WF z AWF | Z ekologią na Ty | EkoEksperymentatorium | Szkoła Myślenia Pozytywnego | Sprzątanie świata | e-Twinning | Gramy w Ręczną | Klub Szkół UNICEF | Przerwany Marsz | Narodowe Czytanie | BohaterON - włącz historię | Szkoła pamięta | Szkoła do hymnu | Razem na Święta | #CodeWeek2019 | Al Schols & Academy | Papierowe mosty | ERASMUS+ "Okno na Europę" | ERASMUS+ "Cyfrowy Przewodnik Turystyczny" | #Czyste mazowieckie | Szkolny Klub Sportowy | Rozwijam skrzydła - przymiarka do wyboru zawodu | 100. Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości | Pozytywnie zakręceni z Iwaszkiewiczem | Aktywni Obywatele Mazowsza | Misja programowanie | Szkoła Pozytywnego Myślenia | Wrota Historii Regionalnej | PAS | Śniadanie daje moc | Mały Mistrz | Jak nie czytam, jak czytam | Wybieram wodę | WF z Klasą | Popołudnia z Sienkiewiczem | Zdrowo jem, więcej wiem | SKO | "Musimy siać..."

Zdrowo jem, więcej wiem

ROK SZKOLNY 2016/2017

Uczniowie klasy II b przystąpili do projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” realizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska, a którego patronatem objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. Misją projektu jest przywrócenie dzieci do świata zdrowia, sprawności i pogody ducha. Ma on charakter międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Uczy nie tylko pracy w grupie, ale przede wszystkim zmienia nawyki żywieniowe, edukuje, skłania do zmiany stylu życia. Jest realizowany dzięki ścisłej współpracy nauczycieli, dzieci i rodziców.

Głównym celem projektu jest zatem wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Zamysłem twórców projektu jest także kształcenie rodziców, jako osób, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.

W ramach projekty uczniowie mieli wyznaczonych wiele działań do realizacji. Wzięli udział w zajęciach edukacyjnych „Źródło życia i zdrowia – woda”, podczas których dowiedzieli się, jakie znaczenie ma woda dla ludzi, zwierząt i roślin. Wykonali doświadczenia, aby przekonać się, w jaki sposób tracimy wodę z organizmu. Nauczyli się jak przygotować zdrową wodę smakową.

Kolejnym zadaniem było wymyślenie, zaprojektowanie i wykonanie Wodolubka- postaci, która dba o swoje zdrowie i pije wodę każdego dnia. Wszystkie prace były bardzo pomysłowe i wykonane z różnych materiałów. Jednak w konkursie wygrała praca Ali Chojnackiej.

Wspólnie z wychowawcą oraz rodzicami uczniowie przygotowali również promocję warzyw i owoców, jako ważnych składników pożywienia, oraz promocję i kampanię na rzecz picia wody. Na dolnym korytarzu, na pięknie udekorowanym stole znalazły się owoce i warzywa, którymi częstowały się dzieci, rodzice oraz nauczyciele.

Tęczolubki, bo taką nazwę wymyślili sobie uczniowie w trakcie trwania projektu, zorganizowali krótki sondaż wśród swoich kolegów - co wiesz na temat warzyw i owoców?

Zachęcali też swoich młodszych kolegów z klasy I, oraz z klasy III do jedzenia warzyw i owoców. Odwiedzili poszczególne klasy z wcześniej przygotowanymi plakatami i hasłami głoszącymi zalety warzyw i owoców, oraz picia wody.

Przygotowali krótką inscenizację – Teatrzyk warzyw i owoców, do której wykorzystali Świeżaki, maskotki z sieci Biedronka.

Wspólnie z wychowawcą wyznaczyli sobie jedną przerwę w ciągu dnia na przerwę owocowo – warzywną, na której to zajadali owoc lub warzywo.

Tęczolubki wymyślały różne hasła promujące zdrowe odżywianie. Oto niektóre z nich:

Warzywa i owoce je cała szkoła i dlatego jest wesoła.

Warzywa i owoce pomoc dla człowieka. Woda na zdrowie.

Julka Wasilewska wymyśliła i ułożyła wierszy:

Woda potrzebna jest nam do życia

dla roślin, zwierząt i dla nas do picia.

Woda w organizmie bardzo się liczy,

a szczególnie wtedy, gdy się ćwiczy.

Kiedy nie ma wody bardzo jest źle, ten

kto się uczy dobrze o tym wie

Cały projekt przebiegał w miłej, pełnej zapału do pracy atmosferze. Myślę, że cele zostały w pełni zrealizowane. Zainteresowanych zapraszam do obejrzenia zdjęć z przebiegu projektu.

Marzena Drobot