Szydełkowanie to same zalety. Rozwija przede wszystkim kreatywność, wyobraźnię, wycisza, uczy skupienia uwagi i poprawia pamięć. Jak inne formy rękodzieła ćwiczy palce i dłonie. Pracując szydełkiem i włóczką wykonuje się precyzyjne ruchy. Jest to początkowo nie lada wyczyn, ale efekty mogą zaskoczyć. Dzięki nabytej sprawności manualnej poprawia się również charakter pisma. Same zalety. Dzięki nauce szydełkowania wielu naszych uczniów podniosło swoją samoocenę. Szydełkujcie, bo warto!
Na zdjęciach zostały zaprezentowane zajęcia w klasie Va.
Agnieszka Warda
W dniach od 13 do 17 marca w naszej szkole, na lekcjach biologii i przyrody obchodziliśmy Tydzień Wiedzy o Mózgu. Akcja ta ma na celu popularyzowanie wiedzy o mózgu, układzie nerwowym, jego działaniu, o tym jak sprawić żeby nasz mózg pracował lepiej w obszarach, takich jak zdrowie, uczenie się, koncentracja, krytyczne myślenie, kariera.
Uczniowie zapoznali się z prezentacjami multimedialnymi, na których przedstawiona została budowa mózgu, skład chemiczny, funkcjonowanie oraz wiele ciekawostek dotyczących mózgu, np. czy mózg ma płeć? Dowiedzieli się, jak ważna jest neurogimnastyka mózgu i wykonali szereg zadań doskonalących pamięć, koncentrację, logiczne myślenie, porównywanie, podzielność uwagi i spostrzegawczość.
Największym zainteresowaniem cieszył się model mózgu wykonany własnoręcznie przez uczniów, gdzie w poszczególnych płatach zaznaczone były ośrodki odbioru i przetwarzania informacji.
Na podsumowanie tygodnia uczniowie wykonali gazetkę obrazującą działania prowadzące do dbania o mózg, aby jego właściciel cieszył się długim życiem i dobrą sprawnością intelektualną.
Pamiętajcie, że mózg nie lubi nudy i rutyny, bądźcie kreatywni i rozwijajcie się w różnych dziedzinach.
Iwona Michałowska
Klasa 2a w czwartek 16 marca 2023 r. przeprowadzała doświadczenia. Do ich wykonania potrzebowaliśmy produktów, które znajdziemy w każdej kuchni. Wykorzystaliśmy drożdże, sodę oczyszczoną, ocet, płyn do naczyń, barwnik spożywczy, olej. Najbardziej efektownym doświadczeniem była lawa w słoiku oraz słoniowa pasta do zębów. Dzieci poprawnie wyciągnęły wnioski z obserwacji.
Agnieszka Warda
Sylwia Sieńkowska
Nowa galeria INTEGRACYJNE ZAWODY SPORTOWE została dodana do albumu fotograficznego.
Dnia 15.03.2023 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w INTEGRACYJNYCH ZAWODACH SPORTOWYCH "KONKURS RZUTÓW DO KOSZA", które odbyły się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Anny Karłowicz w Pułtusku. W zawodach brało udział sześć szkół z powiatu pułtuskiego. Oficjalny patronat nad zawodami pełnił Burmistrz Miasta Pułtusk.
Zawody odbywały się w oparciu o kategorie wiekowe z uwzględnieniem kryterium płci. Każdy z zawodników biorących udział w konkurencji, wykonywał po 10 rzutów piłką do koszykówki z wyznaczonej linii, dowolną techniką.
Naszą szkołę reprezentowało 5 uczniów, którzy bardzo dobrze zaprezentowali się podczas kunkursu. Oliwia (klasa 4a) zajęła I miejsce, Maja (klasa 4a) zajęła III miejsce, Szymon (klasa 4a) zajął III miejsce, Sebastian (klasa 4a) zajął IV miejsce i Natalia (klasa 5b) zajęła IV miejsce.
Izabela Skrzecz
16.03.2023 r. w czwartek uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Mistrzostwach Powiatu Pułtuskiego w Piłce Siatkowej Chłopców klas 7-8. Zawody odbyły się w SP nr 4 w Pułtusku. Do zawodów stanęły drużyny ze szkół: w ZPO PSP Obryte, PSP Błędostowo, ZPO PSP Winnica i gospodarze (SP4 Pułtusk).
Pierwszy mecz wygraliśmy z drużyną z Błędostowa. Drugi mecz z gospodarzami: pierwszy set wygraliśmy, drugi przegraliśmy i tie-breaku prowadziliśmy 7:3 następnie 9:8. Gospodarze zremisowali i wyszli na prowadzenie kończąc grę 14:12.
Z mistrzami powiatu, czyli z drużyną z Obrytego wygraliśmy w tie-breaku.
Punktacja końcowa dała prowadzenie drużynie z Obrytego 7 punktów, drużyna z Winnicy 6 punktów i drużyna z SP 4 Pułtusk 5 punktów.
Zakończyliśmy mistrzostwa na II miejscu.
Skład drużyny:
Krystian Krawczyk, Oliwier Jagielski, Patryk Łasiński, Jakub Mroziewicz, Grzegorz Eljasiak, Rafał Dłutowski, Jakub Zawieska, Wojciech Staniszewski, Adam Witkowski, Bartosz Musieński.
Opiekun: Anita Piechocka-Wenda
SZACHY I WARCABY JUŻ 19 MARCA PIERWSZY TURNIEJ - ZAPRASZAMY
Już w niedzielę 19 marca 2023 r. pierwszy turniej Mistrzostw Gminy w Szachy i Warcaby (drugi 23 kwietnia wraz z podsumowaniem). Zapraszamy, każdy uczestniczka i uczestnik otrzyma dyplom, medal, a trzy pierwsze miejsca statuetki i nagrody rzeczowe. Miejsce zawodów - stołówka szkolna ZPO PSP Winnica, wejście od strony hali sportowej.
WARCABY godziny 14:00-16:00
SZACHY godziny 16:00-19:00
Zarząd LUKS 19 Winnica
13 marca 2023 r. delegacja naszej szkoły, w składzie panie Katarzyna Chojnacka, Anna Napiórkowska, Sylwia Sieńkowska oraz Edyta Zych, uczestniczyła w konferencji rozpoczynającej obchody Tygodnia Wiedzy o Mózgu, która odbyła się w Państwowej Uczelni Zawodowej im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie. Konferencja nosiła tytuł: „Tajemnice mózgu – w poszukiwaniu odpowiedzi na ważne pytania”. Organizatorami byli MSCDN Wydział w Ciechanowie i Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ciechanowie.
Wykłady przeprowadziło trzech prelegentów: dr Wojciech Glac, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, popularyzator nauki w dziedzinie neurobiologii mózgu, Iwona Drążkieiwcz – absolwentka Akademii Medycznej w Gdańsku – Wydział Nauki o Zdrowiu, wykładowca Państwowej Uczelni Zawodowej w Ciechanowie, dr inż. Aleksandra Czernewicz-Kamińska – specjalista ds. żywienia człowiek, członkini Polskiego Towarzystwa Dietetyki, wykładowca Państwowej Uczelni Zawodowej w Ciechanowie.
Światowy Tydzień Mózgu to święto mające na celu popularyzację wiedzy o mózgu i jego działaniu. Obchodzone od 1996 roku pierwszy raz w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce od 1999 roku.
Nasza kadra pedagogiczna będzie brała udział w wykładach w kolejnych dniach Tygodnia o Mózgu podnosząc przy tym swoje umiejętności oraz kwalifikacje, które zostaną wykorzystane na zajęciach lekcyjnych. W holu głównym naszej szkoły znajduje się gazetka tematyczna.
Katarzyna Chojnacka
Anna Napiórkowska
Sylwia Sieńkowska
Edyta Zych
W naszej szkole uczniowie biorą udział w europejskich projektach edukacyjnych Erasmus+, realizując jednocześnie projekty na platformie eTwinning.
W tym roku szkolnym realizujemy projekt dedykowany dla klas starszych: „Ślady II wojny światowej w mojej małej ojczyźnie”, w którym uczniowie odkrywają w rodzinnych miejscowościach ślady II wojny światowej: miejsca pamięci, pomniki, wspomnienia wydarzeń, archiwalne zdjęcia, które będą tworzyć pamięć o wydarzeniach i ludziach tamtego czasu. Nagrywamy wiersz, wspólnie z uczniami partnerskich szkół, jak również piszemy list do rówieśników, którzy przeżyli tą okrutną rzeczywistość. Nasze prace zamieścimy we wspólnie tworzonej wirtualnej książeczce. Umiejętności zdobyte na mobilnościach uczniowie wykorzystują w tych projektach.
Drugi projekt, jaki realizują uczniowie klasy III a i IV b, jest to projekt: „Chodź opowiedz mi bajeczkę…” W tym projekcie dzieci nagrywają mniej znane bajki czy legendy, opowiadają historyjki lokalne, tworzą komiksy i wirtualne książeczki.
Aby móc zrealizować powyższe przedsięwzięcia wykorzystaliśmy sprzęt zakupiony z projektu „Laboratoria Przyszłości”, profesjonalny aparat fotograficzny, który umożliwia nagrywanie filmów i obrabianie zdjęć.
Uczniowie nagrywali potrzebne do porojektu filmy - link do "Legendy o siarczystym smoku", w wykonaniu uczniów z klasy IV b, bajki "Dwie wróżki", w wykonaniu uczniów z klasy II a, zamieszczony poniżej i obrabiali zdjęcia, które zamieszczane są na Padletach.
Efekty naszych prac będą dostępne na stronie po ich zakończeniu.
https://www.canva.com/design/DAFfEXSlXzw/36tleSZNIAV5_wDg7OZLQg/watch?utm_content=DAFfEXSlXzw&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelinkhttps://www.canva.com/design/DAFfEXSlXzw/36tleSZNIAV5_wDg7OZLQg/watch?utm_content=DAFfEXSlXzw&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink
Krystyna Roze
Dzień Kobiet, Dzień Kobiet niech każdy się dowie,
że dzisiaj Święto Dziewczynek....,
a za dwa dni Święto Chłopców!!!
Z okazji Dnia Kobiet oraz Dnia Mężczyzn, które przypadają w dniach 8 i 10 marca świetlica szkolna przygotowała kolorową wystawę pt. „Sławne Kobiety i Sławni Mężczyźni”. Dzieci poznały historię tych świąt oraz obejrzały prezentację pt. „Słynne polskie kobiety, słynni polscy mężczyźni”.
Z tej okazji zostały zorganizowane liczne konkursy sprawnościowe dla dziewcząt oraz konkurs wiedzy dla chłopców na temat zawodów wykonywanych przez kobiety we współczesnym świecie. Dziewczynki i chłopcy rywalizowały ze sobą w takich konkurencjach jak: konkurs szybkości przejścia z piłeczką pingpongową, skoki przez tor przeszkód, konkurs na najdłuższe utrzymanie kręcącego się hula hop, rzut piłeczką do celu. Wychowankowie świetlicy brali czynny udział w rozgrywkach sportowych organizowanych na hali sportowej.
Czas upłynął nam w miłej atmosferze, a nasze dziewczęta i chłopcy miały okazję poczuć się tego dnia naprawdę wyjątkowo.
Chłopcy jak również dziewczęta w dniach swych świąt złożyli sobie serdeczne życzenia.
„W Dniu Święta Kobiet i Mężczyzn
dużo zdrówka i miłości,
moc uśmiechu i radości.
Wszystkim Paniom oraz Panom i tym dużym, i tym małym”.
Wychowawcy świetlicy
Katarzyna Mossakowska-Kopeć
Tomasz Szeliga
I. Podaj autorów książek:
II. Ułóż nazwiska w kolejności alfabetycznej:
Wawiłow, Konopnicka, Kownacka, Brzechwa, Tuwim, Gellner, Parrault, Porazińska, Parandowski, Niziurski.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….............…
III. Dopisz do nazwisk poetów, pisarzy ich imiona:
…………………….……. Tuwim ………………….………… Bednarek
………………………………..……..………… Andersen …………………….………. Kasdepke
……………………………….. Szelburg – Zarembina ……………………….…. Webb
………………………..……….. Papuzińska …………………….…… Brzechwa
IV. Uzupełnij tytuły książek:
V. Wymień po dwa utwory literackie, w których w tytule występuje:
- liczba (przykład – „Ali Baba i czterdziestu rozbójników”)
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
- imię (przykład "Ania z Zielonego Wzgórza")
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
- kolor (przykład "Złota szkatułka")
…………………….………….....................................................……………
....................................................................................................................
Karta konkursowa z pytaniami dostępna jest w bibliotece szkolnej.
Wypełnioną kartę z odpowiedziami należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do dnia 17 marca 2023r.
Biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas IV – VIII do udziału w bibliotecznym konkursie "Biblioteka szkolna uczy, bawi i inspiruje".
Tematem konkursu jest stworzenie pracy plastycznej, która będzie przedstawiać szkolną bibliotekę Waszymi oczami lub bibliotekę Waszych marzeń.
Cele konkursu:
- zachęcenie do odwiedzania biblioteki szkolnej,
- rozwijanie zdolności plastycznych,
- wzbudzenie zainteresowania książkami i czytaniem.
Kryteria oceny:
- samodzielność,
- oryginalność i pomysłowość,
- estetyka wykonania.
Prace w formacie A4 wykonane dowolną techniką (bez prac przestrzennych) należy podpisać na odwrocie: imię, nazwisko i klasa i dostarczyć do biblioteki szkolnej do 31 marca 2023r.
Laureaci I, II, III miejsca oraz wyróżnień otrzymają nagrody rzeczowe oraz dyplomy.
Katarzyna Jałmużna
9.03.2023 r. w SP nr 4 odbył się po raz 20 Halowy Mityng Wójtów w Skoku Wzwyż. W tym jubileuszowym spotkaniu wzięli udział uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy Publicznej Szkoły Podstawowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Winnicy. Po kilku godzinach zmagań nasi zawodnicy zajęli II i III miejsce w kategorii chłopców klas 7-8 (rocznik 2008-2009).
II miejsce - Patryk Łasiński
III miejsce - Oliwier Jagielski
Opiekun: Anita Piechocka-Wenda
Z okazji Święta Kobiet
Wszystkim Paniom składamy
najserdeczniejsze życzenia zdrowia,
szczęścia oraz wszelkiej pomyślności,
Życzymy również, aby każdy dzień,
przynosił same radosne chwile,
a uśmiech zawsze gościł na Wszystkich twarzach.
Z okazji Dnia Mężczyzny życzymy Wam
wszystkiego co dobre, szczęśliwe i miłe.
Dużo szczęścia, radości, uśmiechu,
mnóstwo wiary, wytrwałości i siły.
Wszystkiego najlepszego Panowie!
W naszej szkole świętowano Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn. Kwiaty, słodycze i drobne upominki umiliły nam pierwsze dni marca. Szkolne korytarze i sale lekcyjne zdobią gazetki (na zdjęciu gazetka klasy Va).
8 marca szkołę podstawową odwiedziły dzieci z Gminnego Klubu Dziecięcego wraz z ciociami. Najmłodsi złożyli życzenia pani wicedyrektor i panu dyrektorowi, a sami otrzymali mały, słodki poczęstunek, jak przystało na Misie:-)
Nowa galeria BĄDŹMY BEZPIECZNI NA DRODZE została dodana do albumu fotograficznego.
Dnia 8 marca 2023r. w naszej szkole odbył się szkolny turniej ruchu drogowego pod hasłem: ,,Bądźmy bezpieczni na drodze’’
Celem turnieju było przypomnienie i utrwalenie zasad bezpiecznego zachowania się na drodze zgodnie z przepisami kodeksu ruchu drogowego.
Wszyscy dobrze wiemy, że na drodze jesteśmy nie tylko uczniami, ale także uczestnikami ruchu drogowego. Powinniśmy więc znać przepisy ruchu drogowego i wzorowo się do nich stosować. Dzięki temu zawsze będziemy bezpieczni na drodze.
Jako pierwsi na naszym spotkaniu wystąpili uczniowie klas drugich. Przypomnieli numery telefonów służb ratowniczych, pod które dzwonimy gdy grozi nam lub komuś innemu niebezpieczeństwo lub potrzebujemy pomocy.
Klasy pierwsze i trzecie przedstawiały scenki pokazujące jak należy właściwie i bezpiecznie przechodzić przez przejście dla pieszych oraz co oznaczają poszczególne światła w sygnalizatorze świetlnym.
Uczniowie klas czwartych prezentowali samodzielnie wykonane różną techniką znaki drogowe i wyjaśniali, co one oznaczają.
Rower to doskonały sposób na przemieszczanie się. Ale rower to pojazd, nie zabawka i korzystanie z niego wymaga ostrożności. Dlatego też uczniowie klas piątych zaprezentowali, jak należy ubierać się jadąc rowerem, aby czuć się bezpiecznie i być widocznym na drodze.
Dokładnie zademonstrowali, w co powinien być wyposażony rower, chcąc prawidłowo włączać się do ruchu. Zaprezentowali również kilka zasad właściwego poruszania się po drodze przez pieszych.
Uczniowie klas szóstych w humorystycznych scenkach na ulicy przedstawili , jak nie powinni rowerzyści i piesi zachowywać na jezdni lub w jej pobliżu i czym to może grozić.
Prezentowany program turnieju uczył i jednocześnie bawił wszystkich jego uczestników. Przyczynił się do głębszego zrozumienia zagrożeń, na które są narażeni wszyscy uczestnicy ruchu drogowego.
Organizatorzy:
Marzena Melnicka
Marzena Jaskulska
Katarzyna Mosakowska-Kopeć
Nowa galeria APEL - PODSUMOWANIE MOBILNOŚCI ERASMUS+ została dodana do albumu fotograficznego.
7 marca 2023 r. społeczność szkolna uczestniczyła w podsumowaniu działań programu Erasmus+ Akredytacja 2020-2025 Go Digital Mobilność uczniów oraz „Educating hearts” (Edukujemy serca) mobilność w Vransko w Słowenii.
Informacja o wyjeździe do Słowenii znajduje się na stronie Pułtuskiej Gazety Powiatowej (link: https://pultusk24.pl/artykul/uczniowie-z-winnicy-odwiedzili/1411888)
Uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy wraz z dwiema nauczycielkami, uczestniczyli w kolejnej mobilności w ramach programu Erasmus+, realizując projekt „Educating hearts” (Edukujemy serca).
Mobilność odbyła się w dn. 05-11 lutego 2023 r. w Vransko w Słowenii. Celem projektu było poznanie różnorodności religijnej i kulturowej. Dwóch uczniów z klasy 5 i dwie uczennice z klasy 6 wzięli udział w wielu warsztatach poświęconych religiom świata. Najciekawsze warsztaty były prowadzone przez 3 nauczycieli różnych wyznań, którzy oprócz zapoznania uczniów z różnorodnością religijną, starali się przekazać uczniów wspólny mianownik każdego człowieka - wiarę w siebie. Inne warsztaty także przyczyniły się do poznania innych światopoglądów i różnorodności, która nas otacza. Warsztaty plastyczne, podczas których dzieci stworzyły swój obiekt przyszłości z elementami pochodzącymi z różnych religii, pokazały, że możemy się zjednoczyć i wzajemnie zrozumieć. Uczestnicy wymiany wzięli udział w Dniu Kultury Słoweńskiej, podziwiając występy uczniów w regionalnych strojach. Oprócz szkoły partnerskiej w Vransko, uczestnicy mobilności odwiedzili także szkołę filialną w Taborze oraz byli ugoszczeni przez burmistrza Taboru oraz Vransko. Oprócz pięknie położonego Vransko, uczestnicy wymiany odwiedzili Jaskinię Postojna Jama, stolicę Słowenii - Lublanę, miejsce skoków narciarskich - Planicę, rezerwat przyrody - Zelenci oraz płynęli „pletną” na wyspę Bed po jeziorze Bled. Uczniowie spędzili cały tydzień w domach rodzin słoweńskich, które przyjęły ich w swoje progi nadzwyczaj gościnnie. Wizyta w Słowenii była ostatnią mobilnością zagraniczną w ramach projektu: Edukowanie serc. W maju czekają naszą szkołę odwiedziny uczniów i nauczycieli z krajów partnerskich, aby zakończyć nasz trzyletni projekt o tolerancji.
Koordynator: Jolanta Grabarek
Nowa galeria APEL - PODSUMOWANIE NAUKI W I SEMESTRZE została dodana do albumu fotograficznego.
W środę 1 marca 2023 r. w czasie godziny wychowawczej odbył się apel, podczas którego podsumowano pracę w I semestrze roku szkolnego 2022/2023. Pan Dyrektor Andrzej Zaręba wręczył puchary przechodnie dla klas z najwyższą średnią ocen i z najwyższą frekwencją.
W kategorii klas 4-6 zarówno najwyższą średnią ocen, jak i najwyższą frekwencję ma klasa IVA (wychowawca pani Izabela Skrzecz). Natomiast w kategorii klas 7-8 oba puchary zdobyła klasa VIIIA (wychowawca pan Tomasz Szeliga).
Następnie dyrekcja szkoły, wychowawcy i pani pedagog wręczyli odznaki wzorowego ucznia i 100% frekwencji. Zdjęcia nagrodzonych uczniów znajduja się w Albumie fotograficznym.
W dalszej części spotkania pani Irena Maciątek podsumowała udział szkoły w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym "Alfik Matematyczny", ktorego organizatorem jest JERSZ Łowcy Talentów. Panie Urszula Roze i Joanna Wrublewska wręczyły nagrody w Wielkim Dyktandzie "Piszę pięknie po polsku". Panie Jolanta Grabarek i Monika Paszkowska podsumowały konkursy i olimpiady z języka angielskiego.
Na zakończenie spotkania wręczono nagrody w konkursie na LOGO Szkolnego Koła Wolontariatu.
Gratulujemy nagrodzonym i życzymy dalszych sukcesów!
Nowa galeria NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH została dodana do albumu fotograficznego.
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Instytut Pamięci Narodowej honoruje Żołnierzy Niezłomnych, uczestnicząc w uroczystościach państwowych i organizując wiele wydarzeń w całej Polsce. Wychodząc naprzeciw założeniom IPN w naszej szkole od kilku lat upamiętniamy tych, którzy zginęli w czasach komunizmu, walcząc w obronie demokracji w Polsce.
W tym roku również nie zapomnieliśmy o tej rocznicy. Uczniowie starszych klas odbyli lekcje historii na temat Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, z wykorzystaniem materiałów polecanych przez twórców akcji. Pracowali metodami aktywizującymi oraz obejrzeli cykl etiud filmowych pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy „Żołnierze Niezłomni. Żołnierze Wyklęci” przedstawiających żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego. Wykonali również plakaty o wspomnianej tematyce i symbole narodowe. W ten sposób dzięki przeprowadzonym lekcjom historii podziękowaliśmy bohaterom, którzy swoją krwią dali świadectwo wolnej Polski.
Anna Jacek-Walesiak
Katarzyna Mossakowska-Kopeć
Miesiąc Języka Ojczystego jest inicjatywą, której celem jest popularyzacja nauki, w tym języka ojczystego. Trwa od 21 lutego do 21 marca 2023 r. Do tegorocznej edycji postanowiła się włączyć klasa I a, która wykonała wraz z wychowawczynią okolicznościową gazetkę.
Mottem tegorocznej edycji Miesiąca Języka Ojczystego jest fragment wiersza Wisławy Szymborskiej pt. „Radość pisania”:
„Nad białą kartką czają się do skoku
litery, które mogą ułożyć się źle,
zdania osaczające,
przed którymi nie będzie ratunku”.
Zgodnie więc z powyższym mottem, aby litery, które właśnie poznajemy nie układały się źle, postanowiliśmy świętować Miesiąc Języka Ojczystego poprzez ortograficzny pojedynek. Jeszcze nie wszystkie zasady ortografii są nam znane, ale wiemy już kiedy piszemy „ó” wymienne i które wyrazy z „ó” należy po prostu zapamiętać. Dzięki temu dyktando, które napisaliśmy poszło nam wyśmienicie!
W ramach Miesiąca Języka Ojczystego, nie tylko przez miesiąc, ale w ciągu całego roku szkolnego, doskonalimy technikę czytania. Staramy się czytać codziennie przez 10, 15 lub 20 minut (w zależności od opanowania techniki czytania) i odnotowujemy to w naszych kartach czytelniczych.
Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do zgłębiania tajników języka ojczystego - „Ucz się polskiego, to nic trudnego”.
Iwona Lachowska
Nowa galeria WARSZTATY PRZYRODNICZO-MUZEALNE została dodana do albumu fotograficznego.
Dnia 28 lutego 2023 r. w ramach „Mobilnych warsztatów przyrodniczo-muzealnych” odwiedziła naszą szkołę pani dr Magdalena Kowalewska-Groszkowska, pracownik naukowy Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Warszawie.
Na zajęciach pt. „Dzienne, nocne, kolorowe, przezroczyste – cała prawda o motylach” uczniowie klas piątych w bardzo ciekawy i praktyczny sposób nauczyli się o stawonogach.
Uczniowie klas szóstych utrwalili wiedzę o mięczakach na warsztatach pt.”Wyjść z domu dla ślimaka to jest rzecz nie byle jaka”.
Natomiast uczniowie klasy siódmej poznali postać Michaliny Issakowej – Polki, która w latach 1926-1928 odbyła pierwszą naukową podróż do Brazylii, gdzie tropikalna puszcza okazała się dla niej owadzim rajem. Nasi uczniowie poczuli się jak prawdziwi entomolodzy i nauczyli się rozpinać chrząszcze do zaprezentowania ich na wystawie.
Każdy z uczestników warsztatów otrzymał upominki, za które serdecznie dziękujemy. Warsztaty były sfinansowane przez MEiN.
Mam nadzieję, że zajęcia pozostaną w pamięci uczniów przez długie lata.
Dziękujemy gorąco pani Magdalenie za niezapomnianą lekcję biologii.
Iwona Michałowska
Nowa galeria FERIE W SZKOLE została dodana do albumu fotograficznego.
W dniach 20-24 lutego 2023 r. w naszej szkole odbyły się półkolonie pod nazwą "Ferie w szkole 2023". Przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki wsparciu Wójta Gminy Winnica Pana Roberta Wróblewskiego i Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Winnicy Pani Wioletty Zawadzkiej.
Uczestnicy "Ferii w szkole 2023" - uczniowie naszej szkoły - uczestniczyli w zajęciach integracyjnych, plastycznych, komputerowych, kulinarnych, filmowych i rekreacyjno-sportowych.
W poniedziałek odbyły się zajęcia na temat bezpiecznego internetu. Podczas zajęć były wykorzystywane filmy, scenki rodzajowe, gry edukacyjne. Uczniowie pracowali w programach użytkowych: edytorze graficznym i edytorze tekstowym oraz programie do tworzenia prezentacji. Wychowawcy przedstawili zasady bezpieczeństwa podczas pobytu na półkoloniach oraz jak bezpiecznie spędzać ferie zimowe. Uczniowie wykonywali także pracę plastyczną techniką dowolną na temat bezpieczeństwa podczas ferii zimowych.
We wtorek odbył się wyjazd do Ciechanowa do kręgielni "City Park Food Court &Bowling", gdzie uczniowie brali udział w grach i zabawach rekreacyjno-sportowych. Uczniowie zjedli także posiłek w restauracji, podczas którego zapoznali się z właściwym zachowania się przy stole i kulturą spożywania posiłku.
W środę uczniowie uczestniczyli w zajęcia plastycznych, podczas których wykonywali prace plastyczne z piankoliny. Został rozstrzygnięty także konkurs plastyczny i wręczone nagrody. Odbyły się zajęcia sportowe, podczas których uczniowie doskonalili podstawowe elementy gier zespołowych oraz rozgrywki w piłkę nożną i koszykówkę. Uczniowie zostali zapoznani także z materiałami profilaktycznymi dotyczącymi przeciwdziałania grypie i COVID-19 dostarczonymi przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Pułtusku oraz numerami telefonów infolinii instytucji zajmujących się profilaktyką zdrowotną.
W czwartek odbył się wyjazd do Nasielska, podczas którego uczniowie oglądali film „Zadziwiający kot Maurycy” w kinie „Niwa”. Po seansie filmowym uczestnicy półkolonii zjedli posiłek w restauracji „Biesiadowo”.
W piątek odbyły się zajęcia sportowe w hali sportowej Zespołu. Uczniowie grali w gry zespołowe: piłka nożna, koszykówka, siatkówka, uczestniczyli w zajęcia integracyjnych w grupie, zabawach ruchowych, wyścigach rzędów. Przygotowywali posiłek na stołówce szkolnej.
Marzena Drobot
Katarzyna Jaszczak
Marzena Melnicka
Anita Piechocka-Wenda
Agnieszka Warda