Przygotowanie do nauki pisania

Przygotowanie do nauki pisania - Urszula Zaręba

Pisanie jest procesem złożonym i powstaje w ścisłym związku z rozwojem wielu funkcji oraz sprawności. Zdolność do nauki pisania uzależniona jest od ogólnego poziomu sprawności ręki dziecka, orientacji przestrzennej, lateralizacji, (czyli przewaga jednej strony lewej lub prawej) spostrzegawczości wzrokowej, koordynacji wzrokowej, pamięci wzrokowej i ruchowej.

Dziecko rozwija sprawność manualną w toku wykonywania różnych działań. Do tych działań należą między innymi wycinanie, wydzieranie, ugniatanie, lepienie, nawlekanie, rysowanie, malowanie czy zabawy konstrukcyjne, czyli łączenie ze sobą różnych elementów/klocków. Na jakość pisania ma wpływ ilość ćwiczeń graficznych i plastycznych wykonywanych przez dziecko.

Zasady prowadzenia ćwiczeń graficznych:

• Konieczna jest prawidłowa postawa ciała. Czyli dziecko siedzi prosto z nogami upuszczonymi w dół (nogi dziecka nie mogą być zawinięte pod pupę)

• Prawidłowy chwyt ołówka

• Ćwiczenia graficzne najlepiej wykonywać dobrze zatemperowanym ołówkiem. Łatwo jest zetrzeć gumką popełniony błąd.

• Jeżeli wzór jest zbyt trudny, początkowo należy stosować rysowanie na niby tj. palcem w powietrzu, po stole, na plecach.

• Pierwsze wzory należy kreślić na powierzchni bez linii. Wprowadzenie linii następuje na wyższym etapie nauki pisania. Wymaga to od dziecka podzielnej uwagi. Musi odtworzyć dany wzór jednocześnie trzymając się w liniaturze,

• Należy zwrócić uwagę na prawidłowy kierunek odwzorowywania- od lewej strony do prawej.

• Kreślenie linii powinno przebiegać w odpowiednim kierunku:

Linii poziomych - od lewej do prawej

Linii pionowych i ukośnych - z góry na dół

Koła - w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

Jeśli dziecko podejmuje próby pisania preferowane są litery pisane - należy też wracać uwagę na właściwy kierunek pisania.

• Aby kształtować umiejętność płynnego pisania, należy zachęcić dziecko do rysowania wzorów w sposób ciągły, bez częstego odrywania dłoni od kartki.

Dzieci leworęczne, a nauka pisania.

Dzieci wykazujące przewagę lewej strony nad prawą mogą napotkać większe trudności podczas nauki pisania. W celu zminimalizowania tych trudności opisujemy wskazania dotyczące postawy dziecka leworęcznego podczas pisania i rysowania.

• Obie stopy oparte o podłogę, a przedramiona na stół, plecy wyprostowane (linia kręgosłupa pionowa, głowa i górna część tułowia nieodchylone od tej osi).

• Tułów nie opiera się o stolik, lecz znajduje się w pewnej odległości, by zapewnić swobodę ruchów rąk.

• Dłoń wraz z nadgarstkiem stanowi przedłużenie przedramienia, a ich ułożenie jest prostopadłe do liniatury zeszytu.

• Siedząc przy stoliku dziecko powinno mieć ,,sąsiadaˮ po swojej prawej stronie.

• Światło pada na kartkę z przodu lub od strony prawej.

• Kartka powinna znajdować się w pewnej odległości od dziecka ( przesunięta od brzegu stolika), by możliwe było oparcie na stoliku całego przedramienia piszącej ręki.

• Kartka ukośnie (lewy górny róg skierowany ku górze, zaś prawy ku dołowy), kąt nachylenia dziecko reguluje dowolnie, co pozwala mu śledzić zapis i nie zamazywać tekstu.

• Chwyt ołówka jak u osób prawo ręcznych, czyli - około 2 cm od kartki, w trzech palcach, Pomiędzy kciukiem, wskazującym i środkowym palcem.