świętych.
     Z okazji Dnia Edukacji Narodowej dzieci w świetlicy brały udział w zajęciach poświęconych trudnej i odpowiedzialnej pracy nauczyciela, podczas których uczyły się okazywać szacunek wszystkim osobom pracującym w szkole.
    Hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego stały się słowa ,,Św. Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”. Jan Paweł II był jednym z najbardziej znanych pacjentów na świecie, którego chorobę śledził cały świat. Ból i cierpienie zarówno fizyczne, jak i duchowe, stanowiły szczególny rys życia i posługi Karola Wojtyły. Dlatego też wiele zajęć poświęciliśmy na okazywanie szacunku ludziom starszym i potrzebującym pomocy.
    W naszej świetlicy nie zabrakło też rozmów o Uroczystości Wszystkich Świętych oraz pamięci o przeszłości. Rozmawialiśmy o symbolice 1 listopada i wykonywaliśmy papierowe lampiony.
   W oparciu o kalendarz uroczystości nietypowych  w październiku dzieci brały udział w świętach takich jak:   
-  3 października, Dzień Kasztana. To święto nie tylko przypomina nam o jesieni i kolorowych liściach ale też skłania do refleksji nad bogactwem natury. Dzieci z tej okazji wykonywały prace plastyczne pod hasłem:  "Złota polska jesień” oraz ludziki z kasztanów.
- 10 października, Dzień Drzewa. To święto i zarazem międzynarodowa akcja sadzenia drzew. Bez drzew, bez lasów życie na Ziemi nie byłoby możliwe. Drzewa oczyszczają powietrze, filtrują wodę i zapobiegają erozji. W dziuplach drzew żyją nietoperze, wiewiórki i wiele gatunków drobnych gryzoni. Drzewa to także doskonałe miejsca dla porostów i wielu grzybów. Święto Drzewa było doskonałą okazją do spacerów, konkursów, prac plastycznych i wystaw.
 - 18 października, Dzień Znaczka Pocztowego. Dzień ten związany jest z historią polskiej poczty i uruchomieniem pierwszego szlaku pocztowego właśnie w dniu 18 października 1558 roku. Szlak ten, ustanowiony przez króla Zygmunta II Augusta, biegł od Warszawy do Wenecji przez Wiedeń.  Podczas zajęć plastycznych powstały piękne pocztowe znaczki i  puzzle, które zawisły w galerii naszej świetlicy.
- 21 października, Dzień Kundelka. Święto narodziło się z potrzeby zwrócenia uwagi na psy nierasowe, często niedoceniane w porównaniu do psów rasowych. Na temat kundelków wciąż krążą różne mity, np. to, że są bardziej odporne niż psy rasowe i rzadziej chorują, albo to, że wystarczy je kochać, a one będą nam wdzięczne. Dzień Kundelka to doskonała okazja, by uwrażliwić dzieci na los zwierząt, a także uczyć empatii i odpowiedzialności. Często to kundelki, psy bez określonej rasy, trafiają do schronisk, gdzie czekają na nowych właścicieli. Dzięki takim okazjom jak Dzień Kundelka, rozmawialiśmy z dziećmi o adopcji zwierząt, opiece nad nimi oraz tym, jak ważne jest, by każdy pies miał kochający dom.

Wszystkim Uczniom dziękujemy za wspólnie spędzony czas w miesiącu październiku i życzymy dobrej i bezpiecznej zabawy w kolejnym miesiącu.

Wychowawcy świetlicy.
 opracowała: Katarzyna Mossakowska- Kopeć

 

WRZESIEŃ W NASZEJ ŚWIETLICY

 

 

    

 

 

Wrzesień rozpieszczał nas ciepłą, letnią pogodą więc upłynął nam na wakacyjnych wspomnieniach, grach i zabawach integracyjnych oraz poznawaniu zwyczajów i tradycji naszej świetlicy.                                                                                           

We wrześniu do naszej świetlicowej gromadki dołączyły dzieci z klas pierwszych, dla których wszystko było nowe i nieznane. Dlatego w pierwszych tygodniach otoczono je szczególną uwagą. Nasze działania skierowane były na pomoc w zaadaptowaniu się w grupie świetlicowej poprzez   zabawy sprzyjające wzajemnemu poznaniu się.

Rozmawialiśmy na temat obowiązujących regulaminów, omówiliśmy zasady bezpieczeństwa sanitarnego, higieny, zdrowia, zasad zachowania i poruszania się w świetlicy, w szkole i poza nią. Zapoznaliśmy wychowanków z planem pracy świetlicy na dany rok szkolny.

Dużą radość sprawiały uczniom zajęcia na świeżym powietrzu, zabawy ruchowe przy muzyce, w sali zabaw, ale również zajęcia plastyczne i czytelnicze. Świetliczaki kochają różnego rodzaju klocki dlatego dużo czasu spędzają przy zabawach konstrukcyjnych.

Żegnając lato, powitaliśmy jesień - porę roku pełną ciepłych kolorów, które pozwoliły nam stworzyć oryginalne dekoracje, dzięki którym nasze sale nabrały wyjątkowego jesiennego charakteru.

Tradycyjnie też świetlica włączyła się w akcję „Sprzątanie świata”. Wychowankowie świetlicy wraz z wychowawcą grupy I zbierali  śmieci wokół szkoły w ramach ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata pod hasłem: „Na straży czystej ziemi. Od 1994 roku”.

 W oparciu o kalendarz uroczystości nietypowych we wrześniu dzieci brały udział w świętach takich jak:  

 -  8 września, Dzień Marzyciela, święto które zachęca do zatrzymania się na chwilę i spojrzenia w głąb siebie. To idealny moment, aby dać upust wyobraźni, pomyśleć o swoich najskrytszych pragnieniach i odważyć się marzyć o przyszłości. Dzieci z tej okazji wykonywały prace pod hasłem:  „Podróż do Krainy Marzeń”.

 - 15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Wielkie święto kreatywności, pokonywania ograniczeń, umacniania wiary we własne siły. Tego dnia dostrzegliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt nie zwracał na nie uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w codziennym życiu. Podczas zajęć plastycznych powstały piękne kropeczkowe obrazy, które zawisły w galerii naszej świetlicy.

- Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą Narodowego Czytania był  dramat „Kordian” Juliusza Słowackiego.  Uczniowie mogli obejrzeć film z  Ogrodu Saskiego podczas inauguracji 13 edycji akcji Narodowe Czytanie” z udziałem Pary Prezydenckiej w dniu 07 września 2024r.

- Dzień Głośnego Czytania. W ramach Tygodnia Głośnego Czytania w świetlicy szkolnej czytano następujące utworyKot w butach”- starsi czytają młodszym oraz opowiadania z seriiNowe kłopoty detektywa Pozytywki”.

- Dzień Chłopaka. To jedno z tych świąt, które z każdym rokiem zyskuje na popularności, zwłaszcza w Polsce. Obchodzone corocznie 30 września, stanowi doskonałą okazję do uczczenia chłopaków – zarówno tych najmłodszych, jak i tych nieco starszych. To święto pełne radości, zabawy i drobnych upominków, które na stałe wpisało się w kalendarz rodzinnych uroczystości oraz naszej świetlicowej zabawy.                 

 

Wszystkim Uczniom dziękujemy za wspólnie spędzony czas i życzymy dobrej i bezpiecznej zabawy w kolejnych miesiącach.

Wychowawcy świetlicy.

 przygotowała: Katarzyna Mossakowska - Kopeć

 

 


 

ŚWIETLICA SZKOLNA

W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO W ŚWIETLICY SZKOLNEJ POD HASŁEM: „I ZNÓW BĘDĄ WAKACJE...

 

Nadeszło lato, a z nim wakacje. To świetny czas na gry i rozrywkę. Rodzice i dzieci pakują walizki i szykują się do szczęśliwej podróży. Jedni wyjeżdżają na kolonie, obozy, wczasy inni czekają na rodzinne spotkania pełne swobód i letnich zabaw. W ostatnim tygodniu roku szkolnego 2023/2024 świetlica szkolna przygotowała dla dzieci wiele zajęć podsumowujących mijający rok szkolny. Jednym z nich były zajęcia filmowe w grupie II, gdzie dzieci samodzielnie wybierały filmy, a następnie oglądaliśmy te, które cieszyły się największą popularnością. Oprócz zajęć z wykorzystaniem filmu rozmawialiśmy n/t jakie zajęcia chcielibyśmy powtórzyć w nadchodzącym roku. Propozycji było mnóstwo. Mam nadzieję, że wybrane tytuły zajęć będą cieszyć się dużą popularnością w kolejnych latach pracy w świetlicy szkolnej. Do nich zalicza się m.in. Dzień Pluszowego Misia, Dzień Rodziny, Dni Wiosny oraz zajęcia o tematyce regionalnej, historycznej i związanej z obchodami świat. Nie zabrakło też zajęć dotyczących bezpiecznego spędzania wakacji oraz zajęć dotyczących wakacyjnych planów. Wychowawca wraz z wychowankami grupy II wykonał wakacyjny plakat pt.,, Moje wakacyjne plany i marzenia”, który stanowił  wystrój świetlicy w ostatnim tygodniu pobytu dzieci w sali świetlicowej. Z pewnością ten tydzień był miłym akcentem pobytu dzieci na świetlicy.

 

Serdecznie dziękujemy za każdy uśmiech, dobre słowo i zapał do twórczej pracy.

Do zobaczenia w nowym roku szkolnym, życzmy udanych wakacji ;-)

 Wychowcy świetlicy

 

 

 

DZIEŃ RODZINY W ŚWIETLICY POD HASŁEM: ,,KOCHANA MAMO, KOCHANY TATO, KOCHANE DZIECI”.

Są takie dni ..., na  które czekają wszyscy: dorośli i dzieci. Do tych dni należy ,, Dzień Rodziny”, który w tym roku w naszej świetlicy upłynął pod hasłem: ,,KOCHANA MAMO, KOCHANY TATO, KOCHANE DZIECI”.        To wspaniały czas zarówno dla rodziców jak i dzieci. Pełen wzruszeń, radości i uśmiechu, a przede wszystkim jest to czas, który rodzina może spędzić tylko ze sobą bez pośpiechu i z dala od codziennych zmartwień.
Z tej okazji od 27 maja do 14 czerwca świetlica szkolna organizowała wiele zajęć poświęconych roli rodziny w życiu każdego człowieka.

W programie pracy wychowawcy grupy 2 znalazły się wydarzenia, które miały  szczególny charakter i polegały na wzmocnieniu emocjonalnej więzi rodzinnej, a przede wszystkim uczyły szacunku, miłości i przywiązania do swojej rodziny. Z tej okazji uczniowie świetlicy szkolnej wykonały prace plastyczne dotyczące rodziny - laurki z napisem: „Kocham Cię Mamo”, „Kocham Cię Tato” oraz portrety własnej rodziny a także plakat z okazji Dnia Dziecka . Chętnie wysłuchały wiele wierszy między innymi: "Wesoła rodzinka", "Nie ma jak w rodzinie" oraz piosenek zespołu ,,Śpiewające Brzdące”. Oglądali filmy edukacyjne, m.in.: "Drzewo genealogiczne". Nie zabrakło też wspomnień i zdjęć z różnych uroczystości spędzonych w gronie rodzinnym. Uczniowie uczestniczyli również w szkolnych obchodach Dnia Dziecka - piknik, zajęcia integracyjne.

Były to radosne i szczęśliwe chwile spędzone w atmosferze wielkiej świetlicowej rodziny.

Wszystkim Kochanym Dzieciom i Rodzicom

życzymy wielu, wielu lat życia w zdrowiu i pomyślności!


 

Wychowawcy świetlicy

 

MAJÓWKA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Maj jest miesiącem szczególnym dla naszej Ojczyzny. W pierwszych dniach maja uczniowie świetlicy szkolnej brali udział w zajęciach zorganizowanych z okazji Świąt Majowych: 1 maja - Święto Pracy, 2 maja - Święto Flagi, 3 maja - Święto Uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Nasi wychowankowie podczas zajęć świetlicowych zapoznali się z symbolami narodowymi oraz świętami, które są ważnym elementem dziedzictwa narodowego. Wykonali piękne, biało- czerwone, tulipany, kolorowali  symbole narodowe, wycinali z kolorowego papieru flagi Polski. Prace uczniów ozdobiły  okolicznościowe gazetki o tematyce patriotycznej. Świetliki z ogromnym zaangażowaniem brały udział w zajęciach. Obowiązkiem każdego Polaka jest pielęgnowanie pamięci o ludziach, którzy swoją postawą i zaangażowaniem powodowali, że w sercach Polaków nigdy nie zgasła iskra walki o wolność i niepodległość.

Wychowawcy świetlicy

 

 

WIOSNA W ŚWIETLICY

DZIEŃ KOBIET I MĘŻCZYZN

 

 Z okazji Dnia Kobiet oraz Dnia Mężczyzn, które przypadają w dniach 8 i 10 marca świetlica szkolna przygotowała kolorową wystawę pt.,, Kobiety i  Mężczyźni w historii”. Dzieci poznały historię tych świąt oraz obejrzały prezentację pt. „Kobiety, które zmieniają̨ świat”.

Jak co roku, 8 marca wychowankowie świetlicy  z tej okazji  wykonali laurki, kartki i prace plastyczne. Prace chłopców trafiły na ręce Pań, natomiast prace dziewczynek  na ręce Panów. Uczniowie uczestniczyli również w licznych grach i zabawach sprawnościowych dla dziewcząt oraz konkursach wiedzy dla chłopców na temat zawodów wykonywanych przez kobiety we współczesnym świecie. Dziewczynki i chłopcy rywalizowały ze sobą w takich konkurencjach jak: zabawa szybkościowa z piłeczką pingpongową, skoki przez tor przeszkód, najdłuższe utrzymanie kręcącego się hula hop, rzut piłeczką do celu.                                                                                                                   

Czas upłynął nam w miłej atmosferze, a nasze dziewczęta i chłopcy miały okazję poczuć się tego dnia naprawdę wyjątkowo.

Chłopcy jak również dziewczęta w dniach swych świąt  złożyli sobie serdeczne życzenia.

„W Dniu Święta Kobiet i Mężczyzn

dużo zdrówka i miłości,

moc uśmiechu i radości.

Wszystkim Paniom oraz Panom i tym dużym, i tym małym”.

 Wychowawcy świetlicy

 

 

 

DNI WIOSNY

 

„Naplotkowała sosna,

że już się zbliża wiosna. ...”

,,...A wiosna przyszła pieszo.
Już kwiatki za nią spieszą,
Już trawy przed nią rosną
I szumią –Witaj wiosno!
”.

                          Jan Brzechwa

 

W końcu nadszedł pierwszy Dzień Wiosny, na który wszyscy czekaliśmy. Wychowankowie naszej świetlicy z radością powitali Panią Wiosnę, uczestnicząc w różnorodnych zajęciach ukazujących uroki tej kolorowej, pachnącej i radosnej pory roku. Wiosna, która zawitała do naszej świetlicy szkolnej przyszła również pieszo i  można ją dostrzec w każdym zakątku naszej sali.

Podczas zajęć edukacyjno – wychowawczych dzieci omawiały wspólnie z wychowawcami świetlicy zmiany zachodzące wiosną w przyrodzie, rozwiązywały zagadki, rebusy i krzyżówki. W trakcie zajęć uczniowie poznali pierwsze zwiastuny wiosny – kwiaty, krzewy i drzewa, które kwitną wczesną wiosną. Wychowankowie świetlicy zapoznali się również z ptakami przylatującymi do Polski na wiosnę – obejrzeli zdjęcia: bociana, czajki, dudka, jaskółki, kukułki, skowronka, słowika, szpaka i żurawia oraz wysłuchali wydawanych przez nie odgłosów. Oglądali również filmy edukacyjne z serii „Kamlotki”, „EduKredka”, „Pan Nauczanka” .Dzieci aktywnie dzieliły się swoją wiedzą z zakresu znajomości przyrody.

W trakcie zajęć czytelniczych uczniowie zapoznali się z następującymi utworami o tematyce wiosennej:

M. Konopnicka ”Powitanie wiosny”

J. Brzechwa ”Przyjście wiosny”

W. Bełza ”Wiosna”

M. Konopnicka ”Razem ze słonkiem”

W czasie zajęć plastyczno – technicznych dzieci bardzo chętnie wykonywały prace tematycznie związane z wiosną. Wychowankowie świetlicy kolorowali ilustracje przedstawiające zwiastuny wiosny. Powstała również Pani Wiosna w kolorowej sukience. Dzieci wycinały też z kolorowego papieru przepiękne jaskółki i bociany. W trakcie zajęć muzycznych - uczniowie śpiewali  i słuchali piosenek razem z zespołem „Przednutki”. 

Wiele czasu spędzili też rozwijając swoją aktywność fizyczną podczas gier i zabaw na świeżym powietrzu.

 

Wychowawcy świetlicy

 

 

WIELKANOC

 

Święta Wielkanocne, to czas wiary, nadziei, miłości i radości.

W dniach od 18 do 27 marca 2024r. w świetlicy szkolnej można było już zauważyć wielkanocną atmosferę. W tym przedświątecznym okresie wychowankowie naszej świetlicy uczestniczyli w różnorodnych zajęciach inspirowanych tymi świętami.

Na zajęciach edukacyjnych dzieci zapoznały się z  tradycjami i zwyczajami wielkanocnymi.                                                                          Uczniowie oglądali filmy edukacyjne  z serii „Kamlotki” i „Pan Nauczanka” oraz śpiewali wielkanocne piosenki.                                                                                            

W trakcie zajęć czytelniczych uczniowie czytali wiersze o tematyce wielkanocnej:

  1. E. Skarżyńska „Wielkanocny stół”
  2. D. Kossakowska „Wielkanoc”
  3. D. Gellner „Pisanki”

Najwięcej radości sprawiły dzieciom zajęcia plastyczne, podczas których rozwijały swoje zdolności plastyczne, manualne oraz kreatywność, wykonując różnego rodzaju ozdoby wielkanocne. Najpiękniejsze były  kolorowe pisanki.                                      

Wiele czasu spędzili  na świeżym powietrzu uczestnicząc w grach zespołowych.

Z okazji zbliżających się Świat Wielkanocnych cała społeczność świetlicy życzy wszystkim:                                                                                          „Radości, która dostrzega piękno małych rzeczy,
Nadziei, która nie gaśnie, kiedy marzenia wydają się być dalekie,
Pokoju, który koi kiedy wszystko wyprowadza z równowagi,
Wiary, która daje oparcie, kiedy bezradność przeraża”.                                                   

Niech Zmartwychwstanie Pańskie, które niesie odrodzenie duchowe, napełni wszystkich spokojem i wiarą, da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.
                                                                                                  

                                                                        Wychowawcy świetlicy                                                                                                                     

 

 

 

W  ZIMOWEJ  SZACIE...

Po świątecznej przerwie wraz z Nowym Rokiem  wróciliśmy do pracy pełni sił i nowych pomysłów.         

Już w pierwszym dniu pobytu w świetlicy wspominaliśmy  sylwestrową noc i powitanie Nowego 2024 Roku.. Wrażenia z tego wydarzenia zostały przedstawione i upamiętnione w uczniowskich pracach plastycznych.

Kolejnym ważnym wydarzeniem na początku stycznia było Święto Trzech Króli. Przybliżona została symbolika oraz informacje związana z obchodami  tego święta zarówno dawniej jak i dziś.

Styczniowe zajęcia świetlicowe  w dużej mierze nawiązywały do obecnie panującej zimowej pory roku. Dzieci wykonywały wiele prac w celu ukazania uroków tak lubianej przez nie białej, mroźnej zimy. Pogłębiały również swoją wiedzę dotyczącą potrzeby i zasad dokarmiania zwierząt w tym trudnym dla nich czasie.                                                                    W związku ze zbliżającym się okresem ferii zimowych, zostały przypomniane i utrwalone zasady bezpiecznych gier i zabaw na śniegu i lodzie, poruszania po drogach oraz bezpiecznego i przemyślanego korzystania z Internetu. Przeprowadzono pogadanki na temat udzielania pierwszej pomocy oraz przypomniano numery alarmowe.

Z okazji Dnia Babci i Dziadka wykonywaliśmy laurki dla naszych kochanych dziadków.

Po powrocie z ferii zimowych, uczniowie chętnie dzielili się wrażeniami i wspomnieniami dotyczącymi spędzania wolnego czasu, a swoje przeżycia i emocje zaprezentowali w pracach plastycznych, które zostały umieszczone na naszej gazetce.

W miesiącu lutym nie zabrakło zajęć o naszych milusińskich. Rozmawialiśmy i oglądaliśmy filmy o kotach i niedźwiedziach polarnych z okazji obchodzonych w tym miesiącu Międzynarodowego  Dnia Kota i Niedźwiedzia Polarnego. Nie zabrakło też rozmów o sportach zimowych oraz słynnych ludziach związanych z różnymi dyscyplinami sportowymi.                                                                                                                Czytaliśmy również bajki o zwierzętach z biblioteczki świetlicy.

Korzystając ze sprzyjających warunków atmosferycznych uczniowie chętnie brali udział w grach i zabawach na świeżym powietrzu, rozwijając swoją kreatywność. W czasie zabaw zwracano uwagę na bezpieczeństwo oraz umiejętność współdziałania w grupie i wzajemną pomoc koleżeńską.

Każdego dnia, wychowawcy świetlicy troszczyli się o pozytywne relacje między dziećmi, rozwijali prawidłowe zachowania i normy społeczne. Udzielali wsparcia tym, którzy mają trudności w nauce. Stosując różnorodne formy i metody pracy, uczniowie mieli możliwość rozwoju swoich umiejętności i zdolności. Dobierając tematykę zajęć, gry i zabawy edukacyjne oraz sportowe, stwarzaliśmy warunki do rozwijania zainteresowań dzieci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Wychowawcy świetlicy

 

 

 

W TEN GRUDNIOWY CZAS...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...Będzie wilia! -                    

Uśmiechną się ludzie,

do świątecznej zasiądą wieczerzy -

błogosławiony grudzień!…                                                           

"W żłobie leży - któż pobieży..."

Grudzień to miesiąc pełen niespodzianek i wydarzeń, które mają wyjątkowy czar i magiczną moc. Nie tak dawno wszystkie dzieci oczekiwały na wizytę Świętego Mikołaja, a już nadchodzą Święta Bożego Narodzenia, najbardziej rodzinny czas.

Święta Bożego Narodzenia to zatem magiczny czas spędzany w gronie najbliższych, to również czas, pełen cudownego nastroju i pozytywnych emocji.

W świetlicy szkolnej  w ostatnim tygodniu grudnia robi się coraz bardziej świątecznie.                                                         

Święta tuż, tuż więc uczniowie mnóstwo czasu spędzają na wykonywaniu prac o tematyce świątecznej. Kalendarze, stroiki, łańcuchy, choinki, aniołki, bombki  i inne ozdoby - oto kilka pomysłów, jak miło przebiegały poranki i  popołudnia w naszej świetlicy. Przecież nie ma nic przyjemniejszego niż powiesić na choince samodzielnie wykonane ozdoby.

Podczas zajęć świetlicowych dzieci poznały świąteczne tradycje i zwyczaje w Polsce i na świecie.W radosnym nastroju, przy dźwiękach kolęd, dzieci wykonywały świąteczne ozdoby. Powstały wspaniałe prace plastyczne, którymi została udekorowana świetlica. Podczas wykonywania ozdób oraz oglądania filmów o tematyce bożonarodzeniowej zgodnie z polską tradycją, zaprosiliśmy wszystkich do wspólnego kolędowania.

Oto przykłady kolęd, które śpiewaliśmy wspólnie z wychowankami świetlicy:

https://www.youtube.com/watch?v=S-AMgOmFgAY

https://www.youtube.com/watch?v=4MZqDeAyKSg

https://www.youtube.com/watch?v=Kq-DIPBVs68

https://www.youtube.com/watch?v=0TNFjaYYEMM

https://www.youtube.com/watch?v=e4UN4I6nSNE

https://www.youtube.com/watch?v=Sd467eswHQA

 

Wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły życzymy radosnych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz wielu sukcesów i wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym 2024 Roku.

 

Wychowawcy świetlicy

 

 

 

 

 

 

 

 

LISTOPAD W ŚWIETLICY

 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA.

 

Od 13 lat w naszej szkolnej świetlicy, dzień 25 listopada poświęcony jest obchodom Światowego Dnia Pluszowego Misia. Było tak i w tym roku, chociaż dzień ten przypadał w sobotę, to uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicowe mogły bawić się z ulubionym pluszakiem przez cały tydzień poprzedzający Dzień Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”.W czasie od 20 do 24 listopada motywem przewodnim różnych zajęć organizowanych w świetlicy był pluszowy miś. W tych dniach każde dziecko brało udział w grach i zabawach ze swoim przyjacielem - Misiem. Były misie małe, duże, bure, kolorowe, z kokardką czy w kubraczku…., które później ozdobiły sale świetlicy.

Nie zabrakło też historii o powstaniu pluszaków oraz  tańców, wierszy, piosenek, filmów o tematyce misiowej. Wychowankowie świetlicy poznali także kilka faktów z życia prawdziwych niedźwiedzi. Chętnie naśladowały ich zachowanie podczas zabaw ruchowych. Dużą radość sprawiły dzieciom zajęcia plastyczno- techniczne, podczas których mogły wykazać się własną inwencją twórczą. Kolorowały rysunki pluszaków, a następnie nadawały im zgodne ze swoimi wyobrażeniami wygląd i imię. Dzieci miały też możliwość zbierania prezentów dla swoich przytulanek. Pojawiły się papierowe cukierki i największy przysmak misia- miód. Miła atmosfera obchodów Święta Pluszowego Misia i towarzysząca radość uczniów z pewnością pozostaną na długo w naszej pamięci.

Już dziś z niecierpliwością oczekują na kolejne Święto Pluszowego Misia.

„Miś jest mały i puchaty
Miś jest fajny i kudłaty

Miś jest gruby jak ta kula
Misia zawsze się przytula.”

Jak ja kocham misia mego

Nie potrafię żyć bez niego.


Zawsze chętny do pomocy

Rano, w dzień, a nawet w nocy.

Gdy przytulam mocno go

To magiczną czuję moc.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.

 

 

SZKOŁA DO HYMNU 

11 LISTOPADA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ   

11 listopada to dla nas Polaków jedna z najważniejszych dat w historii. Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej przez cały tydzień przygotowywali się do uczczenia Święta Niepodległości.

Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone co roku 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego państwa. Tego dnia w 1918 roku po 123 latach zaborów Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich.

Święto ustanowiono na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia w 1937 roku. Zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945r., a następnie przywrócone ustawą z 1989 r.

Dzień 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować.

Świetlica szkolna aktywnie włączyła się w obchody 105 rocznicy tego święta.10 listopada 2023r., o symbolicznej godzinie 11:11, społeczność Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy zaśpiewała hymn państwowy "Mazurek Dąbrowskiego". W ramach akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu” wychowankowie świetlicy w tygodniu od 6 listopada, a szczególnie w dniu poprzedzającym Dzień  Niepodległości podczas zajęć wspólnie z wychowawcami wykonywali symbole narodowe oraz uczestniczyli w zapaleniu symbolicznych zniczy i wykonali okolicznościową wystawę. Nie zabrakło też opowieści wychowawców o tamtych, jakże ważnych dla naszej Ojczyzny dniach. Podczas uroczystych zajęć świetlicowych upamiętniających „Niepodległą” przypomniana została historia niewoli naszej ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi wierszami i pieśniami oraz ilustracjami, co pozwoliło uczniom głębiej przeżyć tamte chwile. Oglądano również filmy edukacyjne z serii EduKredka pt.,, Narodowe Święto Niepodległości” i z serii Kamlotki pt. ,,Ala i 11 listopada”. Zarówno dla najmłodszych jak i starszych uczniów była to niezapomniana lekcja historii.

Nie rzucim ziemi skąd nasz ród!

Nie damy pogrześć mowy!

Polski my naród, polski lud,                                             

Królewski szczep Piastowy.

Nie damy, by nas zgnębił wróg!

Tak nam dopomóż Bóg!...”

    "Rota" Maria Konopnicka 

                                                             

 

1 i 2 listopada 2022

w szkolnej świetlicy

 

Już po raz piąty w ostatnim tygodniu października uczniowie klas 6A, 7B, 5B 4B i świetlicy szkolnej brali udział w ogólnopolskiej akcji SZKOŁA PAMIĘTA 2023. Podczas lekcji historii i zajęć świetlicowych poruszano tematykę polskich tradycji patriotycznych oraz świąt zadusznych. W ramach akcji uczniowie wraz z nauczycielami:

- odwiedzali lokalne miejsca pamięci i poznawali związaną z nimi historię;

- uporządkowali bezimienne i opuszczone groby na cmentarzu parafialnym;

- przygotowali wystawy i gazetki ścienne poświęcone lokalnemu bohaterowi lub postaci ważnej dla historii;

- przygotowali prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych;

- opracowali prezentacje multimedialne, które będą wykorzystane podczas zajęć lekcyjnych, np. prezentacja dotycząca jakiejś postaci lub rocznicy historycznej;

„SZKOŁA PAMIĘTA” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

   Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

 Dlatego też uczniowie  wspólnie z nauczycielami odwiedzili lokalne miejsca pamięci, w tym Dąb Pamięci posadzony dla uczczenia Stefana Zawadzkiego - przedwojennego ucznia naszej szkoły, aspiranta Policji Państwowej zamordowanego w 1940 roku oraz Cmentarz Parafialny w Winnicy.

Na cmentarzu uczniowie uporządkowali mogiłę Nieznanego Żołnierza, który poległ w 1939 roku. Zapalono znicze na grobach nauczycieli i osób zasłużonych dla społeczności lokalnej.

W szkole przygotowano gazetki ścienne o tematyce związanej z Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym. Uczniowie wykonywali prace plastyczne nawiązujące do tematyki polskiej tradycji świąt zadusznych oraz plakaty pod hasłem "Szkoła Pamięta".

 

Wychowawcy świetlicy

 

PAŹDZIERNIK W ŚWIETLICY

Dzień Nauczyciela i Dzień Papieski

W tygodniu od 9 do 15 października 2023 roku obchodziliśmy w naszej świetlicy szkolnej Dzień Edukacji Narodowej i XXIII Dzień Papieski pod hasłem: „Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia”.                                          

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej dzieci w świetlicy szkolnej przez cały tydzień brały udział w zajęciach poświęconych trudnej i odpowiedzialnej pracy nauczyciela, podczas których uczyły się okazywać szacunek wszystkim osobom pracującym w szkole. Wykonywały portrety swoich wychowawców oraz czytały wiersze o różnych pracownikach oświaty. Dziękując nauczycielom za pracę, obdarowały ich własnoręcznie wykonanymi laurkami.      

 

     Pamiętaliśmy również o tym, iż ten tydzień to czas pamięci o papieżu Janie Pawle II, który kochał dzieci i młodzież. W tych dniach pamiętaliśmy zatem o obchodach XXIII Dnia Papieskiego. Tegoroczne hasło obchodów Dnia Papieskiego ,,Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia”.

Ten kolejny, wyjątkowy Dzień Papieski obchodzony w naszej świetlicy był okazją do przypomnienia osoby Karola Wojtyły jako papieża wielu pokoleń oraz jego nauczania i dorobku. Aby pamięć o naszym rodaku przetrwała pokolenia musimy ciągle o nim pamiętać, dlatego czcimy Jego postać wspólnie śpiewając pieśni papieskie i wykonując okolicznościowe gazetki.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wychowankowie świetlicy szkolnej wraz z wychowawcami składają wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia, pogody ducha, zadowolenia z wykonywanej pracy oraz  wielu sukcesów zawodowych i osobistych.

Niech Dzień Edukacji Narodowej oraz wszystkie inne dni w roku szkolnym będą radosne, spokojne, pełne zadowolenia, ale i odpowiedzialności za edukację, a także wychowanie tych, którzy są nadzieją narodu – dzieci i młodzieży.

Wychowawcy

 

Jesień, co nam przyniesie...

 

W  piątek 29 października 2023 roku nastąpiło podsumowanie  tygodniowego tematu zajęć pt.:Dary jesieni ”.

W ramach zajęć świetlicowych odbyły się  następujące gry i zabawy edukacyjne:

– kreatywne czytanie wiersza J. Brzechwy „Na straganie”,

– odgadywanie zagadek dotyczących utworu,

-  poznanie znaczenia  warzyw i owoców dla zdrowia człowieka,

– rozpoznawanie warzyw i owoców po dotyku,

- prace plastyczne związane z sadem i ogrodem pt. „Jesienią, jesienią sady się rumienią”,

– gra przy stolikach pt.: „Owocowo – warzywne memory” i układanie „Owocowo – warzywnego sudoku”.

Na zakończenie zajęć dzieci śpiewały  i słuchały ulubionych piosenek o owocach i warzywach oraz oglądały filmy edukacyjne z serii „EduKredka”

Dzieci podczas prowadzonych zajęć tematycznych świetnie się bawiły.

 

Wychowawca świetlicy

 

 

WRZESIEŃ W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

WITAJ SZKOŁO!

WITAJ ŚWIETLICO!

...Tymi słowami nasi uczniowie przywitali nowy rok szkolny 2023/2024 w świetlicy szkolnej. Każdy z uczniów zapoznał się z regulaminem obowiązującym w naszej świetlicy. Dzieci poznały plan pracy jaki będzie realizowany w nowym roku szkolnym. Wspólnie z uczniami  nauczyciele pracujący w świetlicy udekorowali sale, w których uczniowie będą spędzać swój czas wolny. Mamy nadzieje, że w nowym roku szkolnym każdy uczeń będzie z radością korzystał z naszej świetlicy, gdyż jest ona jak drugi dom - miejsce do odpoczynku, nauki, zabawy oraz rozwoju swoich własnych zainteresowań.                                                                          

Dnia 4 września do naszej świetlicowej gromadki dołączyły dzieci z klas pierwszych, dla których wszystko było nowe i nieznane. Dlatego w pierwszych tygodniach otoczono je szczególną uwagą i opieką. Nasze działania skierowane były na pomoc w zaadaptowaniu się w grupie świetlicowej.                                                 

Organizowano zabawy integracyjne sprzyjające wzajemnemu poznaniu się, zaprezentowano różne formy spędzania czasu w świetlicy.                Następnie uczniowie zapisani do świetlicy po raz pierwszy, zostali oficjalnie przyjęci do świetlicowej gromady – PASOWNI NA ŚWIETLICZAKA. Pasowanie poprzedziły różne zabawy i konkurencje, podczas których mogli liczyć na wsparcie i pomoc starszych kolegów i koleżanek.                                                                                   

W pierwszej kolejności pierwszoklasiści podczas zabawy TAK (żółta kartka), NIE (czerwona kartka) udowodnili, że znają zasady obowiązujące w świetlicy. Następna konkurencja wymagała zręczności i cierpliwości, ponieważ należało przejść po wyznaczonym torze z woreczkiem na głowie. Podczas „próby dotyku” dzieci odgadywały nazwę wylosowanego przedmiotu, schowanego pod chustą. Ostatnie zadanie – „Uśmiechnij się” – polegało na zjedzeniu plasterka cytryny z uśmiechem na twarzy. Wszystkie zadania zostały wykonane perfekcyjnie i bezbłędnie!

Na zakończenie na pamiątkę każdy uczeń otrzymał ODZNAKĘ ŚWIETLICZAKA i złożył własnoręczny podpis pod KODEKSEM UŚMIECHU.

   Wychowawcy świetlicy szkolnej

 

WITAMY JESIEŃ

Dziś, tj piątek 22 września wspólnym spacerem w poszukiwaniu oznak jesieni zaprosiliśmy ją do naszej świetlicy.

Jesień to bardzo bogata pora roku. Przynosi nam obfite dary: owoce, warzywa, dary lasu. Od 25 września  jesień zagościła na dobre, nie tylko w otoczeniu ale również w naszej świetlicy. Początkowo sale rozweselały kolorowe liście i widok jesiennego  drzewa, a stopniowo dołączały do nich inne prace. Dzieci bardzo chętnie wykonały piękne prace plastyczne wykorzystując barwy i skarby jesieni tworząc tym samym cykl zajęć poświęconych tematyce jesiennej. Gdy wkrótce nadejdzie ,,Kapryśna pogoda”  nie popsuje nam humorów ponieważ przywitamy ją w naszej świetlicy  kolorowymi  parasolkami.

 

 

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. W naszej świetlicy, już po raz drugi  świętowaliśmy  go przez cały tydzień. Każdego dnia od poniedziałku do piątku uczniowie mogli słuchać czytaną przez nauczycieli literaturę dziecięcą, m.in. bajki i baśnie, legendy oraz wiersze. Chętne dzieci również mogły czytać swoim kolegom i koleżankom. Dodatkowo w tygodniu poświeconym głośnemu czytaniu uczniowie wykonywali prace plastyczne, z których następnie tworzone były książki. Rozwiązywali  tematyczne krzyżówki i rebusy jak również śpiewały poezję Wisławy Szymborskiej.

Zapraszamy wszystkich do głośnego czytania w swoich domach.

Katarzyna Mossakowska

 

ŚWIETLICA SZKOLNA

W ROKU SZKOLNYM 2022/2023

Świetlica szkolna rozpoczęła nowy rok szkolny z dniem 1 września 2022. Od pierwszych chwil pobytu dzieci w świetlicy zauważyliśmy, iż w tym roku jest nas bardzo dużo, ale staramy się pracować według wyznaczonego planu. Cieszymy się niezmiernie, że tak chętnie dzieci z naszej szkoły uczęszczają na zajęcia świetlicowe.                                                                   

 W ramach codziennych zajęć świetlicowych:                                        1. Zapewniamy uczniom aktywny wypoczynek, dbamy o ich rozwój fizyczny poprzez zajęcia sportowe na hali i placu zabaw oraz na boisku szkolnym.                                                                                                    2. Wyrabiamy nawyki dbania o własne zdrowie (higiena osobista, właściwe odżywianie).                 

3. Wskazujemy czynniki wpływające pozytywnie i negatywnie na zdrowie i rozwój.                           

4. Rozwijamy zainteresowania muzyczne poprzez zabawy muzyczno-ruchowe, słuchanie muzyki, konkursy tańca i piosenki.                                                                                               

5. Dostarczamy radości i zadowolenia poprzez gry i zabawy w kącikach zainteresowań                                           

6. Rozwijamy zainteresowania czytelnicze poprzez czytanie prasy i literatury dziecięcej, wizyty w bibliotece szkolnej, konkursy recytatorskie i czytelnicze.                                                            

7. Kształcimy zdolności poznawcze poprzez gry i zabawy dydaktyczne, rozwiązywanie krzyżówek, rebusów oraz innych form edukacyjnych, utrwalających wiadomości i rozwijających logiczne myślenie.                    8.Uczymy dzieci poczucia estetyki poprzez wykonywanie gazetek tematycznych i elementów zdobniczych do wystroju świetlicy oraz eksponowanie prac dzieci na wystawkach.                         

9.Wdrażamy wychowanków do poczucia ładu i porządku poprzez poszanowanie wyposażenia świetlicy.                                                      10.Dbamy o kulturę osobistą dzieci poprzez pogadanki, wdrażanie do używania form grzecznościowych oraz poprawnego zachowania.                                                                           

11. Zapoznajemy z historią naszego regionu poprzez akcje upamietniające ważne wydarzenia historyczne.                                                                                                                                  12. Uczymy współpracy i współdziałania w grupie rówieśniczej poprzez pogadanki oraz przestrzeganie ogólnie przyjętych norm zachowania.                                                                      

13. Uczymy umiejętności rozwiązywania konfliktów.                                                14. Zachęcamy do udziału w konkursach szkolnych.                                                                                     

15. Kształtujemy umiejętność właściwego zachowania się w miejscach publicznych i podczas uroczystości szkolnych.                                                          16. Wyrabiamy właściwy stosunek do pracowników szkoły i innych uczniów.                                     

17. Uczymy rozpoznawania uczuć, emocji i sposobów radzenia sobie w sytuacjach trudnych.                   

18. Zapoznajemy z zasadami bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, podczas zabaw w trakcie zajęć świetlicowych, przerw, podczas ferii zimowych, wakacji, dni wolnych od nauki.                        

19. Zapewniamy czas na odrabianie zadań i naukę oraz pomagamy w odrabianiu zadań domowych.                                                                       20. Wyrabiamy umiejętność spostrzegania i wyciągania wniosków.            21. Uczymy świadomego i odpowiedzialnego korzystania ze środków masowego przekazu, komputera, oglądania filmów edukacyjnych.             22. Kształtujemy postawy szacunku do kultury, tradycji, obyczajów, wartości narodowych poprzez uroczyste obchody rocznic i świąt państwowych, wykonywanie gazetek i wystaw okolicznościowych.

W/w założenia programowe realizujemy poprzez następujące formy pracy:

1. Gry i zabawy integracyjne, edukacyjne i planszowe.

2. Pogadanki tematyczne.

3. Zajęcia inspirowane przez dzieci.

4. Zajęcia plastyczno-techniczne, teatralne, umuzykalniające, czytelnicze i relaksacyjne.

5. Odrabianie prac domowych.

6. Zajęcia ruchowe (ćwiczenia ogólnorozwojowe, gry i zabawy na świeżym powietrzu, w hali sportowej).

7. Konkursy, turnieje, zagadki, krzyżówki, rebusy.

8. Zajęcia wynikające z planu pracy świetlicy szkolnej.

9. Oglądanie filmów edukacyjnych.

Organizacja pracy świetlicy w roku szkolnym 2022/2023:

1. Zapoznajemy uczniów z regulaminem świetlicy.

2. Ustalamy normy obowiązujące w świetlicy.

3. Integrujemy zespół.

4. Poznajemy prawa i obowiązki świetliczanina.

Organizacja racjonalnego i bezpiecznego pobytu dzieci w godzinach pracy świetlicy:

1. Sporządzamy listy grup wychowawczych.

2. Przyjmujemy karty zgłoszeń na świetlicę.                                                3. Sprawdzamy listy obecności na zajęciach świetlicowych.

4. Otaczamy szczególną opieką „nowych” uczniów oraz uczniów klas pierwszych.

5. Uzupełniamy wyposażenie, kupujemy materiały do wykorzystania na zajęciach.

 Zapewnienie opieki uczniom korzystającym ze stołówki szkolnej

1. Pełnimy dyżury na stołówce szkolnej podczas spożywania przez uczniów obiadów.

2. Zwracamy uwagę na przestrzeganie przez uczniów regulaminu stołówki szkolnej.

3. Eliminujemy niebezpieczne sytuacje.

Dzięki w/w działaniom w naszej świetlicy panuje rodzinna atmosfera, która pozwala dzieciom miło spędzić czas.

Zapraszam do wspólnego odpoczynku i wspólnej zabawy.

Wychowawcy świetlicy szkolnej.

 

ŚWIĘTA MAJOWE W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

   

Maj jest szczególnym miesiącem w historii Polski. W pierwszych jego dniach obchodzone są ważne święta narodowe: Państwowe Święto Pracy oraz rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej (1 maja), Państwowe Święto Flagi (2 maja), Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja, Narodowy Dzień Zwycięstw (8 maja).

Tradycją naszej świetlicy jest, że tydzień poprzedzający majowe święta uczniowie wraz z wychowawcami poświęcają na wykonanie symboli narodowych:
-flagi Polski z kolorowego papieru,
-medali z okazji konstytucji 3-Maja, które zostały pokolorowane na wiele sposobów,
-godła Polski- okolicznościowej kolorowanki odbitej na białej kartce,

-plakatu, na którym dzieci odwzorowały kontury naszego kraju i zaznaczyły największe rzeki i miasta Polski,
-gołębi pokoju, które obwieszczały nadchodzące święta majowe.
Nie zabrakło również pieśni patriotycznych, pogadanek na temat świąt majowych i ich znaczenia oraz hymnu narodowego, którego słowa wspólnie utrwalaliśmy. Podczas zajęć sportowych uczniowie uczestniczyli w turniejach piłkarskich zorganizowanych z okazji "Majówki”

 

Święta majowe to okazja, aby dowiedzieć się skąd wzięły się polskie symbole narodowe...

Kilka filmików- wystarczy kliknąć w link

 

https://www.youtube.com/watch?v=M07W4dcTdmM

 

https://www.youtube.com/watch?v=M8Pkco0O38c

https://www.youtube.com/watch?v=I3iuGirmlgU

https://www.youtube.com/watch?v=qA2n8zTpcaU

https://www.youtube.com/watch?v=QiX4eS_19E4

https://www.youtube.com/watch?v=rfsdM_ZVLuA

https://www.youtube.com/watch?v=gCpYs73XHQY

https://www.youtube.com/watch?v=AMi7DWaQsVk

https://www.youtube.com/watch?v=O8lbwWF7yXo

https://www.youtube.com/watch?v=QGGc4W1iUzM

https://www.youtube.com/watch?v=fmzLFviAFjg

POLSKA - Moja ojczyzna / Film edukacyjny - YouTube

 

Maj we Święta obfituje

Więc kalendarz się raduje

Bo ma kartki kolorowe

Na czerwono zabarwione

 

Pierwszy maja – Święto Pracy

Więc świętują dzień rodacy

W Europie całej znany

Narodowym jest nazwany

 

Drugi maja – Flagi Święto

Więc powiewam rozciągniętą

Flagą biało – czerwoną

Przez siebie zrobioną

 

W dniu trzeciego, też majowa

Konstytucja uchwalona

Od tej pory prawa znamy

Obowiązków przestrzegamy

 

Potem data ósmy, w maju

Pokonanie wrogów kraju

By już na zawsze po wojnie

Pokój w Polsce zagościł

Wychowawcy świetlicy:

Katarzyna Mossakowska- Kopeć

Tomasz Szeliga

 

W ŚWIĄTECZNYM NASTROJU

Zbliżają się Święta Wielkanocne, które są czasem wiary, nadziei, miłości i radości.                         

W dniach od 27marca do 4 kwietnia 2023r. w świetlicy szkolnej można było już zauważyć wielkanocną atmosferę. W tym przedświątecznym okresie wychowankowie naszej świetlicy uczestniczyli w różnorodnych zajęciach inspirowanych tymi świętami.

Na zajęciach edukacyjnych dzieci omawiały wspólnie z wychowawcami tradycje i zwyczaje wielkanocne.                                                                                                                         

Uczniowie oglądali  filmy edukacyjne oraz śpiewali wielkanocne piosenki.                                                                                                      Zapraszamy do wspólnego oglądania i śpiewania.

 https://www.youtube.com/watch?v=giRwxyKTXcg

https://www.youtube.com/watch?v=IQHNcWemQ5o

https://www.youtube.com/watch?v=IGP2L0R2qyA

https://www.youtube.com/watch?v=OCmZrAz3t-U

https://www.youtube.com/watch?v=4t1qsTN8ZBE

https://www.youtube.com/watch?v=KyeLlFX0p2g&t=94s

https://www.youtube.com/watch?v=JMbbv83DgUM

W trakcie zajęć czytelniczych uczniowie czytali wiersze o tematyce wielkanocnej:

  1. E. Skarżyńska „Wielkanocny stół”
  2. D. Kossakowska „Wielkanoc”
  3. D. Gellner „Pisanki”

Najwięcej radości sprawiły dzieciom zajęcia plastyczne, podczas których rozwijały swoje zdolności plastyczne, manualne oraz kreatywność, wykonując różnego rodzaju ozdoby wielkanocne. Powstały przepiękne kurczaczki, baranki, zajączki, świąteczne koszyczki i kolorowe pisanki.

Z okazji zbliżających się Świat Wielkanocnych cała społeczność świetlicy życzy wszystkim:

,,Radości, która dostrzega piękno małych rzeczy,

Nadziei, która nie gaśnie, kiedy marzenia wydają się być dalekie,

Pokoju, który koi kiedy wszystko wyprowadza z równowagi,

Wiary, która daje oparcie, kiedy bezradność przeraża”.

Niech Zmartwychwstanie Pańskie,które niesie odrodzenie duchowe, napełni wszystkich spokojem i wiarą, da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.
 

Wychowawcy świetlicy:

Katarzyna Mossakowska-Kopeć

Tomasz Szeliga

Ewa Zadrożna

Monika Gnatowsk

 

WIOSNA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Naplotkowała sosna,

że już się zbliża wiosna.

Kret skrzywił się ponuro:

„Przyjedzie pewnie furą”.

Jeż się najeżył srodze:

„Raczej na hulajnodze”...

 

,,...A wiosna przyszła pieszo.
Już kwiatki za nią spieszą,
Już trawy przed nią rosną
I szumią –Witaj wiosno!”.

                                          Jan Brzechwa

W końcu nadszedł pierwszy Dzień Wiosny, na który wszyscy czekaliśmy. Wychowankowie naszej świetlicy z radością powitali Panią Wiosnę, uczestnicząc w różnorodnych zajęciach ukazujących uroki tej kolorowej, pachnącej i radosnej pory roku. Wiosnę, która zawitała do naszej świetlicy szkolnej można dostrzec nie tylko po aktywności dzieci na boisku szkolnym, ale również po wystroju sal w przepiękne wiosenne prace plastyczne wykonane przez uczniów uczęszczających na zajęcia świetlicowe.

Podczas zajęć edukacyjno – wychowawczych dzieci omawiały wspólnie z wychowawcami świetlicy zmiany zachodzące wiosną w przyrodzie, rozwiązywały zagadki, rebusy i krzyżówki. W trakcie zajęć uczniowie poznali pierwsze zwiastuny wiosny – kwiaty, krzewy i drzewa, które kwitną wczesną wiosną. Wychowankowie świetlicy zapoznali się również z ptakami przylatującymi do Polski na wiosnę – obejrzeli zdjęcia: bociana, czajki, dudka, jaskółki, kukułki, skowronka, słowika, szpaka i żurawia oraz wysłuchali wydawanych przez nie odgłosów. Oglądali również filmy edukacyjne z serii „Kamlotki”, „EduKredka”, „Pan Nauczanka” .Dzieci aktywnie dzieliły się swoją wiedzą z zakresu znajomości przyrody.

W trakcie zajęć czytelniczych uczniowie zapoznali się z następującymi utworami o tematyce wiosennej:

M. Konopnicka ”Powitanie wiosny”

J. Brzechwa ”Przyjście wiosny”

W. Bełza ”Wiosna”

M. Konopnicka ”Razem ze słonkiem”

W czasie zajęć plastyczno – technicznych dzieci bardzo chętnie wykonywały prace tematycznie związane z wiosną. Wychowankowie świetlicy kolorowali ilustracje przedstawiające zwiastuny wiosny. Powstała również Pani Wiosna w kolorowej sukience. Z papierowych wycinanek i waty pojawiły się piękne prace plastyczne przedstawiające wierzbowe bazie. Dzieci wycinały tez z kolorowego papieru przepiękne jaskółki i bociany. Dzięki pracom plastycznym powstał śliczny wiosenny krajobraz pod hasłem: „Wiosna, ach to TY”

W trakcie zajęć muzycznych - uczniowie śpiewali  i słuchali piosenek związanych z nadejściem wiosny:

”Maszeruje wiosna”

„Wiosna w ogródku”

„Idzie do nas wiosna”

Wychowawcy świetlicy:

Katarzyna Mossakowska-Kopeć

Tomasz Szeliga

Ewa Zadrożna

 

ŚWIĘTO KOBIET I MĘŻCZYZN W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Dzień Kobiet,  Dzień Kobiet                                                                          niech każdy się dowie,                                                                              że dzisiaj Święto Dziewczynek....,                                                                a za dwa dni Święto Chłopców!!!

Z okazji Dnia Kobiet oraz Dnia Mężczyzn, które przypadają w dniach 8 i 10 marca świetlica szkolna przygotowała kolorową wystawę pt. „Sławne Kobiety i Sławni Mężczyźni”. Dzieci poznały historię tych świąt oraz obejrzały prezentację pt. „Słynne polskie kobiety, słynni polscy mężczyźni”.

Z tej okazji zostały zorganizowane liczne konkursy sprawnościowe dla dziewcząt oraz konkurs wiedzy dla chłopców na temat zawodów wykonywanych przez kobiety we współczesnym świecie. Dziewczynki i chłopcy rywalizowały ze sobą w takich konkurencjach jak: konkurs szybkości przejścia z piłeczką pingpongową, skoki przez tor przeszkód, konkurs na najdłuższe utrzymanie kręcącego się hula hop, rzut piłeczką do celu. Wychowankowie świetlicy brali czynny udział w rozgrywkach  sportowych organizowanych na hali sportowej.

Czas upłynął nam w miłej atmosferze, a nasze dziewczęta i chłopcy miały okazję poczuć się tego dnia naprawdę wyjątkowo.

Chłopcy jak również dziewczęta w dniach swych świąt  złożyli sobie serdeczne życzenia.

„W Dniu Święta Kobiet i Mężczyzn

dużo zdrówka i miłości,

moc uśmiechu i radości.

Wszystkim Paniom oraz Panom i tym dużym, i tym małym”.

      Wychowawcy świetlicy

Katarzyna Mossakowska-Kopeć

Tomasz Szeliga

 

 

STYCZEŃ W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wraz z Nowym Rokiem wróciliśmy do pracy pełni sił i nowych pomysłów. Prowadzone w świetlicy szkolnej zajęcia w większości związane były z obecną porą roku. Dzieci wykonały wiele prac plastycznych ukazujących uroki tak lubianej przez nie zimy. Wzięły również udział w różnych atrakcjach zajęciach związanych z okresem karnawału. W pracach plastycznych dominowały charakterystyczne dla tej pory roku bałwanki, śnieżynki i elementy karnawałowego ubioru. Nie zabrakło też zajęć z czytelnictwa. Dzieci poznały historie pingwinów, karnawału, Dnia Kubusia Puchatka oraz Dnia Babci i Dziadka. Z tego zakresu nasi wychowankowie czytali i słuchali zimowych opowieści, rozwiązywali zagadki i łamigłówki, śpiewali okolicznościowe piosenki, oglądali fotografie i filmy edukacyjne.  Uczniowie klasy IIa wysłuchali czytanej przez bibliotekarza fragmentu książki „Kubuś Puchatek”, w którym poznali Kubusia Puchatka i jego przygodę z pszczołami. Była zabawa z pokazywaniem a także kolorowanki z Kubusiem i jego przyjaciółmi.  Z okazji Dnia Babci i Dziadka dzieci przygotowały własnoręcznie wykonane prezenty. Były to: biżuteria  dla babci i krawat dla dziadka oraz laurki w formie serduszek.  Rozmawiały też o uczuciach, jakimi darzą swoich dziadków. Nie zabrakło tematów dotyczących konieczności dokarmiania zwierząt podczas zimy oraz o planach i zasadach bezpiecznego wypoczynku podczas ferii zimowych.

Czas spędzony w świetlicy szkolnej to także okazja do nauki poprzez zabawę. W styczniu dzieci poznały sposoby pomiaru czasu, zapoznały się z nazwami miesięcy oraz stworzyły kalendarze wg własnego pomysłu, pełne kolorowych ilustracji. Zaznaczaliśmy w nich daty urodzin naszych Świetlików.

Czas spędzony w świetlicy upłynął pod znakiem zimowych zabaw oraz miłej i radosnej atmosferze.

Wychowawcy świetlicy:

Katarzyna Mossakowska- Kopeć

Tomasz Szeliga

Marzena Jaskulska

Ewa Zadrożna

 

BOŻE NARODZENIE W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Świeciła gwiazda na niebie,
Srebrna i staroświecka,
Świeciła wigilijnie,
Każdy zna ją od dziecka...”

Grudzień to miesiąc pełen niespodzianek i wydarzeń, które mają wyjątkowy czar i magiczną moc. Nie tak dawno wszystkie dzieci oczekiwały na wizytę Świętego Mikołaja, a już nadchodzą Święta Bożego Narodzenia, najbardziej rodzinny czas.

Święta Bożego Narodzenia to zatem magiczny czas spędzany w gronie najbliższych, to również czas, pełen cudownego nastroju i pozytywnych emocji.

Grudniowy kalendarz stanowił inspirację dla twórczości wychowanków naszej świetlicy. W tym przedświątecznym okresie uczniowie uczestniczyli w różnorodnych zajęciach tematycznie związanych ze świętami. Podczas zajęć świetlicowych  dzieci  poznały świąteczne tradycje i zwyczaje w Polsce i na świecie. W radosnym nastroju, przy dźwiękach kolęd wykonywały świąteczne ozdoby. Powstały aniołki, bombki, świąteczne obrazki i inne prace plastyczne, którymi została udekorowana świetlica. Uczniowie również chętnie rozwiązywali zagadki, krzyżówki, rebusy i quizy, których motywem przewodnim były Święta Bożego Narodzenia. Podczas wykonywania ozdób, zgodnie z polską tradycją, zaprosiliśmy wszystkich do wspólnego kolędowania.

,,Śnieg okrył ziemię puszystą bielą,

wokół się wszyscy ludzie weselą.
Spłynęła z niebios dla nas nowina

– Najświętsza Panna powiła Syna.
I my Dzieciątku dziś hołd oddajmy

polską kolędę Mu zaśpiewajmy.
Niech śpiew przy żłobku i w dzień

 i w nocy mocą, radością serca jednoczy”.

Wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły życzymy radosnych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz wielu sukcesów i wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym 2023 Roku.

Wychowawcy świetlicy:

Katarzyna Mossakowska-Kopeć

                                                                                           Tomasz Szeliga

 

ŚWIĘTOWANIE, ŚWIĘTOWANIE...

 

W naszej szkolnej świetlicy tydzień od 25 listopada do 9 grudnia 2022 roku upłynął pod znakiem wielu imprez. Jedną z nich były obchodzone corocznie wróżby w dniu Świętego Andrzeja. Nie zapomnieliśmy też o dniu Świętej Katarzyny.

Dwa wyjątkowe dni tj. 25 i 30 listopada to czas kiedy dzieciaki wyruszyły w świat magii i czarów. Piątkowy i środowy dzień wypełniony został licznymi filmami edukacyjnymi oraz tradycyjnymi wróżbami andrzejkowymi, które przepowiadały tajemniczą przyszłość. Na początku zajęć dzieci zapoznały się postacią Świętej Katarzyny oraz z tradycjami andrzejkowymi. W tych  dniach uczniowie  mogli dowiedzieć się jaki zawód będą wykonywać, powróżyć sobie z serduszek, czy magicznego koszyczka aby dowiedzieć się jak będzie miał/a na imię ich ukochana osoba. Nie zabrakło też wędrowania butów przez całą salę. Odczytane również zostały horoskopy z dat narodzin dzieci, po to by poznać ulubiony kolor. Aby spełniły się andrzejkowe wróżby, każdy z uczestników wrzucał grosik do miski z wodą. Po wróżbach przyszedł czas na wspólną zabawę  i kolorowanie obrazków tematycznych oraz wycinanie gwiazdek. Radości i śmiechu nie było końca.

    Kolejnymi w tym tygodniu długo oczekiwanymi zajęciami były obchody Barbórki i Światowego Dnia Wolontariusza.

Dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej miały okazję w dniu 2 i 5 grudnia uczestniczyć w zajęciach związanych z wolontariatem oraz z górniczym świętem – Barbórką przypadającą na dzień 4 grudnia. W ramach zajęć przeprowadzono pogadankę na temat pracy górników i korzyści płynących z pracy w kopalni. Wychowankowie świetlicy na podstawie filmu edukacyjnego  z serii Kamlotki pt. ,,Dzień Górnika” dowiedzieli się kim była patronka górników oraz jak ciężka i niebezpieczna jest praca pod ziemią. W trakcie zajęć czytelniczych uczniowie wysłuchali legendy „Gustlikowy skarb”, a w czasie zajęć plastycznych  kolorowały postać górnika i rysowały górniczą czapkę.

  Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to święto obchodzone corocznie 5 grudnia, a ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 17 grudnia 1985 roku. To święto wolontariuszy i organizacji zajmujących się wolontariatem na całym świecie. Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych – na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. To też doskonały moment dla samych wolontariuszy, by pochwalili się zrealizowanymi inicjatywami i zachęcili do współdziałania wszystkich tych, którzy na razie stoją z boku.       

Wszystkim Naszym Wolontariuszom w dniu ich święta składamy najserdeczniejsze życzenia oraz dziękujemy za bezinteresowną pomoc i ofiarowany czas. Życzymy Wam również spełnienia marzeń, radości w sercu, realizacji  zamierzonych celów, a przede wszystkim tego, aby każdy dobry uczynek, każdy uśmiech i dobre słowo wracało do Was i dawało Wam wiarę i siłę w lepsze jutro.

Podczas zajęć świetlicowych uczniowie wykonali plakaty o pracy SKW oraz laurki z życzeniami dla naszych koleżanek i kolegów działających w Szkolnym Kole Wolontariatu, którego początki sięgają 2010 roku.

        Ostatnią w tym tygodniu, ale bardzo miłą dla wszystkich dzieci imprezą był dzień 6 grudnia - Mikołajki. To zeświecczona nazwa dnia Świętego Mikołaja obchodzonego 6 grudnia w katolicyzmie i prawosławiu, ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry. Do XIX wieku był to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy. W 1969 roku w Kościele katolickim zniesiono święto, jest to już tylko tzw. wspomnienie dowolne. Od średniowiecza w wigilię tego dnia święty Mikołaj przynosił dzieciom prezenty. Współcześnie w Polsce nocą podkłada się dzieciom drobne upominki, małe zabawki, a przede wszystkim słodycze. W XIX i XX wieku obdarzający dzieci podarkami w swoje święto Mikołaj został przekształcony w baśniową postać rozdającą prezenty w Boże Narodzenie. W dniu 6 grudnia podczas zajęć w świetlicy dzieci poznały legendę o św. Mikołaju, wysłuchały opowiadania pt.: „Pracowity dzień św. Mikołaja”, a także poprzez film edukacyjny odwiedziły wioskę  Św. Mikołaja w Laponii oraz wykonały przepiękne prace plastyczne. Nie zabrakło „mikołajkowych” piosenek i zdjęć z atrybutem Świętego Mikołaja.

Zapraszamy już za rok na nasze świetlicowe świętowanie.

                                                                                                                                            Wychowawcy świetlicy:

Katarzyna Mossakowska- Kopeć

Tomasz Szeliga

Ewa Zadrożna

Marzena Jaskulska

Katarzyna Chojnacka

Izabela Skrzecz

Monika Gnatowska

 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Co roku, od 12 lat w naszej szkolnej świetlicy, dzień 25 listopada poświęcony jest obchodom Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!” W czasie od 21 do 25 listopada motywem przewodnim różnych zajęć organizowanych w świetlicy  był pluszowy miś. W tym dniu każde dziecko przyszło do świetlicy ze swoim przyjacielem - Misiem. Przybyły misie małe, duże, bure, kolorowe, z kokardką czy w kubraczku…białe, wprost bajecznie kolorowe a każdy był piękny i wyjątkowy.

Dzieci tego dnia zapoznały się z historią powstania pluszaków. Każdy z bajkowych misiów miał dla dzieci zadanie. Nie brakowało tańców, wierszy, piosenek, filmów o tematyce misiowej. Wychowankowie świetlicy poznali  także kilka faktów z życia prawdziwych niedźwiedzi. Chętnie naśladowały ich zachowanie podczas zabaw ruchowych. Dużą radość sprawiły dzieciom zajęcia plastyczno- techniczne, podczas których mogły wykazać się własną inwencją twórczą. Malowały plakaty i rysunki pluszaków, a następnie nadawały im niepowtarzalny, zgodny ze swoimi wyobrażeniami wygląd. Dzieci miały też możliwość projektowania ubranek z kolorowego papieru dla swoich przytulanek. Misie z plasteliny, papieru i kółek poza elementami dekoracyjnymi sali świetlicy były także doskonałym ćwiczeniem sprawności manualnych dla uczniów klas młodszych. Miła atmosfera obchodów Święta Pluszowego Misia i  towarzysząca radość uczniów  z pewnością pozostaną na długo w naszej pamięci.

Już dziś z niecierpliwością oczekują na kolejne Święto Pluszowego Misia.

„Miś jest mały i puchaty
Miś jest fajny i kudłaty

Miś jest gruby jak ta kula
Misia zawsze się przytula.”

Jak ja kocham misia mego

Nie potrafię żyć bez niego.


Zawsze chętny do pomocy

Rano, w dzień, a nawet w nocy.

Gdy przytulam mocno go

To magiczną czuję moc.

 

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.

Wychowawcy:

Katarzyna Mossakowska-Kopeć

Tomasz Szeliga

Katarzyna Chojnacka

Ewa Zadrożna

Marzena Jaskulska

Izabela Skrzecz

 

SZKOŁA DO HYMNU 

11 LISTOPADA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

 

11 listopada to dla nas Polaków jedna z najważniejszych dat w historii. Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej przez cały tydzień przygotowywali się do uczczenia Święta Niepodległości.

Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone co roku 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego państwa. Tego dnia w 1918 roku po 123 latach zaborów Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich.

Święto ustanowiono na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia w 1937 roku. Zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945r., a następnie przywrócone ustawą z 1989 r.

Dzień 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować.

Świetlica szkolna aktywnie włączyła się w obchody 104. rocznicy tego święta.10 listopada 2022r., o symbolicznej godzinie 11:11, społeczność Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy zaśpiewała hymn państwowy "Mazurek Dąbrowskiego". W ramach akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu” wychowankowie świetlicy w tygodniu od 7 listopada, a szczególnie w Dniu Niepodległości podczas zajęć wspólnie z wychowawcami wykonywali symbole narodowe oraz uczestniczyli w zapaleniu symbolicznych zniczy i wykonali okolicznościową wystawę. Nie zabrakło też opowieści wychowawców o tamtych, jakże ważnych dla naszej Ojczyzny dniach. Podczas uroczystych zajęć świetlicowych upamiętniających „Niepodległą” przypomniana została historia niewoli naszej ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi wierszami i pieśniami oraz ilustracjami, co pozwoliło uczniom głębiej przeżyć tamte chwile. Oglądano również filmy edukacyjne z serii EduKredka pt.,, Narodowe Święto Niepodległości” i z serii Kamlotki pt. ,,Ala i 11 listopada”. Zarówno dla najmłodszych jak i starszych uczniów była to niezapomniana lekcja historii.

”Nie rzucim ziemi skąd nasz ród!

Nie damy pogrześć mowy!

Polski my naród, polski lud,

Królewski szczep Piastowy.

Nie damy, by nas zgnębił wróg!

Tak nam dopomóż Bóg!...”

    "Rota" Maria Konopnicka 

                                                                 Wychowawcy świetlicy:

Katarzyna Mossakowska-Kopeć

Tomasz Szeliga

Ewa Zadrożna

 

1 i 2 listopada 2022

w szkolnej świetlicy

Już po raz czwarty w ostatnim tygodniu października uczniowie klas 6A, 6B, 4A i  świetlicy szkolnej brali udział w ogólnopolskiej akcji SZKOŁA PAMIĘTA 2022. Podczas lekcji historii i zajęć świetlicowych poruszano tematykę polskich tradycji patriotycznych oraz świąt zadusznych. W ramach akcji uczniowie wraz z nauczycielami:

- odwiedzali lokalne miejsca pamięci i poznawali związaną z nimi historię;

- uporządkowali bezimienne i opuszczone groby na cmentarzu parafialnym;

- przygotowali wystawy i gazetki ścienne poświęcone lokalnemu bohaterowi lub postaci ważnej dla historii;

- przygotowali prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych;

- opracowali prezentacje multimedialne, które będą  wykorzystane podczas zajęć lekcyjnych, np. prezentacja dotycząca jakiejś postaci lub rocznicy historycznej;

„SZKOŁA PAMIĘTA” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

     Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

     Dlatego też uczniowie  wspólnie z nauczycielami  odwiedzili lokalne miejsca pamięci, w tym Dąb Pamięci posadzony dla uczczenia Stefana Zawadzkiego - przedwojennego ucznia naszej szkoły, aspiranta Policji Państwowej zamordowanego w 1940 roku oraz Cmentarz Parafialny w Winnicy.

Na cmentarzu uczniowie uporządkowali mogiłę Nieznanego Żołnierza, który poległ w 1939 roku. Zapalono znicze na grobach nauczycieli i osób zasłużonych dla społeczności lokalnej.

W szkole przygotowano gazetki ścienne o tematyce związanej z Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym. Uczniowie wykonywali prace plastyczne nawiązujące do tematyki polskiej tradycji świąt zadusznych oraz plakaty pod hasłem "Szkoła Pamięta".

Wychowawcy świetlicy:

Katarzyna Mossakowska- Kopeć

Tomasz Szeliga

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

I DZIEŃ PAPIESKI

W tygodniu od 10 do 17 października 2022 roku obchodziliśmy w naszej świetlicy szkolnej Dzień Edukacji Narodowej i XXII Dzień Papieski pod hasłem " Blask Prawdy”. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej dzieci w świetlicy szkolnej przez cały tydzień brały udział w zajęciach poświęconych trudnej i odpowiedzialnej pracy nauczyciela, podczas których uczyły się okazywać szacunek wszystkim osobom pracującym w szkole. Pamiętaliśmy również o tym, iż ten tydzień to czas pamięci o papieżu Janie Pawle II, który kochał dzieci i młodzież.

W czasie zajęć świetlicowych dotyczących Dnia Nauczyciela uczniowie zapoznali się z historią powstania Dnia Edukacji Narodowej. Mieli możliwość swobodnych wypowiedzi na temat pracy swoich wychowawców. Czytali wiersze o różnych pracownikach oświaty. Podczas zajęć powstały portrety ulubionych nauczycieli oraz laurki z życzeniami.

W tym tygodniu pamiętaliśmy również o XXII Dniu Papieskim. Tegoroczne hasło obchodów Dnia Papieskiego ,, Blask Prawdy”(Veritatis Splendor).

Veritatis splendor („Blask prawdy”) – to dziesiąta encyklika św. papieża Jana Pawła II o niektórych podstawowych problemach nauczania moralnego Kościoła, ogłoszona 6.08.1993 r. Podstawowym celem encykliki stało się przypomnienie fundamentalnych prawd doktryny katolickiej z zakresu moralności, odnoszących się do różnych dziedzin ludzkiego życia, w kontekście współczesnych prób ich podważania lub zniekształcania.

Ten kolejny Dzień Papieski obchodzony w naszej świetlicy był okazją do przypomnienia osoby Karola Wojtyły jako papieża wielu pokoleń oraz jego nauczania i dorobku. Święty Jan Paweł II to postać, która zawsze dawała nadzieję przeżywającym trudne chwile, zwłaszcza związane z chorobą i cierpieniem. Aby pamięć o naszym rodaku przetrwała pokolenia musimy ciągle o nim pamiętać, dlatego czcimy Jego postać wspólnie śpiewając pieśni papieskie i wykonując okolicznościowe gazetki.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wychowankowie świetlicy szkolnej wraz z wychowawcami składają wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia, pogody ducha, zadowolenia z wykonywanej pracy oraz  wielu sukcesów zawodowych i osobistych.

Niech Dzień Edukacji Narodowej oraz wszystkie inne dni w roku szkolnym będą radosne, spokojne, pełne zadowolenia, ale i odpowiedzialności za edukację, a także wychowanie tych, którzy są nadzieją narodu – dzieci i młodzieży.

Wychowawcy:

Katarzyna Mossakowska-Kopeć

Tomasz Szeliga

Marzena Jaskulska

Ewa Zadrożna

 

JESIEŃ W ŚWIETLICY

U nas znów gwar i zabawa. To  złota jesień już na dobre zagościła w naszej świetlicy, a wraz z nią piękne bukiety kolorowych liści i kwiatów. Co znaczy ,, jesień”?                                             

Jesień – jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza z malejącą średnią dobową, oraz stosunkowo dużym w skali roku opadem atmosferycznym. W świecie roślin i zwierząt jest to okres gromadzenia zapasów przed zimą.                                                                        

Dzieci z tej okazji w świetlicy szkolnej wykonały Panią Jesień z przyniesionych „darów jesieni” i portrety lisów, wiewiórek oraz niedźwiedzi. Uczestniczyły również w zajęciach teatralnych – inscenizacja wiersza Jana Brzechwy ,, Na starganie” oraz nauczyły się rozpoznawać gatunki grzybów jadalnych i trujących na podstawie filmu edukacyjnego z serii  KAMLOTKI pt. ,, Grzyby” .        Za pomocą książki „Rok w Lesie” autorstwa Emilii Dziubak dzieci odróżniały gatunki roślin i zwierząt występujących w lesie oraz omawiały  budowę lasu i tropy zwierząt.  Na zakończenie zajęć o złotej jesieni świetliki wykorzystując wiele technik plastycznych wykonały, m.in. jesienne krajobrazy, drzewa, leśne zwierzątka, grzyby, liście, które można podziwiać na naszych świetlicowych gazetkach. Obserwując zmiany zachodzące w przyrodzie poznawaliśmy charakterystyczne cechy jesieni, a na podstawie wielu opowiadań i wierszy wiemy, jakie prace wykonuje się jesienią w ogrodzie. Nie zabrakło też  jesiennych zabaw. Jesień zatem zachwyca nas swoją różnorodnością, a niezliczone ciekawostki ze świata przyrody nierzadko nas zadziwiają.

Wychowawcy świetlicy:

Katarzyna Mossakowska- Kopeć

Tomasz Szeliga

Marzena Jaskulska

Ewa Zadrożna

Katarzyna Chojnacka

 

TYDZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W ŚWIETLICY

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. W naszej świetlicy świętowaliśmy go przez cały tydzień. Każdego dnia od poniedziałku do piątku uczniowie mogli słuchać czytaną przez nauczycieli literaturę dziecięcą, m.in. bajki i baśnie, legendy oraz wiersze. Chętne dzieci również mogły czytać swoim kolegom i koleżankom. Dodatkowo w tygodniu poświeconym głośnemu czytaniu uczniowie wykonywali prace plastyczne różnymi technikami, z których następnie tworzone były książki. Rozwiązywali również tematyczne krzyżówki i rebusy.

Zapraszamy wszystkich do głośnego czytania w swoich domach.

                                                          Wychowawcy świetlicy szkolnej:

Katarzyna Mossakowska-Kopeć

Tomasz Szeliga

Ewa Zadrożna

Marzena Jaskulska

Katarzyna  Choinacka

 

ŚWIETLICA SZKOLNA

W ROKU SZKOLNYM 2021/2022

NOWY ROK W SZKOLNY  2021/2022 

W ŚWIETLICY

     Świetlica szkolna to miejsce, gdzie uczniowie mają zapewnioną zorganizowaną opiekę wychowawczą. Jako integralna część placówki szkolnej świetlica wspomaga szkołę w procesie dydaktyczno-wychowawczym dążąc do wszechstronnego rozwoju uczniów. Świetlica szkolna czynna jest codziennie w godzinach od 07:00 do 16:10 (z przerwą na czas zajęć lekcyjnych). W tym czasie opiekę nad uczniami sprawują wychowawcy świetlicy. Dzieci mają możliwość odrobienia pracy domowej, odpoczynku po nauce, mogą również brać udział w organizowanych przez wychowawców różnorodnych zajęciach: plastyczno-technicznych, ruchowych, muzycznych, sportowych czy umysłowych.

Dwa miesiące wakacji szybko minęły. Pora wrócić do szkoły…                                           

Wrzesień to czas, kiedy żegnamy wakacje i witamy szkołę. To czas, kiedy nadchodzi wiele zmian w życiu młodego człowieka. Tak jest i w naszej szkolnej świetlicy. Znów zrobiło się tu gwarno i wesoło. Z każdym dniem jest nas coraz więcej. A tych, którzy jeszcze nie zdążyli do nas dołączyć zachęcamy, aby nie zwlekali ani chwili dłużej, bo już wyruszamy w magiczną świetlicową podróż...

Po powrocie z wakacji od razu zabraliśmy się do pracy i w pierwszym tygodniu września wykonaliśmy gazetkę tematyczną pod hasłem „Moje szkolne marzenia. Chcieliśmy tym samym doprowadzić do tego, aby u każdego kto nas odwiedza pojawił się uśmiech na twarzy, a początek roku szkolnego właśnie kojarzył się z czymś radosnym. We wrześniu uczciliśmy wiele nietypowych świąt: Dzień Kropki, Dzień Chłopaka, Dzień Uśmiechu, Dzień Tabliczki Mnożenia.

 

Z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego w naszej świetlicy życzymy Wam Drogie Świetliki, aby ten rok upłynął nam wszystkim w zdrowiu, by zdobywanie wiedzy było fascynującą przygodą, pełną pozytywnych doświadczeń w odkrywaniu świata i rozwijaniu własnych talentów. Niech szkoła będzie dla Was także miejscem radości i wielu przyjaźni oraz miejscem pozytywnych przeżyć, czyniąc nas lepszymi i bogatszymi. Serdecznie witamy w nowym roku szkolnym wszystkich  uczniów i ich rodziców. Szczególne życzenia i mnóstwo dobrych myśli kierujemy do naszych pierwszoklasistów. Witajcie w murach naszej szkoły i świetlicy.

                                                                                                                    Powodzenia

Katarzyna Mossakowska-Kopeć

Katarzyna Chojnacka

Ewa Zadrożna

Martyna Prokop

Tomasz Szeliga

 

JESIEŃ W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

"Piękna jest polska jesień w liściach złotych,
W uśmiechach słońca bladych i łagodnych.
Liść spada cicho jak złocisty motyl:
Wieczór gwiaździsty jest rzeźwiąco chłodny
Do lasu teraz iść bierze ochota:
Ileż tam teraz z liści żółtych złota..."

Październik to miesiąc symbolizujący jesień. Uczniowie  uczęszczający do świetlicy szkolnej przywitali ja bardzo radośnie i stała się ona inspiracją do wykonania przeróżnych prac plastycznych oraz zajęć o tematyce jesiennej. Dzieci poznały nowe techniki plastyczne, dzięki którym dostrzegają piękno w wytworach przyrody, kształtują i rozwijają swoje uzdolnienia, wyrabiają umiejętność wyrażania swoich myśli i uczuć oraz rozwijają aktywność i ekspresję twórczą. Podczas spaceru po okolicy uczniowie z wielkim entuzjazmem poszukiwali darów jesieni. Otaczający nas pejzaż pożółkłych spadających liści i kasztanowych brązów był źródłem inspiracji dla prac artystycznych. Poza tym dzieci kształciły umiejętności dostrzegania zmian w przyrodzie i określania charakterystycznych cech jesieni. Zapoznawały się z rodzajami grzybów. Dzięki tym zajęciom w sali naszej świetlicy powstały pierwsze jesienne dekoracje, które zdobią i nadają klimat aktualnej pory roku.

WYCHOWAWCY:

                                                Katarzyna Mossakowska-Kopeć

Katarzyna Chojnacka

Ewa Zadrożna

Tomasz Szeliga

Martyna Prokop

  

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ I DZIEŃ PAPIESKI W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

 

W tygodniu od 10 do 17 października 2021 roku obchodziliśmy w naszej świetlicy szkolnej Dzień Edukacji Narodowej i XXI Dzień Papieski pod hasłem "Ci, o których pamiętamy...” Z okazji Dnia Edukacji Narodowej dzieci w świetlicy szkolnej przez cały tydzień brały udział w zajęciach poświęconych trudnej i odpowiedzialnej pracy nauczyciela, podczas których uczyły się okazywać szacunek wszystkim osobom pracującym w szkole. Pamiętaliśmy również o tym, iż ten tydzień to czas pamięci o papieżu Janie Pawle II, który kochał dzieci i młodzież.

W czasie zajęć świetlicowych dotyczących Dnia Nauczyciela uczniowie zapoznali się z historią powstania Dnia Edukacji Narodowej. Mieli możliwość swobodnych wypowiedzi na temat pracy swoich wychowawców. Czytali wiersze o różnych pracownikach oświaty. Podczas zajęć powstały portrety ulubionych nauczycieli oraz laurki z życzeniami.

W tym tygodniu pamiętaliśmy również o XXI Dniu Papieskim. Tegoroczne hasło obchodów Dnia Papieskiego "Nie lękajcie się” nawiązywało do znanych słów św. Jana Pawła II z homilii wygłoszonej 22 października 1978 roku podczas Mszy św. na rozpoczęcie pontyfikatu: ,,Nie bójcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju! Nie bójcie się! Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden to wie!”                                  

Programowe słowa pontyfikatu św. Jana Pawła II ,,Nie lękajcie się!” nabrały dziś nowego znaczenia, gdy w obliczu tak trudnej rzeczywistości, szukamy nadziei i życiowych drogowskazów. Ten kolejny Dzień Papieski obchodzony w naszej świetlicy był okazją do przypomnienia osoby Karola Wojtyły jako papieża wielu pokoleń oraz jego nauczania i dorobku. Święty Jan Paweł II to postać, która zawsze dawała nadzieję przeżywającym trudne chwile, zwłaszcza związane z chorobą i cierpieniem. Aby pamięć o naszym rodaku przetrwała pokolenia musimy ciągle o nim pamiętać, dlatego czcimy Jego postać wspólnie śpiewając pieśni papieskie i wykonując okolicznościowe gazetki.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wychowankowie świetlicy szkolnej wraz z wychowawcami składają wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia, pogody ducha, zadowolenia z wykonywanej pracy oraz  wielu sukcesów zawodowych i osobistych. 

Niech Dzień Edukacji Narodowej oraz wszystkie inne dni w roku szkolnym będą radosne, spokojne, pełne zadowolenia, ale i odpowiedzialności za edukację, a także wychowanie tych, którzy są nadzieją narodu – dzieci i młodzieży.

Wychowawcy:

Katarzyna Mossakowska-Kopeć

Tomasz Szeliga

Katarzyna Chojnacka

Martyna Prokop

Ewa Zadrożna

 

ŚWIĘTO  NIEPODLEGŁOŚCI W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

 

 

Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone  co  roku 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego państwa.
Tego dnia w 1918 roku po 123 latach zaborów Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich.

 Święto ustanowiono na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia w 1937 roku. Zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945r. a następnie przywrócone ustawą z  1989 r.

Dzień 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować.
Świetlica szkolna  aktywnie włączyła się w obchody 103 rocznicy tego święta. 10 listopada 2021r., o symbolicznej godzinie 11:11, społeczność Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy na placu przed szkołą zaśpiewała hymn państwowy "Mazurek Dąbrowskiego" w ramach w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”.  Wychowankowie świetlicy w tym dniu podczas zajęć wspólnie z wychowawcami wykonywali symbole narodowe oraz uczestniczyli w zapaleniu symbolicznych zniczy i wykonali okolicznościową gazetkę. Nie zabrakło też opowieści wychowawców o tamtych, jakże ważnych dla naszej Ojczyzny dniach. Podczas uroczystych zajęć świetlicowych upamiętniających ,, Niepodległą” przypomniana została historia niewoli naszej ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi  wierszami oraz ilustracjami, co pozwoliło uczniom głębiej przeżyć tamte chwile.

"…Pytasz się, synu, gdzie jest i jaka?
W niewymierzonej krainie leży.
Jest w każdym wiernym sercu Polaka,
Co o nią walczył, cierpiał i wierzył...”

„Polska”Antoni Słonimski

 

Wychowawcy świetlicy:

 

Katarzyna Mossakowska-Kopeć

Tomasz Szeliga

Katarzyna Chojnacka

Ewa Zadrożna

Martyna Prokop

 

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Historia misia jest dość ciekawa, a być może nie każdy ją zna. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt wybrał się na polowanie, podczas którego postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent natomiast nakazał uwolnić misia. Anegdota ta została również przedstawiona w formie komiksu w amerykańskiej prasie. Na efekty dobroduszności nie trzeba było długo czekać. Producent zabawek zainspirowany obejrzaną historią postanowił stworzyć nową zabawkę dla dzieci, małego, pluszowego niedźwiadka. Na cześć prezydenta nazwał go Teddy Bear,  zaś w 2002 roku, w 100 rocznicę powstania zabawki, dzień 25 listopada ustanowiony został Dniem Pluszowego Misia.

Zapraszamy do obejrzenia filmu- legenda o pluszowym misiu:

https://www.youtube.com/watch?v=pD-L_C0_ay8

Co roku, od 11 lat w naszej szkolnej świetlicy, dzień 25 listopada poświęcony jest obchodom Dnia  Pluszowego Misia.  Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele razy, pewnie, dla Was był kumplem do zabawy, kompanem w podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć oraz antidotum na nocne koszmary.                                    

W tym dniu każde dziecko przyszło do świetlicy ze swoim przyjacielem - Misiem. Przybyły misie małe, duże, bure, kolorowe, z kokardką czy w kubraczku…białe, wprost bajecznie kolorowe a każdy był piękny i wyjątkowy.
W dniach od 22-26 listopada w świetlicy dominowała tematyka pluszowego misia. Dzieci w tym czasie poznały historię powstania pluszaków, każdy z bajkowych misiów miał dla dzieci zadanie. Nie brakowało tańców, wierszy, piosenek, filmów o tematyce misiowej. Dzieci wykazały się także sprawnością, przeszły misiowe tory przeszkód, a na koniec brały udział w misiowym quizie oraz wspólnych zdjęciach ze swoimi pluszakami. Po pełnej uśmiechu, ogromu radości zabawie, uczniowie podśpiewując poznane piosenki, wróciły z przyjaciółmi - Misiami do swoich sal.
Już dziś z niecierpliwością oczekują na kolejne Święto Pluszowego Misia.

„Miś jest mały i puchaty
Miś jest fajny i kudłaty                                                  

Miś jest gruby jak ta kula
Misia zawsze się przytula.”

                                                                                

Jak ja kocham misia mego

Nie potrafię żyć bez niego.


Zawsze chętny do pomocy

Rano, w dzień, a nawet w nocy.

Gdy przytulam mocno go

To magiczną czuję moc.  

 

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.

 

Wychowawcy:

Katarzyna Mossakowska-Kopeć

Tomasz Szeliga

Katarzyna Chojnacka

Ewa Zadrożna

Martyna Prokop

Katarzyna Jałmużna

Izabela  Skrzecz

 

RADOSNY TYDZIEŃ W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

W naszej szkolnej świetlicy tydzień od 29 listopada do 8 grudnia 2021 roku upłynął pod znakiem wielu imprez. Jedną z nich były obchodzone corocznie wróżby w dniu Świętego Andrzeja.

30 listopada dzieciaki wyruszyły w świat magii i czarów. Wtorkowy dzień wypełniony został licznymi konkursami, zawodami oraz tradycyjnymi wróżbami andrzejkowymi, które przepowiadały tajemniczą przyszłość. Na początku zajęć dzieci zapoznały się z tradycjami andrzejkowymi. Tego dnia mogły dowiedzieć się jaki zawód będą wykonywać, powróżyć sobie też z serduszek, aby dowiedzieć się jak będzie miał/a na imię ich ukochana osoba. Nie zabrakło też wędrowania butów przez całą salę. Odczytane również zostały horoskopy z dat narodzin dzieci, po to by poznać ulubiony kolor. Aby spełniły się  andrzejkowe wróżby, każdy z uczestników wrzucał grosik do miski z wodą. Po wróżbach  przyszedł czas na wspólne tańce i kolorowanie obrazków tematycznych oraz wycinanie gwiazdek. Radości i śmiechu nie było końca.

       Kolejnymi w tym tygodniu długo oczekiwanymi zajęciami były obchody Barbórki i Światowego Dnia Wolontariusza.

 

 Dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej miały okazję w dniu 3 grudnia uczestniczyć w zajęciach związanych z górniczym świętem – Barbórką przypadającą na dzień 4 grudnia. W ramach zajęć przeprowadzono pogadankę na temat pracy górników i korzyści płynących z pracy w kopalni. Wychowankowie świetlicy dowiedzieli się również kim była patronka górników oraz jak ciężka i niebezpieczna jest praca pod ziemią.

W trakcie zajęć czytelniczych uczniowie wysłuchali legendy „Gustlikowy skarb”, a także obejrzeli krótki film przedstawiający pracę górników. W czasie zajęć plastycznych dzieci kolorowały postać górnika i rysowały górniczą czapkę.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to święto obchodzone corocznie 5 grudnia, a ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 17 grudnia 1985 roku. To święto wolontariuszy i organizacji zajmujących się wolontariatem na całym świecie.

 

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych – na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. To też doskonały moment dla samych wolontariuszy, by pochwalili się zrealizowanymi inicjatywami i zachęcili do współdziałania wszystkich tych, którzy na razie stoją z boku.

Wszystkim Naszym Wolontariuszom w dniu ich święta składamy najserdeczniejsze życzenia oraz dziękujemy za bezinteresowną pomoc i ofiarowany czas. Życzymy Wam  również spełnienia marzeń, radości w sercu, realizacji zamierzonych celów, a przede wszystkim tego, aby każdy dobry uczynek, każdy uśmiech i dobre słowo wracało do Was i dawało Wam wiarę i siłę w lepsze jutro.                                                                                                         

Podczas zajęć świetlicowych uczniowie wykonali plakaty o pracy SKW oraz laurki z życzeniami dla naszych koleżanek i kolegów działających w Szkolnym Kole Wolontariatu, którego początki sięgają 2010 roku.

Ostatnią w tym tygodniu, ale bardzo miłą dla wszystkich dzieci  imprezą był dzień 6 grudnia- Mikołajki. To  zeświecczona nazwa dnia Świętego Mikołaja obchodzonego 6 grudnia w katolicyzmie i prawosławiu, ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry. Do XIX wieku był to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy. W 1969 roku w Kościele katolickim zniesiono święto, jest to już tylko tzw. wspomnienie dowolne. Od średniowiecza w wigilię tego dnia święty Mikołaj przynosił dzieciom prezenty. Współcześnie w Polsce nocą podkłada się dzieciom drobne upominki, małe zabawki, a przede wszystkim słodycze. W XIX i XX wieku obdarzający dzieci podarkami w swoje święto Mikołaj został przekształcony w baśniową postać rozdającą prezenty w Boże Narodzenie.                                                                                                                     W dniu 6 grudnia podczas zajęć w świetlicy dzieci poznały legendę o św. Mikołaju, wysłuchały opowiadania pt.: „Pracowity dzień św. Mikołaja”, a także wykonały przepiękne prace plastyczne. Nie zabrakło „mikołajkowych” piosenek i zdjęć z atrybutem Świętego Mikołaja.

Zapraszamy już za rok na nasze świetlicowe imprezowanie.                                                                   Wychowawcy świetlicy

 

BOŻE NARODZENIE W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

 

 

„Świeciła gwiazda na niebie,
Srebrna i staroświecka,
Świeciła wigilijnie,
Każdy zna ją od dziecka...”

 

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas spędzany w gronie najbliższych, to również czas, pełen cudownego nastroju i pozytywnych emocji. Podczas zajęć świetlicowych  dzieci  poznały  świąteczne tradycje i zwyczaje. W radosnym nastroju, przy dźwiękach kolęd wykonywały świąteczne ozdoby. Powstały aniołki, bombki, świąteczne obrazki i inne prace plastyczne, którymi została udekorowana świetlica. Podczas wykonywania ozdób, zgodnie z polską tradycją, zaprosiliśmy wszystkich do wspólnego kolędowania.

Śnieg okrył ziemię puszystą bielą, wokół się wszyscy ludzie weselą.
Spłynęła z niebios dla nas nowina – Najświętsza Panna powiła Syna.
I my Dzieciątku dziś hołd oddajmy polską kolędę Mu zaśpiewajmy.
Niech śpiew przy żłobku i w dzień i w nocy mocą, radością serca jednoczy.

Wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły życzymy radosnych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz wielu sukcesów i wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku 2022.

Wychowawcy świetlicy:

Katarzyna Mossakowska-Kopeć

Katarzyna Chojnacka

Ewa Zadrożna

Martyna Prokop

Tomasz Szeliga

PROPOZYCJE ZABAW I ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH NA CZAS NAUKI ZDALNEJ:

 

Jeśli:
odrobiłaś/odrobiłeś prace domowe,
zapoznałaś/zapoznałeś się z bieżącą lekcją,
bardzo Ci się nudzi,
chcesz się zrelaksować, 
to zapoznaj się z propozycjami świetlicy szkolnej na czas zdalnego nauczania.

 

Kochane Świetliki.

To nasze ostatnie wyzwania w tym roku kalendarzowym.

Zachęcamy Was do zapoznania się z po niższymi propozycjami, które z pewnością umilą Wam ten przedświąteczny czas oraz okres ferii świątecznych.

Polecamy Wam stworzenie choinki z wytłaczanek po jajkach. To prosty sposób na udekorowanie mieszkania. Potrzebne Wam będą: wytłaczanki, farby plakatowe, pędzle i dekoracje według uznania. Powodzenia!

CHOINKI I GWIAZDKI

Kolejna propozycja to kreatywna choinka z papieru – prosty i ciekawy pomysł na wykonanie bożonarodzeniowego drzewka.

Kreatywna choinka - You Tube

Оригами ЕЛКА из бумаги | DIY Новый год | Origami Paper Christmas tree - YouTube                                                                            

ORYGINALNA I WYJĄTKOWA OZDOBA ŚWIĄTECZNA Z PAPIERU Choinka z papieru  - YouTube

Jak zrobić  - Świąteczna gwiazdka 3D / How to make a Christmas 3D Star - You Tube

 

CZAS KOLĘDOWANIA

Zachęcam Was do radosnego kolędowania – specjalnie dla Was „Polskie kolędy dla dzieci”.

Jest taki dzień - Czerwone Gitary.flv - YouTube

Gdy śliczna Panna – Piosenki dla dzieci bajubaju.tv gdy sliczna pannna – YouTube

Wśród nocnej ciszy Kolędy Polskie  Najpiękniejsza kolekcja z tekstem - YouTube

Świeć, gwiazdeczko, świeć - Arka Noego - YouTube

ZABAWA SYLWESTROWA I BEZPIECZNE FERIE ŚWIĄTECZNE

Przed Wami czas przerwy świątecznej, dlatego już dziś zachęcamy Was do zapoznania się ze zwyczajami sylwestrowymi i zasadami bezpieczeństwa, którymi powinniście kierować się podczas zimowego wypoczynku.

EduKredka – BEZPIECZNE ZABAWY / FERIE ZIMOWE / Film edukacyjny #DLADZIECI #4 - YouTube

Zabawa na śniegu BEZPIECZNIE !!! :-) ferie 2021 - YouTube

 

Symbolika Bożego Narodzenia

EduKredka - TRADYCJE ŚWIĄTECZNE/Film edukacyjny - YouTube

https://view.genial.ly/5fd7e5dfe7f0ee0d6b6933b6/presentation-symbolika-bozego-narodzenia?fbclid=IwAR0u0x_ZPYvIH2ixRxVq0FcDwkXEpxRy3eCPizz6G1ujK-MvIF6BLyMX9ws

CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA

Dziś ciekawy film o Bożym Narodzeniu. Zachęcam Was do obejrzenia!

Pierwsze Święta Bożego Narodzenia - Sezon 1 Odcinek 8 - Całe odcinki (oficjalna wersja HD) - YouTube

WITAMY NOWY ROK

Wiwat Nowy Rok! - YouTube

Układy taneczne # 16 - Świąteczne porządki - YouTube

Układy taneczne # 14 - Śnieżynkobzik - YouTube

Zimowe ćwiczenia W PODSKOKACH | RYTMIKA DLA DZIECI - YouTube

Jingle Bells - świąteczny taniec dla dzieci - YouTube

Życzymy miłej zabawy w świątecznych nastrojach.

 

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzmy pokoju Chrystusowego, zdrowia i błogosławieństwa Bożego. Niech nadchodzący Nowy2022 Rok przyniesie Państwu jak najwięcej łask Bożych, życzmy również, byście Państwo doświadczyli Bożej mocy co dnia i by nasz Pan Jezus Chrystus zawsze był przy Nas.

"Pokój na ziemi ludziom,
a w niebie cisza gwiazd,
grają anieli,
świat się chlebem dzieli.
Świat ma dziś świąteczny blask…
Pięknych i radosnych

Świąt Bożego Narodzenia”                                              

 

                                            Pozdrawiamy Was i Wasze Rodziny serdecznie 

Wychowawcy świetlicy.

 

STYCZEŃ W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

      Wraz z Nowym Rokiem wróciliśmy do pracy pełni sił i nowych pomysłów. Prowadzone w świetlicy szkolnej zajęcia w większości związane były z obecną porą roku. Dzieci wykonały wiele prac plastycznych ukazujących uroki tak lubianej przez nie zimy. Wzięły również udział w różnych atrakcjach związanych z okresem karnawału. W pracach plastycznych dominowały charakterystyczne dla tej pory roku bałwanki, śnieżynki i elementy zimowego ubioru. Nie zabrakło też zajęć z czytelnictwa, dzieci poznały historie pingwinów, karnawału jak również Dnia Babci i Dziadka. Z tego zakresu nasi wychowankowie czytali i słuchali  zimowych opowieści, rozwiązywali zagadki i łamigłówki, śpiewali okolicznościowe piosenki, oglądali fotografie. Czas spędzony w świetlicy szkolnej to także okazja do nauki poprzez zabawę. W styczniu dzieci poznały sposoby pomiaru czasu, zapoznały się z nazwami miesięcy oraz stworzyły kalendarze wg własnego pomysłu, pełne kolorowych ilustracji. Zaznaczaliśmy w nich daty urodzin naszych Świetlików.

Dzieci z poszczególnych grup świetlicowych przygotowały własnoręcznie wykonane prezenty z okazji Dnia Babci i Dziadka. Były to: biżuteria  dla babci i krawat dla dziadka oraz laurki w formie serduszek. Dzieci rozmawiały też o uczuciach, jakimi darzą swoich dziadków. Nie zabrakło  rozmów  na temat konieczności i zasad dokarmiania zwierząt podczas zimy oraz o swoich planach i zasadach dotyczących bezpiecznego wypoczynku podczas ferii zimowych.

 Czas spędzony w świetlicy upłynął pod znakiem zimowych zabaw oraz  miłej i  radosnej atmosferze.

 

Wychowawcy świetlicy:

Katarzyna Mossakowska- Kopeć

Katarzyna Chojnacka

Martyna Prokop

Tomasz Szeliga

 

 

 

CZYTANIE TO CODZIENNE ODKRYWANIE”

 

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” od marca w naszej świetlicy szkolnej rozpoczęliśmy cykl zajęć pod hasłem „Czytanie to codzienne odkrywanie”.

W zakresie kampanii każdego dnia zapoznajemy naszych najmłodszych uczniów z literaturą dziecięcą.

„Poniedziałki z Marysią” to kontakt z twórczością Marii Konopnickiej.

,,Wtorki z poezją” uwrażliwiają uczniów na poezję naszego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza oraz innych autorów twórczości dziecięcej.

„Środy z przygodą” zabierają wychowanków naszej świetlicy w świat przygód z bohaterami wielu opowieści, które dostarczają odbiorcy rozrywki i tajemniczości oraz nauki dydaktycznej i edukacyjnej.

„Czwartki z morałem” uczą wartości moralnych i odpowiednich postaw oraz  pomagają w zrozumieniu siebie, ludzi i świata. Pod wpływem baśni czy bajek dziecko zaczyna wierzyć w siebie i w swoją przyszłość.

Piątki z Mikołajkiem” to zbiór pełnych humoru opowiadań o świecie widzianym oczami dziecka. Młodzi czytelnik w tym dniu poznają świat przedstawiony w utworze – szkołę, kolegów, rodziców. Bohaterowie opowieści wpadają na pomysły tak zabawne, że śmieją się z nich i dorośli, i dzieci. Zachęcamy wszystkich do włączenia się w świetlicowe poranki z książką, gdyż czytanie kształtuje umiejętność formułowania myśli, a czytelnicy mają większe szanse na życiową niezależność, ponieważ są w stanie wypowiedzieć swoje potrzeby i pragnienia. Jeśli masz większy zasób słów to  jesteś w stanie lepiej poradzić sobie w sytuacjach trudnych.

Pamiętajcie zatem: „Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem”.

 

Wychowawcy świetlicy.

 Nauczyciel bibliotekarz    

 

 

WIOSNA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

,,...A wiosna przyszła pieszo.
Już kwiatki za nią spieszą,
Już trawy przed nią rosną
I szumią –Witaj wiosno
”.
                   Jan Brzechwa

 

W końcu nadszedł pierwszy dzień astronomicznej wiosny, na który wszyscy czekaliśmy. Wychowankowie naszej świetlicy z radością powitali Panią Wiosnę, uczestnicząc w różnorodnych zajęciach ukazujących uroki tej kolorowej, pachnącej i radosnej pory roku.

Podczas zajęć edukacyjno – wychowawczych dzieci omawiały wspólnie z wychowawcami świetlicy zmiany zachodzące wiosną w przyrodzie, rozwiązywały zagadki, rebusy i krzyżówki. W trakcie zajęć  uczniowie poznali pierwsze zwiastuny wiosny  – kwiaty, krzewy i drzewa, które kwitną wczesną wiosną. Wychowankowie świetlicy zapoznali się również z ptakami przylatującymi do Polski na wiosnę – obejrzeli zdjęcia: bociana, czajki, dudka, jaskółki, kukułki, skowronka, słowika, szpaka i żurawia oraz wysłuchali wydawanych przez nie odgłosów. Dzieci aktywnie dzieliły się swoją wiedzą z zakresu znajomości przyrody.                                                                                                      

W trakcie zajęć czytelniczych uczniowie zapoznali się z następującymi utworami o tematyce wiosennej:

M. Konopnicka ”Powitanie wiosny”

J. Brzechwa ”Przyjście wiosny”

W. Bełza ”Wiosna”

M. Konopnicka ”Razem ze słonkiem”

W czasie zajęć plastyczno – technicznych dzieci bardzo chętnie wykonywały prace tematycznie związane z wiosną. Wychowankowie świetlicy kolorowali ilustracje przedstawiające zwiastuny wiosny. Powstał  również portret Pani Wiosny w kolorowej sukience. Z papierowych kółeczek i waty pojawiły się  piękne prace plastyczne przedstawiające wierzbowe bazie. Dzieci wycinały również z kolorowego papieru przepiękne jaskółki i bociany. Dzięki pracom plastycznym powstał śliczny wiosenny krajobraz pod hasłem: „W wiosennym nastroju”

Wychowawcy świetlicy:

Katarzyna Mossakowska-Kopeć

Katarzyna Chojnacka

Tomasz Szeliga

Ewa Zadrożna

Martyna Prokop

 

WIELKANOC W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Nadeszły Święta Wielkanocne - radosny  czas przepełniony wiarą, nadzieją i miłością. Do naszej świetlicy zawitał również świąteczny nastrój. Przez ostatni tydzień poznawaliśmy tradycje i zwyczaje świąteczne, wielkanocne ozdoby - kolorowe palmy, pisanki, króliczki, koszyczki i kurczaczki.  Nie zabrakło też zasianego owsa i świątecznych laurek. Cała twórczość została zaprezentowana na wystawach świątecznych w salach świetlicowych.

Życzymy wszystkim Wesołego Alleluja.


                                                            Katarzyna Mossakowska-Kopeć

Tomasz Szeliga

Katarzyna Chojnacka

Ewa Zadrożna

Martyna Prokop

   

 

ŚWIĘTA MAJOWE W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

 

 

   Maj jest szczególnym miesiącem w historii Polski. W pierwszych jego dniach obchodzone są ważne święta narodowe: Państwowe Święto Pracy oraz rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej (1 maja), Państwowe Święto Flagi (2 maja), Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja, Narodowy Dzień Zwycięstw (8 maja).

 

     Tydzień poprzedzający majowe święta nasi młodzi patrioci ze świetlicy szkolnej poświęcili na wykonanie symboli narodowych:
-flagi Polski z kolorowego papieru,
-medali z okazji konstytucji 3-Maja, które zostały pokolorowane na wiele sposobów,
- godła Polski- okolicznościowej kolorowanki odbitej na białej kartce,

- plakat tematyczny, dzieci odwzorowały kontury naszego kraju i zaznaczyły największe rzeki i miasta Polski,
- na oknach i gazetkach okolicznościowych pojawiły się gołębie pokoju obwieszczające nadchodzące święta majowe.
Nie zabrakło również pieśni patriotycznych, pogadanek na temat świąt majowych i ich znaczenia oraz hymnu narodowego, którego słowa wspólnie utrwalaliśmy. Podczas zajęć sportowych uczniowie uczestniczyli w turnieju piłki nożnej zorganizowanego z okazji Dnia Konstytucji 3 Maja.

 

Święta majowe to okazja,aby dowiedzieć się skąd wzięły się polskie symbole narodowe...

Kilka filmików- wystarczy kliknąć w link

 

https://www.youtube.com/watch?v=M07W4dcTdmM

 

https://www.youtube.com/watch?v=M8Pkco0O38c

 

https://www.youtube.com/watch?v=I3iuGirmlgU

 

https://www.youtube.com/watch?v=qA2n8zTpcaU

 

https://www.youtube.com/watch?v=QiX4eS_19E4

 

https://www.youtube.com/watch?v=rfsdM_ZVLuA

 

https://www.youtube.com/watch?v=gCpYs73XHQY

 

https://www.youtube.com/watch?v=AMi7DWaQsVk

 

https://www.youtube.com/watch?v=O8lbwWF7yXo

 

https://www.youtube.com/watch?v=QGGc4W1iUzM

 

https://www.youtube.com/watch?v=fmzLFviAFjg

 

POLSKA - Moja ojczyzna / Film edukacyjny - YouTube

 

Maj we Święta obfituje

Więc kalendarz się raduje

Bo ma kartki kolorowe

Na czerwono zabarwione

 

Pierwszy maja – Święto Pracy

Więc świętują dzień rodacy

W Europie całej znany

Narodowym jest nazwany

 

Drugi maja – Flagi Święto

Więc powiewam rozciągniętą

Flagą biało – czerwoną

Przez siebie zrobioną

 

W dniu trzeciego, też majowa

Konstytucja uchwalona

Od tej pory prawa znamy

Obowiązków przestrzegamy

 

Potem data ósmy, w maju

Pokonanie wrogów kraju

By już na zawsze po wojnie

Pokój w Polsce zagościł

 

 

Wychowawcy świetlicy:

Katarzyna Mossakowska- Kopeć

Tomasz Szeliga

 

 

,,MAMA, TATA I JA”- ŚWIĘTO RODZINY W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Są takie dni w  kalendarzu, na  które czekają wszyscy: dorośli i dzieci. Do tych dni należy ,, Dzień Rodziny”. To wspaniały czas zarówno dla rodziców jak i dzieci. Pełen wzruszeń, radości i uśmiechu, a przede wszystkim jest to czas, który rodzina może spędzić tylko ze sobą bez pośpiechu i z dala od codziennych zmartwień.
Z tej okazji od
27 maja do 15 czerwca świetlica szkolna organizowała wiele zajęć poświęconych roli rodziny w życiu każdego człowieka.

W programie pracy wychowawców znalazły się:  przedstawienie kukiełkowe pt.: „Czerwony Kapturek”, okolicznościowe wiersze i piosenki podkreślające wielką miłość do rodziców oraz tańce, które zaprezentowały grupy  świetlicowe, prace plastyczne - laurki z napisem: „Kocham Cię Mamo”, „Kocham Cię Tato” oraz portrety własnej rodziny i swoich kolegów, a także plakat z okazji Dnia Dziecka - wykonany w grupach techniką dowolna. Wielką uciechą dla uczniów były organizowane zajęcia sportowe związane z rodziną.

Nie zabrakło też wspomnień i zdjęć z różnych uroczystości spędzonych w gronie rodzinnym. Uczniowie uczestniczyli również w szkolnych obchodach Dnia Dziecka - piknik, planetarium, zajęcia rozwijające kreatywność.

Były to radosne i szczęśliwe chwile spędzone w atmosferze wielkiej świetlicowej rodziny.

Wszystkim Kochanym Dzieciom i Rodzicom

życzymy wielu, wielu lat życia w zdrowiu i pomyślności!


Wychowawcy świetlicy:

Katarzyna Mossakowska-Kopeć

Tomasz Szeliga

Ewa Zadrożna

Katarzyna Chojnacka

Martyna Prokop

ŚWIETLICA SZKOLNA

W ROKU SZKOLNYM 2020/2021

 

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO W ŚWIETLICY SZKOLNEJ  POD HASŁEM  „I ZNÓW BĘDĄ WAKACJE...”

 

         Nadeszło lato. To świetny czas na gry i rozrywkę.  Rodzice i dzieci pakują walizki i szykują się do szczęśliwej podróży. Jedni wyjeżdżają na kolonie, obozy, wczasy inni czekają na rodzinne spotkania pełne swobód i letnich wycieczek. W ostatnim tygodniu roku szkolnego 2020/2021 świetlica szkolna przygotowała dla dzieci wiele ciekawych zajęć podsumowujących mijający rok szkolny. Jednym z nich były zajęcia filmowe w grupie I, gdzie dzieci samodzielnie wybierały filmy z wideoteki  świetlicy i oglądaliśmy te, które cieszyły się największą popularnością przez ostatni rok. Oprócz zajęć z wykorzystaniem filmu rozmawialiśmy n/t jakie zajęcia chcielibyśmy powtórzyć w nadchodzącym roku. Propozycji było mnóstwo. Mam nadzieję, że wybrane tytuły zajęć będą cieszyć się dużą popularnością w kolejnych latach pracy w świetlicy szkolnej. Do nich zalicza się m.in. Dzień Pluszowego Misia, Dzień Rodziny, Dni Wiosny oraz zajęcia o tematyce regionalnej, historycznej i związanej z obchodami świat. Nie zabrakło też zajęć dotyczących bezpiecznego spędzania wakacji oraz zajęć dotyczących wakacyjnych planów. Wychowawca wraz z wychowankami grupy I wykonał wakacyjny plakat pt.,, Moje wakacyjne plany i marzenia”, który stanowił  wystrój świetlicy w ostatni tygodniu pobytu dzieci w sali świetlicowej.Z pewnością ten tydzień był miłym akcentem pobytu dzieci na świetlicy.

 

Serdecznie dziękujemy za każdy uśmiech, dobre słowo i zapał do twórczej pracy.

Do zobaczenia w nowym roku szkolnym, życzmy udanych wakacji ;-)

                                                                                                           

 

                         Wychowawcy grupy I świetlicy:                

    Katarzyna Mossakowska- Kopeć

Tomasz  Szeliga

 

 

DZIEŃ RODZINY W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

W roku 2021 Międzynarodowy Dzień Rodziny przypada na 15 maja (sobota). Święto to ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 września 1993 roku obchodzimy  15 maja.  Ma ono  na celu pogłębienie świadomości społeczeństwa, rządów na temat znaczenia rodziny i jej problemów we współczesnym świecie. Międzynarodowym Dzień Rodziny jest dorocznym świętem na cześć wszystkich rodzin. Jest doskonałą okazją do rozmów z dziećmi na temat znaczenia rodziny w społeczeństwie i dla naszego rozwoju osobistego oraz na temat problemów  i przeszkód, na jakie napotykają  rodziny we współczesnym świecie.

Dzień Rodziny to też sposobność, by tworzyć razem z dziećmi tematyczne prace plastyczne o rodzinie, tj.: rysunki rodzin, portrety lub laurki dla rodziców. W Dniu Rodziny w naszej świetlicy wykonaliśmy dekoracje sali plakatami z motywem rodziny oraz stworzyliśmy tematyczną gazetkę ścienną pod hasłem: To, co ważne blisko masz”. W tym czasie, czyli od 17.05. do 02.06. 2021 roku uczniowie  wraz ze Szkolnym Kołem Wolontariatu wykonywali laurki i drobne prezenty dla swoich rodziców z okazji ich świąt.

Uroczystości rozpoczęły się od wspólnej zabawy przy muzyce w rytm piosenek o mamie, tacie i dziecku. Następnie wychowankowie świetlicy razem z wychowawcami czytali wiersze i opowiadania o rodzinie. Nie zabrakło też opowiadań o zwyczajach i tradycjach panujących w rodzinach naszych dzieci. Były też konkursy i zabawy, w których chętnie uczestniczyli wychowankowie świetlicy. Podczas zajęć o tematyce rodzinnej uczniowie mogli zaprezentować swoje talenty muzyczne, plastyczne i recytatorskie wykonując prace plastyczne „Portret mamy i taty” oraz śpiewając i wygłaszając wiersze i piosenki o rodzinie. Nie zabrakło też zabaw tematycznych z okazji Dnia Dziecka. Wtedy to właśnie nasze pociechy wcielały się w role swoich rodziców. Radości i śmiechu nie było końca.  Na zakończenie wspólnych uroczystości o rodzinie udekorowaliśmy salę pamiątkowymi pracami, które później dzieci zabrały do swoich domów aby wręczyć  rodzicom. To wyjątkowe świętowanie  było okazją do bliższego poznania się oraz do wyrażenia podziękowania za trud rodziców, jaki włożyli w wychowanie swoich pociech.

Katarzyna Mossakowska-Kopeć

Tomasz Szeliga

Martyna Prokop

Ewa Zadrożna

Marzena Jaskulska

Krystyna Roze

 

MAJOWE ŚWIĘTA W ŚWIETLICY

Maj jest miesiącem szczególnie ważnym dla naszej Ojczyzny. Pierwszy, drugi,  trzeci, ósmy maja to obchodzone w Polsce święta upamiętniające najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii polskiej państwowości.

Świetlica szkolna  w tym czasie przybrała biało-czerwone barwy, a tematami  przewodnimi majowych zajęć były: Święto Pracy, Dzień Flagi, Konstytucja 3-go Maja i Dzień Zwycięstwa oraz rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Poznaliśmy genezę tych świąt oraz sposób obchodzenia dawniej i dziś. Obejrzeliśmy również prezentację multimedialną pt. „Majowe święta” oraz film edukacyjny „Polak mały”.

Podczas zajęć plastycznych uczniowie z białych i czerwonych kartek ułożyli flagę oraz wykonywali białe i czerwone gołębie wg szablonu, które przyozdobiły naszą świetlicę. Dzieci rozwiązywały również krzyżówki na temat symboli narodowych oraz kolorowały mapy Polski w barwach narodowych.

Celem przeprowadzonych zajęć edukacyjno-patriotycznych w naszej świetlicy było przede wszystkim rozwijanie i pogłębianie zainteresowań przeszłością, budzenie, umocnienie i pogłębianie postaw patriotycznych, a także rozbudzanie szacunku do tradycji, symboli narodowych oraz właściwego zachowania podczas uroczystości, wzbogacanie wiedzy o najstarszych polskich miastach, ich kulturze, zabytkach, historii.

Katarzyna Mossakowska- Kopeć

Martyna Prokop

Katarzyna Chojnacka

Tomasz Szeliga

ŚWIETLICA ZDALNA ZAPRASZA:

Jeśli:
odrobiłaś/odrobiłeś prace domowe,
zapoznałaś/zapoznałeś się z bieżącą lekcją,
bardzo Ci się nudzi,
chce sz się zrelaksować,

to zapoznaj się z propozycjami świetlicy szkolnej na czas zdalnego nauczania.Będą na naszej stronie świetlicowej umieszczane propozycje ciekawego spędzenia czasu - ZAKŁADKA "PRACA ZDALNA".

 

Wielkanoc w świetlicy

Zmartwychwstanie Pańskie inaczej nazywane Wielkanocą będziemy obchodzić 4 kwietnia. Kochane dzieci dlatego zapraszamy Was do wykonania kilku ozdób świątecznych, które będą symbolizować Święta  Wielkiej Nocy.

Na początek naszego spotkania prosimy obejrzyjcie film, który przedstawi Wam wielkanocne symbole.

https://youtu.be/PSMcPXs-1vM

Następnie samodzielnie możecie wykonać: koszyczki, zajączki, kolorowe pisanki, które mogą być ozdobą świątecznego stołu.

1.Koszyczek z papieru

https://youtu.be/HWIAScaNHE0

2.Papierowy zajączek

https://youtu.be/A8agxSu4hNs

3.Zajączek z ręcznika – doskonały i ciekawy pomysł na wielkanocny prezent dla bliskiej osoby. 

https://youtu.be/bKLCYcsvE54

4.Kolorowe pisanki – naturalne sposoby na kolorowanie, świątecznych jajek.

https://youtu.be/zuKuqQJ0yrs

https://youtu.be/IcWx76twXpY

Swoją wiedzę dotyczącą Świąt Wielkanocnych można sprawdzić rozwiązując krzyżówki online – do czego serdecznie zapraszamy chętne dzieci.

https://learningapps.org/view4853293

https://learningapps.org/view240870

https://learningapps.org/watch?v=pkoaff4t301

Życzymy  miłej zabawy w świątecznych nastrojach.

Pozdrawiamy Was i Wasze Rodziny serdecznie.

Wychowawcy grupy I Katarzyna Mossakowska-Kopeć Tomasz Szeliga

 

 

WIOSENNE DNI ŚWIETLICY

 

"Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi.

Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni.

Zdjąłem z niej zmoknięte palto, posadziłem vis a vis

Zapachniało, zajaśniało, Wiosna, ach to Ty

Wiosna, Wiosna, Wiosna, ach to Ty."

 

Spragnione ciepła i zieleni dzieci ze świetlicy szkolnej rozpoczęły w dniach 15-19.03.2021r. przygotowania do nadejścia wiosny, która jest zapowiedzią słonecznych dni i budzenia się przyrody do życia. Tegoroczne obchody Wiosennych Dni Świetlicy przebiegały pod hasłem „Wiosna w świetlicy”.

Wychowankowie  z radością powitali Panią Wiosnę, uczestnicząc w różnorodnych zajęciach ukazujących uroki tej kolorowej i pachnącej pory roku. Wzięły udział w wiosennym marszu, z którego do sali świetlicy przyniosły pierwsze zwiastuny wiosny. Dzieci przygotowały również piękne dekoracje, którymi zostały ozdobione sale świetlicowe.

Podczas zajęć edukacyjno- wychowawczych dzieci omawiały wspólnie z wychowawcami świetlicy zmiany zachodzące wiosną w przyrodzie, rozwiązywały zagadki, rebusy i krzyżówki związane z tą tematyką.
W trakcie zajęć czytelniczych uczniowie zapoznali się z utworami o tematyce wiosennej. Brali także udział w konkursie świetlicowym na najpiękniejszą ozdobę wielkanocną. Próbowali własnych sił poetyckich  tworząc wierszyki o Wiośnie.

Na zajęciach muzycznych dzieci śpiewały piosenki związane z nadejściem wiosny.

Natomiast podczas prac plastyczno-technicznych uczniowie bardzo chętnie wykonywali prace tematyczne związane z tą porą roku. Wychowankowie świetlicy malowali ilustracje przedstawiające zwiastuny wiosny. Wykonywali również z kolorowego papieru wiosenne kwiaty, listki, biedronki i jaskółki.

Wszystkie prace plastyczne wychowanków naszej świetlicy posłużyły do wykonania gazetek i wystawek o tematyce wiosennej, które zostały wyeksponowane w galerii prac w sali świetlicowej. 

 

Wychowawcy świetlicy:
Katarzyna Mossakowska-Kopeć
Katarzyna Chojnacka
Tomasz Szeliga
Marzena Jaskulska
Ewa Zadrożna

 

 

Dzień Babci i Dziadka w świetlicy szkolnej

Tradycją naszej świetlicy są  obchody  Dnia Babci  i Dziadka. Uroczystość ta jest przygotowywana przez najmłodszych uczniów szkoły. Tak również było i w tym roku. Tydzień zajęć świetlicowych od 18.01. do 23.01.2021 r. upływał pod hasłem "Karnawał z Babcią i Dziadkiem".

Choć styczeń to miesiąc zimowy, pełen mroźnych chwil, są w nim jednak takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu - to Święto naszych Kochanych Babć i Dziadków.

Kiedyś każdy z nas był dzieckiem i pamięta, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają dziadkowie. Obchodzone 21 stycznia Święto Babci i dzień później Święto Dziadka  to symboliczna uroczystość w kalendarzu naszej szkoły.

Tak naprawdę każdego dnia w roku, dziadkowie myślą i troszczą się o swoje wnuki. To właśnie oni potrafią cierpliwie wysłuchać zwierzeń i marzeń, które rodzą się w małych główkach dzieci. 

W tym roku ta niecodzienna uroczystość oparta była na następujących zadaniach dla uczniów klas I-III:         

1) „Co to jest karnawał?” – pogadanka o balach i zabawach karnawałowych.

2) Praca plastyczna „Maski karnawałowe” – odrysowywanie szablonów wybranych masek, ozdabianie cekinami, brokatem, papierem kolorowym,

3) ,,Za co kocham moją Babcię i Dziadka?” – swobodne wypowiedzi dzieci, wyrabianie postawy szacunku wobec osób starszych.

4) Praca plastyczna „Portret Babci i Dziadka” – malowanie farbami plakatowymi lub kredkami.              

5) „Biżuteria dla Babci, krawat dla Dziadka” – wykonanie upominków dla dziadków,

6) Laurka - kolorowanie rysunków i pisanie życzeń.

Był to niezwykły tydzień zajęć w świetlicy szkolnej nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla ich Babć i Dziadków. Tydzień, w którym gościło wiele uśmiechów, wzruszeń i radości, dlatego też krótkim wierszem dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom za ich bezgraniczną miłość, dobroć i ciepło.

"Dla kogo ta laurka, 

W słońcu, zieleni, chmurkach? 

Dla kogo każda wnuczka, 

Dla kogo każdy wnuczek,

Maluje dzisiaj kwiaty,

Przynosi upominek?

Dla kogo jest ten wierszyk,

I życzenia od dzieci? 

Już wiecie?

Oczywiście!

Dla wszystkich Babć i Dziadków 

Na świecie!"

Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków jak w tym dniu.

Wychowawcy świetlicy:

Katarzyna Mossakowska-Kopeć

Tomasz Szeliga

Marzena Jaskulska

Nasze zasady

W związku z sytuacją panującą na świecie staramy się aby nasi uczniowie zawsze mogli przypomnieć sobie zasady higieny, bezpieczeństwa i kultury osobistej. W związku z tym w sali świetlicy szkolnej oraz gabinecie logopedy znajdują się gazetki o wskazanej tematyce. Na tychże wizualizacjach można znaleźć następujące zasady:

  • często wietrzymy salę i dezynfekujemy przybory,
  • pomagamy sobie nawzajem,
  • każdy z nas jest ważny i zasługuje na szacunek,
  • pomagamy słabszym i młodszym kolegom,
  • dbamy o porządek i bezpieczeństwo,
  • często myjemy i dezynfekujemy ręce,
  • zachowujemy dystans i odstępy między sobą,
  • dbamy o estetykę języka,
  • jesteśmy tolerancyjni i życzliwi wobec siebie,
  • jesteśmy aktywni i kreatywni.

 

Mamy nadzieję, że nauka płynąca z tych gazetek oraz wyjaśnień nauczycieli będą drogowskazem jak należy się zachowywać, aby być zdrowym i szczęśliwym w czasie pandemii.

 

Martyna Prokop

Katarzyna Mossakowska-Kopeć

 

Cała Polska Czyta Dzieciom

Jak co roku nasza świetlica bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. W tym roku wyjątkowo akcję rozpoczęliśmy udziałem w „Narodowym Czytaniu” „Balladyny” Juliusza Słowackiego.

Cykliczne spotkania z książką w naszej szkole są już tradycją i w tym roku odbywają się 3 razy w tygodniu: we wtorki, środy i piątki. Podczas naszych spotkań czytamy literaturę polecaną przez fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Obecnie omawiamy utwory autorstwa Grzegorza Kasdepke przeplatając je okolicznościowymi opowiadaniami i wierszami. W trakcie spotkań z książką wykorzystywane są również teksty w formie audiobooków.

Liczymy, że ten rodzaj zapoznawania uczniów z literaturą rozwinie w nich wyobraźnię, ciekawość świata, poszerzy wiedzę, pomoże osiągnąć życiowy sukces i zachęci do samodzielnego odkrywania literackich światów.

Katarzyna Mossakowska-Kopeć

Martyna Prokop

Ewa Zadrożna

Marzena Jaskulska

Zaplanuj swoją przyszłość

 

Podczas zajęć świetlicowych omawiana jest tematyka związana z rozwojem wewnętrznym oraz planami na przyszłość naszych uczniów. Omawiamy możliwości i predyspozycje uczniów oraz wymagania związane z planowaniem kolejnych etapów edukacji, w tym prezentacji poszczególnych typów szkół i możliwości kariery jakie dają.

 

Chcielibyśmy, aby nasza młodzież wybierając ścieżkę edukacyjną kierowała się nie tylko wyobrażeniami własnej przyszłości, ale także swoimi możliwościami i talentami.

 

Wychowawcy świetlicy

 

Jesień w świetlicy

 

Dnia 22 września do naszej świetlicy zawitała jesień, której symbolem stało się drzewo przyozdobione wykonanymi przez uczniów jesiennymi liśćmi.

 

Realizując tematykę związaną z tą magiczną porą roku uczniowie wraz z nauczycielami zwracali uwagę na cykliczność pór roku oraz określali charakterystyczne cechy jesieni. Ponadto obserwowano zmiany następujące w środowisku. Uczniowie poznawali różne rodzaje grzybów, byli także przestrzegani przed zbieraniem trujących gatunków. Wychowankowie naszej świetlicy wykonywali jesienne dekoracje, układali wiersze i śpiewali piosenki oraz słuchali wierszy i opowiadań na temat jesieni.

                                                                                    

Katarzyna Mossakowska-Kopeć

Martyna Prokop

Katarzyna Chojnacka

Marzena Jaskulska

 

 

ŚWIETLICA SZKOLNA

W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

 

 

DZIEŃ KOBIET I MĘŻCZYZN W NASZEJ ŚWIETLICY

W dniach 2 – 6 marca w świetlicy szkolnej trwały zajęcia pod hasłem „Święto Kobiet i Mężczyzn”.

 

W ramach przygotowań do Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzny prowadziliśmy rozmowy o roli kobiet i mężczyzn we współczesnym świecie. Czytaliśmy wiersze i opowiadania związane z tematem tygodnia. Przygotowywaliśmy laurki z życzeniami dla pań, dziewcząt, chłopców i mężczyzn. Ponadto rozwiązywaliśmy rebusy tematyczne oraz śpiewaliśmy piosenki, jak również uczestniczyliśmy w zabawach ruchowo-naśladowczych.

 

Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy zajęć będą pamiętać, aby w dniach 8 i 10 marca złożyć życzenia swoim bliskim.

 

Katarzyna Mossakowska-Kopeć

Martyna Prokop

Marzena Jaskulska

 

BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

W dniach od 3 do 7 lutego 2020 r. zajęcia świetlicowe przebiegały pod hasłem „Bezpieczne ferie zimowe”.

Podczas tego tygodnia uczniowie zostali zapoznani z różnymi sposobami spędzania wolnego czasu. Rozmawialiśmy również na temat zasad bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych, jak i bezpiecznego pobytu w domu. Nie zabrakło też wskazówek dotyczących dbania o zdrowie oraz sposobu ubierania się zimą. Wychowankowie świetlicy wypowiadali się również na temat wysłuchanego wiersza o zimie, a także wykonywali prace plastyczne o tematyce zimowej. Nie obeszło się również bez zabaw ruchowych wzorowanych na sportach zimowych oraz filmów dotyczących przestrzegania zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Czas ten upłynął nam na zdobywaniu wiedzy zgodnie z tematem tygodnia.

Katarzyna Mossakowska-Kopeć

Martyna Prokop

KARNAWAŁ CZAS ZACZĄĆ

W dniach 27 – 31 stycznia 2020 r. świetlica szkolna pracowała pod hasłem „Karnawał czas zacząć”. Nasi wychowankowie w tym radosnym okresie poznali tradycje balów karnawałowych w Polsce i na świecie oraz porzekadła i przysłowia o Nowym Roku. Samodzielnie wykonywali maski karnawałowe i projektowali stroje balowe. Podczas zajęć świetlicowych rozwiązywane były również zagadki z hasłami tematycznymi. Nie zabrakło także gier i zabaw rytmiczno – ruchowych przy muzyce dyskotekowej i dziecięcej.

W tej radosnej, karnawałowej atmosferze upłynął nam cały tydzień.

Katarzyna Mossakowska-Kopeć

Martyna Prokop

foto: https://pomyslnik.pl/zabawy-sylwestrowe-dla-najmlodszych/

 

CZYTAMY W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Przez cały pierwszy semestr roku szkolnego 2019/2020 w świetlicy szkolnej odbywały się cykliczne spotkania z książką w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

Podczas tych spotkań uczniowie wysłuchali wielu ciekawych wierszy i opowiadań m. in. złotej listy książek polecanych przez Fundację „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom”. W świetlicowym czytaniu brali aktywny udział uczniowie klas VIc i VIIb oraz nauczyciel bibliotekarz, a także szkolni wolontariusze.

Akcja czytania utworów kontynuowana będzie w kolejnym semestrze roku szkolnego 2019/2020.

Katarzyna Mossakowska-Kopeć

Martyna Prokop

Ewa Zadrożna

Katarzyna Jałmużna

Marzena Jaskulska

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Od 20 do 22 stycznia 2020 r. zajęcia w świetlicy szkolnej upływały w rodzinnej atmosferze. Powodem tego były uroczyste obchody Dnia Babci i Dziadka.

W trakcie tych kilku dni odbywały się rozmowy z uczniami na temat roli babci i dziadka w rodzinie, a także praw i obowiązków oraz sztuki kompromisu w szczęśliwym domu. Nasi wychowankowie wykonywali laurki dla babci i dziadka, samodzielnie układali życzenia, rysowali portrety oraz słuchali i śpiewali piosenki okolicznościowe.

Te kilka dni upłynęło nam w bardzo przyjemnej i rodzinnej atmosferze.

Katarzyna Mossakowska-Kopeć

Martyna Prokop

 

WITAMY ZIMĘ I NOWY ROK W ŚWIETLICY

Po zakończonej przerwie świątecznej uczniowie naszej świetlicy w noworocznym rytmie obserwowali zimowy krajobraz, niestety jednak tylko w literackiej odsłonie. Słuchali wierszy i opowiadań związanych z tą porą roku. Wspólnie wykonywaliśmy zimowe ozdoby, jak również rozwiązywaliśmy zagadki i rebusy o tematyce związanej z zimą. Nie zabrakło również zabaw ruchowych dotyczących sportów zimowych.

Wspominaliśmy świąteczne i noworoczne przeżycia. Najwięcej radości i uśmiechu dostarczyły nam zajęcia związane z redagowaniem noworocznych postanowień oraz tworzenie kalendarza, w którym zaznaczyliśmy ważne daty i wydarzenia. Nie zabrakło też pogadanek tematycznych związanych z hasłem tygodnia tj.:
Pani Zima mrozem trzyma,
Zimowe opowieści,
Zima lubi dzieci najbardziej na świecie,
Szczęśliwego Nowego Roku,
Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę.

Katarzyna Mossakowska – Kopeć
Martyna Prokop

BOŻE NARODZENIE W ŚWIETLICY

W dniach 16.12.2019 r. - 20.12.2019 r. świetlica szkolna pracowała pod hasłem „Święta tuż, tuż...”.

W tym okresie radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie nasi wychowankowie poznali tradycje i zwyczaje świąteczne. Czytali wiersze i opowiadania związane ze zbliżającymi się świętami. Nauczyli się redagować życzenia okolicznościowe. Wykonali dekoracje i ozdoby choinkowe, jak również zaprojektowali kalendarz na 2020 rok. Najważniejszym elementem oczekiwania na przyjście Zbawiciela było wspólne śpiewanie kolęd.

Już nie możemy się doczekać Bożego Narodzenia.

                                               Martyna Prokop

                                                        Katarzyna Mossakowska-Kopeć

 

ANDRZEJKOWY WIECZÓR W ŚWIETLICY

W dniach 25 listopada do 29 listopada 2019r. nasza świetlica pracowała pod hasłem „Tradycje andrzejkowe”.

 

W ciągu tych kilku dni nasi wychowankowie poznali tradycje wieczorów andrzejkowych. Wspólnie czytaliśmy opowiadania związane z tematem tygodnia i wykonywaliśmy andrzejkowe ilustracje. Ostatniego dnia tygodnia urządziliśmy „wieczór wróżb” w naszej świetlicy. Tego dnia uczniowie brali udział w tradycyjnych zabawach andrzejkowych typu wróżba z butami oraz losowanie imienia przyszłego wybranka.

 

Na koniec dnia dzieci w andrzejkowych humorach opuściły świetlicę szkolną.

 

Katarzyna Mossakowska – Kopeć

Martyna Prokop

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA W ŚWIETLICY

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia w świetlicy szkolnej upłynęły pod hasłem „Czy to jutro, czy to dziś wszystkim jest potrzebny miś”.

 

Już od rana w obecności p. dyrektora – Andrzeja Zaręby i wychowawców uczniowie zapoznali się z historią pierwszego pluszowego misia, kolorowali ilustracje tematyczne, jak również poszukiwali ukrytych wizerunków głównego bohatera dnia. Nie zabrakło też tańców i zabaw z misiami.

 

Na zakończenie wspaniałego poranka z uroczym pluszakiem wszyscy uczestnicy wzięli udział w miodowej uczcie na cześć honorowego gościa. Dzień upłynął wszystkim pod znakiem zabaw i uśmiechu.

 

Radości i uciechom nie było końca. Już nie możemy się doczekać powtórki za rok.

 

Katarzyna Mossakowska – Kopeć

Martyna Prokop

Marzena Jaskulska

Ewa Zadrożna

 

ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ - "DROGA POLAKÓW DO WOLNOŚCI"

W dniach od 4 listopada do 8 listopada 2019r. świetlica szkolna pracowała pod hasłem „Droga Polaków do wolności”.

Z tej okazji uczniowie wraz z wychowawcami wykonali gazetkę tematyczną. Poznali symbole narodowe Polski oraz historię narodowo – wyzwoleńczą swojego kraju. Ze szczególnym zwróceniem uwagi na postać Józefa Piłsudskiego i jego roli w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Uczniowie samodzielnie wykonali flagi Polski, którymi ozdobiono salę świetlicy. Podczas spotkań świetlicowych słuchano również pieśni patriotycznych i melodii żołnierskich z okresu I wojny światowej.  Rozwiązywano również rebusy związane z tematem tygodnia.

W nastroju patriotycznym upłynął nam tydzień pracy pod hasłem „Droga Polaków do wolności”.

Katarzyna Mossakowska-Kopeć

Marzena Jaskulska

Martyna Prokop

Izabela Skrzecz

 

ŚWIETLICOWE OBCHODY

DNIA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Od wielu lat w naszej świetlicy szkolnej czcimy pamięć tych, którzy odeszli. W tym roku szczególnie uroczyście obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych w związku z udziałem naszej szkoły w akcji Ministerstwa Edukacji „Szkoła pamięta”.

To szczególny rok ze względu na ważne wydarzenia historyczne – 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Z tego względu wychowawcy świetlicy zwrócili uwagę na zapoznanie uczniów z tradycją Święta Zmarłych, a także uwrażliwiali młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o zmarłych, szczególnie bliskich oraz związanych z historią naszego regionu.

W ramach akcji „Szkoła pamięta” w świetlicy szkolnej w dniach od 28 października do 31 października 2019 r. pracowaliśmy pod hasłem: „Pamiętamy o tych, którzy odeszli…” Uczniowie z pomocą nauczycieli przygotowali gazetkę tematyczną, a także poznali utwory ks. Jana Twardowskiego związane z hasłem tygodnia. W ostatnim dniu przed Świętem Zmarłych uczniowie wraz z wychowawcami złożyli kwiaty i zapalili znicze pod kamieniem upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej.

 

Katarzyna Mossakowska–Kopeć

Martyna Prokop

Marzena Jaskulska

 

DZIEŃ NAUCZYCIELA I DZIEŃ PAPIESKI

W dniach 11 – 18 października 2019r. świetlica szkolna pracowała pod hasłem „Dzień Nauczyciela i Dzień Papieski”.

Wynikało to z przypadających w tym czasie dni upamiętniających uroczystości związane z Dniem Edukacji Narodowej oraz wybraniem Karola Wojtyły na papieża.

Podczas zajęć świetlicowych uczniowie wykonywali laurki i pisali życzenia dla swoich nauczycieli, a także rysowali kwiaty dla papieża Polaka. Wspólnie zbierali informacje o Janie Pawle II oraz odśpiewali ulubione piosenki papieskie. Na zajęciach w świetlicy wychowankowie poznawali również jaką rolę odgrywa nauczyciel w poznawaniu świata.

Z okazji Dnia Nauczyciela składamy wszystkim pracownikom oświaty najserdeczniejsze życzenia.

Uczniowie oraz wychowawcy:

Katarzyna Mossakowska – Kopeć

Martyna Prokop

Marzena Jaskulska

 

TO JUŻ JESIEŃ!

Dnia 26 września tradycyjnie świetlica szkolna powitała kalendarzową jesień.

 

Z tej okazji uczniowie wykonali jesienne dekoracje sali i prace plastyczne. Oprócz tego wspólnie z wychowawcami podjęli się próby napisania wierszy o tematyce jesiennej. Wszystkie wykonane prace zarówno plastyczne jak i literackie wzbogaciły gazetkę świetlicową.   Ponadto nasi wychowankowie wysłuchali i samodzielnie odczytali opowiadania i wiersze związane z obecną porą roku w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

 

Podczas spotkań świetlicowych omawiano cykliczność pór roku oraz zwracano uwagę na cechy charakterystyczne jesieni. Nasi uczniowie zostali także zapoznani z rodzajami grzybów jadalnych i trujących, jak również wysłuchali sentymentalnych piosenek o jesieni. Wychowawcy świetlicy przedstawili uczniom przysłowia i powiedzenia związane z jesienią.

 

W okresie od 23 września w naszej świetlicy zagościła Złota Polska Jesień.

 

Katarzyna Mossakowska – Kopeć

Martyna Prokop

 

 

SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” w naszej świetlicy odbywają się cykliczne „Spotkania z książką”, podczas których wychowawcy świetlicy wraz z członkami Szkolnego Koła Wolontariatu czytają baśnie oraz bajki „Świetlikom” w czasie zajęć świetlicowych.

Po wysłuchaniu opowieści uczniowie sami tworzą ilustracje do przeczytanych bajek. Wykonują również elementy dekoracji związane z tematyką usłyszanej historii, które następnie wykorzystywane są podczas teatrzyków kukiełkowych wg własnej interpretacji utworów.

Treści przeczytanych książek stanowią także podstawę do przeprowadzania gier i zabaw tematycznych.

Katarzyna Mossakowska – Kopeć

Martyna Prokop

Marzena Jaskulska

Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu

źródło ilustracji: http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/konkurs-cpcd-2019

 

 

ŚWIETLICA SZKOLNA W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

W ostatnim tygodniu roku szkolnego 2018/2019 świetlica szkolna przygotowała dla dzieci wiele ciekawych zajęć podsumowujących mijający rok szkolny. Jednym z nich były zajęcia filmowe w grupie I, gdzie dzieci samodzielnie wybierały filmy z videoteki  świetlicy i oglądaliśmy te, które cieszyły się największą popularnością przez ostatni rok. Oprócz zajęć z wykorzystaniem filmu rozmawialiśmy n/t jakie zajęcia chcielibyśmy powtórzyć w nadchodzącym roku. Propozycji było mnóstwo. Mam nadzieję,że wybrane tytuły zajęć będą cieszyć się dużą popularnością w kolejnych latach pracy w świetlicy szkolnej. Do nich zalicza się m.in. Dzień Pluszowego Misia, Dzień Rodziny, Dni Wiosny oraz zajęcia o tematyce regionalnej, historycznej i związanej z obchodami świat. Nie zabrakło też zajęć dotyczących bezpiecznego spędzania wakacji oraz zajęć dotyczących wakacyjnych planów.

Wychowawca wraz z wychowankami grupy I wykonał wakacyjny plakat pt. ,,Moje wakacyjne plany i marzenia”, który stanowił  wystrój świetlicy w ostatni tygodniu pobytu dzieci w sali świetlicowej. Z pewnością ten tydzień był miłym akcentem pobytu dzieci na świetlicy.

Serdecznie dziękuję za każdy uśmiech, dobre słowo i zapał do twórczej pracy.
Do zobaczenia w nowym roku szkolnym, życzę udanych wakacji ;-)

Wychowawca grupy I świetlicy Katarzyna Mossakowska- Kopeć

 

Dzień Rodziny w świetlicy szkolnej pod hasłem ,,To co, ważne blisko masz”

W dniach od 26 maja do 3 czerwca 2019 r. w naszej świetlicy, jak co roku, trwały zajęcia związane z obchodami  Dnia Rodziny pod hasłem ,,To co, ważne blisko masz”. W tym czasie uczniowie grupy I wraz ze Szkolnym Kołem Wolontariatu wykonywali laurki i drobne prezenty dla swoich rodziców z okazji ich świąt.

Uroczystości rozpoczęły się wspólną zabawą przy muzyce w rytm piosenek o mamie, tacie i dziecku. Było też dużo konkursów i zabaw, w których chętnie uczestniczyli wychowankowie grupy I. Podczas zajęć o tematyce rodzinnej uczniowie mogli zaprezentować swoje talenty muzyczne, plastyczne i recytatorskie wykonując prace plastyczne „Portret mamy i taty”oraz śpiewając i wygłaszając wiersze i piosenki o rodzinie.

Nie zabrakło też zabaw tematycznych z okazji Dnia Dziecka. Wtedy to właśnie nasze pociechy wcielały się w role swoich rodziców. Radości i śmiechu nie było końca.   

Na zakończenie wspólnych uroczystości o rodzinie udekorowaliśmy salę pamiątkowymi pracami, które później dzieci zabrały do swoich domów aby wręczyć  rodzicom.

To wyjątkowe świętowanie  było okazją do bliższego poznania się oraz do wyrażenia podziękowania za trud rodziców, jaki włożyli w wychowanie swoich pociech.


Wychowawca grupy I
Katarzyna Mossakowska- Kopeć

 

WIELKANOC  W  ŚWIETLICY  SZKOLNEJ

Maria Konopnicka  "Zadzwoniły już dzwony"

Zadzwoniły już dzwony,
dzień nastał wesoły.
Pod święconym pieczywem
uginają się stoły.

Leży jajko święcone
malowane farbami –
kto też dzisiaj tym jajkiem
będzie dzielił się z nami?

A więc ojciec i matka –                                           
oni pierwsi najpewniej,
potem bracia i siostry,
i sąsiedzi i krewni,

Potem … nie wiem kto dalej,
a odgadnąć to sztuka
może jakiś gość z drogi
do drzwi chaty zapuka.

Może dziadziuś zgrzybiały,
co się modli w kościele?
To się także tym jajkiem
z biednym dziadkiem podzielę.

 

Zbliżają się Święta Wielkanocne, które są czasem wiary, nadziei, miłości oraz radości. Również w świetlicy szkolnej można już poczuć wielkanocną atmosferę. W tym przedświątecznym okresie niewielka grupa wychowanków naszej świetlicy uczestniczyła  w zajęciach inspirowanych tymi świętami.

Dzieci wspólnie z wychowawcą omawiały tradycje i zwyczaje wielkanocne.

W trakcie zajęć czytelniczych uczniowie czytali wiersze o tematyce wielkanocnej oraz układali świąteczne życzenia i zapisywali na wykonanej samodzielnie karcie pocztowej.

Najwięcej radości  sprawiły dzieciom wykonane  wielkanocne ozdoby. Powstały obrazki w ramkach – kolorowe pisanki zajączki i kurczaczki.

W tak podniosłej i radosnej atmosferze upłynął nam przedświąteczny czas w szkolnej świetlicy.

 

 

"Na Święto Zmartwychwstania życzę Państwu, 
by zmartwychwstały w nas  zapomniane marzenia, 
młodzieńczy optymizm w podchodzeniu do przeciwności losu, sztubacka fantazja. 
Niech w naszych sercach zapanuje wiosna - odrodzenie nowego życia...”

 

Z pozdrowieniami

świątecznymi

 dla całej społeczności szkolnej

Katarzyna Mossakowska-Kopeć

WIOSENNE DNI ŚWIETLICY

W dniach 18- 22 marca 2019 roku jak corocznym zwyczajem  wspólnie z  uczniami rozpoczęliśmy  kalendarzowe obchody Dni  Wiosny w świetlicy szkolnej, która jest zapowiedzią słonecznych dni i budzącej  się do życia przyrody.
Wychowankowie naszej świetlicy z radością powitali Panią Wiosnę, uczestnicząc w różnorodnych zajęciach ukazujących uroki tej kolorowej, pachnącej i radosnej pory roku.
Podczas zajęć  świetlicowych dzieci omawiały wspólnie z wychowawcami świetlicy zmiany zachodzące wiosną w przyrodzie, rozwiązywały zagadki, rebusy i krzyżówki związane z tą tematyką.

Uczniowie mogli zapoznać się z wiosenną roślinnością poprzez wspólne obserwacje  wybranych kwiatów, krzewów i drzew.

Dzieci wycinały również z kolorowego papieru wiosenne kwiaty: przebiśniegi, krokusy, tulipany i żonkile a także biedronki,  jaskółki i bociany. Powstały też wiosenne krajobrazy pełne zieleni, drzew i kolorowych łąk.

Wychowankowie świetlicy obejrzeli zdjęcia najpopularniejszych gatunków ptaków przylatujących do Polski na wiosnę: bociana, czajki, dudka, jaskółki, kukułki, skowronka, słowika, szpaka i żurawia oraz wysłuchali wydawanych przez nie odgłosów. Dzieci aktywnie dzieliły się swoją wiedzą z zakresu znajomości przyrody.

W trakcie zajęć czytelniczych uczniowie zapoznali się z następującymi utworami o tematyce wiosennej:

  • M. Konopnicka ”Powitanie wiosny”
  • J. Brzechwa ”Przyjście wiosny”
  • W. Bełza ”Wiosna”
  • S. Szuchowa ”Od wiosny do wiosny”
  • M. Konopnicka ”Razem ze słonkiem”

 

Niezwykłą i długo oczekiwaną atrakcją były samodzielnie przygotowane przez wychowanków a później skosztowane  zdrowe wiosenne kanapki, które wszystkim bardzo smakowały.

Pierwsze wiosenne dni upłynęły nam radośnie i wesoło.

Wszystkie prace plastyczne wychowanków naszej świetlicy posłużyły do wykonania gazetek i wystawek o tematyce wiosennej, które zostały wyeksponowane na tablicach  w sali świetlicowej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć oraz innych prac wykonanych na zajęciach  przez wychowanków naszej świetlicy.

 

Wychowawcy świetlicy:

Katarzyna Mossakowska- Kopeć

Marzena  Drobot

 

 

WALENTYNKI W ŚWIETLICY SZKOLNEJ                                                                          

Dzień 14 lutego obchodzony był w świetlicy szkolnej jako Dzień Świętego Walentego czyli tzw. "Walentynki".

Zwyczajowo przypisuje się im miano Święta Zakochanych. W szerszym znaczeniu to dzień,  w którym dominują  więzi rodzinne oraz przyjaźń. Święto to coraz bardziej wchodzi do  naszej tradycji i kultury. Tym samym nie należy obok niego przechodzić obojętnie, dlatego  w czwartkowy poranek uczniowie  grupy I świetlicy szkolnej mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę, poznając zwyczaje "Walentynek”.                                                                                         Z tej okazji w sali pojawiło się mnóstwo czerwonych serduszek – symboli walentynkowych, a także laurki – kartki walentynkowe. Uczniowie przebywający tego dnia w świetlicy szkolnej postanowili obdarować siebie i swoich najbliższych  wykonanymi własnoręcznie serduszkami.  Dowiedzieli się, skąd wzięło się  święto  walentynkowe i że niekoniecznie jest ono wyłącznie Dniem Zakochanych. To również dobra okazja, by podziękować swojej koleżance, mamie, tacie, dziadkom za to, że są blisko nas i wnoszą szczęście oraz  radość do naszego życia. Dzień  Świętego Walentego  okazał się doskonałą okazją do integracji uczniów  z grupy I świetlicy oraz wzmacniania więzi koleżeńskich i rozwijania umiejętności  wyrażania swoich uczuć. Nasi uczniowie wykonali własnoręcznie serduszka oraz kartki z życzeniami i wierszami o miłości, dzięki czemu przekazywane uczucia nabrały jeszcze bardziej osobistych treści niosąc  szczęście, radość kolegom, koleżankom i rodzinie.

 

Wychowawca grupy I

Katarzyna Mossakowska-Kopeć

 

ŚWIETLICOWE BOŻE NARODZENIE                            Od 6 grudnia w szkolnej świetlicy trwały przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci podczas zajęć zabrały się ostro do pracy. Zużyły znaczne ilości białych i kolorowych kartek oraz kolorowanek, z których powstały: Mikołaje, choinki, śnieżynki, gwiazdki, aniołki i inne ozdoby choinkowe.

 

Większość świątecznych ozdób posłużyła do udekorowania pomieszczeń świetlicy, po to aby tradycji stało się zadość i abyśmy w gronie Świetlicowej Rodziny mogli wspólnie wyglądać Świąt Bożego Narodzenia.

Wielką niespodziankę sprawili wychowawcom uczniowie z klas pierwszych, drugich i czwartych. Okazało się, że uwielbiają śpiewać kolędy. Tak więc przez cały ostatni tydzień zajęć ze świetlicy szkolnej dobiegały śpiewy pastorałek w wykonaniu dzieci.

Powstawały tu piękne inspiracje do listów do Mikołaja i mocne postanowienia poprawy. Nadmiar energii natomiast został wykorzystany na zajęciach sportowych z okazji powitania Pani Zimy, podczas których nasi milusińscy bawili się piłkami i papierowymi kulami. Radości i śmiechu nie było końca. Takiej ilości rozbieganych Aniołków dawno tu nie było.

Oczekiwanie na Święta Bożego Narodzenia to piękny czas, pełen cudownego nastroju, kolorów i pozytywnych emocji.

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz

wielu szczęśliwych chwil ,

sukcesów i wszelkiej pomyślności

w nadchodzącym Nowym 2019 Roku

życzą uczniowie

z wychowawcami świetlicy

Światowy Dzień Pluszowego Misia połączony z wróżbami andrzejkowymi

     W dniach 26 - 30 listopada 2018 roku w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia  połączony z Andrzejkami. Ta niecodzienna uroczystość była okazją do świetnej zabawy. Każdy uczeń grupy I szkolnej świetlicy przyniósł swoją ulubioną maskotkę. Okazało się, że mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przeminęła. Są również w szkolnej świetlicy czego dowodem była gawra,- mieszkanie misia wypełnione pluszakami.                                                                                         

       Na początku uroczystości uczniowie przywitali misia tradycyjna wróżbą z butami następnie  zapoznani zostali z historią pluszowego misia. Wiele radości dostarczyła uczniom  wspólna zabawa w rytm znanych i lubianych piosenek o misiu oraz kolorowanie i wycinanie postaci pluszowego misia, które ozdobiły świetlicę szkolną. Zabawa ruchowa „Stary niedźwiedź mocno śpi” to tradycyjna już część naszych uroczystości, przy której dzieci wspaniale się bawią i żartują. Oglądaliśmy również filmy i czytaliśmy z zaciekawieniem książeczki, których bohaterami są misie.  

  Cały ,,Misiowy Tydzień” podsumowaliśmy wspólnym poczęstunkiem utrwalającym  nawyki zdrowego odżywiania.   

Zabawa była  wspaniała!

                                                                         

Całość przygotowały wychowawcy świetlicy panie Katarzyna Mossakowska - Kopeć i Marzena Drobot.

 

OBCHODY STULECIA NIEPODLEGŁOŚCIW ŚWIETLICY SZKOLNEJ  POD HASŁEM:  "STO  LAT  DLA  NIEPODLEGŁEJ"

     11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Dzień ten należy do najradośniejszych w dziejach narodu polskiego. Na placach i ulicach gromadziły się tłumy ludzi, śpiewając pieśni patriotyczne, wiwatując na widok polskich flag i pierwszych polskich żołnierzy. Spontanicznie usuwano obce symbole, a młodzi ludzie masowo wstępowali do tworzącego się Wojska Polskiego. Rok 2018 jest rokiem 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. To szczególny czas, o którym można powiedzieć - "teraz żyjemy w wolnym kraju, mamy swoje symbole narodowe:

- godło

- flagę

 -hymn: Mazurek Dąbrowskiego.

                                                                                  

Powinniśmy docenić fakt, że możemy żyć w wolnym i niepodległym kraju, używać ojczystego języka, chodzić do polskiej szkoły.

Świetlica szkolna w roku szkolnym 2017/2018 i 2018/2019 w ramach obchodów 100 lat dla Niepodległej podjęła następujące działania przybliżające uczniom najnowszą historię Polski.

HARMONOGRAM  DZIAŁAŃ  PODJĘTYCH W  ŚWIETLICY  SZKOLNEJ  Z OKAZJI  JUBILEUSZU 100 - LECIA  ODZYSKANIA  NIEPODLEGŁOŚCI  PRZEZ  POLSKĘ

 

Apel z okazji Święta Niepodległości – udział uczniów grupy I w uroczystości szkolnej 2017/2018 .

Drogi Polaków do niepodległości” –  pogadanka tematyczna.

Turniej Szachowy z okazji Narodowego Święta Niepodległości – gra grupowa.

Miejsca Pamięci Narodowej w naszej gminie – pogadanka tematyczna.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”- pogadanka tematyczna, wykonanie gazetki klasowej pod hasłem – ,,Zachowaj się tak jak trzeba”.                                

"Rok Niepodległości ”- ekspozycja stała na tablicy.

Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej – pogadanka tematyczna.

Dzień z literaturą patriotyczną – czytanie utworów o tematyce patriotycznej.

2 maja Dzień Flagi Narodowej- marsz z flaga wokół szkoły.

Nasza klasa biało-czerwona- dekoracja okien klasowych.

Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja- udział uczniów grupy I w uroczystości.

„Co to znaczy być patriotą?”- pogadanki/ prelekcje/

„Moja mała Ojczyzna” - pogadanka,wykonanie gazetki klasowej .

„Kto Ty jesteś? Polak mały.” – uczniowskie recytacje wybranych utworów poezji patriotycznej.                   

Plakaty o tematyce niepodległościowej- prace plastyczne wykonane w grupach.

„Drogi Polaków do niepodległości” – pogadanka tematyczna wraz z prezentacja.

Zasłużeni dla Polski - prezentacja portretów i życiorysów osób zasłużonych dla Niepodległej.

 

 

Wychowawca świetlicy:

Katarzyna Mossakowska- Kopeć

Martyna  Prokop

 

 

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY I DOMU

KOCHANE DZIECI !

 

Od 3 września rozpoczął się nowy rok szkolny. Wielu z Was po raz pierwszy poszło do szkoły, co jest dla Was bardzo dużym przeżyciem. Dlatego by bezpiecznie dotrzeć do szkoły lub domu w ramach prac w świetlicy szkolnej, grupa I wychowanków została zapoznana z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w szkole, w domu i na drodze.

 

Zajęcia świetlicowe w ramach tygodnia pracy pod hasłem,, Jestem bezpieczny”  odbyły się 27 września  2018 r.

Na zajęcia został zaproszony policjant asp. sztab. Paweł Popielarski który przekazał uczniom klasy IIa cenne wskazówki n/t bezpieczeństwa w szkole, w domu i na drodze.

                                                                                                        Świetlicowe zajęcia zorganizowała wychowawczyni grupy I pani Katarzyna Mossakowska - Kopeć. W spotkaniu uczestniczyła również pani Izabela Skrzecz.

 

Dzięki pouczającej lekcji  nasi uczniowie zapamiętali podstawowe zasady  bezpieczeństwa.

 

Do nich  należą:

- zawsze wybierać bezpieczną drogę do szkoły i domu;

-przechodzić przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych;

-poznawać podstawowe zasady ruchu drogowego;

-zawsze nosić przy ubraniu elementy odblaskowe – to pozwoli kierowcy wcześniej zauważyć pieszego lub rowerzystę i uniknąć wypadku;

-nie zbaczać z ustalonej wcześniej z rodzicami trasy;

 

                                                                                                  

PAMIĘTAJ !

 

Poznając zasady bezpiecznego zachowania się na drodze – wygrywasz, gdyż dzięki temu unikniesz wielu niebezpieczeństw. 

Poza miastem na drodze, gdzie nie ma chodników, zawsze poruszaj się lewą stroną drogi – tak abyś widział nadjeżdżające z przeciwka pojazdy.                                                                                                        Twój tornister oraz ubranie muszą mieć znaczki odblaskowe.   

 

 

W S K A Z Ó W K I  D L A  P I E S Z Y C H         

 

                 Pieszemu nie wolno:                                                                                                                                  - wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem, nawet na przejściu dla pieszych; 

- przechodzić przez jezdnię w miejscu ograniczonej widoczności lub w pobliżu takiego miejsca, na przykład na zakrętach, wierzchołkach wzniesień;                                                                                                           - wychodzić na jezdnię zza pojazdu lub przeszkody ograniczającej widoczność drogi;                        

- przebiegać przez jezdnię nawet w miejscach wyznaczonych dla pieszych;                                        

- zatrzymywać się na jezdni lub bez uzasadnionej przyczyny zwalniać kroku podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;

- wchodzić na tory, gdy zapory są opuszczone lub ich opuszczanie zostało rozpoczęte;                                  

- przechodzić przez jezdnię w miejscach, w których umieszczone są urządzenia zabezpieczające (np. barierki, łańcuchy) oddzielające drogę dla pieszych lub chodnik od jezdni, nawet jeśli są po drugiej stronie drogi;  

 

 

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY I DOMU

 

 

DRODZY RODZICE !         

 

MIEJCIE ŚWIADOMOŚĆ WYSTĘPUJĄCYCH ZAGROŻEŃ, NA JAKIE NARAŻONE SĄ WASZE DZIECI W DRODZE DO SZKOŁY.      

 

                        DLATEGO POWINNIŚCIE:          

- przygotować dziecko do bezpiecznego i kulturalnego uczestnictwa w ruchu drogowym;

- szanować zasady, o których mówicie dzieciom

- dzieci przejmują wzory Waszych zachowań;

- wybrać wspólnie z dzieckiem najbezpieczniejszą drogę do szkoły (wspólnie przejść wybraną trasę);

- zwrócić uwagę na szczególnie niebezpieczne miejsca, a zwłaszcza: skrzyżowania dróg, przejścia przez jezdnię, tory kolejowe, mosty, kładki, wykopy;

Przede wszystkim sprawdźcie, czy dzieci posiadają przy ubraniu elementy odblaskowe, gdyż od tego w znacznym stopniu zależy ich bezpieczeństwo na drodze.

 

 

 

 K I E R O W C O ! 

Pamiętaj, Twoja postawa jako kierującego pojazdem oraz zachowanie na drodze jest świadectwem tego, czy naprawdę zależy Ci na bezpieczeństwie najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

 

 

                                                          Wychowawca  świetlicy – grupa I

 

 

 

ŚWIETLICA SZKOLNA W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

 

ŚWIĘTA  MAJOWE  W  ŚWIETLICY  SZKOLNEJ

Maj jest miesiącem szczególnym dla naszej Ojczyzny. W pierwszych trzech dniach maja obchodzone są bowiem w Polsce święta upamiętniające najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii polskiego  narodu. Pierwszego Maja obchodzimy Święto Pracy. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest świętem obchodzonym drugiego maja. W tym dniu przypominamy sobie o historii i znaczeniu biało - czerwonej flagi. Trzeci Maja to święto państwowe, które jest obchodzone na pamiątkę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji  Trzeciego Maja. Tematyka tych świąt była okazją do pogadanek i rozmów w ramach zajęć edukacyjnych z wychowankami naszej świetlicy o rozbudzaniu szacunku do ludzi pracy, symbolach narodowych, patriotyzmie i znaczeniu Ojczyzny w naszym życiu. W czasie zajęć czytelniczych dzieci czytały i omawiały wspólnie z wychowawcami wiersze o tematyce patriotycznej: Cz. Janczarski "Flaga", W. Bełza "Polak Mały", S. Aleksandrzak "Rocznica",  M.Arct "Trzeci Maj".

Recytowały również  z podziałem na role znany wiersz W. Bełzy    pt." Polak Mały”, a następnie wykonywały ilustrację do wiersza. Podczas zajęć plastycznych uczniowie wycinali z papieru flagi Polski. Następnie kolorowali obrazki przedstawiające godło Polski i różne zawody wykonywane w naszym społeczeństwie. W trakcie zajęć muzycznych wychowankowie świetlicy odśpiewali hymn Polski "Mazurek Dąbrowskiego". Zajęcia świetlicowe miały na celu uwrażliwienie dzieci na wartości związane z naszą Ojczyzną – Polską. Najbardziej w pamięci wychowanków utrwalił się Dzień Flagi, z którą uczniowie mogli maszerować w rytm patriotycznych pieśni.

                                                                 Wychowawcy świetlicy:

                                                   Katarzyna Mossakowska-Kopeć

                                                                              Martyna Prokop

                                                                        Marzena Jaskulska

                                                                              Izabela Skrzecz

 

 

WIOSENNE DNI ŚWIETLICY

W dniach 19-23 marca 2018r. w szkolnej świetlicy obywały się coroczne obchody Wiosennych Dni Świetlicy. Uczniowie z radością żegnali zimę topiąc ją w symbolicznym świetlicowym stawie. Jednocześnie gromkimi brawami przywitali   kalendarzową wiosnę, która jest zapowiedzią słonecznych dni i budzącej się do życia przyrody.
Wychowankowie naszej świetlicy uczestniczyli w różnorodnych zajęciach ukazujących uroki tej kolorowej, pachnącej i radosnej pory roku.
Podczas zajęć edukacyjno - wychowawczych dzieci omawiały wspólnie z wychowawcami świetlicy zmiany zachodzące wiosną w przyrodzie, rozwiązywały zagadki, rebusy i krzyżówki związane z tą tematyką.
Poza tym czytali utwory o tematyce wiosennej oraz śpiewały piosenki związane z nadejściem wiosny. Uczestniczyły również w pracach plastyczno- technicznych wykonując pierwsze zwiastuny wiosny(jaskółki, motyle, kwiaty, bociany) z kolorowego papieru. Wychowankowie świetlicy malowali ilustracje przedstawiające wizerunki Pani Wiosny. Punktem kulminacyjnym naszych obchodów było wykonanie wiosennych, kolorowych kanapek wspólna degustacja w stołówce szkolnej.

Radości i śmiechu nie było końca.
Wszystkie prace plastyczne wychowanków naszej świetlicy posłużyły do wykonania gazetek i wystawek o tematyce wiosennej, które zostały wyeksponowane w galerii prac uczniów w sali świetlicowej.

Już dziś z niecierpliwością czekamy na nadejście Wiosny 2019.

 

Wychowawcy świetlicy:

Olga Ulatowska

Katarzyna Mossakowska-Kopeć

Martyna Prokop

Marzena Jaskulska

 

 

OSTATKI  W  NASZEJ  ŚWIETLICY

      Karnawał to wyjątkowy czas dla dzieci. Mogą one chociaż na chwilę poczuć się jak swój ulubiony bohater książkowy czy też filmowy. Kolorowe kostiumy odmieniają naszych bohaterów nie do poznania. W świetlicy szkolnej również możemy świętować karnawał. Z tej okazji uczniowie grupy I chętnie wykonali maski swoich ulubieńców. Każda była inna i niepowtarzalna. Technika wykonania była dowolna, można je było ozdabiać przeróżnymi materiałami, jednak najlepiej sprawdziły się w tej roli świecące papiery i kredki.Któż nie lubi błyszczeć na balu? W ostatni dzień karnawału można było w końcu wykorzystać efekty swojej pracy. A ponieważ niewiele trzeba do szczęścia, wszystkie dzieci założyły maski i zaczęło się szaleństwo karnawałowe w rytmie tańców takich jak polonez czy oberek.                                 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Wychowawca świetlicy szkolnej:

Katarzyna Mossakowska-Kopeć

Martyna Prokop

 

DZIEŃ KOBIET W ŚWIETLICY

W dniach od 5 do 9 marca 2018 roku w szkolnej świetlicy pracowaliśmy pod hasłem tygodnia ,,Kobiety małe i duże”. W czwartkowy poranek i popołudnie 8 marca uczniowie grupy I uczcili Święto Kobiet specjalnymi zajęciami przygotowanymi właśnie z tej okazji. Małe kobietki mogły sobie zrobić biżuterię, sukienki, buty na kolorowych plakatach a potem wraz z chłopcami wykonały okolicznościowe laurki oraz kwiaty. Dziewczynki sprawdzały również swoją celność w rzutach do tarczy i podbijały piłeczki. Na zakończenie rysowały z zawiązanymi oczami; wszystko odbyło się w wesołej atmosferze.                                                             

Wszystkiego najlepszego życzymy naszym małym i dużym kobietom.

Wychowawca świetlicy:

Katarzyna Mossakowska- Kopeć

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

        Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu – to Święto Babci i Święto Dziadka.                                                                                                    

       W świetlicy szkolnej uczniowie klasy Ia i II mieli okazję na pogłębianie więzi miłości i szacunku w stosunku do członków swojej rodziny. Dzieci z grupy I podczas zajęć świetlicowych opowiadały o swoich ukochanych babciach i dziadkach. Wypowiadały się za co kochają swoje babcie i dziadków. Zapisywały najciekawsze wypowiedzi na dużym sercu wykonanym z bloku, rysowały portrety przedstawiające swoje babcie i dziadków oraz wykonywały laurki z życzeniami, które wręczą swoim najukochańszym dziadkom w dniu ich święta. Zajęcia przyniosły dzieciom wiele radości, ciepła i zadowolenia.

     Wszystkim Babciom i Dziadkom uczniów naszej świetlicy życzymy dużo zdrowia oraz spełnienia marzeń.

                                                                                           Wychowawca świetlicy

 Katarzyna Mossakowska-Kopeć

wraz  wychowankami.

 

ZIMOWE WSPOMNIENIE ZIEMNIAKA

      We wtorkowe przedpołudnie dziewiątego stycznia 2018 roku zajęcia świetlicowe z klasą III a odbyły się nieco inaczej niż zwykle. Wszyscy uczniowie wraz z wychowawcą udali się do stołówki szkolnej, gdzie pod okiem pani kierownik stołówki miało miejsce "Zimowe wspomnienie pieczonego ziemniaka”. Podczas wspólnych zmagań przy obieraniu i krojeniu ziemniaków dzieci poszerzały wiedzę n/t  historii ziemniaka, zajadały wspólnie pieczone frytki. To była bardzo ciekawa lekcja przyrody. Humory i atmosfera dopisywała, więc i zabawa była znakomita!

Bardzo dziękujemy pani kierownik stołówki szkolnej wraz z pracownikami za miłą i życzliwą pomoc okazaną  przy smażeniu frytek.

Wychowawca świetlicy

Katarzyna Mossakowska-Kopeć

 

 

W OCZEKIWANIU NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA…

        W świetlicy szkolnej coraz bardziej świątecznie. Święta tuż, tuż więc uczniowie mnóstwo czasu spędzają na wykonywaniu prac o tematyce świątecznej. Karty świąteczne, Mikołaje, bałwanki, łańcuchy, choinki, aniołki i inne ozdoby - to tylko kilka pomysłów, na poranki i popołudnia w naszej świetlicy w oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia.          Przecież nie ma nic przyjemniejszego niż powiesić na choince samodzielnie wykonane ozdoby…. Tak było i w tym roku w naszej świetlicy.
Podczas zajęć uczniowie z klas I-III poznawali świąteczne zwyczaje. W radosnym nastroju, przy dźwiękach kolęd, dzieci wykonywały świąteczne ozdoby. Powstały aniołki, bombki, świąteczne obrazki i inne prace plastyczne, którymi została udekorowana świetlica. Podczas wykonywania ozdób, zgodnie z polską tradycją, zaprosiliśmy wszystkich do wspólnego kolędowania. Wszystkie pięknie wykonane ozdoby zostały zawieszone w sali świetlicy.                                                

Uczestnicy świetlicy składają najserdeczniejsze życzenia zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w gronie najbliższych oraz samych szczęśliwych dni w nadchodzącym Nowym 2018 Roku.                             

 

                                        Wychowawca świetlicy:

                                        Katarzyna Mossakowska - Kopeć

 

ANDRZEJKI W ŚWIETLICY

Andrzejki, to czas wróżb i zabaw, a jednocześnie źródło szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Nie mogło ich zabraknąć również w naszej szkolnej świetlicy.         

Podczas tygodnia pracy pod hasłem "Tradycje andrzejkowe” dzieci mogły spotkać się z postaciami wróżek i innych tajemniczych osobistości.
Można było poznać imię przyszłej sympatii, dowiedzieć się, co mówią o przyszłości karty czy zodiakalne znaki. Najwięcej uciechy sprawiły wróżby z butami. Pierwszym butem, który opuścił drzwi świetlicy był but Karola z kl. Ib.Oczywiście świetlicowe wróżby będą spełniały się w kolejnych dniach lub latach naszego życia.

Już za rok czeka nas podobna zabawa.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

         24 listopada w świetlicy szkolnej obchodzono Światowy Dzień Pluszowego Misia. Ta niecodzienna uroczystość była po raz kolejny okazją do świetnej zabawy. Każdy wychowanek przyniósł swoją ulubioną maskotkę. Okazało się, że mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przeminęła. Dzieci ze świetlicy miały okazję oderwać się od szkolnej codzienności.                                                                        

    Na początku uroczystości uczniowie zapoznani zostali z historią pluszowego misia na postawie filmów ze słynnymi misiami świata.  Wiele radości uczniom klas I-III dostarczyła uczta miodowa z misiem,  a także tradycyjna zabawa  ruchowa  „Stary niedźwiedź mocno śpi”. Świetliki tańczyły również  ze swoimi pluszakami w rytmie piosenek o misiach. Na zakończenie uroczystości dzieci rysowały swoje ulubione maskotki i wykonywały korony dla misia. Dziękujemy za wspólną, wesołą zabawę.

Do zobaczenia za rok.                                                     

 

Wychowawcy  świetlicy:

Marzena Jaskulska

Katarzyna Mossakowska-Kopeć

 

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI OBCHODZONE W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

 

       W tym roku przypada 99 rocznica odzyskania przez nasz kraj niepodległości. W naszej świetlicy dzieci wzięły udział w tygodniowym cyklu zajęć o tematyce historycznej przybliżającej istotę Narodowego Święta Niepodległości.   

Narodowe Święto Niepodległości jest polskim świętem państwowym obchodzonym co roku 11listopada. Jest ono ważnym wydarzeniem dla każdego Polaka, ponieważ upamiętnienia odzyskanie w 1918 roku przez Polskę niepodległości, po 123 latach niewoli. Podczas zajęć świetlicowych uczniowie  zapoznali  się z podstawowymi symbolami narodowymi – flagą, godłem, hymnem – oraz z historią obchodów tego święta. Wspólnie przygotowały różnymi technikami prace plastyczne – flagi malowane farbą, godło kolorowane kredkami, mapy Polski czy plakaty w barwach narodowych. Z pięknych prac powstała gazetka ścienna.

Czytane były także wiersze o tematyce Narodowego Święta Niepodległości.

 

Wychowawca świetlicy:

Katarzyna Mossakowska- Kopeć

 

 

"Spieszmy się kochać ludzi

tak szybko odchodzą”

(Ks. Jan Twardowski)

     Wszystkich Świętych jest chrześcijańską uroczystością ku czci wszystkich zmarłych, nieznanych świętych i męczenników, którzy są w niebie z Bogiem. Jej podstawą jest wiara w to, że istnieje wspólnota łącząca Jezusa Chrystusa na ziemi i w czyśćcu ze zbawionymi w niebie i aniołami. Dawniej podczas tego święta czczono głównie męczenników, którzy oddali swoje życie za Chrystusa. Początkowo cześć męczennikom oddawano 1 maja, ale w 731 roku papież Grzegorz III przeniósł tę uroczystość na 1 listopada, a papież Grzegorz IV w 873 roku rozporządził, aby odtąd 1 listopada był dniem poświęconym pamięci nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych Kościoła katolickiego. Tego dnia zazwyczaj odwiedzamy na cmentarzach groby naszych bliskich. Modlimy się i zapalamy znicze. Następnego dnia po Wszystkich Świętych – 2 listopada, obchodzimy wspomnienie zmarłych – Zaduszki.

Dla chrześcijan to dzień modlitw za wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już  z tego świata, a teraz przebywają w czyśćcu.

Uczniowie naszej świetlicy swoją pamięć o najbliższych wyrazili w pogadankach i kolorowankach z symbolicznymi zniczami.

 

JESIENNE SMAKOŁYKI W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

            Jesień już zawitała do świetlicy szkolnej o czym świadczą jej przepiękne kolory. W tym okresie Złotej Pięknej Jesieni uczniowie klasy IIIa postanowili wykorzystać to, co daje natura i na zajęciach świetlicowych przygotowali kolorowe kanapki.         

Uczniowie pod opieką wychowawcy przyrządzali kolorowe, jesienne smakołyki. Kanapki w mgnieniu oka zniknęły później z talerzy, co świadczy o tym, że wszystko było przepyszne i bardzo estetycznie podane. Zapraszamy do galerii zdjęć:)

Wychowawca świetlicy

 Katarzyna Mossakowska-Kopeć                               

 

JESIEŃ 2017 W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Świetlica jest w naszej szkole miejscem przeznaczonym zarówno na wypoczynek i relaks oraz naukę podstawowych treści wynikających z koncepcji pracy w świetlicy szkolnej.

Od września realizujemy tu m.in. następujące zajęcia:

  • zachęcamy uczniów do dbania o estetyczny wygląd pomieszczeń świetlicy, wspólnie tworzymy gazetki ścienne
  • prowadzimy zajęcia mające na celu ujawnianie i rozwijanie zainteresowań, zamiłowań, uzdolnień uczniów (zajęcia plastyczne z wykorzystaniem różnych technik)
  • promujemy zdrowy i bezpieczny styl życia – uczestniczymy w zajęciach relaksacyjnych, odpoczywamy na świeżym powietrzu
  • przypominamy ważne daty i wydarzenia w życiu kraju
  • rozwijamy szacunek dla tradycji narodowych, poszanowania flagi i godła
  • kształtujemy właściwy stosunku do zwierząt
  • poznajemy kulturę życia codziennego (savoir vivre)
  • uczymy sztuki rozwiązywania konfliktów oraz sposobu spędzania wolnego czasu
  • wdrażamy do samodzielnej pracy i odpowiedzialności do obowiązków szkolnych, organizując warunki do odrabiania prac domowych.

Formy i metody pracy świetlicowej dostosowane są do wieku i możliwości uczniów. Nasza świetlica zapewnia opiekę,wychowanie i bezpieczeństwo. Uczniowie uczestnicząc w zajęciach kształcą się i doskonalą wewnętrznie. Dążymy do tego aby wspomagać proces wychowania, by być szansą do wykorzystania – z pożytkiem dla dzieci, ich rodziców, jak również dla szkoły.

  23 września to pierwszy dzień kalendarzowej jesieni. Z tej okazji w świetlicy szkolnej uczniowie pod opieką nauczycieli przygotowali jesienny wystrój sali: gazetki o tematyce jesiennej i jesienne kąciki przyrody. Główną atrakcją tego dnia było powitanie Pani Jesieni w warzywno- owocowej  sukience.

    Serdecznie zapraszamy do obejrzenie zdjęć z naszych jesiennych zajęć!

  Wychowawca świetlicy szkolnej:

                           Katarzyna Mossakowska-Kopeć

 

 

 

ŚWIETLICA  SZKOLNA W  ROKU  SZKOLNYM  2016/2017

WIOSENNE DNI ŚWIETLICY

      Spragnione zieleni i ciepła dzieci z naszej świetlicy w dniach 20- 24 marca szukały zwiastunów i oznak wiosny podczas  spacerów po okolicy. Znaleziono niezbite dowody na jej przyjście: pierwsze pąki na drzewach, głośno śpiewające ptaki oraz kwitnące forsycje i magnolie. W tych  dniach nie mogło zabraknąć wspólnych zabaw na świeżym powietrzu i przepięknych  prac plastycznych, tj.: kwiaty, motyle z papieru, bociany, żabki i jaskółki, które potem stały się dekoracją wiosenną naszej świetlicy. Uczniowie klas I, II i III układali hasła o wiośnie, robili wiosenne porządki oraz rozwiązywali zagadki wiosenne. W grupach tworzyli wiosenne słoneczko i zastanawiali się co ciekawego można robić o tej porze roku.

Przygotowaliśmy również zdrowe wiosenne kanapki, które wszystkim bardzo smakowały.

Pierwsze wiosenne dni upłynęły nam radośnie i wesoło.

 

„Już jest z nami Wiosna!

Roześmiana, rozśpiewana i radosna...

A wiosna do świetlicy przyszła pieszo,

Już kwiatki za nią spieszą...

Już trawy przed nią rosną...,

I szumią - witaj Wiosno!

 

                                                                                                                       Wychowawcy świetlicy szkolnej :

Marzena  Drobot

Katarzyna Mossakowska-Kopeć

Marzena  Jaskulska

                                                                                                                 

WITAMY NOWY ROK W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

      W styczniu i lutym zajęcia prowadzone w świetlicy szkolnej w dużej mierze nawiązywały do obecnie panującej zimowej pory roku. Dzieci wykonywały wiele prac z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych w celu ukazania uroków tak lubianej przez nie zimy. Miały okazję pogłębić swoją wiedzę dotyczącą potrzeby i zasad dokarmiania zwierząt podczas zimy.

W związku ze zbliżającym się wówczas okresem ferii dzieci zapoznały się także z regułami bezpiecznego wypoczynku.

   Z kolei z okazji Dnia Babci i Dziadka wykonywaliśmy piękne laurki dla naszych kochanych dziadków. Styczeń był również czasem noworocznych postanowień oraz karnawałowych szaleństw. Na samym początku miesiąca poznawaliśmy sposoby obchodzenia sylwestra w różnych zakątkach świata, próbowaliśmy nakreślić symbolikę Nowego Roku, a także dyskutowaliśmy o tym, czym są plany i postanowienia noworoczne i czy warto je robić.

    Następnie tanecznym krokiem wstąpiliśmy w świat karnawału: nie tylko w rozmowach o tym, czym jest karnawał, z czym nam się kojarzy, skąd pochodzi i gdzie na świecie obchodzi się go najhuczniej? Tworzyliśmy też maski i kolorowe ozdoby karnawałowe iskrzące się od naszych ciekawych pomysłów i dużej ilości brokatu. Bawiliśmy się w projektantów mody i przygotowaliśmy swoje koncepcje pięknych karnawałowych kreacji.

  Nowy Rok i Karnawał to jednak nie wszystko. Nie zapominaliśmy o rozmowach na tematy ważne i aktualne: wzajemnej akceptacji, pomocy w grupie, szacunku i tolerancji. Styczeń był też dla nas miesiącem w ruchu. Spędzaliśmy dużo czasu na grach i zabawach zespołowych, czy to na boisku szkolnym czy na holu. Działo się dużo nowych fascynujących rzeczy. Jedno jednak pozostało bez zmian: nasze uśmiechy i radość ze wspólnej świetlicowej przygody :)

Wychowawca świetlicy szkolnej

Katarzyna Mossakowska-Kopeć

 

BOŻE NARODZENIE W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Świąteczny czas ogarnia nas, 
czyli robimy ozdoby świąteczne 
w świetlicy szkolnej.

         Czas przed Bożym Narodzeniem to szczególny czas dla każdego z nas. Pojawiają się pierwsze pomysły na prezenty pod choinkę, a w myślach przypominamy sobie aromaty pysznych dań. Najważniejsze jednak, aby pamiętać, że święta to nie tylko prezenty i upominki, ale przede wszystkim spotkania z rodziną, składanie życzeń, a także kultywowanie polskich tradycji.

       Uczniowie w szkolnej świetlicy wymieniali się informacjami na temat zwyczajów i tradycji obchodzonych świąt Bożego Narodzenia w ich domach. Wykonywali ozdoby bożonarodzeniowe np. mikołaje, papierowe gwiazdy. Pomyśleli także o własnoręcznie wykonanych świątecznych kartach dla nauczycieli i pracowników szkoły. Gwiazdy zawisły przy pięknej choince, a karty z życzeniami zostały wręczone wychowawcom oraz rodzicom.

            Wszystkim uczniom, ich rodzicom, dyrekcji, nauczycielom oraz pracownikom szkoły życzymy radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego 2017  Roku!

Wychowawca świetlicy szkolnej

Katarzyna Mossakowska-Kopeć

 

ANDRZEJKI

Przy zapalonej świecyZa zamkniętymi drzwiamiOdgadnąć próbujemyCo ukrył los przed nami.

Wróżymy z butów, jabłek, Lejemy wosk na wodęCo nam przyniesie przyszłość?

Kłopoty? Czy przygodę?
Jest taka noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny.
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Ten niezwykły czas miał miejsce w środę 30 listopada w naszej szkolnej świetlicy,  gdzie do wspólnej zabawy zaprosiły nas wróżki i inne tajemnicze osobistości.  Można było poznać imię przyszłej sympatii, dowiedzieć się, co mówią o przyszłości karty czy zodiakalne znaki. Największą atrakcją dziecięcej zabawy był  andrzejkowy wyścig butów. Śmiechom i  szaleństwom nie było końca.

 Katarzyna  Mossakowska- Kopeć

 

Cała Polska czyta dzieciom – czyta też świetlica.

W listopadzie dzieci ze świetlicy szkolnej uczestniczyły w zajęciach czytelniczych pod hasłem ,,Czytanie łączy pokolenia”. Zorganizowanie przez wychowawców świetlicy szkolnej tygodnia wspólnego czytania zapoczątkowały zajęcia pt. ,,Książka moim przyjacielem”. Działania podjęte w tym zadaniu były zbieżne z prowadzoną od 3 lat akcją „ Cała Polska czyta dzieciom” mającej na celu upowszechnianie edukacji czytelniczej oraz wzrost czytelnictwa uczniów. Dni wspólnego czytania spotkały się z entuzjazmem i radością najmłodszej grupy świetlików. Czytanie buduje zdolności: przeżywania, dostrzegania, nazywania emocji i odczuwania ich, nawet tych najsilniejszych, w sposób bezpieczny. Przeżycia są „ukryte” w bohaterze bajki, historie i bohaterowie budują w dzieciach odwagę do wyrażania uczucia. Czytając dziecko nie tylko przyjmuje bodźce i reaguje na nie – może je przepracować, ocenić, ustosunkować się do nich. W naszej świetlicy szkolnej czytanie bajek jest jedną z ważniejszych form organizacji zajęć dla uczniów, dlatego też w każdy wtorek odbywają się  popołudnia z książką.

Katarzyna Mossakowska- Kopeć

 

"Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś”

Światowy Dzień Pluszowego Misia był znakomitą okazją,

aby przybliżyć uczniom klas I-III literaturę, której bohaterami są misie. W tym dniu każdy uczeń przyszedł do szkoły w towarzystwie swojego pluszowego ulubieńca.

Razem z nimi wysłuchały opowieści o historii powstania pluszowego misia, jak również obejrzały inscenizację przygotowaną przez uczniów klasy III pt: „Bajka o misiu niezłym rozbójnisiu”.

Wiele radości dostarczyła uczniom wspólna zabawa z pluszowym przyjacielem, z którym  dzieci zasiadły do uczty miodowej. Herbatniki z miodem były pyszne, bardzo im smakowały. Świetliki tańczyły również ze swoimi pluszakami  w rytmie piosenki  „Jadą , jadą misie”.

  Na zakończenie uroczystości dzieci oglądały  bajki o Misiu Uszatku, Kubusiu Puchatku, a także pozowały do wspólnego zdjęcia w urodzinowym domku misia. W ten sposób zachęciłyśmy dzieci do poznania przygód misiów – bohaterów książek zgromadzonych w kąciku pt.„Wystawa książek o misiu”. Uśmiech i zadowolenie na twarzach dzieci to najlepsze podsumowanie zorganizowanej imprezy.

                                                                                                                                                            Katarzyna Mossakowska- Kopeć

                                                           Marzena Jaskulska

  

 

WYNIKI KONKURSU  "JESIENNE  STWORKI  I BUKIETY"

W dniach od 10.10. do 28.10. 2016r. odbył się organizowany przez wychowawców świetlicy szkolnej konkurs  dla uczniów klas I-VI  pod hasłem:

"JESIENNE  STWORKI  I  BUKIETY”

W konkursie mogli wziąć udział uczniowie wraz z rodzicami.

Do konkursu przystąpiło 17 uczniów  z klas I -VI:

klasy I-III   - 13  uczniów

klasy IV-VI   - 4 uczniów                     

Powołana Komisja Konkursowa w składzie:

 1.  Pani  Katarzyna Jałmużna 

 2.  Pani  Marzena Jaskulska

 3.  Pani  Marzena Melnicka

 w dniu 07.11.2016r. oceniła pracę i przyznała następujące miejsca:

 

1)  Kopeć Małgorzata  – MISTRZ "JESIENNYCH  STWORKÓW  I  BUKIETÓW”

 

2) Śmietańska Joanna – WICEMISTRZ  "JESIENNYCH  STWORKÓW  I  BUKIETÓW”

 

3)  Młynkowski Dominik  -  I MIEJSCE

4)  Gołębiewska Olga

 

5)  Gostkiewicz Amelia   - II MIEJSCE

6)  Chymkowski Dawid

 

7)  Rzeczkowska Wiktoria - III MIEJSCE

8)  Zaręba Zuzanna

9)  Zawieska Jakub

 

10) Ciosek Patrycja -  WYRÓŻNIENIE

11) Strauch Nikola

12) Strauch Jessica

13) Wawrzeńczak Oliwia

14) Czyżewska Kinga

15) Czyżewska Natalia

16) Głodowska Emilia

17) Zaręba Marlena
 

                                                                                                     Organizator  konkursu:

                                                                                         Katarzyna  Mossakowska-Kopeć

                                                                                              Marzena Jaskulska

 

JESIENNE  SMAKOŁYKI  

      Październik w świetlicy szkolnej upłynął pod znakiem zbierania jesiennych darów a przede wszystkim pełen owocowych atrakcji.

Rozpoczął się od wystawy warzyw i owoców. Dzieci mogły zobaczyć okazy pomidorów, ogromne dynie, piękne kompozycje z warzyw, kwiatów i liści. Podziwialiśmy smakowicie wyglądające jesienne przetwory w słoiczkach. Zainspirowani wystawą  wykonaliśmy piękne rysunki owoców i warzyw. Następnie rozmawialiśmy o tym, jak zdrowe i ważne są owoce. Oglądaliśmy różne owoce, segregowaliśmy je, rozpoznawaliśmy po dotyku i wiele razy liczyliśmy. Każde dziecko mogło opowiedzieć o swoim ulubionym owocu, jak wygląda i jak się nazywa. Utrwalaliśmy nazwy różnych pysznych owoców. Podczas spaceru próbowaliśmy rozpoznawać drzewa po owocach – obejrzeliśmy sobie dokładnie jabłoń, gruszę i śliwę. Jabłoń i grusza tak nam się spodobała, że stworzyliśmy piękne rysunki pt. „Drzewa owocowe”, które teraz zdobią naszą świetlicę. Przygotowywaliśmy również sałatkę owocową oraz owocowe szaszłyki. Do owocowych przysmaków wykonaliśmy jesienne kolorowe i pełne witamin kanapki, które później ze smakiem zjedliśmy.

Wychowawca świetlicy:   Katarzyna  Mossakowska-Kopeć

 

JESIEŃ W ŚWIETLICY

"Kto powiedział, że jesień jest smutna,

Że ma kolor szarego płótna,

Że jej prawie nie widać we mgle?

Kto to wszystko powiedział?

Ja nie!

Dla mnie jesień to pora wesoła,

Roześmiana i gwarna jak szkoła!

Lśniąca skórką kasztana na trawie,

W odlot ptaka wpatrzona ciekawie.

Jesień – roztargniona malarka

Gubi farby po lasach i parkach,

A ja biegam wciąż za nią z ochotą

I znajduję brąz, czerwień i złoto!”                                   Marek Głogowski "Pora wesoła"

 

       Wrzesień jest miesiącem, w którym piękne barwy jesienne powoli pokrywają otaczający nas świat. Dzieci zbierają kasztany i inne dary jesieni. Czas w naszej świetlicy umilały nam prace plastyczne inspirowane tą piękną porą roku.Dzieci wykonywały nastrojowe witraże jesienne: owoców, grzybów i liści. Zadziwiające jak wiele można zrobić z kasztanów i plasteliny. Kreatywność naszych dzieci jest godna podziwu. Świetlicowa  sala zamieniła się w "jesienny krajobraz".                                       

Ostatni tydzień września minął nam w świetlicy pod znakiem jesiennych darów. Dzieci zapoznawały się z oznakami jesieni w lesie, parku oraz sadzie. Wykonały z plasteliny jesienne zwierzęta, owoce i warzywa. Wyglądają prawie jak żywe. Z liści zaś wykonaliśmy piękne jesienne bukiety róż. Leśne szyszki natomiast, stały się ogonami rudych wiewiórek wykonanych przez dzieci z rolek oraz bibuły. To czasochłonna praca plastyczna, lecz nasi wychowankowie wykazali się wytrwałością.

                                                                                               Katarzyna Mossakowska-Kopeć

"W rodzinie i w szkole nie może zabraknąć 
wychowania dla szacunku, dla życia,

dla dobra i piękna” 
(Jan Paweł II)

Pamiętając o słowach naszego, wielkiego Polaka 1 września 2016 roku rozpoczęliśmy  w naszej świetlicy nowy rok szkolny, w którym wiele uwagi poświęcimy pracy wychowawczej  zapewniającej uczniom zorganizowaną opiekę.

Organizacja pracy świetlicy

Nasza świetlica czynna jest od poniedziałku

do piątku w godzinach 7.00 – 16.00.

Przeznaczona jest dla dzieci rodziców pracujących zawodowo. Do świetlicy szkolnej  uczęszczają uczniowie klas I -VI. Opieką wychowawczą objęci zostają również uczniowie skierowani do świetlicy z powodu nieobecności nauczyciela. Do świetlicy uczniowie zapisywani są na podstawie wniosków złożonych przez rodziców na początku roku szkolnego.

Wychowawcy świetlicy: Katarzyna Mossakowska - Kopeć, Anna Strauch, Bogumiła Podlaska, Danuta Zabielska, Emil Iwiński, Marzena Jaskulska, Marzena Drobot, Walentina Krzyżańska.

Cele i zadania świetlicy

Celem działalności świetlicy szkolnej jest przede wszystkim zapewnienie uczniom zorganizowanej opieki wychowawczej, umożliwiającej wszechstronny rozwój osobowości. Szczegółowe zadania świetlicy są następujące:

- zapewnienie dzieciom opieki i bezpieczeństwa w godzinach przed lekcjami i po lekcjach,

- organizowanie zajęć w grupach, tworzenie warunków do nauki własnej, wdrażanie do samodzielnej pracy umysłowej,

- organizowanie czasu wolnego poprzez gry i zabawy ruchowe w pomieszczeniach, na boisku szkolnym i placu zabaw,

- ujawnianie i rozwijanie zainteresowań i uzdolnień poprzez organizowanie zajęć w tym zakresie,

- wdrażanie uczniów do pożytecznego organizowania sobie czasu wolnego, wyrabiania nawyków kulturalnej rozrywki, zajęć ruchowych i zabawy,

- prowadzenie współpracy z rodzicami, wychowawcami klas a także pedagogiem i innymi specjalistami w celu rozwiązywania napotkanych trudności wychowawczych,

- szczegółowe cele, zadania oraz metody ich realizacji zawarte są w planie pracy opiekuńczo-wychowawczej na dany rok szkolny.

 

Prawa i obowiązki wychowanków świetlicy

Uczniowie korzystający ze świetlicy mają prawo do:

1. Korzystania z pomocy wychowawców świetlicy w odrabianiu lekcji i pokonywaniu trudności w nauce.

2. Rozwijania swoich zainteresowań i uzdolnień.

3. Korzystania z pomocy dydaktycznych, gier, sprzętu sportowego i sprzętu audiowizualnego.

4. Opieki wychowawczej, życzliwego i podmiotowego traktowania.

5. Uczniowie mogą zgłaszać pomysły zajęć i ich tematy.

Uczniowie korzystający ze świetlicy zobowiązani są do:

1. Nienagannego i należytego zachowania się w świetlicy wobec wychowawców i kolegów.

2. Zachowywania się tak, by nie przeszkadzać innym w zabawie i nauce.

3. Słuchania i wykonywania poleceń wychowawców świetlicy.

4. Dbania o estetyczny wygląd świetlicy.

5. Poszanowania sprzętu świetlicy i ponoszenia odpowiedzialności za zniszczenia.

 

Zajęcia w świetlicy

W świetlicy prowadzone są zajęcia, które:

- rozwijają umiejętności manualne,

- rozbudzają zainteresowania czytelnicze,

- wzbogacają posiadane wiadomości,

- kształtują umiejętności wypowiadania się na zadany lub dowolny temat,

- kształtują umiejętność wykorzystania zdobytej wiedzy,

- ćwiczą umiejętności zapamiętywania fragmentów tekstu wiersza, piosenki,

- wzbogacają ekspresję twórczą

- relaksują,

- kształtują ekspresję ruchową,

- zwiększają sprawność fizyczną.

                                                                                              Wychowawcy świetlicy

 

 

SPRAWOZDANIE Z AKCJI CHARYTATYWNYCH PRZEPROWADZONYCH W ZESPOLE PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W WINNICY W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

Po raz kolejny w Zespole Placówek Oświatowych Publicznej Szkoły Podstawowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Winnicy zostały zorganizowane akcje charytatywne pod hasłem: ,,Szlachetna paczka” oraz ,, Świetlica jak dom”. Organizatorem akcji było Szkolne Koło Wolontariatu pod kierunkiem Katarzyny Mossakowskiej – Kopeć. W akcji uczestniczyli uczniowie szkoły klas I-III, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji oraz rodzice. Zbiórka  została zainicjowana 1 grudnia 2015r. i trwała  do 26 marca 2016r. Na tablicach informacyjnych rozwieszono afisze o rodzaju zbieranych artykułów w poszczególnych miesiącach oraz wyjaśnienie celu przeprowadzanej akcji. Przez wiele dni dzieci przynosiły do szkoły artykuły spożywcze, papiernicze, przybory szkolne, książki z bajkami oraz pluszowe zabawki. Po zakończonej akcji pod hasłem,, Szlachetna paczka”zebrane produkty przekazano przedstawicielowi gminnej zbiórki akcji charytatywnej, aby w ten sposób pomóc spełnić świąteczne marzenia ludzi potrzebujących. Serdecznie dziękuję wszystkim darczyńcom, dzięki którym mogliśmy spełnić marzenia wszystkich potrzebujących o wesołych i radosnych świętach.

Akcja, której celem było kształtowanie aktywnej pomocy i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka była też przeprowadzona zbiórka pod hasłem ,,Świetlica jak dom”. Wolontariusze zbierali do świetlicy szkolnej: przybory szkolne, książeczki z dzieciństwa oraz kredki i maskotki. Przyniesione dary wniosły do naszej świetlicy odrobinę własnego domu. Teraz spędzany czas w salach świetlicy to czas wśród zabawek i książeczek z najmłodszych lat naszego dzieciństwa, który daje nam namiastkę własnego domu. Wśród zebranych przedmiotów najwięcej było książeczek oraz kredek.

Łącznie zebrano :

Książki - 61 sztuk

Paweł i Gaweł - Aleksander Fredro (1 sztuka)

Mam trzy lata - Irena Suchorzewska (1 sztuka)

  Piłka - Dorota Gellner (1 sztuka)

 Jajko - Jan Brzechwa (1 sztuka)

  Miesiące - Ewa Dembiniok (1 sztuka)

Zwierzęta na świecie - Agnieszka Tyszka (3 sztuki)

  Zwierzęta w lesie (1 sztuka

 Zwierzęta w domu (1 sztuka)

 Bob budowniczy - Anna Niedźwiedzka (1 sztuka)

Martynka i same niespodzianki - Marcel Marlier  (1 sztuka)

 Wierszyki babci Weroniki (2 sztuki)

Dziewczynka z zapałkami (1 sztuka)

Podróże zagraniczne Jana Pawła II (1 sztuka)

W cukierni (1 sztuka)

Poczytajmy wierszyki (1 sztuka)

Małe wróżki (1 sztuka)

Pszczółka Gadułka (1 sztuka)

Spychacz Krzyś (1 sztuka)

 Skrucha Józi (1 sztuka)

 O rybaku i złotej rybce (1 sztuka)

Akademia malucha (1 sztuka)

 W aeroplanie (1 sztuka)

 Ilustrowany atlas (1 sztuka)

Cyrkowe figle (1 sztuka)

Julka, Kuba i zebra (1 sztuka)

Kogucik złoty - grzebyczek (1 sztuka)

  Szelmostwa Lisa Witalisa ( 1 sztuka )

 Królowa zima (1 sztuka)

 Tydzień dziecka (3 sztuki) - kolorowanka

Bolek i Lolek (2 sztuki)

Mamo idzie już zima (1 sztuka)

Wśród piasków Sahary (1 sztuka)

 Czerwony Kapturek (1 sztuka)

A jak anakonda (1 sztuka)

Tam gdzie płynie rzeka (1 sztuka)

 Obrazki i zagadki (2 sztuka)

 Chodzi mucha po suficie (1 sztuka)

 Popiel i Piast (1 sztuka)

Wiersze dla dzieci (1 sztuka)

Anaruk, chłopiec z Grenlandii (1 sztuka)

Baśń (1 sztuka)

Litery (2 sztuki)

Lektury drugoklasisty (1 sztuka)

Bezpieczna droga (1 sztuka) - kolorowanka

 Unikoc (2 sztuki) - gra sportowa

Akademia pana Kleksa (1 sztuka )

Świat wokół nas (1 sztuka) - atlas

 Zaczarowane pianino ( 1 sztuka )

Zwierzęta w służbie człowieka (1 sztuka)

  Życie świata (3 sztuki)

 Płyty = 5 sztuk

Lusia (1 sztuka)

Rastamysz (1 sztuka)

 Kochany Mickey (1 sztuka)

Kot w butach (1 sztuka)

 Piękna i Bestia (1 sztuka)

  Puzzle = 6 sztuk

Puzzle - 250 sztuk (1 sztuka ) - Kot  w butach

 Puzzle - 100 sztuk (1 sztuka) - Donald's

Rarensburger -  puzzle (1 sztuka)

Puzzle - My pony (1 sztuka)

Puzzle - Tom & Jerry (1 sztuka)

Puzzle 3D 120 sztuk (1 sztuka) - Mickey Mouse

Inne:

Kredki - 182 sztuki - drewniane

 Kredki bambino - 1 opakowanie

 Pluszaki (maskotki) - 6 sztuk

 Gumki - 2 sztuki

Serdecznie dziękuję wszystkim darczyńcom za okazaną pomoc.

Opiekun SKW- Katarzyna Mossakowska- Kopeć

wraz z Wolontariuszami 

WIOSENNE DNI ŚWIETLICY

   W dniach 21-23 marca 2016r. w świetlicy szkolnej zorganizowano "Wiosenne Dni Świetlicy". W tych dniach przygotowano i przeprowadzono wiele konkursów, zawodów, konkurencji, palono i topiono Marzannę żegnając w ten sposób Zimę i przywoływano Wiosnę. Dzieci bawiły się miło, bezpiecznie i przyjemnie. Wszystkie chętnie brały udział w przygotowanych przez wychowawców świetlicy zabawach i konkursach, za udział w których nagradzane zostały niespodziankami w postaci owoców i napojów przygotowanych przez Szkolną Radę Rodziców 

Od 21 marca do świetlicy szkolnej zawitała Pani Wiosna. Wraz z nią przybyły kolorowe kwiaty, wielobarwne motyle – zwiastuny zmian zachodzących w przyrodzie. Powstał także wizerunek samej Pani Wiosny w pięknej sukni z kwiatów. Wszystkie dzieci powitały „wiosenne” pomysły z radością i wykonały przepiękne prace plastyczne. Niektórzy skupili się przede wszystkim na szukaniu podczas wiosennego spaceru pierwszych zwiastunów wiosny.

  Wiosna w świetlicy!

Już jest z nami Wiosna!

Roześmiana, rozśpiewana i radosna…

A wiosna do świetlicy przyszła pieszo,

Już kwiatki za nią spieszą…

Już trawy przed nią rosną….

I szumią – ,,WITAJ WIOSNO!”

 

W naszej świetlicy szkolnej już na stałe zagościła wiosna: uśmiechnięta, wesoła i radosna. Harmonogram przebiegu "Wiosennych Dni Świetlicy" znajduje się w zakładce "Świetlica szkolna". Zapraszamy do galerii zdjęć, dzięki którym zobaczcie jak dzieci razem z paniami witały PANIĄ WIOSNĘ!

 

Propozycja zajęć na wesoło z okazji Dni Wiosny w świetlicy szkolnej organizowanych w dniach 21- 23 marca 2016r.

 

PLAN  PRZEBIEGU  ZAJĘĆ

 21 MARCA 2016 r. (PONIEDZIAŁEK)

 

1. Początek uroczystości 21marca 2016r. o godz. 08.30.

2. UCZESTNICY  KLASY  1-6

3. ORGANIZATOR:

4. POMOC:  NAUCZYCIELE WYCHOWAWCY KL. II A i C, WYCHOWAWCA ŚWIETLICY SZKOLNEJ, UCZNIOWIE KLAS I- VI

5. MIEJSCE: BOISKO SZKOLNE, HALA SPORTOWA, ŚWIETLICA

6. CEL:  POPULARYZACJA I TROSKA O POMNAŻANIE ZDROWEGO TRYBU ŻYCIA POPRZEZ AKTYWNE    FORMY SPĘDZANIA CZASU . 

7. WYCHOWAWCY  WYBIERAJĄ   CHĘTNE OSOBY  DO RYWALIZACJI DRUŻYNOWEJ.

GRUPY ZOSTAJĄ ROZDZIELONE NA POSZCZEGÓLNE STACJE:

8. WYCHOWAWCY  GRUP  STANOWIĄ  JURY,  KTÓRE WYTYPUJE  ZWYCIĘZCÓW  W POSZCZEGÓLNYCH KONKURENCJACH.

 

9. ROZPOCZYNAMY O GODZINIE 08.30

 

 - KRÓTKA INSCENIZACJA O WIOŚNIE ZAPREZENTOWANA PRZEZ UCZNIÓW KL. II A i C.

- WYSTAWA  I KIERMASZ PRAC POD HASŁEM ,,WIELKANOCNE CUDEŃKA”

-KONKURENCJE SPORTOWE ORAZ GRY I ZABAWY O WIOŚNIE  NA  WESOŁO.

 

 22 MARCA   2016r. ( WTOREK)

- RZUT DO CELU

                  W konkurencji bierze udział 8 osób z klasy

                  Każdy uczestnik wykonuje 4 rzuty woreczkiem do celu

                  Ocenie podlega suma punktów na planszy.

- TOPIENIE MARZANNY I POWITANIE WIOSNY.

- DEKORACJA  SALI  ZWIASTUNAMI WIOSNY

- KONKURS TANECZNY- PO JEDNEJ PARZE Z KAŻDEJ KLASY.

          PARY TAŃCZĄ NA GAZECIE, W TRAKCIE  TANCA POJAWIAJA SIĘ UTRUDNIENIA SKŁADANIE GAZETY (CORAZ MNIEJSZA POWIERZCHNIA DO TANCA). WYGRYWA PARA, KTÓRA DO KOŃCA BĘDZIE TAŃCZYĆ NA  GAZECIE.

-WYSTAWA PRAC POD HASŁEM „Najpiękniejsza karta świąteczna”.

        (W trakcie trwania tej konkurencji  uczniowie śpiewają piosenki lub słychać muzykę .)

 Z każdej klasy zgłaszają się chętni uczniowie do wykonania pracy plastycznej. Uczniowie otrzymują kredki i kolorowy papier lub  przynoszą ze sobą potrzebne materiały do wykonania kartki świątecznej. Czas trwania zabawy 20-30 minut.

  - KONKURENCJA „SKOKI NA PIŁCE”

      W konkurencji biorą  udział  chętne osoby z klasy.

      Każdy uczestnik wykonuje 1 skok na piłce na określonej długości.

    Zwycięża osoba, która jako pierwsza pokona wyznaczony dystans.           

 

23 MARCA 2016r, (ŚRODA)

- WYŚCIGI  RZĘDÓW (Koszykówka piłeczką do tenisa stołowego).
Uczniowie biorący udział w rozgrywkach stoją w rzędach, naprzeciw każdego rzędu stoją 2 pachołki. Przy drugim pachołku ustawiony jest kosz.
Każdy z rzędu dostaje piłeczkę do tenisa stołowego. Na sygnał pierwszy z rzędu kozłując biegnie do pierwszego pachołka i oddaje rzut do kosza. Następnie cała drużyna powtarza czynność. Wygrywa ta drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów.

- BIEG PO SLALOMIE Z PIŁECZKĄ NA ŁYŻECZCE.

- PRZECIĄGANIE SZARFY PRZEZ CAŁE CIAŁO.

-RZUT PIŁKĄ  DO KOSZA.

 W konkurencji bierze udział 10 osób z klasy.  Każda osoba wykonuje 5 rzutów.

 Zostaną zliczone trafione rzuty.

 Za każdy celny rzut klasa otrzymuje 1 punkt.

 Konkurencja wykonywana jest na boisku szkolnym

 

- KONKURENCJA: Tenis stołowy dla chętnych uczniów kl. I-III.

Wybrane pary rozgrywają rundy, osoba która zwycięży w swojej rundzie zajmuje 1 miejsce. Następnie pierwsze miejsca toczą pojedynek o zwycięstwo wśród 3 par.

 

- KONKURENCJAGroch z fasolą”.

W konkurencji biorą udział 3 osoby z klasy.                                                               

Ich zadaniem jest rozdzielenie nasion (materiałów) w jak najkrótszym czasie.

 

- KONKURENCJA Wyścig dwójek:

Pomoce: szarfY
Udział bierze kolejne 6 par (po 2 dzieci z klas równoległych). Uczestnicy mają związane szarfą nogi - jedna noga jednego i jedna noga drugiego dziecka. Wygrywa ta para, która jako pierwsza dobiegnie do mety. 

 

 -KONKURENCJA: Wyścig rydwanów
Uczniowie w każdej z drużyn dobierają się w pary. Pierwsza para dostaje kocyk. Na sygnał jedna osoba z pary siada na kocyku a druga ciągnie ja w kierunku pachołka. Po minięciu pachołka następuje zamiana. Następna para postępuje tak samo. Wygrywa drużyna w której wszystkie pary jako pierwsze wykonają zadanie. Następnie następuje podliczenie wyników.

- OGLĄDANIE FILMÓW O TEMATYCE WIOSENNEJ LUB CZYTANIE WIERSZY  I OPOWIADAŃ O WIOŚNIE.

- ŚPIEWANIE PIOSENEK O WIOŚNIE.

- GRY I ZABAWY DOWOLNE.

 

  Przebieg poszczególnych zajęć może ulec zmianie ze względów organizacyjnych i pogodowych.

ŻYCZYMY  SUKCESÓW  W  KONKURENCJACH  WIOSENNYCH  W  ŚWIETLICY  SZKOLNEJ

 

WYCHOWAWCA  ŚWIETLICY  SZKOLNEJ

KATARZYNA  MOSSAKOWSKA- KOPEĆ

 

ZAPROSZENIE

Świetlica szkolna zaprasza do wykonania prac pod hasłem: „Wielkanocne cudeńka”, które wezmą udział w kiermaszu szkolnym zorganizowanym w dniach 15-23 marca 2016 r. w świetlicy szkolnej.                                                                                                    

Serdecznie dziękuję wszystkim dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w wielkanocne wykonanie ozdób.

Z poważaniem wychowawca świetlicy szkolnej

Katarzyna Mossakowska- Kopeć

 

ZAPROSZENIE

ŚWIETLICA SZKOLNA ZAPRASZA NA POPOŁUDNIA Z KSIĄŻKĄ I KREDKĄ DZIECI Z KLAS I-VI, KTÓRE:

- chcą miło spędzić czas,

-lubią słuchać gdy czyta ktoś inny,

- uwielbiają książki i kredki,

- chcą miło zakończyć tydzień nauki w szkole,

- są zainteresowane twórczością literacką i plastyczną.

ZAPRASZAM DO SZKOLNEJ ŚWIETLICY W KAŻDY PIĄTEK OD GODZ.15.OO

Katarzyna Mossakowska - Kopeć

 

ŚWIETLICA JAK DOM

Już od 1 marca 2016r. rusza kolejna akcja charytatywna  Szkolnego Koła Wolontariatu, w ramach której zbieramy książeczki z bajkami lub wierszami oraz kredki do biblioteczki świetlicowej.

Zachęcamy wszystkich, którzy w świetlicy szkolnej chcą poczuć się jak we własnym domu, aby wsparli naszą akcję i w dniach od 1 do 26 marca 2016 r. uczestniczyli w zbiórce na rzecz szkolnej świetlicy.

 

Serdecznie dziękuję

 za okazaną pomoc.

                                                                      Z  poważaniem  opiekun  zbiórki

 Katarzyna  Mossakowska- Kopeć

 

I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

     Już od 1 grudnia 2015r. rusza kolejna akcja charytatywna Szkolnego Koła Wolontariatu, w ramach której przygotujemy świąteczne paczki dla dzieci najbardziej potrzebujących w naszej Gminie.

        W tym roku zachęcamy wszystkich, którym nie są obojętne losy  dzieci, aby wsparli naszą akcję i w dniach od 1 do 10 grudnia 2015r. uczestniczyli w zbiórce książek z bajkami, zabawek oraz przyborów szkolnych dla najmłodszych dzieci naszej Gminy.

Serdecznie dziękuję za okazaną pomoc.

 

ANDRZEJKI W ŚWIETLICY SZKOLNEJ        

      Andrzejki w świetlicy szkolnej odbyły się dnia 30 listopada 2015r. W tym szczególnym dniu uczniowie mogli dowiedzieć się o tradycji wróżb andrzejkowych.Oczywiście nie mogło zabraknąć wróżb i konkursów.

Dzieci śpiewając, wróżyły sobie z butów. Pierwszy za próg wyszedł but Klaudii Światkowskiej i Dawida Bednarskiego z klasy III B, więc zgodnie z wróżbą to oni w najbliższym czasie wyjadą w wymarzoną podróż. Potem przebijając serca szpileczką dzieci poznawały imię wybranka lub wybranki swojego serca. Później wskazując jeden z trzech talerzyków, pod którymi znajdowały się: medalik, obrączka i pierścionek, poznawały swój przyszły stan cywilny. Ponadto uczniowie mogli się wykazać w konkursach: „Niewidzialny cukierek” oraz „Balonik”. Zabawa była wspaniała, dużo śmiechu, zdrowa rywalizacja, a przede wszystkim integracja uczestników.                                                                                                                            

Andrzejki zakończyły się pokazem różnych, pięknych tańców oraz wesołą zabawą andrzejkowa. Zapraszamy na kolejny tak magiczny dzień w przyszłym roku.

Katarzyna Mossakowska-Kopeć

 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

       Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!"

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w jęzuku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.To historia, a jak jest dzisiaj?Nasze misie, miśki, misiaczki Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś. Na pewno każdy z nas ma swojego ulubionego Pluszowego Misia. Może to być zupełnie mały bury Miś, odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu, albo piękny i kolorowy zamieszkujący dziecinne łóżeczko. Może to być zupełnie malutki Misio, którego nosimy „na szczęście” przy kluczach lub w portfelu. Czy wreszcie – może to być jeden z Wielkich i Sławnych Misiów, o których mówi się wszędzie i o których głośno niemal w każdej części świata (Kubuś Puchatek  albo Miś Uszatek). Może to być Miś, który posiada piękne, ważne imię ku czci i pamięci zacnych przodków (np. Barnaba), a może to być Miś zupełnie bez imienia.
Miś Pluszowy, a szczególnie ten nasz, wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą, pluszową zabawką.  To Miś, do którego można się  tulić, kiedy pada deszcz. Ma duże uszy, żeby mieć coś do targania i kochania. W końcu Miś ma bardzo miękkie łapki, za które możemy trzymać, kiedy tylko chcemy.
Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic. 
         25 listopada  w naszej  świetlicy szkolnej obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Ta niecodzienna uroczystość była okazją do świetnej zabawy. Dzieci  przyniosły do świetlicy swoją ulubioną maskotkę udekorowaną kokardą. Okazało się, że mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przeminęła. Dzieciaki ze świetlicy  miały okazję oderwać się od szkolnej codzienności. Na początku uroczystości uczniowie zapoznani zostali z historią pluszowego misia. Z zainteresowaniem wysłuchali opowiadań o niedźwiadkach i  wiersza pt.”Naprawiamy misia” Wiele radości dostarczyła nam wspólna zabawa z pluszowym przyjacielem, z którym  dzieci zasiadły do uczty miodowej. Herbatniki z miodem były pyszne, bardzo im smakowały. Świetliki tańczyły również ze swoimi pluszakami  w rytmie piosenki  „Stary niedźwiedź mocno śpi”. Na zakończenie uroczystości dzieci oglądały  bajki o Misiu Uszatku, Kubusiu Puchatku, a także pozowały do wspólnego zdjęcia ze swoją ulubioną maskotką.

Katarzyna Mossakowska-Kopeć

Katarzyna Jałmużna

DRUGIE ŚNIADANIE  W  ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Każdy człowiek, a zwłaszcza dziecko powinien odżywiać się regularnie i spożywać w ciągu dnia posiłek przeciętnie co 3-4 godziny.

Jest to podstawowy element zdrowego żywienia, warunkujący prawidłowy rozwój dziecka, jego dobre samopoczucie i dyspozycję do uczenia się.

    Od 19 listopada już po raz trzeci wzięliśmy udział w promocji drugiego śniadania w świetlicy szkolnej. Celem tej akcji jest zwiększenie świadomości na temat zasad prawidłowego odżywiania dzieci, w tym roli śniadania jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia.

Dzięki serkom przekazanym przez Zakład Mleczarski PRESIDENT uczniowie kl. I-VI mogli spożywać w szkole drugie śniadanie pod hasłem ,,Śniadanie daje moc”.

                                                           Serdecznie dziękujemy Mleczarni PRESIDENT  w  Winnicy,

                                                             a uczniom życzymy smacznego.

                                                                                                       Wychowawca świetlicy

                                                                                                       Katarzyna Mossakowska- Kopeć

JESIEŃ W ŚWIETLICY

       Każda pora roku ma swoje uroki. Do naszej świetlicy zapukała jesień. Dzieci ją wpuściły i zaprosiły do wspólnej zabawy. Przy wykorzystaniu różnorakich darów tej pory roku powstały przepiękne prace plastyczne, z których następnie zrobiono barwne gazetki i wystawki. Dzieci miały okazję poznać różne techniki plastyczne, dzięki którym mogły wyeksponować urodę jesieni oraz wykazać się pomysłowością i talentem w tworzeniu kolejnych prac plastycznych.  W ramach zajęć o jesieni realizowano cykl spotkań uczniów z Panią Jesienią  pod hasłem ,,Co nam jesień w worku niesie?”, podczas których  dzieci poznały i nauczyły się odróżniać grzyby jadalne od trujących i zagrażających zdrowiu i życiu człowieka oraz wyróżniały dary jesieni pod względem wielkości i kolorów, a także pod względem smaku.

     Dzieci w naszej świetlicy szkolnej uważają, że jesień to piękna i kolorowa pora roku, pachnąca dojrzałymi owocami, szeleszcząca suchymi liśćmi. Jednak bywa też smutna, szara i deszczowa. Wspaniałym sposobem na te jesienne smutki są zajęcia, na których uczniowie wraz z wychowawcami z ogromnym zaangażowaniem i radością  wykonują  różyczki z liści oraz piękne parasole ozdobione kolorowymi wydzierankami. Liście, które są ogromną inspiracją do naszych prac przynieśliśmy ze wspólnego spaceru. Przy ich użyciu oprócz bukietów kwiatów można wyczarować bardzo ciekawe prace. Można odrysowywać ich kontury, robić z nich zwierzątka i wiele, wiele innych wspaniałych rzeczy. Wystarczy ruszyć głową, a pomysłów naszym dzieciom nie brakuje. Takie zajęcia rozwijają wyobraźnię, ćwiczą manualnie, kształtują poczucie estetyki, ale również uczą zasad porządkowania swojego miejsca pracy. Dzieci uwielbiają w ten sposób spędzać czas wolny po lekcjach, ale jeszcze bardziej lubią się chwalić swoimi pracami, szczególnie przed rodzicami. Dlatego organizujemy wystawy, aby prace były wyeksponowane. Każda przecież na swój sposób jest piękna. Uśmiech na twarzy dziecka kiedy chwali się mamie, tacie… jest bezcenny. To wspaniały prezent również dla pani wychowawczyni, która zachęca, przygotowuje materiały i służyły swoją pomocą. Smutne jesienne dni spędzamy też w sali zabaw i kącikach zainteresowań gdzie uczniowie rozwijają swoją wyobraźnię oraz prześcigają się w pomysłach na gry i zabawy ruchowe i manipulacyjne.

Są to tylko wybrane przykłady jesiennych prac, które wykonujemy wspólnie z dziećmi. 

 

 Zainteresowanych zapraszam do świetlicy szkolnej.

 Katarzyna Mossakowska-Kopeć

 

ŚWIETLICA SZKOLNA W ROKU SZKOLNYM 2015/2016
Drodzy Rodzice/Opiekunowie i Uczniowie !!!
■ Informujemy, że w  tym roku szkolnym świetlica szkolna pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-16.00
■ Prosimy o zapoznanie się z regulaminem świetlicy szkolnej.
W  świetlicy organizujemy różnorodne zajęcia mające na celu rozwój fizyczny oraz umysłowy wychowanków. 
Zajęcia organizowane są zgodnie z planem pracy dydaktyczno-wychowawczej świetlicy w danym roku szkolnym oraz tygodniowym rozkładem zajęć.
Organizujemy zajęcia:   
- umysłowe, w tym odrabianie zadań domowych, zajęcia czytelnicze, krzyżówki, rebusy, układanki literowe, zagadki, ćwiczenia ortograficzne, ćwiczenia matematyczne, ćwiczenia usprawniające pamięć, spostrzegawczość i koncentrację uwagi: gry, zabawy dydaktyczne,pogadanki i rozmowy;
- manualne: zajęcia z wykorzystaniem rozmaitych technik plastycznych i technicznych;
-muzyczne, filmowe;
- ruchowe: zabawy ruchowe i sportowe na  hali i boisku szkolnym oraz placu zabaw,  spacery, zajęcia rekreacyjne na świeżym powietrzu;
-informatyczne;
- zajęcia rozrywkowe, konkursy z nagrodami, zabawy integracyjne.
W świetlicy organizowane są również różne imprezy okolicznościowe, np.: Światowy  Dzień Pluszowego Misia, itp oraz wycieczki po najbliższej okolicy. Uczniowie uczęszczający na zajęcia często biorą udział w konkursach organizowanych przez wychowawców w ramach obchodów tzw. Dni Świetlicy.
Ponadto świetlica szkolna aktywnie włącza się w życie szkoły koordynując wszelkie imprezy, akcje i wydarzenia organizowane na terenie szkoły. Świetlica szkolna zajmuje się również żywieniem dzieci  w ramach akcji „Drugie śniadanie w szkole”. Kontynuujemy też akcję czytania utworów z literatury dziecięcej w ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom”. Aby służyć dzieciom na najwyższym poziomie stale współpracujemy z rodzicami, wychowawcami klas, nauczycielami, pedagogiem szkolnym oraz z dyrekcją szkoły. W celu podnoszenia atrakcyjności zajęć, wychowawcy świetlicy często organizują zajęcia zaproponowane przez uczniów.
Zapraszamy do nas.
Wychowawcy świetlicy.
 
W celu zapisania dziecka do świetlicy należy wypełnić: Wniosek zgłoszenia dziecka do świetlicy szkolnej.

 

TAK   PRACOWALIŚMY   W  SZKOLNEJ  ŚWIETLICY W  II  PÓŁROCZU  ROKU  SZKOLNEGO   2014/2015.

Świetlica szkolna stanowi integralną część systemu wychowania szkolnego.  

W bieżącym półroczu swą działalnością opiekuńczo- wychowawczą objęto ogółem

242 uczniów.

W tym z klas:  I-III     - 140 uczniów

                        IV-VI   – 102 uczniów

W II semestrze 4 uczniów wypisano ze świetlicy szkolnej ze względu na zmianę miejsca zamieszkania.

Ze świetlicy korzystali uczniowie:

-         oczekujący na rozpoczęcie lekcji lub zajęcia dodatkowe,

-         uczniowie oczekujący na odjazd autobusów szkolnych,

-         zamiennie grupy chłopców lub dziewcząt podczas zajęć wychowania do życiaw rodzinie.   

DZIAŁANIE

     Zajęcia w II półroczu roku szkolnego 2014/2015 przebiegały zgodnie z rocznym planem pracy świetlicy  oraz planem semestralnym opracowanym przez wychowawcę grupy z podziałem na miesiące i tygodnie. Podjęte przez wychowawcę świetlicy działania ukierunkowane zostały na rozwój zainteresowań wychowanków i zaspokajanie potrzeb opiekuńczo-wychowawczych.

          W myśl założeń wychowawczych i realizacji planu zgodnie z tygodniowym rozkładem zajęć świetlicy, były przeprowadzone zajęcia dydaktyczne, praktyczno - techniczne, muzyczne, plastyczne, gry i zabawy ruchowe, gry planszowe oraz  czytelnictwo wierszy i bajek dla dzieci w ramach  akcji ,, Cała Polska  czyta dzieciom”. W ramach współpracy  z GOPS-em w  świetlicy szkolnej  organizowano  zdrowe przekąski w formie owoców i warzyw. Zapewniając poczucie bezpieczeństwa w czasie zajęć świetlicowych były na bieżąco przestrzegane wymagane przepisy BHP.

Nauczyciel- wychowawca świetlicy pełnił dyżur w stołówce szkolnej, aby w ten sposób zapewnić opiekę uczniom podczas spożywania obiadów .

Przeprowadzone zajęcia dawały uczniom możliwość czynnego wypoczynku, rozwijania zainteresowań oraz wyrównywania braków wiedzy w nauce. Poprzez pracę z zakresu zajęć plastycznych i praktyczno - technicznych dzieci rozwijały swoją sprawność manualną. W codziennych zajęciach uwzględniono także takie, które kształtowały ich rozwój umysłowy m.in. układanie i rozwiązywanie krzyżówek, rebusów, zagadek oraz różnych gier i zabaw edukacyjno- dydaktycznych. Przy udziale wychowawcy uczniowie odrabiali  zadania domowe, doskonalili swoje umiejętności czytania ze zrozumieniem, liczenia i pisania. Częstą formą czynnego wypoczynku po lekcjach były zajęcia ruchowe prowadzone na boisku szkolnym lub sali zabaw oraz gminnym placu zabaw.
W pracy wychowawczej kształtując postawę wobec otaczającego ich środowiska prowadzone były zajęcia tematyczne upamiętniające rocznice państwowe, uroczystości szkolne, środowiskowe oraz rodzinne. 

Główne zadania świetlicy realizowane w ciągu II semestru roku szkolnego 2014/2015 to:

        właściwa organizacja czasu przed i po lekcjach,

        kształtowanie nawyków kultury osobistej i współżycia w grupie,

        rozwijanie zainteresowań oraz pogłębianie zdolności uczniów,

        wdrażanie do samodzielnej pracy umysłowej,

        udzielanie pomocy uczniom mającym trudności w nauce, wspólne odrabianie prac domowych, korzystanie z różnego rodzaju pomocy,

        organizacja właściwego wypoczynku i kulturalnej rozrywki,

        współpraca i współdziałanie z domem, środowiskiem lokalnym.

Zadania główne przyjęte do pracy w świetlicy obejmują zadania ogólne, formy i sposoby ich realizacji określając specyfikę świetlicy.

I  Wspomaganie rozwoju umysłowego ucznia.

     1. Wdrażanie uczniów do aktywności i odpowiedzialności za własny rozwój.

Realizacja tego zadania polegała na prowadzeniu zajęć z zakresu żywego słowa. Zwrócono uwagę na poprawne, piękne czytanie. Przyczyniły się do tego następujące zajęcia:

- Nauka słów piosenek, wspólny śpiew.

- Czytanie wierszy i bajek oraz książeczek o tematyce dziecięcej w ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom”.

- Układanie wierszy i pisanie życzeń świątecznych oraz książeczek o owadach.

-Rozwiązywanie rebusów krzyżówek.

Kształtowanie u uczniów właściwego stosunku do przyrody, ukazanie roli jaką odgrywa człowiek w stosunku do otoczenia:

-Organizacja  i wspólna prezentacja wystawek przyrodniczych zgodnie z porą roku.

-Wycieczki i spacery.

-Zabawy  i gry ruchowe.

-Gry i zabawy w kącikach zainteresowań.

Kształtowano zainteresowania czytelnicze poprzez:

  - Systematyczną współpracę z biblioteką szkolną.

- Wzbogacanie kącika czytelniczego o napisane przez dzieci wiersze i czasopisma młodzieżowe.

- Wspólne czytanie książeczek i wierszy dla dzieci.

- Bogacenie języka oraz sposobu wypowiadania się podczas rozmów kierowanych.

 Kształtowano wśród uczniów myślenie, spostrzegawczość, koncentrację,  uwagę podczas gier i zabaw dydaktycznych,  zagadek, rebusów, krzyżówek,  gier stolikowych.

W tym zakresie wprowadzono:

- Zdrową rywalizacje wśród uczniów zwłaszcza podczas obchodów  Dni Wiosny w świetlicy  i uroczystych obchodów Dnia Dziecka.

- Nagradzanie pochwała u wychowawcy (z wpisem do zeszytu pochwał ) aktywnych uczniów.

- Trafne dobieranie tematyki zgodnie z propozycjami uczniów.

- Czytanie utworów dla dzieci 2 razy w tygodniu po 15- 20 minut w ramach akcji:

,, Cała Polska czyta dzieciom”przez wychowawców świetlicy, bibliotekarza oraz rodziców.

II  Troska o psychiczne i fizyczne zdrowie ucznia.

 1.Kształtowanie nawyków kultury życia codziennego, rozwój społeczny.

Realizacja tego założenia opierała się na propagowaniu wśród uczniów nawyków kultury dnia codziennego i właściwych postaw zdrowotnych poprzez wiersz, piosenkę, plakat, rysunek, zajęcia ruchowe i udzielania pierwszej pomocy:

- w zakresie kultury osobistej propagowanie właściwych postaw z zakresu czystości i   higieny osobistej oraz zdrowego stylu życia.

- w zakresie nawyku kulturalnego spożywania posiłku (organizacja posiłku w formie warzyw i owoców).

- kształtowanie kultury zachowania się wobec siebie (nauka umiejętnego pokonywania konfliktów rówieśniczych poprzez rozmowę i wspólne rozstrzyganie sporu, tolerancja i akceptacja drugiego człowieka).

- doskonalenie umiejętności z zakresu właściwego zachowania się w miejscach publicznych (pogadanka, zabawa tematyczna, drama).

- przestrzeganie regulaminu świetlicy określającego zasady zachowania się w świetlicy.

- angażowanie uczniów w prace społecznie użyteczne na rzecz świetlicy.

- angażowanie uczniów w zajęcia o charakterze ruchowym i pierwszej pomocy.

2. Eliminowanie przejawów agresji. Bezpieczeństwo nade wszystko.

Zwrócono szczególną uwagę na zachowania przejawiające się agresją fizyczną i słowną wśród uczniów oraz łamanie podstawowych zasad życia w grupie i społeczeństwie szkolnym. Aby zapobiec tym zachowaniom zwrócono szczególną uwagę na przestrzeganie norm zachowania się wobec siebie :

- eliminowanie zachowań negatywnych wobec siebie poprzez tłumaczenie ich złego wpływu na poczucie dobrego samopoczucia w grupie metodą modelowania i perswazji,

- eliminowanie agresji fizycznej poprzez metodę organizowania pracy w małych odpowiednio dobranych zespołach,

- stwarzanie specyficznej atmosfery zrozumienia, wyjaśnienia problemu, umiejętności mówienia na forum.

Wprowadzono zabawy słowem, zabawy  integracyjne, aktywizujące, propagujące dobre zachowanie się wobec siebie doskonaląc postawy akceptacji i zrozumienia.

Przeprowadzono zajęcia o tematyce: ,,Bezpieczna droga do szkoły”, ,,Bezpieczne wakacje”.Wykonano makietę  drogową i omówiono jej  znaczenie oraz zasady bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych.  W ten sposób uczniowie poznali  i utrwali przepisy ruchu drogowego, poznali niebezpieczeństwa, którym mogą zapobiec dzięki rozwadze, zdrowemu rozsądkowi i zdobytej wiedzy.

III.  Poznanie tradycji i obrzędów narodowych.

Zwrócono uwagę na wartościowe spędzanie czasu wolnego poprzez utrwalenie wiedzy dotyczącej  symboli narodowych. Przybliżano w dalszym ciągu historię narodową i regionalną oraz  jej wpływ na losy kraju. Podczas informacji pojawiających się na gazetce klasowej uczniowie mieli możliwość  uczestnictwa we wszystkich ważnych  wydarzeniach poprzez pokaz, pogadankę , artystyczne ujecie tematu. Dzięki systematyczności i ciągłości takich oddziaływań uczniowie zaspakajali swoją ciekawość , kształtowali poczucie przynależności do grupy, rejonu i kraju.

  Wychowankowie poszczególnych grup świetlicy aktywnie przygotowywali wraz z wychowawcami gazetki o tematyce narodowej i regionalnej oraz zwyczajów i obrzędów świątecznych :

  • Różne tradycje karnawału,
  • Hu...hu...ha nasza zima zła,
  • Zachowanie zwierząt wiosną,
  • Dzień Kobiet i Dzień Chłopca,
  • Ruch to zdrowie,
  • Moja mała ojczyzna,
  • Wiosenne Dni Świetlicy
  • Najpiękniejsza Wiosna,
  • Najładniejsza Marzanna,
  • Święta Wielkanocne,
  • Powrót ptaków wiosną,
  • Majowe Święta Narodowe,
  • Urok kwitnących sadów,
  • Książka moim przyjacielem,
  • Moja rodzina( obchody Dnia Matki, Dziecka i Taty),
  • Wędrujemy w świat z atlasem (poznajemy polskie zakątki),
  • Zgubne nałogi

       - Bezpieczne wakacje.

W drugim semestrze zorganizowano również spotkanie integracyjne podczas obchodów Dni Wiosny w świetlicy( gry zespołowo-integracyjne, konkurs plastyczny wraz z wystawą prac pod hasłem: ,,Najpiękniejsza Wiosna i Najładniejsza Marzanna”, a także gry i zabawy

ruchowe oraz recytacja i czytanie utworów o  tematyce wiosennej dotyczące zdrowej rywalizacji)

IV Rozwijanie indywidualnych zainteresowań i zamiłowań twórczych.

    Realizacja tego zadania odbywała się głównie poprzez:

-wykonywanie przedmiotów użytkowych i ozdobnych dla potrzeb świetlicy.

-wykonanie elementów dekoracyjnych.

-rozwijanie aktywności plastycznej, posługiwanie się różnymi technikami plastycznymi do wyrażania własnych przeżyć i spostrzeżeń( prace plastyczne w grupach).

- rozwijanie aktywności fizycznej poprzez gry stolikowe  oraz gry ruchowe na boisku szkolny i sali zabaw oraz gminnego placu zabaw.

Dzięki zorganizowanym zajęciom uczniowie mieli okazję poznać się, wspólnie pobawić, porozmawiać i zintegrować podczas  zajęć w większości o charakterze ruchowym.

       W II półroczu roku szkolnego 2014/2015 udało nam się zrealizować postawione zadania. Czas spędzony w świetlicy został dobrze zagospodarowany , wykorzystane zostały uzdolnienia, zainteresowania, kreatywność i samodzielność oraz potrzeby i oczekiwania uczniów. Świetlica szkolna jest miejscem, w którym dzieci mogą miło, przyjemnie  i pożytecznie spędzić czas, po zakończeniu zajęć lekcyjnych i przed ich rozpoczęciem.

Nadal pragniemy tak dobierać zajęcia, aby dawały wytchnienie po nauce a jednocześnie

wyzwalały inicjatywę do dalszego doskonalenia i rozwijania się uczniów.

                                                                                           Katarzyna Mossakowska- Kopeć

                                                                                           Krystyna Roze

                                                                                           Izabela Skrzecz

                                                                                            Walentyna Krzyżańska

                                                                                             

PROTOKÓŁ  Z  PRZEBIEGU  ŚWIETLICOWEGO  KONKURSU PLASTYCZNEGO  PT. ”NAJŁADNIEJSZA  MARZANNA”  W PUBLICZNEJ  SZKOLE  PODSTAWOWEJ  IM.  PROF.  IGNACEGO MOŚCICKIEGO  W  WINNICY

 

W dniach 02.03.2015r.- 18.03.2015r. odbył się organizowany przez wychowawcę świetlicy szkolnej konkurs plastyczny dla uczniów klas IV-VI

 pod hasłem: „Najładniejsza Marzanna”- kukła. 

W konkursie mogli wziąć udział  uczniowie wraz z rodzicami.

Do konkursu przystąpiło 11 uczniów  z klas IV -VI:

klasa IVA – B  - 9 uczniów

klasa V A    - 1 uczeń

klasa II A    - 1 uczeń             

Uczniowie  klas IV wykonali prace zbiorowe w 3 grupach.

 

Powołana Komisja Konkursowa w składzie:

 Pani Katarzyna Mossakowska-Kopeć   - Przewodniczący Komisji Konkursowej

1.  Pani  Izabela  Skrzecz

 2.  Pani  Katarzyna Jałmużna 

 3.  Pani  Anna Strauch

 4.  Pani  Marzena Melnicka

w dniu 20.03.2015r. oceniła pracę  i przyznała  następujące miejsca w  kategorii kl. IV-VI:

 

1) Chojnacki Paweł kl. II A (kukła Wiosny)  - I miejsce

 

 2) Budyta Eliza kl. IV B   - II miejsce

     Kowalewska Klaudia kl. IV B

     Komorowska Julia kl. IV B

     Wultańska Dominika kl. IV B

 

3)  Olbrych Oskar  kl. IV B  - III miejsce

     Nożewski Filip kl. IV B

     

Wyróżnienia:

Przybyszewska Karolina  kl. VA

Jankowska Ola  kl. IV A

Sobieraj Natalia  kl. IV A

Zakobielska Wiktoria kl. IV A

 

PROTOKÓŁ Z PRZEBIEGU ŚWIETLICOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO "NAJPIĘKNIEJSZA WIOSNA" W  PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. PROF. I. MOŚCICKIEGO W WINNICY

 

W dniach 02.03.2015r.- 18.03.2015r. odbył się organizowany przez wychowawcę świetlicy szkolnej konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III

pod hasłem: „Najpiękniejsza Wiosna”. 

W konkursie mogli wziąć udział  uczniowie wraz z rodzicami.

Do konkursu przystąpiło 11 uczniów  z klas I -III:

klasa I A – B - C– 6 uczniów

klasa II A -  B      - 1 uczeń

klasa III A - B      - 4 uczniów             

 

Powołana Komisja Konkursowa w składzie:

 Pani Katarzyna Mossakowska-Kopeć  - Przewodniczący Komisji Konkursowej

 

1.  Pani  Izabela  Skrzecz

 2.  Pani  Katarzyna Jałmużna 

 3.  Pani  Anna Strauch

 4.  Pani  Marzena Melnicka

w dniu 20.03.2015r. oceniła pracę i przyznała  następujące miejsca w  kategorii kl. I - III:

 

1)  Kobrzyński Bartek kl. I C        - I miejsce

     Kopeć Małgorzata kl. I C         - I miejsce 

 

2)  Kosek Martyna kl. I A             - II miejsce

 

3)  Gołębiewska Olga kl. I B        - III miejsce

     Głodowska Dominika kl. II B  - III miejsce

      Stańczak Zuzia kl. IIIA           - III miejsce

 

Wyróżnienia:

Pniewska Oliwia kl. III A

Ruszczyński Marcin kl. III B

Chylińska Natalia kl. III B

Strauch Jessica i Nikola kl. I A, II B

Kowalewski Jakub kl. I B

 

 WIOSENNE DNI ŚWIETLICY ORGANIZOWANE W DNIACH 23 - 27 MARCA

 

PLAN   PRZEBIEGU  ZAJĘĆ

 

1. Początek uroczystości 23 marca 2015r. Godz. 10.15   (PONIEDZIAŁEK)

2. UCZESTNICY  KLASY  1-6

3. ORGANIZATOR:

4. POMOC:  NAUCZYCIELE WYCHOWAWCY KL.I-VI, UCZNIOWIE KLAS I-VI

5. MIEJSCE: BOISKO SZKOLNE I ŚWIETLICA

6. CEL:  POPULARYZACJA I TROSKA O POMNAŻANIE ZDROWEGO TRYBU ŻYCIA POPRZEZ AKTYWNE    FORMY SPĘDZANIA CZASU . 

7. WYCHOWAWCY  WYBIERAJĄ   CHĘTNE OSÓBY DO RYWALIZACJI DRUŻYNOWEJ.

GRUPY ZOSTAJĄ ROZDZIELONE NA POSZCZEGÓLNE STACJE:

  1. WYCHOWAWCY  GRUP  STANOWIĄ  JURY,  KTÓRE WYTYPUJE  ZWYCIĘZCÓW  W POSZCZEGÓLNYCH KONKURENCJACH.

 

9. ROZPOCZYNAMY O GODZINIE 10.15

 - AUDYCJA  RADIOWA  O WIOŚNIE ZAPREZENTOWANA PRZEZ UCZNIÓW KL. IV-VI.

- OCENA I  WYSTAWA  PRAC  KONKURSOWYCH:

  1. NAJPIĘKNIEJSZA  WIOSNA KL. I-III,
  2. NAJŁADNIEJSZA  MARZANNA KL. IV-VI.

 

-KONKURENCJA : ,, SKOKI PRZEZ SKAKANKĘ”.

W konkurencji bierze udział 5 osób z klasy.

Liczą się skoki do pierwszego skuszenia.

Maksymalny czas wykonywania skoków dla jednej osoby 2 minuty

 

          RODZAJE   GIER I  ZABAW

 24 MARCA   2015r. ( WTOREK)

 

- RZUT DO CELU .

                  W konkurencji bierze udział 8 osób z klasy.

     Każdy uczestnik wykonuje 4 rzuty woreczkiem do celu.

     Ocenie podlega suma punktów na planszy.

- KONKURS TANECZNY- PO JEDNEJ PARZE Z KAŻDEJ KLASY.

          PARY TAŃCZĄ NA GAZECIE, W TRAKCIE  TANCA POJAWIAJA SIĘ UTRUDNIENIA SKŁADANIE       GAZETY (CORAZ MNIEJSZA POWIERZCHNIA DO TANCA). WYGRYWA PARA , KTÓRA DO KOŃCA BĘDZIE TAŃCZYĆ NA  GAZECIE.

-WYSTAWA PRAC POD HASŁEM  „Najpiękniejsza karta świąteczna”.

        (W trakcie trwania tej konkurencji  uczniowie śpiewają piosenki lub słychać muzykę .)

 Z każdej klasy zgłaszają się chętni uczniowie do wykonania pracy plastycznej.        Uczniowie otrzymują kredki i kolorowy papier lub  przynoszą ze sobą potrzebne materiały do wykonania kartki świątecznej. Czas trwania zabawy 20-30 minut.

                   Kryteria oceniania:

-     Pomysłowość

 -    Estetyka wykonania pracy plastycznej

   Sposób prezentacji kartki świątecznej

 

          25 MARCA 2015r, (ŚRODA)

  • KONTYNUACJA WCZEŚNIEJ ROZPOCZĘTEGO TURNIEJU W HALOWĄ PIŁKĘ NOŻNĄ.

 

- WYŚCIGI  RZĘDÓW (Koszykówka piłeczką do tenisa stołowego).
Uczniowie biorący udział w rozgrywkach stoją w rzędach, naprzeciw każdego rzędu stoją 2 pachołki. Przy drugim pachołku ustawiony jest kosz.
Każdy z rzędu dostaje piłeczkę do tenisa stołowego. Na sygnał pierwszy z rzędu kozłując biegnie do pierwszego pachołka i oddaje rzut do kosza. Następnie cała drużyna powtarza czynność. Wygrywa ta drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów.

- BIEG PO SLALOMIE Z PIŁECZKĄ NA ŁYŻECZCE.

- PRZECIĄGANIE SZARFY PRZEZ CAŁE CIAŁO.

- RZUT PIŁKĄ  DO KOSZA.

 W konkurencji bierze udział 10 osób z klasy.  Każda osoba wykonuje 5 rzutów.

          Zostaną zliczone trafione rzuty.

         Za każdy celny rzut klasa otrzymuje 1 punkt.

     Konkurencja wykonywana jest na boisku szkolnym

-BIEG NA 50 LUB 100 METRÓW.

Chętni uczniowie  z poszczególnych klas  biorą udział w konkurencji.

Na sygnał wszyscy uczniowie biegną do mety .

Wygrywa uczeń , który jako pierwszy  wykona  zadanie.
 

26 MARCA 2015r. (CZWARTEK)

 

  - WYSTAWA PRAC POD HASŁEM  „NAJŁADNIEJSZĄ PISANKĘ”  DLA KL. IV-VI.

  - KONKURENCJAGroch z fasolą”.

               W konkurencji biorą udział 3 osoby z klasy.

               Ich zadaniem jest rozdzielenie nasion w jak najkrótszym czasie.

 

      - KONKURENCJA „SKOKI NA PIŁCE”

      W konkurencji biorą  udział  chętne osoby z klasy.

      Każdy uczestnik wykonuje 1 skok na piłce na określonej długości.

    Zwycięża osoba która jako pierwsza pokona wyznaczony dystans.

       .

       - KONKURENCJA: Tenis stołowy dla chętnych uczniów kl.I-III.

     Wybrane pary rozgrywają rundy, osoba która zwycięży w swojej rundzie zajmuje 1 miejsce. Następnie pierwsze miejsca toczą pojedynek o zwycięstwo wśród 3 par.

 

 27 MARCA 2015r. (PIĄTEK)

 - TOPIENIE MARZANNY I POWITANIE WIOSNY.

  • DEKORACJA  SALI  ZWIASTUNAMI WIOSNY.

 

  • KONKURENCJA: Rozbierz, włóż.

Uczniowie biorący udział w rozgrywkach siedzą w trzech rzędach. Naprzeciw każdego rzędu w odległości 10 metrów znajdują się pachołki. Pierwszy z każdego rzędu trzyma w ręku koszulkę sportową. Na sygnał ubiera ją i biegnie do pachołka gdzie ją zdejmuje z siebie i zostawia. Następnie biegnie do swojego rzędu. Następna osoba dobiega do pachołka, ubiera koszulkę i biegnie w niej do swojego rzędu. Tam ją zdejmuje i przekazuje kolejnej osobie. Wygrywa rząd w który wszyscy wykonają zadanie jako pierwsi.
 

   - KONKURENCJA Wyścig dwójek:

Pomoce: szarfY
Udział bierze kolejne 6 par (po 2 dzieci z klas równoległych). Uczestnicy mają związane szarfą nogi - jedna noga jednego i jedna noga drugiego dziecka. Wygrywa ta para, która jako pierwsza dobiegnie do mety. 

  - LOTERIA  ZAGADKOWA

      Typujemy po 2 uczniów z klasy, którym prowadzący zadaje zagadki wygrywa osoba , która szybciej i trafnie odpowie na pytanie.

 

        -KONKURENCJA: Wyścig rydwanów
      Uczniowie w każdej z drużyn dobierają się w pary. Pierwsza para dostaje kocyk. Na sygnał jedna osoba z pary siada na kocyku a druga ciągnie ja w kierunku pachołka. Po minięciu pachołka następuje zamiana. Następna para postępuje tak samo. Wygrywa drużyna w której wszystkie pary jako pierwsze wykonają zadanie. Następnie następuje podliczenie wyników.

 

  • OGLĄDANIE FILMÓW O TEMATYCE WIOSENNEJ LUB CZYTANIE WIERSZY O WIOŚNIE.
  • ŚPIEWANIE PIOSENEK O WIOŚNIE.
  •  GRY I ZABAWY DOWOLNE.

 

  Przebieg poszczególnych zajęć może ulec zmianie ze względów organizacyjnych i pogodowych.

ŻYCZYMY  SUKCESÓW  W  KONKURENCJACH  WIOSENNYCH  W  ŚWIETLICY  SZKOLNEJ

WYCHOWAWCY ŚWIETLICY

 

 

TAK   PRACOWALIŚMY   W SZKOLNEJ  ŚWIETLICY W  I  PÓŁROCZU  ROKU  SZKOLNEGO   2014/2015.

 

Świetlica szkolna stanowi integralną część systemu wychowania szkolnego.  

W bieżącym półroczu swą działalnością opiekuńczo- wychowawczą objęto ogółem

246 uczniów.

W tym z klas:  I-III     - 142 uczniów

                        IV-VI   – 104 uczniów

Ze świetlicy korzystali uczniowie:

-         oczekujący na rozpoczęcie lekcji lub zajęcia dodatkowe,

-         uczniowie oczekujący na odjazd autobusów szkolnych,

-         zamiennie grupy chłopców lub dziewcząt podczas zajęć wychowania do życia w rodzinie, zajęć SKS.  

 Świetlica szkolna jest dziś jedną z najbardziej popularnych form opieki nad dzieckiem. Oprócz funkcji opiekuńczej odgrywa doniosłą rolę w procesie  dydaktyczno-wychowawczym.
Celem działalności świetlicy jest zapewnienie opieki wychowawczej uczniom przed zajęciami lekcyjnymi i po nich w bezpiecznym i miłym otoczeniu, a także:
-  właściwa organizacja czasu przed i po lekcjach,

- kształtowanie nawyków kultury osobistej i współżycia w grupie,

- rozwijanie zainteresowań oraz pogłębianie zdolności uczniów,

- wdrażanie do samodzielnej pracy umysłowej,

- udzielanie pomocy uczniom mającym trudności w nauce, wspólne odrabianie prac domowych, korzystanie z różnego rodzaju pomocy,

- organizacja właściwego wypoczynku i kulturalnej rozrywki,

-  współpraca i współdziałanie z domem, środowiskiem lokalnym.

Zadania główne przyjęte do pracy w świetlicy obejmują zadania ogólne, formy i sposoby ich realizacji określając specyfikę świetlicy.

DZIAŁANIE

     Zajęcia w I półroczu roku szkolnego 2014/2015 przebiegały zgodnie z rocznym planem pracy świetlicy  oraz planem semestralnym opracowanym przez wychowawców grup z podziałem na miesiące i tygodnie. Podjęte przez wychowawców świetlicy działania ukierunkowane zostały na rozwój zainteresowań wychowanków i zaspokajanie potrzeb opiekuńczo-wychowawczych.

     W myśl założeń wychowawczych i realizacji planu zgodnie z tygodniowym rozkładem zajęć świetlicy, były przeprowadzone zajęcia: dydaktyczne, praktyczno - techniczne, muzyczne, plastyczne, informatyczne, sportowe, gry i zabawy ruchowe, gry planszowe, zabawy w kącikach zainteresowań oraz  czytelnictwo wierszy i bajek dla dzieci w ramach  akcji ,, Cała Polska  czyta dzieciom”.  Dzięki  współpracy  z GOPS-em w  świetlicy szkolnej  organizowano  drugie śniadanie w formie kanapek z serkiem lub owoców i warzyw. Zapewniając poczucie bezpieczeństwa w czasie zajęć świetlicowych były na bieżąco przestrzegane wymagane przepisy BHP.

Nauczyciel- wychowawca świetlicy pełnił dyżur w stołówce szkolnej, aby w ten sposób zapewnić opiekę uczniom podczas spożywania obiadów .

Przeprowadzone zajęcia dawały uczniom możliwość czynnego wypoczynku, rozwijania zainteresowań oraz wyrównywania braków wiedzy w nauce. Poprzez pracę z zakresu zajęć plastycznych i praktyczno - technicznych dzieci rozwijały swoją sprawność manualną. W codziennych zajęciach uwzględniono także takie, które kształtowały ich rozwój umysłowy m.in. układanie i rozwiązywanie krzyżówek, rebusów, zagadek oraz różnych gier i zabaw edukacyjno- dydaktycznych. Przy udziale wychowawców uczniowie odrabiali  zadania domowe, doskonalili swoje umiejętności czytania ze zrozumieniem, liczenia i pisania. Częstą formą czynnego wypoczynku po lekcjach były zajęcia ruchowe prowadzone na boisku szkolnym lub sali zabaw.
W pracy wychowawczej kształtując postawę wobec otaczającego ich środowiska prowadzone były zajęcia tematyczne upamiętniające rocznice państwowe, uroczystości szkolne, środowiskowe oraz rodzinne   (Moje szkolne marzenia, nasza Winnica, początek roku szkolnego wraz z akcentem rocznicy wybuchu II wojny światowej, Złota Polska Jesień, Dzień Edukacji Narodowej, Dzień Papieski,  Uroczystość Wszystkich Świętych, Odzyskanie Niepodległości przez Polskę, Światowy Dzień Pluszowego Misia, Tradycje Andrzejkowe, prawa i obowiązki dziecka,  Mikołajki, Boże Narodzenie, witamy zimę, witamy Nowy Rok, Dzień Patrona i  Imieniny Szkoły połączone z festiwalem nauki).

Zwrócono szczególną uwagę na zachowania przejawiające się agresją fizyczną i słowną wśród uczniów oraz łamanie podstawowych zasad życia w grupie i społeczeństwie szkolnym. Aby zapobiec tym zachowaniom zwrócono szczególną uwagę na przestrzeganie norm zachowania się wobec siebie :

- eliminowanie zachowań negatywnych wobec siebie poprzez tłumaczenie ich złego wpływu na poczucie dobrego samopoczucia w grupie metodą modelowania i perswazji,

-eliminowanie agresji fizycznej poprzez metodę organizowania pracy w małych odpowiednio dobranych zespołach,

- stwarzanie specyficznej atmosfery zrozumienia, wyjaśnienia problemu, umiejętności mówienia na forum.

Wprowadzono zabawy słowem, zabawy  integracyjne, aktywizujące, propagujące dobre zachowanie się wobec siebie doskonaląc postawy akceptacji i zrozumienia.

Przeprowadzono zajęcia o tematyce  : ,,Bezpieczna droga do szkoły” oraz ,,Bezpieczne ferie”. Wykonano znaki drogowe i omówiono ich znaczenie zorganizowano zajęcia tematyczne dotyczące przestrzegania zasad ruchu drogowego.  W ten sposób uczniowie poznali  i utrwali przepisy ruchu drogowego, poznali niebezpieczeństwa, którym mogą zapobiec dzięki rozwadze, zdrowemu rozsądkowi i zdobytej wiedzy.

Szczególną uwagę wychowawcy świetlicy poświęcali na utrwalenie wiedzy dotyczącej  symboli narodowych. Przybliżano historię narodową i regionalną oraz  jej wpływ na losy kraju. Podczas informacji pojawiających się na gazetkach  świetlicowych uczniowie mieli możliwość  uczestnictwa we wszystkich ważnych  wydarzeniach poprzez pokaz, pogadankę  artystyczne ujecie tematu. Dzięki systematyczności i ciągłości takich oddziaływań uczniowie zaspakajali swoją ciekawość, kształtowali poczucie przynależności do grupy, rejonu i kraju.

Wychowankowie świetlicy wraz z wychowawcami   aktywnie przygotowywali gazetki o

tematyce narodowej i regionalnej oraz zwyczajów i obrzędów świątecznych.

     W pierwszym  semestrze zorganizowano również spotkanie integracyjne podczas obchodów Światowego Dnia Misia (gry zespołowo-integracyjne, konkurs plastyczny wraz z wystawą prac pod hasłem: ,,Mój przyjaciel miś”, a także gry i zabawy ruchowe o tematyce pluszowego misia dotyczące zdrowej rywalizacji)

Dzięki zorganizowanym zajęciom uczniowie mieli okazję poznać się, wspólnie pobawić, porozmawiać i zintegrować podczas  zajęć w większości o charakterze ruchowym.

     Wychowawcy świetlicy utrzymują stały kontakt z wychowawcami klas oraz z pedagogiem szkolnym. W pracy wychowawczej ważna jest bowiem współpraca całego zespołu nauczycielskiego oraz zbieżność oddziaływań wychowawczych.
W codziennej pracy wychowawcy  starają się jak najlepiej wypełnić czas spędzany przez dzieci w świetlicy. Organizują wiele ciekawych zajęć, dbając o rozwijanie różnorodnych umiejętności, kształtują właściwe postawy, pragną przyczynić się do wszechstronnego rozwoju dzieci, zmniejszyć negatywne wpływy zewnętrzne, np. telewizji, gier komputerowych, brutalizacji stosunków społecznych. Dbają o miłą atmosferę, co sprzyja podnoszeniu efektywności działań pedagogicznych,  jak najbliższy kontakt z dziećmi, które często czują się samotne i zagubione w pełnym różnych problemów świecie.
    Praca wychowawcza to ogromny trud, ale nawet najmniejszy sukces daje satysfakcję i motywację do doskonalenia swoich umiejętności. Nadal pragniemy tak dobierać zajęcia, aby dawały wytchnienie po nauce a jednocześnie wyzwalały inicjatywę do dalszego doskonalenia i rozwijania się uczniów.

                                                                                            Katarzyna Mossakowska- Kopeć

                                                                                            Krystyna Roze

                                                                                            Izabela Skrzecz

                                                                                            Walentyna Krzyżańska

                                                             

     

 

WIELKIE  CZYTANIE  W  ŚWIETLICY   SZKOLNEJ 

    „Cała Polska czyta dzieciom” – akcja ogólnopolska, której celem głównym jest wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju uczniów poprzez rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. W ten sposób zapoznajemy uczniów z różnorodną literaturą dziecięcą, z terminami i pojęciami związanymi z biblioteką i książką. Wyrabiamy nawyki czytania i zamiłowania do książek. Zachęcamy dorosłych do czytania dzieciom.

    W tym roku szkolnym po raz pierwszy świetlica szkolna przystąpiła do szkolnego programu Cała Polska Czyta Dzieciom. W ramach tej akcji 2 razy w tygodniu przez 15 -  20 minut dzieci słuchają utworów czytanych przez nauczycieli świetlicy, bibliotekarza. Do wspólnego czytania zapraszani są rodzice i inne osoby dorosłe. Swoją obecnością zaszczyciły nas już mamy uczniów klas I, którym serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas przy czytaniu utworów dla najmłodszych. Wspólne czytanie daje poczucie bezpieczeństwa, uczy odpowiedzialności, poczucia humoru, dobrej zabawy i wyobraźni.

  WARTO CZYTAĆ, gdyż czytanie to doskonała forma kontaktu z  dzieckiem. To znakomity sposób zaspokajania jego  potrzeb emocjonalnych. Dziecko słucha intonacji głosu rodzica lub nauczyciela. Obserwuje jego mimikę i gesty.  Jest to świetny czas do wspólnej  zabawy i śmiechu, ale też do prowadzenia rozmów. Często dzieci zadają pytania, aby upewnić się, czy dobrze zrozumiały  treść książki. Poznają znaczenie słów i mają skojarzenia z poruszanymi  tematami. Wychodząc od pytań dzieci lub zadając własne pytania kierujemy ich uwagę na emocje i wartości zawarte w treści opowiadań, bajek. Ważne jest, aby w tych rozmowach nie narzucać dzieciom własnego zdania. Lepiej, żeby się przyjrzały zachowaniom bohaterów i ich skutkom.

Wszystkie działania świetlicy w ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom” mają na celu rozbudzenie w dzieciach zainteresowania literaturą. Nauczyciele chcą, aby dzieci lubiły czytać, aby czytanie stało się dla nich potrzebą i pasją, a nie kojarzyło się z nudą i przymusem.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych rodziców, dziadków i pozostałe osoby do wspólnej przygody z czytaniem w świetlicy szkolnej pod hasłem ,,Cała Polska czyta dzieciom”.

wychowawcy świetlicy

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

„Pluszowy miś to zupełnie wyjątkowy przyjaciel z dzieciństwa. Wierny, kochany, zawsze gotowy do przytulania, cierpliwy powiernik dziecięcych sekretów”.

Dnia 25 listopada 2014 r. w naszej świetlicy po raz drugi obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia.

Uroczystość zorganizowaliśmy przy współpracy z nauczycielem biblioteki szkolnej.

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia w świetlicy odbyły się różne formy zajęć edukacyjno – rozrywkowych związanych z misiem.

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” odbyło się czytanie bajki, której bohaterem był miś pt.: „Złotowłosa i trzy misie”.

Dzieci poznawały historię pluszowego misia i to, że jest jedyną zabawką, która ma swój dzień.

Przez cały dzień odbywały się zabawy ruchowe, gry z elementami współzawodnictwa oraz tańce i pląsy z pluszakami. Dzieci śpiewały znane i słuchały mniej znane piosenki o misiach.

W ramach świetlicowego konkursu plastycznego uczniowie wraz z wychowawcami oglądali wystawę prac pod hasłem „Mój przyjaciel miś”.

Piękne prace konkursowe zasługują na szczególne podziękowania i wskazują na ogromne zaangażowanie dzieci i rodziców.

Serdecznie dziękujemy

za wspólną, rodzinną zabawę

i już z niecierpliwością

czekamy do następnego roku.

Wychowawcy świetlicy

Śniadanie w świetlicy

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Uczymy tego naszych uczniów. Przekazujemy im wiedzę o zdrowym odżywianiu.

Dzięki serkom przekazanym przez Zakład Mleczarski PRESIDENT uczniowie klas I – VI od 20 listopada 2014 r. spożywają w świetlicy szkolnej drugie śniadanie i mogą kontynuować akcję szkolną „Śniadanie daje moc”.

Serdecznie dziękujemy

Mleczarni PRESIDENT

a uczniom życzymy smacznego

wychowawcy świetlicy

 

 

Zdrowe przekąski w świetlicy szkolnej

W ramach współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej do świetlicy szkolnej dostarczono zdrowe warzywa i owoce. Od dnia 15 października 2014 r. dzieci naszej szkoły codziennie spożywają jabłka i marchewkę.

Od 04 marca 2015 r. kontynuujemy zdrowe przekąski w naszej szkole. Uczniowie spożywają smaczne i zdrowe owoce w świetlicy szkolnej.

Serdecznie dziękujemy za okazałą pomoc p. kierownik GOPS-u, a dzieciom życzymy smacznego.

Wychowawcy świetlicy.

Nasza świetlica

            Świetlica szkolna jest integralną częścią szkoły. W swojej programowej działalności realizuje cele i zadania szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem treści i działań opiekuńczo-wychowawczych przyjętych w planie pracy szkoły oraz programie wychowawczym i profilaktycznym.

            Celem nadrzędnym świetlicy szkolnej jest zapewnienie uczniom zorganizowanej opieki wychowawczej umożliwiającej wszechstronny rozwój osobowości, uwzględniając potrzeby edukacyjne oraz rozwojowe dzieci. Uczniowie przebywający w świetlicy mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań, a zajęcia ruchowe zapewniają im prawidłowy rozwój fizyczny. W świetlicy szkolnej dzieci mogą w ciszy i z pomocą koleżeńską lub nauczyciela odrobić prace domowe.

              W ramach racjonalnego gospodarowania czasem wolnym dzieci i wspierania działań edukacyjnych szkoły, wychowawcy świetlicy organizują pogadanki i zajęcia o tematyce związanej z kalendarzem imprez szkolnych. Dzieci wykonują prace, przygotowują wraz z nauczycielami świetlicy gazetki tematyczne, bawią się zgodnie z hasłami tygodnia, które przybliżają informacje na temat świąt, pór roku oraz historii naszej ojczyzny i regionu. Uczą się zasad dobrego i kulturalnego zachowania w grupie. Uczestniczą w zabawach integracyjnych z elementami współzawodnictwa, grach stolikowych i ruchowych na świeżym powietrzu. Prowadzone są również zajęcia sportowe i informatyczne. Świetlica organizuje także konkursy, w których mogą uczestniczyć wszyscy zainteresowani. W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, na zajęciach świetlicowych nauczyciel biblioteki oraz wychowawcy  świetlicy szkolnej przez 15 minut w tygodniu czytają dzieciom ulubione, znane i mniej znane bajki i opowiadania.

Zapraszamy do wspólnego rozwijania swoich zainteresowań oraz wspaniałej zabawy pod okiem wychowawców.

                                                                       p. Katarzyna Mossakowska-Kopeć

                                                                       p. Krystyna Roze

                                                                       p. Izabela Skrzecz

                                                                       p. Walentyna Krzyżańska

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. I. Mościckiego w Winnicy
    ul.Pułtuska 19
    06-120 Winnica
  • 023 691 40 79 (sekretariat ZPO)
    023 691 40 82 (przedszkole)

Galeria zdjęć