15 kwietnia 2024 roku grupa „Mróweczki” wybrała się do stajni „Perspektywa” w Gnatach-Szczerbakach, gdzie na dzieci czekało wiele atrakcji:
- przejażdżka bryczką leśnymi dróżkami
- działanie na kucyku
- głaskanie i czesanie osiołka
- plac zabaw …
Wszyscy zadowoleni bezpiecznie wrócili do przedszkola, Dziękujemy Państwu Wawrzyńskim za transport i komfort jazdy.
14 maja w naszym przedszkolu odbył się Bajkowy Talent Show. Dzieci miały okazję zaprezentować swoje pasje i zainteresowania. Dzieliły się swoimi osiągnięciami na Wielkiej Gali Talentów. Nie zabrakło pokazów sportowych, tanecznych, wokalnych, recytacji wierszy, prezentacji prac plastycznych, budowli z klocków lego oraz gry na instrumentach.
Wielką radością i dumą napawało nas oglądanie i kibicowanie tym wszystkim, którzy zaprezentowali swoje zainteresowania i zdolnności.
"Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych."
ks. Jan Twardowski
Wyrazy głębokiego współczucia oraz szczere słowa wsparcia i otuchy dla naszej koleżanki
p. Ireny Skowronek
z powodu śmierci
Mamy
składają
Dyrekcja, Rada Pedagogiczna i Pracownicy Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy
Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
Ś.P. Pani Joanny Skowronek
Żegnamy wieloletniego pracownika niepedagogicznego naszej placówki. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
Rodzinie składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Dyrekcja, Rada Pedagogiczna i Pracownicy
Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy
Nowa galeria AKADEMIA - ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA została dodana do albumu fotograficznego.
W dniach 14-15-16 maja 2024 r. odbędzie się Egzamin Ósmoklasisty. W tym czasie będą tylko drugie poranne kursy autobusów szkolnych. Po południu autobusy będą kursować po zakończeniu egzaminu (dla ósmoklasistów) oraz o 13:15 (dla wychowanków przedszkola). Pozostałe kursy nie odbędą się.
17 maja 2024 r. jest dniem wolnym od zajęć edukacyjnych w Publicznej Szkole Podstawowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Winnicy. Tego dnia nie będą kursowały autobusy szkolne.
W dniach 14-17 maja dla uczniów, którzy zostali zgłoszeni przez rodziców, będzie zorganizowany dyżur opiekuńczo-wychowawczy w świetlicy szkolnej.
Dnia 27 kwietnia 2024r. w Szkole Podstawowej im. K.K Baczyńskiego w Wyszogrodzie odbyły się wojewódzkie eliminacje XLVI edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”.
Turniej Wiedzy Pożarniczej jest konkursem popularyzującym przepisy ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Szczególnie służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, posługiwania się sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.
Gospodarzem tej uroczystości była pani Burmistrz Miasta i Gminy Wyszogród, która rozpoczęła turniej i przywitała zaproszonych gości, w szczególności przedstawicieli Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, Mazowieckiego Komendanta Straży Pożarnej i innych funkcjonariusz PSP oraz wszystkich uczniów z ich opiekunami.
W eliminacjach wojewódzkich udział wzięli uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, wyłonieni podczas eliminacji powiatowych w trzech grupach wiekowych:
I grupa-uczniowie klas I- IV szkół podstawowych,
II grupa- uczniowie klas V- VIII szkół podstawowych,
III grupa – uczniowie szkół ponadpodstawowych.
Rywalizacja przeprowadzona była w formie testu pisemnego sprawdzającego poziom opanowanej wiedzy z zakresu znajomości przepisów przeciwpożarowych.
Zakres tematyczny turnieju:
HISTORIA – dzieje ruchu strażackiego i ochrony przeciwpożarowej;
ZWIĄZEK OSP RP – zasady działania Ochotniczych Straży Pożarnych oraz rola Związku OSP w ich funkcjonalności;
PREWENCJA – bezpieczeństwo przeciwpożarowe , w tym techniczne zabezpieczenie przed powstawaniem pożarów, a w przypadku ich powstania ograniczenie ich rozprzestrzeniania;
RATOWNICTWO MEDYCZNE – znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy, w tym przeznaczenie i stosowanie sprzętu KPP i PP, działania ratowniczo- gaśnicze, kluczowe elementy dotyczące taktyki oraz technik gaszenia pożarów i wyposażenia ratowniczo-gaśniczego, a także zasad zachowania bezpieczeństwa dla poszkodowanych i ratowników;
ORGANIZACJA i TAKTYKA RATOWNICZA – podstawowe zasady organizowania działań ratowniczych, z uwzględnieniem taktyki i specyfiki poszczególnych specjalizacji z zakresu działań poszukiwawczo- ratowniczych, ratownictwa chemicznego, wodno-nurkowego, wysokościowego, technicznego oraz wyposażenia sprzętowego, a także zasad zachowania bezpieczeństwa dla poszkodowanych i ratowników;
EKOLOGIA i OCHRONA ŚRODOWISKA w edukacji dla bezpieczeństwa człowieka oraz przygotowanie społeczeństwa na zmiany klimatyczne.
Uczeń naszej szkoły Arkadiusz Pieczka po zajęciu I miejsca w eliminacjach powiatowych w kategorii klas V-VIII był reprezentantem tej grupy wiekowej na szczeblu wojewódzkim. Wykazał się bardzo imponującym poziomem opanowania wiadomości z zakresu tematycznego turnieju.
Wszyscy otrzymali upominki od organizatorów turnieju. Mieli również możliwość dokładnego zapoznania się wyposażeniem wozu strażackiego, jak również z podręcznym sprzętem gaśniczym.
Naszemu uczniowi składamy podziękowania i gratulujemy szerokiej wiedzy z dziedziny pożarnictwa, dzięki której osiągnął bardzo wysokie wyniki na tym poziomie. Życzymy dalszych sukcesów w następnym roku szkolnym.
Marzena Melnicka
Szanowni Państwo,
Mamy ogromną przyjemność poinformować, że nasza placówka dołączyła do programu „Szkoła w Porządku” na portalu marki Ubrania do Oddania.
Ubrania i tekstylia można również dostarczać do ZPO w Winnicy (szkoła podstawowa i przedszkole). Jeśli będą to niewielkie ilości prosimy zostawiać rzeczy u pana konserwatora, natomiast przy większej ilości prosimy o wcześniejsze umówienie się w sekretariacie szkoły (tel. 23 691 40 79) lub kancelarii przedszkola. Zbiórkę prowadzimy do końca wakacji.
Celem programu jest wsparcie placówek edukacyjnych na terenie całej Polski.
Program polega na BEZPŁATNEJ wysyłce niepotrzebnych ubrań oraz akcesoriów, które zostaną zamienione na złotówki, pomogą nam w realizacji celów naszej placówki i wesprą naszych podopiecznych.
Każdy 1 kg przekazanych ubrań = 1 zł na wsparcie finansowe naszej placówki!
Zbierane w ten sposób fundusze, to także realny wpływ na zmiany ekologiczne i edukację dzieci o obiegu zamkniętym, który jest ważnym elementem dbania o środowisko naturalne.
1 kg tekstyliów wprowadzonych do drugiego obiegu to oszczędność 6 241 litrów wody i redukcja emisji dwutlenku węgla o 13 kg!
Pamiętajmy - zmiana to MY!
Korzystając z poniższego linka, możecie Państwo:
- BEZPŁATNIE przekazywać swoje niepotrzebne ubrania oraz akcesoria do Ubrania do Oddania w ramach programu „Szkoła w Porządku”.
- Wspólnie z nami zbierać środki finansowe na realizację potrzeb naszych podopiecznych oraz placówki.
- Wybrać bezpłatnego kuriera lub przekazać paczki bezpłatnie do pobliskiego punktu DPD PickUP.
Przekazane rzeczy zostaną wprowadzone do drugiego obiegu transparentnie i odpowiedzialnie.
Zapraszamy do zaangażowania się w zbiórkę oraz wsparcia naszej placówki i podopiecznych!
Akcja trwa do 31.08.2024. Liczymy na Państwa wsparcie!
Więcej o programie: www.ubraniadooddani.pl/swp
Ogólne założenia:
Do konkursu zgłasza się uczeń wraz z osobą dorosłą. Obydwie osoby powinny być wyposażone w rękawiczki i odzież ochronną.
Konkurs odbywa się w wyznaczonym przez dyrekcję szkoły miejscu, niezaopatrzonym w energię elektryczną, kuchnię i żadne inne maszyny kuchenne. Stanowisko drużyny wyposażone jest w podstawowe elementy kuchenne: deska, nóż, sztućce, talerze. Spiżarnia do wykonania dania konkursowego będzie dostępna cały czas podczas wykonywania zadania. Zaopatrzenie „spiżarni” sponsoruje Rada Rodziców.
Będą to półprodukty surowe, ewentualnie już po obróbce termicznej.
Cele:
- promowania wzorca rodziny,
- ukazywanie jak ważna jest współpraca dziecka z osobą dorosłą, celem osiągnięcia zamierzonego zadania,
- promowanie właściwej postawy – wspierania dziecka w jego poczynaniach,
- promocja zdrowego stylu życia,
- zachęcanie do podejmowanie niekonwencjonalnych działań.
Zadanie konkursowe:
Uczeń pod opieką dorosłej osoby przygotowuje potrawę, danie lub przystawkę.
Czas wykonania zadania - 50 minut
Jury w wybranym przez organizatorów składzie ocenia potrawy opatrzone anonimową numeracją.
Ocenie podlega:
- estetyka (0- 5 punktów)
- aspekt zdrowej żywności (0-3)
- smak potraw (0-5)
- kreatywność (0-5)
- wkład pracy (0-5)
- oryginalność (0-5)
Wygrana drużyna ucznia otrzymuje nagrodę główną – niespodziankę!
Każda drużyna otrzymuję dyplom za udział w konkursie.
Zgłoszenia:
Przyjmowanie zgłoszeń odbywa się do dnia 21 maja do godziny 15.00 – karta zgłoszeń powinna być dostarczona do sekretariatu szkoły.
Zgłoszenie stanowi załącznik nr 1
Załącznik nr 1
Zgłoszenie do konkursu Masterchef – obchody Dnia Rodziny w dniu 29.05.2024 r.
Ja niżej podpisany zgłaszam moje dziecko…………………………….klasa……….
do udziału w konkursie Masterchef. Wraz z dzieckiem w konkursie weźmie udział dorosła osoba (imię i nazwisko)………………………………………………………
Zobliguję się do posiadania odzieży i rękawiczek ochronnych oraz punktualnego przybycia na konkurs.
…………………………………
Podpis rodzica dziecka.
Uroczyste obchody świąt majowych w Bajkowym Samorządowym Przedszkolu w Winnicy
Nowa galeria KATYŃ... OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA została dodana do albumu fotograficznego.
25 kwietnia społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Winnicy uczciła pamięć aspiranta Policji Państwowej Stefana Zawadzkiego - urodzonego w Skarżycach, przedwojennego ucznia winnickiej szkoły, który zginął w Twerze wiosną 1940 r.
Podczas uroczystości gościli w szkole członkowie rodziny ŚP. Stefana Zawadzkiego - pani Urszula Zaremba, pan Andrzej Zawadzki, pani Małgorzata Zawadzka i pan Rafał Zawadzki oraz Wójt Gminy Winnica pan Robert Wróblewski, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Winnicy pani Dagmara Ołton, kierownik GOPS w Winnicy pani Wioletta Zawadzka, Komendant Zarządu OSP w Winnicy pan Dariusz Jałmużna. Radę Rodziców reprezentowała pani Jolanta Szmit. Pani kierownik Iwona Marcinkowska reprezentowała społeczność winnickiego przedszkola.
Spotkanie rozpoczął dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy pan Andrzej Zaręba, który powitał zebranych. Następnie uczniowie zaprezentowali wzruszający montaż słowno-muzyczny, który powstał pod kierunkiem pań Sylwii Sieńkowskiej i Edyty Zych. Piękną i symboliczną dekorację przygotowała pani Agnieszka Warda. Uroczystość upamiętniła 10. Rocznicę Posadzenia Dębu Pamięci przy Szkole Podstawowej w Winnicy. Na scenie wystąpili uczniowie z klas IIb, IIIa, IVa, Va, Vb, VIIa i VIIb, czyli Marcelina, Lena, Ignacy, Kornelia, Patrycja, Bartosz, Aleks, Julia, Wiktoria, Lena, Nadia, Maja, Nikola i Nadia.
Podczas akademii i składania kwiatów towarzyszyła asysta harcerek z 13. Winnickiej Drużyny Harcerek "Żywioły" im. dh. Olgi Drahonowskiej-Małkowskiej w składzie Emilia, Ewelina i Eliza. Dziękujemy pani Monice Zaręba za współpracę podczas organizacji uroczystości.
Obsługą techniczną uroczystości zajmowali się uczniowie klasy VIIa Szymon i Artur.
Podczas części artystycznej obejrzano teledyski, w których wykorzystano fotografie wspominające Stefana Zawadzkiego oraz uroczystość posadzenia Dębu Pamięci (13 IV 2014 r.) i kolejne rocznice.
Na zakończenie uroczystości delegacja rodziny, gości, dyrekcji, nauczycieli, rodziców i uczniów złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod Dębem Pamięci. Nauczycieli reprezentowała pani Marzena Drobot, a uczniów tegoroczni ósmoklasiści: Zuzanna, Paulina i Sebastian - przewodniczący Samorządu Uczniowskiego.
Pani wicedyrektor Anna Jacek-Walesiak, która sprawowała opiekę merytoryczną nad akademią, zakończyła część artystyczną składając podziękowania nauczycielom organizującym spotkanie, występującym uczniom oraz obsłudze technicznej, a także wszystkim członkom społeczności szkolnej, którzy pomagali przy uroczystości.
Artykuł na temat winnickiej uroczystości został zamieszczony na stronie interentowej Pułtuskiej Gazety Powiatowej; link: https://pultusk24.pl/artykul/katyn--ocalic-od-zapomnienia/1551072
W dniu 22 kwietnia uczniowie klas siódmych i ósmej spotkali się z terapeutą uzależnień p. Markiem Grunwaldem, który opowiedział im, jak podstępną chorobą jest alkoholizm. Mówił też, że alkoholik to nie jest „zły” ani „głupi” człowiek, ale na pewno potrzebujący fachowej pomocy – leczenia.
Pan Grunwald podczas spotkania z młodzieżą obalił mity krążące w społeczeństwie, które dotyczą alkoholików. Opowiedział o swojej pracy terapeutycznej.
Pan Marek jest terapeutą od 34 lat. W naszej gminie możemy go spotkać w trzy pierwsze poniedziałki każdego miesiąca (w godzinach 9.00 – 12.00) w Punkcie konsultacyjno- informacyjnym, który mieści się w dawnej salce katechetycznej przy kościele w Winnicy. Godziny spotkań – 9.00 – 12.00.
Zakończeniem spotkania była pięknie zagrana na gitarze autorska piosenka p. Marka o tym, jak dziękuje Bogu za opiekę nad nim i zawierza mu wszelkie swoje troski.
Uczniowie wyrazili swoją wdzięczność podpisując się pod kartą spotkania.
Dziękujemy Panu Markowi za wizytę w naszej szkole oraz szczerą i fachową lekcję życia.
Aldona Jasińska
Anna Strauch
Opłata za obiady w maju 2024 r.:
uczniowie klas I-V: 63,00 zł (14 dni x 4,50 zł),
uczniowie klas VI-VIII 86,80 zł (14 dni x 6,20 zł).
W szkole podstawowej ze względu na nieobecności uczniów indywidualnych informacji dotyczących płatności udziela pani Renata Żebrowska (tel. 236914079).
Od stycznia 2022 r. opłaty za obiady będą przyjmowane tylko przez płatność bankową (na konto). Opłatę za wyżywienie w Publicznej Szkole Podstawowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Winnicy należy uiszczać na konto bankowe do 5. dnia każdego miesiąca;
numer:08 8226 0008 2002 2000 8895 0007
Przelew z opłatą za wyżywienie należy zatytułować zgodnie z miesiącem, którego dotyczy opłata, podając imię i nazwisko dziecka oraz klasę (np. Jan Kowalski klasa IA, opłata za wyżywienie – maj 2024).
Klasa 3b wzięła udział w wyjątkowej wycieczce po Mazowieckim Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin.
Po wydaniu przepustek dzieci miały możliwość obejrzeć pokaz w wykonaniu pracowników Straży Granicznej Lotniska. Uczniowie mogli pokierować robotem do wywożenia niebezpiecznych bagaży z lotniska.
Następnie przeszli przez bramki ochrony.Za bramkami czekał na uczniów autobus, którym ruszyli aby obejrzeć najważniejsze miejsca na lotnisku. Z biska obserwowali przyloty i odloty samolotów z różny zakątków Europy. Pierwszym przystankiem autobusu było miejsce postoju wozów strażackich. Dzieci dowiedziały się, że strażacy towarzyszą przy każdym tankowaniu samolotu oraz miały możliwość wejść do wozu strażackiego.
Kolejnym przystankiem był hangar ze sprzętem do dbania o czystość płyty lotniska. Ogromne wrażenie wywarły na dzieciach wielkie odśnieżarki.
Pod koniec zwiedzania uczniów ugościł sokolnik, który opiekuje sokołami żyjącymi na lotnisku. Ich zadaniem jest odstraszanie innych ptaków, aby nie latały nad obiektem. Dzieci usłyszały również ciekawe opowieści o ptasich drapieżnikach zamieszkujących woliery. Każdy uczeń miał możliwość potrzymać sokoła o imieniu Ozi na swoim ręku.
Po wizycie u sokolnika dzieci ruszyły autobusem do bramek ochrony. Na tym nasza pełna wrażeń wycieczka zakończyła się.
Serdecznie dziękujemy tacie naszego ucznia Panu Aradiuszowi Jaskulskiemu za zorganizowanie wycieczki od A do Z. To dzięki zaangażowaniu Pana Arkadiusz cały wyjazd był dopięty na ostatni guzik.
Marzena Drobot
Edyta Zych
Nowa galeria LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - KWIECIEŃ 2024 została dodana do albumu fotograficznego.
W kwietniu uczniowie klas szóstych poszerzali wiadomości o prądzie elektrycznym i w jaki sposób bezpiecznie korzystać z energii elektrycznej.
Lekcje przebiegały bardzo ciekawie i atrakcyjnie dzięki nowoczesnym pomocom dydaktycznym zakupionym w ramach projektu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI’.
Były to zestawy "Kompletów do montowania obwodów elektrycznych z silniczkiem".
Każdy zestaw składał się z:
- podstawki pod baterię,
- oprawki żarówki na podstawce,
- klucza do prądu (wyłącznika),
- silniczka elektrycznego na podstawce,
- opornicy suwakowej,
- kompletu przewodów.
Uczniowie po dokładnym zapoznaniu się i omówieniu funkcji i roli poszczególnych elementów zestawu montażowego dokonywali łączenia odpowiednich gniazd przewodami.
Następnie w grupach montowali:
- obwody szeregowe i równoległe,
- obwody elektryczne z żarówką,
- obwody elektryczne z silniczkiem.
Dokonywali również regulacji intensywności świecenia żarówki i szybkości obrotów silniczka elektrycznego. Łącząc silniczek ze źródłem prądu sami odgadywali od czego zależy kierunek jego obrotów.
Po zmontowaniu obwodów i zaobserwowaniu działania wybranych elementów elektrycznych uczniowie wyciągali i formułowali samodzielnie odpowiednie wnioski.
Dzięki pomocom dydaktycznym pozyskanym z projektu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI zajęcia były bardzo interesujące. Zaś zdobyta przez uczniów w ten sposób wiedza (doświadczenie, eksperyment, działanie praktyczne) zostanie utrwalona na dłużej.
Marzena Melnicka
Nowa galeria DZIEŃ ZIEMI została dodana do albumu fotograficznego.
22 kwietnia uczniowie szkoły podstawowej obchodzili Światowy Dzień Ziemi. Działania ekologiczne zostały połączone ze świętowaniem Światowego Dnia Wody. Tematy ekologiczne realizowano również w świetlicy szkolnej.
Uczniowie klasy VIIa pod kierunkiem pani Anny Jacek-Walesiak przygotowali dla młodszych koleżanek i kolegów ciekawe warsztaty na temat roli wody w ekosystemie oraz wirtualnej wody, czyli wykorzystania wody w produkcji. Podczas zajęć wykorzystano materiały Polskiej Akcji Humanitarnej.
W marcu i kwietniu uczniowie starszych klas realizowali innowację pedagogiczną z programu EkoEksperymentarium dla młodzieży. Omawiano tematy: "Po co nam internet?", "CO2 to jest ślad węglowy?", "Woda! Źródło życia!", "Gospodarka cyrkularna". Zajęcia prowadziły panie Anna Jacek-Walesiak, Monika Gnatowska i Anna Napiórkowska.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi 22 kwietnia w naszym Bajkowym Przedszkolu przeprowadzone zostały zajęcia dotyczące promowania działań ekologicznych oraz uświadomienia dzieciom, że ziemia to nasz dom, a dbanie o nią jest naszym wspólnym obowiązkiem.
Dnia 19 kwietnia w PSP w Winnicy przeprowadzono egzamin na kartę rowerową. O pierwsze prawo jazdy ubiegali się uczniowie klasy IVA i IVB. Wiadomości teoretyczne i umiejętności praktyczne niezbędne do uzyskania karty rowerowej uczniowie zdobywali na lekcjach techniki w ramach wychowania komunikacyjnego. Kształtowali oni właściwą postawę w zakresie kulturalnego, bezkonfliktowego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze pieszego, pasażera, a także kierującego pojazdem.
W przebiegu egzaminu uczestniczył Dyrektor ZPO w Winnicy pan Andrzej Zaręba, panie Policjantki z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Pułtusku oraz nauczyciel techniki pani Marzena Melnicka.
W czasie egzaminu uczniowie wykazywali się właściwymi umiejętnościami jazdy na rowerze. Sprawnie kierowali rowerem z uwzględnieniem zasad ruchu drogowego. Bezbłędnie wykonywali zadania praktyczne z techniki jazdy rowerem w kasku ochronnym i kamizelce odblaskowej. Musieli w poprawny sposób wykonać pewne manewry po uliczkach utworzonych na hali sportowej. Właściwie stosować się do znajdujących się tam znaków drogowych. Poprawnie zbliżali się do przejścia dla pieszych, zatrzymywali się i przepuszczali osoby przechodzące na drugą stronę ulicy. Następnie w prawidłowy sposób rozpoczynali dalszą testową jazdę.
Nad prawidłowym przebiegiem egzaminu cały czas czuwali funkcjonariusze policji. Wcześniej najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego przypomnieli w co powinien być wyposażony rower i w jaki sposób należy się nim poruszać, aby czuć się bezpiecznie na drodze jak również nie zagrażać innym.
Wszyscy uczniowie pozytywnie zdali swój pierwszy egzamin i stali się pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Uzyskali w 100% uprawnienia do jazdy jednośladem z kartą rowerową, którą niedługo otrzymają.
Gratulujemy naszym uczniom i życzymy szerokiej drogi!
Marzena Melnicka