1 marca w Polsce jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia upamiętniamy żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia Polski. Święto zostało ustanowione przez Sejm w 2011 roku, aby zachować pamięć o partyzantach, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i kontynuowali walkę z sowieckim okupantem. W antykomunistycznym podziemiu walczyło od 120-180 tys. Polaków.
Na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta czytamy: "Data ta jest nieprzypadkowa – 1 marca 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej."
W naszej szkole upamiętniono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych poprzez okolicznościowe gazetki, które powstały z materiałów Instytutu Pamięci Narodowej oraz z prac uczniów.
Anna Jacek-Walesiak
Katarzyna Mossakowska-Kopeć
Od jutra 8 marca w przedszkolu rusza kiermasz książek. Zapraszamy w godzinach od 7.30 do. 9.00 oraz od 13.00 do 16.00.
„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serce wzruszeniem.” K. Makuszyński Nikomu nie powinno zabraknąć ani światła ani wzruszeń.
Ceny od 7 zł. do 35 zł.
ZAPRASZAMY!
Z okazji Dnia Kobiet biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas VI – VIII do udziału w konkursie literackim: „Dziewczęca postać literacka”.
Zadaniem uczestnika konkursu jest napisanie kilkunastozdaniowej wypowiedzi na temat: „Którą bohaterkę literacką najbardziej polubiłaś/eś i dlaczego?
Prace należy dostarczyć do biblioteki szkolnej osobiście lub wysłać na adres mailowy: biblioteka.jk@wp.pl do dnia 15 marca 2024r.
Autorzy najciekawszych wypowiedzi zostaną nagrodzeni.
Serdecznie zapraszam
Katarzyna Jałmużna
nauczyciel bibliotekarz
Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas I – V do udziału w akcji czytelniczej "Dziewczęca bohaterka literacka".
1. Cele akcji:
– popularyzowanie czytelnictwa i świąt międzynarodowych,
– rozwijanie umiejętności i zdolności plastycznych wśród dzieci,
2. Akcja przeznaczona jest dla uczniów klas I – V.
3. Zadaniem uczestnika akcji jest wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej wybraną literacką postać kobiecą - główną bohaterką utworu musi być dziewczynka, dziewczyna, kobieta (np. Ania z Zielonego Wzgórza, Czerwony Kapturek, Dziewczynka z zapałkami, Karolcia, Hania Humorek, Asiunia itp.)
4. Prace należy wykonać indywidualnie i samodzielnie w formacie A4; technika dowolna (nie używamy plasteliny!).
5. Każdy uczestnik może wykonać jedną pracę.
6. Prace należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do 13 marca 2024r.
7. Prace powinny zawierać informacje (umieszczone na odwrocie):
– tytuł i autora książki, z której pochodzi przedstawiona postać literacka,
– imię i nazwisko oraz klasę.
8. Wszystkie dostarczone prace zostaną zaprezentowane społeczności szkolnej na gazetce ściennej na korytarzu szkolnym.
Serdecznie zapraszam!
Katarzyna Jałmużna
Nauczyciel bibliotekarz
Biblioteka szkolna ogłasza akcję czytelniczą pod hasłem „Przeczytałeś – poleć innym”.
Lubisz czytać książki i czytasz ich dużo? Któraś z nich szczególnie Cię zachwyciła? Podziel się opinią i poleć ją innym czytelnikom. Napisz o tej książce kilka zdań, zrób z nią zdjęcie (ewentualnie zdjęcie samej książki) i wyślij na adres mailowy: biblioteka.jk@wp.pl
Akcja czytelnicza jest skierowana do wszystkich uczniów klas I – VIII i potrwa do końca kwietnia.
Pamiętaj by napisać tytuł polecanej książki i jej autora. Mile widziane „polecajki” rodzinne – naszych najmłodszych czytelników i ich rodziców.
Wszystkie polecane książki będą ukazywały się na bieżąco na szkolnej stronie internetowej.
Serdecznie zapraszam!
Katarzyna Jałmużna
Wyrecytuj wiersz o wiośnie – budzącej się ze snu zimowego, rozkwitającej.
O pierwszych oznakach wiosny lub wiośnie w pełni – zachwycającej świeżością barw i witalnością życia.
Cele konkursu:
• popularyzowanie polskiej poezji dziecięcej,
• rozwijanie umiejętności recytatorskich,
• zachęcanie do występów na scenie,
• prezentacja umiejętności dzieci,
• uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.
Regulamin Konkursu:
• Konkurs jest przeznaczony dla wszystkich chętnych uczniów z klas 1-2.
• Biblioteka może przygotować wiersze o Wiośnie dla uczestników konkursu.
• Zadaniem uczestnika jest wyrecytowanie dowolnie wybranego wiersza o wiośnie.
• Prezentacja wierszy nastąpi 25 marca 2024 r. (poniedziałek) z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Poezji przypadającego w dniu 21 marca.
• Uczniowie prezentują utwór bezpośrednio przed komisją konkursową.
• Laureaci otrzymają dyplomy i nagrody książkowe.
Serdecznie zapraszamy!!!
Organizatorki
26 lutego 2024 roku uczniowie klasy VIIb z paniami Katarzyną Mossakowską- Kopeć i Katarzyną Jałmużną wraz z firmą WAW-TUR wyjechali na wycieczkę integracyjną do Galerii Młociny w Warszawie.
Uczniowie spędzili wspólnie czas grając w kręgle oraz oglądając film "Cudowny chłopak. Biały Ptak”. Wyjazd dostarczył uczestnikom rozrywki i relaksu, ale również kreowanie pozytywnej atmosfery. Pozostawił miłe wspomnienia i był okazją do pogłębiania klasowych więzi.
Wychowawca klasy:
Katarzyna Mossakowska-Kopeć
W poniedziałek 4 marca Pszczółki wraz z Krasnoludkami wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Punktami naszego wyjazdu było Muzeum Geologiczne oraz edukacyjna sala zabaw „Smart Kids Planet”. W muzeum wzrok w pierwszej kolejności przykuwały niebotycznych rozmiarów szkielety wymarłych zwierząt z epoki lodowcowej – mamuta i nosorożca włochatego. To „gwiazdy” wystawy, które wraz z Dyziem – dilofozaurem, drapieżnym dinozaurem występującym na ziemi ok. dwustu milionów lat temu – czynią to miejsce niepowtarzalnym i jedynym w swoim rodzaju. Potem udaliśmy się do sali zabaw. Dzieci mogły w 9 strefach niecodziennej zabawy m.in. brać udział w segregacji odpadów, w procesie przetwarzania jabłek, w konstruowaniu budowli przy użyciu dźwigu oraz w procesie segregowania paczek, a także – w zakupach w niemal prawdziwym supermarkecie. Wizytę uwieńczyły pokazy naukowe. Dziękujemy firmie Waw-Tur Piotr Wawrzyński Usługi Transportowo-Turystyczne za bezpieczny transport.
W zakładce Plan lekcji i dowożenia znajduje się nowy plan lekcji obowiązujący od 4 marca 2024 r.
29 lutego 2024r. w bibliotece szkolnej odbył się Konkurs Pięknego Czytania. Jego adresatami byli wytypowani przez nauczyciela języka polskiego uczniowie klas piątych. Konkurs odbywa się corocznie w drugim semestrze a w tym roku szkolnym został zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który obchodziliśmy w szkole 21 lutego.
Cele konkursu to: popularyzacja literatury wśród młodych odbiorców, rozwijanie umiejętności odbioru dzieł literackich, kształcenie umiejętności pięknego czytania wśród młodego pokolenia w dobie zanikania kontaktu z książką, budzenie wyobraźni czytelników oraz przełamywanie zahamowań związanych z wystąpieniami publicznymi.
Podczas konkursu uczniowie czytali fragmenty książki, którą sami wybrali spośród książek przygotowanych przez nauczyciele bibliotekarza.
Jury w składzie: p. Anna Jacek – Walesiak – wicedyrektor szkoły, p. Dagmara Ołton – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Winnicy oraz p. Ewa Zadrożna ucząca języka polskiego, podczas konkursu oceniało: płynność i bezbłędność czytanego tekstu; wyrazistość i dykcję; interpretację tekstu oraz ogólne wrażenia artystyczne.
Podczas konkursu obecni byli również dyrektor szkoły p. Andrzej Zaręba oraz p. Joanna Wrublewska ucząca obie klasy piąte języka polskiego.
Spośród czytających wyłoniono tych, którzy zaprezentowali się najlepiej; przyznano miejsca i wyróżnienia.
I miejsce i tytuł Mistrz Pięknego Czytania – Julia Wróblewska kl. V b,
II miejsce – Zuzanna Wasilewska kl. V a,
III miejsce – Bartosz Leleń i Arkadiusz Pieczka obaj z kl. V a,
Wyróżnienie: Maja Lewandowska kl. V a
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy a laureaci dodatkowo nagrodę książkową.
Wręczenie nagród odbędzie się w przyszłym tygodniu w bibliotece szkolnej.
Katarzyna Jałmużna
Iwona Siemieniak
Sejm ustanowił 2024 rokiem: Marka Hłaski, arcybiskupa Antoniego Baraniaka, Romualda Traugutta, Wincentego Witosa, Kazimierza Wierzyńskiego, Melchiora Wańkowicza, Rodziny Ulmów, Zygmunta Miłkowskiego i Polskich Olimpijczyków.
Patroni roku 2024 wybrani przez Senat to: Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz, Wincenty Witos oraz Władysław Zamoyski. Decyzją Senatu rok 2024 będzie także Rokiem Edukacji Ekonomicznej.
Na szkolnych korytarzach pojawiły się gazetki ścienne dotyczące patronów tego roku – obok biblioteki szkolnej oraz obok sekretariat – przedstawiająca życie i twórczość Czesława Miłosza.
Uprzejmie informujemy,
że dysponujemy 51 miejscami wolnymi
w Bajkowym Samorządowym Przedszkolu w Winnicy
na rok szkolny 2024/2025
Opłata za obiady w marcu 2024 r.:
W szkole podstawowej ze względu na nieobecności uczniów indywidualnych informacji dotyczących płatności udziela pani Renata Żebrowska (tel. 236914079).
Od stycznia 2022 r. opłaty za obiady będą przyjmowane tylko przez płatność bankową (na konto). Opłatę za wyżywienie w Publicznej Szkole Podstawowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Winnicy należy uiszczać na konto bankowe do 5. dnia każdego miesiąca;
numer:08 8226 0008 2002 2000 8895 0007
Przelew z opłatą za wyżywienie należy zatytułować zgodnie z miesiącem, którego dotyczy opłata, podając imię i nazwisko dziecka oraz klasę (np. Jan Kowalski klasa IA, opłata za wyżywienie – marzec 2024).
W ramach projektu "Każdy inny – wszyscy równi" obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją, który przypada 23 lutego. Niestety depresja u dzieci i młodzieży to coraz większy problem.
W szkole zostały rozwieszone plakaty z informacjami na temat depresji, między innymi jak się objawia, jak pomóc osobie z depresją, jak z nią rozmawiać, jak dbać o zdrowie psychiczne oraz gdzie szukać pomocy.
Uczniowie mogli znaleźć na terenie szkoły karteczki do wyrwania z miłymi słowami, które mogli zatrzymać lub przekazać wybranej osobie. Na korytarzu klas I-III powstała również gazetka.
Klasy trzecie obejrzały filmy tematyczne, aby lepiej zrozumieć istotę depresji. Po ich obejrzeniu nauczyciele przeprowadzili z uczniami rozmowę, która dotyczyła tego jak ważna jest szybka reakcja w tak poważnej chorobie, jaką jest depresja, zarówno jeśli dotyka nas, jak i kogoś w naszym otoczeniu. Na koniec uczniowie wypełnili kartę pracy, na której w chmurkach rysowali lub wypisywali to co im poprawia nastrój.
Marzena Drobot
Agnieszka Warda
Edyta Zych
Sylwia Sieńkowska
Nowa galeria DBI 2024 została dodana do albumu fotograficznego.
W lutym w naszej szkole miały miejsce różne inicjatywy zorganizowane w ramach tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2024. Szeroko zakrojone inicjatywy promowały korzystanie z zasobów cyfrowych przy jednoczesnym podnoszeniu świadomości na temat bezpieczeństwa online.
Jest to niezwykle istotne zadanie w dzisiejszym szybko rozwijającym się świecie technologii. Internet łączy nas z ludźmi, dostarcza rozrywki i uczy. Coraz trudniej jest wskazać, gdzie się zaczyna a gdzie kończy. Jednak, mimo niezliczonej ilości zalet, niesie wraz ze swym rozwojem zagrożenia. Celem wszystkich przedsięwzięć było przybliżenie uczniom tematu cyfrowego dobrostanu oraz przedstawienie strategii umożliwiających utrzymanie zdrowej równowagi pomiędzy korzystaniem z urządzeń ekranowych a realnym życiem.
Uczniowie brali udział w dyskusjach na temat bezpiecznych zachowań w cyberprzestrzeni.
1. W ramach nawiązanej współpracy z ZSZ im. Jana Ruszkowskiego uczniowie technikum informatycznego wcielili się w rolę nauczycieli i przedstawili młodszym kolegom ciekawą prezentację a temat Nowe technologie i ich rozwój w kontekście bezpieczeństwa internetowego, zakończoną quizem sprawdzającym wiedzę uczniów z klas z klas VIII, VII i VI.
2. Ciekawe spotkanie prewencyjne poparte prezentacją multimedialną przeprowadziły Panie z Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii. Przypomniały uczniom z klas 4 – 6 jak bezpiecznie korzystać z Internetu, na co zwrócić uwagę, aby nie utracić kontroli nad swoimi danymi i tożsamością oraz jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas korzystania z portali społecznościowych i gier. Na spotkaniu funkcjonariuszki poruszyły również problem hejtu i cyberprzemocy, z którym mogą borykać się uczniowie w dzisiejszym świecie. Szczegółowo omówiły przyczyny zachowań związanych z tym zjawiskiem.
3. Uczniowie klasy 2A mieli okazję uczestniczyć w lekcji online z Polskim Centrum Programu Safer Internet w ramach lekcji informatyki. Lekcja nawiązywała do fabuły książek z serii „Sieciaki” i treści serwisu edukacyjnego dla dzieci Sieciaki.pl. Prowadzona była przez autora sieciakowych przygód Łukasza Wojtasika z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Podczas zajęć dzieci poznały drużynę Sieciaków i pozytywne zastosowania Internetu. Dowiedziały się też kim są Sieciuchy i na jakie zagrożenia w sieci należy uważać. Zajęcia online bardzo się podobały.
Emocji zdziwienia dostarczyła informacja o tym, że jednocześnie w tej lekcji uczestniczyło 900 szkół z całej Polski.
4. Wszyscy uczniowie klas 1-3 mogli wziąć udział w konkursie informatyczno-plastycznym pod hasłem „Mój wymarzony robot”.
Jury pod przewodnictwem Pana Dyrektora nagrodziło prace uczestników:
I miejsce – Marcelina Jończyk kl. 2 A
II miejsce – Zofia Przybyłek kl. 1 A
III miejsce – Julia Komendarska kl. 3 A
Wyróżniono także prace: Oli Żebrowskiej i Leny Dąbrowskiej oraz Julity Kaźmierczak – z kl. 2 A.
5. Wszyscy uczniowie klas 4-6 brali udział w konkursie na skonstruowanie prototypu wymarzonego robota z materiałów do recyklingu.
Jury jednogłośnie najwyżej oceniło robota Leny Żbikowskiej z klasy V B.
Jej robot przewyższył pomysłowością i estetyką wykonania pozostałe prace przestrzenne.
Pozostałe prace znalazły się na III miejscu:
Maja Wodyńska kl. IV B, Krzysztof Dunajski kl. V B i Karolina Paska kl. IV B.
6. Zaś uczniowie klasy 4 brali udział w zajęciach Digital Wellbeing – jak znaleźć równowagę między online a offline? Celem zajęć było przedstawienie strategii umożliwiających utrzymanie zdrowej równowagi pomiędzy korzystaniem z urządzeń ekranowych a realnym życiem. Podczas dyskusji skupili się na zjawisku uzależnienia od urządzeń ekranowych, a także otrzymali wskazówki, jak już teraz można dostosować ustawienia swojego smartfona, aby prowadzić bardziej zdrowy tryb życia.
7. W klasach 4-8 zostały przeprowadzone testy sprawnego i bezbłędnego pisania. Każdy uczeń miał możliwość sprawdzenia swoich umiejętności. Wykonano ok. 160 testów szybkiego pisania na klawiaturze.
Ostatecznie wyłoniono Mistrzów Klawiatury:
I miejsce – Jan Tkaczyk kl. VIII
II miejsce – Jan Brodzik kl. V A
III miejsce – Bartosz Osiński kl. VII A
Przedsięwzięcia realizowane w szkole zostały wpisane na ogólnopolską mapę tegorocznych obchodów DBI, a szkoła otrzymała Zaświadczenie od Polskiego Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i NASK – Państwowy Instytut Badawczy.
Bożena Jaskulska
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.
Nasza szkoła włączyła się oczywiście w obchody Dnia Języka Ojczystego. Biblioteka szkolna zaproponowała uczniom zabawę ”Znajdź zapomniane słowa” wymagającą skupienia, uwagi i wysiłku umysłowego. Zabawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Ponadto na korytarzach pojawiły się materiały edukacyjne z wyrazami sprawiającymi trudności w pisowni.
Przed nami jeszcze w najbliższym tygodniu coroczny Konkurs Pięknego Czytania o tytuł „Mistrza Pięknego Czytania”, którego uczestnikami są uczniowie klas piątych. O wynikach konkursu poinformujemy wkrótce.
W ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego na korytarzu została zamieszczona gazetka informująca o historii i znaczeniu tego szczególnego dnia oraz ciekawostki związane z językiem polskim.
Dzięki działaniom podejmowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego uczniowie z całą pewnością mogą uświadomić sobie, że język polski jest naszym skarbem, symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.
Katarzyna Jałmużna
14 lutego biblioteka szkolna zaprosiła swoich czytelników na BIBLIOTECZNE WALENTYNKI. Uczniowie chętnie pozowali do zdjęć na ściance walentynkowej, losowali serduszka z sentencją o miłości lub przyjaźni. Dodatkową atrakcją w tym dniu była loteria, w której można było wylosować nagrody niespodzianki - ale był jeden warunek - należało wypożyczyć książkę z biblioteki. Losowanie odbyło się pod koniec dnia a "szczęśliwcy" otrzymali swe nagrody w dniu następnym. Dziękuję uczniom i nauczycielom za świetną zabawę.
Katarzyna Jałmużna
21 lutego 2024r. przedszkolaki wzięły udział w warsztatach z „Energii odnawialnej”. Podczas zajęć Pszczółki, Krasnoludki i Biedronki zostały zapoznane z różnymi źródłami energii odnawialnej i nieodnawialnej,Dzieci aktywnie uczestniczyły w ciekawym spotkaniu. Miały okazję eksperymentować. Dla naszych przedszkolaków były to bardzo wartościowe i pouczające warsztaty. Dziękujemy firmie LUPUS za odwiedziny.
W dniach 17-18.02 w Winnicy w Publicznej Szkole Podstawowej im. prof. Ignacego Mościckiego królowały szachy, bowiem Mazowiecki Związek Szachowy przyznał Winnicy organizację dwóch dużych turniejów. Bardzo zabiegał o to Pan Andrzej Berent, prowadzący zajęcia z szachów w klubie LUKS 19 Winnica i dopiął swego.
W sobotę (17.02) odbył się III zjazd Otwartej Ligi Mazowieckiej, w którym udział wzięło 40 drużyn z całego województwa mazowieckiego. Łącznie zagrało 160 zawodników, w 4-ro osobowych drużynach, w tym aż 3 drużyny z KSz Skoczek Pieścirogi, w którym trenują mieszkańcy naszej gminy.
W niedzielę (18.02) szachiści rozegrali mecze w ramach rozgrywek III LIGI - Drużynowych Mistrzostw Mazowsza. Wystartowało 16 drużyn w 5-cio osobowych składach, łącznie 80 zawodników, w tym 1 drużyna z KSz Skoczek Pieścirogi.
Na zawodników czekała przygotowana duża hala sportowa oraz poczęstunek: jabłka, jogurty, ciastka, soki i ciepłe napoje.
Za pomoc i wsparcie finansowe w organizacji tej dużej imprezy serdecznie dziękujemy Mazowieckiemu Związkowi Szachowemu na czele z Panią Prezes Agnieszką Brustman, Panu Robertowi Wróblewskiemu Wójtowi Gminy Winnica, Panu Andrzejowi Zarębie Dyrektorowi Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy, Klubowi LUKS 19 Winnica i Panu Tomaszowi Szelidze, Klubowi Szachowemu Skoczek Pieścirogi, pracownikom Szkoły Podstawowej w Winnicy oraz Zakładowi Mleczarskiemu w Winnicy na czele z Panem Prezesem Wojciechem Jamiołkowskim za dostarczenie na zawody produktów winnickiej mleczarni.
Bez zaangażowania i pracy wszystkich Państwa ta impreza nie mogłaby się odbyć !!!
Andrzej Berent
17 lutego obchodzimy w Polsce Światowy Dzień Kota. Obchody tego dnia mają na celu podkreślenie znaczenia kotów w naszym życiu, uwrażliwienie ludzi na los tych zwierząt i rozbudzenie potrzeby niesienia pomocy, szczególnie w okresie zimowym, słabym, chorym, bezbronnym, bezdomnym kotom. Biblioteka zaprosiła swoich czytelników na wspólne świętowanie Dnia Kota - zorganizowała wystawę pięknych i ciekawych książek z kocimi bohaterami – kocurami, koteczkami i kotkami pt. Koty w literaturze. Książek z kocimi bohaterami jest naprawdę bardzo dużo - każdy miłośnik kotów mógł znaleźć coś dla siebie.
Na tablicy informacyjnej w bibliotece zamieszczono informacje dotyczące historii Dnia Kota w Polsce i innych krajach.
Ponadto w świetlicy szkolnej uczniowie kolorowali koty - postacie literackie i filmowe.
Katarzyna Jalmużna