Serdeczne podziękowania kierujemy do rodziców za pomoc w przygotowaniu kostiumów i pysznych straw świątecznych. Dzieciom za piękne prezentacje artystyczne, paniom wychowawczyniom za wkład pracy w przygotowanie Jasełek. Gościom i przyjaciołom przedszkola za obecność, dobre słowo i radość jaką wnosicie w naszą codzienność.
W dniu 19 grudnia 2024 r. odbędą się spotkania wigilijne w poszczególnych klasach. Prosimy uczniów o odświętny strój (świąteczny lub galowy).
Tego dnia autobusy szkolne odjadą o godzinie 12:15 (kurs dla uczniów szkoły podstawowej) i o godzinie 13:15 (kurs dla wychowanków przedszkola).
Zimowa przerwa świąteczna: 23.12.2024 r. - 01.01.2025 r. Dni 2 i 3 stycznia 2025 r. to dni dodatkowe wolne od zajęć dydaktycznych. W tych dniach odbywa się dyżur w świetlicy szkolnej w godziniach 7:00-16:00. Zainteresowanych rodziców prosimy o kontakt telefoniczny do 20.12.2024 r. (tel. 236914079).
Książka to jeden z najczęściej wybieranych prezentów na święta, ponieważ czytanie wpływa pozytywnie na wiele aspektów naszego życia - wzbogaca nas w wiedzę, uwrażliwia, usprawnia myślenie, relaksuje, poszerza horyzonty.
Biblioteka szkolna serdecznie zapraszamy wszystkich do odwiedzenia biblioteki szkolnej i wypożyczenie książek na święta. Biblioteka przygotowała też książki o tematyce świątecznej.
Życzę radosnych świąt z książką.
Katarzyna Jałmużna
nauczyciel bibliotekarz
„Paczuszka dla maluszka” to bożonarodzeniowa akcja, do której od 2013r., zawsze w świątecznej atmosferze, zaprasza Fundacja Małych Stópek. Jej adresatami są podobnie jak w ubiegłych latach zaprzyjaźnione instytucje takie jak: domy dziecka, domy małego dziecka, domy samotnej matki oraz hospicja. Ponadto owoce zbiórki trafiają również do mam w trudnej sytuacji życiowej, oczekujących narodzin dzieciątka oraz podopiecznych naszej organizacji, których maluchy już pojawiły się na świecie. Symbolem naszej akcji od samego początku jest specjalna „paczuszkowa” bombka.
W tym roku zbieramy środki pielęgnacyjne (chusteczki nawilżane, kosmetyki, emolienty), podkłady medyczne, ręczniki kąpielowe, pościel bawełnianą.
W tym roku szkolnym artykuły zostawiamy w wejściu głównym przy choince z bombkami „Paczuszka dla maluszka”.
Każdy ofiarodawca zabiera z choinki papierową bombeczkę.
Artykuły przynosimy do Świąt Bożego Narodzenia.
Wolontariusze z opiekunami
Grudzień to wyjątkowy czas w roku…
Od pierwszych dni towarzyszy mu nastrój oczekiwania…
Z nadzieją i niecierpliwością czekamy na zimę, pierwszy śnieg, Mikołaja, prezenty, gwiazdkę i …Święta Bożego Narodzenia. To czas wspaniałej atmosfery, gdzie jeden człowiek pomaga drugiemu, a wspólnie spędzony czas w rodzinnym gronie nabiera ogromnego znaczenia.
Odliczając dni do tych szczególnych chwil, rozmawialiśmy na temat zwyczajów, tradycji i symboli świątecznych. Podczas zajęć rozbrzmiewały melodie kolęd i pastorałek oraz świątecznych piosenek. Wspólnie oglądaliśmy filmy związane z Bożym Narodzeniem.
Tworzyliśmy cudowne dekoracje świąteczne, dzięki którym nasza świetlica stała się ,,Bożonarodzeniową kraina”. Bardzo szybko pojawiły się choinki, Mikołaje, aniołki, łańcuchy, gwiazdy i inne świąteczne ozdoby, które wprowadziły w szkolne mury niepowtarzalny klimat świąteczny.
W oparciu o kalendarz uroczystości nietypowych w grudniu dzieci brały udział w świętach takich jak:
- 04 grudnia, Barbórka. Ten dzień to okazja do tego, by dostrzec i docenić ciężką i niebezpieczną pracę górników. Jest to także święto osób pracujących w przemyśle wydobywczym innych paliw kopalnych oraz geologów. Patronką tych grup zawodowych jest św. Barbara, której imienniczki obchodzą w dniu 4 grudnia także swoje święto. Wszystkim Barbarom życzymy radosnych i szczęśliwych dni. Z tej okazji przeprowadziliśmy zajęcia, na których dzieci oglądały film jak wydobywa się węgiel, a następnie same rysowały ilustracje pt.: „Górnik przy pracy” oraz flagę górniczą
- 05 grudnia, Dzień Wolontariusza. To Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1985 r. Ma przypominać o wartości pracy wolontariuszy na całym świecie i zaangażowaniu ich czasu oraz umiejętności w rozwój gospodarczy, społeczny. W tym dniu chcieliśmy pokazać wszystkim, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych. To też doskonały moment dla samych wolontariuszy, by pochwalili się swoimi działaniami i zachęcili tych, którzy na razie stoją z boku. W każdej chwili możesz zostać wolontariuszką lub wolontariuszem.
-06grudnia, Mikołajki. To szczególny dzień wyczekiwany przez wszystkie dzieci, bo właśnie wtedy przez świat wędruje Święty Mikołaj i obdarowuje wszystkich prezentami. Tego dnia każdy Świetlik założył mikołajkową czapkę. Podczas zajęć dzieci obejrzały film edukacyjny „Legenda o Św. Mikołaju”. Śpiewały piosenki o tematyce zimowej i mikołajkowej oraz odgadywały mikołajkowe zagadki. Wykonały pracę plastyczną: "Portret Świętego Mikołaja''. Święty Mikołaj chociaż nie przybył osobiście, pozostawił jednak niespodzianki dla dzieci- swoje zdjęcie. Wszystkim dopisywał dobry humor, a śmiechu i radości było wiele.
- 19 grudnia, Dzień Wiecznie Zielonych Roślin. Święto to ma na celu szerzenie świadomości na temat piękna zimozielonych drzew i krzewów. Warto docenić urok i wytrzymałość roślin, które raczą nas zjawiskowym wyglądem przez cały rok, nawet w trakcie trudnych warunków atmosferycznych. Rośliny wiecznie zielone, jak sama nazwa wskazuje, przez cały czas zachowują swój naturalny kolor. W Polsce zaliczymy do nich niemal wszystkie rośliny iglaste, a także borówkę brusznicę, bluszcz pospolity czy jemiołę. To właśnie te rośliny ozdabiają nasze domy na Boże Narodzenie. Pielęgnujmy i chrońmy rośliny dookoła nas – w końcu to one produkują tlen niezbędny nam do życia.
I choć grudzień to w szkole miesiąc krótki, udało się nam zrealizować wiele ciekawych zadań.
Ten miesiąc z pewnością zapadł wszystkim głęboko w pamięci. Mamy nadzieję, że Nowy Rok przyniesie nam wszystkim jeszcze więcej wspaniałej zabawy.
Życzymy wszystkim Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku.
Do zobaczenia w 2025 roku.
Wychowawcy świetlicy
Nowa galeria AKTYWNA SZKOŁA została dodana do albumu fotograficznego.
Nowa galeria LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI GRUDZIEŃ 2024 została dodana do albumu fotograficznego.
Uczniowie klasy 8b na lekcjach języka rosyjskiego omawiali tematykę związaną z żywieniem. Zapoznano się ze słownictwem dotyczącym popularnych dań, lokali gastronomicznych, doskonalono umiejętności mówienia i rozumienia ze słuchu.
Uczniowie, korzystając ze sprzętu gastronomicznego zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości - w tym z gofrownicy - wykonywali i ozdabiali potrawy. Podczas lekcji ćwiczono słownictwo w języku obcym.
Monika Gnatowska
11 grudnia uczniowie klas 7A i 7B uczestniczyli online w webinarze w ramach projektu Cyberlekcje 3.0.
Podczas zajęć rozmawiali o podstawowych definicjach z zakresu prawa autorskiego, zasadach wykorzystywania cudzych utworów, a także wyszukiwaniu informacji w rzetelnych źródłach i rozpoznawaniu dezinformacji.
W trakcie lekcji uczniowie poznali definicje podstawowych pojęć z zakresu praw autorskich oraz prawne podstawy wykorzystywania utworów i typy licencji. Nauczyli się wyszukiwać informacje w rzetelnych źródłach oraz jak unikać dezinformacji, a także sprawdzili co wolno, a czego nie wolno robić z materiałami online.
Bożena Jaskulska
10 grudnia odbyło się w Miejskim Domu Kultury w Mławie, szkolenie dla kadry pedagogicznej z obszaru bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni w ramach projektu Cyberlekcje 3.0.
Podczas szkolenia omówiono bardzo ważne kwestie związane z zagrożeniami, jakie niesie dzieciom i młodzieży cyberprzestrzeń.
Cyberprzemoc to przemoc z użyciem technologii komunikacyjnej i informacyjnej, najczęściej telefonu bądź komputera. Bywa także określane jako cyberbullying: nękanie, dręczenie, prześladowanie w internecie. Niezależnie od określenia, jej celem jest wyrządzanie krzywdy drugiej osobie.
Czego należy uczyć dzieci i młodzież?
- sięgania po pomoc ( bezpieczny dorosły, zaufany rówieśnik),
- właściwego reagowania (świadek, osoba doświadczająca hejtu, hejter),
- kiedy, czy i jak odpowiadać na hejt,
- doskonalenie umiejętności rozpoznawania i nazywania emocji,
- ćwiczenie bezpiecznego wyrażania siebie w sposób, który nie rani drugiej osoby,
- kształtowanie umiejętności empatii i przyjmowania perspektywy drugiej osoby,
- refleksji, asertywności.
Wyniki badań NASK wyglądają następująco:
- co piąty nastolatek szukał pomocy u rodziny,
- tylko co dwudziesty nastolatek decyduje się zgłosić problem z przemocą online nauczycielowi czy psychologowi szkolnemu,
- 40% ofiar przemocy internetowej nie zgłasza problemu, nie szuka pomocy.
Dlaczego warto rozmawiać z dziećmi i młodzieżą na temat doświadczania hejtu?
Długotrwałe doświadczanie hejtu w dzieciństwie może doprowadzić do:
- obniżenia poczucia wartości, wiary w siebie,
- podwyższonego ryzyka samookaleczeń lub epizodów depresyjnych,
- zahamowania w rozwoju osobistym i emocjonalnym.
Ważne telefony
800 100 100 - telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
SOS 800 12 12 12 - telefon dla dzieci i młodzieży
Ważne adresy:
dyżurnetxpl NASK
116SOS.pl
Uczestnik szkolenia
Bogumiła Podlaska
„Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi
pod względem swej godności i swych praw”
Art. 1. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.
10 grudnia 1948 roku, państwa ONZ przyjęły Powszechną Deklarację Praw Człowieka. W rocznicę uchwalenia Deklaracji obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.
Prawa człowieka to podstawowe normy przysługujące każdemu z nas, np.: prawo do życia, prawo do nauki, wolności i bezpieczeństwa, wolność słowa, wyznania, sumienia, prawo do sądu oraz do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. Prawa człowieka mają charakter powszechny: dotyczą wszystkich ludzi na całym świecie - są takie same dla każdego. Są niezależne od woli władzy czy przepisów prawa, a państwo tworzy system ich ochrony. Nikt nam nie może ich odebrać ale też nie możemy się ich zrzec. Prawa te posiadamy dlatego, że jesteśmy ludźmi, a nie z powodu czyjejś decyzji czy nadania.
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka poświęcony jest orędownikom praw człowieka na całym świecie, którzy dążą do zapewnienia ochrony własnych praw oraz praw innych i wkładają wiele wysiłku w działania zapewniające przestrzeganie ich na co dzień.
Motyw przewodni obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka w 2024 roku brzmi: „Nasze prawa, nasza przyszłość, już teraz”.
Motyw przewodni jest ustalany corocznie przez ONZ – Organizację Narodów Zjednoczonych. W 2024 organizatorzy podkreślają, że o przyszłość nie należy walczyć jutro, ale już dziś – a każdy może pomóc w tej walce, jeżeli tylko aktywnie będzie działał!
Iwona Siemieniak
W poniedziałek, 9 grudnia b.r., do naszej szkoły przybyło po raz kolejny Mobilne Laboratorium DOMINGO, tym razem w świątecznej odsłonie. Uczniowie klasy 2a, 2b oraz 5a i 5b mieli przyjemność uczestniczyć w warsztatach, podczas których przygotowywali mydełka glicerynowe.
Dzięki paniom prowadzącym poczuliśmy się jak w profesjonalnym laboratorium kosmetycznym. Każdy uczestnik, odziany w biały fartuch, pracował przy wyznaczonym stanowisku. W związku ze zbliżającymi się świętami, zdecydowaliśmy się na klimatyczne, świąteczne dodatki.
W przygotowanych silikonowych foremkach (w kształcie śniegowych gwiazdek i choinek) ułożyliśmy suszone płatki róż, piwonii i aromatyczne pączki lawendy. Nie mogło zabraknąć brokatowych akcentów dodających blasku oraz świątecznych nut zapachowych cynamonu, wanilii, mandarynki, sosny i pomarańczy. Wszystko to otuliła półpłynna łagodna formuła bazy glicerynowej zamykająca wszystko w kształt świątecznego mydełka…
Warto wiedzieć, że gliceryna jest naturalnym składnikiem pochodzenia roślinnego (pozyskuje się ją z tłuszczów roślinnych), a mydełka z niej otrzymane są pozbawione agresywnych środków myjących, które mogłyby wywołać reakcje alergiczne.
Najtrudniejszym zadaniem dla uczestników było cierpliwe zaczekanie na zastygnięcie mydełek, które zostały też pięknie zapakowane przez organizatorki. Dzięki temu te efektowne mydełka mogą też stanowić prezent, a ich używanie, zwłaszcza zimą, jest niezastąpione, ponieważ składniki w nich zawarte chronią dłonie przed wysuszeniem i pękaniem skóry.
Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali pamiątkowe naklejki i certyfikat z odbytych zajęć.
Bardzo dziękujemy Mobilnemu Laboratorium DOMINGO (prowadzonemu przez absolwentkę naszej szkoły) za wspaniałą, kreatywną aktywność, cenne edukacyjne oddziaływania oraz niezwykłą atmosferę służącą uczeniu się poprzez zabawę.
Uczestnicy warsztatów utwierdzili się też w przekonaniu, że warto rozwijać swoje pasje i zainteresowania już od najmłodszych lat, a zdobytą w szkole wiedzę można wykorzystać w dorosłym życiu, by realizować się w wymarzonej pracy.
Marzena Jaskulska
Marzena Melnicka
Katarzyna Jaszczak
Tomasz Szeliga
Z radością przekazujemy informacje o rozstrzygnięciu powiatowego konkursu plastyczno-technicznego na Kolorową bombkę choinkową. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni. Bombki zdobią korytarz przedszkola. Prace są kolorowe, piękne i bardzo staranne. Serdeczne podziękowania kierujemy do oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej w Strzegocinie i do Przedszkola Miejskiego nr 5 w Pułtusku. Wykazaliście się niezwykłą aktywnością, jesteśmy pod jej ogromnym wrażeniem. Prezentujemy kilka zdjęć prac, nagród i sympatycznych uczestników konkursu. Wielkie brawa!
Biblioteka szkolna zaprasza na „Przedświąteczny kiermasz książek”, będący doskonałą okazją do nabycia książek w atrakcyjnych cenach. W ofercie znajdują się wiele ciekawych tytułów - kolorowanki, książki kucharskie, repetytoria, literatura współczesna, opowiadania dla dzieci i młodzieży, książki popularno – naukowe.
Książki na kiermasz dostarczyła do szkoły Księgarnia i Hurtownia Taniej Książki z siedzibą w Tuliszkowie.
Kiermasz trwa w godzinach pracy biblioteki szkolnej.
Katarzyna Jałmużna
nauczyciel bibliotekarz
Nowa galeria MIKOŁAJKI 2024 została dodana do albumu fotograficznego.
6 grudnia w naszej szkole odbyły się Mikołajki. Uczniów odwiedzili pani wicedyrektor Anna Jacek-Walesiak oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Ten dzień spędzono w miłej i świątecznej atmosferze.
Na winnickiej scenie zaprezentowali się uczniowie klas I-III, którzy przygotowali bogaty program artystyczny. W stylistykę lat trzydziestych XX wieku przeniosły widzów Marcelina i Aleksandra, które jako spikerki przedwojennego Polskiego Radia, zapowiadały poszczególne części uroczystości.
Wśród pięknej dekoracji można było podziwiać portret Ignacego Mościckiego wykonany przez Franka - ucznia klasy trzeciej.
Chór pierwszoklasistów zaśpiewał Piosenkę Szkoły, której autorką jest pani Maria Olszewska. Uczniowie klas drugich i trzecich wierszem opowiedzieli o życiu i działalności profesora chemii Ignacego Mościckiego - Prezydenta Polski w latach 1926-1939.
Na scenie zaprezentowały się wokalistki z klas trzecich. Najpierw Andżelika i Wiktoria podbiły serca publiczności wykonaniem współczesnego utworu, a następnie Lena i Ola zachwyciły w musicalowym repertuarze.
Muzyczne kunsztowne występy kontynuowali Julita, Ola, Marcelina, Aleksandra, Mateusz i Mikołaj oraz Zosia grając na dzwonkach chromatycznych oraz instrumentach klawiszowych. Zebrani mieli także możliwość wysłuchania utworu "Sto lat", który pierwszoklasiści wykonali przy użyciu, tzw. bum bum rurek. Na scenie we wzruszającym tańcu zaprezentowali się pierwszoklasiści.
Miłe słowa do społeczności szkolnej skierowali Wójt Gminy Winnica pan Robert Wróblewski oraz Przewodnicząca Rady Gminy Winnica pani Bogumiła Kosek. Pan Wiesław Winkler podarował naszej szkole popiersie Patrona w formie medalionu oraz repliki zdjęć żony Patrona. Kwiaty pod popiersiem Ignacego Mościckiego złożyła delegacja Samorządu Uczniowskiego na czele z panią wicedyrektor.
Na zakończenie części artystycznej pan dyrektor Andrzej Zaręba podziękował występującym uczniom oraz nauczycielom, którzy przygotowali uroczystość. Scenariusz akademii napisała pani wicedyrektor Anna Jacek-Walesiak. Uczniów przygotowały panie Agnieszka Warda (autorka dekoracji), Iwona Siemieniak, Sylwia Sieńkowska we współpracy z paniami Martyną Pielach, Marzeną Drobot, Bogumiłą Podlaską, Iwoną Lachowską, Eweliną Przybyłek, Katarzyną Jałmużną, Anną Napiórkowską, Marzeną Melnicką, Marzeną Jaskulską, Justyną Szulecką i Edytą Zych.
Organizatorki
W tym roku szkolnym, klasa 3b wybrała się z okazji mikołajek do Wielgolasu. Znajduje się tam siedlisko "Leluja", które przyciąga swoich gości niepowtarzalnym klimatem. Całe gospodarstwo ma rustykalny, sielski charakter, który pozwala przenieść się odwiedzającym, choć na chwilę do czasów "Chłopów" Władysława Reymonta.
Niesamowitą atrakcją dla dzieci, były zwierzęta, które swobodnie spacerowały po siedlisku. Były łagodne i pozytywnie nastawione do dzieci, pozwalały się głaskać i karmić.
Głównym miejscem spotkania była stodoła, przerobiona na salę spotkań. Ściany ozdobione starymi obrazami, rękodziełami, a klepisko zastawione starymi, cennymi meblami.
Po spotkaniu z przyrodnikiem, który opowiedział uczniom o sekretach zimowego lasu, nastąpiła część praktyczna - stolarstwo. Każde dziecko wykonało choinkę z drewna, co okazało się wcale nie takie proste. Wymagało od uczestników umiejętności posługiwania się młotkiem. Kolejnym punktem warsztatów było pisanie listów do Świętego Mikołaja, a następnie osobiste wręczanie go Mikołajowi.
Na koniec wizyty była rozgrzewająca zupa pomidorowa, która smakowała inaczej niż w domu.
Dziękujemy mamie Leona, pani Kasi Fabisiewicz, za zorganizowanie tego wyjątkowego wyjazdu!
Bogumiła Podlaska
W czwartek, 28 listopada 2024 r., uczniowie klasy 2A i 2B odwiedzili Opinogórę i Ciechanów. Z autokaru do drzwi pałacu rodziny Krasińskich towarzyszyły nam opady jesiennego deszczyku.
Szybko jednak o tym zapomnieliśmy, bo wspaniale urządzone wnętrza, tchnące historią z każdego kącika, zdecydowanie zrekompensowały małe pogodowe kaprysy…
Przepiękne meble, obrazy, rzeźby, książki, pamiątkowe bibeloty rodziny hrabiego Zygmunta Krasińskiego to bezsprzeczne dowody na bogate kulturowe dziedzictwo naszego regionu. Mogliśmy to wszystko zobaczyć za przysłowiową złotówkę w ramach programu "Kulturalna szkoła na Mazowszu".
Poza zwiedzaniem dworku i powozowni uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej w pałacowej ptaszarni, której wytworni mieszkańcy "pochodzą" ze wszystkich kontynentów.
Wzięliśmy też udział w warsztatach na temat zabaw i zabawek z czasów, gdy Zygmunt Krasiński był dzieckiem i nikt nie wiedział, że w przyszłości będą o nim mówić jako o wybitnym poecie, prozaiku i dramatopisarzu na miarę tzw. trzeciego wieszcza narodowego. Z przygotowanych materiałów plastycznych i technicznych nasi uczniowie wykonali „hobby horse” – zabawkę pomocną do zabawy w wyścigi konne.
Po południu przejechaliśmy do Ciechanowa i zwiedziliśmy Park Nauki TORUS. Uczestnicy wycieczki byli zachwyceni, że tam można wszystkiego dotknąć, każdą rzecz obejrzeć, a nawet wypróbować. Dużo emocji wzbudził model wieży ciśnień tryskający wodą, gry komputerowe w postaci hologramu, "pojedynek mózgów", "Znikokot", "Chwiejne wieże" (symulator trzęsienia Ziemi dla wybudowanych z klocków domków), kolorowe klocki muzyczne i inne tym podobne.
Park Nauki TORUS zaangażował naszą uwagę również w trakcie warsztatów edukacyjnych na temat „Jak powstaje tęcza?”. Wykorzystując hydrożel, barwniki w barwach podstawowych i wodę udało nam się „zrobić” tęczę i zamknąć ją w probówce. Każdy uczestnik zabrał efekty eksperymentu do domu, by w zimowe wieczory zerknąć na „osobistą” tęczę i wrócić pamięcią do odbytej wycieczki.
Zanim ruszyliśmy w drogę powrotną posililiśmy się w restauracji dobrze wszystkim znanej sieci.
Serdecznie dziękujemy firmie WAW-TUR, która jak zawsze bezpiecznie i profesjonalnie dowiozła nas we wszystkie zaplanowane miejsca.
Szczególne podziękowania kierujemy do opiekunów wyjazdu: p. Katarzyny Mossakowskiej-Kopeć oraz p. Justyny Szuleckiej za poświęcony czas i uwagę oraz wsparcie nas, wychowawczyń, w trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników wycieczki.
Marzena Jaskulska i Marzena Melnicka