Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. Ignacego Mościckiego

Nawigacja

Bajkowe Samorządowe Przedszkole

Nawigacja

Bezpieczna szkoła

Bezpieczne wakacje

Plakat-bezpieczne-wakacje-2-1.pdf

Broszura-bezpieczne-wakacje-2.pdf

 

BEZPIECZNE WAKACJE

STAROSTA PUŁTUSKI - WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO

Bezpieczeństwo dla każdego z nas jest najważniejsze, dlatego powinniśmy zadbać o nie sami. Czas wakacji zmienia nasz dotychczasowy porządek, czujemy się swobodni, rozluźnieni i beztroscy. Niestety podczas wakacji czyhają na nas różne zagrożenia, na które musimy być przygotowani.

 

 

 

NAD WODĄ

Słońce i ciepłe wakacyjne dni, zachęcają nas do przebywania nad wodą, która oprócz przyjemności powoduje zagrożenia. Każdego roku zdarzają się wypadki utonięć, złamań kręgosłupa, po niefortunnych skokach na tzw. „główkę”. Dlatego zadbaj  o bezpieczeństwo nad wodą, szczególnie w pobliżu basenów, rzek, jezior oraz nad morzem – postaraj się aby letnia beztroska nie zamieniła się w tragedię.

  • Nigdy nie zostawiaj dzieci bez opieki - gdy przebywają nad wodą – również w basenie, brodziku (lub wannie).
  • Jeśli Twoje dziecko ma częsty kontakt z wodą naucz je pływać lub wyślij na naukę pływania.                                    
  • Zawsze zakładaj kapok gdy pływasz na łodzi, skuterze wodnym, kajaku, pontonie.    
  • Jeśli jesteś sternikiem środka pływającego obowiązkowo: zabieraj na jego pokład dopuszczalną ilość osób oraz koło ratunkowe - przeładowanie łodzi jest niebezpieczne. Dzieci do lat 14 powinny obowiązkowo posiadać kapoki, bez względu na to czy umieją pływać czy nie.
  • Pamiętaj, że po wodzie mogą poruszać się  z dużymi prędkościami inni użytkownicy środków pływających, powodując zagrożenie kolizją i dużą falę. Płynąc kajakiem, pontonem lub innym sprzętem stosuj zasady żeglugi śródlądowej i ustawiaj się dziobem do fali.
  • W czasie wywrotki kajaka lub łodzi, gdy nie masz kapoka i nie potrafisz pływać, trzymaj się wywróconego środka pływającego.
  • Nigdy nie spożywaj napojów alkoholowych przed pływaniem, ponieważ alkohol zmniejsza koncentrację, poczucie równowagi oraz koordynację ruchową.
  • Osoby, które pracują lub wypoczywają  w pobliżu wody powinny umieć pływać.
  • Nie pływaj samotnie w miejscach niestrzeżonych, jeśli już to z asekuracją.
  • Płynąc kajakiem, pontonem, wpław nie podpływaj do miejsc lęgowych łabędzi, gdyż mogą zaatakować w obronie swojego potomstwa.
  • Sprawdź prognozę pogody wypływając łodzią, pontonem, kajakiem na duże jezioro, jeżeli widzisz nadciągające oznaki załamania pogody przestań pływać i wyjdź z wody.
  • Zapisz się na kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, a jeśli posiadasz sprzęt motorowodny na kurs sternika.

 

NA PLAŻY

  • Jeśli to możliwe korzystaj tylko z kąpielisk strzeżonych i pływaj w przeznaczonym do tego obszarze, najlepiej pod okiem ratownika.
  • Dzieci nigdy nie powinny kąpać się same, ani na chwilę nie spuszczaj ich z oka. Ratownicy nie są w stanie każdego upilnować.
  • Zwracaj uwagę na specjalne flagi ostrzegawcze, lub zapytaj się ratownika na temat potencjalnego ryzyka kąpieli.
  • Idąc do wody poproś znajomych aby przypilnowali twoich rzeczy – poproszenie przygodnych ludzi o zwrócenie uwagi  na ubrania często kończy się zniknięciem tych osób i naszych rzeczy (portfel, tel. komórkowy, klucze od samochodu).
  • Jeżeli odpływasz daleko od brzegu musisz być pewny, że będziesz miał zapas siły na drogę powrotną. Pamiętaj prądy wodne i morskie fale powrotne, mogą stwarzać realne zagrożenie.
  • Unikaj w wodzie pomostów, pali, pływających platform, skupisk roślin podwodnych.
  • Nie skacz do wody przed zbadaniem dna. Korzeń, kamień, czy jakikolwiek przedmiot może spowodować groźny uraz kręgosłupa. Jeśli nie znasz głębokości wskakuj do wody nogami, nigdy nie „na główkę”.
  • Nie wpływaj w miejsca, w które inne osoby skaczą do wody, grozi to kalectwem.
  • Opalaj się w godzinach rannych   i popołudniowych.
  • Po dłuższym opalaniu się wchodź do wody powoli – wstrząs termiczny może być przyczyną tragicznego w skutkach wypadku.
  • Nie opalaj się pływając po wodzie materacem, nagłe wpadnięcie do wody grozi wstrząsem termicznym.  
  • W czasie upałów stosuj nakrycia na głowę, okulary i kremy ochronne oraz pij często i w małych ilościach płyny. Przegrzanie, odwodnienie, jak i przewodnienie organizmu są niebezpieczne.

 

 

 

 

  Czego nie wolno używać i robić podczas burzy ?

 

Podczas burzy lub wichury nie szukaj schronienia pod wysokimi drzewami, zwłaszcza tymi rosnącymi   w odosobnieniu, czy na wzniesieniach, ponieważ spadające gałęzie lub wyładowania atmosferyczne – pioruny mogą być zagrożeniem dla twojego zdrowia, a nawet życia! Nie używaj podczas burzy telefonu komórkowego. Dla własnego bezpieczeństwa wyłącz go! Jeżeli znajdujesz się w terenie zabudowanym odejdź od metalowych obiektów, takich jak siatki ogrodzeniowe, słupy energetyczne lub maszty i jak najszybciej ukryj się w najbliższym budynku. Gdy natomiast burza zastała cię w terenie otwartym, nie staraj się przed nią uciec. Nie biegnij! Oddal się małymi krokami od wysokich drzew i poszukaj schronienia  na obniżonym terenie (wąwóz, dolina). Przykucnij i spokojnie przeczekaj nawałnicę. Jeżeli jesteś z innymi osobami, powinniście się rozdzielić na mniejsze grupy.

Jeśli jesteś na łodzi dobij do brzegu i przeczekaj burzę  w bezpiecznym miejscu. Pamiętaj! Odległość burzy do miejsca, w którym się znajdujesz, oblicza się mnożąc liczbę sekund, jaka upłynęła od ujrzenia błyskawicy, do momentu usłyszenia grzmotu przez 330.

 

 Co należy zrobić w przypadku zagubienia w lesie ?

Jeżeli zgubiłeś się, nie próbuj na własną rękę odnaleźć miejsca, z którego rozpocząłeś wędrówkę po lesie. Nie denerwuj się. Wybierz sobie drzewo – przyjaciela, do którego się przytul. Gdy poczujesz się pewniej, pomóż dorosłym odnaleźć siebie. W tym celu, ozdób jak ,,choinkę” małe drzewka i krzaki rosnące w okolicy, gdzie się znajdujesz. Powieszone na nich różne przedmioty, będą sygnałem dla poszukujących, że jesteś w pobliżu. Wykonaj na całej szerokości leśnych ścieżek znaki ,,STOP” poprzez równolegle ułożenie na nich trzech gałęzi, bądź trzech linii wykonanych z kamieni, szyszek lub patyków. Po ich zrobieniu nie odchodź w inne miejsce! Pamiętaj! Ważne jest, abyś utrzymywał ciepło swojego ciała. Unikaj kontaktu z zimną ziemią! Z suchych gałązek lub trawy zrób podłogę, na której będziesz mógł odpocząć, a z większych gałęzi nieduży szałas chroniący cię od wiatru. Jeżeli znajdujesz się w okolicach leśnej polany lub skraju lasu nie oddalaj się od nich, ponieważ dla poszukujących cię z powietrza, właśnie w takich miejscach będziesz najbardziej widoczny.

 

 

 

 

Czego nie wolno robić, gdy znajdziesz się w pobliżu groźnego zwierzęcia ?

Nigdy nie podchodź do nieznanych ci psów, przywiązanych do łańcucha, bądź znajdujących się na ogrodzonym terenie. Musisz mieć się na baczności, gdy pies na ciebie szczeka, warczy i pokazuje zęby, ma uszy płasko położone po sobie, sztywne nogi, uniesiony ogon i zjeżoną sierść. Nie krzycz w jego kierunku  i zachowuj się tak, jakbyś się go nie bał. Nie wpatruj się w oczy psa, nie odwracaj się do niego tyłem i nie uciekaj. Nie wsuwaj rąk przez ogrodzenie za którym jest pies, aby je powąchał.  W przypadku ugryzienia natychmiast powiadom o tym dorosłych. Przez 10 minut ranę przemywaj letnią bieżącą wodą lub zdezynfekuj ją wodą utlenioną. Następnie udaj się  do lekarza. Zapamiętaj jak wyglądał pies i w jakim kierunku odszedł. Zwierzę musi być odnalezione  i poddane obserwacji, w celu zbadania na wściekliznę.

 

UWAGA KLESZCZE !                                   

Z roku na rok zwiększa się ilość kleszczy. Przyczyną są prawdopodobnie łagodne zimy wynikające ze zmian klimatycznych. Dorosłe samice są długości 3-4 mm, natomiast samce — 2,5 mm. Każde stadium rozwojowe kleszcza, tzn. larwa, nimfa i imago (czyli forma dojrzała), musi raz wyssać krew od kręgowca, aby móc się dalej rozwijać. Cykl rozwojowy jednego pokolenia kleszczy trwa średnio 2 lata. Wzrost temperatury powoduje wzrost ich aktywności , która rozpoczyna się na przełomie marca i kwietnia, a trwa do października/listopada.

 

Ulubionymi siedliskami kleszczy są: wilgotne obszary roślinne, zwłaszcza lasy liściaste i mieszane, łąki, polany oraz zarośla w pobliżu jezior i rzek. Można je także spotkać w parku lub przydomowym ogródku. Znacznie rzadziej występują w suchych, sosnowych lasach. Larwy kleszczy żyją przeważnie w trawie, natomiast osobniki dojrzałe mogą czaić się wyżej na krzakach lub drzewach.

 

Pamiętaj !!!

Udając się w miejsca zagrożone występowaniem kleszczy należy:

- nosić odpowiednią odzież w lesie zakrywającą jak najwięcej części ciała;

- stosować środki odstraszające kleszcze;

- po powrocie z lasu dokładnie obejrzeć całe ciało.

 

Po wyjściu z lasu, parku i innych miejsc bytowania kleszczy, należy dokładnie obejrzeć skórę. Kleszcze najczęściej pasożytują na głowie, za uszami, pod pachami, w zgięciach kończyn oraz pachwinach. Szczególnie dokładnie należy oglądać dzieci. Ich skóra posiada cieńszą warstwę rogową, a ich ruchliwość, powodująca zwiększenie ciepłoty ciała i wzmożoną potliwość, dodatkowo przyciąga kleszcze. W około 70% przypadków u dzieci najczęściej lokalizują się na głowie, zazwyczaj na granicy włosów i za uszami.

 

Jeżeli zauważysz ukąszenie, natychmiast delikatnie usuń kleszcza – nie wykręcaj i nie smaruj niczym, przy samej skórze uchwyć pęsetą za główkę i pociągnij. Miejsce ukłucia zdezynfekuj.

Ukąszenie przez kleszcza może skutkować groźnymi chorobami. W naszym klimacie dla człowieka zagrożenie stanowią przede wszystkim dwie choroby: borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Szacuje się, że w zależności od regionu, nawet co trzeci kleszcz może być nosicielem jednej z tych chorób! Ryzyko zarażenia jest wprawdzie nieco mniejsze (nie każdy zakażony kleszcz nas zarazi), ale i tak nie wolno go bagatelizować.

Jedynym skutecznym sposobem pozwalającym uniknąć Kleszczowego Zapalenia Mózgu jest szczepienie ochronne. Dotychczas nie uzyskano szczepionki dla ludzi przeciwko boreliozie mimo intensywnych prac prowadzonych w wielu krajach.

 

Opracował: 

Wydział Zarządzania Kryzysowego, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Starostwa Powiatowego w Pułtusku (ul. Daszyńskiego 19 tel./fax. 023-306-71-86)

Wykorzystano materiały Komendy Głównej Policji,  Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. I. Mościckiego w Winnicy
    ul.Pułtuska 19
    06-120 Winnica
  • 023 691 40 79 (sekretariat ZPO)
    023 691 40 82 (przedszkole)

Galeria zdjęć