Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. Ignacego Mościckiego

Nawigacja

Bajkowe Samorządowe Przedszkole

Nawigacja

Erasmus + "Digital Tourist Guide via ICT"

Winnica - POLSKA - 03-07.06.2019 r.

02.06.2019 - Witamy naszych gości.

W niedzielny poranek o godzinie 10.15 koordynatorki projektu p. Jolanta Grabarek i p. Krystyna Roze wyruszyły do Warszawy i Modlina, aby odebrać uczestników projektu Erasmus+ DTGviaICT z warszawskiego i modlińskiego lotniska. 

W między czasie oczekując na grupy uczniów i nauczycieli, Ci którzy przylecieli lub przyjechali wcześniej podziwiali panoramę naszej stolicy z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki. Wysłuchali krótkiej historii tego miejsca i budynku, jak również mogli pospacerować ulicami Starego Miasta pomiędzy warszawskimi kamieniczkami. Pod pomnikiem małego powstańca dowiedzieli się, ile lat miała najmłodsza sanitariuszka powstania. Przy fragmentach barbakanu doszliśmy do Kolumny Zygmunta. Na pamiątkę wspólnego pobytu w Warszawie zrobiliśmy grupowe zdjęcie pod pomnikiem Syrenki.

Około godziny 21,30 wszyscy uczestnicy projektu udali się na zasłużony wypoczynek - nauczyciele do hotelu,  uczniowie do rodzin naszych uczniów.

  

 

03.06.2019 - Pierwszy dzień projektu w ZPO w Winnicy.

W poniedziałek o godzinie 8,30 dyrektor Zezpołu Placówek Oświatowych w Winnicy p. Andrzej Zaręba, z-ca dyrektora p.Anna Jacek-Walesiak, koordynator projektu p. Jolanta Grabarek i wyznaczeni uczniowie przywitali uczniów i nauczycieli z Litwy, Niemiec, Portugalii, Turcji i Włoch. Projekt Digital Tourist Guide via ICT rozpoczęliśmy od oprowadzenia gości po naszej szkole, przedstawienia krótkiej prezentacji historii naszego kraju oraz prezentacji szkół partnerskich.

Po obiedzie członkowie projektu uczestniczyli w przygotowanym krótkim powitaniu przez nasze najmłodsze dzieci z Publicznego Przedszkola w Winnicy należcego do zespołu. Następnie mogliśmy obejrzeć tańce ludowe przedstawione przez Zespół Pieśni i Tańca z Golądkowa pod kierunkiem p. Chojnackiego. Po występie nasi goście udali się na spacer po Winnicy, wysłuchali krótkiej historii o tym miejscu, obejrzeli Kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy w Winnicy oraz wieżę dzwonnicy i okalające go ogrodzenie wzniesione na przełomie XV i XIV wieku w stylu gotyckim, w konwencji typowej dla ówczesnej architektury na Mazowszu. 

Uczniowie wykonywali zdjęcia, które potem wykorzystają w projekcie.

Po południu udaliśmy się do Parku Edukacji i Rozrywki "Szturmówka" w Prusinowicach, gdzie uczniowie i nauczyciele przy grach i zabawach terenowych oraz wspólnym ognisku mogli się zintegrować i lepiej poznać.

Dzień minął intensywnie, ale bardzo przyjemnie.

             

04.06.2019 - Tworzymy muzeum 3D.

We wtorek uczestnicy projektu brali udział w pierwszej lekcji szkolnej ze swoimi kolegami, u których mieszkali. Zobaczyli, jak wygląda lekcja matematyki, geografii, muzyki, jęz. polskiego, plastyki czy wychowania fizycznego i jak uczą się ich koledzy i koleżanki z Polski.

Od godziny 9,00 podzieleni na międzynarodowe grupy, pod kierunkiem p. Ayhana uczestnicy projektu uczyli się tworzyć muzeum 3D w programie www.artsteps.com.

Po zajęciach udaliśmy się do pana wójta gminy Winnica, który przyjął nas bardzo serdecznie. Goście dowiedzieli się podstawowych informacji dotyczących Winnicy i całej gminy, zrobili pamiątkowe zdjęcia i otrzymali drobne upominki.

Po obiedzie wyruszyliśmy do Ciechanowa zwiedzić XIV wieczny Zamek Książąt Mazowieckich. Wykonane przez uczniów zdjęcia umieszczone zostaną w tworzonym muzeum 3D. Następnie udaliśmy się do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Na Muzeum Romantyzmu składa się kilka obiektów usytuowanych na terenie 22-hektarowego parku krajobrazowego w stylu angielskim. Najstarszymi są: neogotycki Pałacyk z lat 40 XIX w., mieszczący stałą ekspozycję poświęconą Zygmuntowi Krasińskiemu oraz neogotycki budynek Oficyny Dworskiej, w którym organizowane są ekspozycje czasowe. Od 2008 r. w parku stoi, wzniesiony w oparciu o projekt Józefa Gałęzowskiego sprzed stu lat, Dwór, w którym można oglądać wystawy: "Malarstwo polskie epoki romantyzmu" oraz ekspozycję napoleońską. Tu uczestnicy projektu wykonali kolejne zdjęcia do realizacji zaplanowanego zadania.

Po tym udaliśmy się do Ośrodka Szkoleniowo-Integracyjnego "Młyn Gąsiorowo", gdzie przesympatyczna gospodyni obiektu powitała nas po staropolsku na europejskim poziomie. Opowiedziała o tradycjach, zwyczajach, obyczajach i życiu na Mazowszu w dawnych czasach. Uczestnicy mogli zobaczyć narzędzia, stroje, dekoracje domostw i przedmioty codziennego użytku oraz popróbować smaki staropolskiej kuchni. Po prezentacji uczniowie własnoręcznie wykonali pierogi, które następnie konsumowali podczas posiłku. Całości dnia dopełniła beztroska i wesoła zabawa na placu zabaw, która była kontynuacją wspólnej integracji.

Około godziny 19 uczniów odebrali goszczący ich rodzice.

                  

05.06.2019 - Wyjazd do Warszawy.

O godzinie 7,30 uczestnicy projektu wyruszyli do Warszawy na cołodniową wycieczkę.

Naszym celem był Park Łazienkowski z Pałacem na Wodzie i pomnikiem Chopina, Zamek Królewski, Stare Miasto oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. We wszystkich tych miejscach uczniowie wybierali i wyszukiwali najcenniejszych i dla nich najładniejszych miejsc, które fotografowali i docelowo mogliby umieścić w tworzonym przez nich muzeum 3D do promocji regionu Mazowsza i stolicy Polski Warszawy. Dzień był upalny, pogoda i humory dopisywały. Zmęczeni, ale pełni wrażeń i pięknych zdjęć około godziny 19,30 wróciliśmy do Winnicy.

   

06.06.2019 - Czwarty dzień projektu.

Jak przewidywał program mobility - uczniowie zaprzyjaźnionych szkół ze swoimi "opiekunami" uczestniczyli na pierwszej lekcji w szkole. 

Od godziny 9,00 kontynuowaliśmy tworzenie muzeum 3D - teraz wstawiając i opisując przygotowane podczas wyjazdów i zwiedzania naszego regionu zdjęcia. Czas podczas pracy minął szybko, a nasze efekty cieszyły oko. Tego dnia nie tylko uczniowie ciężko pracowali. Koordynator całego projektu p. Ayhan Sezdirmez przeprowadził szkolenie nauczycieli omawiając specyfikę, wymaganą pracę i cele organizowanego projektu.

Po owocnej pracy i posiłku udaliśmy się do kolejnego historycznie bogatego miasta Pułtuska. Tam uczestnicy zwiedzili Muzeum Regionalne w Ratuszu, Muzeum Napoleońskie, Bazylikę pod Wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, przeszli najdłuższym rynkiem w Europie do Zamku Biskupów Płockich tzw. Domu Polonii. Na koniec podziwiali piękno nadnarwiańskiej przyrody pływając gondolami po Narwii.

O godzinie 16,00 uczniów odebrali rodzice ich goszczący, zapewniając kolejne atrakcje w "rodzinnym" gronie.

             

07.06.2019 - Ostatni dzień projektu.

Ostatni dzień projektu spędziliśmy w zaprzyjaźnionej szkole Zespole Placówek Oświatowych w Obrytem. Tam uczniowie i nauczyciele przygotowali dla nas pokaz tradycyjnych folklorystycznych tańcy Kurpii Zielonych. Zwiedziliśmy szkołę, posililiśmy się smaczną zupką ogórkową i po otrzymaniu upominków, i wykonaniu pamiątkowego grupowego zdjęcia wyruszyliśmy do Kuźni Kurpiowskiej w Pniewie.

W skansenie kurpiowskim uczestnicy projektu usłyszeli i zobaczyli jak wcześniej żyli i mieszkali ludzie na tych terenach. Wykonali samodzielnie kurpiowskie bransoletki i poczęstowali się tutejszymi specyfikami - białym serem z dodatkami ziół i przypraw oraz placuszkami.

Od godzimy 14,00 do 18,00 był czas wolny.

O godzinie 18,00 w hotelu "Stary Młyn" w Nasielsku odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia Certyfikatów uczestnictwa w projekcie w Polsce w ZPO w Winnicy. Po uroczystym obiedzie, rozkrojeniu tortu  zabawie nie było końca.

Zżyci uczestnicy projektu, rodziny ich goszczące ze łzami w oczach żegnali się i rozstawali licząc, i obiecując sobie kolejne spotkania.

Żal było kończyć projekt, ale kolejne przed nami. Teraz czeka nas wizyta z Porto w Portugalii.

Więcej zdjęć z projektu zamieszczono w zakładce Album fotograficzny. Zapraszamy do ich obejrzenia.

               

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. prof. I. Mościckiego w Winnicy
    ul.Pułtuska 19
    06-120 Winnica
  • 023 691 40 79 (sekretariat ZPO)
    023 691 40 82 (przedszkole)

Galeria zdjęć