Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. Ignacego Mościckiego

Nawigacja

Bajkowe Samorządowe Przedszkole

Nawigacja

Dokumenty szkoły

WEWNĄTRZSZKOLNE OCENIANIE

           

 

 

WEWNĄTRZSZKOLNE ZASADY

OCENIANIA

W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ

IM. PROF. IGNACEGO MOŚCICKIEGO

W WINNICY

 

 

          Szczegółowe warunki i sposób wewnątrzszkolnego oceniania uczniów

 

§ 1

 

Wewnątrzszkolne ocenianie  ma na celu: poinformowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i postępach w tym zakresie; pomoc uczniowi w samodzielnym planowaniu jego rozwoju; motywowania ucznia do dalszej pracy; dostarczanie rodzicom i nauczycielom informacji o postępach, trudnościach i specjalnych uzdolnieniach ucznia; umożliwianie nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno-wychowawczej.

 

§ 2

 

  1. Oceny są jawne zarówno dla ucznia jak i jego rodziców (prawnych opiekunów).
  2. Sprawdzone i ocenione prace pisemne uczniów są udostępniane do wglądu uczniom i ich rodzicom.

 

§ 3

Sprawdzanie osiągnięć i postępów uczniów cechuje: obiektywizm, indywidualizacja, konsekwencja, systematyczność, jawność.

§ 4

 

  1. Ocenianiu w szkole podstawowej podlegają osiągnięcia edukacyjne oraz zachowanie ucznia. 
    1. Wychowawca klasy na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz ich rodziców (prawnych opiekunów) o warunkach i sposobie oraz kryteriach oceniania zachowania, warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania oraz o skutkach ustalenia uczniowi nagannej rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.

 

 

    1. Przy ustalaniu oceny klasyfikacyjnej zachowania ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia lub odchylenia rozwojowe, uwzględnia się wpływ stwierdzonych zaburzeń lub odchyleń na jego zachowanie na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania, albo opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej. 
  1. Szczegółowe zasady oceniania z poszczególnych przedmiotów ustalają nauczyciele przedmiotu w oparciu o realizowany przez siebie program nauczania zgodny z podstawą programową. 
  2. Nauczyciele przedmiotów formułują wymagania edukacyjne niezbędne do otrzymania przez ucznia poszczególnych ocen śródrocznych i rocznych i informują o nich uczniów.
  3. Sposoby informowania o zasadach oceniania: 
    1. nauczyciele na pierwszym spotkaniu informują rodziców uczniów o wymaganiach z poszczególnych przedmiotów oraz sposobach sprawdzania osiągnięć i zapoznają z nimi uczniów w pierwszym tygodniu nauki;
    2. wychowawcy klas na początku nowego roku szkolnego informują o warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych:

a) uczniów w czasie godzin wychowawczych i potwierdzają to wpisem w dzienniku elektronicznym, 

             b) rodziców podczas zebrań klasowych, co potwierdzają rodzice za pomocą podpisu  na liście obecności podczas zebrania.

 5. Formy przekazywania informacji o ocenach: 

    1. oceny są jawne zarówno dla ucznia, jak i jego rodziców (prawnych opiekunów);
    2. sprawdzone i ocenione pisemnie prace kontrolne są udostępniane uczniowi i jego rodzicom;
  1. udostępnianie prac uczniom:

 

a1.Sprawdzone i ocenione pisemne prace ucznia nauczyciel przekazuje uczniowi do wglądu w czasie zajęć edukacyjnych, które mają na celu ogólne omówienie sprawdzonych i ocenionych prac uczniów w danym oddziale.

a2. Nauczyciel, który sprawdza i ocenia prace ucznia, odwołuje się do zakresu treści, które obejmowała praca ze wskazaniem pozytywnych rozwiązań oraz trudności, na które napotkał uczeń oraz z udzielaniem wskazówek, w jaki sposób ma poprawić swoją pracę i w jaki sposób należy się dalej uczyć, aby pokonać trudności.

 

a3. Sprawdzone i ocenione pisemne prace uczeń otrzymuje od nauczyciela danych zajęć edukacyjnych najpóźniej do 14 dni od dnia ich napisania przez ucznia. (Uwaga: można zastosować różny czas udostępniania uczniowi sprawdzonych i ocenionych prac ucznia w zależności od ich rodzaju i zakresu sprawdzanych treści).
 

a4. Uczniowi udostępniana jest tylko jego własna praca.
 

a5. Dla ucznia nieobecnego na zajęciach edukacyjnych, w czasie których nauczyciel udostępniał sprawdzone i ocenione prace wszystkim obecnym uczniom w danym oddziale – obowiązkiem nauczyciela jest udostępnienie uczniowi sprawdzonej i ocenionej pracy pisemnej w czasie najbliższych zajęć edukacyjnych, na których uczeń będzie obecny i krótkie jej omówienie z uczniem.
 

a6. Po zapoznaniu się ze sprawdzoną i ocenioną pracą pisemną oraz po jej omówieniu z nauczycielem uczeń zwraca pracę nauczycielowi w czasie tych samych zajęć edukacyjnych.

a7. Wszystkie pisemne prace kontrolne w formie sprawdzianów, testów, prac klasowych i diagnoz  są przechowywane przez nauczycieli prowadzących zajęcia edukacyjne w oddziale, do którego uczęszcza uczeń,  do końca roku szkolnego, tj. do 31 sierpnia.

 

  1. udostępnianie prac rodzicom:

b1.Sprawdzone i ocenione pisemne prace ucznia są udostępniane jego rodzicom przez nauczyciela danych zajęć edukacyjnych w pomieszczeniu szkolnym:
1) w czasie spotkań nauczycieli z rodzicami uczniów szkoły, które odbywają się zgodnie z harmonogramem spotkań w danym roku szkolnym;
2) w czasie dyżurów nauczycieli danych zajęć edukacyjnych;
3) w czasie pracy nauczycieli, kiedy nauczyciel może być dyspozycyjny dla rodziców ucznia po wcześniejszym umówieniu się rodziców z nauczycielem na spotkanie.

 

b2. Rodzice po zapoznaniu się w obecności nauczyciela ze sprawdzoną i ocenioną pisemną pracą swojego dziecka zwracają ją nauczycielowi; nauczyciel omawia sprawdzoną i ocenioną pisemną pracę ucznia.

b3. Oceny są na bieżąco wpisywane do dziennika elektronicznego przez nauczycieli przedmiotów;

b4. Nauczyciel ustalający ocenę powinien:

-  uzasadnić ocenę ustnie lub pisemnie oraz wskazać możliwości uzyskania oceny wyższej;

- przekazać uczniowi informację o tym, co zrobił dobrze, co wymaga poprawienia lub dodatkowej pracy ze strony ucznia;
- wskazać uczniowi, jak powinien się dalej uczyć.

b5. O osiągnięciach dziecka rodzice są informowani ustnie i pisemnie na zebraniach, podczas dni otwartych i dyżurów nauczycieli, stopnie uczniów są podawane na wydrukach z dziennika elektronicznego. 

  1. Zasady oceniania w specyficznych sytuacjach: 
    1. nauczyciel jest obowiązany na podstawie pisemnej opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym innej poradni specjalistycznej, dostosować wymagania edukacyjne w stosunku do ucznia, u którego stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się lub deficyty rozwojowe uniemożliwiające sprostanie wymaganiom edukacyjnym wynikającym z programu nauczania;
    2. nauczyciel przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, techniki, muzyki i plastyki w szczególności bierze pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywaniu się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć, dodatkowo z wychowania fizycznego bierze się pod uwagę wysiłek, zaangażowanie, systematyczność oraz działania na rzecz kultury fizycznej;
    3. w uzasadnionych przypadkach uczeń może być zwolniony z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych lub zwolniony z realizacji zajęć wychowania fizycznego na czas określony na podstawie opinii lekarskiej, decyzję o zwolnieniu ucznia z zajęć podejmuje dyrektor szkoły na podstawie zaświadczenia lekarskiego i pisemnego wniosku rodziców;
    4. w przypadku zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony”. 

     7.W szkole odbywa się jedna śródroczna rada klasyfikacja.

 

                                                             § 5

 

  1.     Obowiązuje następująca skala oceniania bieżącego i śródrocznego w klasach I-III szkoły podstawowej: 

 I  umiejętności i wiedza opanowana w stopniu pełnym – 5 punktów

II  umiejętności i wiedza wymagają utrwalenia, są w stopniu dobrym – 4 punkty

III umiejętności i wiadomości w stopniu niewielkim wymagają utrwalenia i powtórzenia – 3 punkty

IV umiejętności i wiadomości opanowane są w stopniu minimalnym – 2 punkty

2. W klasach I-III obowiązuje opisowa ocena klasyfikacyjna. Na koniec semestru i roku szkolnego nauczyciele sporządzają kartę oceny opisowej, która jest jednocześnie informacją o postępach dziecka, poza oceną z religii, która jest ustalona w skali jak w klasach IV-VIII.

 3.W sprawdzianach ustala się procentowo zakres wypełnienia zadań na poszczególne oceny:

I poziom

100% - 90%

II poziom

89% - 70%

III poziom

69% - 50%

IV poziom

49% - 0%

 

4. Uczeń kl. I-III szkoły podstawowej otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli jego osiągnięcia edukacyjne w danym roku szkolnym oceniono pozytywnie.

5. Na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) i po uzyskaniu zgody wychowawcy klasy lub na wniosek wychowawcy klasy i po uzyskaniu zgody rodziców  (prawnych opiekunów) rada pedagogiczna może postanowić o promowaniu ucznia klasy I i II szkoły podstawowej do klasy programowo wyższej również w ciągu roku szkolnego, jeżeli poziom rozwoju i osiągnięć ucznia rokuje opanowanie w jednym roku szkolnym treści nauczania przewidzianych w programie nauczania dwóch klas.

6. Uczeń klasy I-III może nie otrzymać promocji do klasy programowo wyższej tylko w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych poziomem rozwoju i osiągnięć ucznia w danym roku szkolnym lub stanem zdrowia ucznia; rada pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia klasy I-III, na wniosek wychowawcy oddziału po zasięgnięciu opinii rodziców ucznia lub na wniosek rodziców ucznia po zasięgnięciu opinii wychowawcy oddziału.

7.W klasach I-III ocena zachowania jest oceną opisową i uwzględnia :

1) funkcjonowanie ucznia w środowisku szkolnym,

2)  zachowanie bezpieczeństwa i zdrowia,

3) organizowanie własnej pracy i współdziałanie w grupie,

4) wywiązywanie się z obowiązków ucznia,

5) dbałość o honor i tradycje szkoły,

6) dbałość o piękno mowy ojczystej,

7) godne i kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią,

8) okazywanie szacunku innym osobom,

9) udział w pracach na rzecz szkoły i środowiska.

8.Ocena zachowania nie może mieć wpływu na:

    1. oceny z zajęć edukacyjnych,
    2. promocję do klasy programowo wyżej lub ukończenie szkoły.

§ 6

  1. Obowiązuje następująca skala oceniania bieżącego i śródrocznego w klasach IV-VIII szkoły podstawowej: 

Stopień

Skrót literowy

Oznaczenie cyfrowe

celujący

cel.

6

bardzo dobry

bdb.

5

dobry

db.

4

dostateczny

dst.

3

dopuszczający

dop.

2

niedostateczny

ndst.

1

 

  1. Oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych nie mają wpływu na ocenę klasyfikacyjną  zachowania. 

§ 7

 

  1. Szczegółowe kryteria ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych:
  1. stopień celujący otrzymuje uczeń, który: 
      1. doskonale opanował treści zawarte w podstawie programowej oraz posiadł umiejętność powiązania ich w systematyczny układ, 
      2. wiedza pochodzi z różnych źródeł i pozwala na samodzielną interpretację  i ocenę zjawiska, 
      3. potrafi korelować wiedzę z zakresu różnych przedmiotów nauczania, 
      4. wiadomości przekazuje poprawnym językiem z wykorzystaniem terminologii naukowej, 
      5. wykorzystuje wiadomości w teorii i praktyce bez pomocy nauczyciela, 
      6. prezentując wiedzę wykazuje się rozumieniem uogólnień i związków między nimi, wyjaśnienia zjawiska w pełni samodzielnie;
  2. stopień bardzo dobry otrzymuje uczeń, który: 
      1. opanował cały materiał zawarty w podstawie programowej i posiada wiadomości powiązane ze sobą logicznie, 
      2. rozumie uogólnienia i związki między nimi, samodzielnie wyjaśnia zjawiska,  
      3. łączy wiedzę z różnych przedmiotów, 
      4. wiadomości przekazuje poprawnym językiem, 
      5. poprawnie posługuje się terminologią naukową;
  3. stopień dobry otrzymuje uczeń, który: 
      1. wykazuje nieznaczne braki w opanowaniu treści zawartych w podstawie programowej, co nie przeszkadza powiązać wiadomości w logiczną całość, 
      2. rozumie uogólnienia i związki między nimi oraz wyjaśnia różne zjawiska inspirowany przez nauczyciela, 
      3. stosuje wiedzę w sytuacjach teoretycznych i praktycznych inspirowanych przez nauczyciela, 
      4. nie popełnia rażących błędów językowych i stylistycznych, podstawowe pojęcia ujmuje w terminach naukowych; 
  4. stopień dostateczny otrzymuje uczeń, który: 
  1. opanował treści zawarte w podstawie programowej danego przedmiotu, z trudnością łączy wiadomości w struktury logiczne,
  2. wykazuje dość poprawne rozumienie podstawowych uogólnień oraz potrafi wyjaśnić ważniejsze zjawiska z pomocą nauczyciela, 
  3. stosuje wiadomości dla celów praktycznych i teoretycznych przy pomocy nauczyciela, 
  4. wiadomości przekazuje językiem zbliżonym do potocznego;
  1. stopień dopuszczający otrzymuje uczeń, który: 
      1. nie wykazuje znajomości treści zawartych w podstawie programowej, posiada wiadomości luźno ze sobą zestawione, 
      2. nie rozumie podstawowych uogólnień i nie umie wyjaśnić zjawisk, wykazuje brak umiejętności stosowania wiedzy nawet przy pomocy nauczyciela, 
      3. ma trudności w wysławianiu się; 
  2. stopień niedostateczny otrzymuje uczeń, który: 
      1. wykazuje rażący brak wiadomości zawartych w podstawie programowej, 
      2. wykazuje zupełny brak rozumienia uogólnień oraz kompletną nieumiejętność wyjaśniania zjawisk, 
      3. nie posiada umiejętności stosowania wiedzy oraz wykonywania prostych zadań nawet przy pomocy nauczyciela, 
      4. ma rażąco nieporadny styl wypowiedzi i duże trudności w mówieniu poprawnym językiem. 
  1. Formy sprawdzania postępów ucznia są różnorodne i zależą od specyfiki przedmiotu. 
    1. prace klasowe, testy, sprawdziany;
    2. kartkówki (z trzech ostatniej lekcji);   
    3. odpowiedzi ustne; 
    4. praca twórcza na lekcji;
    5. prace projektowe; 
    6. aktywność na lekcji;
    7. dyktando; 
    8. zadania indywidualne podczas lekcji; 
    9. recytacja; 
    10. osiągnięcia w konkursie; 
    11. egzamin próbny; 
    12. sprawdzian diagnozujący. 
  2. Zasady organizowania i oceniania różnych form aktywności ucznia: 
  1. prace klasowe, testy, sprawdziany:
      1. zapowiedziane i zapisane w dzienniku na tydzień przed zaplanowanym terminem, 
      2. poprzedzone lekcją powtórzeniową, uczniowie mogą pisać nie więcej niż 3 prace klasowe, testy, czy sprawdziany w tygodniu i tylko jeden w ciągu dnia; sprawdzone, poprawione i ocenione prace klasowe, testy, sprawdziany nauczyciel zobowiązany jest oddać w terminie do dwóch tygodni (uczeń otrzymuje je do wglądu na lekcji),
      3. w przypadku nieobecności na pracy klasowej, teście, czy sprawdzianie uczeń powinien zaliczyć sprawdzany materiał w terminie uzgodnionym z nauczycielem, nie później jednak niż w ciągu 2 tygodni od powrotu do szkoły; jeżeli uczeń nie zgłosił się w wyznaczonym terminie do napisania zaległej pracy klasowej, nauczyciel ma prawo w dowolnym terminie sprawdzić wiadomości ucznia.

             d) uczeń nieobecny na rozdaniu prac pisemnych powinien uzyskać informację o otrzymanej

                 ocenie od nauczyciela, niezwłocznie po powrocie ze szkoły;

  1. kartkówki:
      1. kartkówki nie muszą być zapowiadane, 
      2. kartkówka obejmuje materiał z trzech ostatnich lekcji, 
      3. kartkówka trwa do 15 minut, 
      4. sprawdzone i poprawione kartkówki uczeń otrzymuje w ciągu 7 dni.

 

       3) informacje dodatkowe do oceniania prac pisemnych: 

a) jeżeli nauczyciel nie odda sprawdzonych prac w określonych powyżej terminach, do dziennika wpisywane są oceny tych uczniów, którzy na to wyrazili zgodę, 

  1. w razie nieobecności nauczyciela terminy ulegają przesunięciu proporcjonalnie do czasu jej  trwania;

       4) odpowiedzi ustne:

      1. odpowiedź ustna obejmuje wiadomości maksymalnie z trzech ostatnich lekcji oraz treści wcześniej wprowadzonych, bezpośrednio powiązanych z wykonywanym zadaniem, 
      2. nauczyciel zadaje uczniowi pytanie dokładnie precyzując zakres wymaganego materiału, 
      3. dodatkowe pytania naprowadzające obniżają ocenę, 
      4. po zakończonej odpowiedzi uczeń ma prawo do samooceny, 
      5. nauczyciel dokonuje oceny i uzasadnia ją ustnie; 

5)aktywność z danego przedmiotu wpływa na podniesienie oceny, do aktywności zaliczamy: 

  1. częste zgłaszanie się na lekcji i udzielanie prawidłowych odpowiedzi, 
  2. udział i bardzo dobre wyniki w konkursach przedmiotowych, 
  3. awans do następnego etapu konkursu, osiągnięcie tytułu finalisty lub laureata, 
  4. systematyczne przygotowywanie się do lekcji, 
  5. regularne uczestnictwo w zajęciach dodatkowych.
  6. nauczyciel przedmiotu ustala, jak będzie oceniał aktywność na lekcji i informuje o tym uczniów,

6)testy diagnozujące i egzaminy próbne nie podlegają ocenie z danego przedmiotu;. 

  1. nieprzygotowanie do zajęć: 
      1. uczniowie mają prawo zgłosić nieprzygotowanie do lekcji, 
      2. nauczyciel ustala dopuszczalną ilość zgłaszanych nieprzygotowań ze swojego przedmiotu, 
      3. nieprzygotowanie odnotowuje w dzienniku elektronicznym wpisem „np.”,
      4. nieprzygotowanie do zajęć oznacza: brak podręcznika, zeszytu ćwiczeń, brak gotowości do odpowiedzi ustnej lub napisania niezapowiedzianej kartkówki,
      5. nieprzygotowanie nie dotyczy zapowiedzianych prac klasowych, sprawdzianów, testów, zapowiedzianych kartkówek.
  2. Uczniowie reprezentujący szkołę w zawodach sportowych, konkursach, wyjściach okolicznościowych, które trwają jeden dzień mają obowiązek uzupełnić zaległości w ciągu dwóch dni roboczych; uczniowie, którzy reprezentują szkołę i są nieobecni więcej niż jeden dzień mają obowiązek uzupełnić zaległości w ciągu tygodnia; powyższe zapisy nie dotyczą zapowiedzianych prac pisemnych.
  1. Skala procentowa stosowana w sprawdzaniu i ocenianiu: prace klasowe, prace projektowe,  analiza źródeł, kartkówki, sprawdziany.

 

ocena

% wykonania zadania

celująca

100 – 98

bardzo dobra

97 – 90

dobra

89 – 75

dostateczna

74 – 51

dopuszczająca

50 – 32

niedostateczna

31 - 0

 

  1. Uczniowie mogą jeden raz przystąpić do ponownego napisania pracy klasowej, tj. pracy obejmującej większe partie materiału i trwającej godzinę lekcyjną, termin poprawy uczeń ustala z nauczycielem, ocena z poprawy jest jedyną obowiązującą.
  2. W dzienniku elektronicznym stosuje się jasny i czytelny opis stopnia, w przypadku prac klasowych, sprawdzianów i kartkówek należy podać datę przeprowadzenia oraz zakres materiału.

 

 

§ 8

 

1. Na miesiąc przed klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne oraz wychowawca oddziału informują ucznia i jego rodziców o przewidywanych dla niego śródrocznych ocenach niedostatecznych i nagannych oraz wszystkich rocznych ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i przewidywanej rocznej ocenie klasyfikacyjnej zachowania.

2. Proponowana ocena może zostać zmieniona w przypadku rażącego zaniedbywania przez ucznia jego obowiązku nauki lub w wyniku uzyskania wyższych ocen;

3. Jeżeli w wyniku klasyfikacji śródrocznej stwierdzono, że poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia uniemożliwi lub utrudni mu kontynuowanie nauki w klasie programowo wyższej, szkoła umożliwia uczniowi uzupełnienie braków.

4. Ocenę śródroczną i roczną wystawia nauczyciel w terminie wyznaczonym w kalendarzu roku szkolnego.

5. Ocena śródroczna i roczna nie jest ustalana według średniej ważonej, nie jest też średnią arytmetyczną uzyskanych ocen cząstkowych.

6. Ocenę roczną wystawia się na podstawie uzyskanych ocen cząstkowych w ciągu całego roku, biorąc pod uwagę całokształt pracy ucznia oraz poprawę osiąganych wyników.

  1. Formy powiadamiania o ocenach śródrocznych i rocznych:
    1. nauczyciele poszczególnych przedmiotów poprzez dziennik elektroniczny,
    2. w czasie spotkania z rodzicami wychowawca przekazuje rodzicom (opiekunom prawnym) informację o przewidywanych ocenach;
    3. w razie nieobecności rodzica na zebraniu, wychowawca klasy wysyła informację listem poleconym przez sekretariat szkoły. 

 

 

 

§ 9

 

  1. Każdy uczeń ma prawo poprawić ocenę.
  2. Tryb poprawiania oceny przedmiotu ustala nauczyciel przedmiotu (zaliczenie sprawdzianów,  kartkówek, wybranej partii materiału).
  3. Uczeń może ubiegać się o podwyższenie przewidywanej oceny w przypadku, gdy co najmniej połowa uzyskanych przez niego ocen cząstkowych jest równa ocenie, o którą się ubiega, lub od niej wyższa.
  4. Warunki ubiegania się o ocenę wyższą niż przewidywana:
    1. przystąpienie do wszystkich przewidzianych przez nauczyciela form sprawdzianów i prac pisemnych; 
    2. uzyskanie z wszystkich sprawdzianów i prac pisemnych ocen pozytywnych (czyli wyższych niż ocena niedostateczna), również w trybie poprawy ocen niedostatecznych;
    3. skorzystanie z wszystkich oferowanych przez nauczyciela form poprawy.
    4. Tryb uzyskania wyższej niż przewidywana oceny zachowania.
    5. uczeń ma prawo do podwyższenia oceny zachowania, gdy:
      1. otrzyma pochwałę dyrektora szkoły,
      2. spełni wszystkie wymogi na ocenę wyższą ze szczególnym uwzględnieniem braku wagarów, spóźnień, uwag do zachowania.

§ 10

  1. Śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania uwzględnia w szczególności: 
    1. wywiązywanie się z obowiązków ucznia; 
    2. postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej; 
    3. sumienność i odpowiedzialność w pełnieniu funkcji, np. dyżurnego, przewodniczącego klasy; 
    4. dbałość o honor i tradycje szkoły; 
    5. dbałość o piękno mowy ojczystej; 
    6. dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób; 
    7. godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią;

        8) okazywanie szacunku innym osobom; 

9) przeciwstawianie się przejawom przemocy, agresji i wulgarności. 

  1. Śródroczną ocenę zachowania ustala się według następującej skali: 
    1. wzorowe;
    2. bardzo dobre;
    3. dobre;
    4. poprawne; 
    5. nieodpowiednie;
    6.  naganne. 
  2. Ocena klasyfikacyjna zachowania nie ma wpływu na: 
    1. oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych;
    2. promocję do klasy programowo wyższej lub ukończenie szkoły. 
  3. Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia, a ocenę zachowania wychowawca klasy po zasięgnięciu opinii nauczycieli, uczniów danej klasy oraz ocenianego ucznia, co odnotowuje w karcie proponowanej oceny zachowania uczniów danej klas. 
  4. Nauczyciele odnotowują w dzienniku elektronicznym uwagi oraz pochwały dotyczące zachowania uczniów.
  5. Wzór karty oceny zachowania:

Ocena zachowania uczniów w ...... półroczu roku szkolnego .............../..............

Lp.

Nazwisko i imię ucznia

Propozycja wychowawcy

Nauczyciel …………

Nauczyciel ……….

…..

Samoocena

Ocena klasy (propozycja)

Ocena

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Ustalona przez wychowawcę klasy roczna ocena klasyfikacyjna zachowania jest ostateczna.
  2. Szczegółowe kryteria oceny zachowania: 

1) Ocenę wzorową otrzymuje uczeń, który: 

    1. wzorowo spełnia wszystkie wymagania szkolne (sumiennie przygotowuje się do lekcji,  przynosi zeszyty, podręczniki i przybory szkolne – dba o ich estetyczny wygląd, wykonuje polecenia nauczyciela, zmienia obuwie, wypełnia dyżury klasowe, oddaje w terminie książki do biblioteki), 
    2. potrafi pogodzić naukę z innymi obowiązkami, np. pomocą koleżeńską, wolontariatem, pracą na rzecz samorządu uczniowskiego,
    3. jest zawsze taktowny, prezentuje wysoką kulturę osobistą, a jego postawa nacechowana jest życzliwością w stosunku do otoczenia, 
    4. jest kreatywny – inicjuje działania na rzecz szkoły i środowiska, 
    5. osiąga sukcesy na szczeblu szkoły, regionu, województwa w olimpiadach przedmiotowych, zawodach sportowych, itp., 
    6. jest asertywny – w życiu codziennym jest uczciwy, reaguje na przejawy zła, szanuje godność własną i innych, 
    7. szanuje pracę swoją i innych osób, szanuje mienie szkoły i własność prywatną,
    8. umie współpracować w grupie, odgrywa ważną rolę w integrowaniu środowiska klasowego i szkolnego, 
    9. nie ulega nałogom i nie namawia do nich kolegów,
    10. zawsze przestrzega zasad bezpieczeństwa (dba o bezpieczeństwo swoje i innych), 
    11. zawsze dba o swój wygląd, jest czysty i ubrany stosownie do okoliczności (strój codzienny i galowy), nosi strój zgodny ze Statutem Szkoły,
    12. przestrzega zasad usprawiedliwiania nieobecności,
    13. przestrzega zasad używania na terenie szkoły telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych, 
    14. nie opuścił bez usprawiedliwienia żadnej godziny lekcyjnej, nie ma nieusprawiedliwionych spóźnień;
  1. Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który: 
    1. spełnia wszystkie wymagania szkolne (sumiennie przygotowuje się do lekcji, przynosi zeszyty, podręczniki i przybory szkolne – dba o ich estetyczny wygląd, wykonuje polecenia nauczyciela, zmienia obuwie, wypełnia dyżury klasowe, oddaje w terminie książki do biblioteki),
    2. potrafi pogodzić naukę z innymi obowiązkami, np. pomocą koleżeńską, wolontariatem, pracą na rzecz samorządu uczniowskiego, 
    3. jest zawsze taktowny, prezentuje wysoką kulturę osobistą, a jego postawa nacechowana jest życzliwością w stosunku do otoczenia, 
    4. włącza się w pracę na rzecz szkoły i środowiska, 
    5. osiąga sukcesy na szczeblu szkoły, regionu, województwa w olimpiadach przedmiotowych, zawodach sportowych, itp.,
    6. jest asertywny – w życiu codziennym jest uczciwy, reaguje na przejawy zła, szanuje godność własną i innych, 
    7. szanuje pracę swoją i innych osób, szanuje mienie szkoły i własność prywatną, 
    8. umie współpracować w grupie, odgrywa ważną rolę w integrowaniu środowiska klasowego i szkolnego, 
    9. nie ulega nałogom i nie namawia do nich kolegów,
    10. dba o bezpieczeństwo swoje i innych,
    11. dba o swój wygląd, jest czysty i ubrany stosownie do okoliczności (strój codzienny  i galowy), nosi strój zgodny ze Statutem Szkoły,
    12. przestrzega zasad usprawiedliwiania nieobecności,
    13. przestrzega zasad używania na terenie szkoły telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych,
    14. dopuszcza się, aby w semestrze miał nie więcej niż 5 godzin nieusprawiedliwionych, 3 spóźnienia oraz 2 negatywne uwagi.
  2. Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który: 
    1. systematycznie i na miarę swoich możliwości przygotowuje się do lekcji, wykonuje polecenia nauczyciela, zmienia obuwie, wypełnia dyżury klasowe, dotrzymuje ustalonych terminów (np. zwrotu wypożyczonych książek, usprawiedliwiania nieobecności), pracuje na lekcjach,
    2. sporadycznie uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych, akcjach inicjowanych przez szkołę i organizacje uczniowskie, 
    3. nie używa wulgarnego słownictwa, a w rozmowach stara się o zachowanie kultury słowa, umie dyskutować taktownie, nie prowokuje konfliktów i bójek, nie znęca się fizycznie i psychicznie nad słabszymi, 
    4. przypadki nierespektowania zasad współżycia społecznego i ogólnie przyjętych norm etycznych zdarzają się rzadko, a uczeń wykazuję wolę poprawy,
    5. przeważnie dba o swój wygląd, jest czysty i ubrany stosownie do okoliczności (strój codzienny i galowy), nosi strój zgodny ze Statutem Szkoły,
    6. jest asertywny – w życiu codziennym jest uczciwy, reaguje na przejawy zła, szanuje godność własną i innych,
    7. szanuje pracę swoją i innych osób, szanuje mienie szkoły i własność prywatną; 
    8. wywiązuje się z zadań przyjętych do realizacji, 
    9. nie ulega nałogom i innym przejawom patologii społecznej, 
    10. przestrzega zasad używania na terenie szkoły telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych,
    11. przestrzega zasad usprawiedliwiania nieobecności,
    12. dopuszcza się, aby w semestrze miał nie więcej niż 10 godzin nieusprawiedliwionych 5 spóźnień oraz 5 negatywnych uwag.
  3. Ocenę poprawną otrzymuje uczeń, który: 
    1. bywa nieprzygotowany do lekcji, wykazuje niesystematyczność, zapomina zeszytów i podręczników, zdarza się, że nie zmienia obuwia, 
    2. często nie dotrzymuje ustalonych terminów, niechętnie i niezbyt starannie wykonuje powierzone mu prace i zadania, 
    3. jest w niewielkim stopniu zainteresowany samorozwojem, satysfakcjonuje go uzyskiwanie przeciętnych wyników w nauce, 
    4. sporadycznie angażuje się w działania na terenie klasy i szkoły, sam nie wykazuje inicjatywy i nie podejmuje inicjatyw innych osób, 
    5. nie zawsze zachowuje się właściwie (zarówno w stosunku do dorosłych, jak i rówieśników, ale nie jest agresywny i wulgarny), 
    6. nie ulega nałogom i nie namawia do nich kolegów, 
    7. przeważnie dba o swój wygląd, jest czysty i ubrany stosownie do okoliczności (strój codzienny i galowy), nosi strój zgodny ze Statutem Szkoły,
    8. sporadycznie nie przestrzega zasad używania na terenie szkoły telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych, 
    9. przestrzega zasad usprawiedliwiania nieobecności,
    10. dopuszcza się, aby w semestrze miał nie więcej niż 15 godzin nieusprawiedliwionych, 15 spóźnień i 15 negatywnych uwag.
  4. Ocenę nieodpowiednią otrzymuje uczeń, który: 
    1. ma negatywny stosunek do nauki, przychodzi nieprzygotowany, bez zeszytów i podręczników, nie zmienia obuwia, nie oddaje w terminie książek do biblioteki, nie wykonuje poleceń nauczycieli, nie wypełnia powierzonych mu zadań, 
    2. nie jest zainteresowany samorozwojem ani uzyskiwaniem choćby przeciętnych wyników w nauce,
    3. zwykle jest nietaktowny w stosunku do nauczycieli, pracowników szkoły, kolegów oraz innych osób, używa wulgaryzmów, przejawia negatywne zachowania,  a stosowane przez szkołę i dom rodzinny środki zaradcze nie odnoszą skutku, wchodzi w kolizję z prawem, podrabia dokumenty (np. usprawiedliwienia, podpisy), nie wykazuje woli zmiany swojego postępowania, 
    4. nagminnie nie dba o higienę osobistą i obowiązujący strój, 
    5. nie reaguje na zwracane uwagi, 
    6. często jest nieuczciwy, nie reaguje na przejawy zła, nie szanuje godności własnej  i innych, nie szanuje pracy innych ani cudzej własności, swoim zachowaniem często stwarza zagrożenie,
    7. pali papierosy, pije alkohol, przyjmuje środki odurzające i tym samym naraża na uszczerbek własne zdrowie i dobre imię szkoły, 
    8. nie przestrzega zasad usprawiedliwiania nieobecności,
    9. często nie przestrzega zasad używania na terenie szkoły telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych, 
    10. dopuszcza się, aby w semestrze miał nie więcej niż 30 godzin nieusprawiedliwionych, 20 spóźnień i 20 negatywnych uwag.
  5. Ocenę naganną otrzymuje uczeń, który: 
    1. rażąco uchybia wymaganiom Statutu Szkoły; 
    2. wykazuje lekceważący stosunek do dorosłych, notorycznie używa wulgaryzmów wobec kolegów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi,
    3. znęca się fizycznie i psychicznie nad słabszymi, stosuje szantaż i zastraszenie, prowokuje bójki, 
    4. dopuszcza się kradzieży, 
    5. ulega nałogom i namawia do tego innych,
    6. przychodzi do szkoły nieodpowiednio ubrany i odmawia zmiany swojego wyglądu;
    7. nie jest zainteresowany uzyskiwaniem choćby przeciętnych wyników w nauce, odmawia jakiejkolwiek pracy na rzecz klasy i szkoły, 
    8. zakłóca tok lekcji poprzez samowolne opuszczanie miejsca pracy, wypowiedzi bez pozwolenia nauczyciela, 
    9. nie przestrzega zasad używania na terenie szkoły telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych, 
    10. nie przestrzega zasad usprawiedliwiania nieobecności, 
    11. nagminnie opuszcza zajęcia lekcyjne.

 

§ 11

 

  1. Uczeń lub jego rodzice (opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen, zastrzeżenia zgłasza się od dnia ustalenia tej oceny, nie później jednak niż w terminie 2 dni roboczych od dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
  2. W przypadku stwierdzenia uchybień proceduralnych dyrektor szkoły powołuje komisję, która: 
    1. w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia, w formie pisemnej i ustnej oraz ustala ocenę; 
    2. w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania ustala ocenę w drodze głosowania zwykłą większością głosów, a w przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji. 
  3. Termin sprawdzianu wiadomości i umiejętności dyrektor uzgadnia z uczniem i jego rodzicami /opiekunami. 
  4. W skład komisji wchodzą: 
    1. w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych:
      1. dyrektor lub wicedyrektor szkoły jako przewodniczący komisji,
      2. nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne, który może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych szczególnie uzasadnionych przypadkach, wówczas dyrektor powołuje innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne w tej samej lub innej szkole,
      3. nauczyciela z danej lub innej szkoły podstawowej prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne;
    2. w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania: 
      1. dyrektor lub wicedyrektor jako przewodniczący komisji,
      2. wychowawca klasy, 
      3. wskazany przez dyrektora nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne w danej klasie;
      4. pedagog, 
      1. przedstawiciel samorządu uczniowskiego,
      2. przedstawiciel rady rodziców. 
  1. Ustalona przez komisję roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych oraz roczna ocena klasyfikacyjna zachowania nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny, ocena ustalona przez komisję jest ostateczna, z wyjątkiem niedostatecznej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego z zastrzeżeniem, że uczeń może zdawać egzamin poprawkowy z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, a w wyjątkowych przypadkach za zgodą rady pedagogicznej z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
  2. Z prac komisji przeprowadzającej sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia sporządza się protokół, który stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia. 
  3. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do sprawdzianu wiadomości i umiejętności w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły. 

 

§ 12

 

  1. Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania:
    1. uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny;
    2. uczeń nieklasyfikowany z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny za zgodą rady pedagogicznej;
    3. egzamin klasyfikacyjny zdaje również uczeń: 
      1. realizujący na podstawie odrębnych przepisów indywidualny tok lub program nauki;
      2. uczeń spełniający obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą; egzamin dla tego ucznia nie obejmuje techniki, plastyki, muzyki i wychowania fizycznego oraz dodatkowych zajęć edukacyjnych; uczniowi nie ustala się oceny zachowania.
  2. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się nie później niż w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. 
  3. Termin egzaminu klasyfikacyjnego uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami.
  4. Egzaminy klasyfikacyjne przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej.
  5. Egzamin klasyfikacyjny z plastyki, muzyki, techniki, informatyki i wychowania fizycznego ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.
  6. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza nauczyciel danych zajęć edukacyjnych w obecności    wskazanego przez dyrektora szkoły nauczyciela takich samych lub pokrewnych zajęć.
  7. Egzamin klasyfikacyjny dla ucznia spełniającego obowiązek szkolny poza szkołą przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły, w skład komisji wchodzą:
    1. dyrektor lub wicedyrektor jako przewodniczący komisji;
    2. nauczyciele zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania dla danej klasy. 
  1. Przewodniczący komisji ustala z uczniem oraz jego rodzicami (prawnymi opiekunami) liczbę zajęć edukacyjnych, z których uczeń może zdawać egzaminy w ciągu jednego dnia.
  2. W czasie egzaminu klasyfikacyjnego mogą być obecni w charakterze obserwatorów – rodzice   (opiekunowie ucznia).
  3. Z przeprowadzonego egzaminu klasyfikacyjnego sporządza się protokół, do którego dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach, protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
  4. Ustalona w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego ocena roczna (śródroczna) jest ostateczna. Jednak uczeń lub jego rodzice (opiekunowie) mogą złożyć zastrzeżenia do dyrektora szkoły tylko w przypadku, jeżeli ocena została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, zastrzeżenia należy składać w terminie do 2 dni po zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych; dyrektor po stwierdzeniu niezgodności z przepisami prawa powołuje komisję, która przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia w formie pisemnej i ustnej oraz ustala roczną ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych.
  5. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły.
  6. Uzyskana przez ucznia w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego roczna ocena niedostateczna może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych lub w wyjątkowych przypadkach za zgodą rady pedagogicznej z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
  7. Termin egzaminu klasyfikacyjnego powinien być uzgodniony z uczniem  i jego rodzicami, nie później jednak niż w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

§ 13

  1. Uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał ocenę niedostateczną z jednych albo dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych, może zdawać egzamin poprawkowy z tych zajęć; uczeń jest oceniany według obowiązującej skali oceniania; wymagania do egzaminu obejmują zakres materiału zgodny z podstawą programową.
  2. Egzamin poprawkowy składa się z dwóch części: pisemnej (60 minut) oraz ustnej (30 minut), z wyjątkiem egzaminu z plastyki, muzyki, informatyki oraz wychowania fizycznego, z których egzamin powinien mieć przede wszystkim formę ćwiczeń praktycznych. 
  3. Termin egzaminu poprawkowego wyznacza dyrektor szkoły w ostatnim tygodniu ferii letnich.
  4. Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły.
  5. W skład komisji wchodzą:
    1. dyrektor szkoły lub wicedyrektor jako przewodniczący;  
    2. nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne – jako egzaminujący;
    3. nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne – jako członek komisji.
  6. Nauczyciel, o którym mowa w pkt. 2) może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku dyrektor szkoły powołuje jako osobę egzaminującą innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym, że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.
  7. Pytania egzaminacyjne (ćwiczenia, zadania praktyczne) proponuje egzaminator, a zatwierdza dyrektor szkoły. 
  8. Z przeprowadzonego egzaminu poprawkowego sporządza się protokół zawierający: skład komisji, termin egzaminu, pytania egzaminacyjne, wynik egzaminu oraz ocenę i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia; protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
  9. Uczeń, który z przyczyn losowych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, określonym przez dyrektora szkoły nie później niż do końca września.
  10. Uczeń lub jego rodzice (opiekunowie) mogą złożyć zastrzeżenia do dyrektora szkoły w przypadku jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna uzyskana w wyniku egzaminu poprawkowego została ustalona niezgodnie z przepisami prawa. 
  11. Termin zgłoszenia zastrzeżeń wynosi 2 dni od dnia od dnia zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
  12. Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego, nie otrzymuje promocji i powtarza klasę.

 

§ 14

 

  1. Uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, uzyskał roczne oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej. 
  2. Uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania, otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej z wyróżnieniem. 
  3. Uczniowi, który uczęszczał na dodatkowe zajęcia edukacyjne (dodatkowy język obcy w klasach IV-VI) do rocznej średniej ocen wlicza się także roczną ocenę uzyskaną z tych przedmiotów.
  4. Uczeń, który nie spełnił warunków określonych w ust.1 nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej i powtarza klasę. 
  5. Uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia, rada pedagogiczna może jeden raz w ciągu danego etapu edukacyjnego promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, pod warunkiem, że te obowiązkowe zajęcia edukacyjne są, zgodnie ze szkolnym planem nauczania, realizowane w klasie programowo wyższej. 
  6. Uczeń kończy szkołę podstawową, jeżeli: 
    1. w wyniku klasyfikacji końcowej, na którą składają się roczne oceny  klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych uzyskane w klasie programowo najwyższej oraz roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych  zajęć edukacyjnych, których realizacja zakończyła się w klasach programowo niższych uzyskał oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej;
    2. ponadto przystąpił do egzaminu ósmoklasisty. 
  7. Uczeń kończy szkołę podstawową z wyróżnieniem, jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę z zachowania. 
  8. Uczeń, który nie spełnił warunków określonych w ust.6, nie kończy szkoły i powtarza klasę.

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. I. Mościckiego w Winnicy
    ul.Pułtuska 19
    06-120 Winnica
  • 023 691 40 79 (sekretariat ZPO)
    023 691 40 82 (przedszkole)

Galeria zdjęć