Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. Ignacego Mościckiego

Nawigacja

Bajkowe Samorządowe Przedszkole

Nawigacja

Dokumenty szkoły

WEWNĄTRZSZKOLNE OCENIANIE

WEWNĄTRZSZKOLNE ZASADY OCENIANIA W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ

IM. PROF. IGNACEGO MOŚCICKIEGO W WINNICY

 

WEWNĄTRZSZKOLNE ZASADY OCENIANIA opracowano na podstawie Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz.U. 2019 poz. 373 )

 

§ 1.
WPROWADZENIE

1. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych uczniów i ich zachowania odbywa się w oparciu o wewnątrzszkolny system oceniania. Ma na celu:

a. bieżące informowanie ucznia o jego osiągnięciach i postępach,

b. pomaganie uczniowi w jego rozwoju,

c. motywowanie go do pracy,

d.  wdrażanie do systematyczności i odpowiedzialności,

e. dostarczenie rodzicom i nauczycielom informacji o zachowaniu dziecka, jego postępach w nauce, trudnościach i specjalnych uzdolnieniach,

f.  zróżnicowanie metod i form pracy w zależności od możliwości ucznia,

g. umożliwienie nauczycielom doskonalenia organizacji pracy dydaktyczno - wychowawczej,

h. zapewnienie spójności umożliwiającej porównywalność wyników kształcenia na poziomie klasy, zespołów klasowych i szkoły,

i.  ograniczenie dowolności stosowanych kryteriów,

2.  Zgodnie z postanowieniami WSO nauczyciel przedmiotu ma obowiązek:

a. sformułowania wymagań edukacyjnych i kryteriów na poszczególne oceny wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania.

b.  poinformowania uczniów i rodziców na początku roku szkolnego o tychże wymaganiach, o sposobach sprawdzania osiągnięć szkolnych i warunkach poprawiania ocen;

c. bieżącego i rytmicznego oceniania w/g przyjętej skali i ustalonych kryteriów;

d. przeprowadzania egzaminów klasyfikacyjnych i poprawkowych - zgodnie z obowiązującymi przepisami;

e. ustalania ocen klasyfikacyjnych na koniec semestru i roku szkolnego oraz warunków ich poprawiania.

3. Zadaniem nauczyciela - wychowawcy jest przekazanie uczniom i rodzicom informacji:

a. o skali i sposobie formułowania ocen bieżących i klasyfikacyjnych;

b. o kryteriach, skali i sposobie oceniania zachowania;

c. o warunkach i sposobie przekazywania rodzicom informacji o postępach i trudnościach ucznia;

d. o terminie i formie powiadamiania ucznia i rodziców o przewidywanych dla niego ocenach klasyfikacyjnych;

e.  o warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych i rocznej klasyfikacyjnej oceny zachowania;

e.1. o skutkach ustalenia uczniowi nagannej rocznej oceny klasyfikacyjnej i zachowania:

f. o trybie odwoływania się od wystawionych ocen;

g. o terminach śródrocznej klasyfikacji i terminach spotkań z nauczycielami;

h. o trybie i formie egzaminów klasyfikacyjnych i poprawkowych;

i. o jawności ocen i możliwości wglądu - na wniosek rodzica bądź samego ucznia - do ocenionych pisemnych prac kontrolnych;

j. o możliwości dostosowania wymagań edukacyjnych na podstawie pisemnej opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej lub innej poradni specjalistycznej i dostosowania formy egzaminu dla uczniów klasy VIII ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się;

k. o warunkach zwolnienia z wychowania fizycznego, zajęć komputerowych, informatyki lub technologii informatycznej, nauki drugiego języka obcego, zwolnienia ze sprawdzianu dla klasy VIII i sposobie postępowania w takim przypadku;

l.   o możliwości zorganizowania pomocy w nauce uczniom, u których w wyniku klasyfikacji semestralnej stwierdzono braki utrudniające kontynuowanie nauki w II semestrze roku szkolnego;

m. o możliwościach wspierania ucznia zdolnego przez realizowanie - uczestnictwo w dodatkowych zajęciach i indywidualnych konsultacjach z nauczycielami;

n. o roli rodziców w procesie dydaktyczno - wychowawczym - w tym o konieczności przestrzegania zasad zapisanych w wewnętrznych dokumentach szkoły - m.in. stawianie się na spotkania z wychowawcą, terminowe usprawiedliwianie nieobecności i spóźnień;

o.  o sposobie sprawowania opieki nad uczniem podczas zajęć lekcyjnych i konieczności dostosowania się uczniów, rodziców i nauczycieli do obowiązujących reguł zapewniających bezpieczne funkcjonowanie dziecka w szkole.

4. Wszyscy nauczyciele są zobowiązani do bezwzględnego przestrzegania zasad zapisanych w WSO.

§ 2.
USTALENIA OGÓLNE

1.  Przyjmuje się dwusemestralną organizację roku szkolnego.

2.  Szkoła organizuje naukę drugiego języka obcego w klasach IV-VIII, o ile uzyska na to zgodę organu prowadzącego.

3.  Oceny uzyskane z dodatkowego języka obcego (w klasach IV-VIII) nie mają wpływu na promocję. Wpływają one jednak na średnią ocen klasyfikacji rocznej.

  1. Dyrektor szkoły, na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) oraz na podstawie opinii PPP, w tym poradni specjalistycznej, zwalnia do końca danego etapu edukacyjnego ucznia z wadą słuchu, z głęboką  dysleksją rozwojową, z afazją, z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z nauki drugiego języka obcego. W przypadku ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania, zwolnienie z nauki drugiego języka obcego może nastąpić na podstawie tego orzeczenia. W przypadku zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.

5.  Ocena z religii (etyki) wpływa na średnią ocen ucznia uzyskaną w wyniku klasyfikacji rocznej, nie ma ona jednak wpływu na promocję ucznia.

6. Dla uczniów zainteresowanych organizacją etyki lub religii niekatolickiej szkoła może zorganizować zajęcia. O organizację tych zajęć występują z pisemnym wnioskiem do dyrektora szkoły rodzice ucznia najpóźniej do końca marca bieżącego roku szkolnego - z myślą o roku przyszłym.

  1. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć  wychowania fizycznego, zajęć komputerowych, informatyki lub technologii informacyjnej na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, oraz na czas określony w tej opinii. Jeżeli okres zwolnienia ucznia  z zajęć wychowania fizycznego, zajęć komputerowych, informatyki lub technologii informacyjnej uniemożliwia  ustalenie śródrocznej lub rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.

8. Zajęcia z wychowania do życia w rodzinie są realizowane w szkole i są nieobowiązkowe. Uczeń nie bierze udziału w zajęciach, jeżeli jego rodzice zgłoszą dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnację z udziału ucznia w zajęciach. Zajęcia nie podlegają ocenie nie mają wpływu na promocję ucznia do klasy programowo wyższej ani na ukończenie szkoły przez ucznia.

9. Jeżeli nauczanie przedmiotu w danym roku szkolnym kończy się w I semestrze - ocena semestralna staje się automatycznie oceną roczną.

10.  Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, techniki, zajęć technicznych, plastyki, muzyki i zajęć artystycznych należy w szczególności brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć.

11.   Lekcje religii nie są obowiązkowe. Oznacza to, że uczeń nie ma obowiązku uczestniczenia w zajęciach, o ile rodzice nie zadeklarowali wcześniej woli korzystania z tychże zajęć. Deklaracje rodziców o uczestnictwie dziecka w zajęciach religii lub etyki mają moc do końca nauki w szkole - o ile rodzice nie zwrócą się z pisemnym wnioskiem do dyrektora szkoły o rezygnacji z tych zajęć.

12.  Przedmiotowy system oceniania zawierający wymagania edukacyjne i kryteria oceniania stanowi integralną część wewnątrzszkolnego oceniania i jest dostępny  w klasopracowniach. Nauczyciel powinien modyfikować go w zależności od możliwości i poziomu klasy, z którą pracuje. Dlatego na początku pracy z zespołem klasowym jego zadaniem jest zbadać kompetencje uczniów w celu określenia kierunku działania.

13.  Za prowadzenie dokumentacji przebiegu nauczania - dzienników i arkuszy ocen - odpowiada wychowawca klasy.

 

§ 3.
SKALA I SPOSOBY FORMUŁOWANIA OCEN BIEŻĄCYCH ORAZ WARUNKI ICH POPRAWIANIA
FORMY KONTROLOWANIA OSIĄGNIĘĆ EDUKACYJNYCH UCZNIA

  1. Oceny są jawne zarówno dla ucznia jak i jego rodziców.
  2. W klasach I – III Rada Pedagogiczna przyjęła czteropunktową skalę oceniania:

I –        umiejętności i wiedza opanowana w stopniu pełnym – 5 punktów

II –       umiejętności i wiedza wymagają utrwalenia, są w stopniu dobrym  - 4 punkty

III –      umiejętności i wiadomości w stopniu niewielkim wymagają utrwalenia i powtórzenia – 3 punkty

         IV -      umiejętności i wiadomości opanowane są w stopniu minimalnym – 2 punkty

  1. W klasach I – III obowiązuje opisowa ocena klasyfikacyjna. Na koniec semestru i roku    szkolnego nauczyciele sporządzają kartę oceny opisowej, która jest jednocześnie informacją o postępach dziecka, poza oceną z religii, która jest ustalona w skali jak w klasach IV – VIII.
  2. Począwszy od kl. IV ocenianie bieżące dokonywane jest systematycznie w skali 1 - 6 z możliwością dostawienia do oceny znaku (+) lub (-).
  3. Oceny bieżące oraz śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym są ocenami opisowymi.
  4. Dopuszcza się także stawianie (+) lub (-). Nauczyciel określa w ten sposób stopień zaangażowania ucznia na danym przedmiocie. Zasady nagradzania (+) i karcenia (-) ustala nauczyciel przedmiotu, uwzględniając specyfikę własnych zajęć edukacyjnych i tygodniowy wymiar godzin (umowa z dzieckiem na początku roku szkolnego).
  5. W szkole stosowane jest także ocenianie kształtujące - w każdym momencie procesu nauczania. Jego celem jest pomoc dziecku w uczeniu się poprzez wskazywanie mocnych i słabych stron i indywidualizację zadań w zależności od potrzeb ucznia. Uczniowie włączani są w proces oceniania pracy własnej i kolegów. Formy takiego sposobu oceniania to między innymi rozmowa z uczniem, zachęta, pochwała, aprobata - dezaprobata, upomnienie.
  6. Zapis "nb" oznacza nieobecność na lekcji w momencie sprawdzania wiedzy (sprawdzian, kartkówka, odpytywanie).
  7. Nieobecność ucznia nie zwalnia go z obowiązku uzupełnienia zaległości (wiadomości, zeszyt, ćwiczenia). Nieprzygotowanie do lekcji jest usprawiedliwione jedynie pierwszego dnia po nieobecności. W przypadku dłuższej absencji (powyżej tygodnia) nauczyciel wyznacza uczniowi termin, w którym należy uzupełnić braki.
  8. Formy kontrolowania osiągnięć edukacyjnych ucznia.
    1. zadawanie i ocenianie zadań domowych o różnorodnym stopniu trudności;
    2. sprawdzanie wiedzy na podstawie odpowiedzi ustnych i kartkówek trwających 10 - 20 minut, obejmujących materiał z 1 - 3 ostatnich jednostek lekcyjnych;
    3. prace klasowe o charakterze przekrojowym (1 – 4 w semestrze, zależnie od specyfiki nauczanego przedmiotu i tygodniowego wymiaru zajęć);
    4. sprawdziany - będące formą pośrednią między kartkówką a pracą klasową, zamykające określone tematycznie zagadnienia (ich liczbę zależną od specyfiki przedmiotu i tygodniowego wymiaru godzin nauczyciel ustala z uczniem na początku roku bądź każdego semestru);
    5. ćwiczenia praktyczne (umiejętności) - dotyczy przede wszystkim zajęć z muzyki, plastyki, informatyki, techniki, wychowania fizycznego;
    6. badanie kompetencji kluczowych (planowanie, organizowanie i ocena własnego uczenia się, skuteczne komunikowanie się w różnych sytuacjach, efektywne współdziałanie w zespole, rozwiązywanie problemów w twórczy sposób) - poprzez stosowanie przez nauczycieli aktywizujących metod pracy - ocena nie musi być wyrażona stopniem;
    7. konkursy wiedzy i umiejętności;
    8. inne prace - np. projekty, inscenizacje;
    9. aktywność ucznia na lekcji;
    10. płatne testy kompetencji - przygotowane i sprawdzane przez instytucje pozaszkolne - tylko na wniosek rodziców lub po ich pisemnej akceptacji -wyłącznie na zasadzie dobrowolności.
  9. Największą wagę wśród form kontrolowania postępów ucznia mają prace klasowe i sprawdziany (zapisane w dzienniku kolorem czerwonym).
  10. W sprawdzianach ustala się procentowo zakres wypełnienia zadań na poszczególne oceny:
    1. w klasach I – III przedziały procentowe i oceny w poszczególnych poziomach przedstawiają się następująco:

I poziom

100% - 90%

II poziom

89% - 70%

III poziom

69% - 50%

IV poziom

49% - 0%

 

                b) w klasach IV - VIII

90% – 100 % + zadanie dodatkowe

Celujący (6)

90 % - 100%

Bardzo dobry (5)

89% -  75%

Dobry (4)

74% - 51%

Dostateczny (3)

50% - 35%

Dopuszczający (2)

Poniżej 35%

Niedostateczny (1)

 

12.a.W związku z korzystaniem przez ZPO w Winnicy z dziennika elektronicznego, wprowadz się skalę wagi ocen, która przedstawia się następująco:
waga 3 - sprawdziany powyżej 3 tematów, testy, prace klasowe, konkursy przedmiotowe, projekty, zaangażowanie i przygotowanie (na lekcjach wych.fiz.);
waga 2 - prace pisemne, kartkówki z więcej jak 1 tematu (1-3 tematy), inscenizacje;
waga 1 - odpowiedzi ustne, kartkówki z jednego tematu, aktywność na lekcji, doświadczenia, prace domowe, ćwiczenia praktyczne na lekcji.

12.b.Oceny obliczane są przez system zgodnie z wagą ocen, a nie średnią arytmetyczną.; o ocenie semestralnej i rocznej decyduje mauczyciel. 

  1. W tygodniu nie może być więcej niż 3 prace klasowe lub sprawdziany zapowiedziane z tygodniowym wyprzedzeniem i odnotowaniem w dzienniku lekcyjnym.
  2. W ciągu dnia nie może być więcej niż 1 sprawdzian bądź praca klasowa, o ile nie są one przekładane na prośbę uczniów.
  3. Sprawdzone i ocenione prace uczeń otrzymuje do wglądu na lekcji, a rodzice - podczas spotkań, u nauczyciela przedmiotu. Na prośbę rodziców uczeń może także zabrać pracę klasową do domu - musi ją zwrócić we wskazanym przez nauczyciela terminie. Na sprawdzenie prac klasowych i kartkówek nauczyciel ma 14 dni. Ocena może być na wniosek ucznia nie wpisana do dziennika, o ile nauczyciel nie dotrzyma w/w terminu.
  4. Przed każdym sprawdzianem i pracą klasową nauczyciele organizują lekcję powtórzeniową.
  5. Kartkówki - będące formą kontroli bieżącego przygotowania uczniów - nie muszą być wcześniej zapowiadane.
  6. W tygodniu, kiedy jest klasyfikacja nie oddaje się uczniom sprawdzianów, które mogą decydować o ocenie klasyfikacyjnej ucznia, a nie ma możliwości ich poprawy.
  7. Uczeń ma prawo zgłosić nieprzygotowanie do lekcji w ciągu semestru bez ponoszenia żadnych konsekwencji. Dotyczy to zarówno odpowiedzi ustnych, kartkówek, także prac domowych - z wyjątkiem tych, na odrobienie których uczeń miał długi termin, np. wypracowania, recytacje, projekty, przeczytanie lektury. Dopuszczalną liczbę zgłoszeń ustala nauczyciel na początku roku szkolnego - w zależności od tygodniowej liczby godzin i specyfiki przedmiotu. Nieprzygotowanie uczeń zgłasza tylko na początku lekcji- zanim nauczyciel rozpocznie właściwy tok lekcji.
  8. Uczeń ma prawo poprawić ocenę niedostateczną z pracy klasowej lub sprawdzianu ale tylko raz do końca semestru, w którym tę ocenę otrzymał w terminie dwóch tygodni od oddania sprawdzonej przez nauczyciela pracy (ten termin nie obowiązuje na zajęciach wychowania fizycznego - specyfika przedmiotu). Stopień z poprawy zostaje umieszczony obok oceny poprawianej. Obie oceny mają znaczenie.
  9. Nauczyciel może pozwolić uczniowi poprawić inne niż z prac klasowych lub sprawdzianów oceny cząstkowe. Jeżeli się na to zdecyduje, to takie prawo daje wszystkim zainteresowanym uczniom, o ile uzna, że postawa ucznia na zajęciach nie wskazywała na lekceważący stosunek do przedmiotu (jest to więc przywilej dla uczniów zaangażowanych w podnoszenie jakości swej pracy). Termin i zasady ustala nauczyciel przedmiotu (umowa z uczniem na początku roku szkolnego) - jednak wyłącznie w semestrze, w którym wystawiona została ocena.
  10. Poprawianie uczniów odbywa się wyłącznie w czasie wolnym ucznia i nauczyciela, tzn. przed lekcjami bądź po nich - poza sytuacją, gdy wszyscy uczniowie w klasie poprawiają sprawdzian lub pracę klasową (nauczyciel może pozwolić na poprawę w czasie własnej lekcji).
  11. Uczeń może być pozbawiony przywileju poprawiania ocen w danym semestrze, jeżeli:
  12. a)stwierdzi się nieuczciwość ucznia (ściąganie, zmiana grupy na sprawdzianie, wykorzystywanie cudzych prac jako własnych- m.in. strony internetowe, prace domowe; także odrabianie prac domowych w szkole)- nauczyciel wystawia wówczas uczniowi ocenę niedostateczną bez możliwości jej poprawienia,
  13. b) zostanie mu udowodnione inne rażące zaniedbanie obowiązków uczniowskich - w tym nagminne łamanie zasad szkolnego regulaminu.
  14. Uczeń nieobecny w szkole jest zobowiązany do zaliczenia materiału z pracy klasowej lub sprawdzianu, który był przeprowadzony podczas jego nieobecności w ciągu dwóch tygodni od daty sprawdzianu lub pracy klasowej lub daty powrotu do szkoły.

 

§ 4.
SKALA, SPOSOBY FORMUŁOWANIA OCEN KLASYFIKACYJNYCH (SEMESTRALNYCH ORAZ ROCZNYCH) ORAZ WARUNKI ICH POPRAWIANIA.

  1. Klasyfikowanie semestralne i roczne w kl. I – III szkoły podstawowej polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia w danym semestrze lub roku szkolnym i ustaleniu jednej oceny opisowej klasyfikacyjnej oraz semestralnej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej z zachowania. Roczna opisowa ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych uwzględnia poziom opanowania przez ucznia wiadomości i umiejętności z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla I etapu edukacyjnego oraz wskazuje potrzeby rozwojowe i edukacyjne ucznia związane z przezwyciężaniem trudności w nauce lub rozwijaniem uzdolnień.
  2. Klasyfikowanie uczniów kl. IV – VIII polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia określonych w planie nauczania i ustaleniu ocen klasyfikacyjnych z przedmiotów według obowiązującej skali. Przeprowadza się je dwukrotnie w ciągu roku szkolnego.
  3. Oceny klasyfikacyjne semestralne i roczne w kl. IV – VIII ustala się w dwóch poziomach wymagań, które znajdują odzwierciedlenie w stopniach zapisywanych w skali od 1 do 6, bez plusów i minusów.
    1. Poziom podstawowy - obejmuje zadania bardzo łatwe i łatwe, typowe, praktyczne i niezbędne do dalszej edukacji. Jego opanowanie wyrażają oceny:
      • Ocena dostateczna /dst./ - otrzymuje ją uczeń, który samodzielnie wykonuje jedynie zadania o średnim stopniu trudności. Przejawia zainteresowanie pracą, ale jej efekty są niewyczerpujące i niedokładne, często z błędami. Przyswaja i pamięta pojęcia podstawowe, rozumie je. Sprawnie rozwiązuje - teoretycznie i praktycznie - jedynie problemy typowe. Zdolny do wnioskowania i uogólniania w zadaniach o nieskomplikowanej treści. Współpracuje z grupą przy wsparciu kolegów i nauczyciela.
      • Ocena dopuszczająca /dop./ - otrzymuje ją uczeń, który w minimalnym stopniu realizuje podstawowe wymagania edukacyjne. Jedynie proste zadania rozwiązuje samodzielnie, często wymaga pomocy nauczyciela. Odtwarza argumenty podane przez innych, odwzorowuje cudzą prezentację praktycznego stosowania wiedzy. Mało aktywny poznawczo. W pracy zwykle niesystematyczny, niestaranny i źle zorganizowany. Bierny uczestnik zajęć.
    2. Poziom ponadpodstawowy - określony jest przez zadania trudne i bardzo trudne, teoretyczne, poszerzające podstawy przedmiotu. Stopień jego opanowania wyrażają oceny:
  • Ocena celująca /cel./ - uczeń wykonuje zadania o wysokim stopniu trudności. Jego wiedza i umiejętności często wykraczają poza materiał przedstawiony na lekcji i w podręczniku szkolnym. Posługuje się bogatym słownictwem. Samodzielnie dowodzi swojego zdania, stosując wielość i różnorodność argumentów, jasno i precyzyjnie prezentując stanowisko. Sam tworzy uogólnienia i wyciąga wnioski. Prezentuje twórczą, refleksyjną postawę i wyjątkową aktywność poznawczą. Uczestniczy – z pozytywnym skutkiem, w konkursach wiedzy lub umiejętności.
  • Ocena bardzo dobra /bdb./ - otrzymuje ją uczeń, który w pełni realizuje zadania wynikające z wymagań edukacyjnych określonych w programie nauczania przedmiotu. Rozwiązuje problemy o wysokim stopniu trudności. Zna i rozumie wszystkie pojęcia wprowadzane na lekcji. Wie, jak wybrać i wykorzystać niezbędną wiedzę i nabyte umiejętności. Samodzielnie rozwiązuje problemy teoretyczne. Potrafi analizować, wnioskować, uogólniać. Aktywny poznawczo - ma pomysły i chętnie dzieli się nimi z innymi. Włącza się w inicjatywy i realizuje je z powodzeniem.
  • Ocena dobra /db./ - otrzymuje ją uczeń, który zna większość zagadnień poruszanych na lekcji, a w praktycznym działaniu samodzielnie, bezbłędnie wykonuje zadania o średnim stopniu trudności, podejmując trud rozwiązywania problemów bardziej złożonych. Szybko przyswaja wiedzę. Chętnie uczestniczy w zajęciach dydaktycznych. Wnioskuje, uogólnia, analizuje. Umie znaleźć argument uzasadniający własne zdanie. Zdobytą wiedzę stosuje w praktyce. W pracy - samodzielny.
  • Uczeń, który nawet przy pomocy nauczyciela nie jest w stanie rozwiązać problemów z poziomu podstawowego, nie zna podstawowych pojęć przedstawianych na lekcji i nie stara się ich zapamiętać, nie włącza się w realizację zadań, nie podejmuje prób poprawy oceny, jest zamknięty na uwagi i sugestie. demonstruje postawę niechęci do podnoszenia jakości swej pracy - otrzymuje ocenę niedostateczną /ndst./.
  1. Nauczyciel prowadzący zajęcia ma obowiązek informować ucznia, które wymagania są podstawowe w celu uświadomienia mu, że nie wszystko, jest jednakowo ważne i tak samo oceniane.
  2. Oceny klasyfikacyjne ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne na podstawie co najmniej 3 ocen cząstkowych, jeśli tygodniowy wymiar zajęć nie jest wyższy niż 2 godziny. W przypadku pozostałych zajęć ustala się na minimum 5 ocen cząstkowych niezbędnych do obiektywnej oceny ucznia. Stopnie klasyfikacyjne nie stanowią średniej arytmetycznej ocen bieżących (waga ocen). Na wniosek ucznia lub jego rodziców nauczyciel powinien uzasadnić ocenę.
  3. Oceny klasyfikacyjne semestralne i roczne wpisywane są w dzienniku elektronicznym w specjalnie wyznaczonych polach.
  4. Po 2 semestrze nauczyciel przedmiotu ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zapisaną słownie we właściwym miejscu w pełnym brzmieniu /ocena za pracę w całym roku szkolnym/.
  5. Oceny klasyfikacyjne semestralne mają charakter informacyjny, wspierający i motywujący. Pisemnie w protokole Rady Klasyfikacyjnej nauczyciel uzasadnia tylko roczną niedostateczną ocenę klasyfikacyjną.
  6. Uczeń klasy I – III otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, z zastrzeżeniem ust. 10. Na wniosek rodziców i po uzyskaniu zgody wychowawcy klasy lub na wniosek wychowawcy klasy i po uzyskaniu zgody rodziców , rada pedagogiczna może postanowić o promowaniu ucznia klasy I i II szkoły podstawowej do klasy programowo wyższej również ciągu roku szkolnego.
  7. W wyjątkowych przypadkach rada pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia klasy I-III szkoły podstawowej na wniosek wychowawcy klasy oraz po zasięgnięciu opinii rodziców ucznia.
  8. Począwszy od klasy IV uczeń otrzymuje promocję do następnej klasy, jeśli ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania otrzymuje oceny wyższe od niedostatecznej z zastrzeżeniem § 5 ust. 2a i §7ust.8.
  9. Uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej z wyróżnieniem.

12a. Ucznia z niesprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym promuje się do klasy programowo wyższej, uwzględniając specyfikę kształcenia tego ucznia, w porozumieniu z rodzicami .

 

  1. Laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim, a także laureaci lub finaliści olimpiad przedmiotowych otrzymują celującą ocenę klasyfikacyjną roczną z danych zajęć.
  2. Nauczyciel przedmiotu, z którego uczeń zagrożony jest roczną niedostateczną oceną klasyfikacyjną daje szansę poprawy oceny jedynie wtedy, gdy przynajmniej w ciągu semestru jedna pisemna praca ucznia została oceniona pozytywnie, tzn. co najmniej na ocenę dopuszczającą. Warunki poprawy ustala nauczyciel.
  3. Oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych nie mogą wpływać na ocenę zachowania ucznia.
  4. Roczna ocena niedostateczna może być zmieniona jedynie w wyniku egzaminu poprawkowego - z zastrzeżeniem §7, ust 1 - 3.

 

§ 5.
SKALA I TRYB USTALANIA ORAZ SPOSÓB FORMUŁOWANIA SEMESTRALNEJ I ROCZNEJ OCENY ZACHOWANIA WARUNKI ICH POPRAWIANIA

1. Oceny z zachowania ustala wychowawca klasy po analizie zapisów w dzienniku elektronicznym i ewentualnych konsultacjach z zespołem klasowym i pozostałymi nauczycielami.

2. Ocena z zachowania nie ma wpływu na promocję i ukończenie szkoły z zastrzeżeniem §5 ust. 2a, nie może też rzutować na ocenę z zajęć edukacyjnych.

2a. uchylony

2b. uchylony

3. Uczeń realizujący obowiązek szkolny w ramach nauczania indywidualnego otrzymuje ocenę zachowania uwzględniającą przede wszystkim jego stosunek do obowiązków szkolnych.

4. Ocena zachowania semestralna i roczna w kl. I – III jest oceną opisową.

5. Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne zachowania dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym są ocenami opisowymi.

5a. Przy ustalaniu oceny klasyfikacyjnej zachowania ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia lub dysfunkcje rozwojowe, należy uwzględnić wpływ stwierdzonych zaburzeń lub dysfunkcji na jego zachowanie, na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania lub opinii PPP, w tym poradni specjalistycznej.

6. Ocenę zachowania semestralną i roczną  dla uczniów kl. IV – VIII ustala się wg następującej skali:

    1. wzorowe
    2. bardzo dobre
    3. dobre
    4. poprawne
    5. nieodpowiednie
    6. naganne

7. Ogólne kryteria oceniania zachowania:

1) śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania uwzględnia w szczególności:

  1. wywiązywanie się z obowiązków ucznia;
  2. postępowanie zgodnie z dobrem społeczności szkolnej;
  3. dbałość o honor i tradycje szkoły;
  4. dbałość o piękno mowy ojczystej;
  5. dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób;
  6. godne i kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią;
  7. okazywanie szacunku innym osobom.

2)  Oceny klasyfikacyjne

a) Ocena zachowania uwzględnia postawy ucznia w odniesieniu do zasad współżycia społecznego i norm etycznych w szkole i poza nią.

b) Roczną ocenę z zachowania ustala wychowawca po podsumowaniu punktów.

 

c) Pola oceniania na „+”

  • Brak spóźnień + 30 pkt. w semestrze.
  • Brak negatywnych uwag + 30 pkt. w semestrze.
  • Brak godzin nieusprawiedliwionych + 30 pkt. w semestrze.
  • 100 % frekwencja + 30 pkt. w semestrze.
  • Za kulturę osobistą do + 30 p. w semestrze.
  • Za wzorowe czytelnictwo do + 30 pkt. w semestrze.
  • Udzielenie pomocy koleżeńskiej po zgłoszeniu wychowawcy + 20 pkt.
  • Każda pozytywna informacja przekazana przez nauczyciela lub pracownika szkoły + 10 pkt.
  • Wywiązywanie się z przyjętego na siebie zobowiązania + 10 pkt.
  • Funkcja dobrze pełniona w szkole i w organizacjach pozaszkolnych (udokumentowana ) do + 30 pkt. w semestrze.
  • Udział w konkursach oraz  zawodach sportowych + 10 pkt. 
  • Wyróżnienie w każdym konkursie przedmiotowym lub zawodach sportowych + 15 pkt., regionalnym + 30 pkt., ogólnopolskim do + 50 pkt.
  • Zakwalifikowanie się do kolejnego etapu olimpiady przedmiotowej + 50 pkt.
  • Praca przy przygotowaniu imprez szkolnych (np. dekoracje, noszenie krzeseł itp.) w czasie wolnym od zajęć + 10 pkt. 
  • Udział w akademiach i uroczystościach szkolnych od + 10 pkt. do + 20 pkt. 
  • Praca na rzecz szkoły z własnej inicjatywy (np. na boisku, przy sprzętach szkolnych, w klasach ) od + 10 pkt. do + 20 pkt. 
  • Zbiórka surowców wtórnych od +10pkt. do + 50pkt.
  • Za systematyczność i obowiązkowość w dydaktycznych zajęciach pozalekcyjnych oraz projektach edukacyjnych do + 30 pkt.  w  semestrze.

 

d) Pola oceniania na „-”

  • Pobicie, bójka, bójka ze skutkiem – 60 pkt. każdorazowo.
  • Celowe i niebezpieczne zachowanie podczas przerwy (popychanie, podstawianie nogi, itp.) do – 60 pkt. każdorazowo.
  • Molestowanie, obnażanie – 60 pkt. każdorazowo.
  • Nękanie, zastraszanie, stosowanie przemocy psychicznej, stosowanie cyberprzemocy  - 60 pkt każdorazowo.
  • Picie alkoholu, palenie papierosów, narkotyki – 60 pkt. każdorazowo.
  • Kradzież, wyłudzanie pieniędzy, szantażowanie – 60 pkt. każdorazowo.
  • Posiadanie niebezpiecznych przedmiotów lub substancji – 60 pkt. każdorazowo.
  • Niszczenie sprzętu, budynku, rzeczy – 60 pkt. każdorazowo (jeżeli szkoda zostanie naprawiona połowa punktów będzie anulowana).
  • Przeszkadzanie na lekcjach i uroczystościach szkolnych – 10 pkt. do – 20 pkt. każdorazowo.
  • Niewłaściwe zachowanie na stołówce, w autobusie szkolnym do – 50 pkt. każdorazowo.
  • Niewykonywanie poleceń nauczyciela i pracownika szkoły – 10 pkt. każdorazowo.
  • Niewywiązywanie się z zobowiązań – 10 pkt. każdorazowo.
  • Ubliżanie słowne i wulgarne słownictwo – 20 pkt. każdorazowo.
  • Ucieczka z pojedynczych lekcji, z zajęć świetlicowych oraz samowolne opuszczanie terenu szkoły – 20 pkt. każdorazowo.
  • Dni nieusprawiedliwione – 10 pkt. za każdy dzień.
  • Spóźnienia – 2 pkt. za każde spóźnienie.
  • Ściąganie, podpowiadanie – 10 pkt. każdorazowo.
  • Strój szkolny niezgodny ze statutem szkoły – 10 pkt. za każdym razem.
  • Brak obuwia na zmianę – 10 pkt. za każdym razem.
  • Żucie gumy na lekcji – 10 pkt. każdorazowo.
  • Używanie telefonów komórkowych i innych urządzeń nagrywających na terenie szkoły bez zgody nauczyciela – 10 pkt. każdorazowo.
  • Fotografowanie, nagrywanie i filmowanie na terenie szkoły bez pozwolenia – 60 pkt. każdorazowo.
  • Przechowywanie i przekazywanie materiałów o treści zakazanej – 60 pkt. każdorazowo.
  • Umieszczanie zdjęć, filmów oraz treści bez zgody osób trzecich lub naruszających ich wizerunek - 60pkt każdorazowo.

 

e) Na lekcje wychowania fizycznego uczniowie zobowiązani są przychodzić bez biżuterii.

3) Bez względu na otrzymaną ilość punktów uczeń może otrzymać ocenę naganną za:

pobicie, bójka ze skutkiem, alkohol, narkotyki, kradzież, wyłudzanie pieniędzy, zastraszanie, nękanie, stosowanie przemocy psychicznej oraz cyberprzemocy, szantażowanie, za przechowywanie i przekazywanie materiałów o treści zakazanej, za posiadanie niebezpiecznych przedmiotów lub substancji, za molestowanie , za spowodowanie sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu.

 

4) Bez względu na otrzymaną ilość punktów „+” uczeń może otrzymać ocenę nieodpowiednią za:

papierosy, bójka, nagrywanie na lekcji, wulgaryzmy i ubliżanie od – 60 pkt.

przeszkadzanie na lekcji – 80 pkt.

 

5) Bez względu na otrzymaną liczbę punktów uczeń nie może otrzymać oceny bardzo dobrej z zachowania za:

pobicie, bójka ze skutkiem, alkohol, narkotyki, kradzież, wyłudzanie pieniędzy, zastraszanie, szantażowanie, za przechowywanie i przekazywanie materiałów o treści zakazanej, za posiadanie niebezpiecznych przedmiotów lub substancji, za molestowanie zastraszanie, nękanie, stosowanie przemocy psychicznej oraz cyberprzemocy, za spowodowanie sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu, papierosy, bójka, nagrywanie na lekcji, wulgaryzmy i ubliżanie – 30 pkt., przeszkadzanie na lekcji – 30 pkt.

 

6) Oceny wzorowej nie może uzyskać uczeń, który:

Mimo, że uzyskał odpowiednią liczbę punktów, 

- wykonywał jakąkolwiek czynność ujętą w pkt. 5,

- 3 razy spóźnił się na lekcje (z przyczyn niezwiązanych z dowożeniem),

- ma nieusprawiedliwione godziny ( nie więcej jak 3),

- otrzymał uwagi za niewłaściwe zachowanie na lekcji, na przerwie oraz podczas uroczystości szkolnych oraz wycieczek (do – 29 pkt.).

 

 

7) Jeżeli ilość punktów dla oceny semestralnej bądź rocznej z zachowania jest oceną nieodpowiednią lub naganną, uczeń może być wykluczony z: dyżurów, zawodów, dyskotek, wycieczek klasowych, wycieczek szkolnych.

 

7a) Jeśli uczeń otrzyma ilość punktów dla oceny nieodpowiedniej lub nagannej, a do jego zachowania od tego momentu przez przynajmniej 1 miesiąc nie będzie uwag pisemnych wychowawca może podjąć decyzję o przywróceniu prawa do uczestnictwa w zawodach, dyskotekach, wycieczkach i wyjazdach.

 

7b) Każda negatywna uwaga zapisana po podjęciu w/w decyzji odbiera uczniowi prawo z w/w wymienionych przywilejów.

 

8) Ocena roczna z zachowania to średnia ocen z I i II semestru z wyłączeniem przewinień ujętych powyżej.

 

Punktacja wyjściowa 200 pkt.

Wzorowe – 300 i więcej

Bardzo dobre 250 – 299

Dobre 200 – 249

Poprawne 150 – 199

Nieodpowiednie 100 – 149

Naganne < 99

9) Jeśli uczeń zachowa się w sposób niewłaściwy w okresie kiedy ocena z zachowania została mu wystawiona, odbędzie się posiedzenie rady pedagogicznej i zachowanie ucznia będzie ponownie rozpatrzone; rada pedagogiczna podejmie decyzję o ocenie z zachowania.

8. Wychowawcy klas na początku każdego roku szkolnego informują uczniów oraz rodziców o zasadach oceny zachowania oraz skutkach ustalenia uczniowi nagannej oceny rocznej klasyfikacyjnej z zachowania.

9. Na dwa tygodnie przed posiedzeniem Rady Pedagogicznej wychowawcy klas są zobowiązani do poinformowania ucznia i rodziców o przewidywanej ocenie nagannej z  zachowania.

10. Usprawiedliwienie ucznia z nieobecności następuje wyłącznie poprzez dziennik elektroniczny u wychowawcy lub nauczyciela przedmiotu; usprawiedliwienie powinno zawierać datę nieobecności ucznia oraz przyczynę.

10a. Nieobecność należy usprawiedliwić w ciągu dwóch tygodni po powrocie ucznia do szkoły.

10b. Spóźnienia usprawiedliwia się najpóźniej następnego dnia.

10c. Usprawiedliwienia złożone po tym terminie nie będą przyjmowane.

11. uchylony

12. Pisemnie w protokole Rady Klasyfikacyjnej wychowawca krótko uzasadnia roczne klasyfikacyjne oceny: naganną.

 

§ 6.
TRYB I FORMA INFORMOWANIA UCZNIA O PRZEWIDYWANYCH DLA NIEGO OCENACH KLASYFIKACYJNYCH

  1. O ocenach bieżących i zachowaniu uczeń i jego rodzice informowani są systematycznie przez wychowawcę w następujących formach:
  • uczestnictwo w zebraniach ogólnych (wywiadówki) organizowane zgodnie z planem zebrań wychowawców z rodzicami (stacjonarnie lub on line),
  • poprzez dziennik elektroniczny,
  • ustnej-indywidualne kontakty osobiste lub konsultacje,
  • kontakty z wychowawcą i nauczycielem przedmiotu.

Formy kontaktu muszą być jasno określone przez wychowawcę na pierwszym zebraniu i zaakceptowane przez rodziców.

 

  1. O przewidywanych ocenach z zajęć edukacyjnychi i zachowania uczeń i jego rodzice informowani są:
    1. na miesiąc przed rocznym klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej nauczyciele prowadzący poszcególne zajęcia edukacyjne oraz wychowawca oddziału informacją ucznia i jego rodziców o przewidywanych dla niego rocznych ocenach z zajęć edukacyjnych i przewidywanej rocznej ocenie klasyfikacyjnej zachowania;
    2. przy klasyfikacji semestralnej i rocznej uczeń i jego rodzice są informowani o przewidywanej ocenie niedostatecznej z zajęć edukacyjnych i przewidywanej ocenie nagannej zachowania na miesiąc przed klasyfikacją;
    3. nauczyciel przedmiotu przekazuje wychowawcy informację o zamiarze wystawienia oceny, wpisując przewidywaną ocenę w dzienniku elektronicznym;
    4. Wychowawca powiadamia rodziców o przewidywanej ocenie niedostatecznej lub nagannej zachowania, obligując ich do zapoznania sie z wiadomością; a rodzice są zobowiazani potwierdzić pisemnie informację o zagrożeniu ocena niedostateczną lub naganną  zachowania w ciągu 2 dni od otrzymania informacji;
    5. jeżeli na miesiąc przed klasyfikacją semestralną lub roczną nie zostanie wystawiona propozycja oceny niedostatecznej lub nagannej z powodu niedopatrzenia nauczyciela przedmiotu lub wychowawcy (ocena zachowania), oceny niedostatecznej lub nagannej nie wstawia się, z zastrzeżeniem pkt.2.f.);
    6. w sytuacjach wyjątkowych dopuszcza się zmianę oceny klasyfikacyjnej zachowania do nagannej, gdy w ciagu miesiąca przed posiedzeniem rady pedagogicznej, uczeń dopuści się karygodnego zachowania, niezgodnego z ogólnie przyjętymi w szkole kryteriami zachowania, tj. z pkt. 7.3 i 7.4); o obniżeniu oceny zachowania decyduje wychowawca w porozumieniu z radą pedagogiczną; w tej sytuacji nie stosuje się terminu wskazanego w ust.e).

 

§ 7
TRYB I FORMA USTALANIA EGZAMINÓW POPRAWKOWYCH

  1. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej (semestralnej) uzyskał ocenę niedostateczną z jednych albo dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych, może zdawać egzamin poprawkowy z tych zajęć.
  2. Termin egzaminu poprawkowego wyznacza dyrektor szkoły do dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno –wychowawczych. Egzamin poprawkowy przeprowadza się w ostatnim tygodniu ferii letnich.
  3. Egzamin poprawkowy składa się z części pisemnej oraz części ustnej, z wyjątkiem egzaminu z plastyki, muzyki, zajęć artystycznych, techniki, zajęć technicznych, informatyki, technologii informacyjnej, zajęć komputerowych oraz wychowania fizycznego, z których egzamin ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.
  4. Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły. W jej skład wchodzą: dyrektor lub inny nauczyciel pełniący funkcję kierowniczą- jako przewodniczący, nauczyciel przedmiotu jako egzaminujący, nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia jako członek komisji.
    W uzasadnionych przypadkach dyrektor na pisemny wniosek rodziców ucznia może powołać na egzaminatora nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia, z tym że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.
  5. Uczeń, który z przyczyn losowych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego, może do niego przystąpić w dodatkowym terminie określonym przez dyrektora szkoły. O niestawieniu się na egzamin rodzice informują dyrektora nie później niż w dniu wyznaczonym na tenże egzamin.
  6. Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego lub nie stawił się na egzamin i nie usprawiedliwił nieobecności, nie otrzymuje promocji do następnej klasy z zastrzeżeniem §7 ust. 8.
  7. Z egzaminu poprawkowego sporządza się protokół zawierający skład komisji, termin egzaminu, pytania egzaminacyjne, wynik egzaminu i ocenę ustaloną przez komisje. Do protokołu dołącza się pracę ucznia ze zwięzłym komentarzem egzaminującego i krótką informacją o ustnych odpowiedziach zdającego. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen.
  8. Uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia, rada pedagogiczna na pisemny wniosek rodziców (opiekunów prawnych) może jeden raz w ciągu danego etapu edukacyjnego promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, pod warunkiem że te obowiązkowe zajęcia edukacyjne są, zgodnie ze szkolnym planem nauczania, realizowane w  klasie programowo wyższej.

 

§ 8
TRYB I FORMA USTALANIA EGZAMINÓW KLASYFIKACYJNYCH

  1. Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej (semestralnej oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania. W przypadku nieklasyfikowania ucznia z obowiązkowych lub dodatkowych zajęć edukacyjnych w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „nieklasyfikowany” albo „nieklasyfikowana”.
  2. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu klasyfikacyjnego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły.
  3. Na wniosek ucznia niesklasyfikowanego z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności lub na wniosek jego rodziców (prawnych opiekunów) rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny.

4.      Egzamin klasyfikacyjny zdaje też:

a.      uczeń realizujący indywidualny tok i program nauczania

b.      uczeń realizujący obowiązek nauki poza szkołą - bez obowiązkowych zajęć edukacyjnych: technika, zajęcia techniczne, plastyka, muzyka, zajęcia artystyczne i wychowanie fizyczne oraz dodatkowych zajęć edukacyjnych.; nie ustala się również oceny z zachowania.

5.      Egzamin klasyfikacyjny składa się z części pisemnej i ustnej, zaś w przypadku plastyki, muzyki, zajęć artystycznych, techniki, zajęć technicznych, informatyki, technologii informacyjnej, zajęć komputerowych i wychowania fizycznego ma przede wszystkim formę zajęć praktycznych.

6.      Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się nie później niż w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno –wychowawczych. Termin egzaminu klasyfikacyjnego uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami). Egzamin klasyfikacyjny dla ucznia, o którym mowa w ust. 2,3 i 4 pkt a, przeprowadza nauczyciel danych zajęć edukacyjnych w obecności, wskazanego przez dyrektora szkoły, nauczyciela takich samych lub pokrewnych zajęć edukacyjnych.

7.      Egzamin klasyfikacyjny dla ucznia, o którym mowa w ust. 4 pkt b, przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły, który zezwolił na spełnianie przez ucznia odpowiednio obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą. W skład komisji wchodzą: dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej szkole inne stanowisko kierownicze – jako przewodniczący komisji oraz nauczyciele obowiązkowych zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania dla odpowiedniej klasy. Przewodniczący komisji uzgadnia z uczniem, o którym mowa w ust. 4 pkt b, oraz jego rodzicami (prawnymi opiekunami) liczbę zajęć edukacyjnych, z których uczeń może zdawać egzamin w ciągu jednego dnia.

8.      W czasie egzaminu mogą być obecni jako obserwatorzy rodzice (prawni opiekunowie) ucznia - na swój wniosek.

  1. Z przeprowadzonego egzaminu klasyfikacyjnego sporządza się protokół zawierający w szczególności:

1) imiona i nazwiska nauczycieli, o których mowa w ust.6, a w przypadku egzaminu klasyfikacyjnego przeprowadzanego dla ucznia, o którym mowa w ust. 4 pkt. b – skład komisji;

2) termin egzaminu klasyfikacyjnego;

3) zadania (ćwiczenia) egzaminacyjne;

4) wyniki egzaminu klasyfikacyjnego oraz uzyskane oceny.

Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia

9a. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu klasyfikacyjnego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły.

10.  Ustalona w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego roczna ocena niedostateczna może być zmieniona tylko w wyniku egzaminu poprawkowego.

 

§ 9
TRYB ODWOŁYWANIA SIĘ OD USTALONYCH OCEN KLASYFIKACYJNYCH

1.      Możliwość odwołania od rocznej klasyfikacyjnej oceny zachowania i oceny z przedmiotu przysługuje uczniowi tylko wówczas, gdy ocena została ustalona niezgodnie z przyjętym w szkole trybem postępowania. Tylko w takim przypadku podanie i uzasadnienie składają rodzice dziecka do dyrektora szkoły z prośbą o ponowne rozpatrzenie oceny - w terminie do 7 dni od zakończenia zajęć dydaktycznych.

2.      Złamanie procedury dotyczy przede wszystkim:

a.      nieprzedstawienia uczniom wymagań edukacyjnych i kryteriów na poszczególne oceny w danym roku szkolnym /semestrze/ lub niestosowanie się do podanych przez siebie kryteriów;

b.      niezapoznanie ucznia z kryteriami oceny zachowania bądź wystawienie oceny niezgodnie z obowiązującymi kryteriami - zarówno na korzyść jak i niekorzyść ucznia.

3.      W przypadku potwierdzenia, że oceny z przedmiotu wystawiano niezgodnie z przyjętym w szkole trybem postępowania (naruszenie procedury) dyrektor szkoły powołuje komisję, która przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia, w formie pisemnej i ustnej, oraz ustala roczną ocenę klasyfikacyjną z danego przedmiotu.

a.      W skład komisji wchodzą: dyrektor szkoły jako przewodniczący, nauczyciel danych zajęć, nauczyciel prowadzący takie same zajęcia z tej lub innej szkoły.

b.      Sprawdzian przeprowadza się nie później niż w terminie 5 dni od dnia zgłoszenia zastrzeżeń. Termin sprawdzianu , uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami).

c.       Zestawy pytań układane są przez nieuczących dziecko nauczycieli w oparciu o podstawę programową ( tym samym obowiązujące w szkole wymagania edukacyjne).

d.      Ustalona przez komisję roczna ocena klasyfikacyjna nie może być niższa od ustalonej wcześniej i jest ostateczna, o ile nie może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego.

e.      Z przebiegu egzaminu sporządza się protokół stanowiący załącznik do arkusza ocen.

4.      W przypadku ustalenia, że ocenę zachowania wychowawca wystawił, nie stosując się do obowiązujących w szkole kryteriów oceniania - dyrektor powołuje komisję, która ustala w drodze głosowania zwykłą większością głosów roczną ocenę zachowania ucznia.

a.      w skład komisji wchodzą: dyrektor jako przewodniczący, wychowawca, wskazany przez dyrektora nauczyciel uczący w danej klasie, przedstawiciel samorządu uczniowskiego, przedstawiciel rady rodziców;

b.      Z przebiegu egzaminu sporządza się protokół stanowiący załącznik do arkusza ocen.

5.      W przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych uzyskanej w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego lub poprawkowego również mają zastosowanie przepisy dotyczące odwołania się od ustalonych ocen - z tym że w przypadku egzaminu sprawdzającego po egzaminie poprawkowym obowiązuje 5 - dniowy termin na złożenie wniosku.

 

§ 10
ZASADY PRZEPROWADZANIA I ORGANIZOWANIA SPRAWDZIANU DLA UCZNIÓW KLASY SZÓSTEJ

 

uchylony

 

Ujednolicony tekst Wewnątrzszkolnych Zasad Oceniania zatwierdzono i przyjęto do realizacji uchwałą Rady Pedagogicznej nr ......./2021/2022 z dnia 26. 08. 2022 roku.

 

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. I. Mościckiego w Winnicy
    ul.Pułtuska 19
    06-120 Winnica
  • 023 691 40 79 (sekretariat ZPO)
    023 691 40 82 (przedszkole)

Galeria zdjęć