ppor. Zdzisław Straszewicz

PAMIĘCI PPOR. ZDZISŁAWA STRASZEWICZA

(9 sierpnia 2019 roku - Domosław)

Przedstawiciele społeczności gmin Winnica i Pokrzywnica spotykają się w lesie w Domosławiu, aby uczcić pamięć ppor. Zdzisława Straszewicza – bohaterskiego żołnierza wojny polsko-bolszewickiej, który został ciężko ranny pod Domosławiem podczas działań wojennych. Zmarł w Warszawie w wyniku odniesionych ran i został pochowany na cmentarzu na Powązkach. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Urodzony w Tykocinie, Zdzisław Straszewicz herbu Odrowąż, był studentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości w 1918 roku wstąpił jako ochotnik do Wojska Polskiego i został skierowany do 4 baterii 10 Pułku Artylerii Polowej, a następnie do 4 baterii 2 Pułku Artylerii Polowej Legionów.

(11 sierpnia 2017 roku - Domosław)

Podczas wojny polsko-bolszewickiej jego dowódcą był kpt. Jan Bokszczanin (późniejszy pułkownik artylerii Wojska Polskiego, który w kwietniu 1940 roku został zamordowany przez NKWD w Charkowie, a w 2007 roku awansowany pośmiertnie przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego do stopnia generała brygady).

Dowódca ppor. Z. Straszewicza tak opisuje jego postawę: "Znajdował się w pierwszej linii, zaciekle bronił Pułtuska, a następnie linii Domosław-Pokrzywnica-Dzbanica-Laski, broniąc dostępu do serca Polski, Warszawy (...) ...dzięki fachowemu i umiejętnemu kierowaniu przez ppor. Straszewicza, oraz jego osobistej odwadze i zimnej krwi (...). Ppor. Straszewicz, nie zważając na silny ogień nieprzyjacielskiej artylerii pozostał dalej na punkcie obserwacyjnym, prowadząc intensywny ogień, dzięki temu dając możność odmaszerowania własnej piechocie bez kontaktu z nieprzyjacielem, który nadaremnie próbował się posunąć."

W lesie w Domosławiu (Gmina Winnica, Leśnictwo Pokrzywnica), w miejscu, w którym został śmiertelnie ranny ppor. Zdzisław Straszewicz znajduje się symboliczny głaz z napisem:

„Dnia 12-tego sierpnia 1920

w miejscu tem oddał swe

życie w obronie ziemi ojczystej

Zdzisław Straszewicz

ppor. artylerji kawaler

Krzyża Virtuti Militari

i trzech Krzyży Walecznych.

Żył lat 22.

Kamień ten kładzie matka”

(pisownia oryginalna)

W 2012 roku sekcja 13 Pułku Piechoty Pułtuskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego zainteresowała się kamieniem położonym przez matkę ppor. Zdzisława Straszewicza. Przy wsparciu Nadleśnictwa Pułtusk kamień został odnowiony i od 2013 roku w tym miejscu odbywają się lokalne obchody upamiętniające rocznicę Bitwy Warszawskiej i bohaterską śmierć ppor. Z. Straszewicza. Inicjatorem corocznych spotkań był Pan Edward Malinowski – zmarły w 2017 roku kolekcjoner militariów propagujący historię naszego regionu.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zdzis%C5%82aw_Straszewicz

(11 sierpnia 2017 roku - Domosław)

W tak ważnej dla lokalnej społeczności chwili naszą szkołę reprezentują poczty sztandarowe Publicznej Szkoły Podstawowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Winnicy oraz Publicznego Gimnazjum im. Bogdana Jańskiego w Winnicy wraz z dyrekcją szkoły.

(10 sierpnia 2018 roku - Dyrekcja ZPO podczas uroczystości w Domosławiu)

(10 sierpnia 2018 roku - przemówienie Wójta Gminy Winnica)

(9 sierpnia 2019 roku - poczet sztandarowy PSP im. prof. I. Mościckiego w Winnicy)

(9 sierpnia 2019 roku - wystąpienie pana Leszka Malinowskiego)