Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. Ignacego Mościckiego

Nawigacja

Bajkowe Samorządowe Przedszkole

Nawigacja

  • ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE

    Serdecznie zapraszamy rodziców uczniów z klas 1-3 oraz z grup "Biedronki" i "Jeżyki" na spotkanie z panią dietetyk Arletą Prus-Konieckiewicz z NaturHouse w Pułtusku. Tematem spotkania będą prawidłowe nawyki żywieniowe dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

    Termin spotkania: poniedziałek 13.03.2023 r., godz. 15:30 (szkoła podstawowa, sala 9, parter).

    W imieniu Pani prowadzącej prosimy o informację zwrotną dotyczącą obecności na spotkaniu (do piątku 10.03.2023 r.) - tel. 236914079.

  • ZAPROSZENIE

    W ramach projektu: Educating hearts (Edukujemy serca) programu Erasmus + realizujemy ostatnią mobilność uczniów w naszej szkole w Winnicy, w dniach 14 – 20 maja 2023r. W związku z powyższym zapraszamy na zebranie rodziców uczniów chętnych do goszczenia uczniów z krajów  partnerskich: Turcji, Portugalii, Hiszpanii, Słowenii i Niemiec. Zebranie odbędzie się dn. 9 marca o godz. 15.00 w stołówce szkolnej. Uczniowie z zagranicy będą uczestniczyć w zajęciach projektowych od godz. 8.30 do 15.00 od poniedziałku do piątku oraz całodziennej wycieczce do Warszawy dn. 17 maja.

    Mamy nadzieję, że Państwo pomogą nam w realizacji planowanego przedsięwzięcia.

    Dziękujemy za zaangażowanie się w międzynarodowym programie Erasmus+

  • ERASMUS+"EDUCATING HEARTS" - MOBILNOŚĆ W SŁOWENII

    Nowa galeria ERASMUS+"EDUCATING HEARTS" - MOBILNOŚĆ W SŁOWENII została dodana do albumu fotograficznego

    W dniach 05-11.02.2023 r. uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły brali udział w kolejnej mobilności w ramach projektu Erasmus+ "Educating Hearts" we Vransko na Słowenii. Piąte spotkanie nauczycieli i uczniów z krajów partnerskich (Portugalia, Niemcy, Hiszpania, Polska i Turcja) to dzielenie się wiedzą, która przyczyniła się do rozwoju relacji współpracy, szacunku i akceptacji między różnymi kulturami, z ewidentnym wzajemnym wzbogacaniem przede wszystkim tolerancji religijnej, co było głównym tematem tej mobilności. 

    Na szczegółową relację wyjazdu zapraszamy do zakładki Erasmus+ "Educatign Hearts".

    Uczestnicy mobilności: Sandra Andryszczyk, Dominika Mączyńska, Filip Zadrożny, Wojciech Gostkiewicz. Opiekunowie: p. Jolanta Grabarek i p.Krystyna Roze.

  • BAL KARNAWAŁOWY

    Nowa galeria BAL KARNAWAŁOWY została dodana do albumu fotograficznego.

    W dniu 08.02.2023 r. w naszej szkole odbył się Bal Karnawałowy. Tym razem zgodnie z tematyką balu przybyły postacie z bajek i baśni. Te niesamowite postacie z młodszych klas (pod opieką wychowawczyń, które nie zapomniały również o przebraniu) bawiły się przy świetnej muzyce serwowanej przez kolegów ze starszych klas, natomiast koleżanki umilały zabawę tanecznymi układami do znanych piosenek. Natomiast po południu sami wkroczyli na parkiet.

    Sala przygotowana specjalnie na tą okazję zachwycała swoim oryginalnym wystrojem. Czuliśmy się jak w prawdziwej baśni, w której spotkać można piękny zamek, ogromnego smoka, czy krainę ogromnych muchomorów lub dmuchawców. Wystrój sali dopełniła pięknie wykonana ścianka karnawałowa, przy której mogliśmy wykonać na pamiątkę wyjątkowe fotografie. Ściankę wykonał wraz z mamą, uczeń klasy 6b - Oliwier Szczęsny. Takie oraz inne ozdoby mama Oliwiera wykonuje podczas pracy w swojej firmie "Jaśminowy Zakątek". Serdecznie dziękujemy oraz polecamy! Nasza zabawa była bardzo udana, ten bal zapamiętamy na długie lata!

    Marzena Drobot

    Agnieszka Warda

    Sylwia Sieńkowska

    Edyta Zych

  • OGŁOSZENIE - KONKURS EKOLOGICZNY

    II edycja Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego pt.: „Eko Wynalazca”

    Szczegóły dotyczące konkursu znajdują się w zakładce Regulaminy konkursów.

    Prace i podpisane oświadczenia rodziców proszę przynosić do pani Iwony Michałowskiej do 27 marca 2023 r.

  • „RODZINA – RODZINIE W GMINIE WINNICA”

    Nasza szkoła włączyła się w akcję, której inicjatorem jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Winnicy.

    W ramach przeprowadzanej w szkole zbiórki można przekazywać zabawki, odzież dziecięcą, z której Wasze dzieci już wyrosły oraz artykuły higieniczne i inne artykuły dziecięce. Wszystkie zebrane artykuły zostaną przekazane na rzecz osób potrzebujących.

    Zbiórka będzie trwała od 3 do 24 marca 2023 roku. Dary można zostawiać w sekretariacie szkoły.

    Zachęcamy do udziału w zbiórce i z góry serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie.

     

    Szkolne Koło Wolontariatu

  • KONKURSY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

    W naszej szkole od października 2022r. odbyły się trzy ogólnopolskie konkursy z języka angielskiego.

    Najbardziej prestiżowym konkursem jest Olimpiada Języka Angielskiego dla Juniorów, organizowana przez Wyższą Szkołę Języków Obcych w Poznaniu. W olimpiadzie swoich sił próbował Konrad Jasiński z klasy 8a oraz Julia Wasilewska z klasy 8b. Julia świetnie sobie dała radę w dwóch etapach olimpiady i obecnie jest przed trzecią częścią etapu drugiego. Olimpiada składa się z 3 etapów a każdy etap to dwie lub trzy części pisemne lub ustne.

    Julia przygotowuje się do 3 części drugiego etapu czyli do rozmowy na wylosowany temat, która odbędzie się 14 marca. Uczennica ma za sobą 3 testy pisemne i nagranie filmu.

    Trzymamy kciuki za Julię i życzymy miejsca w finale!

    Konrad i Julia brali także udział w II Ogólnopolskim Konkursie Czytelniczym "Reading Brings Us Unknown Friends", organizowanym przez liceum w Gdyni. Tym razem Konrad Jasiński przeszedł do wojewódzkiego etapu i po przeczytaniu dwóch pozycji w języku angielskim: Around the World in Eighty Days, Jules Verne oraz The Hound of the Baskervilles, Arthur Conan Doyle  wystartuje 3 marca 2023r. w etapie drugim. Celem konkursu jest promowanie nauki języka angielskiego, zachęcenie uczniów, do czytania książek w języku obcym, rozwijanie i doskonalenie kompetencji językowych, informatycznych oraz  rozbudzanie ciekawości poznawczej oraz kreatywności.

    Corocznie uczniowie naszej szkoły biorą udział w konkursie leksykalnym z języka angielskiego: Memory Master. Także w tym roku w pierwszym semestrze 28 uczniów zmagało się ze słownictwem angielskim.

    Laureatką 2. stopnia została Julia Wasilewska z kl. 8b oraz Julia Wróblewska z kl. 4b a laureaci 3. stopnia to Piotr Jasiński z kl. 6b oraz Zuzia Wasilewska i Lena Nadolska z kl. 4a.

    Wyróżnienia otrzymali Konrad Jasiński z kl. 8a oraz Witold Sroka z kl. 5b.

    Gratulujemy wszystkim wysokich wyników i zapraszamy do uczestnictwa w konkursach z języka angielskiego w II semestrze!!!

  • OPŁATA ZA OBIADY

    W Publicznej Szkole Podstawowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Winnicy opłata za obiady w marcu 2023 r.:

    uczniowie klas I-V: 69,00 zł (23 dni x 3,00 zł)

    uczniowie klas VI-VIII 108,10 zł (23 dni x 4,70 zł)

    W szkole podstawowej ze względu na nieobecności uczniów indywidualnych informacji dotyczących płatności udziela pani Ewelina Przybyłek (tel. 236914079).

    Od stycznia 2022 r. opłaty za obiady będą przyjmowane tylko przez płatność bankową (na konto). Opłatę za wyżywienie w Publicznej Szkole Podstawowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Winnicy należy uiszczać na konto bankowe do 5. dnia każdego miesiąca;

    numer:08 8226 0008 2002 2000 8895 0007

    Przelew z opłatą za wyżywienie należy zatytułować zgodnie z miesiącem, którego dotyczy opłata, podając imię i nazwisko dziecka oraz klasę (np. Jan Kowalski klasa IA, opłata za wyżywienie – marzec 2023).

  • OGŁOSZENIE - LUKS "LIDER" WINNICA

    W dniach 3 i 4 marca w hali sportowej PSP Winnica odbędzie się turniej w halową piłkę nożną dla uczniów naszej szkoły (drużyn mieszanych dziewcząt oraz chłopców). Godziny rozpoczęcia: 3 marca godz.16:00 - klasy 7-8, 4 marca godz. 9:00 klasy 1-3, 4 marca godz 13:00 klasy 4-6. Zapisy u Pani Izabeli Skrzecz oraz Pani Anity Piechockiej-Wendy. Serdecznie zapraszamy do udziału w turnieju.

    Więcej informacji na stronie www.liderwinnica.pl. W razie pytań prosimy o kontakt pod numerem 609 03 07 83.

    Zarząd LUKS Lider w Winnicy

  • ERASMUS + MOBILNOŚĆ W PORTUGALII

    W ramach otrzymanej Akredytacji Fundacji Rozwoju Systemu Rozwoju Edukacji Zespół Placówek Oświatowych w Winnicy realizuje projekt edukacyjny: Go Digital. Celem projektu jest uczenie się i nauczanie w naszej szkole oparte  na technologiach cyfrowych. Korzystanie z technologii informacyjno-komunikacyjnych jest  ważne i efektywne szczególnie w pracy z uczniami ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi i rozwojowymi. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych uczniów realizujemy projekt rozwijający ich umiejętności TIK. W dn. 23-27 stycznia 2023r. ośmiu uczniów klas ósmych wyjechało na mobilność do szkoły partnerskiej  w Pedome, koło Guimaraes, w Portugalii. Szkoła ta może pochwalić się wieloletnim i bogatym doświadczeniem w użyciu technologii informacyjnej w nauczaniu i uczeniu się, stąd też zapewniła naszym uczniom zajęcia i warsztaty związane z ICT. Uczniowie zapoznali się z systemem edukacyjnym w Portugalii,  funkcjonowaniem szkoły partnerskiej, zdobyli nową wiedzę o narzędziach ICT oraz przypomnieli sobie jak umiejętnie i bezpiecznie stosować technologię cyfrową w uczeniu się. Chłopcy uczestniczyli w lekcjach historii, geografii, języka angielskiego oraz informatyki, na których zastosowano nowoczesne platformy i narzędzia informacyjne, np. Edmodo, Calameo. Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty z robotyki. Uczniowie, podczas zajęć w Portugalii, rozwijali umiejętność myślenia przestrzennego i twórczego a także zwiększyli swoją motywację do nauki oraz umiejętności pracy w grupie. Ważnym elementem mobilności było poznanie kultury portugalskiej. Prezentacje w szkole, zajęcia kulinarne oraz bogaty program kulturalny przyczynił się do rozszerzenia wiedzy z wielu dziedzin życia. Na trasie ósmoklasistów znalazło się Porto, Braga, Guimaraes oraz Ocean Atlantycki. Ważnym elementem mobilności była możliwość kontaktu z rówieśnikami portugalskim oraz porozumiewanie się z nimi po angielsku i po portugalsku a także rozegranie kilku meczy piłki nożnej.

  • SZKOLNE OSTATKI - 10 lutego 2023

    Nowa galeria SZKOLNE OSTATKI - 10 lutego 2023 została dodana do albumu fotograficznego.

  • ZBIÓRKA ŚWIEC

    Nasza szkoła włączyła się w akcję zbiórki świec, wosku, parafiny oraz świec olejowych dla żołnierzy z Ukrainy.

    Z zebranego wosku, już na miejscu w Ukrainie, produkowane są specjalne lampy, które ogrzewają żołnierzy na froncie. Organizatorami transportu na granicę są Ukraińcy przebywający w Ostrołęce.

    W ramach tej akcji można do szkoły przynosić: świece woskowe, olejowe (nowe lub nadpalone).

    Przyniesione świece można pozostawić w oznaczonym kartonie w głównym wejściu do szkoły.

     Szkolne Koło Wolontariatu

  • REGULAMINY KONKURSÓW

    W zakładce Regulaminy konkursów znajdują się informacje dotyczące dwóch konkursów historycznych dla uczniów klas I-VIII oraz konkursu plastycznego KRUS w kategoriach wiekowych 0-III i IV-VIII:

    1) Mazowiecki Konkurs Plastyczno-Historyczny "Nigdy więcej wojny" - prace i zgody należy dostarczyć do sekretariatu szkoły do 28 lutego 2023 r.

    2) XII Ogólnopolski Konkurs "Żołnierze Wyklęci - Bohaterowie Niezłomni" - prace i zgody należy dostarczyć do sekretariatu szkoły do 10 marca 2023 r.

    3) XIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy" - prace i zgody należy dostarczyć do sekretariatu szkoły lub do pani Agnieszki Warda do 29 marca 2023 r.

  • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ

    W dniu 23 lutego 2023 r. obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją 2023.​​​​​​​

    Na świecie i w Polsce są prowadzone liczne kampanie społeczne, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej. Od 23 lutego 2001 roku jest obchodzony Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Jego celem jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji, jej objawów i zachęcenie do podejmowania leczenia. Według najnowszych badań zachorowalność wśród dzieci i nastolatków wzrasta. Dane wskazują, że występuje częściej wśród dorastającej młodzieży niż wśród dzieci. Dane epidemiologiczne różnią się nieco w zależności od źródła. W przypadku maluchów jest to od 0,4 do 2,5 proc., a wśród młodzieży wskaźniki występowania wahają się między 2 a 8 proc. U dzieci nie ma różnic płciowych w występowaniu zaburzenia. Natomiast w wieku dojrzewania częściej występuje u dziewcząt. Podejrzewa się, że może na nią zapaść nawet 20 proc. nastolatków przed ukończeniem 18 r.ż. 

    Czym jest depresja? Zaliczamy ją do zaburzeń nastroju (afektywnych). Jest to grupa zaburzeń psychicznych, charakteryzująca się występowaniem w ciągu życia ekstremalnych wahań nastroju pod postacią epizodów depresji, manii lub hipomanii. Gdy mówimy „mam depresję”, zwykle chodzi nam o to, że jesteśmy po prostu smutni, przygnębieni. Natomiast z medycznego punktu widzenia jest to zespół objawów obejmujących sferę emocjonalną, zachowanie i funkcjonowanie poznawcze. Mogą jej również towarzyszyć objawy somatyczne. Na kliniczną depresję cierpi 1% dzieci przedszkolnych powyżej 2-, 3-go roku życia, 2% w grupie dzieci 6-12 lat oraz do 20% w grupie młodzieńczej. Charakterystyczną cechą depresji okresu dzieciństwa i dojrzewania jest wysoki współczynnik współzachorowalności. Najczęściej z depresją współwystępują zaburzenia lękowe. 30-70% dzieci z depresją spełnia równocześnie kryteria diagnostyczne zaburzeń lękowych. U młodszych dzieci z depresją myśli samobójcze rzadziej przeradzają się w konkretne plany i próby ich realizacji, natomiast u młodzieży ryzyko podjęcia próby samobójczej jest bardzo duże.

    Przyczyn może być wiele. Zazwyczaj wymienia się czynniki:

    • genetyczne,
    • rodzinne,
    • osobowe,
    • stres

    Według naukowców występowanie tej choroby u rodziców aż trzykrotnie zwiększa prawdopodobieństwo jej wystąpienia u ich najmłodszych. Badania pokazują, że u 20 do 50 proc. chorych, rodzice także cierpieli na to schorzenie bądź inne zaburzenia psychiczne. Dowody na genetyczny czynnik etiologiczny są dość silne. Należy jednak zaznaczyć, iż same geny nie są jedyną przyczyną. Musi zaistnieć odpowiedni bodziec: środowisko w którym pacjent przebywa, stresory. Dopiero takie oddziaływanie może prowadzić do zaburzenia. Istotne znaczenie ma środowisko rodzinne. 

    Czynnikami sprzyjającymi mogą być:

    • konflikty w rodzinie,
    • śmierć bliskiej osoby,
    • przemoc,
    • zaniedbania czy uzależnienia rodziców.

    Ważnym czynnikiem jest też jakość więzi między rodzicami a dzieckiem. Brak wrażliwości pomiędzy bliskimi, niedostateczne wsparcie czy nieprawidłowe postawy rodzicielskie mogą sprzyjać zaburzeniu. Wśród czynników psychologicznych, z kolei wymienia się wysoki poziom lęku u dzieci czy niską samoocenę.

    Dzieci, które są zbyt krytyczne wobec siebie, mają tendencje do perfekcjonizmu czy niskie umiejętności społeczne, są bardziej narażone na rozwój tego zaburzenia. Prowadzić do niego może również stres, jakiego doświadczyło dziecko. Przyczyny napięcia mogą być m.in. zawody miłosne, zerwane przyjaźnie, problemy w szkole, kłopoty ze zdrowiem. 

                Wśród czynników wpływających na wystąpienie choroby u najmłodszych, wymienia się:

    • genetyczną podatność, czyli epizody zaburzeń nastroju w rodzinie,
    • zachowania rodziców lub innych dorosłych, które są zdominowane przez żądzę supremacji (przewagi nad kimś) i rywalizacji,
    • wczesne doświadczenie straty – może dotyczyć zdrowia, rozstania rodziców, osierocenia,
    • problemy w kontaktach z rodzicami, którzy stosują kary, bywają krytyczni, mają autorytarny stosunek rodzicielski,
    • uzależnienia rodziców,
    • indywidualne cechy osobowości – tłumienie emocji, niska samoocena,
    • szkołę z obsesją na punkcie sukcesów w nauce, z obciążeniami dodatkowymi zajęciami oraz lękiem przed porażką, przed wyobcowaniem

    Objawy opisywanego zaburzenia u dzieci mogą różnić się od tych występujących u osób dorosłych. Należy przy tym zaznaczyć, że jak wśród osób dorosłych, tak i u dzieci objawy mogą się nieco różnić, u poszczególnych osób. Przez długi czas, uważano, że dzieciom czy młodzieży nie grożą poważne zaburzenia nastroju.

    Pogląd ten na przestrzeni lat ewoluował. W połowie XX wieku, po raz pierwszy została opisana tzw. depresja anaklityczna. Jej objawy mogą pojawić się u dzieci poniżej 1. r.ż. jako reakcja na oddzielenie od opiekunów. 

    Maluchy wówczas:

    • są płaczliwe i kapryśne,
    • nie chcą jeść,
    • mniej przybierają na wadze,
    • mają zaburzenia snu i czuwania.

    U dzieci i nastolatków natomiast pojawia się zwykle m.in:

    • drażliwość,
    • depresyjny nastrój,
    • niezdolność do odczuwania przyjemności,
    • irytacja,
    • lęk,
    • obawa,
    • pobudzenie lub opóźnienie reakcji psychomotorycznych,
    • zmęczenie,
    • zaburzenia snu,
    • bóle brzucha, głowy – charakterystyczne dla depresji u młodych,
    • utrata apetytu lub nadmierny apetyt,
    • zmiana masy ciała,
    • zmiany nastroju w ciągu dnia (rano gorsze),
    • wycofanie się ze związków rówieśniczych,
    • słabe wyniki w nauce,
    • odmowa chodzenia do szkoły,
    • negatywna ocena siebie, świata, przyszłości,
    • poczucie winy (rzadziej u dzieci, częściej u młodzieży i dorosłych),
    • myśli samobójcze,
    • niemożność koncentracji,
    • nieumiejętność podejmowania decyzji,
    • skupianie na negatywnych aspektach sytuacji.

    Warto również zaznaczyć, iż u dzieci częściej niż u dorosłych pojawia się drażliwość, rzadziej natomiast występuje nastrój depresyjny. W przypadku młodzieży choroba może mieć również charakter atypowy, gdzie występują takie objawy, jak:

    • hipersomnia (nadmierna senność),
    • znaczny przyrost masy ciała,
    • uczucie ciężkości kończyn,
    • pobudzenie.

    Rodzaje depresji u dzieci i nastolatków. Jest to zaburzenie afektywne (związane z obniżeniem nastroju), które ma  różne postaci. Może wystąpić jako problem przewlekły, gdzie objawy i siła ich występowania będą stałe lub mogą nawracać i przyjmować charakter:

    • łagodny,
    • umiarkowany,
    • ciężki.

    Wyróżniamy również m.in. cyklotymię charakteryzującą się trwającymi przez co najmniej 2 lata okresami niestabilności nastroju, łagodne epizody depresyjne występujące na przemian z hipomanią czy dystymię, czyli trwające od co najmniej 2 lat (u dzieci i nastolatków od co najmniej roku) utrwalone depresyjne zaburzenia nastroju.

    Mogą również wystąpić zaburzenia depresyjne i lękowe mieszane (liczne kombinacje łagodnych objawów zaburzeń lękowych i depresyjnych), czy przedłużona reakcja depresyjna. Ta ostatnia to łagodny stan depresyjny pojawiający się w odpowiedzi na przedłużające się narażenie na stresową sytuację o czasie trwania nieprzekraczającym 2 lat.  

    U dzieci i młodzieży występuje zwykle depresja przewlekła lub nawracająca i nie mija ona wraz z wiekiem. Młodzi cierpią również jako osoby dorosłe. Wg naukowców jeśli dziecko doświadczyło epizodu depresyjnego, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wystąpi ona kolejny raz. Szacuje się, że doświadczy jej ponownie od 30 do 70 proc. dzieci jeszcze w tym samym okresie życia, podczas dorastania lub w dorosłości.

    Diagnoza depresji u nastolatków i dzieci. Rozpoznania zwykle dokonuje psycholog (lub psychiatra) na podstawie wywiadu i odpowiednich testów. Jednym z nich jest Inwentarz depresji dziecięcej CDI, służący do diagnozowania dzieci w wieku 7–12 lat. Bada on następujące czynniki:

    • obniżony nastrój,
    • problemy interpersonalne,
    • nieefektywność,
    • utratę zainteresowania,
    • negatywną samoocenę.

    Choroba może również współwystępować w zaburzeniach zachowania i emocji, czy zaburzeniach posttraumatycznych.          

    Jak leczyć depresję u dzieci? Leczenie w zależności od stanu pacjenta obejmuje psychoterapię lub psychoterapię i farmakoterapię. W pierwszej kolejności specjalista przeprowadza wywiad z pacjentem i jego rodziną. Wykonuje testy i ustala wszystkie czynniki, jakie mogły wpłynąć na rozwój zaburzenia. Psycholog zwraca również uwagę na ewentualne współistniejące zaburzenia i odpowiednio prowadzi terapię.  Jej elementami są między innymi wspieranie wewnętrznego systemu kontroli czy poprawa relacji w rodzinie. Celem działań jest m.in.:

    • łagodzenie objawów zaburzenia,
    • nauka metod radzenia sobie ze stresem,
    • budowanie pozytywnego obrazu samego siebie
    • poprawa relacji z rówieśnikami.

    W przypadku leczenia wskazana jest również psychoedukacja, czyli przekazanie pacjentowi i jego rodzinie informacji o możliwych przyczynach zaburzenia, jego objawach i sposobach leczenia. W psychoterapii, która może mieć postać indywidualnej, grupowej lub rodzinnej, to właśnie ta ostatnia jest szczególna. Środowisko rodzinne może przyczyniać się do wzmacniania objawów. Co więcej, kluczowe w terapii dziecka jest również zaangażowanie rodziców. 

    Zaburzenia depresyjne u dzieci leczy się dwiema metodami: psychoterapia i/lub leki przeciwdepresyjne.

    Terapia grupowa zalecana jest z kolei osobom, które mają problem w relacjach z rówieśnikami i tendencję do wycofywania się. Zwykle w leczeniu stosuje się terapię poznawczo-behawioralną CBT, która opiera się na założeniu, że nasze emocje i zachowania są w znacznym stopniu wynikiem myślenia. Jego zmiana z kolei może poprawić komfort psychiczny i poprawić funkcjonowania.

    Jakie są rokowania? Jest to zaburzenie, które nawet w przypadku ustąpienia objawów, może powrócić. Konieczne jest więc, aby dziecko było pod opieką psychologa. Rokowania w przypadku zaburzeń depresyjnych zależą od wielu czynników. Przede wszystkim od etapu rozwojowego, czasu trwania i nasilenia objawów zaburzenia. Jeśli objawy wystąpią w dzieciństwie lub w wieku dorastania, istnieje prawdopodobieństwo, że pojawią się one również w okresie dorosłości. Jednak jeśli choroba miała charakter jedynie sytuacyjny, prawdopodobieństwo jest mniejsze.

    Jak zapobiegać dziecięcej depresji? Nie jesteśmy bezbronni. Istnieją czynniki, które potrafią nas efektywnie chronić, a są to m.in.:

    • czynniki biologiczne, takie jak dobry stan zdrowia, regularne ćwiczenia fizyczne,
    • czynniki psychologiczne – wysoki poziom inteligencji, temperament, wysokie poczucie własnej wartości, wysoka ocena własnej skuteczności, optymistyczny styl postrzegania rzeczywistości,
    • rodzina i najbliżsi, a dokładnie związki oparte na poczuciu bezpieczeństwa, dobra komunikacja, zadowolenie rodziców z małżeństwa, elastyczna organizacja rodziny, niski poziom stresu w rodzinie, dobre warunki społeczno-ekonomiczne.

                Pamiętajmy, aby utrzymywać dobry kontakt z dzieckiem, rozmawiajmy z nim, obserwujmy. Pytajmy jak się czuje, jakie ma problemy, czy możemy mu pomóc.

                Pamiętaj:

    1.  Rozmawiaj z dzieckiem o problemach, o tym, co dzieje się w domu, w szkole i poza szkołą.
    2. Staraj się aktywnie słuchać dziecka i szanować jego zdanie.
    3. Unikaj stresu w rodzinie.
    4. Staraj się efektywnie komunikować.
    5. Jeśli coś cię niepokoi w zachowaniu dziecka , rozmawiaj z zaufanymi osobami, które je znają .
    6. Zwróć szczególną uwagę na dobre samopoczucie twojego dziecka podczas zmian życiowych, takich jak rozpoczęcie nowej szkoły lub okres dojrzewania.
    7. Chroń dobre samopoczucie twojego dziecka podczas zmian, przed przemocą.
    8. Zachęcaj dziecko do odpowiedniej ilości snu. Prawidłowego i regularnego odżywiania się, aktywności fizycznej i robienia rzeczy, które lubi.
    9. Znajdź czas, aby spędzić go z dzieckiem.
    10. Jeśli twoje dziecko ma myśli o wyrządzeniu sobie krzywdy lub już to zrobiło.

    Szukaj natychmiast pomocy u specjalisty. (wypełnij Quiz)

    Odpowiedz na następujące pytania:

    Czy Twoje dziecko:

    1. Jest rozdrażnione, płaczliwe?
    2. Nie chce spotykać się ze znajomymi?
    3. Zgłasza bóle brzucha, głowy?
    4. Ma problemy z koncentracją uwagi?
    5. Przejawia lęk?

    Jeżeli odpowiedziałeś TAK na przynajmniej 3 z 5 pytań, zalecamy konsultacje z psychologiem, ponieważ może u Twojego dziecka występować depresja. PAMIĘTAJ! Chorobie można zapobiegać i ją leczyć.

    Testy na depresję pomagają klinicystom w szybszym i pewniejszym rozpoznaniu choroby. Możesz jednak samodzielnie zacząć identyfikować swój problem w zakresie samopoczucia. Najbardziej znanymi testami na depresję są Skala Depresji Becka oraz tzw. Test Dziewięciu Pytań, czyli Test PHQ-9 autorstwa doktorów Roberta L. Spitzera, Janet B.W. Williams i Kurta Kroenke.

    Test Dziewięciu Pytań PHQ-9

    Ten test na depresję często wykorzystują lekarze pierwszego kontaktu przy próbach wstępnego rozpoznania. Skuteczność tego narzędzia diagnostycznego sięga aż 88%. Test na depresję może być również wykorzystywany do samodzielnej analizy i oceny obecności oraz nasilenia objawów depresyjnychTest na depresję PHQ-9 jest testem na depresję bardzo prostym, a jego wypełnienie zajmuje niewiele czasu. Czy w ciągu ostatnich dwóch tygodni doświadczyłeś(-aś) któregoś z tych problemów?


    1. Niewiele mnie interesuje i mało co sprawia mi przyjemność.

    a) nigdy

    b) od czasu do czasu

    c) mniej więcej przez połowę tego czasu

    d) prawie codziennie

    2. Czuję się smutny, załamany i nie mam nadziei.

    a) nigdy

    b) od czasu do czasu

    c) mniej więcej przez połowę tego czasu

    d) prawie codziennie

    3. Mam trudności z zasypianiem lub śpię za dużo.

    a) nigdy

    b) od czasu do czasu

    c) mniej więcej przez połowę tego czasu

    d) prawie codziennie

    4. Czuję się zmęczony, mam mało energii.

    a) nigdy

    b) od czasu do czasu

    c) mniej więcej przez połowę tego czasu

    d) prawie codziennie

    5. Jem za dużo lub dokucza mi brak apetytu.

    a) nigdy

    b) od czasu do czasu

    c) mniej więcej przez połowę tego czasu

    d) prawie codziennie

    6. Mam poczucie klęski i/lub winy.

    a) nigdy

    b) od czasu do czasu

    c) mniej więcej przez połowę tego czasu

    d) prawie codziennie

    7. Mam problemy z koncentracją, gdy czytam gazetę lub oglądam telewizję.

    a) nigdy

    b) od czasu do czasu

    c) mniej więcej przez połowę tego czasu

    d) prawie codziennie

    8. Mówię i/lub poruszam się zbyt wolno lub za szybko.

    a) nigdy

    b) od czasu do czasu

    c) mniej więcej przez połowę tego czasu

    d) prawie codziennie

    9. Myślę, że byłoby lepiej, gdybym nie żył.

    a) nigdy

    b) od czasu do czasu

    c) mniej więcej przez połowę tego czasu

    d) prawie codziennie.

    To są instytucje funkcjonujące w całej Polsce, udzielające bezpłatnych usług.

    Fundacja „Twarze depresji”

    Programy bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologicznej: www.twarzedepresji.pl/pomocpsychologiczna

    Całodobowa Linia Wsparcia 800 70 2222

    Linia Wsparcia 800 70 2222 jest linią całodobową i bezpłatną dla osób dzwoniących. W Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie. Więcej na: https://czp.org.pl/index.php/course/centrum-wsparcia-dla-osob-w-stanie-kryzysu-psychicznego/

    Antydepresyjny Telefon Zaufania (22) 484 88 01

    Antydepresyjny Telefon Zaufania” prowadzi Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych pod numerem (22) 484 88 01. Dni i godziny na przestrzeni lat się zmieniały, dlatego najlepiej sprawdzić szczegóły na stronie: http://stopdepresji.pl/

    Antydepresyjny Telefon Forum Przeciwko Depresji (22) 594 91 00

    Forum Przeciw Depresji prowadzi Antydepresyjny Telefon pod numerem (22) 594 91 00 czynny w każdą środę i czwartek od 17.00 do 19.00 (koszt połączenia jak na numer stacjonarny wg taryfy operatora telefonicznego).

    Więcej o projekcie na stronie: https://forumprzeciwdepresji.pl/wazne-telefony-antydepresyjne

    Telefon zaufania dla dzieci 116 111

    116 111 to pierwszy bezpłatny i ogólnopolski telefon zaufania dla młodych ludzi, który prowadzi Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę”. Z konsultantami Telefonu Zaufania 116 111 można się podzielić swoimi troskami i problemami. Celem naszego działania jest również poprawa samopoczucia, a często – bezpieczeństwa dzwoniących. Kontakt z konsultantami Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 jest dla wielu młodych osób pierwszą szansą na powiedzenie o swoich problemach, m.in. depresji, samookaleczeniach czy obniżonym nastroju, uzyskanie wsparcia w trudnych chwilach i dostrzeżenie dorosłych – rodziców i profesjonalistów, którzy mogą pomóc w rozwiązaniu kłopotów.

    Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 jest czynny codziennie od 12:00 do 22:00, a z jego konsultantami można się również skontaktować  wysyłając anonimową wiadomość online przez www.116111.pl/napisz. Więcej informacji: www.116111.pl

    Telefon dla Rodziców i Nauczycieli 800 100 100

    Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci 800 100 100 prowadzi Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę”. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna oraz online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania.

    Więcej informacji: www.800100100.pl.

    Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

    800121212 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka jest bezpłatny i czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Każdy, kto zadzwoni po godzinie 20.00 lub w dni wolne od pracy może przedstawić swój problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania na pewno oddzwoni. Psycholodzy, pedagodzy, a także prawnicy udzielają niezbędnego wsparcia wszystkim dzwoniącym dzieciom. Pod numer interwencyjny również osoby dorosłe mogą zgłaszać problemy dzieci. Więcej informacji: www.brpd.gov.pl/telefon-zaufania


    Opracowała: Anna Kaczmarczyk – psycholog szkolny

  • OGŁOSZENIE LUKS "19" WINNICA

  • DZIECI UCZĄ RODZICÓW

    Drogi Rodzicu!

    Szukasz ciekawego sposobu na wspólne spędzanie czasu ze swoją pociechą?
    A może szukasz darmowych materiałów do nauki? Zgłoś się i otrzymuj, opracowane przez Centrum Rozwoju Lokalnego darmowe pakiety edukacyjne w formie elektronicznej.

    Dlaczego warto?
     - Darmowe materiały to tematyczne pakiety zawierające zadania, kolorowanki oraz łamigłówki,
    które rozwijają kreatywność, spostrzegawczość oraz logiczne myślenie.
    - To świetne połączenie nauki i zabawy, które sprzyja rozwojowi pasji oraz zainteresowań.

    - Materiały edukacyjne zostały przygotowane we współpracy z psychologiem.

    - To dziesiątki darmowych zadań i obrazków do pokolorowania.

    - Tematyczne pakiety zostały opracowane w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej #DzieciUcząRodziców

    By otrzymywać darmowe materiały edukacyjne, należy wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie: wspierajmarzenia.pl


    Szczegółowe informacje i formularz zgłoszeniowy: https://www.wspierajmarzenia.pl/darmowe-materialy-edukacyjne/

  • PLAN WYPOCZYNKU ZIMOWEGO „FERIE W SZKOLE 2023”

    Pięciodniowy program realizowany od 20 lutego do 24 lutego 2023 roku po trzy godziny (09.30-12.30; we wtorek 9.45-13.30) w każdym dniu składa się z szeregu różnorodnych zajęć integracyjnych, zajęć plastycznych, kulinarnych, komputerowych, filmowych, zajęć rekreacyjno-sportowych - szczegóły w załączniku.

  • DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU (DBI)

    W środę, 8 lutego, jak co roku w naszej szkole obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Wydarzenie to organizowane jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo dzień ten świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.

    W tym roku szkolnym uczniowie z klas I-III przygotowali prace plastyczne, wykonane dowolną techniką, przedstawiające ich wizję bezpiecznego internetu. Prace pomimo tego, że to małe dzieci były przemyślane i pokazywały wiedzę o niebezpieczeństwie płynącym z sieci.

    Dla klas IV-VIII były przygotowane materiały filmowe, z którymi uczniowie zapoznawali się na godzinie wychowawczej. Po zajęciach wypełniali anonimową ankietę ewaluacyjną.

    Celem proponowanych zajęć było zapoznanie dzieci i młodzieży z zagrożeniami prywatności w sieci; pokazanie konsekwencji nierozważnych działań online, takich jak: wysyłanie i publikowanie "odważnych" zdjęć oraz lekkomyślne zamieszczanie w sieci innych treści tego typu, przyjmowanie do grona "znajomych" osób bliżej nieznanych, nie wylogowywanie się z konta po zakończeniu użytkowania serwisu, udostępnianie haseł i loginów, ignorowanie ustawień prywatności w portalach społecznościowych itp.; wypracowanie zasad bezpiecznego korzystania z sieci, z naciskiem na bezpieczeństwo w społecznościach internetowych oraz prezentacja możliwych sposobów reagowania w sytuacji zagrożenia prywatności online.

    Mam nadzieję, że z prezentowanych przykładów sytuacji nieodpowiedniego zachowania się w sieci uczniowie wyciągną pozytywne, a przede wszystkim odpowiedzialne wnioski, które zapewnią im bezpieczeństwo korzystania z Internetu i massmediów.

    Krystyna Roze

    Anita Piechocka-Wenda

  • BEZPIECZNE FERIE 2023

    W okresie przed feriami w naszej szkole odbyły się zajęcia związane z hasłem "Bezpieczne ferie 2023". Dla uczniów wszystkich klas wychowawcy oraz pedagodzy przeprowadzili zajęcia wychowawcze związane z bezpieczeństwem podczas wypoczynku zimowego, zarówno na wyjeździe, jak i w domu. Wykorzystano materiały przygotowane przez Komendę Wojewódzką Policji oraz Kuratorium Oświaty w Warszawie, w tym zabawy profilaktyczne "Bezpieczne kręgi" i "Krąg zaufania".

    Naszą szkołę odwiedzili również funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku, którzy przeprowadzili zajęcia profilaktyczne dla uczniów klas 1-3. Tematem było bezpieczeństwo podczas zimowych zabaw w okresie ferii. Natomiast uczniowie klasy VII uczestniczyli w szkoleniu dotyczącym udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. 

  • REKRUTACJA 2023/2024

    Dokumenty oraz terminy rekrutacji na rok szkolny 2023/2024 znajdują się w zakładce Rekrutacja dla szkoły podstawowej - panel po lewej stronie, dla przedszkola - panel po prawej stronie.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. I. Mościckiego w Winnicy
    ul.Pułtuska 19
    06-120 Winnica
  • 023 691 40 79 (sekretariat ZPO)
    023 691 40 82 (przedszkole)

Galeria zdjęć