MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA Z UNICEF rok szkolny 2019/2020
"Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku." *
W 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka w Publicznej Szkole Podstawowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Winnicy odbył się apel poświęcony prawom dziecka. Spotkanie koordynowała pani Jolanta Grabarek. Nasza szkoła, która należy do Klubu Szkół UNICEF, tego dnia wybrała kolor niebieski.
Uczniowie klas VB i VIIB opowiedzieli o prawach dziecka w Polsce i na świecie. W programie wykorzystano materiały multimedialne przygotowane przez UNICEF. Zebrani z zainteresowaniem wysłuchali ważnych informacji.
*źródło:https://www.unicef.pl/O-nas/Prawa-dziecka?gclid=EAIaIQobChMI6pT-xtH55QIVyMCyCh1aNwk1EAAYASAAEgLrAvD_BwE
Inne akcje UNICEF, w których brała udział nasza szkoła to: Baw się i bądź bezpieczny - edycja II oraz Wszystkie kolory świata - edycja I i edycja II.
UNICEF Wszystkie kolory świata rok szkolny 2011/2012
Nasza szkoła przystąpiła do projektu edukacyjnego UNICEF „Wszystkie kolory świata”. Akcja ta ma na celu ratowanie dzieci w Sierra Leone. Nasza placówka podczas ferii zimowych ostro zabrała się do pracy. Panie: Małgorzata Dłutowska, Honorata Zadrożna i Małgorzata Stopka spotykały się przez dwa dni. Wycinały szablony, zszywały i wypychały lalki. Tak przygotowane trafiły w ręce naszych uczniów, a oni zaangażowali swoich rodziców i dziadków do dalszej pracy. Przygotowali laleczki, które przyozdobili w sposób odpowiadający kulturze wybranego kraju. Na tym etapie uczniowie dali upust swojej wyobraźni i kreatywności. Wcielili się w rolę artystów i kreatorów mody. Wszystko wyszło wspaniale! Efekty przeszły najśmielsze oczekiwania. Byli Indianki i Indianie, Eskimosi, Szkot, Hawajka i wiele innych. Wszystkie piękne!
Pani Agnieszka Krawczyk wraz z uczennicami: Sandrą Lewandowską i Natalią Karpowicz zajęły się zbieraniem funduszy i rozprowadzaniem lalek szmacianek, które cieszyły się ogromną popularnością. Wszystkie zostały sprzedane. Mamy nadzieję, że dzięki temu pomożemy wielu dzieciom w Sierra Leone. A nasi uczniowie przekonali się, że pomaganie jest nie tylko pożyteczne, ale przyjemne. Nauczyły się także otwartości na inne kultury.
źródło:
https://www.unicef.pl/Wspolpraca-ze-szkolami/Szkoly-wspolpracujace/(szkola)/1428
https://www.unicef.pl/Wspolpraca-ze-szkolami/Klub-Szkol-UNICEF/Klubowicze/(szkola)/1428
https://www.unicef.pl/Wspolpraca-ze-szkolami/Szkoly-wspolpracujace/(szkola)/6437