Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. Ignacego Mościckiego

Nawigacja

Bajkowe Samorządowe Przedszkole

Nawigacja

RELIGIA

klasa VI c

Temat: „Święconka – na początek śniadania wielkanocnego.”

 

Witaj!!!

 

      Spróbuję wyjaśnić, w jakim celu błogosławi się coś, czego nazwę poznasz, rozwiązując krzyżówkę na str 116.

Brawo.

– Co to jest święconka?

– Kiedy przynosimy pokarmy do błogosławieństwa?

– Kiedy spożywamy poświęcone pokarmy?

Przeczytaj temat 57 ze str. 185-187.

     Błogosławienie rzeczy jest okazją do wychwalania Boga za dary, o których dana rzecz przypomina. Jest także prośbą, aby przedmiot, który jest błogosławiony, zawsze przypominał o Bogu i Jego dobroci oraz aby Bóg człowieka otaczał opieką.

      W każdej chrześcijańskiej rodzinie, w Wielką Sobotę, przygotowuje się pokarmy do poświęcenia.

– Jakie pokarmy wkłada się do koszyczka w waszych rodzinach?

Ciekawostka:

      Początki obrzędu błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny sięgają VIII wieku, a w naszym kraju odnotowano ten zwyczaj w wieku XIV. Najpierw święcono tylko pieczonego baranka, następnie dodawano ser, masło, ryby, olej, pokarmy mięsne, ciasto, wino i jajka. W dzisiejszych czasach do święcenia przynoszone są jeszcze inne pokarmy głównie po to, aby zawartość koszyczka była jak najbardziej różnorodna i kolorowa. Warto jednak pamiętać, że dobór pokarmów nie był przypadkowy, a Boże dary przynoszone do święcenia mają symboliczne znaczenie. I chociaż w tym roku w naszych domach, poświęcenia pokarmu dokona „głowa rodziny” - przygotuj koszyczek z pokarmem. Uzupełnij zadanie 2, 3, 4 i 5 str 116 – 117 w ćwiczeniu.

Pamiętaj:

1. święcenie pokarmów,

2. procesja rezurekcyjna i Msza Święta,

3. śniadanie wielkanocne,

4. dzielenie się jajkiem,

5. składanie życzeń - to tradycje,  które pielęgnując wyznajesz wiarę w Chrystusa Zmartwychwstałego i Jego obecność wśród nas.

 

 

Wesołych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

 

 

Klasa VI c  (35)

Temat: Błogosławiona noc – zwycięstwo światła.

 

Bardzo Cię  proszę, zapoznaj się z treścią tematu 35 z podręcznika na stronie 114 – 116. Zwróć uwagę jakie znaki i symbole przypominają nam o zmartwychwstaniu Chrystusa, które są obecne podczas Wigilii Paschalnej i później w okresie wielkanocnym.

 

Następnie wykonaj  zadanie 1,2,3 i 4 w ćwiczeniu na stronie 72 oraz 73. Natomiast zadanie 5 wykonaj każdy symbol na oddzielnej kartce lub prezentację i prześlij na: katarzyna.jaszczak12@gmail.com Przy problemach lub pytaniach proszę o kontakt.

 

Zadanie dodatkowe: do wyboru

 - Wykonaj plakat na ścienną gazetkę szkolną, który będzie zaproszeniem wszystkich uczniów do wzięcia udziału w liturgii Wigilii Paschalnej.

 - Narysuj komiks przedstawiający Piotra i Jana rozmawiających w pustym grobie Jezusa.

 

Pamiętaj o codziennej modlitwie.

 

Zapoznaj się z poniższym tekstem ukazującym Paschę chrześcijan.

    Baranek złożony w ofierze przez Izraelitów przed wyjściem z Egiptu był zapowiedzią ofiary, którą złożył za nas Pan Jezus na krzyżu. Dlatego po pełnym zadumy Wielkim Piątku, kiedy wspominamy śmierć Jezusa na krzyżu, z niecierpliwością oczekujemy wieczoru Wielkiej Soboty. Wieczór ten i następująca po nim noc to dla chrześcijan najważniejszy moment w roku.

    Wielka Sobota jest dniem oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa. Wieczorem, po zachodzie słońca, rozpoczyna się Wigilia Paschalna. Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczyna liturgia światła. Przed kościołem kapłan święci ogień. Od niego zapala paschał – wielką woskową świecę, symbol zmartwychwstałego Chrystusa, który jest światłością świata. Na paschale kapłan żłobi znak krzyża, wypowiadając słowa: „Chrystus wczoraj i dziś, Początek i Koniec, Alfa i Omega. Do Niego należy czas i wieczność, Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków. Amen”. Umieszcza na nim również pięć ozdobnych czerwonych gwoździ symbolizujących rany Jezusa. Potem paschał wnoszony jest do świątyni, w której jest zupełnie ciemno, a wierni zapalają od niego swoje świece, przekazując sobie światło. Światła świec powoli oświetlają cały kościół. Następnie kapłan śpiewa uroczystą pieśń zaczynającą się od słów: „Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo!”. Dalsza część liturgii to czytania przeplatane psalmami. Przypominają one całą historię zbawienia, począwszy od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza, aż do Ewangelii o zmartwychwstaniu Jezusa. Tej nocy do liturgii powraca nieobecny od Środy Popielcowej śpiew „alleluja”, zachęcający do wychwalania Boga. Po liturgii słowa kapłan dokonuje poświęcenia wody, która będzie służyła do sprawowania sakramentu chrztu. Wszyscy wierni odnawiają przyrzeczenia chrzcielne, wyrzekając się grzechu, szatana i wszystkiego, co prowadzi do zła, oraz wyznając wiarę w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego. Wtedy rozpoczyna się liturgia eucharystyczna, która kończy się przyjęciem Komunii Świętej. Kolejną część obchodów stanowi procesja rezurekcyjna. Jej nazwa pochodzi z języka łacińskiego od słowa resurrectio – zmartwychwstanie. Jest to zatem procesja ogłaszająca światu zmartwychwstanie Jezusa, nawiązująca do wydarzenia opisanego w Ewangeliach, w którym to kobiety, widząc pusty grób Jezusa, pobiegły ogłosić tę wieść uczniom. Może ona odbywać się bezpośrednio po zakończeniu liturgii Wigilii Paschalnej bądź w Niedzielę Wielkanocną o świcie. Kapłan wyjmuje monstrancję z Najświętszym Sakramentem z grobu Pańskiego i wychodzi z wiernymi na zewnątrz. Obchodząc trzykrotnie świątynię, wszyscy śpiewają radosne „alleluja”. W procesji niesiona jest również figura zmartwychwstałego Jezusa oznaczająca Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem.

Liturgia Wigilii Paschalnej to bogactwo gestów, postaw, znaków i symboli, które pomagają nam przybliżyć się do tajemnicy zmartwychwstania Jezusa. Liturgia pozwala nam niemal jej „dotknąć” przez śpiew, muzykę, zapach kadzidła, piękno szat i gestów liturgicznych. Dzięki nim możemy spotkać się z Jezusem Zmartwychwstałym, który jedyny jest w stanie uczynić radosnym nasze życie. W tym roku w tych obrzędach będziesz uczestniczyć w domu połączony/a przez telewizor z innymi.

(oprac. na podst.: Z. Janiec, Liturgia dla wszystkich, Sandomierz, 2005, s. 86.

 

 

Drodzy Uczniowie!

W najbliższym czasie proszę, aby każdy wieczorem odmówił jedną dodatkową modlitwę w intencji powrotu do zdrowia wszystkich chorych na koronowirusa. 

Pozdrawiam!

Katarzyna Jaszczak

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. I. Mościckiego w Winnicy
    ul.Pułtuska 19
    06-120 Winnica
  • 023 691 40 79 (sekretariat ZPO)
    023 691 40 82 (przedszkole)

Galeria zdjęć